DE 0RGELDBJBISTER. Nestlé's Kindermeel Nog altijd meer Licht Zondag-rust. KERSTBOOM. EEN GARNIZOEN SN flfiLST. LEGERNIEUWS. Rechterlijk kronijk. EEN MNGENWÏÏ1 FEESTJE. Allerhande nieuws. Zijl GIJ jichtig Hefii GIJ pijnscheuten Het gemeentebestuur van Mechelen zal op Maandag 10 November aanstaande om 10 ure slipt voormiddag, in de Halle zaal, Groote Markt, overgaan lot de openbare verkooping van omstreeks 375 koslumen (begin der 16e eeuw) van figu ranten, schabrakken en bijhoorigheden, gediend hebbende tijdens den histori- schen stoel van O. L. Vr. van Hanswyk. Het alles zal te rekenen van 3 Novem ber kunnen bezichtigd worden in boven gemelde zaal, van 9 ure tot 's middags en van 2 lot 2 1/2 ure 's namiddags. Medegedeeld. De koning naar Duitschland Koning Albert zal zich eerlang naar Luncburg en vandaar naar Berlijn bege ven. Na liet 16e regiment der Hanovcr- sche dragonders waarvan hij eere-kolonel is, te Luncburg in wapenschouw te heb ben genomen, zal de koning den keizer in 't paleis van Potsdam bezoeken en op 6 en 7 November aan de keizerlijke jach ten deelnemen. I)e reis zal geen politiek karakter heb ben geen minister zal den koning ver gezellen.Op 5 November wordt een groot feestmaal te Potsdam gehouden. 's Konings naamfeest. Daar Sint-Albert, naamfeest des ko nings samenvalt met den verjaardag van hel afsterven van 's konings moeder, de gravin van Vlaanderen, 26 November, heeft Z. M.rdie Albert Leopold heet, be sloten zijn naamfeest te vieren op 15 No vember, feest van Sint-Leopold. Belgisch Katholiek Middenstandsverbond De voorzitter der bijzonderste katho lieke burgersmaatschappijen van hel land hebben, op eene vergadering te Gent ge houden op Zondag 26 October, bij eenpa righeid een katholiek middenstandsver bond gesticht welke bijzonderlijk voor doel heeft, in de katholieke partij de belangen van den middenstand te ver dedigen. Het H. Sacramentscongres in 1914 Mgr. Heylen, bisschop van Namen, is sedert Zondag teParijs om do inrichtings werken voor te zitten van het H. Sacra mentscongres, dat te Lourdeszal worden gehouden. Verleden week was Z. Hoogw.le Rome van waar hij uitmuntende tijding over de gezondheid van den H. Vader heeft mee gebracht. M. Frans Van Cauwelaert volksvertegenwoordiger, die zooals men weet zijn laatste exaam van rechtsge leerde met welgelukken heeft doorstaan, heeft voor de ic kamer van het beroeps hof van Brussel zijn eed van advocaat afgelegd. Natuurlijk dat deze groote Vlamirig niet heeft nagelalen dien eed in 'l Vlaamsch te doen. Eene merkwaardige kiezing. Te Gages (Henegouwen) had Zondag eene kiezing plaats, voor de vervanging van een overleden gemeenteraadslid sedert 1836 had in deze gemeente geene kiezing meer plaats gehad, want nooit werd een enkele kandidaat voorgedra gen en telkenmale moest «ten gemeente raadslid van ambtswege aangeduid wor den. Deze maal werd een werkman als kan didaat, kristen dcinokraal voorgesteld en gekozen. Papieren kanon. Dat papier voor allerlei doeleinden ge bruikt kan worden wisten we reeds lang. Er worden reeds zooveel artikels van papier vervaardigd, dat het een onbe gonnen iets zal zijn hen op te noemen. De fabrikant Krupp in Duitschland is er nu in geslaagd om een kanon te vervaar digen van papier wat zeker wel het aller nieuwst is op het gebied van wapens.Het nieuwe kanon is van lichter kaliher en alleen bestemd voor de infanterie, die het zeer gemakkelijk van de eene naar de andere plaats zal kunnen dragen. De te genstand van het papier wordt beweerd grooter te zijn, dan een stuk geschut vervaardigd van staal. De papieren ka nonnen zullen bruikbaar zijn in plaatsen waar zwaar gesqhut niet practisch te be handelen is. Papieren kanonnen lijkt wel een beetje ongelooflijk, maar dat was ook het geval toen men de eesrte spoor wegraderen fabriceerde. