DE IlfELIiJIIITEl Scho^üfisid- Dcrda Dada Dada 'T EEN EN 'T ANDER België aan ge spiis van geüeei ge wereld. O. L. V. van Lonrdes Kerkelijk nieuws. Zondagrusl. Stadsnieuws. Tegen de zenu wsmarlcn wat te doen Pink Pillen BEll RSOVEIt ZICIIT. voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Dierbare Vrienden wij zijn nog in de schoone maand van Mei, de maand die aan Maria, de Hemelkoningin, is toegewijd. Laat niemand onzer vergeten of nalaten iederen dag van deze bloementnaand de hulp van de machtige Moeder Gods, Maria, af te smee- ken, en vergeten wij niet haar te vragen, dat zij gelieve ons dierbare vaderland te bescher men op den grooten dag der Wetgevende Kiezing, opdat de geloofsvijanden ons lot niet in handen krijgen... O God wil Belgenland toch sparen, Mijn land, 't is 't schoonste dat ik ken, Omdat mijn vaadren Belgen waren, Omdat ik Belg geboren ben 't Zal nog al beteren Parbleu het Daensism, dat is nu toch de valschheid in persoon, zou Jan Moeyal gezegd hebben in den tijd. Het durft zich vriend van den Godsdienst verklaren, peist dat nu eens Vriend van den Godsdienst wie heeft dat ooit geweten «Vriend van den Godsdienst!- en in de Kamers, de mannen van die valsche partij doen in alles meê met de vijanden van den Godsdienst.... De priester Lemire, te Hazebroek, stond op tegen zijn wettigen bisschop, 't geen eene leelijke daad is van ongodsdienstigheid, en het Daensism koos alhaast openlijk partij voor dien weerspan- nigen en opstandigen priester... enz. enz. enz... Zijn dat geen aardige vrienden van den Godsdienst Er komt hier juist te pas, 't geen ik al dikwijls hoorde zeggen Dieu me garde de mes amis Pour mes ennemis. j'en rêponds Jacula proevisa minus ferinnt. De liberale en de socialistische zedeleer, die gelijkt niet slecht' aan een schoon huis zonder fondamenten, zei Baaske Waes, ten tijde van de fameuze schoolwet van '79, en de man was niet mis, hoegepaamd niet... Peist een keer gisteren nog dorst een gods dienstvijand in den Senaat zijn onbeschaam- den bek roeren en zeggen dat hunne zedeleer de onze overtreft. Zij vestigen hunne zede leer op de plichtbetrachting en op het besef der eigenwaarde zegde hij. Hij voegde erbij, dat zij hunne zedelijke plichten vol brengen, omdat de mensch in zijn bipnenste den afkeer van het kwade, de neiging tot het goed draagt "...Ja, maar, die stoute bek, die vergat 't een en 't ander er nog bij te voegen 111! Hij had moeten zeggen, dat het gebeurt, dat de mensch soms goesting voelt om heel het tegenovergestelde te be trachten, dan hetgeen den naam draagt van plicht... 't Is toch algemeen geweten en aan- veerd, dat de mensch, verre van geneigd te zijn tot het goedgedreven is tot het doen van kwaad... Wat is er in die fameuze liberale en socialistische zedeleer te vin den, dat in staat zij, den mensch zijn wil in zulke7gevallen te doen vasthouden aan den plicht Het besef der eigenwaarde zullen die koddige apostels misschien trachten te antwoorden. Goed, jongens maar de knecht van Pieter Snuisters hof, in den tijd, oordeelde dat hij meer - eigenwaarde had door de heele geldkasse van den braven boer te rooven en de brave boerin, die het ongeiuk had den loeder te betrappen, de keel af te snijden AchteruitAchteruit liberale en socialistische leugenmannen, achteruit, uitzinnige bestrijders van de christene zedeleer De vreeze Gods, die aileen is bij machte het menschelijk hert van het kwaad af te houden, de vreeze van dien rechtveerdigen God, die alles ziet en alles weet, en aan elk loon en straf geven zal volgens verdienste. 'k En zou niet geern in de klauwen vallen van eenen koning, die God niet vreest, want ware 't hem voor dee lig mij in eenen muur te doen metsen, weest zeker dat ik er zou in vliegen I... Wie schreef dat? Het was de vader van het liberalism, de goddelooze Voltaire, een man die de force en de macht van de zedeleer zijner soort goed kennen moest.... 