Het Hedendaagse! Hom Aankoop van Yfievoeder. LANDBOUWNOTA'S. aan De Denderbode- Zondag 28 September 1913 N° 4602 LANDBOUW BIJVUL De paardeboonen kunnen gemaaid worden zoodra de toppen der stengels en de peulen zwart beginnen te worden. Goed gewonnen boonenstroo tot haksel gesneden is goed voeder voor runders, paarden en schapen, doch is niet geschikt voor hoogdrachtig vee. De duiveboonen worden ook nu ook geoogst. De aardappels, welke op het einde van September ni=t zijn binnengedaan, worden nu geoogst. Men vergete niet de goede struiken, die met een stok getee- kend werden, vooraf uit te doen om beste plantaardappels te hebben voor't volgen de jaar. Vooraleer de aardappels in de bewaarplaatsen te brengen, laat men ze eenigen tijd drogen, doch bevrijd tegen het licht der zon. Verder worden nu ook nog geoogst de voederbeeten, de wortels, de cichorei, de hennep en, naarmate de behoeften, de spurrie. in de Tentoonstelling te GENT. Het zal zonder twijfel den lezers van het Landbouw-Bij voegsel aangenaam en nuttig zijn eenige bijzonderheden en bemerkingen te lezen over het Modern of Hedendaagsch Dorp, het gedeelte der Tentoonstelling dat een bijzonder belang heeft voor de landbouwers. 't Is altoos een bezwaar voor eene Ten toonstelling niet in het midden des lands gelegen te zijn, omdat alsdan vele bezoe kers achterwege blijvenlandbouwers uit Limburg, Luik of Luxemburg onder nemen de reis naar Vlaanderen niet, ze zien op tegen de moeilijkheden en tegen de kosten. Wij zullen niet zeggen dat ze ongelijk hebben, nochtans hadden wij alle land bouwers naar het modern dorp willen zien stroomen, waar ze voorzeker nuttige denkbeelden zouden verzameld hebben om het landelijk leven gemakkelijker, aangenamer en aantrekkelijker te maken. De Algemeene Bestuurder van het Beheer van landbouw, M. P. De Vuyst, die het talent bezit om bekwame en bereidwillige personen tot zijne doelein den te gebruiken, mag tevreden zijn ovtr de verwezentlij king van eene uitgebreide nieuwe en belangrijke opvatting, het Modern Dorp Met welk doel weri dit dorp gesticht Daarover vinden wij in de officiëele mededeelingen nagenoeg het volgende Volgens de opvatting van den ontwerper moet het Modern Dorp dienen om aan stedeling en dorpeling te toonen wat er re jds gedaan is geworden om aan de bui tenlieden meer welvaart, een beter be staan en meer verstandelijke voldoenin gen te verschaffen en vooral wat er nog te doen overblijft op dat gebied, daarbij rekening houdend met eene practische uitvoering der ontworpen plannen. Om dit doel te bereiken hebben de inrichters van het hedendaagsch dorp zich gewend tot al de groote handelsfir- ma's, welke men gewoonlijk ontmoet op de landbouwtentoonstellingen. Elke firma zou zich gelasten met het uitvoeren van een gedeelte van het algemeen plan. 't Is op die v. ijze dat wij er thans vinden naast het Beheer van Landbouw met zijne onderwijsinrichtingen en zijne officiële deelneming in het Gemeentehuis, van dit vergankelijk dorp het Bureel van het Ammoniaksulfaat in het Huis des Bur ge weeste/s de A:-gIo-Continentale Guanc- Werke in de Kleine Hoeve de firma Moreels in de Ylaamsche Hoeve van mtddtl- 31 matige grootte het huis Mélotte in de Centrale Boter fabriek de u Délégation des Producteurs de Nitrate du Chili in het Huis van den Hofbouwkundige de firma Aurora in het Huis van den Hovenier de maatschappij Eigen Haard is goud waard in het Werkmanshuis de inrich tingen Comhaire C° in de Smids de Cultivateurs du Hainaut, in de School voor Landbouwtuigkunde, enz. Deze voorname deelnemers aan de tentoonstelling hebben op hunne beurt eene menigte kleiner tentoonstellers aan vaard, die met hunne artikelen al de gebouwen van het Modern Dorp, de scho len en zelfs de kerk vervullen. Zulke inrichting biedt voorzeker veel verscheidenheid, doch heeft ook haar nadeel. Het is, bij voorbeeld, zeer belangwek