Schoonheid DE ORBELDRRHISTEK. Paler BeriDom te Brugge Maandschrift "Excelsior,, Arrondissementsbelangen I Zondag-rust. Stadsnieuws. Allerhande nieuws. Fantasie en Mrlsielljke flRHZIGlITKRflRTEN HELRSOVI-I5ZICIIT. GASTON PHILIPS* ff Maar al de benamingen welke de geu zen nu beproeven pakken niet. Vaderlandjeke) spreekt van verrot ting s wet - Vooruit van slechte wet, maar dat alles klinkt niet goed. Er wordt iets gevraagd dat meer door slaat. We zouden gaarne de geuzen ter hulp komen, ind en we maar iets konden vin den dat hun gedacht naar behooren zou vertolken, maar we vinden niets in het woordenboek. Als katholieken meenen wij ze le moe ten noemen de rechtvaardigheidswet, omdat zij recht laat wedervaren aan alle ouders, aan alle scholen, dien naam waardig, en aan alle onderwijzers, met hun werk behoorlijk te vergelden door jaarwedde en pensioen. De schoolwet in den Senaat. Maandag kwam de Senaatkommissie bijeen welke gelast is met het onderzoek der nieuwe schooolwet door de Kamer gestemd. De katholieken hebben de meerderheid in die kommissie, maar het is nu gebeurd dat er maar drie katholie ken en drie liberalen aanwezig waren. Het is de gewoonte dat voor gewichtige zaken de verslaggever genoemd worde onder de Senaat meerderheid, doch de liberalen hebben met die overlevering afgebroken omdat het de schoolwet be treft. Het oudste lid der aanwezigen was de heer Flechet van Luik en die werd dooi de liberalen tot versslaggever benoemd. De liberale bladen roepen daarover triomfde heer Flocliet, zeggen ze. zal het opmaken van zijn verslag zoo lang trekken dat de wet door den Sen.iat voor de kiezing niet meer kan gestemd worden. Ze vergeten enkel het volgende De Senaat stelt den dag vast dat de bespre king zal beginnen de verslaggever moet maken dat zijn verslag den dag te voren gedrukt en uitgedeeld is. Is bij daarmede niet gereed, dan kan men de bespreking aanvangen zonder verslag. Dus, indien M. Flechet stokken wil in 't wiel steken, de katholieke meerderheid kan zegemakkelijk uitkrijgen. Plechtige H. Communie. Voor den aankoop uwer Paternosters in Zilver, Goud, Mailchiort, Aluminium, enz. Paternosierzakjos of Eitjes, Kerk boeken. enz. wendt u tot het huis Van de Putte-Goossens, Boek-en Papierhandel, te Aalst, 31, Korle Zoutslraat. Kerkboeken te beginnen van 0.10 fr. De kommissie der XXXI Woensdag morgend vergaderd, heeft eene mededeeling ontvangen van M. Ligy, waarin deze bewijst dat de goede gang der gemeentezaken grootendeels van het eemeentekiesstelsel afhangt. Onder de huidige gemeentewet konden gemeenten hunnen vooruitgang be werken, doch de gelijkheid van stemrecht die voorgesteld wordt als verandering aan de geraeentekieswètten. is in begin sel gevaarlijk, daar de kiezers die geen lasten betalen, de lastenbetalers zouden overrompelen. M. Ligy bewijst dat dit gevaar ernstig is, niet alleen voor de groote steden, maar ook voor veel steden van minder belang Met dit stelsel komt het beheer der gemeentegelden in handen der geko zenen van dezen die geene lasten belab-n. Ook zoeken de partijgangers van hel stelsel zekere waarborgen. M. Ligy bespreekt terloops al de reeds voorgedragen stelsels en beknibbelt hunne prak isclie toepassing alsook de onvoldoende waarborgen die zij ople veren. Na het beginsel van het meervoudig stemrecht verrechtvaardigd te hebben, vraagt M. Ligy zich af, of men geen terrein van overeenkomst zou kunnen vindon, nemende als basis het meervoudig stemrecht, zooals het in voege is voor de Kamers. De redenaar zou wenschen eenen meer bepaalden vorm te zien geven aan de voorstellen beln-kkelyk de raadgevende kommissiën hij zou de kwestie der af schaffing van de bijgevo-gde gemeente raadsleden willen zien onderzoeken, als ook dealgemeene toepassing, in bepaalde voorwaarden, der evenredige vertegen woordiging, bij de gemoonlekiezingen. M Colaert doel den vooruitgang uit schijnen van hel vrouwenstem-echt, op maatschappelijk en politiek gebied. Hij spreekt terloops van de bijzonderste