Schoonheid IE ORfiELDRflfllSïER. Dada Dada -Dada Ze zijn niet tegen den Godsdienst LACI1KIUJII) Kunsluieuws. DE Z0)IDEBL0E|n, K. VI. ToongelKnop. Brussel. Rechterlijk kronijk. Kerkelijk nieuws. Zondagrust. Stadsnieuws. Allerhande nieuws. BEERSOVERZICHT. zag er bijzonder welgezind uit en ik riskeerde mij het vraagje «Stien jongen gij zijt con tent over het schoon weder, geloof ik OBaas Fernz, zegde mij Stien, 't is wat an ders, dat me welgezind en blijde maakt van daag I... Ge hebt misschien een goeden ver koop en een goede Ievrancie gedaan vroeg ik hem alzoo. Ha ja, als ge 't zoo wilt, zei Stien, ik heb een goeden verkoop en een goede Ievrancie gedaan Ik heb een heel pak verkocht en geleverd, dat mij al lang op het hert lag!... Ik heb mijn Paschen gehouden!... alles is nu effen en ik ben nu gelukkig. Ha proficiat, man haastte ik mij te zeggen, een zaligen Paschen De vriendschap des Heeren Gaat duizenden keeren Te boven AI 't goed dat de wereld kan biên... Drij dingen doen een mensch kennen de flessche, de beurze en de gramschap en drij dingen storten de wereld in 't verderfde verdrukking der dienaren van God, de on- rechtveerdige vonnissen en 't verkeerd onder wijs en drij dingen, geleiden de wereld de wet, de godsdienst en de liefdadigheid. Die meester is heeft veel te zeggen Zoo luidt het spreekwoordmaar gewis, Die heer en meester is, Heeft ook geweldig veel te zorgen't overleggen Boer Jan, spreek gij een keer, gij ondervindt [het wel Want heer en meester zijn, al waart gij nog Baart iemand veel verdriet... [zoo fel. en toch zouden de geloofsvijanden willen heer en meester worden over ons schoon Belgen - land... ze zouden ons volk nen keer van de roede willen doen proeven, gelijk hun propere soort het doen in 't ongelukkig Portugal Maar gelukkiglijk ons volk weet nog het een en 't ander van al de deugnietstrukken die de godsdiensthaters hier uitgezet hebben gedurende de ongeluksjaren 1879-84. boeren moeten maar zichzelven uit den slag zien te trekken riep een hunner hoofdman nen in volle Kamers uit, en de buitenmen- schen mochten honger lijden op hunne hof steden.... Te Londen moeten ze somwijlen bij klaren dage de gaz ontsteken't Is van den danigen smoor, die daar soms onstaat. Maar 't is heel anders gelegen en gestaan in de steden 'Gent Brussel, Antwerpen, Luik, Bergen en Door- nijk, immers overal waar de Framassons en de geuzen nestelen. Daar moeten ze noch gaz, noch electriek meer ontsteken die man nen noemen zich zeiven lumen ad revelatio- nengentium. Wij moeten 't wel gelooven, want al hun gazetten drukken 't, en al wat gedrukt is, geldt bij de badauds, de straatga pers, die naar hen luisteren als naar een eeuwige'waarheid Onder trommels ten trompetten Zwijgen alle goede wetten. Waar het leger wordt geleid, Daar is geen godvruchtigheid, en toch zouden de fameuze liberale en socia listische kopstukken liever zien ons landeken overrompelen door 't een of ander vijandelijk leger, dan het te laten bestuurd worden door ons wijs, verstandig en voorzichtig katholiek ministerie. Hoeverre toch de haat kan gaan tegen het goed!... hoeverre toch, aangeblazen als hij is doordegodhatende framassonsloge.. De wijsgeeren zijn lichtgeloovige men- schen. P'tilosophi credula gens 't is Senecca die 't zegt, en hij was zelve pbilosoof, dus moeten wij hem gelooven. Sommige boeren van 4 land van Aalst zijn toch nog veel licht- gelooviger zij durven beweren, en zij hou den het zelf mordicus staan, dat onze pastoor een mensch in een ezel kan veranderen, en dat hij de dorschers het graan kan doen uitdansen 111! Is't dan toch te verwonderen, dat zulke menschen ook geloof hechten aan den zeever van de daensisten gazetten, of aan de goddelooze en schaamtelooze leugens, die door de blauwe en roode kopstukken in liberale en socialistische gazetten worden rondgestrooid Zie 1 Zie 1 wat lees ik daar nu Pro fessor Magendie verklaarde den 16 Februari 1846, en nog al in eene publieke vergade ring Que c'est surtout la oü la médecine est la plus üctive, que la mortalité est la plus considerable. Ge kunt verstaan, goede Vrienden, waarbij het komt dat ik die woor den niet