Nieuwe wet op de Sociale Verzekeringen en op het Pensioen der Werklieden hebben GESTEMD Pier Daens sn m Congo. WERKLIEDEN! stemt voor de verdedigers uwer belangen onder Ons volk zal dankbaar zijn aan zijne katholieke volksvertegenwoordigers die de Hulde, driemaal hulde aan onze Aalstersehe Volksvertegenwoordigers de B E T H U N E en MOYERSOEN, die het meest hebben geijverd voor die sehoone volkswet RONDDEN KIESSTRIJD Stemt voor uwe weldoeners onder Moordenaars der vreugde. Zij spellen zelf de les aan onze priesters ZONDAG 24 MEI 1914. 5 centiemen hel nummer 67ste Jaar 4636. Vrij Katholiek, Vlaamsch, Volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. DtnneTgenFsehoonjk EENE WET, WELKE VOLGENS DE EENPARIGE GETUIGENIS DER NABURIGE LANDEN, EEN DER SCHOONSTE WETTEN IS, WELKE OOIT IN EEN PARLE MENT WERD GESTEMD Vanaf 1915 zullen dus al onze oudjes bun KOSTELOOS pensioentje van 65 FRANK zien brengen op 120 FRANKEN. Daar zal vreugde zijn in de huisgezinnen onzer werklieden. ZIEDAAR EEN KLINKEND ANTWOORD VAN ONS K VTHOLIEK BESTUUR OP AL DEN LASTER ONZER TEGENSTREVERS, EN EENE PRACHTIGE DAAD VAN VOLKSLIEFDE WAARVOOR AL ONZE KIEZERS ERKENTELIJK ZULLEN ZIJN. Het beslissend Uur. De kiesstrijd der daensisten De leugens der daensisten. Ons betrouwen in hel volk. DE DAENSISTEN ONDER N' Zondag rust. N" STEMT ALLEN ouder ur 3 Dil blad verschijnt den Zater dag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is voor de Stad 3 frank met den Post verzonden 3.50 frank 's jaars. oorop te betalen De inschrij ving eindigt met 31 December - De onkosten der kwittantiën dooi de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij VAN DE PUT TE-CiOOSSENS, 31. Korte Zoutstraat en in alle Postkan toren des Lands. Geen Taal, Geen Volk DE DENDERBODE j Annoncen, per drukregel Ge- '5 Kleine regels.; Reklamcn fr 3 nissen op 3e bladzijde 50 centie men. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften (worden niet teruggestuurd Heeren Notarissen worden vriendelijk verzocht hunne in zendingen te doen,uiterlijk tegen den Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden |tcn bureele van dit blad. De dag van morgen gaat ons dus den beslissende» uitslag brengen. In volle kalmte en betrouwen zien wij dien te gemoet, want wie steeds met rechtvaardige wapens heeft gestreden en bet wolzijn van het volk met oprechtheid en liefde behartigd, mag met een gerust geweten de uitspraak van dat volk af: wachten. Week aan week hebben we den kies strijd in het arrondissement gevolgd, wij hebben den geestdrift kunnen nagaan welke de menigte op de meetingen onzer katholieke sprekers bezielde, en dat is de beste en zekerste voorbode van den zegepraal. De drie lokale partijen onzer tegen strevers welke over een paar jaren hand in hand gingen, hebben ditmaal haarken- pluk gespeeld erger dan twistende wijven. De liberalen eenc oude, afgeleefde partij zonder ziel daarinhebben hunne vroegere bondgenooten, de socialisten, gescholden voor geldzuigers en goed- levers op den kap van den werkman terwijl de socialen hunne blauwe vriend jes potsierlijk hebben uitgeborsteld, en hen ongenadig afgeschilderd als mannen zonder program, zonder volksliefde en zonder volksmacht. Intusschen hebben we dc liberale Volksgazet - en bet blad je van Nichels Recht en Vrijheid wekelijks de alarmklok hooren luiden over dc verre gaande politieke oneerlijkheid en laag heid van hunne gewezen... vrienden, de daensisten. Het is alom gekend, - aldus Recht en Vrijheid van 5 Mei II. dat onder de christen-demokraten (genre Daensisten) de gemeenste politiekers gevonden worden. De liberalen