't Zij wie het huis ook bouwt, En God niet helpt, het valt Maar, God aanroepen, kom' Wat komen mag, staat pal Viel alles rondom u, Staat pal en zijt standvastig Fransken" had'een brok van zijnen vinger gestooten tegen den^kant van de deur, en het kleine manneken schreide dat hooren en zien verging. Ach, mijn braaf manneken zei zijne moeder, terwijl zij hem vast nam, steek uwen vinger in uwen mond, 't zal alhaast gedaan zijn.. Het manneken deed dat en alles wierd stil in huis. Is dat goed tegen 't pletteren vroeg de vader van Fransken, die alles had afgezien van uit zijnen hoek, waar hij gezeten was. Dat weet ik niet, antwoordde de moeder, maar tegen het schreeuwen is het opperbest Die met slechte \companie verkeert, ver stuikt zijnen voet of breekt zijn heupebeen Ziet Dierbare Vrienden dat is een Spaansch spreekwoord, en het past heel wel op al de christene menschen, die zoo aarts dom zijn meê te heulen of te meê' te doen met eene der partijen in ons land, die de verdedigers en voorstanders van den katho lieken Godsdienst tegen werken, ik wil zeg gen het liberalism, het socialism en het daen sism. Die drij ismen kan ik niet beter verge lijken dan aan drij wolvenjongen. Hoe dat nu hoor ik den vriend Boer Jan al vragen. Wel, jongen lief, gij ten minste zoudt mij dadelijk moeten verstaan. Was het uw vader zaliger niet, die op een zekeren dag zoo schrikkelijk gebeten wierd van een jongen wolf, die hij op zijne hoeve had grootge- kweekt en dien hij dan nadien naar de weide meeleidde als ware het een trouwe hond geweest Brachten die drij ismen, ik zooeven van sprak, ons braaf katholiek ministerie ooit ten val, ge moogt zeker wezen de menschen zouden varen gelijk uw brave vader zaliger voer met zijnen wolf... Peins eens op de droeve jaren '79-84, ten tijde, dat de boeren zaten te krebbijten, dat het deerlijk om zien was, terwijl de - schoone - gods diensthaters in de Kamers uitriepen, dat de boeren maar moesten zien dat ze zich zeiven redden... Eerst gedaan en dan gedacht, Heeft er menig in 't verdriet gebracht. Iedere zon die ondergaat in het Westen, iedere horloge die de uur slaat, iedere klop van ons hart verwittigd ons en zegt ons, dat ons einde nadert en ons brengen zal vóór den rechterstoel van den Oppermeester, onzen Heer en God. Eert vader en moeder, opdat gij lang moget leven op aarde zoo luidt het vierde gebod Gods, en diezelfde woorden schreef God op de twee steenen tafelen, die Hij aan Mozes gaf op den Berg Sinaï. 't Is spijtig dat er op onze dagen menschen zijn, die vergeten heb ben dat door de woorden vader en moeder ook moet verstaan worden,boven vader en moeder van wie wij geboren zijn, alle over sten, zoo geestelijke als wereldlijke. O Vrienden blijft steeds christenen voort, Blijft luisteren naar uw pastoors woord, Leeft voort als brave menschen. Doet wel en vreest geen ongeval, Geen vijand die u schaden zal, Geen Satan brengt u tot den val, En God verhoort uw wenschen. Fernz. Socialisten en godsdienst. Een onderpastoor van Chatelineau be rispte over eenige dagen een kerel die zich tegenover hem allergemeenst gedra gen had. Tengevolge van dat feit schrijft een socialistisch blad van Charleroi -De geestelijken mogen zich gelukkig achten dat zij op onze kosten eene bediening kunnen uitoefenen die slechts berust op leugens en domme vertelsels. Van twee zaken eene indien zij gelooven wat zij voorhouden, dan strekt zulks niet in het voordeel hunner verstandelijke ontwik keling indien zij er niet aan gelooven, dan zijn zij gemoene kwakzalvers die leven van de lichtgeloovigheid der dom koppen.* Ehwel, men zou waarlijk ongelijk heb ben te beweren dat de socialisten tegen den godsdienst zijn 1 Buiten al de vervol gingen. de dagelijksche aanvallen, dp be ledigingen, de valsche klerikale'schan dalen die zij uitvinden, hebben de rooden er volstrekt niets tegen Al wie nog ietwat eerbied heeft voor den godsdienst en die bijgevolg door de socialisten beschouwd wordt voor een domkop, zal die kerels met de meeste verachting bejegenen. Kiezers gedenkt dat op 24 Mei aan slaande. Alles voor den werkman Voor de korrcktionneele rechtbank van Charleroi verscheen Woensdag eene arme vrouw van Farciennes, beticht van kolendiefstal aan een sintelhoop. He be tichte verklaarde dat zij in de grootste ellende