CHILINITRAAT Het planten der Fruitltooraen Lbs Mercuriales Agricoles IS DE EERSTE DE ZEKERSTE EN VOORDEELIGSTE STIKSTOFMEST Voeding der Dieren. Bijvoegsel aan N« 4615 van «DE DENDERBODE» van 28 December 1913 Door eiken oogst, die van den akker wordt gehaald, ontneemt men aan den grond, benevens verscheidene andere bestanddeelen, voornamelijk stikstof, phosphorzuur, potasch en kalk. Onder den vorm van stalmest worden deze vier hoofdbestanddeelen weer terug gegeven aan den grond, doch in ontoe reikende mate daarom, vooral wanneer men aan krachtbebouwing wil doen, moet bij den stalmest gevoegd worden stikstof-, phosphorzuur- en potaschmes- ten. Wat de kalk betreft, hare aanwen ding, soms zeer winstgevend, is toch niet altijd onmisbaar. De stikstof kan toegediend worden onder den nitrischen vorm nitraatonder den ammoniakalen vorm ammoniak sulfaat), onder den amidischen vorm (cyattainted of nitrolim), onder den organi- schen vorm (bloedmeel, ledcrmeel, wolafval), enz. Van deze vier vormen is er maar ééne, welke rechtstreeks en geheel en al toegeëigend kan worden, 't is de nitrische vorm, daarom bevelen wij in de tegenwoordige omstandigheden het ni traat aan als stikstofmest, en ook om zijne groote bemestingswaarde en om zijnen voordeeligen prijs. Deze meststof kan in den Winter maar alleen gebruikt worden ter bemesting van oude fruitbooniendan zal zij den tijd hebben om tot aan de diepliggende wor tels door te dringen en een weinig buiten het bereik te geraken van de gewassen, die onder den boom hunne wortels in de bovenste laag verspreiden. Op het einde ran den Winter zai men de eerste stikstoibemesting toepassen op de rogge en d« andere wintergranen daarna mag het nitraat op alle gronden en voor alle teeltin^ntgestrooid worden. -A h"~ptfospTïorniest heeft men Thomas phosphaat en superphosphaat men zal aan Thomasphosphaat de voorkeur geven in lichte gronden, in zure gronden, op de graslanden superphosphaat zal beter passen op zware gronden, bij late aan wending en wanneer er geen spraak is van een voorraad phosphorzuur in den akker te brengen. Beide mestsoorten moeten ingewerkt worden en het is slechts bij hunne innige vermenging met de bovenlaag dat ze de grootste uitwerking zullen hebben. De potasch kan gegeven worden onder den vorm van ruwe zouten, zooals Kai- «iet, ofwel van gezuiverde zouten, zooals ihloorpotasch en potaschsulfaat. Daar men 400 kg. kaïniet moet gebruiken om zoo- veel uitwerking te hebben als van 100 kg. gezuiverd zout, zal men acht geven op de kosten van vervoer en van uitstrooien om te beslissen welke zouten, ruwe of gezuiverde, men zal aanwenden. Voör laattijdig gebruik, bij groente teelt en voor tabak zal men altijd aan potaschsulfaat de voorkeur geven. De pofaschmesten moeten ook ingewerkt en met de beboutvde grondslaag zoo goed mogelijk vermengd worden, zij kunnen dus, evenals de phosphaten, gebruikt worden, telkens dat de grond beploegd wordt. Soms bevinden zich. de drie hoofdbe standdeelen, stikstof, phosphorzuur en potasch te zamen in één handelsmest hetzij kunstmatig vermengd tot een samengestelde meststof, hetzij op natuur lijke wijze samen verbonden, zooals in guano doch in de tegenwoordig om standigheden, rekening houdende met het voordeel van den landbouwer en met den vooruitgang van den landbouw, moet iedereen de grondstoften aanprijzen, die wij hierboven hebben genoemd. Het is dan ook niet zonder verbazing, dat wij onlangs eenStaats-landbouwkun- dige de prachtige uitslagen van guano za gen uiteenzetten.Zulke reklaam voor een produkt dat veel te duur verkocht wordt zou nog aanneembaar zijn van een Staats beambte, indien hij tot staving van zijn gezegde eene gansche