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zaterdag 1 November, (Allerheiligen), M. Van Cae- lenbergh, Leopoldstraat. Zondag, 2 November, M. Meganck, Leopoldstraat. EERSTE DEEL. 6e Vervolg. De wroeging moest haar ook ondermijnen, omdat zij tegen den uitdrukkelijken wil harer moeder toegestemd had mijn vrouw te wor den. Zij besloot naar Parijs terug te keeren om haar moeder op te zoeken en vergiffenis af te smeeken. De priester, die haar geholpen en de non, die haar opgenomen had, stelden haar wederom in staat om de reis te onder nemen. VI. Hetgeen ge mij daar verhaalt, is een hartroerende geschiedenis, kapitein, zegde Nestor Fauvette, veinzende de ontroering van zijn bezoeker te deelen. Dat zijn zeker al de inlichtingen, die ge mij kunt geven Helaas ja, mijnheer. In de Rue de Miromesnil, waar de moeder woonde, hebt gij daar geen onder zoek ingesteld De dochter heeft Toulon verlaten en is naar Parijs gereisd. Zij moet noodzakelijk naar de Rue de Miromesnil ge gaan zijn, waar haar moeder woonde Indien de weduwe Sollier daar niet meer woont, moet men in het huis toch weten, waar zij heengegaan is. Het hoofd schuddende, verleide Gabriël Savanne van zijn bezoek in de Rue de Miro mesnil. Er zijn dus geen andere gegevens dan die ik aangeteekend heb hernam Fauvette. Volstrekt geene. Weet gij onder welken nr.am en voor- F(ial) L(ucc) uit de Volks(?!!)ga:et) (26 October II.) gaat bepaald den weg der beroemdheid op. Nóg altijd is zijn draai orgeltje aan den gang, en't is altijd oen en 't zelfde vooisje dat er in geradbraakt wordt 'l Vrijzinnig Ondencijs Indien hij nu nog slechts de beginletters van zijn klinkenden deknaam teekent, dan moet dit waarschijnlijk toe geschreven worden aan een lofwaardig gevoel van nederigheid, omdat hij gewaar wordt dat de Faam hem op hare machtige vleugels wil opnemen... Misschien kent F. L ook de spreuk Niemand pro- pheet in zijn eigen land Wie weet heeft hij ook al niet eens bedacht, 11a dien hoogdichterlijken vlucht in zijn epos, dat - hoog vliegendiep vallen - een spreekwoord van zeer actueelc waar heid is geworden, in een tijd dal. we zoovele vliegmannen uit de wolken zien naar beneden tuimelen met hun machine en jammerlijk aan bun einde komen Wat er ook van zij, het slot van zijn artikel is nog wel een druppeltje inkt waard. Na gedurende Iwec kolommen al de brokjes van liedjes Afgedraaid te heb ben, welke de liberale tenors en vir- tuosen - reeds 'n paar weken in de Kamers hebben zillen zaagdeunen over de Nieuwe Schoolwet, maakt F. L. deze gevolgtrekking. Wij volgen hem woord voor woord Voor ons, liberalen, is de Natio nale School, zulke inrichting icaar al de Belgische kinderen zonder onderscheid van geloofsbelijdenissen, htm eerste onderwijs verkrijgen, zon der dal EEN Belgische familievader in zijn geweten zich kunne gekrenkt voelen. Beschouwen wij één stond dien ron kenden volzin van naderbij.De valscblieid en de dwaasheid er van zijn op "t oog springend Wat verstaat L. door Nationale School? Dat is eene school die ons allen zou moeten bevredigen. Welnu, ons katho Heken de Heer Woeste zegde het zoo raak voldoet zij geenszins 't Is het klaarste bewijs dat liet geen nationale school kan zijn Eene liberale school Ja Dat wel. Gij zegt liet zelf: - Voor ons,liberalen enz.» Behoud dus die school voor u, daartoe hebt gij het recht, maar hebt de pretentie niet of den zotten droom er eene natio nale school te.willen van maken Dat is eene utopie ofle hersenschim E11 eene school waar er zou geleeraard worden - zonder onderscheid van geloofsbe lijdenissen dat mag een waar sprookje boeten, L. In de schilderkunst kan men met eenen mengelmoes van kleuren eene heel sclioone harmonie van tonaliteit beko men. In muziek maken verschillende klanken mooie akkoorden uit. E11 in politiek zien we, dat roodon, blauwen en groenen ook soms al eens 'l akkoord willen geraken, alhoewel die misbakken regenboog gewoonlijk weldra verdwijnen gaat achter donkere wolken van twist unde krakeel in t huishouden, uie waar L. Maar... in zake van Geloofsbelijdenis willen do gedachten of afwijkende strek kingen van geene vermenging welen, man Ze blijven allen bestaan op bun eigen, en