DE ORGELDRflHlSTER. röAsïnrnnïïüs! Drankbestrijding. Zondagrust. Reclilerlijk kronijk. "DE BO.i If EN- RIJDERS Allerhande nieuws. Groote magazijnen vag Nieuwighenen M erchie-Pède KERSTBOOM. KANDIDATEN voor ae Kiezing der leden van den Werk- tecniersread van Beroep van Gent. Mins'nieuws. beIJrsoverziciit. VLH0B1SCHE ROW BIBLIOTHEEK. zulk een prachtigen uitslag kwam. Niet zon der veel tegenkantingen en opofferingen heelt hij zijn lastig doel bereikt.Hij verdient, en ten volle, den dank en de milde ondersteu ning van alle trouwe Aalstenaar.s N. B. Voor kunstliefhebbers, zal de Kapel open zijn 's Zondags van n tot 12 ure. Medegedeeld. Burgers en Werklieden van Aalst, weest Zondag om 5 1/2 ure, in den Katholieken WerkmanskringWat is er daar te doen De heer Hendrik HEYMAN, van Sint-Ni- klaas, de gekende volksredenaar, komt er het woord voeren.Hij zaluspreken over:Drank bestrijding en Vakbeweging, en u klaar be wijzen hoe het volk onmogelijk kan veredeld en verheven worden, indien wij den strijd tegen het alcoholisme niet voeren De ver gadering van Zondag moet de eerste stap zijn naar de stichting van eenenmatigheidsbond, voor doel hebbende de stoffelijke, zedelijke, godsdienstige vereffing van ons duurbaar volk, door den strijd van het vervloekt alco holisme. Vooruit dan, Burgers en Werk lieden, allen als een man, Zondag naar den Werkmanskring Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 16 November, M. Callebaut, Botermarkt. Priesterlijke benoemingen Bisdom van Gent. Zijne Hoogweer- digheid heeft benoemd Pastoor te Leekeke, den E. H. Van den Borghe, id. te Nieuwerkerken te Nieuwerkerkon den E. H. Van der Poor ten, onderpastoor der dekenale kerk te St. Nikolaas te Knesselare, den E. H. Van Butsel, id. te Erpe, doktor in '.vis kunde en Natuurkunde, in vervanging van den E H. Ide, die op zijne aanvraag 0111 gezondheidsredenen zijn eervol ont slag bekomtle Erpe, den E.H. Vervaet, ill. le Wonterghem te Wonterghem, den E. H. De Blieck. onderpastoor te Basel te Hellestraat, nieuwe parochie onder Stekene, den E. H. Van Lierde onderpastoor le Stekene Proost te Leebeke onder Oultre, den E. H. Van Malleghem, onderpastoor te Adegem Onderpastoor te Denderwindcke, den E. H. Pieters, id. te Velsique te Vcrre- broeck, den E. H. Willems priester in bet Seminarie. St-Marlinuskerk, aan liet Hoogaltaar, voor al de afgestorvene Leden van den Katholieken Rijdersbond. Vergadering om 10 l/t uren, in den Grooten Kring (Merkt), om zich van daar stoetsgewijze naar de kerk te be geven. Het bijwonen der Zielmis is verplich tend op boete van 0,50 centiemen. (Art. 10 der nieuwe statuten.) Om 7 uren 's avonds, Avondmaal, al de Leden des Rijdersbond aangeboden. Na 't Avondmaal, Luisterrijk Concert, gegeven door de symphonische afdeeling en de zangliefhebbers van den Rijders bond. De Heeren Leden worden vriendelijk vcrzochl de plechtigheid van 's morgens bij te wonen en het Avondmaal met hun ne tegenwoordigheid te vereeren. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Verheling. Albert Arys, van Aalst, thans in het bedelaarsgesticht van Merxplas opgesloten, wordt voor ver heling van uurwerken, gestolen door den 14jarigen Alfons Verb., ten nadaele van L. Van Vaerenbergh, verwezen tot 1 jaar gevang met onraiddelijke aanhouding. De jonge dief is reeds door den kinder rechter gestraft. Kerk van Sint- Martinus. Zondag 16 November, plechtigheid der Gedurige Aanbidding. Te 9 ure Solemnele Hoogmis. Te 4 ure plechtig Lof, waaronder Sermoen door den Zeer Eerw. Heer Deken. Het H. Sakrament zal uitgesteld zijn van 5 ure 's morgens tot 5 ure 's avonds. Kerk der EE. PP. Capucienen Jubilé der Missie van Punjab (Indié) 1888-1913. Den 15" dezer maand is liet 25 jaar geleden dat de H. (Congregatie van de Voortplanting des Gelooft door een dekreet het bisdom van Lahore als zending toekende aan de Belgische Provincie der Minderbroeders-Kapu- Dat Missieland bestaat uit een wijde vlakte, half ommuurd en