KaïnolleKe VlaamsGbe StudBniengilde van Haisi THEODOOR DRIE ZAKEN A li DIJ AFFLIGEM. Politiek overzicht. 'T EEN EN 'T ANDER DE KAMER SENAAT. ONZE WATERLEIDING LOOCHRISTY. Bedevaart feesteTtTöTlen. Zondagrust. Allerhande nieuws. Beklagenswaard zijn de zieken die de Pink Pillen niet kennen omgangtaai.» Voordracht door Dr Phil, J. Goossenaérts. «Wat do studenten bij zonder in hun taal moeten bestudeeren.» Om 1 u. vergadering voor den Katholie ken Oost-Vlaamschen Studentenbond Oin 2 u. Optocht door de stad. Vergadering op de groote Markt.Om 2 1/2ju ontvangst ten Stadhuize door het College van Bur gemeester en Schepen. Orn 3 u. vergade ring. Hoogleeraar Dr Leo Van Puyvelde. «De taal als kunstuiting.» E. P. Lichten berg, «In Vlaandren Vlaamsch. - Deze gilde, die zich in een tijdruimte van 'n drietal jaren tot een werkelijken bloei heeft opgewerkt, is weerom met nieuwen ijver al hare jonge krachten gaan wijden aan het voorbereiden van een schitterend tooneelfeest. Wij bedoelen het groot vaderlandseh drama Jacob Van Ertevelde in den aard van het stuk De Brugschc Met- Zen. dat reeds verleden jaar in het St- Jozefscollegie alhier zoo'n kolossalen bijval mocht oogsten, liet is een treur spel vol pakkende en kijk-roooie tai'eree- len, omgewerkt naar den welbekenden roman van Hendrik Conscience. Het laat den toeschouwer terug leven en ademen in die begeesterende atmosfeer van het romantisme uit de eerste Sturm unci Drangper iode onzer Vlaamsche Be weging. Zijn we thans meer bezadigd geworden, meer geneigd tot kalmen beredeneerden werkelijkheidszin,dit neemt niet weg dat we voor een tooneelstuk als dit, nog met heel ons ziel kunnen zitten juichen omdat het al onze positieve werkplannen door weeft met zijn gouden draden van ide alisme, en onze strijdlustigheid versterkt «ai aanwakkert door zijn vlammenden geestdrift. Geestdrift en ideaalhebben wij daar niet voortdurend grooten nood aan in onzen zoo werkelijken, zoo dikwerf pijn lijk-ontgoochelenden. taalstrijd En daarom keuren we volmondig goed den keus der Aalsterscho Studentengilde, •toen ze de hand lei op een tooneclspel van dit gehalte. Laat het verouderd zijn, laat hel niet meer strooken met den eisch van onzen modernen tijd het is ons altijd uiterst wolkom omdat het onze ziel eene rijke dosi§ nieuwe strijdkrachten hertem- perde energie schenken komt. De eerste opvoering, w'aarvan onze studenten eene volksopvoering beocgen l«' maken, grijpt plaats op Zondag 3i Oogst 1913. De andere, gedurende den aanstaanden grooten vlaamschen Landdag, welke dit jaar met grootsch vertoog binnen onze stad zal afspelen. Kaarten van 2 en 1 tv., alsook familie- kaarten van 5 fr. rechtgevend op vijf eerste plaatsen, zullen eerstdaags ten huize aangeboden worden. Volksgazet, door u bekampt worden, wat een eer! Maar om Gods wil, wees toch kalm, uwe katten-gramschap kan u eene geraaktheid op den hals halen, en dat ware oprecht spijtig, ge zijl reeds misbakken genoeg. Mijn artikel moet u fel gegeeseld heb ben, dat hij u zoo in 't vuur jaagt tegen «eene» gerokte» scheeresliep.» Denkt ge mij daarmee te vernederen Onnoozelo sukkel! Dat ik de zoon ben van 'nen werkman, is mijn groote fierheid en dat ge spot met mijne afkomst toont eens te meer uwe liefde tot de kleinen, voor wie ge tot heden niets over hadt dan hoon en spot of gehuichelde vriendschap. Dat ongodsdienstig onderwijs van de maatschappij moet maken eene bende schurken. Wie heeft dat geschreven De goddelooze Voltaire en wie heeft dat beves tigd? De vrijdenker J.J.Rousseau. Waarom verzwijgt ge dat deel van mijn artikel, Volksgazet? Uit waarheidslief de, of omdat uwe lezers anders uice tactiek eerlijli zouden kunnen noemen? Waar dc onnoozelheid te vinden is (hier ook werd door u een deel van den volzin weggelaten.) Waar men de groot ste lummels aantreft? Vraagt het aan den socialist Kamiel Huysmans, die beweerlDat hij de felste snullen (abrutis) onder de logeknechten vond. Dat Frankrijk de vruchten plukt van het goddeloos onderwijs Ook dat komt niet van Theodoor. maar van den Franschen anti - katholiek Hammarion. die de volgende bekentenis