van hunnen kant (zie Volksgazet van 26 April 11. en vol gende) verwijten ook aan de daensisten dat zij aan hunne kiezers zeever in pakskens willen verkoopen en voor de grofste leugens niet aclileruitdeinzen. De daensisten liet zijn altijd de liberalen en socialisten die spreken vermogen daarbij niemendal op bestuursgebied, en hunne partij is buiten Aalst overal reeds nul. Dit alles is natuurlijk op geen koude» steen gevallen, en de christen-demokra ten a hebben van uit bun kamp eene vlaag van giftige en nijdige pijlen uitge zonden naar het hoofd van hunne poli tieke vrienden... onzaliger gedachtenis. Aldus is liet onder de drie partijen onzer tegenstrevers een onophoudend ge kijf en gekibbel geweest 1 fs er wel klaarder bewijs van hunne troebele en ikzuchtige politiek Doch het is vooral tegon de katholie ken dat de daensisten hunne grofste bat terijen van leugen en en laster hebben gericht. Feitelijk is de politieke veldtocht bijna uitsluitend tusschen deze twee partijen geleverd geweest. is laag en oneerlijk geweest in de hoogste mate, en indien deze droeve en teenemaal ontredderde partij zich thans weerom stuiptrekkend schijnt opgewerkt te heb ben tot nieuwe leefbaarheid, dan is dit alleen de leefbaarheid van het bedrog en van de leugen. E» die leefbaarheid zelf heeft veel meel den aard van eene laatste en woeste krachtinspanning tegen den dood die on vermijdelijk nadert, want de «Christene Volkspartij-) (zoo ellendig ontaard in daensisme) voor zooveel als zij nog eene voortzetting beweerde te zijn van de so ciale reactie wel haar voor 20 jaren in hot leven riep, heeft zich in den veldtocht van 1914 den genadeslag gegeven, en hel leven dat daar nu opnieuw in gisting schijnt le komen, is niets anders dan liet ontkiemen va» een nieuw zaad dat i» het ziek en stervend organisme dier partij eene vruchtbare schuilplaats heeft gevon den,het zaad van hel socialisme en name lijk van dit vlaamsch socialisme waar van Am. Simoons in zijn striemend boek «Na den Storm- zoo krachtig het beeld beeft ge teek end als zijnde een der meest achterlijkeen laag-bij den-grond liggende partijen onzer hedendaagsche beschaving. Niemand zal ons van overdrijving kun nen beschuldigen als wij zeggen,dat al de schimpschriften door de daensisten tijdens dezen kiesstrijd tegen ons uitgegeven, zwart zien van de leugens. Tot staving daarvan zij het voldoende enkele uit die leugens op Ie pikken welke hot klaarst zullen spreken tot allo ver standige lieden. Aldus hebben de daensisten van de katholieken geschreven 1° Dal zij zonder de minste noodza kelijkheidde lege> hervorming hebben ingericht, alleen om hunnen zucht van buitensporig en onverzadigd milita risme te voldoen (En -Het Nieuws van den Daghet kranig katholiek centenblad dat door duizenden werkmenschen wordt gelezen, heeft van in den beginne verklaard hoe onze partij met tegenzin die zware her vormingen zag gebeuren, maar er niet kon voor terugdeinzen omdat hier de lioogere belangen van het vaderland op het spel stonden. En Frans Van Cauwe- laert, onder de luide toejuichingen van al de katholieke Vlamingen, verklaarde fier 011 ridderlijk Wij hebben een gemeenschappelijke» plicht te vervullen 's lands veiligheid te verzekeren. Als vertegenwoordigers van het volk moeten wij langs twee zijden waken wij moeten spaarzaam zijn met 's lands geld wij moeten als tegenwicht dienen aan de militaristische overdrij vingen 2° Dat er na de kiezing eene leger- vloot zal ingericht worden (En minister do Brocqueville heoft op zijn eere woord verklaard dat er daar nooit kan spraak van zijn, en dat het voor ons land eene dwaasheid ware zulk iels te ondernemen.) 