ingesloten door het grootscheHimalaya- gebergte, maar ten Zuiden open en afgeboord in schuinscbe richting, van Oost naar West, door twee stroomen Sutlej en Indus genaamd. Gedurende het vierde eener eeuw leverden onze zendelingen in dat uitgestrekt land aan de hekeering eener ongeioovige bevolking van 15 iniljoeD zielen, beslaande uit Hindous, Mahomedanen eu Sikhs. Wanneer onzi Paters iu hei bisdom vac Lahore aankwamen, konden zij slechts deu post bekleeden van aalmoezenier in het Engelsch leger, zoodat geen enkel inboorling den zaligen invloed van hunnen zieleuiever kon ondervinden. Later echter kon hun werkkring uitbreiden en de arme Uindous genaken. Zonder te spreken van Dalwal, aan de grens van Kashmir, werden acht dorpen gesticht, acht brand punten die nu hot geloof allerwegen uitstralen. In 1888 waren in Punjab de bekeerde inboorlin gen zeer zeldzaam en nu telden wij er 12.482 ge- doopton en 15.887 katechumenen. Ootmoedig danken de zendelingen den Heer voor de overvloedige vruchten waarmede Hij hun zende- lingswerk gezegend heelt eveneens danken zij uit ganscher hertc de liefderijke weldoeners, deze uit Belgie vooral, die met hunnen penning hunne po gingen ondersteunenzij toch verschaften aan de Oversten de noodige middels om het bisdom van Lahore met kerken, scholen en andere bloeiende inrichtingen te bevruchten. Ter gelegenheid van dezen jubilé der Missie Zondag 16 Xoceniber, om 1',2 ure, plechtig Lof en Te Deunt. O salutaris 4 stemmig van Stunz Stella coeli 4 stemmig van Molitor Tantum ergo 4 stemmig van Paieslrina. Zende lingslied. van H von Berchtal, Gclogenheidssermoen over de Missie door den Z. E. Pater Hilarius van Antwerpen. MAATSCHAPPIJ AALST. Het Bestuur heeft, in zijne Vergadering van 6 November laatst, vastgesleld de 47e Verjaring te vieren op Maandag 8 December d913. De volgende beslissingen zijn genomen Om 11 uren, Soletnneele Zielmis, ter Leerlooierstraat. BRUSSEL Algemeene uitverkoop van Speel goed met korting van 25 tot 75 Bijzondere prijzen voor voortverkoo- pers De Zondagen 23 en 30 November zullen de Magazijnen open blijven tot 8 ure 's avonds. VRIJE INGANG. Aalst. Bij het leggen der kabels voor de elektrieke verlichting, hebben de werklieden een menschengeraamte opgedolven. Het is waarschijnlijk dit van een soldaat, want -r lagen nog epn roo- den lap en koperen knoppen op. BEKLAGENSWAARD ZIJ.i DE ZIEKEN DIE DE PINK PILLEN NIET KENNEN. Waar men het aanmerkelijk aantal personen zieL die door de Pink Pillen zijn genezen, terwijl andore middelen zonder uitwerking waren gebleven, kan men niet anders dan de zieken beklagen die de Pii.k Pillen niet kennen. De Pink Pillen hebben geen voorkeur, zij zijn dezelfde .fiffSAN. voor allen, en in- idieuzijaan ande ren zulke sclioone genezingen hebben gegeven, waarom wilt gij dan dat zij op u zonder uit werking zouden blijven. Ziehier want er is geen sprake van iels te willen bevestigen zonder bewijzen bij te brengen een ge val dat u za! voor lichten, en ware ons de plaats niet toegemeten, dan konden wij er U hon derden dergelijken aanhalen. Mej. Anna Desbriéres, wonende Bois- Boulet, Montceau-les-Mines (Saóne-et- Loire-Frankrijk). heeft ons geschreven Ik heb het genoegen U te berichten dat uwe uitmuntende Pink Pillen mijne gezondheid hebben hersteld en ik voeger bij dat, gedurende de vele jaren dat ik leed, geen enkel geneesmiddel, en ik heb er velen genomen, had kunnen doen wat de Pink Pillen hebben gedaan. Ik was bloedarm en zwak ieder gering werk veroorzaakte mij een zeer groote ver moeidheid. Ik zag, en men zegde het mij ook, dat mijn gelaat vertrokken en mijn kleur bleek waren en dat ik er zeer slecht uitzag. Ik had nooit eetlust, en daar ik altijd afgemat was, had ik voortdurend willen slapen. Indien ik een weinig snel liep. was ik seffens buiten adem en had ik verblindingen Ook is het mij dikwerf overkomen builen kennis te geraken,zoo zwak was ik. Mijn bloed was te zwak, zeide men mij en