kend in de vergunning van het Nitraat eenprachtigen bloementuin te vinden, ingericht door een medetentoonsteller, M, Nagels te Wilryck, en daarbij te lee- ren dat deze prachtvolle wasdom, die daar bewonderd wordt, verkregen is ge worden zonder natuurlijken mest, alleen met sterke dosissen phosphornwst, potaschmest en Chilinitraat maar is het niet een weinig onvoorzichtig van wege het Landbouw-Beheer, zoomaar vlotweg onder officieele bescherming te nemen vermits dit Beheer uitstalt om den stede ling en den dorpeling te onderwijzen alle soorten van artikelen zelfs zeer weinig prijsbare soms De bezoeker die de Hoeve van Ohlen- dorff of die het Prieel van het Nitraat binnentreedt, weet vooraf dat hij er den lof van den guano en de weldaden van het Chilinitraat zal vernemen, maar nie mand is er om d.ncenvoudigen bezoeker te zeggen dat de inrichters slechts als reklaam hebben aanvaard, zonder verant woordelijkheid, de bevestiging dat de beste bemesting een product is, wier samenstelling verholen wordt gehouden en welk verkocht wordt zonder waarborg en zonder zich te bekommeren met de wettelijke voorschriften desaangaande. Bij deze gelegenheid past een woord aangaande de reklaam. De eerlijke reklaam of advertentie is nuttig en noodzakelijk, zoo voor den ver kooper als voor den kooperhier was daarenboven de reklaam onmisbaar, ver mits ze moest dienen om grootendeels de kosten der onderneming te dekken; doch van het oogenblik dat de reklaam vrij spel heeft, dat zij zich voor niets behoeft te schamen, dat ze overal mag binnen dringen, wordt ze soms hinderend en ook weieens gevaarlijk. Dit laatste gebeurt dan ook wel hier en daar in het Modern Doip fde reklaam diingt er overal binnen tot in den rollen den woonwagen van de Cultivateurs du Hainaut, waar het Syndikaat van Stass furth zich heeft neergezet te midden van onderwijsmaterieel Hoe wil men dat de eenvoudige land man overal aan de reklaam haar deel late wedervaren Wat er noodig ware geweest bij het Modern Dorp, is een ernstig toezicht en eene strenge regeling der reklaam, ten einde volstrekt alles te verwijderen wat overdreven of dwaling is. Dat zulk toe zicht niet gemakkelijk zou zijn, weten we zeer goed en dit kunnen we met een klein feit reeds bewijzen Een bezoeker richt zich in onze tegen woordigheid tot een hovenier, die brzig is met de verzorging van oprecht malsche groenten De bezoeker Welke meststoffen hebt ge gebruikt om zulke schoone groenten te winnen De hovenier (met echt Gentschen tong val) Sulfaate, Menheer, De bezoeker: Ha Daar wij echter een voorbijga anden glimlach op het verstandig wezen van den hovenier hebben meenen te bemer ken, komen wij tusschen en vragen Hebt ge dan hier nergens nitraat ge bruikt De hovenier Doetoveral En bij die woorden kwam er op zijn wezen eene uitdrukking, weike wij moei lijk zouden kunnen bestempelen vol doening, schranderheid, oprechtheid, arglistigheid doch de man lachtte gul hartig. Ziedaar dus eene leugen door verzwij ging en eene weinig eerlijke reklaam welke in dien tuin werd gemaakt. Als ergens opschriften vermelden dat men superphosphaat of nitraat heeft ge bruikt, dan wil dit natuurlijk zeggen dat aldaar geen andere phosphormest of stik- stofmest gebruikt werd, zooniet moet men het zeggen, ten ei.ide het publiek niet in dwaling te brengen. Een ander voorbeeld nog Op bladz 15 van den Petit Guide, offi cieele uitgave, lezen wij De samen werkende meikerijen hebben eer den schijn van te verminderen. Laat ons in alle geval doen opmerken, dat er een stilstand is waar te nemen in hunne ont wikkeling en dat vele zelfs het werk gestaakt hebben Wat moet men denken als men zoo iets leest, terwijl men overal die prachtige oj bloeiing ziet der samenwerkingen Eindelijk, vermits de i: richt, rs l egeerig zijn naar opmerkingen en nuttige aan wijzingen, zullen wij bier nog bijvoegen, dat in het ModernDorp