bij die daar zonder onder scheid zou willen gaan in roeren en over dat alles met 'een en denzelfden borstel gaan, zou eenen aardigen waar boel van schreeuwende kleuren en klan ken verwekken Dat wil zeggen in zake onderwijs moet noodzakelijk -een onder scheid n tusschen geloofsbelijdenissen blijven heersehen, want liij die op dit gebied van principieele gedachten welke mekaar bekampen, eene versmel ting zou willen teweegbrengen, zou die gedachten schenden en verkrachten, en 't kwam dus weerom al onvermijdelijk uit op •.krenking van gewetensvrijheid. E11 indien ge me zoudt komen spreken van eene eerbiedige onzijdigheid dan zou ik 11 antwoorden met Minister Poulletdat er voor ons katholieken opperste waarheden bestaan waar over het eerbiedigste stilzwijgen ons een verraad toeschijnt. - Hebt ge T beet L. En gij verklaart dan verder, uw ge dacht Zulke school is niet onzijdig, niet katholiek, niet liberaal, niet kettersch. Zij is wetenschappelijk en Vader landsch. Hoed af voor die vondst Indien een onderwijs noch katholiek, noch liberaal, noch kettersch is dan naam het kind van Germaine Sollier bij den burgerlijken stand ingeschreven is Ja, want te Toulon heb ik de geboorte- acte van het kind doen lichten. Daar is zij ingeschreven onder den naam en voornaam van Martha Sollier, dochter van Germaine Sollier en een onbekenden vader, geboren den 15 Juli 1885. Onbekenden vader, zegt ge Ja, het huwelijk was nog niet verbro ken. maar, zooals ik u gezegd heb, was de moeder door ijlkoorts aangetast en de in lichtingen zijn gegeven door mijn bloedver wante bij wie zij inwoonde en die haar een onverbiddelijken haat gezworen had. Zijt gij in 't bezit van die geboorteacte? Ja. Zoudt gij die mij willen overhandigen Hier is zij. Dit zeggende trok Gabriël Savanne zijn brieventasch uit den binnenzak en haalde er het gevraagde stuk uit. Hij gaf het aan den bestuurder van het agentschap en zeide met gebroken stem Doe nu al wat gij wilt, mijnheer, doe al wat gij kunt, doe het onmogelijke ik wil Germaine Sollier en haar kind vinden, ik wil weten of de moeder en de dochter nog leven. Gij zult zelf zeer goed begrijpen, mijn heer, dat deze taak zeer lastig en buiten gewoon moeilijk is, antwoorde Fauvette. De onderzoekingen zullen langzaam vorderen, omdat wij volstrekt geen leiddraad bezitten. Er is niets Wij staan voorde duisternis, niets is ons bekend. De kansen om te slagen zijn in zulke omstandigheden buitengewoon klein. Na zeven jaar een verloren spoor terugvinden, dat ware om zoo te zeggen een mirakel. zou liet noodzakelijk onzijdig moeten zijn L., en onzijdigheid bestaat niet Dat is toch klaar, meen ik En onzij dige loetenschap dat bestaat al even min alle wetenschap draagt onvermij delijk een belijdend karakter. Daar zijn geloovige en ongeloovigc geleerden,maar onzijdige geleerden bestaan er nergens. De geleerde is niet afscheidbaar van den mensch, en kent gij ergens een mensch L die onzijdig is Waar leeft dat achtste wereldwonder Wat moeten we uit dien zin besluiten uw onderwijs, zegt ge, zal alleen weten schappelijk zijn. Maar alle wetenschap heeft eene posi tieve of negatieve strekking. Dus. vermits uw onderwijs niet onzijdig is, en overigens onzijdigheid» bestaat er al evenmin als een vierkante cirkel vermits het wetenschappelijk is ge tint, komt bet tot natuurlijke gevolg trekkingen, lot persoonlijke strekkingen en van daar altijd de eeuwig dezelfde afwijking of splitsing een onderwijs is godsdienstig of is het niet, en beiden 'te samen kan hel nooit zijn, of tus schen beiden nog veel min En nochtans, dat verkondigt gij op heel hoogdravenden toon. Ziedaar hoe gij, liberalen, die zoo hoog wilt oploopen met uwe vrijzinnige en licbt-uitstralonde gedachten, in een paar volzinnen een maximum onzin en domheid ver- koopen kunt. Dat ge met zulk proza kinderen wilt in slaap wiegen, neem ik aan maar daarmede ernstige mcnschen bij den neus leiden 1Dat gaat niet En hiermede basta De redevoering van den heer Woeste, weerlegt op