en durf in het Vlaamsch vertalen, alhoewel ik voorstander ben van het in Vlaanderen Vlaamsch. Goed, jongen!.... in onze boeken van ïristclijkc leering en zou er nu niet meer ïogen voorkomen wat de verdoemde zielen i.jden in de hel!... In den Senaat is daar een van de liberalen, een kopstuk van de Framas sons, komen tegen protesteeren.... zoudt ge toch niet zeggen dan De waarheid zou moeten verzwegen worden, omdat zij niet aanstaat aan het framassonsboeltje.Ha moesten die gasten en trawanten ooit eens meester geraken van ons landeken,ze zouden de menschen een wreeden nijper op den neus weten te passen, die goddelooze waar heidshaters. FERNZ. De kommissie der XXXI. De kommissie vergaderde Woensdag morgend onder voorzitterschap van M. 't Kint de Roodenbeke. EERSTE DEEL 27e Vervolg. De groote Duilsche staf had zich zijn ken nis en bekwaamheid ten nutte gemaakt om m jaren lang te gebruiken als een bekwaam pion, die ook ruim betaald werd. Met geheime verkenningen over de ver werkingen der Fransche grenzen en havens .is hij belast geworden, alsook met het op nemen der plannen van de grensforten, die ^en Duitschland gebouwd zijn. Met buitengewone behendigheid had hij atuurlijk die zendingen uitgevoerd. Bij den grooten staf waardeerde men hem Hs een bespieder van den eersten rang. Maar na een tijd scheen zijn ijver te ver duwen in het vervullen zijner taak, en werd ■ij verdacht ook door Frankrijk betaald te •in, om, gelijk hij de Fransche geheimen n Duitschland leverde, ook de Duitsche r heimen aan Frankrijk te verkoopen. Hoewel hij nauwkeurig bewaakt werd,. :wam nochtans niets deze vermoedens be- '.•stigen, en alzoo ontsnapte hij aan de >psluiting in een vesting, die de straf is van pionnage en hoogverraad. Maar daar men e.n ble.'f wantrouwen, werd zijn naam ge vlirabt van de vreemde spionnen in Duit- hen dienst. Drie sprekers voerden er het woord, waaronder de heer baron de Kerchove d'Exaerde, gouverneur vanOost-Vlaande- ren, die over de versehillige voorgestelde stelsels sprak en bij de aanstaande zitting op 22 April a. s., zijne redevoering zal voortzetten. Zijn nog in de algemeene bespreking ingeschreven, de heeren Verhaegen en Van Cleemputte. Militaria. In sommige plaatsen verwijten de libe ralen kiespropagandisten aan de katho lieken dat zij het leger hebben vermeer derd en den algemeenen dienst hebben ingevoerd. Wilt ge nu eens weten wat de Brussel- sclie briefwisselaar van de geuzengazet «La Flandre Libérale» schrijft De man heeft het over het nieuw uni form van het voetvolk en zegt daarop Om het te zeggen zooals het is, zou den eenige kanonnen in de forten, eenige nieuwe regimenten en eenige mannen meer in de oude regimenten, beter zijn. Volgens den liberalen schrijver zijn er dus nog geene-"soldaten genoeg, terwijl andere liberalen schijnheilig weg aan de katholieken verwijten het leger vermeer derd te hebben. Proper, hé Vlaamsche kolonisten voor Australië. Het Balaviasch Nieuwsblad meldt dat de heer A. J. van den Breuk te Melbourne in opdracht der Australische regeering naar Nederland en België zal vertrekken voor de aanwerving van Nederlandsche en Vlaamsche kolonisten voor Victoria. Het Australische gouvernement heeft voor hen een gebied van 10,000 hektaren be schikbaar gesteld. Mariabond tegen zedeloosheid Algemeene Katholieke Vlaamsche Stu- dentenbond van Antwerpen Maandag 20 April, te 8 ure, in de St-Lutgardiszaal, Sanderusstraat, 55,Kunstavond ten voor- deele van den «Mariabond tegen Zede loosheid met medewerking van het Vlaamsch Kwartet. Geklopt De Eiffeltoren 3CÖ meters hoog, gaat... geklopt worden met 33 meters en onze hoofdstad Brussel zal den hoogsten toren der wereld bezitten. Inderdaad, ter gelegenheid der tweede vergadering der internationale kommis sie van draadloozen telegraaf, zijn de leden aanwezig geweest bij het plaatsen van liet eerste stuk van eenen pijler van 333 meters, tot welker oprichting beslo ten werd voor het gemak van allerhande wetenschappelijke proefnemingen, name lijk in het domein der meteorologie, der algemeene natuurwetenschap, der damp kring elektriciteit, en van de draadlooze telegrafie. Deze