deed «De staatsbestu ren slaan eenen verkeerden weg in, als zij den naam van God uit de leerboeken schrappen... I)e heden- dangschc leeraars der goddeloosheid heb ben het hoogste toppunt der uitzinnigheid bereikt. Er is hoegenaamd geene opvoeding mogelijk zonder gewe ten en er is geen geweten meer, waar men het gedacht van God heeft uitgevaagd. Sedert twintig jaar heeft men dit verderfelijk zaad verspreid, en nu oogst men er de vruchten van wij zijn in een tijdstip van dieven, moorde naars en anarchisten. Wie is er nu miskweekt. Volks gazet? Diegenen die eene godsdiens tige opvoeding ontvangen, of de kwee- kelingen der onzijdige scholen of scho len zonder God De priesters van onzen tijd zijn van het gehalte van Theodoor, schrijft ge. Ge stelt nio dus gelijk met mannen, die vader en moeder verlaten en familie, om zich gan.M.li te wijden aan het welzijn van hunu n evenmensch; met helden, die niet vrei-n in woningen te gaan, waar besmettelijke ziekten hoorschen, om er kranken en bedrukten te steunen en te troosten met helden, zeg ik, die naar de verre vrennde landen trekken om te werken aan liet beschaven van arme wil den,en 'i ar le vallen als slachtoffer hun ner naasdiefde, getroffen door slaap ziek te,mei. mlschheid of door andere vree slijke kwaal. Dank u, Volksgazet, aan onze priesters wil en zal n; trachten to gelijken, vooral in het li kampen van valschbeid en be drog. Theodoor. N D. 14. -Als een kwajongen geen gelijk meer kan balen, begint hij te vech ten of te schelden. Het - Volksgazet je handelt nie! veel beter. Als mon hel door eene reeks argumenten in't nauwe brengt en 't weet niet meer hoe er heelhuids uit te geraken, dan roept het algauw een zijner pen clowns ter hulp, die door hun ne kwinkslagen, de eene al wat dommer dan de andere, het gewoon publiek amu seeren en..het debat in den pol. laten.Zulke kerels hooren te huis op de planken eener barak of in eene cirk hun bijval zou er groot zijn. Nu leveren zij oiis eenvoudig het bewijs 1) Dat zij zonder verdedigingsmiddelen zijn. en onze argumenten moeien trach ten te ontwijken door misplaatste, boer tige kluchten. 2) Dat onze artikelen hen duchtig op de teenen moeten getrapt hebben, want onder hunnen uiterlijken schaterlach kan men gemakkelijk de biltere grijns zien zweven van iemand die veel peperbollcn te knabbelen kreeg. Hiermede steken wij daar een speld aan. Wij hebben ernstiger strijd te voe ren dan te schermutselen met flauwe grappenmakers. Ons antwoord op het artikel Hel wil ons voorkomen dal de heer L. Roevens, inderdaad een goeden kijk op de zaken van den middenstand heeft. Tot ons* genoegen kunnen wij zeggen dat in ons land vele lijdelijke leergangen voor kleinhandelaars en ambachtslieden worden gegeven. We noemen er slechts enkelen, die ons 't eerste invallen. 1° Op vakkundig gebied worden tij delijke leergangen ingericht door be- roepsvereenigingen van kleermakers, schrijnwerkers, tapijt siers, schoenma kers. liairkappers, drukkers, enz. enz. Al deze leerhangen werden ondersteund door toelagen van Staat, Provincie en Gemeente. 2° Wat het boekhouden betreft, hier kunnen wij den beer Roevens verzekeren dat er veel gedaan wordt om de nering doeners en ambachtslieden tijdelijke leer gangen over boekhouden te doen volgen. Zulke leergangen werden gegeven te Venders, Aarlen, Ronse.B'ankenber- ghe, Aalst, Antwerpen, Morlsel, We- velghem, Dendermonde, Gent, Wae- reghem, Deyhze. en nog wel 50 andere gemeenten.Ook deze tijdelijke leergangen bekwamen geldelijke toelagen van Staat, Provincie en Gemeenten. 