prachtige wijze al uw gezce- ver. En nog eens roep ik uwe aandacht in op hot boek van _P. Verkaegen, Les Ravages de l'École Neutre en Hainaut Daarin zien wij uwe nationale school in volle werking in Henegouwen en 't is om er van te walgen Lieve on zijdigheid Lieve gewetensvrijheid Lieve vaderlandsliefde Lees dal, eens L. Ter gelegenheid van het sclioone Kerst feest zal er in den Katholieken Werk manskring eenen prachtige» TOMBOLA plaats hebben. We hopen dat de edel moedige weldoeners van ons werkvolk mild zullen bijdragen zooals vorige jaren, om aan de christeue werklieden eenige sclioone en nuttige prijzen te laten win- wen Alle giften worden met dank aanvaard en mogen gezonden worden naar den Eerw Heer Bestuurder, St-Martensplaals 4, of naar den Katholieken Workmans- kring. God loone de edelmoedig weldoeners. Namens het Bestuur. Dat onze stad een garnizoen krijgt is eene uitgemaakte zaak, en dit zal bestaan uit vijf scadrons ruiterij ongeveer 700 man sterk. De noodige grondeu tot het bouwen der kazerne schijnen reeds voorloop:^ aang wezen en zullen in 't kort voor den aankoop den gemeenteraad voorgesteld worden. Wij vernemen uit goede bron dat men voornemens is de kazerne langs den GentschenSteenweg op te richten en een oefcningsplein langs den Meldertschen- dreef of Brusselschensteenwegop die wijze zal de ruiterij noodzakelijk dikwerf door de stad moeten trekken om zich naar gezegd plein te begeven, en diens- gevolge veel beweging en drukte in onze straten brengen. De aangewezen plaatsen voor kazerne en oefeningsplein schijnen dus allervoordeeligst gekozen. De groote oppervlakte van 't oefcnings plein, 30 a 40 hectaren in zandachtige gronden, laat ons voorzien dat dit niet alleen diens!ig zal wezen voor do solda ten maar ook allerbest zal geschikt zijn voor aantrekkelijke ja zelfs winstgeven de feeslelijkheden. Dit uiterst welgelegen plein kan voor Aalst worden wat het plem van Slokkel is voor Brussel en het St-Denysplein voor Gent. Het zal ondermeer kunnen benuttigd worden voor paardenwedren nen of met rijtuigen, voor vliegplein, enz. enz. Men verzekert zelfs dat met de aan slaande maand April de stoutmoedige fransche vlieger Pégoud er zijne gevaar lijke tuimelperlen in do lucht zal komen laten bewonderen. Aalst tusschen Brussel en Gent op korten afstand van beide steden is aller voordeeligst gelegen tot hel inrichten van dergelijke feesten tot groot nut en welvaart onzer bevolking. Dat men dit eens overdenke Blijft er dan geen de minste hoop meer over stamelde Gabriël Savanne, Dat zeg ik niet. Er zijn onderzoekingen voorgekomen, die even moeilijk waren als deze, en die ik toch tot een goed einde heb gebracht. Zooals gij mij daareven vraagdet zal ik het onmogelijke doen. Geheel mijn agentschap staat te uwen dienste en ge weet wel, dat het wonderwel is ingericht... In één woord ik wanhoop niet te gelukken, maar de onkosten zullen groot zijn... Ik wil op geen geld zien, mijnheer. Voor deze zaak zullen mijn mannen op reis moeten gaan, mijnheer, en daar gij weet, dat reizen kostbaar is, zal ik veel geld moeten voorschieten. Verlangt gij een som vooruit Gij kunt dit gemakkelijk begrijpen-.. Hoeveel als 't u belieft Vijf duizend frank. Goed, en hoeveel zal ik u moeten be talen als de zaak gedaan is, geslaagd of niet? Tien duizend frank. Is u dat goed Daar ben ik mede tevreden, en als gij slaagt, zal ik er een ruime belooning voor uw persooneel bijvoegen. De kapitein telde de briefjes op den lesse naar. Ziehier nu de vijf duizend frank in voor schot, sprak hij. Op uwen naam zal ik tien duizend franken storten in handen van den heer Richard Vernière, machine-fabrikant,Rue Hardoin, 6, te Saint-Ouen, alsook een som bestemd voor Germaine Sollier en haar dochter. En wanneer zal ik deze som kunnen ontvangen Als gij mij meldt den goeden of slechten uitslag uwer pogingen, zal mijnheer Vernière u die tien duizend frank ter hand stellen. Een reiszak voor de soldaten. Men weol dat de soldaten in verlof mogen gaan