reeks ernstige procfuitslagen kon voortbrengen, om de meerwaarde van het product te bewijzen; doch in bedoeld artikel is er slechts spraak varl de proeven van een enkel landbouwer uit een dorpken- van Bra bant De Landbouwkundige zegt ons niets van de toepassingswijze der meststoffen, evenmin als over het tijdstip hunner aanwending, wat hij ons mededeelt wat ook groot belang heeft, is dat mende stikstof heeft toegediend onder vorm van ammoniaksulfaat, het phosphorzuur on der vorm van superphosphaat en de potasch onder vorm van potaschsulfaat. Het is bijna zeker dat de uitslagen niet zoo gunstig zouden geweest zijn voor den guano, had men op het best oogenblik nitraat in plaats van ammo niaksulfaat, Thomasphosphaat in plaats van superphosphaat gebruikt. Andere onmisbare inlichtingen ont breken eveneens het artikel geeft de opbrengst niét te kennen van een getui- geperceel, zoodat men niet kan weten of de. meststoffen hunne uitwerking hebben kunnen geven men vergelijkt alleen de opbrengsten verkregen door guano-be mesting met die van den samengestelden scheikundigen mest. Tegenover dien alleenstaanden proef nemer zouden wij hier eene reeks van 54 proefnemers kunnen aanhalen, ui' alle streken van Belgie die met de schei kundige meststoffen eene gemiddelde meeropbrengst verkregen van 7580 kg. per hectare. Wij meenen dat zulke reeks van proefnemingen meer te beduiden heeft dan de proefteelten van dien enkelen landbouwer, waarvan de landbouwkun dige spreekt. Overigens, het is niet zonder belang, hier neer te schrijven wat een hollandsch landbouwkundige juist op denzelfden datum in een blad Iaat drukken Al meermalen is door alle landbouwkundigen de guano als te duur afgeraden.Ik wil dit thans niet herhalen, 't is overbekend, doch mijn doel is thans het ondoelmatige dezer meststof aan te toonen, speciaal bij aardappels. Want in onze streken en ook elders wordt nog een massa -geld guano verspild. Is het niet treurig dat vele onzer landbouwers nog zoo stokstijf aan guano blijven hangenMeer heb ik er niet aan toe te voegendie ooren heeft, hoore Het zal moeilijk gaan om onzen bel- gischen landbouwkundigen in overeen stemming te brengen met zijn hollan^- schen confrater. ARA Moet men de koeien twee- of driemaal daags melken Om dit te onderzoeken werden aan de Landbouw-Hoogeschool van Noorwegen proeven ingesteld van twee erlei aard een groeponderxoek en een tijd perkonder zoek. Voor het groeponderzoek koos men acht koeien, die reeds eenigen tijd in de melkperiode gevorderd waren. Na een voorbereidingstijdperk van 20 dagen om de eerste groep gewoon te maken aan tweemaal daags te melken en de tweede groep aan het driemaal daags melken werden de aanteekeningen genomen ge durende een veertigtal dagen. Gedurende het onderzoek verminderde natuurlijk de hoeveelheid melk bij alle koeien, doch bij de koeien die van 10 tot 12 kg, 'melk per dag gaven, was die vermindering sterker bij tweemaal melken dan bij drie maal terwiji bij de koeien die minder dan 10 kg. melk gaven er geen verschil tusschen beide groepen was waar te nemen. Wat het vetgehalte betreft, daarop scheen twee of driemaal melken geen invloed te hebben. Het tijdperkonderzoek werd uitgevoerd van half April tot einde Juni, met negen koeien die in het begin, in het midden en op het einde der lactatie-periode waren. De koeien werden eerst gedurende 15 dagen driemaal daags gemolken, dan gedurende 15 dagen tweemaal, en daarna wederom gedurende 15 dagen driemaal ags. Uit deze proeven bleek dat koeien die meer dan 10 kg. melk per dag gaven, gemiddeld 1 kg. per dag meer opbrach ten, wanneer ze driemaal worden gemol ken terwijl het driemaal melken geen invloed had op de