DE 0D6ELDRDDISTER. Schoi )nheid BrrondissemenistiBlangen. Dodo Dado ^Dada I verneem nu dat er niet verre van hier een GIERIGAARD is, die naar een middel zoekt om te leven zonder eten. Die vent zal zeker op den laatsten dag uit zijn graf ver-' rijzen MET GESLOTEN VUISTEN-, gelijk Dante zegt Questi risurgeranno dal sepulcro Col pugno chiuso- Wat leelijke ondeugd toch is de gierigheid En zeggen dat er zoo weinige gierigaards gevondin worden die zich beteren van die leelijke ondeugd Hoe komt dat Dat komt hierbij, omdat zij in hun verblindheid meenen, dat elk centje dat hun uit de handen geraakt, een stuk van honderd frank is Entrc toutes les pas sions, celle qui est le plus ignorée de ceux qui en sont possédés, e est l'avarice, zegt een Fransche schrijver terecht. In de vasten, waar wij Goddank nu in zijn vrienden, MOGEN WIJ NIET VERGE TEN ONS NAUWKEURIG'TE ONTHOUDEN VAN VLEESCH, DEN WOENSDAG EN DEN VRIJDAG Dat is een voorschrift van onze Moeder de Heilige Kerk. Die onthou ding is zeer goed voor onze ziel, en ook is zij voordeelig voor de gezondheid van ons lichaam. Onze voorouders, de Vlamingen van vroeger, hebben ten allen tijde uitgemunt door hun onderdanigheid aan onze Moeder de Heilige Kerk, dat wil zeggen, den Paus en de Bisschoppen die met den Paus in gemeenschap zijn. Laat ons het voorbeeld navolgen van onze beroemde voorouders, aan wien wij zooveel groots en schoon te danken hebben. Mijn Vlaanderen heb ik hertlijk lief, Mijn Vlaandren bovenal Niets is zoeter voor den mensch dan het licht van het geloof. SINT JOZEF machtige beschermer Van al wat ik bemin Patroon der Kerk, patroon van België, Patroon van 't huisgezin Ik kom hier voor het altaar knielen, U plechtig toegewijd Aanhoor, Sint Jozef, mijn gebeden, En 'k dank U t'allen tijd. Sa, lieve vrienden binst de maand Maaart moogt gij den Heiligen Jozef niet vergeten iéderen dag ten minste een GOEDEN ONZE VADER te zijner eer gebeden en ook iederen dag aan Hem gevraagd, dat hij het schoone land, ons dierbaar België, waar hij de Patroon van is, niet zou laten vallen in de WREEDE KLAUWEN van onze geloofsvijanden. Fernz. De oude postzegels In 1890 stichtten eonige kinderen van St-Truiden het werk der Oude Postzegels voor het stichten van ehristene dorpen in Congoland. Op die 24 jaren, verzamelden zij negen honderd millioen postzegels, die voor ruim twee honderd (luizend frank werden verkocht. Daarmee werden in Congo meer dan veertig duizend arme zwarten vrijgekocht en meer dan zestig christene dorpen ge sticht. Wees zoo goed uwe oude postzegels vrachtvrij te zenden naar Kanunnik Zkn- den, Directeur der kinderen van den H. Joannes Berchnuics. bureel van de Sint- Jausbode. St-Truiden, (Belgiëj, of ten buivele van dit hiad. Missen voor de weldoeners opgedragen, daarenboven wordt alle Maandagen de H. Mis opgedragen voor de personen, die jaarlijks aan het werk eene geldelijke gift doen van minstens 1 fr Vrachtvrij zenden a. u. b. De Schoolwet in de Senaatkommissie. In de zitting der kommissie van open haar onderwijs van den Senaat Woens dag namiddag, werden de artikelen 8 tot 12, van het school wetsont werp reeds be sproken in de zitLing van Dinsdag, ge stemd De kommissie ving alsdan de bespre king aan van artikel 13, met betrekking op den 4e graad M. Coppieters droeg een stelsel voor, volgens hetwelk naar zijne meening het onderwijs van den 4e graad zou dienen ingericht te worden. 1. Vraag in 't vlaamsch van den heer de Bélhnne (26-2-14). Sedert verschillige maanden heeft het beheer van spoorwegen in de statie van Gceraardsbergen een derde kaai ter be schikking der reizigers gesteld. Aan deze kaai beslaat nog geene ver lichtingen, die toestand is zeer gevaarlijk voor de reizigers, voor de treinwachters en bedienden die er den dienst moeien verzekeren. Zou de achtbare heer minister niet kunnen dringende bevelen geven om dien toestand te veranderen Antwoord in 'l vlaamsch Men is bezig met eene voorloopige inrichting met petroleum le maken op beJoelde kaai, Ier statie