landen waar het vrouwenstemrechl be staat. In Amerika, zooals het onlangs werd bewezen, wordt het vrouwenkiesrecht ernstig toegepast, en heeft op politiek gebied de beste gevolgen. Het onderzoek, dat zulks heeft uitgewezen, schijnt even wel niet zoo gunstig aan liet invoeren van het vrouwenstemrechl in Europa. De kommissie zal binnen 14 da; andermaal vergaderen. EERSTE DEEL 22e Vervolg. Welnu, gij zult naar de maatschappij schrijven, de polissen tegen Zaterdag in ge reedheid te brengen, en dat ik zelf naar Parijs zal komen om ze te teekenen. Het zal geschieden, mijnheer. Maak nu dat de rekeningen Zaterdag avond afgesloten zijn, Gij zult mij het geld brengen met de balans der zaken van het jaar... Dit is alles wat ik u zeggen moest. Na een buiging gemaakt te hebben, keerde de kassier naar zijn kantoor terug, langs de gang, die de kas in gemeenschap stelde met het kabinet van Richard Vernière. Deze laatste schreef haastig een brief en, nadat hij dien in een enveloppe gestoken had belde hij den bode. Bij dezes verschijning, zegde hij Neem aanstonds den tram Jacques en breng dien brief naar het bestuur van den Noordspoorweg geef hem aan den overste van het bureau van het materieel. Het is een inlichting, waarnaar hij mij gevraagd heeft en die ik hem hier geeft. Nadat de bode vertrokken was om het bevel zijns meesters uit te voeren, zette deze zich weer aan den arbeid Na zijn kort gesprek met Veronica, had Robert Vernièie St Ouen niet verlaten. De zaak Furnémont. De onderzoeksrechter met deze beruch te zaak gelast heeft het procesbundel aan bet algemeen parket overgemaakt. Het is waarschijnlijk dat de zaak niet voor het assisenhof zal komen, doch voor de boetstraffelijke rechtbank opgeroepen wordeu De echtscheiding van gezel Furnémont zal waarschijnlijk op deze week worden uitgesproken. Afslag van het vleesch. Wij lezen in een Brusselscli blad Hel getal hoornbeesten in de laatste weken op de Belgische markten le koop gesteld, overtreft aanmerkelijk dit der zelfde weken van verleden jaar- Indien de prijs van het vleesch nog niet is verlaagd, is liet in alle geval zeker dat in de laatste dagen de beesten ter markt merkelijk beterkoop waren. Men mag eenen afslag van het vleesch voorzien. Het zou komen aan den prijs dien liet vier of vijf jaren geleden gold. D»' oorzaken van dien afslag zijn voor namelijk de verbetering van den gezond heidstoestand onder het vee, de aangroei der kweekerij, in sommige streken waai er gebrek is aan werkkrachten voor den akkerbouw, alsook het wellukken van het veevoeder, verleden jaar, wat toeliet, de dieren goedkoop te vetten. Kortom, de duurte door den zomer van 1911 veroorzaakt, begint uit te groeien. Eene belangrijke bestelling. Uil Serviè werd in ons land eene be stelling gedaan van 48 lokomotievcn en 1200 goederenwagens. Geldverzendingen. Het Staatsblad van Woensdag kondigt het volgende ministerieel besluit af - Zendingen gemunt geld van alle gewicht die, op aanvraag van den toldienst, on derworpen worden aan een grondig onderzoek bij den uitvoer in België, beta len een loon van f.0 centiemen per 100 fr. harcr inhoudswaarde, voor het vervullen- der tolformalileiten door den spoorweg.» Deze maatregel is toegepast van Don derdag 26 Februari 11. Vrouw. Oorzaken van onweersvlagen. 1. Vaders kousen en linnen, slecht wassehen en niet bij tijds vermaken 2. Zijn werktuig en papieren verplaat sen en hem niet verwittigen. 3. De maaltijden zorgeloos bereiden en nalatig opdienen. 4. Geene rekening kunnen geven van dejiilgaven die er gedaan worden. 5. De kleine kinderen een groot deel van den dag slordig en half gekleed laten spelen. 6. Nalaten de grooten bij tijds naar school te sturen. 7. De woonkamer niet zuiver houden tegen dat hij s'avonds (e huis komt. 8. Hem onvriendelijk onlhalen als hij van zijn werk komt. 9. Een groot deel van den dag onge- wasschen en ongekamd het huiswerk verrichten. 10. Te veel praten in de buurt. 