verkeerde, dat zij moeder is van 9 kinderen, waarvan zeven minderjarige, dat haar man, slachtoffer van een onge luk, niet meer kan werken. De voorzitter deed opmerken dat zij toch wel eene ver goeding moest getrokken hebben voor het ongeval, haren man overkomen. - Ja, zegde de vrouw, wij hebben 27,000 fr. getrokken, doch daarvan hebben wij 5,000 fr. moetep afstaan aan onzen advokaat. Die advokaat is een der hevigste strij dende socialisten van Henegouw, kandi daat voor de wetgevende kieziugen van Mei 1914 Men ziet dat die mannen alles doen voor den werkman, tot zelfs hem het vel afstroopen als zij er de kans toe hebben Het is dus onbetwistbaar dat er mis bruiken bestaan, aangezien er zelfs aan getroffen worden in de socialistische instellingen die overloopen van liefde tot den werkman er zijn dus meer werk- opzieners noodig. Wat de gendarmen betreft, de socialis ten zien zeniet gaarne, maar dal zal wel beteren,'alsjde rooden de gendarmen meer noodig hebben om hunne plechtigheden op te luisteren. In den Moniteur lndustriel een dei- bijzonderste nijverheidsorganen van Frankrijk, is eene studie verschenen over de belgische wet op de werkmanswonin gen. Na breedvoerig die wet ontleed te hebben zegt de schrijver van die studie Op den eersten rang der landen die begrepen hebben dat men den volkshaard moet vrijwaren, met eene schuilplaats te verschaffen aan do werkersfamilies, moe ten België, Engeland en Duitschland gerekend worden. België on Duitschland zijn nog het meest vooruitziende geweest, met goedkoopo woningen te verschaffen aan de landbouwers. België heeft veel meer gedaan dan Frankrijk, alhoewel zijne bevolking zesmaal min belangrijk is dan deze van Frankrijk. Dank aan de wet van 9 Augustus 1889, die vijf jaar ouder is dan de fransche wet, hoeft men op Belgisch grondgebied 54.000 werk manswoningen zien oprijzen, dank aan de 102 millioen voorschollen door de Spaar- en Lijfrenlkas. België mag als voorbeeld gesteld worden aan de natie Het artikel van den Moniteur lndu striel schrijft de Gazette van Moline» 111. V. S. A., is weer een schitterende en welverdiende hulde aan de Belgische Katholieke Regeering. Men zegt dat wij niet overdreven wan neer wij zegden dat deze maatschappe lijke wetgeving de bewondering af dwingt van al de vreemde naties. Landbouwers en werklieden stemt op 24 Mei voor uwe vrienden die zoowel U belangen in de Kamer vertegenwoor digen. Diefstal. Zondag avond om 9 ure, bevond zich de echtgenoote van den slach ter Evarist Martens, Van Langenhove- straat, in hare keukeu. Plotselings werd de winkeldeur opengerukt en een kerel nam spoedig eene hesp tor waarde van 16 fr. en stuk vleesch en poetste er mede de plaat. Wanneer «Ie vrouw in den win kel kwam had de kerel samen met eenen makker de vlucht genomen. Hij is niet gekend Het Huis c. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoulslraat dichter bij de Groote Markt, in n° 6. Vechtpartijen. St-Jobkermis werd dit jaar door een woeljgen nacht geken merkt. Op verscheidene plaatsen ontston den vechtpartijen.Zekere V.,een gekende voorvechter, verbrijzelde bij Sis Scliol- laerl de pintglazen, op eene andere plaats de toogschabben en diende aan zekeren M. eene duchtige rammeling toe De poli- cie moest meermaals de vechters schei den Nieuwe werkhuizen Adolf Delhaize, en C°, 4, Reedersplaats, Brussel- Zeehaven. Proeft de gebrande Koffies. BEDEVAART uit VLAANDERLAND naar Veertiende pelgrimstocht van den 4° tot den 12" Oogst 1914, (zes volle dagen verblijf in Lourdes) onder het cere-voor zitterschap van Z. D. H. Mgr.Waffelaert, Bisschop van Brugge, en onder de geeste lijke leiding van E. H. Pastoor Bruloot. Men rfjdt in reiswagens met. W. G. en zijgangen van den Belgischen Staat. Prijzen der plaatsen (heen en terug) uit Korlrijk Eerste klas 118 fr. tweede klas 100 fr. Derde klas 65 fr. Voor inschrijvingen, zich wenden lol E. H. Pastoor Bruloot, of ten bureele der bedevaart, Plein, 13, Kortrijk, en bij E. H. De Meester, onderpastoor op Sint- Jozef, Aalst. Voor meerderen uitleg, zie plakbrieven' in de kerken. EERSTE DEEL 32e Vervolg. Met