Geeraardsbergen 2. Vraag In de statie Aalst bestond vroegertijd de dienst van serie A. type 15 v^jjyichinisten en stoker uit 16 dagen, waarvan de zestiende dag steeds een rusldag was. Sedert eenigen lijd zijn daar nu twee diensten bijgevoegd en is de dienst op 18 dagen gebracht met maar eenen rust dag. Zou de heer minister den dienst der serie A type 15 niet kunnen herstellen als vroeger opdat de rusldag opnieuw op 16 dagen zou mogen genoten worden Anlwoo>d De opgeworpen vraag wordt onderzocht 3. Vraag Het gebeurd dagelijks dat een groot getal werklieden, met week abonnementen in de treinen n°2055 en 3053, welke om 18 u. 8 en 18 u. 14 Brus sel verlaten in do richting van Aalst, geen plaats vinden. Bij die treinen vindt men slechts drie wagens voor werklieden met weekabon nementen toegankelijk Talrijke dier reizigers zijn dan verplicht te blijven rechtstaan of zijn zelf in de onmogelijk heid in de treinen plaats t" nemen en verplicht meer dan één uur in Brussel te blijven wachten. Zou de achtbare beer Minister bet getal wagens voor werklieden met weekabon nementen in beide treinen niet kunnen doen vermeerderen Antwoord Ik laat inlichtingen nemen. Zoo het noodig is, zal het getal rijtui gen voor weekabonnementen vermeer derd worden. EERSTE DEEL 23e Vervolg. Toen wij elkander de laatste maal zagen, over ficn jaren, heb ik u nogmaal dien raad gegeven gij hebt hem niet gevolgd gij zoudt hem nu ook niet volgen.... Ook spreekt gij van hulp Welke hulp verwacht gij van mij Ah bij u heeft het woord hulp maar eene beteekenis. Geld... Gij komt mij geld vragen. Neen Wat dan Werk... Richard Vernière haalde de schouders op en scheen te glimlachen. Het is onnoodig die belachelijke come- die voort te blijven spelen, zei hij bitter. Gij bedriegt toch iemand. Ik ken u te goed om mij te laten vangen en ik lees in uw hart. Gij zijt weer ten einde raad, en gij komt bij mij hopende, dat ik u uit den brand zal helpen. En als het nu eens zoo was Dan zoudt ge mis rekenen. Er is hier niets voor u. Niets... Ik weet wat gij ge daan hebt en ik weet ook dat uw tegenwoor dig gedrag niets beter is dan uw verleden.... Ik zal u uit uwe ellende niet helpen, want die ellende is het gevolg van uw wangedrag en daarom vedient gij niet lu-t minste mede lijden h ieskronijk. Wij laten hier de dagorde en het pro- jekt van stnjdprograrama alsook de ontwerpen van wijzigingen aan dit pro gramma volgen, die öp het Liberaal- Vooruit strevend Congres, te houden op Zondag 8 Maart, le Brussel, in de zaal der Harmonie, zullen besp'roken worden DAGORDE VOOr'diÊ VERGADERING I. Platform voor de Wetgevende Kiezin gen van 1914 II. Herziening van het Vooruitstrevend programma III. Kiezing van den Algemeenen Raad. Ontwerp van platform Zuiver algemeen stemrecht in alle graden. Algeheele Evenredige vertegenwoordiging. Volksstemmig. Aanduiding der burge meesters door de Gemeenteraden. Verdediging der openbare school. Her ziening der schoolwet, ten einde de gewe- tensvrijgeid en de vrijheid van den huisvader te verzekeren. Afschaffing der voorrechten, aan de katholieke scholen geschonken. Algemeenmaking van den dienstplicht en vermindering van den diensttijd. Verbetering van den financieelen toestand. "Strijd tegen de geldverspillingen. Geene budgetten meer in evenwicht gebracht door de leening. Belasting in evenredigheid met de middelen der belastingschuldigen. Ontwerp van wijzigingen aan het programma 1.Wijzigingen aan het schoolprogramma. Verplichtend onderwijs tot 14jarigen ouder dom, volledigd door de verplichting tot op 18jarigen leeftijd de lessen te volgen van dag- of avondleergangen van middelbaar-, beroeps-, handels-, nijverheids-, kunst.