eene nuttige plaa's kon voorbehouden worden voor het Huis den Handelaar tn Meststoffen en Veevoeder. waar men zou getoond hebben 1Hoe die handel tegenwoordig ge schiedt 2. Hoe die handel zou moeten geschie den 3. De talrijke vervalschingen van die waren en de middelen tot bedrog. Ara Om het doorschieten van salaad te beletten maakt men met een scherp mes eene diepe insnede in den stam der plant en dit gelijk den grond. De stam moet ten halve doorgesneden zijn. Op die wijze is de doortocht van het sap grootendeels verhinderd en de plant blijft langen lijd frisch zon der door te schieten. Reeds hebben wij geschreven over de wet van 21 December 1896 op de verval scbing der meststoffen, hier volgen nu eenige inlichtingen over de wetten en reglementen betrekkelijk den handel in veevoeder. Volgens de wet moet elke levering van veevoeder, welke minstens 50 kg. eener enkele stof of minstens 25 kg. van eene samengestelde stof bedraagt, vergezeld gaan van eene factuur of ander schrift met jui-t verklaring van den verkooper. Dit stuk moet aanduiden 1° den aard van het graan of zaad, van stoffen of den afval, waar.an het voeder voortkomt zooals mai'skoeken, lijnzaadkoeken, aard- nootkoeken, katoenkocken enz. 2' den waarborg van een ten honderd minimum eiwitstoffen, v?n een minimum vetstoffen en geenszins zooals intn soms doet van een minimum gezamenlijke eiwitstoffin en vetstoffen. Deze waarborg van een minimum voe- dingsbestanddeelen wordt niet vereischt voor den verkoop van afvalproducten uit de suikerfabrieken, de brouwerijen, de stokerijen, de siroopziederijen, als zijnde melasse, beetpulp, aardappelpulp, draf, fruitpulpenz. De voortbrengselen moeten afgeleverd worden in hunnen natuurlijken staat en onder hunne juiste benaming. Wanneer een voedermiddel bijzondere stoffen of toebereidsels bevat,waaraan de vtrkoop er eene meerwaarde hecht, dan moet de factuur den aard, de hoeveel heid en de eigenschappen van die stoffen aanduiden. Deze bepaling bedoelt de aromatische stoffen, de eetlustwekkonde stoffen, zeezout, phosphaten of andere scheikundige bestanddeelen. Om zuiver geheeten te worden mogen de nijverheidsproducten en nevenpro ducten niet meer dan 2 t. h. natuurlijke organische onreinheden of minerale stof fen bevatten, welke niet schadelijk zijn voor de gezondheid. Wanneer de onrein heden meer dan 12 t. h. bedragen, wordt de waar ais gemengd beschouwd. Wanneer sommige voedermiddelen ook tot menschenvoedsel kunnen dienen, moet de levering voorzien zijn van een zeer goed zichtbaar opschrift vermeldende dat de verkochte waar veevoeder is. Wanneer men koopwaren verhandeld, welke, niet meer dienen kunnen tot vee voeder, of welke door hunne uiterlijke kunnen verwisseld worden «net bruikbare voederstoften, dan mogen deze waren niet in dezelfde lokalen gelegd of met dezelfde rijtuigen vervoerd worden als a ie gelijkende voeder middelen, ze moeten daarenboven een opschrift dragen als volgt «niet eetbaar», «voor meststoffen- «onbruikbaar als voedermiddelenz. Het is verboden bedorven stoffen of stoffen die voor schadelijk gehouden worden ie verkoopen of te kooptestellen Hieronder zijn begrepen de voedt rkoeken die meer dan 2 t. h. bevatten van de vol gende producten1° zaad van kruisbloe migen, zooals zwarte, witte of wilde mosterd, vliegenkruidenz. met uitzonde ring van groene of witte koolzaad, aap zaad, echte ravison2° zaad van ricinus, pulghère, croton, illipé, mowia, nacht schaden, bilzenkruid, bittere amandels, beukennootèchillen -3° veldkomijn. bedwelmende dolik, moedeikcorn, sporen van koornbrand; 4°sulfuur van koolstof, kalk, kalkachtig chloor, ammoniakale zoutenloogzoutenontsmettende stoffen Het is verboden de volgende stoffen tot vervalsching toe te voegen sulfaat van baryt, pleister, krijt, zaagmeel, tuif. klei of zand. In geval de prijs van een veevoeder een vierde hooger is dan de waarde