ontstelde gelaatstrekken en het hart vol rouw en wanhoop, keerden de grootmoe- moeder en het kind, vergezeld door de we duwe Aubin en den ouden zeesoldaat, naar de fabriek der Rue Hardoin terug. Iets was er toch, dat Veronica troostte en haar hielp haar droefheid gelaten te dragen. Haar dochter, haar Germaine, had een schoone begrafenis gehad, want dank zij het goed hart van allen, die haar kenden, was zij niet alleen naar het kerkhof vertrokken. Zonder iets te vergeten, had Magloirezich met de zorg van alles belast. Voor vijf jaar was de grond voor het graf gehuurd en men zou daarop 't groot kruis plaatsen waarbij grootmoeder en kleindoch ter zouden kunnen komen nederknielen en bidden. Met troostende woorden slaagden vrouw Aubin en Magloire er in Veronica een wei nig tot bedaren te brengen. Men hield haar voor oogen, dat zij zich in geen gevaar mocht stellen ziek te worden van verdriet, maar dat zij ook denken moest aan dat arme schaap, dat buiten haar niemand op de wereld meer zou hebben Veronica antwoordde Het is waar, ik moet mij kloek hou- Werkopzichters. De socialisten hebben een plakkaat laten uithangen dat eene vergelijking maakt tusschen het getal werkopzichters en getal gendarmen Er zijn werkopzichters te weinig klaagt het plakkaat. We gelooven dat het gelijk heeft. Waren er in den tijd meer werkopzich ters geweest, dan zouden wellicht de gezellen Anseele en C°, nooit voor het gerecht gedaagd geworden zijn voor de zaak der bottiensliksters en in de socia listische vlasfabriek zou niemand te ver antwoorden hebben gehad om een tejon" kind te hebben aanvaard. den... Ik moet blijven leven om voor het kind mijner arme Germaine te zorgen. En de kleine Martha overlaadde haar met kussen, terwijl zij de lieve kleine aan haar hart drukte. Nadat Magloire zich van zijn taak had gekweten, verliet hij de weduwe Sollier, maar terwijl hij zich verwijderde, dacht hij Die arme schepsels hebben een vriend noodig... een vriend, die hen bemint, op wien zij staat kunnen maken... Welnu, ik zal die vriend zijn en zal hen dikwijls komen bezoeken. Bij al de aanwijzingen, die Claude Grivot hem gedaan had voor het gebruik van zijn tijd tot den eersten Januari, had Robert Ver- nière er nog een gevoegd, welke zijn mede plichtige vergeten had, en die nochtans van het allergrootste belang was. Hij zeide dan bij zichzelven, dat hij voor zichtig moest zijn, in afwachting van het oogenblik, waarop hij moest veinzen, naar Berlijn te vertrekken, en zich dus niet bij klaren dag in de straten van Parijs te ver- toonen, waar hij gevaar liep ontmoet en herkend te worden. Op zijn kamer in zijn hotel gebruikte hij zijn middag- en avondeten, en het was altijd laat in den avond, eer hij uitging. Dan nog verborg hij zijn gezicht in een grooten das, waarin hij tot aan zijn ooren gewikkeld was. In plaats van een klein sterk zakje, dat Grivot hem geraden had zich aan te schaffen, kocht hij een zeer groote reistasth. Priesterlijke benoemingen Bisdom van Gent. Zijne hoogweer- digheid heeft benoemd Pastoor te St-Jan-in-Eremo, den E. H. Andries, onderpastoor te Santbergen Onderpastoor te Wacht-beko, den E. H. De Welter, id. te Calcken. Grot van O. L. V. van Lourdes te Aalst-Mijlbeek. Zondag 17 Mei, te 3 ure, Bedevaart en Offerande door de Congregatie. Lofzang Sermoc-n door den E. P. De Vriendt. Lofzang en Vereering der reliquie. Donderdag 21 Mei. (O. H. Hemel vaarl) te 5 ure, Bedevaart en Offerande door de inwoners der Leopoidstraat. Lofzang. Sermoen door den E. P. Groolaert. Lof zang en Vereering der reliquie. Kerk der EE. PP. Capucienen. Naar wij vernemen zal op den feestdag van O H. Hemelvaart in het plechtig lof, het gelegenheidssennoen nogmaals gepredikt wordenJdoorJ den*'E. P. Dr Berthold. Van 's middags tot middernacht,dienst doende Apotheek, Zondag 17 Mei, M. Bonner, Bisschopstraat. Poslnieuws. Te beginnen van 17 Mei 1914, blijft het postkantoor Aalst 2 (Nijverheidstraat) voor de postverrichlin- gen gesloten op Zondagen en daarmede gelijk gestelde feestdagen. Het publiek kan zich wenden tot het kantoor Aalst 1 (Nieuwslraat) dat open is van 