-land- bouwknndige-, huishoudkundige of technische lecrgmgen. Diensten van beroepsrichting. Oprichting in de nijverheids centrums van kinderbewaarplaatsen, 's morgens, 'smiddags en 's avonds. Verplichting voor de gemeenten kinder- en moederwerken in te richten, Kinderkribben. Froebelscholen. Inrichting van gemeentelijke schoolrefters. Schoolkoloniën. Bijzondere scholen voor achterlijke en abnormale kin deren. Weezenhuizen. Zelfstandigheid van middelbaar, beroeps- en nijverheidsonderwijs en normaal onder wijs, ingericht door de provinciën en de ge meenten. II. Wijzigingen betreffende den toestand der bedienden. Verplichtende verzekering tegen onge vallen, ziekten, werkgebrek invaliditeit. Beperking van de arbeidsdagen. Minimum van loon in de openbare aanbe stedingen. Verbod van nachtwerk. Wekelijksche rust. Officieele waakzaamheid over de werk huizen. Deelneming in de winsten. Werkbeurzen. Verzoenings-en scheidsraden. Al deze punten zijn in het Vooruitstrevend programma neergeschreven. De Algemeene Raad stelt daarenboven de volgende toepassing voor Stemming eener wet, welke den bedienden waarborgen schenkt tegen het misbruiken hunner krachten door de werkgevers, hunne gezondheid beschermt, den gezondheidstoe stand van bureelen en magazijnen verzekert, een maximum van werkuren daarstelt, maat regelen voorschrijft om hun het minimum van vergelding toe kennen, onontbeerlijk voor hun bestaan. VOORSTELLEN VAN M, J. H DELLEUR. 1° Inrichting door de openbare machten van een doelmatig toezicht op de eetwaren en voornamelijk op de melk. Ach broeder, gelief naar mij te luisteren smeekte Robert. Luister gij eerst, onderbrak Richard, en als ik vol schaamte al uw dwaasheden, al uw euveldaden, al uw schurkenstreken zal herinnerd hebben ja, ja, al uw schurken streken dan daag ik u uit te durven zeggen, dat het mij mogelijk zou kunnen zijn te vergeven en te vergeten. XVIII. Bevend stond Robert daar, niet van schaamte, want dit gevoel was in hem uit gedoofd, maar van woede. Een slecht onthaal had hij wel verwacht, maar hij had niet gemeend dat het zoover zou gegaan zijn. Hij sidderde van toorn over die verwij tingen. Maar met de gedachte aan het doel dat hij wilde bereiken, hield hij zich nochtans in. Hij hoopte nog altijd een goed woord te vinden. Door verontwaardiging vervoerd ging Ri chard Vernière voort Zeg mij eens, hoe hebt gij de zorg beloond, waarmede onze familie u een weel-, derig en gemakkelijk leven bereid had Alles is u toegeworpen in uwe jeugd en uw kin derjaren. Is u de teedere liefde, de zorg, het onderwijs onthouden Op vier-en-twintig- jarigen leeftijd verliet gij, gelijk ik de tech nische school. Daar wij beiden uitmuntend geleerd hadden, kondtgij, gelijk ik, trachten een uitstekend man te worden. Gij hadt uw 2° Verbetering en uitbreiding der bevaar bare waterwegen in de streken, waar de ijze ren wegen belemmerd zijn door het vervoer van zware grondstoffen. Trapsgewijze ver mindering tot aan de afschaffing der vaart rechten. (bijvoeging en wijziging van art. VI 4* paragraaf). 't Zal ne slag geven. KAMERNIEUIVS. Verleden Woensdag, tijdens de bespre king der Begrooting van Landbouw, kwam bet Dendervraagst.uk nogmaals te berde. De heer Baron Lod. de Bélhime nam de gelegenheid te baaien vestigde deaan- daclit van den heer Minister op het vol gende De heer Baron de Bethune (In 't Vlaamsch) Eenige woorden over den Dender. De Dendervallei, die vroeger de bakermarkt'was van ons merkwaar dig paardenras, bevindt zich thans in een erbarmelijke» toestand. Wil de minister de noodige werken doen uitvoeren om daarin verbetering toe te brengen In 1815, kon generaal Welligton in onze meersehen zijn leger vergaderen, thans kan geen boer zijne paarden nog laten loopen, zon slecht zijn zij geworden. I)e Maatschappij, die de vaart in bedrijf heeft, komt aan hare verbintenissen te kort. Het zou hoogst wenschelijk zijn, dat de vaart meer uitgediept werd, opdat ook de schepen van 600 ton tot in Aalst konden toekomen Dat zou de welvaard in die streek zeer doen toenemen. Verleden jaar sprak ik over de hop teelt in Aalst, nogmaals vraag ik den mi nister de toelagen te verhuogen aan de maatschappijen die de bevordering van de hopteelt betrachten. De fruitteelt is thans eveneens van groot belang, en maatregelen moeten ge troffen worden tegen bladluis en andere schadelijke