3° Krediet, moeielijk vraagstuk voor de kleine burgers. Wij kunnen nochtans niet genoog de aandacht der kleine bur gerij vestigen op de wet van 1 Mei 1913, nopens hel krediet der kleinhandelaars en ambachtslieden en de interesten wegens vertraagde betalingen. Deze wet is voorde kleine burgers een mach tig wapen, indien ze er zich willen van bedienen.Maar wij twijfelen er sterk aan, en waarom Eenvoudig omdat de kleine burger veel te weinig aan samenwerking meedoet. En hier zeggen wij met den beer Roevens Het bonds U-ven der burgenj is nog te weinig ontwikkeld. Door vereeniging alleen wordt men machtig. Wat maakt de macht der werk lieden De vereeniging eh wel kleine burgers volgt hun voorbeeld De kleinhandelaars en de ambachtslie den moeten zich vereonigen, gezamenlij- ken aan- en verkoop doen om zoo het kredietvraagstuk op te lossen.Want ver geet het niet, volksbanken en andere kredietinstellingen zijn er genoeg, maar krediet krijgt men slecht op zekere voor waarden, 't is te zeggen er moeten waar borgen bestaan. Ons dunkens moet het kredietvraagstuk worden opgelost, niet door de Regeering of Openbare Macht, maar door de beroepsverecnigingen van kleine burgers. De beroepsvereeniging of eene groep (collectivité' van beroepsver ecnigingen zouden bij eene bank aange sloten zijn,en deze zou krediet geven aan de leden der aangesloten vereenigingen, krediet welk zou gewaarborgd zijn door het Bestuur der collectiviteit. De kleine burgerij kan zich opheffen en machtig worden, maar ze moet er de noodige wapens toe gebruiken. Juva. De Octaaf van Onze Lieve Vrouw van Affligem, Koningin van Vrede, is met den grootsten luister gevierd. Verleden Zondag, Zondag in de Octaaf, had onder eenen groo ten toeloop volks den eeuwen-ouden Omme gang plaats. Om 9 ure trad Z D. H. Mgr. Legraive processiegewijs de Abdijkerk bin nen, nam plaats op den troon, en werd onder het gezang der Tertiën inet het bis schopsgewaad bekleed. Na de Tertiën celebreerde hij de Ponticale Mis waaronder hij Dom Bertulphus Bloqueau priester en Dom Constantinus Bosschaerts diaken wijdde. Daar deze indrukwekkende plechtigheid vrij lang (tot 11 ure) duurde, werd tot gemak der Geloovigen, kwaart voor 10 ure, nog een gelezene Mis gecelebreerd. Onmiddelijk na de Wijdingsrhis, stond de automobiel reeds op Mgr. Legraive te wach ten, om Zijne Hoogw. naar het Aartsbisschop pelijk Paleis te Mechelen te brengen, waar hij om twee ure moest tegenwoordig zijn bij de ontvangst van Koning Albert en de jonge prinsen Leopold, Hertog van Brabant en Karel-Theodoor, Graaf van Vlaanderen. 's Namiddags, om 2 ure, vingen in de Abdijkerk de Pontificale Vespers aan, de processie werd in rang gesteld, en om 3 ure, trok de prachtige stoet, kruis in top, zegevie rend over den Affligemschen heuvel. De stoet gevormd door de parochianen van Mcldert, Hekelgem en de Abdij was over heerlijk door zijne prachtige groepen en lange rijen Congreganisten en Xaverianen, opge luisterd door de Fanfarenmaatschappij van Meldert en de Koninklijke Harmonie, Sinte Cecilia van Hekelgem. De aanblik op het Wonderbeeld van Onze Lieve Vrouw van Affligem, gedragen en om geven door de Juffrouwen Atariadraagsters der beide parochieën met hare kostelijke marekeersen was oprecht grootsch. Niet min werden bewonderd de onlangs ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Koninklijke Harmonie, ingehuldigde banier, en de prachtige groep Sinte Cecilia, die aan het hoofd van den ommegang onmiddelijk tusschen het wonderbeeld en het Allerheilig ste met hun machtig muziekkorps den besten indruk maakten. Onmiddelijk na het H. Sacrament volgden de heeren Burgemeesters der gemeenten Hekelgem en Meldert met brandende flam beeuwen, evenals hunne Schepenen en Raads leden gevolgd door een talrijk publiek. Dui- ?7 Juli, :t en 10 zende nieuwsgierigen verdrongen zich op gansch den doortocht. 's Anderendaags zong de 11 feuw gewijde priester plechtiglijk, om 9 ure, zijn eerste H. Mis en sprak den volgenden dag zijne kloostergeloften uit, onder de solemncele Mis opgedragen door zijn Eerw. broeder, professor in het Bisschoppelijk College van Aarschot. Moge de jeugdige Benedictijner priester veel bijdragen tot luister van Godshuis, tot zaligheid der zielen en tot verheerlijking van God. De Turken in Thrace. Dc Turken hebben Demotika bereikt en ruk ken nu op naar Dedeagatch, eene stad welke nog dopr de Grieken bezet is. Bulgarie heelt aan Griekenland gevraagd De deagatch niet af te staan aan dc Turken; Czaar Ferdinand steunt zijne vraag op het feit dat hij over geen ernstig detachement troepen beschikt om met goed gevolg weerstand te bieden aan de Turksche legermacht. Een diplomatische