Schoonheid NESTLE'S KINDERMEEL, Dada Dada "Dada BE ÖRGELDRflRISIER. Vlaamsctie vrouwen en meisjes 'T EENE 'T UNDER derzoek heeft hel uitgebracht. Allen han delen naar looneelen in de cinema's ver beeldt. En kant anders Een kind houdt van alle. vermakelijk heden, van do gevaarlijkste 't meest. De lust wordt eene drift. Alle vertoo ningen wil het bijwonen, maar dit kost geld. Moeder geeft niet genoeg, het kind wil zijne drift voldoen het steelt, wordt een dief. en en dief wordt een moor denaar, als de nood dwingt. Daarbij, niet alles wat in den cinema vertoond wordt, kan hel kind verstaan zijne verbeelding werk' hel zoekt, vraagt, want een kind is van natuur nieuwsgierig. De ouders en de onderwijzers weten best, wat al moeilijke vragen kinderen kun nen stellen hoe uiterst kitsch li-t soms is, hunne vragen te beantwoorden Wat ouders of meesters niet zeggen, zal het kind vragen aan makkers die er moer van weten dan hij of zij eens van de verboden vrucht geproefd, eet hel er gretig van het geraakt bedorven, en verliest alle liefde zoo tot zijne ouders als tot God. 'k Spreek hier niet van die honderden mannen,die door cinemavertooning eene onreine neiging in zich voelden geboren worden, die hunne eer, hunne', gezond beid, hunne ziel en -het geluk hunner huisgenooten opofferden aan 't een of 't ander laag schepsel, de naam van mensch onwaardig. Ouders, wilt ge dit uwe kinderen braaf blijven. God en Ubeminnend, houdt ze uit de cinema 's ga er zelf niet, want woorden wekken, voorbeelden trekken. Mannen, vlucht het gevaar geef geene gelegenheid aan ohleeremle gevoelens in uw hart te sluipen. Ge zult voorzich tig zijD, zegt ge hij tijd ophouden. Maar hoe ver moogt ge gaan wie houd! een rollenden rotsblok tegen Rapper gaaf ile meusch op den weg van 't bederf. Bemint uwe vrouwen en kinderen, blijft uit de cinema's. Vrouwen, christelijke Vlaamsche vrouwen ge hebt uw kroost in pijnen, tranen en bloed gewonnen, bewaart zorgvuldig dien schat bepraat uwe mannen, ge hebt de almacht der liefde, de vrouw maakt den man bestrijdt, bestrijdt uit al uwe krachten de cinema's. Rechtuit. LEEST HIER Daar wordt niet gerust in Aalstde maligheidsbond hier zoo pas gesticht, levert flink en onvermoeibaar werk. Men smeedt het ijzer terwijl het heet is. Men luidt de alarmklok terwijl het nog brandt. Men seint den noodhoorn terwijl do drenkeling nog boven water is. En onze kranige maligheidsbond die hel aandurft de post van het alcoholisme Ie keer te gaan, steekt hoog den tromp t om nood en alarm te blazen terwijl er nog menscheu kunnen gered worden, zwakken tegenhouden, lauwe» aange vuurd, helpers ingelijfd. Zoodus op Zond ig 8 Februari, om 6 uur in hel Belfort te Aalst heeft de Stichtingsvergadering der Maiia- vereehiging plaats. Als spreekster zal optreden, de. welbe kende Juffrouw V ROM A NT van Gent, die in September 1913 11. in de Wereld tentoonstelling heeft gesproken naast de voormannen der Vlaamsche, Frausche ril Hollandsche Drankbestrijding. Zij behaalde, toen den groot sten bijval met hare voordracht over het onderwerp I)e rol der vrouw in den strijd tegen het Alcoholisme. Dit. onderwerp zal zij hier ook te Aalst behandelen. Dien avond moet de zaal van ons Bel fort te klein zijn Alle vrouwen en meisjes, die medelijden hebben met de duizenden slachtoffers.der dronkenschap en iets nuttigs en schoons willen hooren, zullen de gevierde spreekster komen toejuichen. Vlaamsche vrouwenden meisjes, allen op