buitengewone pijler zal opgericht worden te Laeken. De Eiffel toren, op het Marsveld te Parijs in 1889 gebouwd, heeft slechts 300 ra. hoogte de pijler van Laken zal hem dus merkelijk overtreffen, namelijk 33 m. Een elektrische ophaaltoestel zal toela ten het hoogste van den toren te bereiken van waar men bij klaar weder een prach tig panorama zal kunnen overzien. De leden der internationale kommissie van draadlooze telegrafie, die het eerste werk van den reuzenpijler bijwoonden, hebben denzelfden dag de nieuwe loka len, do boekerij en de werkhuizen, door M. Robert Goldsmith te Laeken te hun ner beschikking gesteld, ingehuldigd. Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Bel gië, Frankrijk, Holland en Italië waren bij die plechtigheden door geleerden der wederzijdsche landen veretegenwoordigd. Katholieken Allen naar Overboulaere. Op Zondag 17 Mei, zal de Katholieke Jonge Wacht van Overboulaere haar Vaandel plechtig inhuldigen. Om 2 ure bijeenkomst. Optocht. Vaandelwijding Volksraeeting. Concerten. Al de Katholieke Jonge Stryders moe ten deel nemen aan deze plechtigheid. Ziehier, letterlijk overgedrukt, wat een socialistisch blad van Charleroi komt te schrijven Evenals het gouden kalf is Satan ook altijd op de bres Hij waakt en ligt op den loer ten einde geene enkele gelegenheid te laten ontsnappen om zijnen slechten geest uit te oefenen. Daarom her innert hij zijne vrienden dat hij dit jaar, evenals de vorige jaren, een- vleeschbanket inricht den vrijdag, gezegd goede vrijdag. Om de goede overlevering voort te zetten en, door het feit, bij te dragen tot het doen verdwijnen eener superstitie door de Kerk onderhouden, noo digt Satan de vrijdenkers uit dit rood feestmaal bij te wonen. Daar er voor de vooroordeelen niets zoo gevaarlijk is als de propagan Van zijn plaats en op het onverwachts van zijn verdiensten beroofd, eischte Robert verklaring over zijn ontslag. Hierop bekwam hij echter geen voldoende antwoord. Meenende, dat men hem vroeg of laat nog zou kunnen gebruiken, wilde de groote staf echter niet geheel met hem af te breken. Om hem tevreden te stellen vond men voorwendsels uit, waarnaar hij zich wel moest schikken hij raadde wel,dat men hem wan trouwde, maar hij liet er niets van blijken. Altijd blijf ik ten uwen dienste, ant woordde hij eenvoudig, en ik ben overtuigd, dat er een oogenblik komen zal,Jat gij weder om mijne diensten zult noodig hebben. Van-ontrouw verdacht, had het gouverne ment hem uit Duitschland kunnen verdrijven, maar dit zou een onvoorzichtigheid geweest zijn. Men veinsde zich om hem niet meer tc bekommeren, maar niettemin werd hij nauw bewaakt. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat hij, na zijn ontslag, voortdurend met een geheel leger schuldeischers te worstelen had, en het was toen, dat zijn vrouw het besluit nam een deel der bezitting, waar zij het vruchtgebruik van had,in veiligheid te brengen en aan geen zijner vragen naar geld meer toe te geven, verklarende, dat haar plicht als moeder haar zulks oplegde, en dat zij dit nooit zou ver geten Hit gevolg hiervan was, dat het leven van Kobeit Ven.ière nu een ramp werd, daar de schuldeischers, zelfs niet meer op rekening da door het voorbeeld, 't is te zeg gen door daden, rekent hij op een talrijk gezelschap aan de helsche tafel Vereeniging vrijdag io dezer, ten 6 12 ure, in het Maison du Peuple van Mont-sur-Marchien- ne. Prijs van het maal, 2 fr. Eli dergelijke schelmen, die de heiligste en kostbaarste waarheden van ons Geloof aldus beleedigeu, en op den dag van Goeden Vrijdag heel ons christen volk in zijn diepste godsdienstgevoel, in zijn lijden en zyne liefde krenken en uittar ten, zouden er gaan aan denken hel bestuur van ons land in handen te krijgen Wij willen niet dat Satan ons regeere Aan het hoofd van het katholieke Belgenland, zal eeuwig staan en heer- schen de triorafeerende en verrijzendo Jezus Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat Ja, door de eeuwen heen zal Christus overwinnen, heerschen en regeeren Twee muzikale kaaksmeten Dezer dagen heeft een kale Parijzonaar zich kunnen overtuigen dat men de Bel gen niet