konferencie te Konstantinopel. DeOostcnrijksch-Hongaarsche gezanten,mar kies de Pallevicini, van Rusland M. von Giers, van Duitschland. baron von Vaugenheim. heb ben eene langdurige samenkomst gehad in het paleis van het Russisch gezantschap in den Rel- védere, te Konstantinopel. De demobilisatie zou onderbroken worden in Bulgarië. Men verzekert uit Sofia dat de Bulgaarsche regeering gezien de vermetelheid van het Turkseh leger dat steeds vooruitrukt en de grondgebieden opnieuw bezet welke hem ontno men werden door de bondgenooten, tijdens den eersten Balkanoorlog hare demobilisatie onder broken heeft en militaire toebereidselen bevolen Eene Adriatische haven voor Servië Men beweert dat de mogendheden aan de Servische regeering de toestemming zullen me- dedeelen ter bevestiging van een uitgangspunt voor hunnen handel aan de Adriatische Zee.De mogendheden achten dit tevens de goede gele genheid om Servië te herinneren aan de beslui ten van Londen en de invoering te vragen van eene wet ter bescherming der katholieke min derheden in het nieuwe Servisch gebied. Het Bulgaarscb protest. Bene afvaardiging van Macedonische Bulga ren vergezeld door verscheidene professoren, van de universiteit van Sofia, is le eenen aan gekomen en zal zich naar de andere hoofdsteden van Europa begeven, om de tusschenkomst van Europa te vragen tegen het nadeel.dat de vrede van Bucharest den Maccdonïschen Bulgaren heeft berokkend. In een onderhoud met eenen dagbladschrijver verklaarden de aigevaaidigder. dat het streven van de Macedoniers in de laatste jaren op ver eeniging met Bulgarië was ingericht geweest. Daarom alleen is Bulgarie de bevrijdingsoorlog begonnen. Dc vrede van Bucharest kan niet duurzaam zijn 200,000 Marcedoniërs weigeren,zich onder dc voogdij van Serviers en Grieken te scharen. Zij zullen aan het werk tijgen een tweede bc- vrijdigingsoorlog is onvermijdelijk. Zij willen Turk blijven. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, over handigde de Grieksche gemeenschap van Orta- keui een adres aan den vali van Andrinope! waarin zij den wcnsch uitdrukt onder Turkseh beheer te blijven. Eene nota van Turkije. De ministerraad heeft besloten aan de mo gendheden een omzendbrief te richten over het oprukken der Turksche troepen overdcMariiza, Hierin zal opnieuw het stellig voornemen der Porte worden uitgedrukt met verder te gaan dan de grens in hare mcdedeeling van 19 Juli ver meld. Om de waarheid te kennen over de gruwelen Op initatief van de Carnegie-stichting voor wereldvrede is een kommissie gevormd om eer, onpartijdig onderzoek, los van alle politieke \ooringenomenheid, in te stellen naar de slach tingen op den Balkan en de ckonomische gevol gen van den oorlog Athene in feest. Koning Konstantijn heeft eene zegepralende intrede gedaan te Athene. Zoodra het kanongebulder aankondigde, dal de vorst het grondgebied der hoofdstad had be treden, braken de toejuichingen los. De straten zagen zwart van volk een tem peest van geestdrift barst losleger en volk rie pen onophoudelijk leve Konstantijn de Groote! Leve de overwinnaar der Bulgaren Ook admiraal Koendocriotjs werd als een held begroet. Het Tc Deum in de hoofdkerk werd ook hijge» woond door de katholieke geestelijkheid. Men schat op 100,000 menschen de menigte die de straten vulde op den doortocht van het koningspaar. VOOR DIE MC T L EER KM WILLEN. Mijn vrienden, wilt dit wel verzinnen, Élk huisken heeft zijn kruisken, Is '1 niet van buiten, 't is van binnen Ja, is er Godes kruisken niet, Zoo is 't ook Godes huisken niet. Tijd is goud weerd, en dat peinzen vele menschen niet, ongelukkiglijk. O dat wij den verkwisten tijd eens konden intrekken, wat een mooi hoopje zou er ten berde ko men Doe eens de oude historiën open, en ge zult vinden een Domitiaan, die niette genstaande hij den scepter in de hand en de kroon op het hoofd had, evenwel alle dagen ettelijke uren besteedde om vliegen met naalden te doorsteken en hij was daar zoo mede bezig, alsof hij de voornaamste hoof den van 's vijands leger vervolgd hadde. Mij dunkt dat er ook nog op den dag van heden dergelijken