9 tot 11 uur. Nieuwe werkhuizen Adolf Delhaize, en O, 4, Reedersplaats. Brussel- Zeehaven. Proeft de gebrande Koffies. Gedurende den dag van 31 December, had in de fabriek en op de kantoren van Saint-Ouen, evenals aan de kas, een groote bedrijvigheid geheerscht uit oorzaak van het afsluiten der rekeningen van het afgeloopen jaar. Prieur, de kassier, was reeds 's morgens met een kwitantie naar het ministerie van marine gegaan om voor zijn patroon de som van twee honderd vijftig duizend frank te gaan ontvangen, voor leveringen in den loop van het jaar aan de marine gedaan. Vooraleer de fabriek te verlaten had de kassier de kas toevertrouwd aan een klerk, dien hij belast had de bedienden der banken en andere ontvangers te betalen, die met wissels of facturen zouden komen. Met het opmaken van den inventaris, die vóór het sluiten der bureelen moest afgedaan zijn, hielden zich andere klerken bezig. Jacques de bode, die met den specialen dienst van Richard Vernière belast was, deed met den zak op den rug en de brieventasch onder den arm, zijn loop om geld te ont vangen. De betaallijsten voor het werkvolk werden door den meesterknecht opgemaakt. De koortsashtige werkzaamheid, welke dit afsluiten des jaars medebrengt, was in de fabriek overal merkbaar. 's Middags stortte Prieur twee honderd duizend frank in de kas, welke hij in bank biljetten aan het ministerie ontvangen had. Jacques kwam om drie uren binnen met de brieventasch vol bankbriefjes, den lede- Ifet parket is Maandag namiddag om 3 ure alhier afgestapt. De reden van dit bezoek wordt geheim gehouden. Aankomst der Zomerkleerstof fen en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst Ontdekt. De policie hoeft de daders ontdekt die verleden week Woensdag in den winkel van Pol Barrez, Binnenstraat, drie kilos kaas stolen. Het voornaamste verschijnsel der zenuwsmarten is de veranderlijkheid van haar plaats. De oorzaak er van is gebrek aan voedsel der zenuwen. Er kunnen dingen gedaan worden om de zenuw- smarten te bestrijden 1° Iets warms aanbrengen en vastbinden op het smar telijke lichaamsdeel 2° De zenuwen ondersteunen door een versterkend mid del te nemen dat de grondstoffen bevat waaraan zij gebrek hebben. Die warmte die kan worden aangebracht door flanel lappen, door warme baden, verzacht de ontsteking der zenuwen en brengt een tijdelijke rust te weeg, maar zoolang de voeding van het zenuwstelsel niet is ver zekerd, zullen de ontsteking en de prik keling blijven aanhouden. - De Pink Pillen leveren aan het bloed het noodige voedsel. Het bloed dat door geheel liet lichaam omloopt, brengt dat voedsel naar de zenuwen. De eenige weg waarlangs een geneesmiddel of voedsel naar de zenuwen kan worden gebracht, is door middel van het bloed. Denkt daaraan voortdurend wel. Zenuwsmart is een «algemeen woord dat zeggen wil ontsteking van een zenuw. Naar do zenuw die aangetast is, verandert de naam. Heupjicht is de smart van de heup- zenuw. De warmte-aanbrengende zaken kal- meeren de zenuwsmart en de Pink Pillen genezen die smarten door het gebrek in de voeding der zenuwen te herstellen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar in alle Apotheken en in het Depot:'Apotheek Derneville, 66 Waterloolaan. te Brussel, fr. 3.50 de doos en fr. 17,50 de zes doo- zen,franco. 43 Pupillenschool. Sedert Zondag ko men de leerlingen der pupillenschool niet meer naar de 8 uren mis, maar wel naai de 11 urenmis.' Voortaan zal de fanfaar de leerlingen voorafgaan en na de mis wordt derwijze eene kleine wandeling rond de stad gedaan, eene soort van mi litaire taptoe. Deze verandering valt zeer in'den smaak der bevolking. De geruchten loopen als zou de pupillenschool met 200 soldatenkiuderen vermeen! worden. Om gezond te zijn en zijn leven te verlengen, is liet voldoende allen over daad te vermijden en zorg te hebben zich het lichaam vrij te houden en het bloed goed zuiver met gebruik te maken van het uitmuntende zuiveringsmiddel ge naamd slijmverdrijvende Pil Walthéry. Mishandeling. Woensdag namid dag was zekere Fr. V. W., landbouwer te Hofstade, in dronken