11 Gedurig klagen over de gebreken der kinderen, in plaats van te trachleu ze zei ven lot belernis te brengen 12, Het bed slecht opdekk-m en niet bij tijds zuiveren. (De Vijand) Wij vernemen uil. Brugge dat daar den meesten bijval wordt geoogst dooi- P. Berthol i Missiaen.den ge vierden sprek«r van het Capucienenkloosier le Aalst, die aldaar een vierlal voordracht-avonden gaat houden met Frans Van Cauwelaert en andere voorname sprekers. Zijne voordrachten loopen er over e Vrouw», en uil de getuigenis van plaat Selijke toehoorders is liet gebleken 'dat lel kens lie puik van het Brugsch publiek daar heen slroomt en zich in geesidrifligo loftuitingen over den voordnchlgever uitlaat. Voorwaar, ons klein stadje mag er fier op gaan in zijn schoot bekwame en geleerde mannen te bezitten gelijk deze nederige en volksgeliefde kloosteringeu Februarinummer 1914. Hel Februai-i-nuromer van liooge noemil maandschrift, dal niet alleen in Aalst bij alle rechtzinnige en overtuigde Vlamingen maar ook daarbuiten, dooi de beide Vlaanderen en verder nog den meesten bijval geniet, ligt ter pers. Uit den puiken inhoud van dit vierdi nummer, slippen wij even aan Een kranig artikel over Vlaanisch Onderwijs. Een zeer innig sonnet van den nieu medewerker P. Valerius Mahy O F M. van Lokeren, die met zijne* prachtig voordracht over den H. Eranciscus van Assisieen zegetocht onderneemt door het vlaamsche land. Die voordracht zal later aan Excelsior ten goede komen. Verders bemerken we in vermeld num mer Eene prachtige bijdrage van den kenden n.uziek-criticus Km Van Bergen over Het nieuwere Woord Toon- Drama bij Wagner. Eene lange recensie van Jef Crick over den dichtbundel Omheinde Hocen van P. Hilarion Thans O. F M. Deze groote minderbroeder-dichter is insgelijks een trouwe medewerker van het maand schrift. Een zeer treffend in memoriam gedicht van A. C. over wijlen den betreurden priester-dichter Pol Verschraegen. Dan nog een paar andere gedichten, waaronder vooral te vermeiden is het merkwaardig sonnet - Veldhuis van A. V. D. B. en als naar gewoonte wordt de inhoud gesloten met eene ver zorgde brievenbus van Willem de Zwijger. In dit nummer vinden wij dan nog voor de volgende afleveringen tal van belangrijke bijdragen aangekondigd, o.a. een artikel over Vlaamsch-Katholiek van Dr D. Stracke S. J. Het spreekt van zelf dat - Excelsior met dergelijke medewerkers de goede- richting ingaat. En niemand zal hel na de lezing van dit vierde nummer gewaagd vinden zoo we verklaren, dat ons jeug dg maandschrift van nu af aan co e mooie toekomst tegemoet gaat en geroepen' schijnt om lol split van wie 't zou mogen benijden steeds meer en meer goed te stichten en bijval te verwerven. En zulks, ter eere Gods en ton bate van alle Vlamingen, die het goed meenen Twee uitgaven verschijnen De prachtuitgaaf aan 2 frs 's jaars. De volksuitgaaf aan 1 fr. Deabonneiiten van u De Denderbode genieten 0,50 fr. reductie op de volksuit gaaf en 1 fr. op de prachtuitgaaf. Vragen g-steld door Baron Lod. do Béthune, volksvertegenwoordiger le Tot den heer Minister van Oorlog. (17 2.14) Hot gebeurt dat de dat de soldaten, die des Zaterdags in verlof gaan, slechts twee of drie uren nadat hunnen dienst gedaan is, de toelating bekomen de ka- serne te verlaten, hetgeen somtijds hunne reis huiswaarts zeer moeilijk maakt. Zou de achtbare heer Minister niet kunnen onderzoeken of de soldaten, die eene lange reis moeien afleggen, de'toe lating zouden kunnen bekomen de ka- serno te verlaten, zoohaast hunnen dienst geëindigd is Ai.lwoord De soldaten mogen de ka- serne verlaten, dadelijk na het einde van hunnen dienst, ten ware bijzondere om standigheden zulks verhinderden. Indien het achtbaar lid mij de feiten nader wilde bepalen, zou ik ze doen on derzoeken. 