had mij versterkende en opwekkende middelelen voorgeschreven ik heb die genomen, maar zonder verbe tering waar te nemen. Daarentegen is, van af den dag dal ik de Pink Pillen heb genomen, mijn gezondheidstoestand on- n.iddelyk verbeterd. Ik heb mijn eetlust en mijne krachten weergekregen, mijne ongemakken zijn verdwenen en ik zie er opnieuw uitmuntend uit. - Indien uwe gezondheid te wenschen laat, indien gij niet zoo sterk, niet zoo Mej. Desbriéres. Ziet ge daar Papa sprak hij. Ge lukkig dat hij zoo lcelijk niet is En de prins vervolgde tevreden zijne wandeling. Het krimpen van wol voorkomt men door een weinig geest van salmiak in het wasclnvater te doen. I)e/.e is waarlijk wijs die iederen dag leert wel sterven, die dikwijls den staat overpcist waarin hij zich bevinden zal op de uur des doods, alsook het oordeel dat hem voor oogen zal leggen al wat hij in zijn leven verricht heeft en niet een zijner fouten ongestraft zal laten. S. Brigitla, Je Ord. Gent. De Internationale T entoonstelling ingericht door de Maatschappij Het Neerhof bekomt eenen buitengewonen bijval. De inschrijvingen komen van alle kanten toe en reeds zijn Frankrijk, Hol land, Duitschland. Oostenrijk en Zwit serland vertegenwoordigd. De Tentoon stelling zal buitengewoon prachtig zijn. Het Bestuur willende gevolg geven aan den wensch van verschillige liefhebbers welke aan de Tentoonstellingen van 29, 30 Nov, en 1 December deel nemen, heeft, de sluiting der inschrijvingen op den 18" dezer vastgesteld doch na dezen datum zullen er hoegenaamd geene meer aan vaard worden. Verscheidene eereprijzen hebben nog ingeschreven geweest 11a het verschijnen van het Regleihent-programma Voor alle inlichtingen en aanvragen van reglement-programma's wende men zich tot den algemeene Schrijver den heer Ach. Heyndrickx, 3, Heilig Geest straat te Gent. Het 8e wetenschappelijk Congres van Chili gaf zijne goedkeuring aan den volgenden wensch Het 8e wetenschap pelijk Congres van Chili bevestigt aan de regcering van Chili den wensch dat Espe ranto ingevoeld worde in de handelsge stichten en in de scholen voor onderwij zers en onderwijzeressen met deze hijvoeging: «en dat men het ook invoere in de scholen voor krijgskunde en zee vaart Ferrer. Het is onvermijdelijk dat de naam van dat monster in menschnlijke gedaante nu eil dan terugkome in de dagbladen. De geuzen hebben Ferrer een stand beeld opgericht te Brussel, en in andere steden hebben kartellistische gemeente raden zijnen naam gegeven aan eene straat of eene plaats. In de Fransche stad Nevers had de geuzen-gemeenteraad ook eene straat Ferrerstraat geheeten, maar de perfekt (gouverneur) heeft de beslissing eenvou dig nul en van geener waarde verklaard. In Frankrijk wil men van geene ver heerlijking van Ferrer. Zoo worden onze Belgische geuzen de les gespeld door hunne Fransche Logie- broëders. Het nut van het rooken. Men heeft vaak het rooken hooren aanbevelen als beveiligheidsmiddel tegen vele ziekten. En in werkelijkheid is dal ook het geval, daar tabaksrook o a de baeteriën-doodende stof pyridine bevat. Zoo worden o a. cholora-bacillen daar door gedood, hetgeen in ruime mate ge bleken is bij de groote cholera-epidemie in Hamburg, waarbij geen enkel sigaren- fabriekarbeider aan ne cholera bezweek. Wanneer het rooken, vooral van sigaret ten, echter overdreven wordt, zijn de gevolgen daarvan ook schadelijk in dien zin, dat zij het weerstandsvermogen tegen ziekten weer sterk verhinderen. Ter gelegenheid van het schoone Kerst feest zal er in den Kath. Werkmanskring eenen prachtigen TOMBOLA plaats heb ben. We hopen dat de edelmoedige wel doeners van ons werkvolk mild zullen bijdragen zooals vorige jaren, om aan de christene werklieden eenige schoone en nuttige prijzen te laten winnen. Alle giften worden met dank aanvaard en mogen gezonden worden naai- den Eerw. Heer Bestuurder,St-Marlensplaats 4, of naar den Katholieken Werkmans kring. God loone de edelmoedige