van Zaterdag lot den Zon dag avond. Men heeft nu aan iederen soldaat een reiszakje bezorgd. Het is een lijnwaden zakje met bruin omhulsel, vastgesnoerd bij middel van twee lederen riemen, en met een vernikkeld slotjo gesloten. Het model, door de krijgsover- lieid aangenomen, is hetzelfde voor al de militairen. Het kontigent van 1913 is in de verschillige wapens verdeeld als volgt Voetvolk 21,381 man ruiterij 2192 bereden artillerie 2664 vestingsartillerie 2223 genie 1315 trein 145 bestuur lijke bataljons, enz. 248. Totaal 30,168 manschappen. RECHTBANK VAN DENDERMONDE Woeste vent. Henri Wauters, bij genaamd de Matroos voddenkoop man te Aalst, voor smaad en opstand jegens de policie, krijgt bij verstek,. 21 dagen gevang en 41 fr. boet. Kerk van Sint-Martinus. Maandag aanslaande, 3 November, maandelijksche vergadering voor de huismoeders der Heilige Familie. Het Sermoen zal gepredikt worden door den vermaarden volksredenaar Eerw Pater De Smytere. Moeders allen op uwe post. Dat nie mand afwezig zij. Maandag 3 November Allerzielen. Dijnsdng 4 November, Fees'dag van Sint-Hnbertus, om half zes Mis der B1001I- wijding. In de kring De Vriendschap had verleden Maandag het jaarlijks vrienden maal plaats Onze geestelijke en wereldlijke over lieden hadden er aan gehouden tegen woordig te zijn. Heer Baron Lodewijk de Bélhune, Voorzitter des Krings verwelkomde in hartelijke woorden in den naam der leden hooger genoemde overheden en wees er bijzonder op dat M. Désiré De Wolf, Schepen van Openbare Werken dagelijks de Stad Aalst meer en meer verfraaide. Onze achtbare heer Burgemeester belet zijnde het feest bij te wonen nam M. De Wolfin zijne afwezigheid liet woord en dankte M. de Bétliune voor zijne harte lijke woorden zeggende dat hij al dien lof niet verdiende, maar alleen de hem opgelegde taak vervulde, dus alleen zijn plicht deed. Do Eerweerde Heer Van Ongeval en dankte in naam van den Zeer Eerw. Deken, insgelijks belet het vrien denmaal bij te wonen. Hij wees er op dat de geestelijkheid er altijd op uit is om het tijdelijk welzijn van deu Burger stand te verzekeren want de kerk heeft altijd de gelrouwsle kinderen in dien stand gevonden. M. Albreclit Mcrlens bracht in naam van den Kring een warme hulde aan zijnen voorzitter en wees op een prach tig lichtbeeld van Baron Lodewijk de Bélluine dat thans in de zaal nevens dit zijns waardige» vader en broeder in leven voorzitters van den Burgerskring en Vriendschap,aan den wand prijkt. Het feest werd opgeluisterd door een prachtig symphonie concert onder de leiding van Guslaaf Pape. R11 nu mannen, leden van den Katho lieken Burgerskring, want wij zijn allen fier den naam van Katholiek te dragen, vooruit allen meegewerkt om op luister rijke wijzeden vijftigsten verjaardag der slichting onzer maatschappij te vieren, 1864-1914. De goedwillige lezer gelieve ons nog acht dagen te gunnen voor het vervolg van ons artikel over den CINEMA Een paar andere belangrijke artikels moes ten voorafgaan. HUIS MERCHIE-PÈDE Leerlooierstraat. BRUSSEL. Heden bijzondere tekoopstelling van Breiwerk, Sjals, Schoeisels. Buitengewone gelegenheden aan al de toonbanken. Hijschmachine voor zes verdiepingen. Aalst. De genaamde J. Pre vost, landbouwer, Duivekectstraat, alhier, kwam langs den Geeraerdsbergschen- steenweg, toen hij opeens door een onbe kende kerel werd aangerand, die hem drie gaten in bet hoofd sloeg, waaruit de arme ouderling veel bloed verloor. Hij is met de grootste moeite thuis geraakt. Eene klacht is ingediend bij de policie die den dader heeft ontdekt. Maar waarom dit geid aan mijnheer Vernière te overhandigen vroeg Fauvette. Dit zal ik u zeggen, mijnheer ik blijf maar voor eenige dagen te Parijs. Op 2 Januari aanstaande moet ik wederom op zee bijgevolg moet ik op 1 Januari te Toulon zijn... Welnu, mijnheer, aanvaardt gij deze wijze van betaling Ik aanvaard die, mijnheer, want ik ver trouw u gelijk gij mij vertrouwt. Op het dos sier zal ik schrijven Zaak Gabriël Savanne. Nog