2e Tot de heer Minister van Spoor we-, gen (17.2.14). a) De trein n° 2681, die om 15,13 u uit Ath vertrekt, bewijst groote diensten aan de arbeiders van Geeraardsbepgen feu om liggende. Ongelukkiglijk rijdt die treiif slechts van 3 November tot 31 Januari. Zou de achtbare heer Minister willen onderzoeken of de noodwendigheden van den dienst toelat- n de gezegde treiii het ganscho jaar le doen rijden. bi Zon hel niet mogelijk wezen dezelfde t ein tol Ninove en Denderleeuw te la ten doorrijden. Talrijke werklieden van Ninove, Den derleeuw, Aalst en omstreken, die in hel walenland hunne broodwinning vinden, zouden den heer minisister zeer dank baar zi.ii. indien hij hun die voldoening kon verleéneii. Van 's middags tot middernacht, eeni- ge dienstdoende Apotheek, op Zondag 1 Maart, M. Quintyn, Korte Zoutslraat. Kerk van Sint Martinus. Maandag aanstaande, 2 Maart, verga dering voorde Huismoeders der Heilige Famile. Men is verzocht de lidkaart mee te brengen. Priesterlijke benoemingen Bisdom van Gent. Zijne hoogwoerdig- hoid heeft benoemd .- Loeranr te Eecloo, den E. II. de Beer kandidaat in klassieke philologie te Dendermonde. den E. H. Vekeman, sub diaken in Seminarie Het beste en nuttigste Plechtige Communie geschenk is eene VULPEN ANGLO-A/AER met echt 14 karat gouden pen, prys 4.50fr.Ten bureele dezes verkrijgbaar. De Vasti'na' Ouddai/en zijn alhier als naar gewoonte afgeloopen. Geen balda dige feiten of erge vechtpartijen werden waargenomen, ook hoorde men zeer weinig slechte liedjes zingen. St Martensgesticht In Sep tember laatstleden hebben zes studen ten onzer Bisschoppelijke Middelbare School met goed gevolg hun examen voor treinwachter (garde-train)afgelegd Het zijn de volgende heeren Baeyens Theodoor. Gysegem De Pril Juliaan, AalstDe Smedt Odilon. Lede Hofman Valerius, AalstLedegen Clera. Herdersem Van den Bossche Maurils, Erembodegem. Wij wenschen die jonge heeren harte lijk geluk. Bericht. Van 1 Maart is het kan toor Aalst-Noord op Zondagen en daar mede gelijkgestelde Feestdagen voor de post verrichtingen slechts open van 9 tot 10 ure en het kantoor Aalst-Midden van 9 tot 11 ure. Van dienzelfden datum af, worden de niet dringende poststukken tegen ver laagd port zooals reclames, omzend brieven, prospectussen,catalogussen enz. die in tamelijk groote hoeveelheid af gegeven zijn, op voormelde dagen niet meer verzonden en worden de handels effecten en kwijtbrieven met spoedbe- stilling op die dagen niet meer ingevor derd. van 1 Febr. lol 2 -Nov 18 27 u 19.5 u. Zijn broeder per sé willende spreken, en om geene tweede maal vergeefsche moeite aan de fabriek te doen, had hij een uur langs de kade der Seine gewandeld. Zijn gezicht was bijna geheel in een grooten das ver borgen Denkende, dat Richard nu wel terug moest zijn. ging hij wederom naar de rue Hardoin en belde opnieuw aan, niet zonder eenige ontroering die hij zooveel mogelijk trachtte te verbergen. Veronica deed open. Nu zal mijnheer Vernière wel thuis zijn vroeg Robert. Ja, mijnheer. Zou ik hem kunnen spreken Gelief mij uw naam te zeggen, mijn heer, en ik zal hem uw bezoek aakondigen. Robert hield er juist niet aan, zich te doen kennen, want, wie weet. zou zijn broeder niet weigeren te ontvangen. Hij wilde zijn broeder verrassen en dan, naar het onthaal dat hij zou genieten, beslis sen op welke wijze hij zou trachten zijn gunst te verkrijgen. Vast besloten al het mogelijke te doen om dat doel te bereiken cn rekenende op de ban den des bloeds en het eerlijk hart zijns broe ders, had hij toch weinig betrouwen in het welgelukken zijner poging en was hij in den grond der zaak zeer ongerust. Mijnheer Vernière kent mijn niet, ant woordde hij. Dat is een reden te meer, opdat ik hem Antwoord a) trein 2681 is niet afge schaft van 31 Januari, doch rijdt van dan af ongeveer één uur en één kwart later, daar al de werklieden, van begin Febru ari af, later aan den arbeid blijven Hij loopt als volgt van 3 Nov. tot 31 Jan. Alh V. 17.13 n. Geeraerdsb.,^ JI'-Ü (V. 17 52 u. Ninove a. 18.22 u. b) Zooals uit bovenstaande label blijkt loopt de bedoelde ireir enkel in de maan den November, December en Januari lot Nmove door, in stede van slechts lol Geeraardsbergen Ie rijden. Hem laten voortrijden lot Dender I euw ware