toestand, bezi» met op onmenschelijke wijze eenen trek hond te mishandelen die in zijne kar was gespannen. De politiecommissaris kwam tusschen, doch de kerel kwam in opstand en word in den amigo opgesloten tot hij zijnen roes had uitgeslapen. Wij hopen dat de woestaard voor dierenmishande ling zal vervolgd worden. Botsing. Donderdag morgend om 11 1/2 ure, kwam een automobiel op den omdraai van do Nieuwstraat en den Gcnt- schensleenweg, van Gent naar Brussel gered en.Op dit oogenblik kwam M. Jozef Moens de Haeso per motocyclelte, van de Keizerlijke Plaats gereden. Eene botsing ontstond tusschen do twee voertuigen M. Moens de Haese werd weggeslingerd en gekneusd aan den linkervoet, terwyl de motocyclelte verbrijzeld werd. Ook de automobiel was nogal erg beschadigd, doch kon zijn weg naar Brussel voort zetten. Het voertuig hoort toe aan Leo de la Roche van Gent. De wraak van een koe. Een buitengewone gebeurtenis, welke onlangs tijdens de markt in eene nabu rige stad plaals vond, komt zicb voor den vrederechter te eindigen. Een verschrikte koe rende door de menigte en kruiste eenen jeugdigen wiel rijder, zoon van een raadslid tijdens de laatste kiezingen gekozen. De koe, zich zonder twijfel herinnerend dat haren meester op die zelfde kiezingen verstoo- ten geweest was, stormde op het rijwiel los en nam het op hare hoorens mode. Zij werd gelukkiglijk spoedig gegre pen. Van het 'rijwiel was een band be schadigd en vandaar betwisting. Do eigenaar van het beest wilde wel de band betalen maar weigerde daarvoor de geeischte 20 franken te geven. De vrederechter zette de twee partijen als volgt 't akkoord ren zak zwaar van goud en zilver. Hij reken de met den kassier af. Voor wat de ontvangsten en groote beta lingen betreft, was de dag reeds voorbij, alleen bleven nog de betaallijsten der werk lieden te vereffenen. Dat kon gedaan worden voor het sluiten der werkuren. Wetende hoeveel uren hun mannen nog aan den arbeid moesten blijven, teekenden zij die uren op hun lijsten als gedaan. Om stoornis en fouten te vermijden, liet de kassier hen verwittingen, dat zij de een na den ander mochten komen. De betaling der werklieden duurde min stens één uur. Terwijl Jacques hen ging roepen, telde Prieur op een blad papier de ontvangsten en uitgaven van den dag. Het slot der rekening was door hem in eenige oogenblikken gevonden en het kwam juist overeen met wat hij gedacht had. Hij wierp een laatsten oogopslag over het blad papier en scheen tevreden over de juist heid zijner rekeningen, toen de eerste mees terknecht binnen kwam. Zijn lijst werd nagezien en betaald. Eén voor één kwamen ook de anderen. De laatste meesterknecht, die op het bu reau kwam, was Claude Grivot, In zijn afdeeling had hij mannen die op stuk werkten en dit maakte zijn rekeningen moeilijker om vast te stellen Zooals wij weten bezat Grivot het volle vertrouwen van zijn baas Overwegende dat de wielrijder eene onvoorzichtigheid begaan heeft met roodc buitenbanden lo gebruiken die de koe in woede ontstak en terwijl de beste buitenbanden met trengels van hot meest gekend merk Michelin, grijs - zijn en slechts 10 franken kosten. pat geen enkele band zelfs duurder - van beter kwaliteit kan zijn. Overwo- gonde dat de berokken schade zich be- paalt tot liet vervangen van den bui- tenband, mits de binnenband een roode Michelin binnenband was die met een pleistertje gemakkelijk hersteld werd.» Bijgevolg heeft de wielrijder slecht 10 franken bekomen maar ook een raad die goud waard is en daar hij zich kunnen overtuigen heeft van de uiraunlende kwa liteit der Michelin banden, zegent hij de uitspraak van den rechter. Lede. De genaamde G. Coppens kwam Woensdag met zijn gespan den barreel der spoorlijn Gent-Brussel over gereden, toen bij opeens met den hiel tusschen de riggels bleef vastzitten. Eer hij zicli kon wegtrekken, werd hij dooi de kar omgeworpen en liepen de wielen hem over het rechterbeen, dat geplelterd werd. Na ter plaals van een doktoor de noodige zorgen ontvangen te hebben, werd hij naar zijne woning overgebracht. Nieuwe werkhuizen Adolf Delhaize, en C°, 