straffeloos bespot en niel onbe loond beleedigd. De Franschman die ge luk in Belgie kwam zoeken, bevond zich in eenen waggon en begon op eene onbe tamelijke wijze te boffen. Die pocherij begon de andere reizigers Ie vervelen, en de Belgen verzochten den Parijsehen pra ter wat min van zijnen neus te maken, en wat meer eerbied te hebben voor eene natie bijwelke hij wierd toegelaten. Maar de Fransche boffer nam dit kwalijk en begon de Belgen lafhertigen, ver raders en valschaards te schelden en zulks verveelde een der reizigers. Een Belg om te toonen dat zijne natie niet was hetgene de kale. (ge weel wel) durfde zeggen, hief eene vervaarlijke opene hand omhoog en vroeg aan den Franschman of hij zijne beleedigingen zou durven herhalen - Oui, zegde de Parijsche stoeffer, les Beiges sont des la....... en nauwelijks had hij die la.... laten hooren, of de vervaarlijke vijf vin geren der opene hand gaven eene zoo felle la op de kaak van den Franschman, dat een muzikant, welke zich onder de reizigers bevond, beweert dat het eene si bemol was. De boffer, die niets daji vuur zag, poogde nog eens tc herbegin nen en veroorloofde zich nog eens het woord laches te durven uitspreken, maai bij kost zooverre niet geraken slechts tot la.... kon hij komen, en reeds had de Belg eenen tweedon toon, die bijna si naturel was, uit de andere kaak van den Franschen beslagmaker getrokken De kale Franschman scheen nu genoeg te hebben en onthield zich van scheld woorden; maar hij riep den Belg in twee gevecht, hetwelk de Vlaamsche reiziger aanstonds aannam, wel te verstaan met de natuurlijke wapens. De Parijsche windmaker scheen zulk tweegevecht aan te nemen, maar nauwelijks was hij in de statie aangekomen, of hij speelde scham pavie. Hij kon tics te gemakkelijker zij nen vlieger opsteken, daar geheel zijne bagagie bestond uit eene ledige geldbeurs en eenen tanden kóker. (Medogedeeld). L. S. Zondag 20 April a. s. wordt C. Verschaeve's Jacob van Artevclde opgevoerd lo Antwerpen, in den Katholieken Kring lOasthuisstr.) te 2 1 2u, zéér stipt. De prijzen der plaatsen 5, 3, 2 en 1 Ir. genum merde kaarten togen 0,25 fr. opleg. Aan leeraars, hoogstudenten en studenten worden bijzondere voordeden toegestaan, nl. een korting van 20 °;'0 op do genummerde kaarten van 3,25 2 25 en 1.25 Ir. wanneer ze mot ion minste twaalf ineens worden aangevraagd en vooral' betaald. Dus kaarten van 3,25 Ir. zijn verkrijgbaar tegen 2,50 lr.; van 2,25 tegen 1,75 fr van 1 25 tegen 1 fr. Aanvragen en voorafbetalingen moeten uiterlijk 1U April (Beloken Paschen) ingekomen zijn aan het adres Mojuffr. M. De Boeck, Nieuwe Graan markt, 2-1, Brussel. Reeds werd te Brussel een paar malen het beken de drama van onzen grooten priester-dichter C. Verséhaeve, voor vollo zalen vertoond, tolkens met buitengewonen bijval. Alle bladen, zonder onderscheid, spraken met den raccsten lof over die opvoeringen. Tot liuu meermaals uitgodnikte spijt waren zeer velen verhinderd bij een der beide voorstellingen aanwezig te zijn. Daarom besliste De Zonnebloem ook te Ant werpen, tijdens de Paaschvacantie, oen Zondag namiddag, liet werkwaardige tooneelspel een derde maal voor het voetlicht tc brengen, met de voor uil stuk nieuw geschilderde schermen van den lieer J. Kaekelberg te Brussel. Laten derhalve ook thans alle Vlaamsche Katho lieke Kunstminnaars deze nieuwe poging steunen, waarbij het gaat om een hoogstaand, oorspronkelijk Nederlantisch werk vau een begenadigd groot dichter en geboren dramaticus 11 j in zijn vollo waarde te doen gelden, alsmede oen der roemrijkste helden uit Vlaanderens geschiedenis nader lot ons volk te brengen. Het Beschermcomiieit te Aulwerpen M. li. Belpaire, Maua Baers, Aru. Hendrix, Jul. Persijn. De Tooneclraad van De Zounehlocm P. Verellen, voorzitter; Jan Bernaerts, Frans Crols, Allocs De Boeck Ariël de JaeghT, Jan Grauls, J. Van Roy. Het Bestuur der spelende ledeu Jan de IlaoD, voorzitter Hub. Cuyx, Leo Pollliet, H. Koek. RECHTBANK VAN DENDERMONDE Bij de tong gepakt. Op 9 Novem ber 1913, verscheen in het liberaal zwad- derblad De Volksgazet een artikel waarin de eerw. heer Van Heuverswyn, bestuurder