uwen post Ingang vrij voor iedereen voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Waar christelijk geloof en christelijke zelen verdwijnen, treedt onverwijld HET ZEDELIJK BEDERF binnen. O dat gaat wederom tal van liberale en socialis tische kopstukken doen grinniken en vuur spuwen doch we kunnen er hoegenaamd met aan doen de waarheid moet gezegd...,. Trouwen in 't bloéd Doet zelden goed. Wie den priester, de vrouw en den ouder ling niet eert, die beledigt God, zegt een Duitsch spreekwoord. En, dat ik zeggen zou, de andere week heeft de letterzetter zoo wat h>s en vrij omgesprongen met het weinige I .aliaansch dat wij ons eens geriskeerd had den, en in plaats van te zetten STAMO IN INVERNO wij zijn in den Winter, had de bra ,'e man heel wat anders aaneengeflansd 't Is nu dat Duitsch spreekwoord dat me op dat Italiaansch denken doetHoe aardig en wonder toch, nietwaar, dierbare Lezers God geeft de koe, Maar niet het zeel daartoe. Dé wereld is toch een aardige parochie zei Meester Snoe altemets, en ik begin waar lijk te gelooven, dat het waar is.'t Fameus orgaan der liberale partij in het Land van Aalst HAAT EN VERFOEIT DE PRIES TERS EN DE KLOOSTERLINGEN als ware het allemaal wilde dieren die niets doen dan menschen verscheuren... en kijk nu üldaarisnu met eens een priester, die door dat fumeuz blauwe orgaan een brave priester genoemd wordt, en van wien het rechtzinnige orgaan daarenboven nog zegt dat die priester als christen en als priester onberispelijk is... Zoudt ge 't toch kunnen gelooven En toch staat het ge schreven in het rechtzinnige blauw orgaan Maar, alle laat het ons kort maken met het rechtzinnige blauw ge- doen 'tis omdat die priester, Priester Lemire, uit Frankrijk, in openlijken opstand is tegen zijnen bisschop, aan wien hij in zijn priesterwijding onderwerping en gehoor zaamheid'heeft beloofd. O die liberale deugnieterij en valschheid Gelijk onz' Vaad'ren deden, Dé Vlamen van weleer, Belijden wij met fierheid De christen wet en leer En in 'trechtveerdig strijden Voor 't bet'ren van 't bestaan, Prijkt Jezus' heilig Kruise Up onze legervaan en laat al de framaijons en liberale kopstuk ken maar vuur en vlam spuwen, wij spotten met hunne woede, en dat blijft zóo, onver anderlijk zóó wij houden het met onze Bisschoppen en met den Paus van Rome, het zienlijk Opperhoofd der Heilige Kerk, plaatsvervanger op aarde van Onzen Heer Jezus-Christus, die de Heilige kerk instelde. Schalken vangt men met de schalken, Maar geen uilen vangen valken De WIJZEMAN zegt Drie dingen beha gen aan mijn geest, en zij zijn aangenaam 'aan God en aan de menschen de eendrach tigheid der gebroeders, de liefde tot zijn ge- buren en de overeenkomstvanmanen vrouw. De wijzeman zegt ook ievers, dat er drij ongeneeslijke kwalen zijn de VENUS- KWAAL,-de GIERIGHEID en de PRAAL ZUCHT. Ik voeg er, ik, nog de SLAAP ZIEKTE bij, en ik geloof niet dat er iemand zal durven tegenspreken. Een goedig hert, een rein gemoed, Dat maakt ons edel, niet het bloed. FERNZ. De Onderlinge bijstand Ondersteunt Elkander en De Eendracht beide gevestigd te Erembodegem, tellende samen 720 leden, in zitting van Algemcene Vergadering van Zondag 18 Januari 1914, hebben het volgende dag orde gestemd Overwegende dat het Werkmans pensioen van één frank per dag, op den ouderdom van 65 jaren, eene zaak is van rechtvaardigheid. Overwegende dat den onkost welke het pensioen zou veroorzaken ten groo- ten nadeele zou kunnen