opbrengst wanneer de koeien slechts 4 tot 6 kg. melk per dag gaven. Uit beide proefnemingen scheen te blijken dat het twee of driemaal melken zonder invloed bleef op het vetgehalte der voortgebrachte melk. Wanneer moet men boomen planten Welke boomen moet men planten Hoe moet men boomen planten Ziedaar drie vragen welke iedereen stelt, die voor nemens is eenige fruitboomen te plan ten. Deze vragen werden reeds zoo dik wijls op de meest uiteenloopende wijzen besproken, ook wij willen daarover onze meening uitdrukken zonder daarbij eenig ander doel te hebben dan eenige nuttige wenken aan onze lezers te geven. Wat het tijdstip der planting betreft herinneren wij eraan, dat onze voor ouders aan de herfstplanting de voorkeur gaven. Wij meenen dat wat de onder vinding hun geleerd had, ook nu nog waarheid is. Zoodra de jonge boomen hunne bladeren verloren hebben, kunnen ze herplant wordeneene vroege plan ting is altoos aan te bevelen. Ook over den ouderdom der plantsoe nen is men het niet altijd eensde eenen willen jonge boompjes planten, de ande ren integendeel geven de voorkeur aan reeds goed gevormde boomen. Daar beide stelsels hunne voor- en nadeelen bezitten, doet men best rekenschap te houden met de voorwaarden, waarin Inlichtingen, Brochuren, Monsters, worden KOSTELOOS verschaft door de Délégation des Producteurs du Nitrate de Soude du Chili Keizerstraat, 43, Antwerpen men zich bevindt. Plant men jonge boompjes van 2 of 3 jaar, dan is de aan koopprijs kleiner, doch men moet langer geduld hebben om in het bezit te geraken van gevormde boomen. Het planten van reeds gevormde boomen levert meer moeilijkheden op en kost duurder, maar indien de boomen goed ontwikkeld en ii evenredigheid goed gevormd zijn, dan kan men, indien men in vruchtbaren grond plant, aldus uitmuntende uitslagen bereiken. Vooral bij de planting van leiboomen is men beter gediend met groote plant soenen. Wat de manier van planten betreft, deze verschilt ook volgens de omstan digheden. Evenwel zal men altijd vermijden de wortelen te diep in den bodem te brengen en men zal altijd met goed vruchtbaren grond den plantkuil dicht maken. In natten grond vooral zal men steeds hoog en zelfs op eene verhevenheid plan ten. Ter bemesting gebruikt men, bij voorbeeld, organische stoffen, zooals stalmest, wolafval, koeken, beir, vloei- mest enz. doch men zal daarom de mine rale meststoffen, zooals de Thomasslak ken of superphosphaat, den potaschmest en het Chilinitraat niet achterwege laten. Door deze laatste meststof verbetert men op merkelijke wijze de hoedanigheid van het fruit, 't Is moeilijk eene algemeene bemestingsformuul voor te schrijven, welke zou gepast zijn voor alle boomen en in alle gronden, doch eene handel wijze welke toch nooit eenig nadeel,maar wel altijd voordeel kan verschaffen, is de volgende Men zal den bodem van den kuil, of den grond waarop men den boom gaat planten, goed bewerken en er 10 kg. Thomasslakken met 5 kg. Kainiet indel- ven. Den grond, waarmede de wortelen zullen bedekt worden, zal men vermen gen met goed verteerden stalmest, 10 kg. superphosphaat en 5 kg. potaschsulfaat. Bij het hernemen van den groei zal men dan per boom 100 tot 125 gram Chilinitraat zoo diep mogelijk inhakken. De volgende jaren geeft men ook nog steeds scheikundige meststoffen en be giet men met vloeimest waarin 2 of 3 kg. Chilinitraat per ton werd opgelost. P. Fernand d'Amay. (Verboden nadruk) P.S. - M. Ickx, de gekende boomteelt- kundige, gebruikt veel grooter hoeveel heden nitraat en bevindt er zich uiterst wel mede hij geeft aan appelboomen van 5 jaar 500 gram nitraat voor den winter en 1 kg. na den winter; aan appel boomen van 10 jaar 1 kg. vóór en tot 3 kg. na den winter vanaf den ouderdom van 20 jaar, geeft hij 1.750 kg. vóór en tot 12 kg. na den winter. Aan pereboomen van 20 jaar en ouder geeft hij voor den winter 1.500kg, nitraat en 5 tot 7 kg. na den winter. Natuurlijk gaat die stikstofbemesting vóór den win ter vergezeld van 5 tot 6 kg. Thomasslak ken en 2 tot 2.5 kg. potaschsulfaat. Red. 2° De minerale meststoffen moeten zoo diep mogelijk ingewerkt worden, in het hereik der wortelen, om in kor ten tijd goede uitslagen te leveren. 