3° Dat onze soldaten zullen moeten naar den Congo trekken (E11 dit wordt verboden door de grond wet. die niet kan veranderd worden dan tenzij men de Kamers 011 tbindcen opnieuw algemeene kiezingen door gansch het land inrichte.) ■1° Dat de katholieken niets doen voor den werkman (En sedert jaren slijgt het loontarief gedurig aan do ijzeren wegen zoodat er jaarlijks millioenen meer aan loonen worden uilgegen dan vroeger, terwijl er voortdurend geijverd wordt voor vermin dering van werkuren.) Eu op 8 Mei 11 hebben do katholieken in de Kamers do prachtige, wel op de werklieden-pensioenen gestemd. Wat heeft Daons ten voordcelc van die wet gedaan Niets,... tenzij tegengewerkt.) 5° Dal de Congo met al zijn lasten ons naar den a fgrond gaat sleuren (Aangenomen Wat heeft Daens dan gedaan in 1912 Hij heeft het budjet van Congo heel en gansch goedgekeurd en gestemd. 6° Dal het katholieke België de zwaarste belastingen heft (Ziehier de bewijzen De Engélschen betalen per hoofd fr.84,10 De Franschen 82.80 De Hollanders 59,02 De Oostenrijkers -50,27 Deltalianen 46.16 De Duitschers - 41,45 De BELGEN - 38,30 7° Dat ons land, onder het katholiek bestuur, verzonken zit in de schulden en naar den dieperik gaat 'Dal deuntje zingt men al zoovele jaren en spijls al hun slecht bestuur worden de katholieken reeds gedurende ?0 jaren met klank herkozen in iedere kiezing. E11 al de naburige groollanden zijn het eens om te verklaren dat ons klein landje eene groote natie vormt, groot door hare geestelijke ontwikkeling en bloeien de nijverheid. Wacht eens tot Daens hoofd mi nister is, en de flnantie's van hel land moet regeeren, dan zult ge nog een anderen lof hooren...) 8° Dat de katholieken den Gods dienst verloochend hebben (Dit laatste spant de kroon. De - cliristene demokraten - alleen be lijden en oefenen de ware leering Christi. Eenige bewijzen Ziehier Zij manifesteerden op 15 Oogst 1911 te Brussel in den vrljdenkersstoet tegen liet christelijk onderwijs. Hunne leiders onthielden zich toen hel er op aankwam, met de stemming der nieuwe schoolwet, onze ch> istene scholen tegen den aanval van liet onzij dig onderwijs te beschermen. Een hunner leiders en vaandrigs is een afgestrafte priester. Pastoor Drijvers schreef van hen in Hel Handelsblad met zulke katholieken (zooals Daens) zou de regeo- ring het moeten opgeven, en ten slotte liet bewind overlaten aan de vijanden van den Godsdienst. En de redactie van Hel Weekblad van A verbode in een protest artikel tegen de schriftvervalscliing waaraan de daensisten zich ten haren uadeele plicli- tig mieken, verklaarde - dat hun partij, als partij, alleronchrislelijkst werk verricht en feitelijk niet tot liet groote katholieke strydleger behoort. Dit kan volstaan. Wie twijfelt na dit alles nog aan de groote christelijkheid waarvan de daensisten het monopool hebben 't. Is zoo klaar als de dag...) Hiermede kunnen wij dit overzicht van eenige leugens der daensisten sluiten. Nog andere paardenleugens hebben zij onder de massa uitgestrooid, de eene al wat hatelijker of dommer dan de andere; en liet staat buiten allen twijfel dat er nooit in ons arrondissement werd te werk gegaan met zoovele ellendige en onwaardige kwakzalvers-knepen als hier bij dc daensisten in 1914. En 't is die zelfde partij welke al de tandentrekkers onzer fooren den loef afsteekt in de kunst van het liegen, die zich betitelt als eene partij van... volks verheffing en volksverlichting En dat alk-s gebeurt in onze verlichte XXe eeuw! Doch wij hebben vertrouwen in de waarheidsliefde van