ingevorderd worden bij middel van eene belasting op de jacht en namelijk door vermeerdering van den taks op het jacht verlof tot 200 frank belasting op hel jachtterrein toe gepast zooals in Duilschland rechten op den invoer en verkoop van het wild, enz Overwegende dat de jacht een luxe, een pracht is, waarvan de belasting door iedereen wordt gevraagd. BESLUIT I. Drukt den wensch uit dat de Wet gevende Kamers zouden overgaan tot de stemming van 1° eene wet verleenende het werkmanspensioen van één frank daags 2° eene wet op de jacht als deze in voege in Duilschland, met uitdrukke lijk besprek dat de opbrengst van de be- lasling, uitsluitelijk en geheel en gainch zal dienen voor liet pensioen der werk lieden. II. Beslist dat het tegenwoordige dag orde zal medegedeeld worden aan ue dagbladen, alsmede aan de Maatschap pijen van Ouderlingen Bijstand, Volks bonden en andere maatschappelijke ver- eenigingen met dringend verzoek zoo gauw mogelijk te vergaderen voor de aanstaande kiezingen en een dagorde te stemmen in voormelden zin. Verwereldlijking. Het bestuur der Frausche stad Greno ble had evenals zoovele andere haar hospitaal verwereldlijkt— 'I isle zeggen, hel had de kloosterzusters ziekendiensters door wereldlijke vervangen. Weldra kwamen er klachten, men luisterde er niet naar, maar ze werden steeds dringender. Onlangs nu werd met een verzoek schrift rondgegaan in de slad, vragende dal de Zusters weder in het hospitaal zouden aangenomen worden als zieken diensters. Dal verzoekschrift werd mot 27.000 handleekeiis bekleed. Het bestuur heeft gedeeltelijk voldoe ning gegeven aan de verzoekers in eene afdeeling van het hospitaal zijn weer Zusiers als Ziekendiensters aangeworven. Tot hiertoe is er geen enkel geuzei.blad van België dal noodig of behoorlijk heeft geoordeeld dat nieuws aan zijne lezers mee te declen. Er wordt ter herinnering gebracht aan de instellingen en vereenigi. gen die het bijzonder eeretoeken van ouderlingen bijstand of van vooruitzicht verlangen ten voordeele van hunne beheerders, dal zij, vóór den eersten Maart van ieder jaar, hunne aanvragen moeten laten geworden aan den Heer Minister van Nijverheid en Arbeid, hetzij rechtstreeks hetzij, desgevallend, door tussclienkomst van het Verbond bij hetwelk zij aange sloten zijn. Deze aanvragen mogen niet op formu lieren opgemaakt zijn. De voorstellen na dit lydperk ingediend zullen niet meer onderzocht worden voor de uil reiki >g der eereteekens van de maand Juli. Hel onderzoek ervan zal tol hel volgende ja r uitgesteld worden. De vereen igi ngen moeten, in hunne aanvragen, den aarden den duur bepalen der bedieningen door de belanghebbende vervuld. Priesterlijke benoemingen Bisdom Gent. Zijne Hoogwaardig heid heeft benoemd Onderpastoor vanSt-Hermès, leRonsse, den E. H Delcoign, aalmoezenier der Vlamingen Ie Parijs Ie Meerendré, den E H. De Coninck, id. te Wortegem. HElilCHT. De zitdag tot Ilerzel» van de heer Ba ron Lod. de Bélhune.volksvertegenwoor- riiges zal plaats hebben den lualslen Woensdag van iedere week.' Baron Lod de Bethune, volksverte genwoordiger, komt het volgend goed nieuws te ontvangen. Weerde Kollega, Als gevolg op de voetslappen die gij geliefdot te doen, heb ik het genoegen u te melden dat ik voorgeschreven heb de. beslissing in te trekken die aan do laders van Brussel iTurn en Taxis) de verplich ting oplegl de Brusselsche omgeving te bewonen om hunne bepaalde benoeming Ie hekomen. Aanvaard. Weerde