dezen nacht zal ik mijn plannen bera men, en morgen geef ik aan al mijne mannen de noodige bevelen... De gewezen opzichter der politie, voegde er met een glimlach bij Indien de vraag, die ik nu ga doen, u onbescheiden voorkomt, vraag ik om u ver- schooning Zijt gij soms verwant aan Da niël Savanne, den rechter van instructie, een onzer beste en hoogste magistraten Dat is mijn broeder, mijnheer, ant woordde Gabriël. Het is daarom, dat ik u van den beginne af de stipte geheimhouding ge vraagd heb. Noch mijn broeder, noch mijn zoon,mogen ooit weten, dat Gabriël Savanne, kapitein ter zee, officier van het Legioen van Eer, in zijn leven een daad begaan heeft, waarvoor hij zicli moet schamen. Ik zweer u, dat gij op mij staat kunt maken, kapitein, antwoordde Fauvette. Er is slechts een persoon, die het geheim kennen zal Richard Vernière, hernam de zeeofficier, maar aan dezen mag ik alles zeg gen. Het is een trouwe vriend, iemand die weet te vergeven en te vergeten. Wel zal hij mij ongelijk geven, maar hij zal niet onv r biddelijk blijven Nu, bid ik u, mijnheer, uw onderzoek zonder uitstel te beginnen. Aankomst der nieuwigheden voor den Winter, pardessus, mans kieerstoffen, velouren, lijnwaden, demit. enz. J. Van den Bergh- Jouret, Aalst. Aalst. - Woensdag morgend ver scheen Alfred Seronval, koffiehuisbedien- de te Luik, voor de politierechtbank onzer stad. De policiecommissaris eischle de toepassing der wet, waarop de kerel uitriep ik zal hier in 't kort weder komen om u de oogen uit te steken, ik zal u.vinden, reken er op, Seronval werd onmiddelijk door de gendarmen wegge voerd en ter beschikking van den proku- reur des konings gestold. De spijzen die wij gebruiken, moeten, indien zij zicii in ons lichaam gedragen zooals zij behooren, op hun weg door lint verteringskanaal door de daartoe be stemde organen alle voedingssappen la ten opnemen die zij bevatten. Wat er overblijft, het ijzerschuim zooals de sto kers zeggen, moet van de stookplaats verwijderd worden. Gij weet wat de natuur er mee doet. Laten wij nu onderstellen dat do raen- schelijke machine, slecht geregeld zijnde, dat ijzerschuim niet verwijdert. Laten wij onderstellen dat, ten gevolge van een gebrek in de spijsvertering, zij in zich houdt in plaats van het uit te drijven langs den weg der urine, een giftige slof, het urinc-zuur. In dat geval zal weldra geheel het lichaam er moe doortrokken zijn, de slechte spijsvertering wordt er ger, de buik zet op en neemt een overma tige» omvang aan, het gelaat wordt rood en de huidziekten komen -voorden dag. Indien het urine zuur zich gaat vast leggen in de spieren, bezorgt het rheu- raatische pijnen indien het zich in de vingers verschuilt, is het de jicht; indien het in de nieren of de blaas zich afzet, zijn nierkolieken of graveel er de gevol gen van. Welke ook het ziekteverschijnsel zij, dat gebrek aan uitdrijving is een bron van tallooze smarten. Om de jicht te ver mijden, moet men het bloed zuiveren, er bestaan geen andere middelen. De Pink Pillen verrichten die uitdrij ving zeer goed en verjagen alle vergiften, die overblijfselen der voeding zijn, uit het lichaam. Alle jichtlijders moeten van tijd tot tijd een kuur met de Pink Pillen doen dat zou een wijze maatregel en heel wal vermeden smarten zijn. Mevr. Grandclaudon, 143, rue do la Prairie, te Sainl-Dié (Vosges-Frankrijk), is van hare pijnscheuten door de Pink Pillen genezen. Ik ben zeer tevreden geweest, schrijft zij, over de behandeling met de Pink Pillen die mij van mijne rheumati- sche pijnen verlost en zelfs mijn toestand van bloedarmoede genezen hebben. De heer Jean Paulin Breuil, koopman le Drugeac (Cantal-Frankrijk), schrijft: Sedert 15 jaren leed ik aan heftige rhcumatick. Ik bad zonder uitslag een menigte van middelen gebruikt. Slechts de Pink Pillen hebben mij kunnen gene zen. De Pink Pillen worden verkocht in alle apotheken en in het depot Apotheek Derneville, Waterloolaan 66, te Brussel. Fr. 3,50 de doos, fr 17,50 de zes doozen. franco. Te Aalst, M. Callebaut, Boter markt. 