niet Ie wettigen door de ver- eischen van het verkeer en dit zou. bo vendien. ernstige hi 11 ertiissm voor en dienst veroorzaken Anderzijds ware liet moeilijk le Wel ti en trein 2681 van 1 Februari lol 2 No vember verder dan Gerraardsbergen te laten rijden, daarbij slechts de verdubbe ling zou zijn van trein 26 1 welke le 19 u. 30 van Geeraardsbergen naar Den derleeuw vertrekt. zeggen kan wie gij zijt, mijnheer, antwoordde Veronica droogjes. Welnu, zeg hem dat ik een vertegen woordiger ben van den ingenieur Darrier, te Geneve. En uw naam, vroeg de wed Soliier. Adriaan Dietrich. Dat is in orde gelief nu een oogen- blik te wachten. Veronica sloot de deur van het portiers huisje en ging naar het woonhuis, waar het kabinet van Richard Vernière zich bevond. Haar naziende, bromde Robert in zich- zelven Gij oude heks, bespiedster Wacht maar tot ik in dit huis iets te zeggen heb gij zult hier niet lang aan de deur zitten Na aan het kabinet des meesters geklopt te hebben, trad Veronica binnen. Mijnheer Vernière keek haar aan met ondervragenden blik. Mijnheer, zegde zij er is een heer, die u wenscht te spreken. In uwe afwezigheid is hij ook hier geweest hij drong zeer aan om binnengelaten fe worden. Wat is dat voor een heer Hij zegt vertegenwoordiger te zijn van het huis Darier te Geneve en Adriaan Dietrich te heeten. Met dat huis doe ik in 't geheel geen zaken, maar dat is het minste. Laat dien man binnenkomen, Naar de poort terugkeerende zegde Vero- :a tot den bezoeker Onweer. Zaterdag namiddag, rond 2 1/2 ure, heeft er over onze stad een lie vig omveer gewoed, dat op verscheidene plaatsen veel schade zal aangericht heb ben. Bij dengenaainden Hendrik Waulers fabrikent in breiwerk, wonende alhier, hoek der Nieuwstraat en Keizerlijke plaats, had de rukwind een gansch plat vorm in zink opgelicht en vier buizen verder door bet dak van bakker R. Piron geslingerd, waardoor het dak erge schade beeft ondergaan. Gelukkig beeft zich be paald bij stoffelijke schade.. Stoutmoedige diefte- Terwijl Zon dag avond dame Camiel Van Hecke, Bou- dewijnkaai, zich gereed maakte on. bare woning binnen te treden, sprongen eens k laps twee onbekende personen opbaar toe. Een van hen rukte haar liandka- basje uit de banden, bevattende eene som van 35 frank. Daarop namen beide schelmen de vlucht, n wel zoo spoedig dat men er niet in gelukte ze te achter halen. Alles was zoo bliksemsnel ge schied. dat madame Van Hecke zelfs bet signalement der daders niét ge» en kan. Ten bureele van De Denderbode allerschoonste keus vanB. Communie- beeldekens te beginnen van 3.50 de 100. Geknipt. De 17 jarige P., aange houden voor de diefstal jen van ijzeren pon treilen en zinken buizen, en die op bet policiebureel de plaat bad gepoetst., zijn reiszak 1:1 brand latende, was naar Aalst komen karnaval \ieren. Ongeluk kig voor hem werd bij herkend door de policie en in de doos g.slopt Hij zal nu tot zijne meerderjarigheid naar een ver- beleringsbuis gestuurd worden I andalenwerk Maandag mor gend, rond 7 ure. werd in den winkel van den beenhouwer Edward Temmer man, ile groote spiegelruit verbrijzeld. De schelm nam ijlings de vlucht. De ruit bad eene waarde van 100 frank. Het Huis C. Praet De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoulslraat, dichter bij de liroole Markt, in n' 6. Slagen. De genaamde Beer«*ns, van Mijibeke. kreeg van eene groep ver- kleede personen eene rammeling. Een der kerels, die Beerens in eene gracht bad g stampt, werd herkend. Eene klacht is iloor het slachtoffer bij de poli- cie ingediend PLECHTIGE COMMUNIE Aankomst der nieuwigheden voor jongens en meisjeskleederen. bij J. Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat. 43, Aalst (nabij de Vleeschmarkt). teruggeuonden bij eenen inwoner der zelfde straat, die echter aan de ontvreem ding onplichtig was; het waren zijne kinderen, die, buiten zijnen wete hel waagstuk bedreven. Aan de zaak werd geen verder gevolg gegeven. Vrienden Koopt de loten van den Tombola der Chrislene Vakvereni gingen De opbrengst dient tot onder steuning der werketoozen Ontploffing. - Dinsdag namiddag werd de buurt der Fabriekstraat en Es planadeplein in repen roer gezet door een geweldigen schok, die aan de huizen Van Gysegem en Van Mol erge schae aan richtte, naar bet schijnt ten gevolge entier gasontploffing. Men heeft Donderdag morgend de buizen hersteld. Gestolen. Aan een in opbouwzijnde woning der Binnenstraat, werden eene partij vloersteenen in ceramiek gestolen, die in de kel ieringopeengestapeld lagen. De eigenaar beeft echter zijn eigendom Lede Een kaartspel bad plaats tusschen de maatschappijen de Houtza gers - on do Zwingelaars De prijs was 1/4 ton bier. De Zwingelaars won nen het spel, doch toen men het vaatje in den kelder van M. Govaerls ging op zoeken, was het langs een opengebroken keldervenster verdwenen. Dinsdag werd bet vaatje ledig weergevonden De bier- liefhebbers zijn echter gekend en zullen zich misschien hunnen dorst beklagen Lede De landbouwer Alfons Van Caelenhergh, 60 jaar, wonende Ie Impo, is Dinsdag avond op de wijk Guchl. door een gemaskerd persoon aangevallen en 55 fr en zijnen wandelstok afgenomen. De gemaskerde was gekleed met ronde kap, zwarte jaquette, witte beenhou- wersvoorschoot en onder zijne jaquetle had hij witte beenhouwersmoawen aan. Lede Dinsdag avond heeft Lode- wijk Temmerman, 47 jaar. landwerk man, wonende Vijver, in eene herberg der Dorpsplaats van een gemaskerd per soon eenen slag met een kneukelijzer ge kregen boven het linkeroog, zoodat hij gekwetst ten gronde viel en buiten ken nis bleef liggen. De gemaskerde en zijn twee gezellen namen do vlucht. Vlierzele. - - Brand. Een hevige brand heeft op den wijk Papegem alhier drie woningen in aseh gelegd Het vuur I ontstond bij zekeren I)e Paepe, landbou- wer en tastte eerst het wodhhuis aan. Weldra sloegen de vlammen over tot de schuur die vol stroo stak, en aange wakkerd door den hevigen wind, deelde het vuur zich mede aan twee aanpalende huizen, bewoond door Albert De Thaeye Joannes Meganck. Beide woningen wer den ook vernield. Meubelen, beddegoed, landbouwalm, alles werd de prooi der vlammen. De redders konden niets anders doen dan de verdere uitbreiding der ramp beletten. De schade wordt beraamd op 4500 fr. De oorzaak is onbekend. HUIDAANDOENINGEN. Genezing van den eczema De Foster's Zalf raad zicii aan door hare zuiverende, stillende en heeleudo deugden. t Is juist daarom dat hare werking zoo wonderbaar is tegen den eczema en alle huidaandoeningen dauwworm, haar worm, gordeluitslag, puistjes, roodheden, juiking n, netelbrand, zwarte steken, schurft, vochtkorsten. huiduitslag en worinzuchtigheid der kinderen, winter- kloven, windpokken, moskielsleken. Aan deze hoedanigheden voegt de Fos ter's Zalf, deze niet minder achtbaar van spoedig het inwendig en uitwendig speen te verlichten en te genezen. Alle apotheken (3.50 Fr. de doos, 6 doozen voor 19 Fr. of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België En- gelsche Apotheek, Gh. Delacre, 64 Bou- deiibergstraaL, Brussel. Berlaere. Aanranding .- De genaamde Jan D'Hollander. likeurhande laar te Wichelen, kwam rond 6 1/2 uren te Berlaere gereden Op den dijk wei d hij aangev -Hen door eenige straatschuimers welke het voorzeker op zijn geld gemunt hadden. Een der aanvallers bracht hem hij middel van eenen knuppel een gewel digen slag toe, maar D'Hollander nam een likeurvlosch en sloeg deze op hel hoofd van den aanrander aan stukken, die daardoor erg gekwetst werd. Intus- schen was hel paard met de kar van den dijk geloopen. had zich losgerukt en ging Op hol. Men heeft het echter spoedig tot slaan gebracht. Eene klacht is door D Hollander ingediend. Men denkt spoe dig op het spoor dér daders te zijn. Schoone en rijke keus van Verkrijgbaar ten Bureele dezer. PRIJS te beginnen van 0.05 fr. Sottegem tie alhier had plaats. kettingen van den vierden wagon braken. De vier laa'ste wagons liepen dan terug de helling af. met groote snelheid, terwijl het overige van don trein voortri ed. De vier wagons botsten op de lokomo- tief van den reizigerstrein van Gent, die in de statie stond. De schok was zeer geweldig de reizi gers wprden doorheen geworpen vijf hunner werden erg gekwetst waaronder een doofstomme van Sottegem. die b-i hoogdringendheid naar zijne woning werd gebracht. Men vreest voor zijn le ven. De lokomolief is builen gebruik ge steld de stoff lijke schade is aanzienlijk. Geabonneerden. Herinnert u dat een doos Borstpaslillen Wallhéry altijd voldoende is om den veroudersten en pijn- lijkslen lioest te genezen. 