Kollega, de verze kering mijner verkleefde gevoelens. Get. A Van de Vyvere. Brussel, 27 Jan. 1914. Vraag gericht tot den heer Minister van Spoorwegen Talrijke werklieden voor Aalst en Den- dermonde nemen dagelijks den trein n. 2818 vertrekkende uit Brussel Noord om 20 u. in de richtichting van Kort rijk, die aansluiting geeft in Denderleeuw, met n. 2671 voor Aalst. Hel gebeurt dikwijls dat trein 2818 met groote vertraging in Denderleeuw toe komt dat heeft namelijk plaats gehad op 29 December 1913 en 14 Januari 1914. Daar de trein 2671 in Denderleeuw naai de aansluiting niet wacht zijn de reizi gers verplicht ongeveer 2 uren in Den derleeuw te blijven wachten. Zou de achtbare heer Minister, geene maatregelen kunnen nemen om dien toe stand en ofwel de toelating geven dat trein 2671 in Denderleeuw naar de aan sluiting zou wachten. ofwel toelaten dat de trein 2831 welke dagelijks ledig uit Denderleeuw naar Aalst vertrekt, reizigers zou mogen nemen. Nieuwjaarsgiften voor den Paus 4' LIJST. - Opbrengst voöfg. lijst fr. 5-10 Damen van Maria Aalst 50 Naamloos Aalst 90 Totaal fr. 610 Sedert eenigen tijd was langs den kant van Kerrebroeck een Hollander mei zijne bijzit komen wonen. Weldra ver nam het gerecht dat de kerel uit zijn land gevlucht was uit hoofde van eene gevan genisstraf, die hij er te boelen had De Hollander die naar hier zonder papieren was afgezakt, wordt thans ieverig opge zocht. Het Huis C. Praet-De "Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutstraat, dichter bij de Groote Markt, in n" 6. De openbare Vergade> ing van den Gemeenteraad, inde gewone Zittingzaal ten Stadhuize op Donderdag 12 Februari aanstaande.en desnoods op den volgenden Zaterdag, telkens om 5 uren 's avonds. DAGORDE 1. Gemeenterekening.Drie maandelijkscb nazicht 2 Spaarkas. Rekening 1913. Begroot ing 1915 3. Kerk van O. L. Vrouw Bijstand. Muur schilderingen. 4. Bureel van Weldadigheid! Rekening over 5. Burgerlijke Godshuizen 1912 en Begr. 6. Gemeente overi9i4 Men seint ons uit Engeland Den zesden Februari aanslaande zal de Eer- weerde Vader A.M. Boone, te Chislo- hurst, het gouden Jubelfeest vieren zijner priesterwijdingen roeping tot de Engel- sche missies. Het is inderdaad 50 jaar geleden dat hij tot de Engelsche Missies is geroepen, door Z. II Monseigneur T. Grant Bisschop van Soulhwark. Onze Stadsgenoot oefende beurtelings zijn apostolaat uit te Guernesey-East Greenwich, Chisleliurst en Sdcup. De Denderbode wenscht den Eer weerde Jubilaris ad Muitos annos, mochte bij in bloeiende gezondheid nog lange jaren arbeiden in den wijngaard Christi tot het heil der zielen. Maandag aanstaande zullen de echtelingen Benoit Meert en Virginia DeRaedt, hun vijftigjarig huwelijks-ju bileum vieren. Zij zullen ter St-Martens- kerk de hoogmis als dankzegging bij wonen. Dat er op den Gentschen steenweg zal gefeest worden hoeft niet gezegd. Wij wenschen de Jubilarissen hartelijk geluk. Allerhande nieuws. Ninove. In eene schrijnwerkerij der Kloosterplaats is Woensdag een erg ongeluk gebeurd. De werkman Petrus Vleeschliouwer, 30 jaar oud, gehuwd, en alhier wonende, werd met de hand in éene zaagmachien gevat en al de vingers afgezaagd Ik heb geen Kerk van Sint Martinus. Maaandag a.s. 2 Februari, vergadering om 2 1/4 ure voor de Huismoeders dei- Heilige Familie Het sermoen zal gepredikt worden door den vermaarden volksredenaar Eerw. Palcr Vullings van de Orde der mission- narissen van l H Hart. Viije toegang