insecten, die in onzen boom gaarden de groolsle schade veroorzaken. De lan bouwbibliotheken verdienen eveneens onze bijzondere belangstelling. Door de vervalsching van chemische vetten en van veevoeder, lijden onze land bouwers veel schade; in '1 ministerie van landbouw moeten daartegen maatregelen genomen worden. Verschillende mrner collega's, vooral do hoeren Van Brussel en Maenliout, spra ken over de bestrijding van de pokziekte hij het vee. Het besle middel om deze kwaal te verhelpen, is de verbetering van de veestallen. Een vau de voornaamste landbouwbe drijven is voorzeker de teelt van het paardenras, en de verbetering van onze trekpaarden. Ware h-1 niet mogelijk den uitvoer van onze paarden ook naar Rusland in te rich ten Mijne collega's Van Armelingen en Pastur, legden verleden jaar een voorstel neer over de pacli Icon tra kien. Ik dring er op aan, dat dit gewettigd voorstel op het dagorde der Kamer kome, want 't is ten voordeele van de land bouwers en dezen zien er de goedkeuring ven met ongeduld tegemoet. Ten slotte breng ik hulde aan den acht baren minister Hellepnlte, die niets on verlet laat om de landbouwbedrijven te bevorderen. Ik vestig nog zijne aandacht pp lal van kleine bedrijven, zooalsde bijenteelt, welke alle bijdragen om den landbouw racer en meer te doen bloeien en winst gevend te maken, (zeer wel.) De heer L. de BeLhune heeft ook tiidens de bespreking van't ontwerp van wet tol verhoogingder jaarwedden der leden van de rechterlijke orde twee amendementen ingediend. Hel eerste onderteekend door de HH Verachlerd, de Kerckhove d'Exaarde en de Bethune, heeft voor doelA) de jaar wedden dor griffiers der vredegerechten te brengen op 5200, 4100, 3600 en 2800 voor de le, 2°, 3" en 4" klas. B) vermeerdering der jaarwedden voor de griffiersklerken. De stemming over dit amendement is uitgesteld tot de zitting van Woensdag aanslaande Het tweede an endement ord'-rleekend door de heeren de Bethune. Standaert en Hamman, stelt voor van de griffierskler ken der Handelsrechtbanken van 3e klas .derstedenAalst.Brugge,Leuven Oostende en Sl-Nikolaas den titel te geven van bij- gevoegden griffier en hun dezelfde gelde lijke voordeelen te laten genieten als deze door de wet van 11 Mei 1010 aan de grif fiersklerken der andere Handelsrechtban ken van 3* klas toegestaan. Het kan zich inderdaad niet verrecht vaardigen, dat er een verschil blijft be staan tussclien den toestand der Griffiers klerken van Handelsreclilbanken welke allen behooren tot de3c klas en waar de werkzaamheden even zwaar zijn. De beer Minister van Rechtswezen heeft verklaard het amendement niet te kunnen aanvaarden, doch het is te liopon dat hij in 'L kort de thans bestaande on gelijkheid zal doen verdwijnen zooals bij liet reeds voor de handelsrechtbank van Kortrijk heeft gedaan. toekomst in handen. Bij het sterven onzer ouders lieten zij ons elk honderd tachtig duizend frank na... Dat was een fortuintje dat met werken kon vertiendubbelen. Ik zeide u onder ons een vennootschap te ma ken dat wij bij elkander moesten blijven, altijd samenwerken, onze krachten vereenigen dan zou het huis Richard en Robert Vernière spoedig eene eerste plaats bekleeden onder de nijverheids-inrichtingen des lands. Gij weet wel dat gij dit vennootschap geweigerd hebt Met uw deel der vaderlijke erfenis, die cent voor cent gespaard was, wat hebt gij daarmede gedaan Gij hebt het dwaas en schandelijk verkwist... En waar Op de tafels der herbergen, in de speelhuizen gij hebt het geschonken aan lichtmissen,het ver brast. Toen zijt gij vervallen tot een bekrom pen bestaan, daarna tot de uiterste ellende. En dit alles, terwijl ik mijne fabriek oprichtte ze tot voorspoed bracht, ze deed groeien en bloeien-.. Dat is nog niet alles-.. Om aan geld te kunnen geraken, om uw braspartijen te kunnen voortzetten, daar uw fortuin in den kolk der ondeugd reeds verzwolgen was, deedt gij schelmstukken en den zoon van den man, wiens geheel leven een voorbeeld was van eer en rechtschapenheid, maakte