weldoeners. Namens liet Bestuur. College der Ondernemingshoofden. Al de voorgestelde candidaten zijn geko zen uitgeroepen KAMER DER WERKLIEDEN Werkelijke Leden Haché Edmond, De Clippcl Frans, Her- bert Lodewijk- EERSTE DEEL. 8e Vervolg. Te Berlijn had hij zijn verblijf langer dan elders gerekt. Wij zullen weldra vernemen om welke redenen ze waren zeer weinig eerlijk hij Duitschland verlaten had, om weder in Frankrijk werk te gaan zoeken. Keeren wij nu terug tot ons verhaal. Binnen eenige oogenblikken had Claude Grivot het doel zijner reis bereikt, en onder zocht de machiene van den sleepboot, wiens onmiddelijke herstelling gevraagd was. De werken, die daar moesten uitgevoerd worden, werden door hem berekend, en hij oordeelde, dat zij, met drie man, zonder een oogenblik te verliezen, twee volle maanden zouden duren. Hij werd verzocht er zoo spoedig mogelijk mee te beginnen. Claude kwam aan zijn baas den juisten toestand uitleggen, en keerde aanstonds naar Saint-Denis terug met de noodige werklieden, die hij aan den arbeid zette. Langer dan hij voorzien had, werd Claude nog door mijnheer Vernière beziggehouden, die hem uitleg moest vragen over een werk, dat aan de gang was, een klein stoombootje, dat stuk voor stuk te Genève moest geleverd worden Eerst te zeven uur 's avonds verliet de meester de werkplaats. Hij had nog juist tijd genoeg om zich een weinig te gaan kleeden en den reiziger te gaan afwachten, wiens brief uit Berlijn wij hem in stukjes hebben zien scheuren. Hij betrad den drempel der wachterszaal Plaatsvervangende Leden Lercangée Edgard, Tirez Alois, De Meyer Arthur. KAMER DER BEDIENDEN Werkelijke Leden Trauwaert Fernand, Petre August, Bour don Eduard. Plaatsvervangende Leden Van der Donckt Gustaaf, Goethals DeSi- deer, Dhaenens Gustaaf. College der Werklieden. Twee lijsten zijn neergelegd geweest Voor de mandaten van Werkelijk Lid Eerste lijst. August Deschryver, te Ronse Jozef Steen hout, te AalstAlfred Bulte, te Gent. Tweede lijst. Ferdinand De Clercq, te Gent Hendrik Van den Brempt, te Aalst Domien De Pal- menaere. te Lokeren. Voor dé mandalen van Plaatsvervangend Lid Eerste Lijst. Eduard Van Wynsberghe, te Gent Albert Moerdyck, te St Niklaas Adolf Claus, te Wetteren. Tweede lijst. Petrus Van Bastelaere, te Sint Niklaas August Hooreman, te Ronse Karei Van Liefferinge, te Geeraardsbergen. College der Bedienden Al de voorgestelde candidaten zijn gekozen uitgeroepen. Het zijn de Heeren Donnay Louis, te. Gent De Clercq Achiel, te Sel zaete De Winter August, te Aalst, als Wer kelijke Leden. E11 de Heeren D'Hoy Jules, te Gent Schietekat Edmond, te St-Niklaas Aerts Florent, te Geeraardsbergen, als Plaatsver vangende leden. Er is dus geene kiezing, Zondag aan staande, voor het College der Ondernemings hoofden en voor het College der Èediehden. Baron Lod. deBethune, volksvertegen woordiger van liet arrondissement Aalst, komt van wege den Heer Minister van Landbouw den volgenden brief le ont vangen Brussel, 6 Nov. 1913. Waarde Collega, Als gevolg op uwe aanbeveling heb ik de eer l'ed. te laten weten dat een Ko ninklijk Besluit van 23 September 11. de uitbetaling aan de gemeente Erembode gem vaststelt, eener toelage van 12.000 fr. voor de verbeteringswerke» aan de landbouwwerken nrs 2, 4 en 18 van voor noemde gemeente. Aanvaard, enz. (get.) I-Ielleputte. Een onbekend kunstjuweel. En dat in onze goede stad Aalst, waar ieverige navor- schers al wat maar iets of wat weerde had, opspoorden en geestdriftig ophemelden En toch is 't zoo. Wie Maandag rond 101/2 uren 's morgens, de heeren Burgemeester en Schepenen met de bestuurleden der Burgerlijke Godshuizen, het huis van den eerw. heer Regent zag.bin nentreden, zou moeilijk kunuen gissen heb ben dat ze een bezoek gebracht hadden aan een der schoonste en minst gekende bedehui zen onzer stad. Het heilig Geestkapelleken Hoe velen zullen verwonderd opkijken Men had wel een vaag vermoeden dat zoo iets bestond, doch 't was