voor al de Moeders van Aalst. Stadsnieuws. Diefte Sedert eenigen tijd bevond men in eene fabriek der Van Wanheke- kaai, dat een der werklieden, zich aan diefton plichlig maakte. De kerel werd van dicht hij bewaakt en het gerecht ver wittigd. Nu, dinsdagavond, wanneer de oneerlijke werkman, om 7 ure, het fa briek verliet, werd hij door den heer adjunct Leonard Gits op heeterdaad van diefstal betrapt. Hij droeg op zich een zakje haver en eene kan, gevuld met pot asc-h. Het gestolene werd hem afge nomen en aangeslagen. Aankomst der nieuwigheden voor den Winter, pardessus, mans kieerstoffen, velouren, lijnwaden, cemit. enz. J. Van den Bergh- Jouret, Aalst. Ongeluk. Woensdag morgend, rond 9 ure kwam eene melkboerin met kar en paard langs de Groote Markt gereden. Voor het Landhuis draaide een der -.vie len af en de vrouw werd met geweld te gen de slraatsteenen geslingerd Hel mag een wonder genoemd women dal zij er zonder letsel van afkwam Er zijn slechts eeiiige melkkannen aan stukken. honger Wanneer die woorden een enkele maal bij to- val over uwe lippen komen, be hoeft men zeer zeker geen gewicht te hechten aan de weigering om het lichaam te voeden. Het is dan ook somwijlen een maatregel van voorzichtigheid, die men zelfs neemt wanneer men er de behoef te toe gevoelt een overlading der machi ne, en zoo een overlolligen arbeid te weigeren. Maar wanneer dezelfde persoon aan bijna iederen maaltijd met tegenzin deze woorden uitspreektik heb géén honger tegen heug en meug wat eet of wel alle spijs afwijst, dat is ernstig zeer emslig. Die persoon moest dan niet zeggen ik heb geen honger van daag maarvan daag sterf ik een weinig -. Er is geen twijfel aan, het eenvoudige feit dat gij eetlust hebt, be wijst dat geheel uw organisme goed werkt, tol in zijn kleinste onderdeden. Bijaldien gij de behoefte gevoelt aan uw lichaam te eten te geven, levert- gij het bewijs dat er iets van opgebruikt is, dat uwe hersenen hebben gedacht, dat uwe armen hebben gehandeld, dat uwe beeneii hebben geloopen, dat uwe spie ren hebben gewerkt, in één woord dat »ij hebt geleefd. Ik heb honger, dus ik besla het gebrek aan eetlust is het eerste en tevens het meest zichtbare verschijnsel van levensverzwakking, en het schijnt wel dat de voorziende Natuur gewild heeft dat de dingen zoo zijn, op dat de schepselen onmiddelijk op hun hoede zouden zijn, en men haar hiel kon verwijten ons niet te hebben gewaar schuwd Wijs dus de waarschuwing der Natuur niet af Hebt gij geen honger, dan sterft gij een weinig van daag. Houd die verdooving van uw wezen tegen, wek het op, drijf he,t aan. De Pink Pil len zijn daar om u te helpen. Dat gebrek aan eetlust, een eerste verschijnsel, waaraan wij zouden kun nen toevoegen de bleekheid van uw ge laat en van uwe lippen, het gevoel van verdooving van geheel uw wezen, de loomheid van uw geest, de zwakte van uwe been en., de gevoeligheid van uw hart. bewijzen allen reeds dat het Ie venssap een weinig is aangetast, dal lu-t bloed, waarvan alles in het lichaam afhangt, verarmd is. De Pink Pillen hebben de macht bloed te geven met iedere pil. Iedere verbruikte pil brengt aan uw bloed een weinig toe van hetgeen er aan ontbreekt. Gij zult een middel niet af wijzen dat zoo eenvoudig en zoo ge makkelijk in eenige dagen uwe wanke lende gezondheid herstellen kan. Laat ons v or de wijfelenden een ze kerheid hieraan toevoegen door oen brief van dankbaarheid van een onzer zieken aan te halen. Mej. Marie