valsche wissels, zijn plaats was in de ge vangenis I Spaar mij... spaar mij... broeder stamelde Robert. Richard maakte een afwijzend gebaar en vervolgde met toenemende hevigheid, h j het heid, nken der eerloosheden bedreven door STAD AALST. Ouderdomspensioenen v pcrsonêfï geboren in 1848 of vroeger die vi-rmeenen recht te hebben op de jaai lijksche toelage van fr. 65, en de storling gedaan hebben, vereischt bij Koninklijk besluit van 3i Mei 1912, wor den verwittigd dat hunne aanvragen zul len aangenomen worden, ten stadhuize, bureel der Werkbeurs, alle werkdagen, van tot 11 ure voormiddag. Op verzoek van den Heer Minister van Nijverheid en Arbeid, moeten de aanvra gen aan het Beschormingscoinileit gezon den worden Jen 1 April aanstaande. De belanghebbenden worden dus drin gend verzocht, zonder uitstel hunne aan vragen in te dienen. Aalst den 4 Meert 1914 De Burgemeester, M. L. Gheeraerdts. Rechterlijk kronijk. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Slagen. Den 5 Januari heeft Be- nedikl Van Hove, werkman te Wieze, de genaamde Emma Dierickx aangeval len en zooveel slagen toegediend, dat liet slachtoffer gedurende verschillge dagen tot werken onbekwaam was. Dat kost aan Van Hove 1 maand voorwaardelijk voor 5 jaren. ZomlagTusl. Van 's middags tol middernacht, eeni ge dienstdoende Apotheek, op Zondag 8 Maart, M. Van Caclenbergh, Leopold- straal. Legernieuws. Voor de onderofficiers. In het vervolg zullen dek-uners der onderoffi ciers voorzien zijn van eene tafel met lade, een lavabo met lade, een stoel, een ka chel, met toebehoorten, eene store en gordijnen aan het venster. Zoo stilaan wordt het postje van onder officier zeer aangenaam. Nieuwjaarsgiften voor den Paus. 8e LIJST. - Opbrengst voorg.lijst. fr. 861 Tot voortplanting van 't geloof Aalst-Mijlbeke 10 Onbekend Haeltert 6 Opdat de Heilige Vader ons buisgezin en mijn toekomstig huwelijk zoudet zegenen. Naamloos 5 Totaal fr. 882 Sterfgeval. Men meldlonsuil Ninovehet overlijden van Dame dementia De Beenhouwer, echlgenoole van den heer Désiré Annees- sens, uitgever van «Rechten Vrede». Wij bieden onze geachte coi.frater en zi.ino diep beproefde familie onze oprechte k ristelijké deelneming. Stadsnieuws. Qpgevischt. Op het gescheid van Aalsten Hofstadc hebben twee voerlieden Maandag namiddag, in de waters van a»y) Dender, een gansch manskostuum vinden drijven. Men heeft do voorwerpen aan de politie overhandigd, die een on derzoek ingesteld heeft. De kleederen schijnen te behooren aan een half-volwas- si-n jongeling en zijn van bruine stof met groene ruiten. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutslraat, dichter bij de Groole Markt, in n° 6. Brandstichting. Dinsdag avond rond 8 1/2 ure, bemerkte Alfo s Van der Biest, wagenmaker, Geeraordsbergsche steenweg, dat er een tot heden onbekende persoon een vuur had aangestoken onder zijn hout, staande nevens zijne woning. Gelukkig dat de eigenaar hot bemerkte vooraleer het vuur eene groole uitbrei ding had genomen. PLECHTIGE COMMUNIE Aankomst der nieuwigheden voor jongens en meisjeskleederen, bij. J. Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 43, Aalst (nabij de Vleeschmarkt). Verdacht. Sedert eenigen tijd dwaal- icfecDgrootesöhapershond inden omtrek van den Osbroek en werd soms in de s'ad onder andere in de Molenstraat, gezien het beest bleef soms heele dagen op de zelfde plaats liggen. Men heeft den hond Maandag afgemaakt en een zucht van ontlasting steeg bij de bewoners van den Oosbroek op, daar het ergste te vreezen was. Overwerking, neurasthenie, en- VROSIS, HERSTELLINGEN. 