er al mede. Welnu wij noodigen alle kunstenaars uit (en ze zijn talrijk in Aalst), het overoud gebouw met een klein bezoek te vereeren. Eene prachtige herstel ling heeft er een waai pronkjuweel van ge maakt, een wonder van bo. trant en schil dering. Eenvoudig is 'tjam noe schoon, hoe kunstigBouw en versiering hebben eene zinnebeeldige taal die den opmerkza men bezoeker terstond treft. Het éénige venster, van den gevel, met de drij vensters van de zijmuren, verbeelden ons het heerlijk mysterie van de H. Drievuldig heid. De glasschildering, de menschtvor- ding van Christus op de wanden, alles spreekt van den H. Geest en van de Hemelsche gees ten. Engelen in mooie groepeering op den muur, engelen aan het altaar, engelen op de tabernakeldeurkens. Den H. Geest zelve ver heerlijken drie prachtige tafereelen zijne komst in het zuiver lichaam van Maria, op de boodschap zijne nederdaling over de apostelen, met Sinksen zijn intreden in het hert van den mensch, met het Vormsel .Deze laatste schilderij, heerlijk gemaald, stelt ons den jongen Gerulphus voor, den jeugdigen martelaar die de kroon verwierf op den dag zelfvan zijn Vormsel, in de VIIR eeuw, te Drongen, in 't hart van Vlaanderen. Een uitgelezen doek, bewonderenswaardig zoo om teekening als om kleur (de groneï- kleur is groen, kleur des Geestes of der Wijs heid) zal den toeschouwer voorzeker lange stil houden... De indruk, die na een oplettend bezoek overblijft, is deze We staan hier voor een gebouw dat al de vereischte kenmerken be zit, welke van een meesterstuk gevergd worden eenheid van opvattingkunst en rijkdom in het uitwerken. Aalst heeft voortaan een pronkstuk temeer, 't Zijn de armen die er het eerst en meest van genieten. Spijtig ware het no:htans moest er een kunstminnend Aalstenaar onverschillig voorbijgaan. Wij herhalen het't is het zien overwaard. Op gevaar van zijne nederigheid te kwet sen, moeten we eene warme hulde brengen aan het wijs beleid en de zeldzame bevoegd heid van den E. H. De Praetere, die het aan- dierf de herstelling te ondernemen en tot voor aankomende reizigers in de Oosterstatie omstreeks 9 uur Een schril gefluit weerklonk, gevolgd door een machtig gedreun. Lang behoefde de meesterknecht niet te wachten Een reiziger, die een bruinlederen reiszak in de hand droeg, wiens mond en kin in een zijden das verborgen waren en die op het hoofd een hoed met breede neergeslagen raden had, trad de statie binnen, na zijn reiszak vluchtig door een der bedienden van de douane te hebben laten onderzoeken. Dat was Robert, de schrijver van den ge heimen brief. Hij herkende Claude Grivot met den eersten oogopslag, stapte haastig naar hem toe, drukte hem de hand en fluisterde hem in het oor Hier zwijgen Kom mede. Beide mannen verlieten de statie en gingen naar een restauratie op den hoek der plaats. Hebt gij reeds gegeten vroeg de aan gekomene aan Claude. Neen, nog niet, antwoordde deze. Des te beter. Beiden traden de restauratie binnen. Bezorg ons een kamer alleen en twee maaltijden, zoo vlug mogelijk, beval Robert., want wij hebben honger... VIL Zij werden door den knecht der restauratie in een verwarmde kamer van de eerste ver dieping gebracht. Na de spijskaart gelezen te hebben, be stelde de reiziger een rijk middagmaal, met de oudste wijnen uit den kelder Na het vertrek van den knecht, zcide Robert ann Claude Grivot Ik zie met genoegen, dat gij op uwen post zijt, zooals ik u geschreven heb... Ik wist dat ik op u kon rekenen, en ik dank er u voor.. Wij moeten ernstigen zaken behan delen... Ik zal dan beginnen met u, te zeg gen, dat ik tot over de ooren in schulden zit en dat gij mij er moet uithelpen. Onder het spreken dezer woorden, had Robert zich ontdaan van das, hoed en hand schoenen. De meesterknecht wilde antwoorden, doch hij liet er hem den tijd niet toe en ging voort A de uitleg is voor later Als de kellner ons bediend heeft kunnen wij op ons gemak spreken. Deze bracht juist de bestelde