Honchod, Ie Tavel hij Clarens (Frankrijk- schrijft (- Ik heb liet genoegen u te berichten dat uwe Pink Pillen mij het meeste goed hebben gedaan. Ik was bloedarm, ik leed aan de maag, en ik at slechts zoo weinig mogelijk. Men heeft mij uwe Pink Pillen aangeraden, en ik kan zeggen dat zij, van af de eerste dagen, mijne gezond heid hebben verbeterd, die spoedig uit muntend is geworden». De Pink Pillen worden verkocht in alle apotheken en in het dépot voor België. Apotheek Derneville, 66, Water- ioolaan, te Brussel. Fr. 3.50 d« doos Fr. 17 50 de zes doozen, franco. Te Aalst apotheek Callebaut, Botermarkt 94 Lede. Woensdag avond kwamen Petrus Deneef en Gust. De Backer, licht bedronken langs de Vrijdagmarkt. Dooi de duis ernis misleid, vielen beiden in de beek. Op hun hulpgeroep kwam Henri Deneef toegeloopen, die beiden uil hun nen neteligen lo'estand redden. Wederkeer der jaren Het is bewezen dat al de dames die gebruik maken van de siijmverdrijvende Pil Waltliéry, alle gevaar vermijden en de volkomenste gezondheid bewaren. 1 fr. de doos GEVAREN DER VERSTOPT HEID. De verstoptheid veroorzaakt koortsen, hoofdpijnen, zuren, winden, lust tot slapen na ile eetmalen, zenuw achtigheid, den mond is bitter, de tong wit, den adem riekend, het hoofd zwaar, he bloed verzwakt, vanwaar zwakheid, bloedarmoede. De maag is overladen, met slijmen, de iever kan verstoppen, en de gal zich aan den omloop mengelen. De niet afgedreven stoffen, kunnen de ingewanden verstop pen. en er zijn dan gevaarlijke heelkun dige bewerkingen noodig om den zieken te redden. Het is dus van bëlang 'tzij de oorzaak 't zij de verstoptheid zelf ie overmees teren, vermist zij de eeuwigdm-ige bron der gevaren is, door de vergiftiging van het bloed dat zij kan verooi-zaken. Men moet nochtans zich op zijne hoede houden tegen de gewoonte van lievige purgeer middelen, soms nog slechter dan de kwaal zelf. De Foster Maagpillen, versterkend en zacht purgeermiddel, tegen galachtige, hebben op de ingewanden eene natuur lijke en zachte werking maar zeker en volstrekt. Zij herstellen de goede werking van al de verterings organen zonder ze aan 'tpurgeeren te gewennen. Zij ontlasten de maag van de slijmen die ze verhin deren, gewennen de ingewanden aan eene gezonde werkzaamheid, hitsen de lever op vergemakkelijken de afdrijving der gal en ;,ijn voor de kinderen, de vrouwen en de ouderlingen hel purgeer middel van keus. Dank aan hun blijvende verbeteringsoi ganen versterkt en vol- sfrekt genezen Alle apotheken (1.25 fr. het fleschje, 6 fleschjes voor 7 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Enge,- sche apotheek, Ch Delacre, 64, Couden- bei-tr-l raatBrussel. 12-46 Alles wordt duurder, Alleen blijft de prijs van het beste voedsel voor jonge hinderen steeds OMeraildert, en ïoor rijk en arm geschikt. Beter en goedkooper als koe-melk. Fr 1.60 de doos. In ieder apotheek en goede kruidenierswinkeL l N g d 7 4 d i.i C g 1: h 7 a 'I k n C 1 t i- c I fl I C I I I i l,c.uwc gc..i De koster vai Leouwergem hij Sottegem werd hij he Zeep _Het stuk 0.75 We rkdadigheid tonder icrpa tegen zomersproe- 1 en hmd aandoeningen, beste voor 'I behoud ner frissche gelaats- 0.75 Allerfijnst - De doos 2.50 Relaal blijvend; - De 1/2 doos 1.50 M voor elke TEKOOP in ALLE. GOEDE HUIZEH EERSTE DEEL 18e Vervolg. Zeg mij", moeders, zouden de wees huizen dat kind kunnen opvoeden, gelijk een vrouw het doen zou over haar waken ge lijk een moeder, die haar