111 elk geval waar het organism moet versterkt wor den, in elk geval dat het noodig is de roode bloedbolletjes le vermeerderen om aan het bloedscrum toe te laten met goed gevolg te strijden tegen de gevaarlijke microben geeft het Saint Vincent de Panl. wonderbare uilslagen met twintig dagen behandeling. (20 jaren bijval). In alle apotheken. a. den ellendeling, die zich daar voor hem stond en schijnheilige smeekingen huichelde U sparen?... Gij meent het niet... Hebt gij onzen naam de schande gespaard Hebt gij mij de hartverscheurendste smarten gespaard Welnu, waarom zou ik u sparen De deur van het tuchthuis was reeds achter u gesloten ik heb ze doen openen, ik heb u gered niet voor u, maar voor vader, die zich in zijn graf zou omgekeerd hebben bij het vernemen uwer schande. Ik heb den man wiens handteekening gij hadt nagemaakt, betaald ..en nu durft gij mij nog komen spreken van u nog te sparen Werkelijk, dat is te veel onbeschaamdheid en ik vind, dat ik duur genoeg het recht betaald heb u dit alles te zeggen... Het zweet stond op het voorhoofd van Robert, die zich op een stoel liet nederval- len Richard stond recht voor hem en ging voort Toen gij het tuchthuis van zoo nabij gezien hadt, begreept gij, zoo 't scheen, geheel uw schelmstuk... Gij hebt mij om vergiffenis en raad komen vragen, en ik ont hield 11 noch het een noch het ander, daar ik dacht) dat er in u nog een weinig eerlijkheid zou te vinden zijn. Toen gaf ik u den raad, voor een tijd uit Parijs, uit Frankrijk te vertrekken, en in het buitenland uw eer terug te winnen, hetgeen u gemakkelijk moest val len, dank zij uw onbetwistbaar talent van ingenieur-mechanicus. Ik leidde u naar de static, waar ik voor u een kaartje nam naar St-Petersburg en gaf u daarenboven nog Werkongeval. - Zekere Germain Dupressoir. die Dinsdag morgend, op de Groole Markt eene barak aan 't afbreken was, is van eene hoogte van drie meters en half met het hoofd op eene ijzeren pourtrelle gevallen en bezeerde zich ern stig Dupressoir had daarenboven eene bloedende wonde aan het voorhoofd. Indien gij een slecht bloed hebt (puis ten, darters, roodheden, jeukingen) zui vert u het lichaam met de slijmverdrij- vende Pil Walthéry en ge zult vlug genezen zijn. 1 fr. do doos overal. Aanranding. Dinsdag kwam de echlgenoote Camiel Van der Steen, wo nende alhier Nieuwbeekstraat, langs de Erembodegemstraat. Op de grenslijn werd zij aangesproken dooreen man die haar op schandelijke wijze mishandelde. Op het zich eener vrouw en het hulpge roep van zijn slachtoffer, nam hij de vlucht. De vrouw heeft verscheidene lid- teekons in het aangezicht Eene klacht is bij de politie ingediend, die een onder zoek heeft ingesteld Men denkt op het spoor van den dader te zijn. Allerhande nieuws. Stijfsel REMY wordt thans in pakken verkocht van 1/4, 1/2 en 1 kilo. Lede. Maandag werd door zekeren Theoduul Temmerman aan Leopold De Wilde, in de herberg van eerstgenoemde zulken geweldigen slag met een pintglas op het hoofd toegebracht dat De Wilde eene gapende wonde bekwam, tot twee maal toe in bezwijming viel en genees kundig moest verzorgd worden. Voor de Maaglijders. Het is ons altijd aangenaam le verne men, dat er een zieke is, die niet meer lijdt, dank zij de Pink Pillen en die door onze pillen genezen is, terwijl andere ge neesmiddelen gefaald hebben. Daarom waren wij verheugd bij het lezen van den brief die ons gezonden is door vrouw Veenendaal. en waarin zij ons de gene zing van haar dochter Adriana van Vee- nendael mededeelt. Deze brief, afkomstig uit haar woonplaats Zeist, Odijkerwcg 19 luidde als volgt Ik verklaar mei deze dat mij ne dochter, die sedert langen tijd aan maagpijnen leed, zeer goed genezen is,na met de Pink Pillen behandeld te zijn Die goede pillen hebben ook bare lendenpijnen doen verdwijnen en haar eetlust vergroot. Mijne dochter is te meer over de Pink Pillen tevreden, daar zij reeds verscheidene an dere middelen zonder goede resultaten ingenomen had, en begon tegelooven dat zij niet genezen zou. Neem één Pink Pil bij iedere maaltijd, en gij zult eene uitmuntende spijsverte ring hebben. Nietalluon bezorgen de Pink Pillen U eene goede spijs ver teeriug, zy geven U bovendien eetlust voor een vol genden ma ritijd.Gelooft daarom niet dat, om voortdurend eene goede spijsverte ring te hebben, een voortdurend gebruik der Pink Pillen noodig is Neen, gij be hoeft de Pink Pillen slechts gedurende eenige dagen te gebruiken, en deze dagen zullen voldoende zijn. om Uw maag te herstellen en te versterken. Zij zijn verkriigbaar in alle Apotheken en in bet Depot voor België Apotheek Derneville, 66, Walerloolaan, te Brussel. Fr. 3.50 de doos, en Fr. 17 50 de zes donzen, franco. Te Aalst Apotheek Galle-- baut, Botermarkt. 