gerechten, zetten ze op tafel en vertrok Toen nam Grivot het woord Gij hebt dan toch eindelijk een besluit genomen Ik heb besloten, antwoordde Robert, naar middelen uit te zien om niet meer be krompen, maar breed te leven, en al mijn behoeften, mijn lusten, mijn driften te kun nen voldoen Dat nederig leven, dat ik sedert zoo lang leid, begint mij te vervelen. Ik wil er niet meer van weten... In Duitsch land, ben ik gewikt en gewogen en kan er niets meer aanvangen.. Door den nood ge dreven heb ik daar allerlei dwaasheden begaan, en om ze te doen vergeten, om later te kunnen hopen het rijk bestaan dat gij kent tc hernemen, moet ik in Frankrijk een flinke betrekking krijgen Ik ben naar Parijs gekomen om u te spreken... Gij be grijpt wat ik zeggen wil... Het is dan uitsluitend om mij te sprc ken vroeg Claude met eene oprechte of geveinsde verwondering. Roberi ging voort Gij moet mij eens klaar en duidelijk uitleggen hetgeen gij mij sedert twee jaren in uw brieven met bedekte of raadselachtige woorden zeidet... Gij vreesdet u in gevaar te brengen. Wel, dat is nogal natuurlijk. Ik hoop toch niet, dat gij mij wan trouwt In het geheel niet... Maar een brief kan verdwalen en in handen vallen van een ge- wetenloozen kerel, die er een wapen in zou vinden zoowel tegen den schrijver als tegen den geadresseerde... Gij weet zoo goed als ik, dat er niets zoo gevaarlijk is, als zulke papiertjes- Dat is waar, maar met al uw voorzich tigheid lichttet gij mij slecht in. Integendeel heb ik u altijd goed inge licht. Met raadsel, ja... Inderdaad, maar gij zijt te slim om die raadsels niet te begrijpen. Ik schreef u noch- thans zeer klaar in mijn laatsten brief, van voor drie maanden Ik kan toch niet uitdruk kelijker spreken dan met u te schrijven - De vrucht is rijp Dat had ik opperberst begrepen. Maar voor de vrucht te plukken, wil ik weten of het plan, dat ik in mijn hoofd heb, kan lukken. De meesterknecht haalde de schouders op. Ik moet op mij woord van eer verkla ren, dat ik geloof, dat gij zooveel verstand hebt als een garnaal. Gij keert naar alle win den en weet waarlijk zelf niet wat ge wilt. Wat ik wil Ik wil de gevaren ver mijden, indien het kan. Zeg mij eens, waarom gij naar Parijs gekomen zijt gegezond zijt als gij kondt zijn, neemt dan van beden af een proef met de Pink Pillen Die eenvoudige proef zal voldoende zijn om U te overtuigen dat gij alle belang hebt bij een voor'gang met de behande ling, want gij zult seffens een groot ge voel van welzijn ondervinden, dat een aanwijzing is dat uwe krachten zijn weer- gekomen en dat de functiën van uw orga nisme beter worden. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de alge meene zwakte, de maagkwalen, de schele hoofdsmart, de zenuwsmarten, de neu rasthenie. De Pink Pillen worden verkocht in alle apotheken en in het depot Apotheek Derueville, Waterloolaan 66, te Brussel. Fr. 3,50 de doos, fr 17,50 de zes doozen. franco. Te Aalst, M. Callebaut, Boter, markt. 86 Ninove. Eeii kwaaddoener heeft den hanganren de vlagge der steenbak kerij van René Vanlaeren, op de wijk Os, in brand gestoken, De schurk wordt ieverig opgezocht. De gevaren der rugpij'n. De rugpijn vertoont zulke groote gevaren omdat zij in waarlijkheid de nierpijn(gew. lenden) is De nieren alleen kunnen aan het bloed al zijne zuiverheid behouden al regelmatig te werken, maar zij zijn van eene buiten gewone broosheid. Ook moet men zich dit wel inprenten de rugpijn zelf licht, onbepaald, doof, kortstondig, of indien zij gevolg geeft aan eenen slag, aan eenen val. aan eene krachtinspanning, aan eene verkoudheid, kan op hel oogenblik dal men er zich het minst, aan verwacht den sterksten zooals den zwaksten verrassen. DeBrightziekte ofslepende eiwitziekte, doodelijke nierziekte, deze waarin de rug pijn misschien het zwakste is, het rlui- malhiek.de jicht,de nierzucht met hunne pijnen en inwikkelingen bedreigen ieder een die verwaarloosd zijne nie.ren ter hulp te