ons volk. Men kan die natuurlijke neiging naar licht en waarheid wel een poos onderden domper houden, maar toch eens komt ze weer boven mot verdubbelde kracht. Wij hebben vertrouwen in den klaar ziende» geest en in den ernst onzer kie zers, die zich niet door een handvol (•hreeuwers en charlatans laten bij den neus leiden. Eu met volledige gerustheid de ge rustheid van den volbrachten plicht, zien wij voor morgen eene nieuwe katho lieke zegepraal in 't verschiet. Sursum corda 1 De harten hoog Wie hebben tij dens de RAMP ZALIGE WERK STAKING van I9i3,met de socia listen samenge spannen om den arbeid stil te leg gen in het land, ea ons volk NUT TELOOS veel loon te doen verliezen en veel honger te lijden Wie zijn met de socialisten de oorzaak van den huidigen bestaande nijverheids- krisis Werklieden herinnert u dat, en stemt voor uwe ware vrienden Op hunne meetings en in hunne schrif ten hielden de daensisten niet op te don deren legen den Congo.waarvan de over name, volgens hunne zeer gegrond- véslen en met cijfers gestaafde bewering, ons landeke zal naar den bankroet helpen. Men herinnert zich overigens nog de razende kiescampagne die Pier Daens in 1908 legen Congo ondernam. Wilt ge nu tegenover dit alles eens eenige daden en feilen zien Ziehier Nr 1. I111903loen het eerste algemeen budjet na de overname werd gestemd, onthield hij zich, N' 2. I11 1909 deed hij hetzelfde. Nr 3. In 1910 stemt hij ja voor debudjelten. (Iemand die ja zegt keurt dus goed;. Ni 4. In 1911 stemt hij weerom ja hij drie verschillende stemmingen. Nr S. In 1912 stemt hij ja voor al de bud- jettcn. N>- g. In 1913 stemt hij nogmaals ja. N' 7. I111914 stemt hij neen Pier Daens is dus, sedert de overname van Congo, terzeivortijd onthouder, ja- en neen-knikker geweest 1 Wie ziet klaar in dat spel Kiezers oordeelt Van 's middags tot middernacht,dienst doende Apotheek, Zondag24 Mei, M. Quintyu, Korle Zoutstraat. De moordenaars der vreugde wie zijn dal Het zijn die vertegenwoordigers van bet volk, welke den werkman gedurig ophitsen en hegeerig maken voor aard- sche fortuinen en aardschen wellust, en iu zijn hart verlangens verwekken die nooit kunnen bevredigd worden terwijl zij liet Geloof daarin doen verzwakken en verflauwen. Het zijn moordenaars der vreugde on der het volk, omdat- zij de meiisehen voortdurend houden in eeiien toestand van mistevredenheid en onrust- Christus, roepen zij uit, was de groo'.e Volksvriend! Hij ging ook niet drinken en klinken met de rijken maar Hij was voortdurend onder de kleinen en mmbe- deelden!» (Dat hoorden we Petrus Daens nog Dinsdag avond 11. uilroepen op eene meeting aan de kerk to Mijlbeek). 't Akkoord, M. Petrus, maar Christus misprees de aardsche goederen en geld machten, en hield aan de menschen gedu rig voor dat Zijn rijk van dezo wereld niet was, terwijl gij gedurende eene gan- sche uur aan die enkele werklieden en vrouwen welke daar rondom 11 stonden, nijd en haat voor den rijke hebt inge pompt, en den bedriegelijken schijn van hoopeu geld voor hunne oogen hebt doen glanzen en schitteren, erger dan een socialist Gausclie bergen goud hebt gij voor de verbeelding van die arme menschen opge stapeld, en daarnevens tafereclen van de zwartste armoede opgehangen, niet de hatelijkste beschuldigingen op den rug der «rijke bewaarders» alleen (natuur lijk!) en dan?., en dan?... Zijn die sukkelaars daarmede gelukki ger heengegaan Was er min ontevredenheid in hun hart Was er min onrust en min verlangen in hun ziel E11 welke middelen hebt gij hen aan geduid 0111 hen rijker en gelukkiger te maken Wij hebben een uur naar u