52 Oudenaarde. Te Oudenaarde werd in hel vooruitzicht der aanstaande wet gevende kiezingen, het kartel gesloten tusschen liberalen en socialisten. In 1912 deed het kartel aan de veree- nigde partijen ongeveer 200-stemmen verliezen. De zetel van M. Dhauwer, libe rale kandidaat, loopt gevaar. Hij zou kunnen ten deele vallen aan de socialisten, zooals to Kortrijk, of ook wel aan de Katholieken. Sc hi iklcclij Ice m ij nramp TE BERGEN. Overstrooming in eene mijn. Negen mijnwerkers verdronken.— Hartroe rende redding van 300 mijnwerkers. Eene schrikkelijke mijnt amp,, die zich Maandag avond, rond half 8 ure heeft voorgedaan in den koolput St Henri, dor koolmijn van Strépy-Bracquegnies, heeft het leven gekost aan negen mijnwerkers en eene groote ontroering veroorzaakt in het kolenbekken van het Center. In eene gaanderij barstte een waterzak waardoor de mijn in enkele stonden on derliep en eene inzakking veroorzaakte. Eene hevige paniek iiad plaats; onmid dellijk werd het sein gegeven door den ingenieur M. Manche en - Redde zich wio kan - werd geroepen. Dank aan zijne koelbloedigheid, alsook van do ploegbazen, kon men do mijnwer kers tot kalmte brengen en geschiedden do reddingswerken op uitstekende wijze. In korten tijd bereikten een 300tal werklieden den uitgang der mijn, dank aan den machinist die met spoed de ophaalbakken op en en neer liet. Slechts negen mijnwerkers die niet in tijds waren kunnen vluchten werden door den waterstroom medegesleept en verdronken. De laatste geredden stonden in het water tot aan de borst. Men heeft geene hoop meer de negen werklieden levend terug te vinden, want do gaanderijen zijn geheel overstroomd. Ziehier de lyst der slachtoffers Ad. Desneck, Havré Jan Desneck, broeder van voorgaande Vital Vandenbonde, Thieu Clovis Motte, Havré Hipp. Mai- nil. Maurage Leo De Pauw, id.; Paul Sothiaux. Bracquenies Frans Plisnier, Havré Leopold Ardent, Thieu. Al de slachtoffers zijn gehuwd en vader van familie Het leegpompen der overstroomde kool mijn zal minstens eene maand duren.Het Hel schijnt nochtans dat zekere hoogere gelegen gaanderijen van de overs! roo ming zullen gevrijwaard blijven tenge volge der instortingen, waardoor het water niet zal kunnen doordringen. Dijndag morgend was het water reeds 15 meter gezakt. De oorzaak der ramp is toe te schrij ven aan het graven van eene gaanderij gelegen op 600 m. diepte, dicht eenen overgrooten waterput. De wanden zaklen- op verschillige plaatsen in en op zeker oogenblik deed zich een verschrikkelijke knal, evenals een kanonschot hooreu en stuikte geheel de wand in, langs waar water mot onbeschrijflijk geweld binnen stroomde. NIERPIJNEN. Wat zal er van eene verwaarloosde uieraandoening(göWS lenden) worden Nooit iels goed. Rhumatiek. jicht, nierzucht en hunne zoo gevaarlijke in wikkelingen of de doodelijke nierziekte (Brighlziekte of slcepeiidn eiwitziektej bedreigen al die genen te overvalb-n die hunne nieren verwaarloozen. Rhuinatioklyders, graveel lijders, jicht lijders, nemen zorg voor deze organen om het terug keeren der kwaal le voor zien 01' er de noodlottige gevolgen van te vuuLragen. aan deze is het niet moeilijk rede te doen verslaan. Het is zoo gemakkol :k niet deze te overtuigen die aan nierpijnen lijden, dat dezelfde gevaren hun bedreigen. Noch tans indien zij spoedig aan de nieren eenen opwekker, misschien zoo noodig verschaften, zouden spoedige en geluk kige uitslagen toonen dat den goeden weg gevolgd wordt en de toekomst zou zich zoo duister niet voorbereiden. De Foster Pillen voor de. Nieren zijn den versterker en den hersteller der be dreigde, vertraagde of gekwetste nieren. Zy ontlasten de nieren en doen hun krachtdadig al de vergiften van het lichaam afvoeren. Alle apotheken [3,50 fr. de doos, 6 doo- zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsclie Apotheek, Gh. Delacre, 64. Coudenberg- straat,Brussel. Vraagt en cischt wel de echte Foster Pillen voor de nieren. Weigert of doet u terug betalen al hetgeen het hierne- venslaande merk niet lraagt. 