snellen van af het verschijnen der rug pijn. Men ziet hoeveel belang diegenen hebben die er zells licht aan lijden ze zonder uitstel te bestrijden. De Foster Pillen voor de nieren op lijd gebruikt, genezen de rugpijn.Zij ontlasten, kuischen de nieren en de blaas. Zij reg<d- maligen en zuiveren.Al krachtdadig door de nieren liet urinezuur en al de vergiften van het lichaam te doen afjagen, doen zij een tal ongemakken en gevaarlijke ken- teekens verdwijnen. Zij zijn erkend geweest vrij te zijn van alle vergiftigde zelfstandigheid door eene ontleding van het Municipale Laborato rium van Scheikunde der stad Parijs, Zij zijn dus volstrekt verdragen, zelfs in groote hoeveelheid door de zwakste (kin deren, vrouwen, ouderlingen)en zijn zon der werking op de hersens en de maag. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 64, Coudenberg- straat,Brussel. Vraagt en eischt wel de echte Foster Pillen voor de al hetgeen hel hiern> - N^^gjjL^ybJ^venslaandc merk niet Moord te Lokeren Zondag avond zaten verscheidene klanten in de herberg van eenen veekoopman op het Heyende, te Lokeren, Ten half 10 verzocht de waardin hen, naar huis te gaan en Frans De Maer- schalck, een 45jarige landbouwer, vader van 15 kinderen, stond het eerste op, korls nadien gevolgd door de gebroeders Richard en Jos. Rombaut en Karei Van Poeck. Nauwelijks waren zij buiten, of men hoorde een schot en Van Poeck viel bloe dend neer. Zijne makkers droegen hem binnen en men riep de policie en eenen dokter. Een kogel had den buik doorboord en de ingewanden gekwetst. Ieder, die er omtrent was, verdacht aanstonds Frans De Maerschalck van het feit en hij werd aangehouden in zijne woning. Maandag is het parket ter plaatse ge weest en heeft na ondervraging den ver dachte gevankelijk naar Denderinonde doen voeren. Uit het onderzoek blijkt dat De Maer schalck in onmin leefde met de gebroe ders Rombaut en het schot was dus ver moedelijk voor een van hen bestemd. De toestand van den getroffene is levensgevaarlijk. Aankomst der nieuwigheden voor den Winter, pardessus, mans kieerstoffen, velouren, lijnwaden, demit. enz. J. Van den Bergh- Jouret, Aalst. Het Huis C. Praet-De Witte, ia langs de overzijde der Lange Zoutstraat, dichter bij de Groote Markt, in n° 6. Indien gij mij eerst antwoordt, zal ik u zeggen wat gij vraagt Wel wat wilt ge weten Het huis van mijn broeder, Richard Vernière, doet nog altijd voordeelige zaken, nietwaar Zeer voordeelige, ja. Dus is Richard rijk Of hij rijk is In de fabriek van Saint- Ouen is er goud met hoopen en bankbriefjes met handenvol... Daar komen bestellingen van alle kanten toegestroomd... Richard Ver nière heeft verdragen voor leveringen van het Ministerie van Marine de leveringen beloopen tot meer dan twee millioen. Daaren boven heeft hij zooveel werk voor anderen, dat hij werklieden heeft moeten aannemen. Hoeveel werklieden zijn er Honderd vijftig. Dat kan nog al. Houdt mijn broeder zich ernstig met het machinewerk bezig Of hij er zich mede bezigheid Hij legt de laatste hand aan wonderschoone uitvindin gen die hem schatten gelds zullen opbrengen. Is de fabriek zijn eigendom Ja. En de grond Ja. Zijn er op dit alles geen hypotheken? Geen enkele Ik heb dit alles nagezien. Dan geloof ik, dat hij inderdaad veel geld hebben moet. Maar zet hij het niet uit Neen. hij houdt alles in huis Koopt hij er geen grondsn mee Integendeel, hij steekt alles in zijn zaken. Zijt ge daar wel zeker van Geheel zeker Daarbij heeft hij geld in het Credit Lyonnais -, en ik mag u ver zekeren, dat er op betaaldagen, op het einde Voor den Katanga. Men meldt uit Hamburg eene tijding, die wij onder alle voorbehoud mededeelen Bij zijri oponthoud te Hamburg zou de koning een onderhoud gehad hebben"met(een groep Duitsche flnanciemannen, die hem eene leening van 75 miljoen voorsteljen\oor den spoorwegbouw in Katanga Brussel, 14 November. Jg MARKT OP TERMIJN. De toestand blijft goed, de Canadee- sche waarden zijn