van St-Camillusgeslicht van Aalsi, aangerand, beschimpt en beleedigd werd.De rechtbank heeft bedoeld artikel beleedigend en schadevcrsorzakend en den uilgever veroordeeld het vonnis in te lasschen. Kerk der EE. PP. Capucienen. Paschen. Plechtige Hoogmis om 9 ure. Missa in honorem S. Salvatoris, 4 st. van F. Nekes. Proprium gregori- aansch. Plechtig lof om 5 1/2 ure. Alleluia van HandelRegina coeli van Th. Maas Tantum ergo van Diebold, 4 st. A capella. Sermoen dooi den Z. E. P. Berthold. Oefeningen der 9 Dijnsdagen Ier eere van den II. Antonius van Padua. Dijnsdag 14 April, alsook de S vol gende Dijnsdagen die 't feest van Sint- Antonius voorafgaan, 's morgens, om 0 1/4 ure, Mis met zang en gebeden Ier eere van Sint-Antonius.'s Avonds, om 5 1/2 ure, plechtig Lof met kort Sermoen. De Sermoenen der 9 Dijnsdagen zullen.ge- predikt worden door den E. P. Willibrord. Van 's middagstot middernacht,dienst doende Apotheken, Zondag 12 April, M. Ghysselinckx, Molenstraat en Maandag 13 April, M. Quintyn, Korte Zoutstraal. Stedelijk Bestuur. De Burgemeester der Slad Aalst brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de heer Van Cley- nenbrengel, landmeter van het kadaster, zitting zal houden Ion stadhuize, bureel van het kadaster, Dijnsdag 14 en Woens dag 15 April aanstaande, telkens 's mor gens van 9 tot 12 uren en 's namiddags van 2 tot 5 uren, ingevolge art. 70 2 van het reglement der bewaring van het kadaster over te gaan tot het opnemen der veranderingen voor het jaar 1914. BenoemingWij vernemen met genoegen dat Mijnheer Leo Herssens, bij Koninklijk Besluit Notaris werd benoemd in vervanging van zijnen schoonvader, Mijnheer Leo Limpens, Eere-Notaris. Onze hartelijkste gelukwcoschen. Nog eene schoone genezing te Kortrijk. De zieken te Kortrijk zijn inderdaad begunstigd in dezen lijd, en er is geen dag waarop men ons niet eene nieuwe genezing meedeelt, die door de Pink Pillen verkregen is. Heden is de beurt aan Mejuffr. Martha van Maercke, die ons de goede tijding- bericht van hare genezing, dank zij dit machtige middel M^e van MAERCKfc ci l ieeens ontvangende, zich even lastig toonden,als zij vroeger toegevend waren. Het was in dien benauwden toestand, dat hij er aan dacht zich met zijn broeder te ver zoenen of ten minste een poging daartoe aan te wenden, en mislukte zulks, dan het plan uit te voeren, dat hij met Claude Grivot be raamd had, en dat onze lezers kennen. Men wist te Berlijn, waar de politie hem altijd in 't oog hield, dat hij naar Parijs ver trokken was, en die reis bevestigde wederom de vermoedens, die men tegen hem koes terde... Men wist ook, dat zijne vrouw voor hem de beurs gesloten hield, en hij niet meer wist, van wat hout pijlen te maken. Wat ging hij in Frankrijk doen Zou hij daar misschien geheimen trachten te verkoopen, welke hij in Duitschland ge stolen had Per sé wilde de Duitsehe politie weten, wat daarvan was. Een telegram, in cijfers, kwam denzelfden dag van zijn vertrek aan,bij den bijzonderen gelastigde met de militaire zaken van liet Duitsch gezantschap te Parijs. Het luidde als volgt Gisteren heeft Robert Vernière, broeder van Richard Vernière, ingenieur voor de zee macht te Saint-Ouen, Berlijn verlaten en is naar Parijs vertrokken. Hij reist onder den u van Fritz Leymann, meteen paspoort, dat hem afgeleverd werd, toen hij in dienst van ons bureau van inlichtingen was. Dien man doen volgen en weten wat hij in Frank rijk komt doen. 'i Sedert de maand Augustus verkeerde ik in een zeer ernstigen staat van bloed armoede, die mij tot wanhoop bracht, evenals mijne ouders. Ik was volkomen uitgepul en de minste bezigheid matte mij geheel en al af. Ik had alle eetlust ver loren en het minste voedsel slond mij tegen. Ik was dikwijls benauwd, had steken in de zijde en kloppingen. Einde lijk, na vele vruchtelooze geneeswijzen, heeft men mij de Pink Pillen aangeraden. De Pink Pillen hebben mij zeer goed genezen en ik vorkeer opnieuw in vol maakte gezondheid.'Ik heb bovendien vernomen, dat ook vele andere personen in Kortrijk de gezondheid hebben weer gekregen, dank zij de Pink Pillen. Zij zijn verkrijgbaar in alle Apotheken en in het Depot voor België Apotheek Derneville, G6 Waterloolaan. te Brussel, fr. 3,50 de doos en fr. 17,50 de zes doo- zen, franco. Depot te Aalst Apotheek Callebaut, Botermarkt. 