17-43 vijf-en-twintig-duizend frank. Hebt gij mijn raad gevolgd Gij weekt uit Frankrijk, ja, maar om waar heen te gaan Naar Rusland, gelijk ik meende Neen naar Duitschland, om aan die mogendheid zoo duur mogelijk de geheimen te verkoopen van ons oorlogs- materieel, die gij bij mij, in mijn huis, in mijn fabriek hebt kunnen ontdekken, die gij gestolen hadt... Ja, niet alleen zijt gij een schriftvervalscher maar ook een landverrader en een dief. Dat heb ik niet gedaan riep Robert, schielijk opspringende. Loochen het niet, gij hebt dit wel gedaan. Robert zag zijn broeder strak aan deze ging voort Gij zeidet toen nog, dat gij met eene vrouw wildet trouwen, die een bruidschat bezat, voldoende om u in staat te stellen spoedig fortuin te maken... Die vrouw was de weduwe van een Elzasser, zij was eene Fransche van geboorte en haar man had haar uitgestrekte goederen in Lotharingen achtergelaten. Zij had een zoon... Niet kun nende gissen wat verachtelijk werk gij ginder uitoefendet en meenende, dat gij beteren zoudt, raadde ik u aan mevrouw weduwe De Nayle te trouwen. Het huwelijk had plaats en gij kondt de hand op den bruidschat leggen. Zeg mij eens... Wat bleef ervan dien bruidschat over Ik heb ongelukkig gespeculeerd stamelde Robert ik weet alles waarom hier nog lie- Werkdadigheid zonder weerga legen zomersproe- _Het stuk 0.75 eener (rissche gelaals- Onfeilbaar voor de Tube 0.75 maakl de h ui d blank IN EEN NACHT. De doos 2.50 gelaat b!ijvend:ononlbeer- De 1/2 doos 1.50 lijk voor elke loiletlattel. O TE KOOP IM ALLE GOEDE HUIZEri TE AALöT le verkrijgen ter Apotheken De Valkeneer, Esplanadeplein, en Van Caelenbergh, Leopoldstraat 24, ter dro gerij O. Taymans, Groote Markt, bij A De Paepe-Singelyn, Leopoldstraat, bij de Gezusters Meganck, Lange Zout straat, O. Jouret Kerkstraat, L. Fran gois, Mercerie Lange Zoutstraat, 21. Een dynamietaanslag in eene pastorij van het Groot Hertogdom Luxemburg. Een wraakroepende misdaad geschiedde in de gemeente Cousdorf, gelegen nabij de Duilsche grens van het Groot Hertogdom Luxemburg. In den nacht van Zaterdag tot Zondag werden do bewoners der pastorij eens klaps gewekt door eene geweldige ont ploffing, die ;op grooten afstand werd gen Ik begon wederom betrouwen in u te stellen en had u bijna vergiffenis geschonken. Ik koesterde de hoop dat de ondervinding van uw ellendig leven u tot een ander mensch zouden gemaakt hebben, en wilde daarom weten hoe gij het aan boord zoudt leggen, nu de fortuin u tegenlachte. Ja, ik betaalde heel veel om dag aan dag te weten wat gij deedt, en hetgeen ik vernam vervulde mij met ont zetting... In minder dan vier jaar was het geld van mevrouw De Nayle door u verbrast niet in slechte speculaties maar in eerlooshe den, met welke ik mijn mond niet wil bezoe delen. Nog eens gij zijt een schriftverval scher, een landverrader en daarbij... Krachtig meende Robert zich tegen deze beschuldiging te moeten verzetten. Men heeft u bedrogen riep hij, men heeft gelogen. Neen, ik ben geen landverrader, ik verdien dien naam niet. Zwijg, want de geheimen die ge gezien gestolen en verkocht hebt behoorden mij niet, maar het land, landverrader,die gij zijtl Zwijgen zal ik niet, riep Robert, terwijl hij met opgeheven armen voor zijn broeder op de knieën viel. Ik was een ellendeling, een eerlooze, zonder echter den naam van landverrader te verdienen. Dat uitgezonderd, beken ik al mijn fouten, en zij doen mij leed. Voor vijftien en twintig jaar hadt gij er ook spijt over. Uw berouw van vandaag is niet beter dan dat van toen. Ik zweer u, bij het graf onzer moeder, dat ik waarheid spreek Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1914 | | pagina 2