4, Reedersplaats, Brussel- Zeehaven. Proeft de gebrande Koffies. Appelterre. In een ledigstaande huis, toehoorende aan den landbouwer P. Ronsyn, brak Dinsdag avond, rond 6 ure. door eene onbekende oorzaak brand uit. De vlammen sloegen over op de woning van Frans Van der Poorten beide geitouwen werden de prooi der ■vlammen. De meubelen van Van dei- Poorten konden gered worden. De schade is door verzekering gedekt, VOOR DE RHUMATIEKLIJ- DERS. - Al de rhumatieklijders weten hoe gunstig de plotselinge luchtgesteld heid veranderingen, de lijden van nevel zÜn, bij het ontwaken hunner pijnen. Indien een voegsel kraakt, indien eene pijn zich van het eene gewricht naar het andere verplaatst, indien men zich inoei- lijk bukt, indien men eene zwaarte in den rug gevoelt voorn 1 des morgends, moet men spoedig tusschonkomen langs den kant der nieren (gew. lenden) en ze helpen krachtdadig hot urinezuur af te jagen, die de gelegenheid zoekt zich door pijnlijke en gevaarlijke kenteekens te veropenbaren, scherpe rhumatiek krisis met hare inwikkelingen zeer dikwijls doodelijk. Een gewricht lenig maken, eene pijn door wrijvingen of drukkingen doen ver dwijnen, is maar oenen halven uitslag, het vergif verjaagt maar niet afgevoert zal zich naar eene anderen plaats dragen. Al zorg voor de nieren te nemen, ver nield men de kwaal in haren oorsprong, want liet urinezuur wordt afgedreven. De Foster Pillen voor de Nieren door hunne versterkende werking op de organen laten hun toe, zooals zij alleen er toe bekwaam zijn, hot urinezuur en ai de vergiften al"te voeren, de pijnen ver dwijnen spoedig en de gewrichten herne men hunne lenigheid. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo- zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsclie Apotheek, Ch. Delacre, 64, Coudenberg- straat, Brussel. Vraagt en eischl wel de echte Foster Pillen voor do nieren.— Weigert of doet u terug betalen al bet ge- n liet liierne- ^venstaande merk niet 'draagt. 3 45 Eerste Communie van prins Karei. Z. K. H. prins Karei van België, graaf van Vlaanderen, heeft donderdag mor gend in de kapel van het kasleel van Laeken, zijne eerste Communie gedaan. Dekoninklykefamilie en de hoogwaar- digheidbekleoders van het hof woonden de plechtigheid bij De Mis werd gecelebreerd door Z. E. kardinaal Mercier, die den jongen prins de H.-iligc Communie reikte en hem een treffende aanspraak toerichlle over de belei.-kenis van dezen dag. De plechtigheid hoeft 3/4 u. geduurd. Na afloop van de plechtigheid heeft een ontbijt de leden der koninklijke familie, Zijne Eminentie en do hofhouding aan tafel vereenigrl. 15 Mei 1914. Markt op termijn. De markt begint met opslag vandaag en deze vermeerdert naar gelang de markt duurt. Kanadeescbegroep vastArgentina48, Barcelona 1,35. Brazilian 411 Mexico233' Groep Empain beter Héliopolis 115. Métropolitain 510. Nitrates Rails 352. Rails 711. Rand Mines 153 Rio Tinto 1770. Taoganika 48 3/4- Markt op comptant. Men is daar ook in betere stemming en eenige waarden hernemen. Belgische Rent 77, Secondaires 4' °/0 457. Toscans 5 484. De bankwaarden kalm Société Generale 5925. Aan de IJzeren wegen kwoteert de Fondaleur Congo 2350 De Tramways weerstaan Fondateur Bar- celono 1010 Bologne 565. Dividende Brnxellois 1113 De kapitalen Murcia zij" daar omtrent 23 waard. Dividende Rails 700 Fondateur Transport 1175. De foskaansclie Tramwegen zijn goed aan 115 in kapitaal en 47 in dividende. Tramwegen en Electricileit slaan op lot 85 in bevoorrechte en 24 in gewoon. De Metaalnij vergeid houdt zich goed. Cooke- rin 1617; Gewoon Longdoz HO Halanzy 985; Thy 2200. De Charbonnagen onver anderd. Forto Taille 730; Marcmelle Nord 440; Noël 3625; Ouost Mons 755. De koloniale waarden worden beter verhandeld. Part Kasaï 61 Ordinaire Katanga 1900 Union Minière 680. Tus schen de gewoon* Nijverheden zijn de Petroleums vast.PrivilégiéeGrosny 2980, gewoon 2930. De vreemde aklies -zijn kalm. Ligure 236 Burbach 1636. Dmé- provinne 2985. Métallurgique Russo Beige 1710. J GASTON PHILIPS; Wissel-agent aanvaard ter Beurs X X van Brussel 14, Vrijheidsplaats. BRUSSEL. Telegram