53 Onderscheiding. De heer Jozef Ardyns,schilder,Brusselschestraat alhier, komt in de Hoogere Schilderschool van Brussel, onder het bestuur van Mijnheer Pierre Logelain, zich schitterend te on derscheiden door het behalen van een oere-diploma cn certificaat alsook de gulden medalie iu decoratie-, marmer hout- en letterschilderLunst. Wij wenschen onzen ieverigen stadsge noot onze welgemeende gelukwenschen. Zooals met ziet, waren die inlichtingen al zeer onvolledig om iemand te vinden -in een groote stad als Parijs. Doch zoo goed is de politiedienst daar ingericht, dat de zaakgelastigde hoopte, dat, eer vier-en twintig uren zouden verloopen zijn, zijn agenten den verdachten Fritz Ley mann zouden gevonden hebben. Maar er was haast bij. Onmiddellijk deed de zaakgelastigde den chef van het bureau van inlichtingen roepen en deelde hem het telegram mede ,met bevel geen oogenblik te verliezen. Die chef, vrijheer Wilhelm Schwartz, was een man van vijf-en-dertig jaren, even koel bloedig als behendig. Toen hij in zijn kabinet was, nam hij een vel wit papier, zonder eenig kenteeken, en schreef er deze woorden op Aanstonds komen Voor handteekening zette hij XX. Het papier in een omslag stekende schreef hij er op als adres 11 Den WelEdelen Heer Dokter O'Brien. 28-bis, Ruc de la Victoire Daarna stak hij den brief in zijn brieven- lasch, en ging uit. Op het nummer 78 van de Rue de Lille is het Duitsch gezantschap gevestigd. De Rue du Bac ingaande, zag vrijheer Schwartz een looper staan aan de deur eener herberg, gaf hem een br'e(, stopte hem een dubbelen frank in de hand e 1 zeide - Ga haastig dien brief bestellen en ver lies geen tijd Nieuw postkantoor M. Arthur Van Ertvelde is, bij ministerieel besluit, benoemd tot ontvanger der posterij, die eerlang op de volkrijke wijk Mijlbeke gaat; geopend worden. Onze beste gelukwenschen. Aankomst der Zomerkleerstof fen en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst. Konijnendiefle Ten nadcele van den kolenkoopman Petrus Heereraan, wonende Binnenstraat, 96,werdon Maan dag nacht 5 groote konijnen gestolen. Men heeft vermoedens. Een behendige diefstal. Een stoutmoedige diefstal heeft alhier plaals gehad. Misdadigers zijn in het magazijn van M. B.., de welbekende rij wielhandelaar, binnengedrongen, en hebben eene groote hoeveelheid goederen buit gemaakt. Uit het onderzoek bleek dat van al de rijwielbanden slechts deze van het merk Micheiin door de dieven medegenomen werden. De policiekommissaris is dan ook van meening dat de dieven slechts ervaren wielrijders kunnen zijn die zeer goed wisten dat zij, mei Michelinbanden' te nemen, zeker waren eenen goeden slag te slaan en deze banden met liet grootste gemak zouden kunnen verkoopen Im mers is het alle wielrijders bekend dat de Micheiin de allerbeste hand is die bestaat en geniet hij dan ook van iedereens voor keur. Anderzijds is het vastgesteld dat de slimme dieven, alvorens te vertrekken, Michelinbanden op hun rijwiel plaatsen om alzoo des te zeker, dank zij die lenige en sterke banden, gauw buiten het bereik van het gerecht te zijn. Voorwaar eene welingerichte bende, die zal moeilijk te knippen vallen. Diefte. Een landbouwer van den Brusselscl\e steenweg die Woensdag eene begraving nad bijgewoond, ontdeed zich 's middag van zijn zakuurwerk en ket ting en legde de voorwerpen op eene kas. Wanneer zijne vrouw dit alles wilde wegbrengen, was zakuurwerk en ketting gaan vliegen. De vermoedens vielen op zekeren Van den B. 10 jaar. van Erera- bodegem, die eenige oogenblikken te vo ren op de pachlhove melk had gehaald. Na lang loochenen bekende hij eindelijk. Het ontvreemde lag op eenen hooischelf verborgen. VOOR HET ONHERSTELBAAR. De minste miskende nieraandooning (gew. lenden^ zelfs indien zij zich gedu rende langen tijd door eene eenvoudige rugpijn verklaard heeft, kan plotselings in eene doodelijke krisis eindigen (water- opdrang) gewoonlijk voorgoloopen 't zij door slechte verteringen, beladen tong, gebrék aan eetlust, onwoderstaanbaren lust tot slapen 11a de eetmalen, buikop zwelling, verstoptheid, t zij door slape- looze nachten, verdrukking, verstikking- lcrisiën. 