algemeenlijk inopslag. Canadeesche groep beter gericht Ar gentine 149.Barcelona 159. Brazilian 449. Mexico 408. Groep Empain goed gehoudem Hélio- polis 155. Nitrate Rails 349. Paris Tram 296, Railways 799. Rand Mines 150. Rio Tinto 1870 Tanganika 55. MARKT OP CO MPT A NT. De markt komt vaster, de zaken heb ben meer omvang en al de kwoteeringen gaan in 't algemeen vooruit. Belgische Reut 76 90 Ohligat. Tramw.Toscans 5 486. Transport 4 pc. 426. Bankwaarden blijven vast. Fondateur Crédit National 4270. Sociélé Générale 6000 Aan de IJze- remvegen kwoteert de Fondateur Congo 3900 De tramways worden moer bewerkt en ondergaan eene merkelijke prijsver- hooging. Fondateur Barcelone 1150 Bo- logno 538. Capital Murcie zijn vast aan 23 ongeveer. Dividende Rails 715. Tram ways Toscans. houden zich goed aan 116 in capitaal en 53 in dividende. De ordi naire tramways en Electriciteit hebben koopors aan 35Fondateur Transport. 1105. De Motalurgie staat vast. Cockerill 1875. Ougrée 1405. Thy 2580 De Charbonnages zijn levendig en in opslag. Forte Taille 815.Marcinelle Nord 54o.Noel Sart 3615. Oucst Mons 930. De Coloniale waarden, zijn ook verbeterd. Port. Kasaï 68. Ord. Katanga 2360. Union Minière 735. Tus- schen de verschillende nijverheden wor den de Petroleums goed gehouden. Privil. Grosnyi 3350. Ordinaire 3300. De vreemde akties zijn beter. Dniépro- vienne 3350. Métalurgique Russo-Belge 1910. X Wissel-agent aanvaard ter Beurs X van Brussel. 14, Vrijheidsplaats. BRUSSEL. Telegram Adr. Philton-Brussel Téléphone A. 1879. J Beurs orders op comptant J en op termijn. - Leening op titels. Gratis uitbetaling van Koepons. J Inlichtingen aangaande alle waarden J gekwoteerd en niet gekwoteerd Inschrijvingen zonder kosten op alle J uitgiften van titels. J Een sneeuwstorm in Amerika. Men meldt uit Cleveland (Ohio) De sneeuw is in buitengewone hoeveelheid gevallen. De verbindingen zijn onder broken. Er zijn verscheidene dooden De schade wordt beraamd op meer dan 5 miljoen frank. De sloomer Cleveland heeft schip breuk geleden en de achttien koppen der bemanniDg zijn verdronken. Van de Zuster Overster van St- Germaan Gelief mij nog 10 doozen te zenden der borstpastillen Walthéry. ik vind ze goed en boven alle andere reme- diën tegen den hoest en de keelpijnen. Abonnementsprijs 3,50fr. 's jaars voor de stad. 4.00 fr. voor den buiten. Proefnummer tegen 0,40 centiem, in postzegels. Men schrijft in ten Bureele van DE DENDERBODE Aalst. der maand, spijkers in kas zijn Eenmaal heb ik eens den kassier, na betaald te heb ben, het overschot aan den baas zien over handigen er was driehonderd duizend frank. Dat is nog eens de moeite waard. Dat is zoo, sprak Robert Vernière, ter wijl hij een glas bourgonjc ledigde. Maar dat is nu nog alles niet... Het is genoeg, dat ik weet dat mijn broeder rijk is en zijn huis voorspoedig, en dat uw raadselachtige opga ven juist waren. Nu, daar ik alles juist wil weten, laat ons over andere dingen spreken. Welnu'ja, en als ik kan, zal ik op al uw vragen antwoorden. Zijt gij in goede verstandhouding met den baas Opperbest. Heeft hij veel vertrouwen in u Hij stelt in mij een onbeperkt vertrou wen, dat ik verdien, en dat ik zal blijven verdienen tot er verandering komt. Wat mijn werk aangaat, dat schik ik zooals ik wil. Hij weet wel dat ik een voorbeeldige ijverige, werkzame meesterknecht ben, die op wer ken niet ziet en niet aarzelt mij dood te wer- ken als iets spoed vereischt.... Ja, ja, ik heb den baas weten te vangen. Hij beschouwt mij als een buitengewonen steun van de fabriek en heeft maar vertrouwen in mij al leen. Ah, ik heb stipt gedaan hetgeen gij mij voorgeschreven hadt in het huis dringen, mij er doen gelden en er ook alles doorgron den. Goed zoo, Claude. In geheel de fabriek is er geen enkel slot, dat ik niet behendig betast heb, en gij weet dat ik het versta de veeren te doen werken... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1913 | | pagina 2