1 fr ,|e doos. Erge botsing te Berchem Dins dag nacht had er op den grooten steen weg te Berchem hij-Antwerpen eene erge botsing plaats tusschen eenen automobiel en een gespan. De geleider van den auto, zekere Ovenaar van Brussel werd zeel eeg gewond en moest in eene apotheek verzorgd worden. De automobilisten bekwamen geen erg letsel docli de inzittenden van het gespan werden eruit en tegen het voetpad geslin gerd. Zij bekwamen tamelijk erge doch geene gevaarlijke kwetsuren Beide rijtuigen werden erg beschadigd. Brussel, 27 Februari 1914. Markt op termijn. Van in 't begin legt de markt betere stem ming aan den dag. Canadeesche groep vast. Argentina 96 Barcelona 165 Brazil Traction 461. Mexico 369. Groep Empain beter. Hélio- polis 120,50. Métro 542 Nitraten 362. Rails 761. Rand Mines 150. Tinto 1777. Tanganika 53,50. Markt op comptant. De zaken hebben beteren gang, eenige kleine prijsvermeerderingen worden vastge steld. Belgische Rent 77,75. Toscans 5 °/o vast aan 484. Secondares 4 465 De bankwaarden zijn beter. Société Générale 6230. Aan de ijzerenwegen gaat de Fonda teur Congo vooruit tot 3110. De tramwegen 1 zijn goed uitgenomen de dividende Mutuelle welke merkelijk achteruit gaat. Fondateur Barcelone 1105. Bologne 575. Dividende Bruxellois 1135. De Capital Murcie kwoteeren 26,50. Dividende Rails 750 Fondateur Transport 1270. De Tramways Toscans zijn a goed gehouden aan 114 in kapitaal en 48 in dividende. De Tramways et Electricité gaan vooruit tot 92.50 in bevoorrechte en 84 in gewoon. De Métalurgie is niet zeer levendig. Ordinaire Longdoz 451. Ougrèe 1390. Thy a: 2626. De Charbonnages blijven staan. Forte 0 Taille 772. Marcinelle Nord 535. Noél Sart 3745. Ouest Mons 851. De Coloniale waar- |e den zijn wat verbeterd. Port Kasaï 75. Ordi- naire Katanga 2140. Union Minière 700 Tusschen de verschillende nijverheden gaan de petroleums vooruit Privilégiée er Grosnyi 2980, gewoon 2890: De vreemde 'e! waarden doen weinig zaken. Ligure Toscana 238. Dniéprovienne 3160. Métalurgique Russo 1890. Fondateur Beyrouth 200. iel Wissel-agent aanvaard ter Beurs X van Brussel. an 14, Vrijheidsplaats. BRUSSEL. - fs. Telegram Adr Philton-Brussel X - Téléphone A 1879 l Beurs orders op comptant J al en °P termijn. Leening op titels. 00 Gratis uitbetaling van Koepons. ,r J Inlichtingen aangaande alle waarden gekwoteerd en niet gekwoteerd X Inschrijvingen zonder kosten op alle erl X uitgiften van titels oe Drama van den karnaval te b Antwerpen. Woensdag morgend E rond 10 ure, werd uit de Schelde aan het 'or WiHemdok, hel gemaskerd lijk opge- trokken van een 2ujarig meisje. Het lijk dat nog niet werd herkend, werd naar het doodenhuis der Korte Dijkstraat overgebracht. Botsing In de sla- een erg spoorwegongeluk Mijnheer Vernière verwacht u... Zijn kabinet is beneden, in het gebouw links. Zonder te antwoorden, Richtte Robert zich naar de aangeduide plaats. De plaats overgaande, zag hij Claude Grivot, die wederom op hem wachtte, en met angst en ongeduld dén terugkeer van den broeder van zijn baas afwachte Robert trad de gang binnen, die naar het kabinet van den nijveraar leidde. Wagen wij een ernstigen stap, dacht hij vooraleer aan de deur te kloppen. Ik moet kalm blijven en bijzonder fijn spelen. Vast besloten zijn rol tot het einde toe goed vol te houden, klopte hij tweemaal zacht op de deur. De stem van Richard riep Binnen Robert