zijn. Hoeveel worden er gevonden die hunnen tijd besteden in 't kammen en het wasschen van den baard, 111 het friseeren van de knevels!... Wat eene tijdverkwisting Al WAT MF.N AI. VOREN UITGEEFT, KOMT AI. achter in. Ziet, menschen, dat is een schoon, een zeer schoon gezegde, ja, maar maakt dat eens wijs aan de gierigaards Een gierigaard bezit zijnen rijkdom niet 't is de rijkdom die hem bezit... De gierig heid is een soort van koorts. De gierigheid is zelfs een slag van razernij, zegt BOI- I.EAU Sans mkntir i.'avarick est unb étrange rage. En vermaant gij zulke gas ten Ik weet geenen anderen middel tegen de ziekte van den gierigaard, dan van hem naar SINT HUBERT testuren, om niet al leenzijn voorhoofd, maar ook zijnen zak te doen branden, ten einde men eens met waarheid moge zeggen Het geld brandt IN ZIJNEN ZAK Die eenen zot Trouwt om zijn kot, Verliest het kot En houdt den zot EN wie een wijf Trouwtom 't schoon lijf, Verliest het lijf En houdt het wijf FERNZ. Iets over fruit. Tom.ilien en Sina appelen houden ijzer in en zijn dus zeer voedzaam, appels zijn goed voor de hersons daar zij rijk zijn aan phosfoorzuur. Aardbessen, aalbessen er. kruisbessen fin 't Land van Aalst troppelbezies ge- nnaiudi in een woord al het fruit,banan- iien uitgezonderd, zijn bloedzuiverend. Banannen zijn zeer voedzaam, maar hebben geen uitwerksel op het bloed, daar zij geen zuurstoffen mhouden. Dadels en vijgen zijn even voedzaam door hunnen rijken inhoud aan suiker deze laatste vruchten zijn zeer laxeorend en, te samen met citroen bereid, zijn zij eene heilzame romedie tegen de keelpijn. - Peeren zijn niet voedzaam, zij houden te veel water, maar dat bun sap een ver- frissonde drank is bij heet weder is 011 le- gensprekelijk. De koninklijke familie. Het was Donderdag morgend dat het koninklijk huisgezin Oostende verliet en is te 11 ure voormiddag te Brussel aan gekomen. In den voormiddag vertrokken allen naar het. kasteel van Ciergnon, om daar éenige dagen te over te brengen, alvorens naar Beieren to reizen. Rrijgsoefeningen. In hel opschrift van de poststukken voor troepen die deelnemen aan de groo te krijgsoefeningen (2C en 3e legerafdee» lingen) moei,van 20 Augustus lol en met 4 September, geene plaats van bestem ming aangeduid worden. In het adres geelt men op, het regiment en de eenheid (of den dienst waartoe de bestemmeling behoort, daarachter volgt dan de duide lijk geschreven melding groote krijgs oefeningen. 2elcgerafdeeling ofblauwe partij,ofwel 3° legerafdeeling of rootle party.' Eiken dag neemt het Hoofd van den postdienst van het leger de noodige maat regelen om die postukken op do leger plaatsen le doen toekomen. Zitting van 14 Oogst 1913. Bij de bespreking aangaande de ver meerdering van bet personneel der hoven en van sommige rechtbanken beef' onze achtbare volksvertegenwoordiger Mijn heer Woeste aan den heer Minister van Justitie zijne belofte, aangaande het daar- stellen eener rechtbank van eersten aanleg te Aalst herinnerd, wij laten hier onder de vraag van Mijnheer Woeste en het antwoord van den lieer Minister van Justitie volgen Ons dunkens heeft de Minister ons weeral met ijdele beloften gepaaid en wordt het inrichten van een trubinaal van eersten aanlegte Aalst naar de grieksche Kalanden verzondoji ofte ver schoven op liet vergeet plankje. Dr heer Woeste. Jaren lang reeds vraag ik den inrichting van een recht bank van eersten aanleg te Aalst. Men heeft mij gestatig beloften gedaan, maai er komt niets van. Het beloofd onderzoek is nog altijd te doen. Ik verzoek den minister de zaak onder handen te nemen en bepaalde be sluiten voor te stellen. De belangrijkheid van Aalst billijkt mijn verzoek. I)e stad bezit trouwens een zeer schoon lokaal dat zij voor de rechtbank aan den Staat ter beschikking stelL. Het belang van de aangrenzende gemeenten komt trouwens overeen met hot belang van de stad opdat dergelijke vraag gebillijkt worde. Ik vraag dus don minister dat hij legen de eerstkomende begrooting tot een gun stig besluit kome, De iieer Carton de Wiart, minister van Justitie. Ik heb den heer Woeste nooils iets