beminnen zou, als ware zij haar eigen dochter, haar eigen vleesch en bloed De grootste stilte heerschte nu in het vertrek, terwijl de spreekster voortging O ja, ik had er ook één, doch ik heb ze verloren... Welnu, ik wil de lieve, kleine Martha groot brengen ik zal haar verzor gen.,- ik zal haar teeder beminnen, juist alsof ik mijn eigen kind teruggevonden had. Zij voegde er nog in stilte bij Geve God, dat ik nog beter over haar waak dan over mijn eigen dochter De klanten van juffrouw Aubin wisten niet of zij. hetgeen zij hoorden, moesten goed of afkeuren, en of de arme portier ster der fabriek Vernière wel voorzichtig handelde met de plaats der openbare lief dadigheid in te nemen. Veronica bemerkte hun blikken, maar be greep ze verkeerd. Zout ge misschien meenen, dat iemand mij kan beletten dit kind aan te nemen vroeg zij. Niemand antwoordde haar, en, zich tot den zoon van Gabrielle Savanna wendende, hernam zij Zegt gij het mij eens, mijnheer Henri gij, die veel gestudeerd hebt, zult dat wel weten. Beste Veronica, antwoordde de jonge ling, gij moet den politie-commissaris van Saint-Ouen gaan spreken en hem uw voor nemen bekend maken. Deze zal u zeggen wat ge te doen hebt om het uit te voeren. Ik twijfel niet of hij zal het goedkeuren, in dien ge bewijzen kunt, dat gij bij machte zijt in al de behoeften van het kind te voorzien. Daar ik goed mijn brood heb, kan ik het kind gemakkeiijk voeden, kleeden en la ten leeren. Gij zijt een goede, brave vrouw, Ve- ronika, en hebt ge een handje hulp noodig om Martha op te voeden, dan is juffrouw Aubin er nog altijd. En vergeet niet dat Magloire er ook nog is, voegde de orgeldraaier er bij. De zenuwaanval van Martha was op dit oogenblik over, en het kind kwam tot zich zelf. Als om zich rekenschap te geven, waar zij zich bevond, sloeg het kind verwonder de blikken rondom zich nu kwam de her in nering van het gebeurde voor haar geest terug, en zij daciit aan haar moeder. Moeder moeder gilde zij met een doordringende stem. Bij het hooren van dien pijnlijken kreet, sidderde Veronica, en n m Martha in haar armen. O, roep uw moeder niet, mijn on gelukkig kind, zijde zij... Gij weet dat zij u niet meer kan antwoorden... Ik weet wel dat moeder dood is, sta melde het kind snikkend. Met een onweerstaanbaren aandrang, die geheel haar hart vervulde diepe ontroering, vroeg Veronica eensklaps Wil ik uw moeder worden XV. Had het kind wel goed gehoord Had de vrouw, die haar in de armen hield, niet gevraagd -wil ik u moeder worden O, ja, want de kleine Martha hief bij die woorden haar groote blauwe oogen, waarin tranen blonken, op naar de portierster der fabriek. Het was de eerste maal, dat zij Veronica zag Het kind gevoelde een geheimzinnigeschok in geheel haar lichaam en hare ziel. Gij mijn moeder worden stamelde zij Lcif kind, ja, ik wil uw moeder wor den. Gij kunt alleen niet blijven, en als gij wilt, kunt gij met mij mede komen... Met mijn gansch hart zal ik u liefhebben... Ik zal u opvoeden... Gij zult bij mij opgroeien, en ik zal over u waken, gelijk eene zorgvuldige moeder doet. Maar ik ken u niet... stamelde het meisje. O, kind gij zult mij leeren kennen en beminnen, antwoordde Veronica. En zal ik ook aan moeder mogen den ken, hoewel ik ze niet. meer zal zien Ik zelf zal u van haar spreken en u be letten haar te vergeten... Ik zal haar nooit vergeten... nooit En het kind begon opnieuw bittere tranen te storten Veronica hernam Dikwijls zullen