66 Wanzele. In den nacht van Zon dag op Maandag is tijdens een onweer dat overdo gemeente Wanzele woedde, een in opbouw zijnde huis gedeeltelijk inge stort. Het hoorde toe aan Jozef Brondeel. De schade is zeer groot Het Huis C. Praet-De Witte, is jangs de overzijde der Lange Zoulstraat, dichter bij de Groole Markt, in n° 6. De honderdjarige van Kerkxken. Verleden Zondag was de gemeente Kerkxken volop in feest, ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van M. Domien Meganck. geboren te Kerkx ken den 13 December 1813. De feestcom missie had het vieren van hetjubileum eenige dagen vervroegd, de sclioone herfstdagen te baat nemende. Zalerdag avond werden de feeslelijk heden door kanongeschut aangekondigd en Zondag bulderde het kanon onophou dend. Verscheidene Lriomfbogen waren in de prachtig versierde en bevlagde straten opgericht. Rond 10 ure 's morgends werd de jubi laris en zijne familie door de gemeente overheden en bet muziek van Haelterl in zijne woning afgehaald en per rijtuig naar de kerk gevoerd, waar te zijner intentie eene mis van dankzegging werd opgedragen Een stoet ging den jubilaris en de ge meenteoverheden vooraf. Na liet eindi gen der kerkelijke plechtigheid werd M. Meganck ten gemeentehuize ontvan gen, waar de jubilaris den eerewijn werd aangeboden, alsook bloemtuilen, zijn - Morgen gaan mijne mannen er op uit, zooals iku gezegd heb. Ik durf hopen, dat zij zullen slagen, en gij, mijnheer, zult er hen toe aansporen, nietwaar Adieu Gabriël Savanne verliet daarop het huis van het agentschap De fabriek van Richard Vernière te Saint- Ouen, was zeker de grootste uit den omtrek. Zij was gebouwd aan de kade van Saint- Ouen, tegenover de dokken. Eene opper vlakte beslaande van meer dan drie duizend meters, was zij ingesloten door een glasbla zerij en de fabriek van verven en vernissen, waar Germaina Sollier werkzaam was. De fabriek van mijnheer Vernière was ge legen nummer 6 der Rue Hardoin, die aan de dreef van Batignolies begint en tot aan de Seine loopt. Langs de Rue Hardoin staan geen andere gebouwen dan de fabrieken, die zich tot aan de kade uitstrekken, waar de booten komen lossen of laden. Door een stevige schutting zijn dokken en fabrieken afgesloten. De deur bestemd voor den dienst der fabrieken bevindt zich in dc Ruc Hardoin. Vóór deze deur is een bewa ker, die deze opent, des zomers ten zes en des winters ten acht ure, en ze altijd sluit zoodra dc avond valt. Aan den kant der dok ken daarentegen bestaan verscheidene uitgan gen, alsook die van den Noorderspoorweg, die dc dokken met het station van Saint- Ouen verbindt. Deze kleine spoorweglijn, bestemd voor den dienst der fabrieken en voor het vervoer der werklieden die aan de dokken of in de fabrieken werkzaam zijn, heeft een buitenge woon druk verkeer. De fabrieken hebben elk twee in- en uit- portret en talrijke geschenken 's Namiddags bracht liet muziek van Denderhautem aan den honderdjarige eene serenade Rond 3 ure bracht Alexan dria Perdaens, de honderdjarige van Heldorgem, eene gemeente palende aan Kerkxken, aan den heer Meganck een bezoek, wenschte hem geluk en overhan digde hem bloemen. Deze samenkomst was zeer hartroerend De reeks feestelijkheden eindigde met een schoon vuurwerk en de algemeene verlichting van liet dorp. Do vreugde onder de bevolking was dan ook groot, daar deze niet vergeten heeft dat het de jubilaris M. Meganck is, de vader van wijlen M. Meganck, bur gemeester, die met den eerw. lieer pas toor Van Hoeymissen, te -Kerkxken, liet- weven beeft ingevoerd, wat voor liet grootste deel der bevolking de brood winning uitmaakt. De jubilaris die eene uitmuntende ge zondheid geniet en nog in het bezit is van zijn volle verstand, was in 1840 in het huwelijk getreden. Hij heeft zes kinderen gehad en telt. 14 kleinkinderen en 27 ach ter-kleinkinderen. PIJNEN DER MAAG. De pijnen aan het harlpulje zijn zeer onre gelmatig. Zij verklaren zich T zij gedu rende de tusschenpoos