't Is daarom dat men eenen nauwkeu- rigen zorg der nieren 011 der blaas moet hebben, alle verwaarloozing kan doode lijke gevolgen hebben. De Foster Pillen geven aan de nieren do kracht regelmatig al de vergiften af te voeren die deze gevaarlijke krisiën veroorzaken, zij verlevendigen en ver sterken deze organen, verlichten het werk van het hart, en op tijd gebruikt voorzien zij de Brightziekte (sleeponde eiwitziektc) en den waleropdrang. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo- ztn voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engolsche Apotheek, Ch. Delacre, 64, Goudenberg straat,Brussel. Vraagt en eischt wel de echte Foster Pillen voorde nieren. Weigert of doet u terug betalen al hetgeen het hierne- venstaande merk niet :d raagt. 22-37 Aangehouden. De policieagent Lc- nain hield Maandag een 18-jarigon land- looper aan, beticht van verscheidene af- troggelarijen. Indien gij hoest, indien gij bevan gen zijt, indien gij moeilijk spuwt, indien uwe nachten slecht zijn,neemt de smake lijke Borstpastillen Wallhéry en ge zult dadelijk genezen zijn. 1 Fr. de doos Binnengeleverd. - De 13jarige Jan De Ridder,ontsnapt aan het toezichtzijner geleiders, had Maandag den nacht door gebracht in het stedelijk doorloehthuis, waar de persoon die hem moest oppas sen, door den bengel duchtig geschopt en gebeten werd. In den namiddag van Dins dag is een broeder uit het gesticht van Weiteren De Ridder komen halen en hij werd terug naar de statie gebracht. Overwerking, neurasthenie, ne- vrosis, herstellingen. In elk geval waar hel organism moet versterkt wor den, in elk geval dat het noodig is de roode bloedbolletjes le vermeerderen om aan het bloedserum toe te laten met goed gevolg te strijden tegen de gevaarlijke microbon geeft het Elixir Saint Vin cent de Pantwonderbare uitslagen met twintig dagen behandeling. (20 jaren bijval). In alle apotheken. a. Erpe. Maandag bestatigde vrouw Kam Monsaert, die in oneenigheid leeft met familieleden, dal er petrool in haren sleenput was gegoten. Klacht werd inge diend. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutstraat, dichter bij de Groote Markt, in n° 6. Erpe. Ter herberg van A. Pirson, ontstond twist tusschen de genaamde» St. en V. D. S. Zij werden buiten gedreven en aldaar ontstond een verwoed gevecht, waarbij St.. erg werd toegetakeld. Eenigen lijd nadien keerde St. in ge zelschap van twee gezellen terug naar de herberg Pirson, stampten er de detir in en verbrijzelden al het herberggerief. Een onderzoek is geopend. Praktisch en niet duur Stijfsel REMY overal verkocht in pakken van 1/4. 1/2 en 1 kilo zuiver. Lede. Maandag voormiddag werd Jan De Smet, beestenkoopman, die bezig was met beesten lossen in de statie door eenen manoeuvreorenden waggon gevat. De Smet werd gekwetst aan het linker been en een vinger der rechterhand ge- plotterd. Brussel, 9 April 1914. Markt op termijn. Er wordt eene kleine verbetering be- statigd in de kwoteeringen van den dag doch de zaken zijn traag. Kanadeesche groep goed. Argentina Gr5,50 Barcelona 151. Brazilian 426. Mexico 367. Groep Empain beter. Héliopolis 123. Métropoli- lain 536. Nitrates 378. Rails 761. Rand Mines 156. R10 1845. Tanganika 54. Markt op comptant. Gelijk als op termijn worden er zeer weinig zaken gedaan, uitgenomen de metaalnijverheid welke aan 't dalen is, behouden de andere waarden hunnen koers. Belgische Rent 3 76;75. Obli gations Toscans 5 481.Transports 4 135. De Bankwaarden kalm. Société Générale 5990. Aan de ijzerenwegen kwoteert do fondateur Congo 2350. De tramwegen weerstaan. Fondateur Barce- lone 1107. Bologce 561. Dividende Bru- xellois 1124. I)e capital Murcio houdt stand aan 24, Dividende Rails 744. Fon dateur Transport 1245. De Toskaanscho tramwegen kwoteoren 114 in kapitaal en *48 in dividende. De Tramways et Electricité zijn meer waard dan S9 in bevoorrechte en 26 in gewoon. Do metaalnijverheid gaat ras achteruit. Cockerill 1675. Longdoz -136. Halanzy 1012 Thy 2487. Ougrée 1282. De Char- bonnagen veroeren weinig, Forto Taille 747. Marcinelle Nord 492. Ouest Mons 790. De koloniale waarden hebben de zelfdo kwoteeringen. Part Kasaï 68. Katanga 2100. Union Minièro 700. Tusschen do verschillende nijverheden verminderen de Petroleums een weinig. Bevoorrechte Grosnyi 2850. Gewoon 2760. Gewoon Ponto-Longo 535. De vreemde aklies zyn kalm. Ligure Toscana 235.Dniéprovienne 3055 Métal- lurgjque Russo 1827. GASTON PHILIPS* Wissel-agent aanvaard ter Beurs X X van Brussel. 