3° De voorzorgsmaatregelen en ge neesmiddelen zijn zeer afdoende wanneer ze toegepast worden op wel gevoede hoornen. 4° Op slecht gevoede hoornen, met slecht gevormd hout, verkrijgt men geene goede en blijvende uitslagen met de koper oplossing en en ander e mid den. N. B. Geeft veel minerale mesten aan sterke hoornen en veel stikstofmest aan hoornen die te veel dragen of die kwijnend zijn. 15e Jaar 1914 -^aar Uitgegeven door Jules AEBY Doctor in Wetenschappen. De belangstelling van het land bouw publiek indezen Almanak be wijst genoeg hoe nuttig hij is. Benevens het officieel gedeelte over Ministerie van Landbouw en Open bare Werken, bevat deze uitgave onmisbare tabellen over meststoffen, veevoeder en zeer belangrijke arti kels, door de meest gekende land bouwkundigen van Belgie, uitslui- telijk voor den Belgischen Land- bouw-Almanak geschreven. Prijs 1 Frank. Verkrijgbaar in den Nederlandschen Boekhandel St-Jacobsmarkt 50, Antwerpen. RANTSOENEN Een lezer schrijft ons Ik heb twee koeien van 500 kg. onge veer elke. Hoe moet ik hun rantsoen samenstellen beide dieren gelijken zeer goed op elkander en ik beschik voor de 5 wintermaanden over de volgende voedermiddelen 1500 kg. weidehooi, 1700 kg. haveistroo, 1100 kg. klaverhooi en 4700 kg. zeer dikke voederbeeten Welk krachtvoeder moet ik daarbij aan- koopen, om een volledig rantsoen te kunnen samenstellen Om een antwoord te geven op deze vraag zou men nog twee bijzonderheden moeten kennen, die de briefwisselaar verzwijgt 1° Hoeveel melk geeft elke koe 2° Welke is de hoedanigheid der ver schillende voedermiddelen, waarover men beschikt. Om toch een antwoord te geven, zullen wij veronderstellen dat elke koe gemid deld 15 kg. melk per dag geeft en dat het beschikbaar voedsel van middelmatige hoedanigheid is. ,aat ons eerst en vooral berekenen over welke hoeveelheid voedsel men per dier kan beschikken, gedurende de 5 winter- Een aanbevelenswaardig tijdschrift voor de franschkundige landbouwers is het wekelijks verschijnend blad ABONNEMENT voor Belgie, een jaar fr. 10. voor de onderwijzers fr. 4.- voor Buitenland fr. 15. Dit, tijdschrift is onmisbaar voor alwie wil ingelicht zijn over de juiste prijzen der handeismeststoffen, veevoedermiddelen, landbouwproducten, voor alwie op de hoogte wil blijven van wat er gebeurt op landbouwgebied, zoowel in vreemde landen als in Belgie. Al de vraagstukken over handel, huishoudkunde en landbouwtechniek worden daarin besproken. Beheer en Opstel ^Keizerstraat, 43, Antwerpen Geven wij hier de besluiten van een verslagaangeboden door den heer lekx, op het Hof hou wcongres te Gent, aangaande deziehten en kanker onzer appelbromen: 1° Bene sterke doelmatige bemesting is een der beste en goedkoopste genees middelen om kanker en andere boom- ziekten te bestrijden. maanden of 150 dagen.Wij vinden 5 k. hooi, 5.5 kg. haveistroo, 3.5 klaverstroo en 15.5 kg. beeten. Nemen wij nu een Tabel over de samenstelling der voeder middelen ter hand (1) en berekenen wij hoeveel voedende bestanddeelen, onder (1) Belgische Landbouw-Almanak, doorJ.Aeby, Nederlandsche Boekhandel, St-Jacobsmarkt, Ant werpen. - Prijs 1 fr.

De Denderbode | 1913 | | pagina 3