der eetmalen, worden meer en meer lievig ofwel berei ken bun toppunt een weinig na geeten te hebben en verminderen op mate dat de uur des maaltijds zich verwijderd. Andere malen hebben de zieken zure oproeingen, onbeduidende pijnen toen de maag ledig is maar die toenemen bij hot inzwelgeri der spijzen. De zieken kunnen volstrekt den eetlust verliezen, al lmnnc spijzen overgeven, vermageren en verkwijnen, 't Zijn dan kenteekens van liet allergrootste gevaar. De Foster Maagpillen, versterkend en zacht purgeermiddel, tegen galachtige (Aalst, Apotheek De Valkeneer, 15. Es planadeplaats) versterken de maag. stillen de pijnen al de afdrijving der verlerings vochten te regelmatigen. Dank aan hun, kan de maag van dan af de spijzen berei den om al heigeen er noodig is voor een zuiver, rijk en krachtig bloed te maken, bron van leven en gezondheid. Alle apotheken (1.25 fr. liet fleschje, 6 flescbjes voor 7) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsche apotheek, Cli. Delacre, 04, Coudenberg- straat, Brussel. 31 Aankomst van de - Anversville-, Dinsdag middag is uit Kongo de Bel gische stoomboot Anversville te Antwerpen aangekomen. Aan boord bevonden zich 91 passagiers; de overvaart bad met slecht weder te kampen. Onder de passagiers bevinden zicli een pater van het missiehuis van Scheut alsook M. Gochier bediende in het ministerie van koloniën,M.A.Van Duerm. De passagiers hebben geen nieuws uit Kongo medegebrachtalles is daar rustig. M. Veesaert, policiekommissaris te Leopold\ille, is in ziokelijken toestand aangekomen de ongelukkige lijdt aan buikloop. Voor het vertrek uit Boma, was onder de passagiers ook eene vrouw uit Ant werpen, die met haar kindje, eenige maanden oud, naar België terugkeerde, doch wiens echtgenoot nog in Kongo verblijft. I)e vrouw werd plotseling ziek en na enkele uren overleed zij. Het kindje werd door eene passagier- ster aan boord opgenomen en onder de reis verzorgd bij de aankomst te Ant werpen wörd het aan de familie bezorgd. Indien gij een slecht bloed hebt (puisten, darters, roodheden, jeukingen) zuivert u liet lichaam met deslijmverdrij- vende Pil Wallhéry en ge zult vlug genezen zijn. 1 fr. de doos. EEN MIDDEL - eenvoudig en gemakkelijk om struische en gezonde kinderen te hebben is ze te voeden met het best de moedermelk vervan gend. KOSTELOOZE verzending eener doos als staal, mits vraag geriobl tot Dl.fernand Deny, 15, rue du Grand Hospice BRUSSEL. J I w m 1 gangen de eene in de Rue Hardoin en de tweede op de losplaats der kade. Langs de deuren, die zich in de Rue Har doin bevinden, komen de werklieden gere geld binnen. Onze lezers zullen ons die uitleggingen willen vergeven, maar zij zijn noodig 0111 zekere deelen van ons verhaal te begrijpen Ook hebben wij het noodig geacht de juiste ligging van de fabriek van Richard Vernière aan te duiden, daar deze het tooneel is van gebeurtenissen van het hoogste belang. Beschrijven wij nu de verdceling In twee verschillende gebouwen zijn de werkplaatsen gevestigd. Rechts arbeiden de plaatwerkers en de monteurs, De gieterij bevindt zich iinks, evenals de pletniolens, die alle door stoom bewogen worden. Langs die werkplaats vindt men aan den eenen kant de bureelen der teekenaars, de ontwerpkamers de modelkamer en een tim- merwinkelaan den anderen kant een groote overdekte plaats, waar al de grondstoffen het oogenblik om verwerkt te worden afwach ten, en eindelijk destallen en wagertloodsen. Naast het bureau der teekenaars verhief zich het huis van den chef, een ruim gebouw, bestaande uit een gelijkvloers, een verdie ping en nog een kleine verdieping erboven. Het werkkabinet des bestuurders bevindt zich gelijkvloers, evenals de bureelen en de kas. Langs een donkere gang kon mijnheer Vernière zich uit zijn kabinet naar dc kas begeven, evenals naar zijn woonkamers. Drie groote kamers bevinden zich op de tweede verdieping, waarvan er één door de meid bewoond werd. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1913 | | pagina 2