Adr. Philton-Brussel X Téléphone A 1879 Beurs orders op comptant J en op termijn. - Leening op titels. X Gratis uitbetaling van Koepons. J Inlichtingen aangaande alle waarden gekwoteerd en niet gek woteerd Inschrijvingen zonder kosten op alle uitgiften van titels Zele. De genaamde F. Van Eel- veldc, brouwersgast, is Woensdag van den zolder gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij den rechtervoet ontwricht heeft. Hij zal langen tijd werkeloos moe ten bliivMi. ■ik 0.75 Tube 0.75 Poeder De doos 2.50 De 1/2 doos 1.5 IN EEN NACHT Allerfijnst en op i gelaal blijvend onontbeer lijk voor elke loilellaHel,.' TEKOC? in ALI.E GOTr.-E HUIZFM Ook ontzag men liern als den eersten der meesterknechts, en daar zijn behendigheid in dit vak groot was en hij den schijn wist aan te nemen van een goeden jongen, was nie mand op hem afgunstig. Het vertrouwen, dat Richard Vernière in Claude betoonde, had voor gevolg, dat deze met een zekere vertrouwelijkheid met de bedienden der fabriek omging, en dat hij met hen kon praten en lachen, zelfs vond niemand het vreemd, als hij het een of ander vroeg. Hij had ook thans door te vragen vele din gen vernomen, waar hij het grootste belang in stelde. Den kassier zijn betaallijst overhandigende reikte hij hem de hand. Prieur was een man van koelen, achter- dochtigen aard. Bij Claude Grivot liet hij echter gaarne dat koele uiterlijk varen. Al lachende vroeg de meesterknecht aan den kassier Welnu, mijn waarde heer Prieur, zijt gij tevreden over uw dag Gij hebt zeker niet weinig uw handen gewreven, toen gij de goudstukken en bankbiljetten op elkaar sta- peldet Ik geloof, dat de rekening van het jaar wederom een schoone winst in de kas van den baas gebracht heeft. - De zaken gaan goed, antwoordde de kassier met voldoening. Ja, ja, zij zijn goed vooruilgegaan. Er is veel geld binnengeko men, beste Grivot. Na alles betaald te heb ben, als uw lijsten zullen vereffend zijn en TE AALST te verkrijgen lei Apotheken De Valkeneer, Esplanadeplein, en Van Caelenbergh, Leopoidstraat 24, ter dro gerij o. Taymans, Groote Markt, bij A De Paepe-Singelyn, Leopoidstraat, bij de Gezusters Meganck, Lange Zout- straat, O. Jouret Kerkstraal, L. Fran- gois, Mercerie Lange Zoulslraat, 21. Zele. De scholen van de wijk - Kamershoek zijn deze week gesloten, daar er zich verschillige doodelijke ge vallen van roode koorts hebben voorge daan. OPZIENING Belgische Verzekeringsmaatschappij van eersten rang (Dotaties) vraagt regionaal opziener.Geen borg storting. On noodig zich aan te bieden als men niet ernstig, bedrijvig, werkzaam en van goede afkomst is. Schoone toekomst. Vragen te sturen A. V. L. Office de Publicilé, Nieuwstraat, Brussel. Vier galeiboeven ontsnapt Hel parket van Marseille is verwittigd dal vier galeiboeven uit Guyane ontsnapt zijn. De ontvluchten zijn vier gevaarlijke bandieten, afkomstig van Marseille. Nieuwe werkhuizen Adolf Delhaize en C°, 4, Reedersplaats, Brussel- Zeehaven Proeft de gebrande al de knechten het hunne zullen hebben, zal er nog een schoone stuiver in kas blijven. De kleinigheid van twee honderd dui zend frank misschien, lachte de meester knecht. Wel meer I Dan drie honderd duizend En het overige Gij scheert er den gek mee Toch niet, het is gelijk ik u zeg. Vier honderd duizend Ge zijt er nog niet Ik zeg niets meer. Meer dan een half millioen frank, mijn beste Grivot. En blijde wreef Prieur zich de handen. XXIII. Voorwaar, ik was in mijn schattingen niet mis, dacht de meesterknecht. Vol vreugde ging de kassier voort Voor omtrent vijf millioen zaken zullen wij dit jaar gedaan hebben, en voor het toe komend jaar, hebben wij contracten, die ons nog een hoogere winst verzekeren. Dat is schoon, niet waar Het is prachtig, riep Claude met vuur. Wilt ge wedden, dat we in 1894 bo ven de zes millioen geraken - Neen, neen, ik wed niet. Ik zou al te zeker zijn het te verliezen... Het is klaar, dat het huis zal vooruitgaan en zich verder uitbreiden. Dit zou welverdiend zijn, want de baas werkt er genoeg voor. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1914 | | pagina 2