welke door het onderzoek werd vastgesteld met de prijsverhooging voor vermeng mg verpakking dan het ft de kooper recht op prijsvermindering indien hij de rechts vordering instelt binnen de zes weken na de levering, of de waar gedeeltelijk of reeds geheel verbruikt werd. Om de wet meer kracht bij te zetten voor de voederstoffen, evenals voor de meststoffen een kostelooze ontleding inge steld, zooals wij reeds in een vorig Bijvoegsel hebben medegedeeld. F. PlRARD. Landbouw-i ngen leur (Verboden nafl.nk) De uil is geen aangename vogelmaar toch hebben de landbouwers ongelijk de opening in den gevel der schuur sloppen en de vogels 1e dooden die op hunne zolders kunnen verrassen De uil D de grootste vijand van mui zen en ratten; een uil doet het teer van tien katten. ROGGE. Deze is het graangewas van midden- en noordelijk Europa. Roggemeel wordt overvloedig g.bruikt tot het vervaardigen van brood, in de stokerijen en ook tot oeder voor het vee. Dit gewas gedijt in de leiachtigen en in zandachtigen grond.Men zaait het overal waar geen tarwe noch garst willen groei en. Zware gronden zijn niet zoo gunstig ■oor de roggeteelt, tenzij men dezelve verbetert met kalk. Natheid, gebrekkige erluchting of verlichting benadtelen de ontwikkeling van dit gewas. Rogge is eene krachtige plant, welkt, niet te veel zorgen vereischt zij groeit zeer goed na braak, wikken, erwten, paardeboonen, boekweit, vlas, koolzaad, en klaver. Na vroege aardappelen houdt het gewas soms minder zaad in, omdat de rogge gaarne een goed gezetten en lossen grond heeft. V^el meststoffen zijn ook gepast voor dit graangewas, hetwelk ook meer nut trekt uit stalmest dan tarwe. Superphos phaat en Chilinitraat kunnen ook met oordeel gebruikt worden. Zeer aanbeve lenswaardig is het, per hectare 400 kg. metaal slakken bij de laatste ploeging in te werken en 200 tot 300 kg. superpbos phaat in te eggen. Ia de Lente gebruikt men 150 kg. Chilinitraat. M. De Vuyst heeft ondervonden in 1892-1893 dat eene dosis van 150 kg. Chilinitraat en 600 kg. metaalslakken ene winst opleverde van 50 frper hec tare. Rogge moet vroeg genoeg gezaaid worden in den Herfst, opdat het uitstoe len kunne plaats hebben voor den Win ter, daartoe kan men ook bij de zaaiing eene zekere hoeveelheid Chilinitraat aan wenden Rogge wordt gemaaid als het graan rijp is, zonder te wachten n chtans totdat het uit de aren valt. TOEMAAT. Zoo noemt men de tweede snede gras op natuurlijke of kunstmatige weiden. Deze tweede snede is min of meer over vloedig volgens ae weersgesteldheid, den aard der weide, de bew..tering en vooral de bemesting. Het moet aangemerkt worden dat het ge b;uik van meststoffen na de eerste snede en vooral het aanwen den van Chilinitraat een grooten invloed heeft op de hoedanigheid en hoeve elheid der tweede snede. De tweede s..ede kan gehooid of afge weid worden. Soms levert het hooien groote moeilijkheden op, omdat de hitte niet toereikend ineer is. In dit geval kan men het nagras inkuilen. Om het gras der tweede snede te droo- gen, en zelfs ook bij het hooien der eerste snede wanneer het weder, zocals dit jaar, ongunstig is, kan men zijne toevlucht nemen tot het gebruik van klaveriui- ters». Een klavorruiter is niets anders dan drie palen overeind gezet met de bovenste uiteinden door een ijzeren ring^ gestoken. Tegen die palen worden op een voet boven den grond waterpaslig- gende stokken of houten vastgemaakt, waarop het gras wordt op6estapeld om te drogen. Door die handelwijze kan het afgemaaide gras weer spoediger uitschie ten en is er minder verlies van voedzame bestanddeelen u;t den toemaat. In vergelijking met de gewone manier van hooien, zegt Kcilner, is het drogen op luiters veel beter, vooral voor klaver, lupinen en soortgelijke gewassen wier verdroogde blaadjes zeer spoedig van de stengcis lossen tn verloren gaan.

De Denderbode | 1913 | | pagina 3