wij haar graf gaan be zoeken, er beiden bidden en er een krans en bloemen op neerleggen... Welnu, wil ik in de plaats van uw moeder komen De kleine Martha gevoelde zich onweer staanbaar aangetrokken tot de brave vrouw, die haar aansprak, en antwoordde tusschen haar tranen en snikken in -O, ja, ja Ik wil wel... Maar zult gij mij liefhebben gelijk zij Hier overviel het arme kind een nieuw toeval, en zij bleef bewusteloos in de armen van Veronica liggen. Dit hartroerend schouwspel had allen diep getroffen en aller oogen werden vochtig. Dit alles is niet genoeg, zeide juffrouw Aubin. Wij moeten naar 't stadhuis het over lijden gaan aangeven en voor de begrafenis zorgen.'Het zou een man moeten zijn, die dat alles doet. Dat kan Magloire doen, riepen twee of drie stemmen. Ik wil er mij mede belasten, antwoord de de éénarm, en ik beloof u, dat ik alles zal doen en niets vergeten. Maar om liet overlijden aan te gaan geven, moeder Aubin, moet ik de papieren der doode hebben, of tenminste haar geboorte-acte. Hier hebt ge alles, Magloire, antwoord de juffrouw Aubir., in haar zak tastende om de papieren te vinden, die Germaine haar een oogenblik voor haar dood overandigd had. Hier is de geboorte-acte der moeder en ook die van het kind. In het huis Aubin en in de fabriek, waar zij werkte, kende men de doode niet anders dan onder haar voornaam Germaine. Bij de aanwezigen ontwaakte een gevoel van nieuwsgierigheid. Ongetwijfeld zou Magloire den familienaam van Martha en dien harer overleden moeder doen kennen. Het gezegeld papier, dat de éénarm open vouwde, was het afschrift eener geboorte- acte, afgegeven 'oor den burgemeester van het negende arrondissement van Parijs. Dat is in orde, zeide hij, het is de ge boorte-acte der moeder, Germafne Denise Sollier, geboren te Parijs, in 1865 Veronica had Magloire verstaan, alhoewel zij alle moeite aanwendde om de kleine Martha tot bewustzijn terug te brengen. Als door een electrischen schok getroffen, was zij. bij het hooren aflezen van den naam van Germaine Denise Sollier, opgesprongen, Martha in de handen der meid overlatende Geheel haar lichaam beefde en haar aan gezicht werd doodsbleek Haar oogen hadden een droeve uitdrukken, terwijl haar lippen machteloos en krampachtig stamelden Germaine Denise... Sollier... Magloire ging voort Ja, Germaine Denise Soilier, wettige dochter van Pierre Sollier en van Veronica Dupont. Als waanzinnig, met wankelenden stap, als ware zij dronken, sprong zij naar den éénarm- Zegt gij daar niet, sprak zij met een stem, die van ontroering gebroken was Germaine Denise Sollier, dochter van Pieter Sollier en Veronica Dupont Wel ja, zie, antwoordde Magloire, het is de geboorte-acte der moeder van Martha. De orgeldraaier wees op het papier. De portierster der fabriek rukte liet uit zijn hand en met strakken blik, doorliep zij de acte van den burgerlijken stand en las op haar beurt met luide stem Germaine Denise Sollier, wettige dochter van Pieter Sollier en Veronica Dupont, ge boren te Parijs, den 19 December 1865- Een verschrikkelijke kreet steeg uit haar borst op. Het is mijn Germaine... Het is Germai ne Sollier, riep zij uit. Germaine, geboren in 1865... Het is mijn dochter.., mijn doch ter, die verloren was.. Het is mijn kind, dat ik overal gezocht heb, dat ik zoo bitter beweend heb, en dat allerliefste kind daar, is mijn kleindochter De ontroering der aanwezigen was groot. 't Vervolgt.

De Denderbode | 1914 | | pagina 2