beloofd en verdien het verwijt niet eene belofte niet te hebben gehou den die ik zouden gedaan hebben wij hebben al te veel rechtbanken. Van Aalst tot Dendermonde is er maar een half uur sporens. Ik zal de zaak echter opnieuw onder zoeken. De stad Sint Nicolaas uit dezelfde klachten als de stad Aalsten deze klach ten zullen ook worden onderzocht. Zitting van 19 Oogst 1913. Het vraagstuk van den Dender. Onze achtbare hoor Senator Baron de Kerchove d'Exaerde komt aangaande de verboteringswerken, uit te voeren aan den Dender, de volgende redevoering uit te spreken, welke wij hier mededeelen. Wij trekken er de aandacht op onzer geëerde lezers. Gelijk zij het zullen bemerken is spreker het volkomen eens met wat Den- derbode reeds over eenige maanden schreef. Baron de Kerchove d'Exaerde. Het nut van de waterwegen hoeft niet moer betoogd Ook dring ik er niet op aan en bepaal mij bij enkele aanmerkingen betreffende vrachtprijs te water tusschen Antwerpen en Lessen. Die prijs is fr. 4.20 de ton per spoorweg en fr. 1.85 de ton te water, wat een nog al merkelijk verschil is. De gekanaliseerde Dender is eene bijri vier van de schelde en tevens de kortste waterweg tusschen Antwerpen eensdeels en Aalst, Geeraardsbergen en het Noor den van Frankrijk anderdeels. Deze hoogst nuttige waterweg werd in 1800 rechtge trokken. Van 1863 tot 1808 werd tot de kanaliseering overgegaan en de exploi tatie werd aan eene vennootschap ver gund. Sindsdien bekommerde de Staat zich om dien weg niet meer. Ik doe in deze geen verwijt aan de Regeering, ver mits de exploitatie vergund was, doch stel eenvoudig het feit vast. De Dender vervult eene dubbele rol hij is een waterweg en strekt tevens tot afwatering van eene 61 kilometer lange vallei. Het sas dat hem met do Schelde ver bindt ondergaat de tij moet het versas- sen wat dikwijls door de tij bemoei lijkt wordt 's nachts geschieden, dan dient men 6 uren op voorhand te waar schuwen, Verder zijn de rechten op de schipperij zeer hoog. De sluis is maar 27ra25 lang terwijl de sluizen stroomopwaarts 4im17 lang zijn vele schepen zijn dus verplicht gebruik te maken van liet sas en dit in de lastige voorwaarden waarop ik zooeven doelde. Sedert jaren wordt de belemme ring grooter. De ambtelijke water spiegel is 6 meter van de eerste sluis, maar feitelijk is hij 6 m. 26 tot 6 rn. 18. Daar de beddingen dor sluizen niet op de in hel l.islkohier voorziene diepten kon den gemaakt, is men verplicht geweest den waterspiegel te verlagen. Voegen wij daarbij do gevolgen dei- stoomvaart welke de verlaging der dij ken, de ontoereikendheid der baggering, enz., veroorzaakt. De vennootschap was dus genoodzaakt den bereikbaren water spiegel in sommige vakken te verhoogen om den doortocht der schepen mogelijk to maken. De gevolgen van dien toestand zijn treurig vele gronden verloreiUge- deellelijk hunne waarde. Een hulpmiddel dient gevonden. De leden der deputatie van Aalst vertolkten de klachten der inwoners zij bereikten enkel de benoeming eener commissie, waarvan wij niet eens de besluiten ken nen. Mijns dunkens is eene nieuwe monding voor de Schelde noodig. Diensaangaande verwijs ik naar eene verklaring van den heer Delbeke. Er werd bevonden dat ver breeding van den stroom te Dendermonde onmogelijk is, maar men kan ze op de ongebruikt liggende militaire gronden, buiten de sldd, uitvoeren. Of nog, men kon den waterspiegel verlagen dit zou het bouwen van nieuwe sluizen noodza kelijk maken. Hoogst noodig is betook dat men de oude werken vernieuwe. Aldus zouden verdere Overstroomingen worden tegengegaan. De bevaarbaar gemaakte Dender be hoorde door den Staat overgenomen te worden hierbij dient hel openbaar be lang met hel privaat belang samen te gaan. Gelieve de geachte minister dit alles welwillend te onderzoeken. Wij lezen in Le Patriote ouder ti'.cl Waar gaan al die buizen heen Veel nieuwsgierige Brusselaars vragen zich af waarom sinds geruime» tijd door Z'-kere straten der hoofdstad aanhoudend overgroote buizen in gewapende beton in de richting van 't zuiden worden ver voerd. Wat ze zien deflleeren zijn doelen van de