geluisterd, en niets vernomen dan uitroepingen, schimpwoorden, n. a. aan het adres van den grooten volksvriend Baron de Béthunel, ophitsingen en lamentatie's Wij ook, M. Daens, met 11 maar veel meer en heter dan u, we ijveren voor een heter heslaan van den werkman, maar we doei; het niet met woorden doch met werken. De laatste wet op do werkmanspen sioenen in do Kamer gestemd door de katholieken alleen, bewijst dat wo 011s volk waarachtig lief hebben. Doch, tevens naast zijn stoffelijk wel zijn behartigen we zijn zedelijk geluk, en de Godsdienst doen we stralen over den weg dier menschen, waar hij alleen ware vreugde eu volkomeno vrede kan brengen. Maar gij, ge schendt den Godsdienst, ge stelt hem in een valsch daglicht, ge verdooft zijne warmte 011 zijne klaarte in de harten, omdat gij die harten alleen doet hunkeren en snakken naar aardsch goed en geld, dat eens vergaan moet en in stof terugzinken. En daarom zijt ge met liberalen en socialisten de moordenaars van de- vreugde onder hel volk. E11 daarom stemmen alle klaarziende menschen voor die partij die alleen hun volledig en duurzaam geluk naar ziel en lichaam behartigt 011 verzekert, voor de katholieken onder voor den lijst onzer volkskandidaten, waarop men mannen ontmoet gelijk BARON de BÉTHUNE die steeds, spijts al de nijdige en afgunstige aanvallen van Pier Daens, door het volk wordt vereerd en bemind om al het goede dat hij zonder maat pleegt voor de mindere standen Ja, zoo ver is het gekomen bij onze cliristene demokraten -. Sedert «lat deze ongelukkige partij in deu persoon harer leiders liet spoor der kerkelijke gehoorzaamheid heelemaal is bijster geraakt, heeft ook alle waar gods dienstgevoel deerlijk in haar schipbreuk geleden. En dat kan niet anders. Een gevoel dat niet meer onderhouden en gevoed wordt door daden verslapt en verflauwt noodzakerlijkerwijze dat is eenc natuurlijke wet. En hoe heeft de partij der christene demokraten zich op gebied van gods dienst in daden uitgesproken De feiten zijn er met handvolle». On gehoorzaamheid van hunne leiders pries ters Daens en Fonteyne, die door hunne bisschoppen werden veroordeeld. I11 1907, toen priester Daens gelukkig- lijk tol inkeer kwam op zijn sterfbed, en zijn broeder Petrus op hartroerende wijze smeekte terug het pad van kerke lijke onderdanigheid te bewandelen, heeft zijne stem vruchteloos weergeklon ken Petrus Daons, ex-priester Fonteyne en hunne aanhangers zijn hardnekkig in hunne politiek voortgegaan. In 1911 vinden wij tien in de anti godsdienstige manifestatie van 15 Oogst to Brussel. In 1913 onthouden zij zich lafherlig by de stemming der nieuwe schoolwel, eene wet die door gansch het christen België werd toegejuicht. Zij vlëchten kronen en kransen voor den afgevallen priester Lemire van Hazebroeck, die insgelijks al de verma ningen en smeekingeu van zijnen bis schop heeft in den wind geslagen. En dat alles heel - christelijk werk verrichten Dat heet «don godsdienst lief hebben»? Dat heet christelijke gehoorzaam heid E11 dan komt het propagandaschrift der christene demokraten Do Ver lossing van 17 Mei 11. aan onze pries ters zeemzoetig vragen - Maakt door uwe tusschenkomst de klove niet grooter tusschen kinde ren eener zelfde moedertusschen geloovigen eener zelfde Kerk - De schurftige sehapeu die door hunne slechte voorbeelden en dwalingen twee dracht en scheuring teweegbrengen on der de kudde, komeu dan zelf bij den herder en vragen hem houdt toch op met verdeeldheid le verwekken onder de kuddeis het niet de geschiedenis van den kreupele die een ander wil doe i

De Denderbode | 1914 | | pagina 1