14, Vrijheidsplaats. BRUSSEL. Telegram Adr. Philton-Brussel Téléphone A. 1879. Beurs orders op comptant t en op termijn. Leening op titels, e Gratis uitbetaling van Koepons. J Inlichtingen aangaande alle waarden f e gekwoteerd en niet gekwoteerd X Inschrijvingen zonder kosten op alle J uitgiften van titels. Oordegem Tusschen verscheidene personen die van eene begraving kwamen en samen waren in eene herberg der wijk Schoot, ontstond twist. De genaam de Jan De W., om verdere moeilijkheden te vermijden, keerde huiswaarts. Hij werd echter achtervolgd door Floriraond B., die doodsbedreigingen uitte. De W., in woede ontstoken en zijn leven in gevaar achtende nam eenen Engelschen riek, en plofte dien in het lichaam van B., met Zulk geweld dat dc tanden aan den rug uitkwamen. De gekwetste werd door dokter Gal- mardt verzorgd. De toestand van B.. was Maandag avond zeer bedenkelijk. Terwijl de chef van het bureau van inlich tingen zich verwijderde in de Rue du Ver- neuil, welke hij volgde tot aan nummer 4, zette de looper het op een drafje. Het huis, dat de chef binnentrad, was zijn woning, welke hij, vrijgezel zijnde, alleen betrok. Twee Duitsche dienstboden, een man en een vrouw, vormden zijn personeel. Het huis was oud en niet groothet was van de straat gescheiden door een muur,waar een deur in gemaakt was. In die stille droeve woning was het, dat vrijheer Wilhelm Schwartz het bezoek van dokter O'Brien afwachtte. Schwartz was een welgebouwd man. Met zijn handen streek hij gaarne langs zijn langen baard en zijn kleeren waren altijd onberispelijk van snit, geborsteld en ge knoopt. Daarbij was hij nog een man van aanzien. Het ambt van vertrouwen, dat hij in het gezantschap bekleedde, werd hem goed be taald. Omdat hij geheel Parijs op zijn duim kende en met het Fransch, en ook met de boeventaal, als het zijn moest, meesterlijk wist om te gaan, werd hij als een voortreffe lijk medewerker beschouwd. Met het inrichten en besturen van een grooten en uitgebreiden dienst van inlichtin gen, die hem alles moest aanbrengen wat binnen en bij Parijs gebeurde, was vrijheer Schwartz belast Danr hij altijd groote sommen ter zijner beschikking had, kon hij zijn taak met veel gemak uitvoeren. (Wordt voortgezet). Het stuk 0.75 Crème ?a 'efienjomersproe- 1 huid aandoeningen, esle voor 'I behoud (rissche gelaat- Tube 0.75 Poede De doos 2.50 De 1/2 doos 1.5 Allerhinsl e: gelaat blijvend:o TE KOOP IM AlH COEDE H UIT En TE a Ai-di ie vet iv1.15111 iel a poll leken De Valkent-or, Esplanadeplein, en Van Caelcnbergb, Leopoldstraat 24, ter dro gerij O. Taymans, Groote Markt, bij A De Paepc-Stngelyn, Leopoldstraat, bij de Gezusters Meganck, Lange Zout straat, O. Jouret Kerkstraat, L. Fran gois, Mercerie Lange Zoutstraat, 21 Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht6 Vrouwelijk 10) Overlijdens C. Van der Straeten, w® Micbels, zb. 76 j. Leopstr. D. Schelfhout, winkel. 60 j. St-Martenspl. M.Hoviele, ra. Van Nuffel, raeesterg. 25 j. Dompelstr. L. Bauwens, wr Tackaert, zb, 88 j. Brussel- stw. P. Spaens. 7 j. Borluutstr. F. Nys, ra. De Landtsheer, zb.66 j.EspIa- nadestr. S. De Boeck v' Van Lierde, landb. 54 j. Bergestr. J. I)e Neve, scholier, lij. Borluutstraat. 6 kinderen onder de 7 jaren. Marktprijzen. Aalst, Zaterdag 11 April 1914. Aardappelen de 100 kilo 7,00 8,00 Boter per 3 kilo 8,83 9,00 Roomboter per kilo 3,40 0,00 Eiers de 25 2,25 0,00 Ajuin de 100 kilo 43,00 00,00 Viggenen het koppel 65,00 ft 75|00 BOTERMARKT. Heden Zaterdag wer den 196 klonten boter ter markt gebracht, wegende tc samen 1600 kgr.

De Denderbode | 1914 | | pagina 2