cannliseering welke Aalst, Gent, Brugge en Oostende van drinkbaar water gaat voorzien, vergaard door dc inter communale maatschappij in de vallei der Houyoux en waarvan de werken om die zelfde waters naar Brussel te brengen ook aangevangen zijn tusschen Modave en Mazy. Die 175 kilometer lange canaliseering van Ukkel naar Oostende, met zijne ver takkingen naar Dendermonde, St Niko- laas en Blankenberghe zal vervaardigd worden uit buizen in gewapende ciment met stalen plaat, stelsel Bonna, hebbende 1.25 m. diameter aan 't begin van den tegenwoordige!) vergaarbak der maat schappij in het Soniënboscli en 1 meter aan 't begin van den nieuwen vergaar bak hebbende een inhoud van 25,000 ku bieke meters en in opbouw in het klein bosclijo van Verewinkel te Ukkel. De nieuwe waterleiding zal eene zeer groote drukking uil le slaan hebben, welke op sommige plaatsen 120 meters water hoogte of 12 afinospheeren zal wezen. De volgende diameters der verschillen de leidingen zijn berekend om het water naar Oostende te brengen zonder pompon of machines, onder drukking van 5 al- inospheeren. Deze nieuwstijding komt overeen met wal Denderbode reeds maanden geleden aan zijne lezers heeft medegedeeld. Verleden Zondag had aldaar de inhul diging plaats van den Eerw. Heer Ivo Van den Aboele als Pastoor-Deken dier be langrijke parochie. Te dier gelegenheid trok een praohtigc stoet, verbeeldende do vereering van O.L. V. van Loobosch, door de rijkver sierde straten. 's Avond na de plechtigheden in de kerk en dekenij werd een prachtig vuurwerk afgestoken. Wij wenschon den Eerw. Heer Pastoor- Deken, Ad muitos annos, op zijne nieuwe parochie tot geestelijk en stoffelijk wel zijn zijner kudde. De inrichters van die uiterst welge lukte feestelijkheden verdienen oprecht geluk gewenscht, want zij hebben bewe zen dat men Loochristy op de hoogte is. Sint Martensgesticht. Bis schoppelijke middel b. School. LIJST der leerlingen, die gedurende het schooljaar 1912-1913 met welgelukken een exaam hebben ondergaan, of in nijverheids gestichten en handelskantoren zijn geplaatst geworden HH. Maurits De Munter, Lede, klerk, (Beheer van Spoorwegen, Posterijen en Te legrafen. Examen van September 1912. August Van Steenbergiie, Aalst, Orde klerk, idem. Robert Coppjeters, Moorsel, ordeklerk, idem. Hilaar Blondeel, Hofstade, ordeklerk, id. Ai.OïS BorremanS, Hofstade, ordeklerk, id- Frans De Ridder, Aalst, ordeklerk-tele grafist. Examen van Maart 1913. Politie officier aan het Beheer van Spoorwegen. Examen van April 1913. Adhemar Blendeman, Gijsegein, klerk ten bureele van M- H. Bosteels, nijveraar, Aalst oïdeklerk, Beheer van Posterijen. Examen van Mei 1913- SERAPH1EN HAENTjES.Herdersem, leerling telegrafist. Jozef Van Wezemael, Aalst, idem. Octaaf D'Hondt, Erpe, klerk ten bureele van den heer de Cocquéau des Mottes, nijve- raar, Aalst. Louis Mertens, Aalst, klerk op de bu- reelen van Le Lion d'Or Aalst. Alfred Dysseler, Ressegem, klerk op de bureelen van het Huis Leygonie, Brussel. Valerius Van den Bossche, Bambrugge, klerk idem. Frans Van Assche, Erembodegem, klerk ten bureele van M. L. Burny, Aalst. Maurits De Raes, Erembodegem, klerk ten bureele van M. R. Van Biesen, Aalst. Emiel Van Haverbeke, Erembodegem, klerk op de bureelen van het Huis Delhaize, Brussel. Eugeen Van Frachen, Esschene, dacty- lograaf of machienschrijver op de bureelen van De Vereeniging der Belgische Eige naars Brussel. Eugeen Sanders, Aalst, klerk op de bu reelen van de Firma - Roos-Geerinckx-De Naeyer Aalst. Julius Hoste, Lede, ordeklerk. Beheer van Posterijen. Examen van Mei 1913. Gustaaf Mertens, Welle, ordeklcrk-tele- grafist. Examen 1913. naar O. L. Vrouw van Sittard. Even als de vorige jaren wordt er een warmen oproep gedaan tot de geloovigen, om deel te nemen aan de vermaarde Bede vaart naar het Heiligdom van O.L Vrouw van Sittard. Zij grijpt dit jaar plaats op Dijnsdag, 2 en Woensdag, 3 September. Alles doet voorzien dat de toeloop weder om buitengewoon zijn zal. Daarom is iiet geraadzaam in tijds zich te laten inschrijven, wat men kan doen bij Eerw. lieer Andries, Pastoor te Buggenhout-Opstal