overschreed den drempel en sloot de deur achter zich. Terwijl hij dit deed stond hij met zijn rug 'naar zijn broeder gekeurd. Deze had hem nog niet herkend. Daar Robfrt zich nu naar het schrijfbureau richtte, was hij kenbaar, daar zijn gezicht zich nu in het volle licht bevond. Richard Vernière hief plotseling het hoofd op. Doodsbleek werd zijn aangezicht, zijne oogen flikkerden en zijn lichaam beefde zenuwachtig. Hij wilde spreken, doch geen klank kwam uit zijn mond. De schrik verlamde hem en benam hem het gebruik der spraak. Robert kon zich de ontroering over zijn tegenwoordigheid niet ontveinzen. Eu 11 koopwarentrein die uit Erwetegam was vertrokken, reed rond 9 ure s'avonds de sterke helling op, toen eensklaps de In Richards oogen gloeide het sombere vuur der gramschap. Hij zou zijn broeder ruw ontvangen. Robert moest hem trachten te winnen. Hij nam eene ootmoedige, smeekende houding aan en met een waar talent van tooneelspe- ler, strekte hij de hand naar zijn broeder uit en murmelde, met tranen in de stem O Richard, mijn broeder... Die woorden brachtten bij den fabrikant den indruk te weeg van een zweepslag, die hem in bet aangezicht zou getroffen hebben. Opeens werd hij zichzelf echter meester en. met de hand naar de deur wijzende riep hij met krachtige stem Uit mijn huis, ellendeliag ik ben uw broeder niet meer... Uit mijn huis, waar gij nooit zoudt binnen gedrongen zijn, hadt gij geen valschen naam opgegeven. Robert verroerde zich niet. Richard deert een stap naar hem toe. Uit mijn huis, herhaalde hij voor de derde maal. Aan dit bevel werd door Robert evenwel geenszins gehoorzaamd. Zijn gelaatstrekken namen een uitdrukking van wanhoop aan, terwijl hij met een stem die van geveinsde ontroering bijna onduide lijk geworden was, stamelde .- Zult gij mij dan eeuwig met uw toorn achtervolgen, Richard En zal de haat, dien gij mij toedraagt, dan nooit stillen Met bulderende stem antwoordde de fa brikant Het sluk 0.7 5 Tube 0.75 Poeder De doos 2.50 "De 1/2 doos Wcrkdadigheid tonder weerga legen zomersproe ten en huidaandoeningen, p, De besle voor 'I behoud eener Irissche gclaals- nol< kleur. ;ele; ieni: net Onfeilbaar vo< geneetmg van k maakt de huid IN EEN NACHT. Allerfijnst en op"-l (00 gelaal blijvendtononlbeer- lijk voor elke loilellaffel. TE KOOP in ALLL GOEDE HUIZErt T- De Valkent-er, Esplanadeplein, en Van jo Ci Caelenbergh, Leopoldxtraai 24, ter dro- ?niil gerij o. Taymans, Groote Markt, hij i"an A De Paepe-Smgelyn, Leopoldstraat, 3|on bij de Gezusters Meganck, Lange Zout- en n straal, O. Jou ret Kerkstraat, L. Fran Haer Cois, Merceri Lange Zoutslraat, 21. D( aan 1 mijner numr Wat spreekt gij van haat en toorn 14 a, Neen, geen dier lage gevoelens bezielen mij. jen I Gij boezemt mij niets in dan verachting3an de diepste verachting... Weg, ellendeling... ten Bezoedel mijn huis niet langer met uw noon tegenwoordigheid. Ik ken u niet. Neen, ik De S ken u niet meer... Ik ben uw broeder, Richard Ja, tot mijn schande en die familie. God vergeeft hen die berouw hebben, ten z Richard Indien vader en moeder nog leefden beiri zouden zij vergeven Zult gij dan on verbid- Isidoi delijker zijn dan zij deeM Hadden zij kunnen weten welken Vij schelm zij op de wereld gebracht hebben, aan h dan zou vader u vervloekt hebben en moeder taumn zou van verdriet gestorven zijn. 50 cc O ik smeek u, vergeef mij Richard f ten zi Welke nieuwe misdaad beraamt gij weste wederom u alzoo te vernederen en de Daar Robert tot het einde toe den rol aan h wilde spelen, die hij verkozen had, verdroeg hij al die hoonende woorden. Zei Op klagenden toon hernam hij op Le Weiger mij geen genade, broeder, en 97c, verstoot mij niet.. Ik heb hulp noodig... Ik aren, kom u raad vragen... Van I Gij raad vragen Ja, om hem niet te den v volgen... den Ik zweer het u... anc|er Vroeger heb ik u den raad gegeven, Godsl dien ge mij nu komt vragen, sprak Richard. Zei Ik was nog zoo jong. gen 1 Wordt vooitgezel. numn

De Denderbode | 1914 | | pagina 2