Juffrouw Melanie De Backer, te Erembodegem of lieer Karei Vcrhegge, koster orgelist te Erem bodegem. Daar kan men ook alle verdere inlich tingen bekomen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Bisdom van Gent. Zijne Hoögweer- digheid hoeft pastoor benoemd te Ruyen, den E H. Dumoloyn, onderpastoor dei- Zusters van Liefde, te Gent. Ter gelegenheid der feesten van O. L. Vrouw van Hanswyck te Mechelen zal op 17, 25 Augustus, 7 en 11 September de volgende by trein ingericht worden Heenreis Terugreis- Aalst-Noord V 11,30 Mechelen V. 19,00 Moorsel 11,10 Londorzeel-W. 19,18 Baerdegem 11,46 Stcenhuffe) 19,:<l Opwyck 11,54 Peisegem 19,39 Peisegem 12,02 Opwyck 19,45 Steenbuffel 19,09 Baerdegem 19,54 Londorzeel-W. 12,20 Moorsel 20,00 Mechelen A 12,38 Aalst-Noord A. 20,09 Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 2-i Augustus, M. Bonner, Bisschopstraat. Een garnizoen te Aalst. Wij vernemen uit goede bron dat de heer Minister van Oorlog geoorgevend aan de voetstappen onzer katholieke volksver tegenwoordigers, aan onze Stad een regiment ruiterij zal schenken op voor waarde dat het stadsbestuur een dool der kosten van eerste inrichting zou dragen en een oofeningsplein levere. Dus zouden hier 5 schadrons paarden volk, waarschijnlijk dragonders, nieuw in te richten legerskorps. gelegerd wor den, bestaande uit 700 man, officieren en gegradeerde» er in begrepen. Het I-luis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoui,straal, dichter bij do Groote Markt, in n° 6. Aalst. Diefstal. Eene inwoon ster der Breedestr. bemerkte Zondag dat de dakpannen liarer woning afgenomen waren tijdens hare afwezigheid: Zij bc- statigde dat eene som geld gestolen was Men heeft vermoedens" Wanneer men hel belangrijke aantal personen ziet die door de Pink Pillen genezen zijn, nadat alle andere genees middelen mislukt waren, kan men niets ander doen dan de zieken beklagen die do Pink Pillen niet kennen. De Pink Pillen hebben geen voorkeur, zij zijn dezelfden voor allen en indien zij anderen zoo mooi genezen hebben, waarom zoudt gy dan willen dat zij op u geen goede uitwerking zouden hebben Zaken te verzekeren waarvan men i!e bewijzen niet kan bijbrengen, beteokent niets ziet hier dan een geval dat u zal voorlichten, en indien de plaats ons niet was toegemeten, zouden wij u honderden dergelijken kunnen aanhalen. Mojuff. J. M. de Kleyn-Smit, wonende 5, Achter de Wal te Utrecht, heeft ons geschreven -. NEjuff.de KLEIN-SMIT. ci. ner/neoien Ik heb hel genoegen u te berichten dat uwe uitmuntende Pink Pillen mijne gezondheid hersteld hebben en ik voeg er bij dat gedurende vele jaren dal ik leed geen enkel geneesmiddel, en ik heb er velen genomen, had kunnen doen wat de Pink Pillen hebben gedaan. Ik was zeer verzwakt, ik had geen eetlust en ik was altijd moede. Ik sliep niet en ik ge bruikte geen eten meer. Mijn bloed was te zwak, had inon mij gezegd, en men had mij versterkende en opwekkende middelen voorgeschreven ik heb ze ge nomen, zonder echter eenige verbetering waar lo nomen. Daarentegen is van af den dag. dal ik de Pink Pink Pillen heli genomen, mijn gezondheidstoestand onmiddelijk verbeterd. Ik heb de eetlust en mijne krachten weergevonden, mijne ongemakken zijn opgehouden en ik heb op nieuw een goede gezondheid. Indien uwe gezondheid te wenschen overlaat, indien gij niet sterk genoeg zijl, hoe welvarend gij ook kondt schijnen, neem heden nog een proef met de Pink Pillen. Deze eenvoudige proef zal vol doende zijn om u te overtuigen dat gij alle belang hebt met de behandeling voort te gaan, want gij zult spoedig een groote gewaarwording van welzijn ondervinden die een teeken is dat uwe krachten zijn weergekomen en dat uwe lichaamsfunc ties beter werken. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algcracenc zwakte, maagkwalen, schele hoofdpijnen, zenuwpijn en, neurasthenie. De Pink Pillen worden verkocht in alle apotheken en in liet depotApotheek Derueville, 60, Waterloolaan, Brussel. Fr. 3.50 ile doos fr. 17,50 de zes doozeu franco. Aalst apotheek Gallebaut, Boter markt.

De Denderbode | 1913 | | pagina 2