DE ORGELDRflfllSTEH Dada 'T EEN EN 'T ANDER Boekennieuws. O.-L.-V. van Lourdes Kerkelijk nieuws. Zondagrusl. Stadsnieuws. TOMAAT CIRIO De „Empress oï lreianfl" vergaap BEEBSOVEKZICHT. voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Vrienden Lezers, ik had deze week een bezoek van onzen braven Boer Jan, die er hoegenaamd niet heel welgezind uitzag... Ziet gij het nu, Baas Fernz, riep hij mij toe, bij zijn binnenkomen. Ziet gij het nu Dat ge niet al te wel gezind en zijt ja, dat zie ik antwoordde ik alzoo. Ja, maar, dat de kiezing niet wel uitgevallen is ging hij voort... Maar, Boer Jan toch zegde ik hem daarop, kon de kiezing veel beter uitvallen Meent gemisschien.dat ik anders verwachtte toen ik in den Denderbode schreef, dat het katholiek gouvernement met nieuwen luister omglansd zou uit den strijd te voorschijn komen Daar waren drij wetten gemaakt, die ons volk alsdwangwetten aanzag, en daarbij waren er lasten gelegd op de rijk dommen... Op de lafste en schandelijkste wijze wierd er door de liberalen, de socialis ten en de fameuze daensisten te werk gegaan om ons volk op te ruien tegen die drij wet ten, die heel en gansch tot het welzijn van ons dierbaar volk gestemd werden... En ons volk, in zijn naïeven staat van kleine ont wikkeling, geloofde de onbeschaamde leugen taal van de drij leugenaarsbenden.. Sommige begoeden wilden ook in de stembus toonen, dat zij liever zouden hebben dat het kleine volk alleen de lasten betale En zie! Boer Jan, zoo besloot ik mijn antwoord aan den braven man, niettegenstaande dat alles, staat het katholiek ministerie nog recht op eene meerderheid van 12 stemmen... Dat ja, vriend Boer Jan, dat heet ik met reden uit den strijd komen omglansd met nieuwen en verschen glans en luister Eene partij die eenen aanval kan doorstaan, gelijk aan .degenen dien wij nu gezien hebben tegen de katholieke partij, die partij is waarlijk sterk. Ze zullen haar'niet hebben, De schoone ziel van 't kind. Zoolang men 'nog in Vlaanderen Een enkelen Vlaming vindt En als Boer Jan kalm geworden was, dan zegde hij mij dat hij in zekeren zin plezier had in dat verlies van eenige duizende stemmen Ik gebaarde mij eerst verwonderd over, die bewering en vroeg hem in welken zin dat wel zijn kon. Het is, antwoordde mij de goede brave man, dat het verlies eens als een goede les zal dienen aan sommige heeren onzer katholieke partij, 't land door, die meenen dat al het geen onze vijanden op hun programma inschrijven, waarlijk het verlan gen uitmaakt van het volk. sTlnderdaad, op het programma der liberalen en der socialisten en der daensisten stond sedert jaren de algemeene dienstplicht, het verplichtend onderwijs. Dat het volk daar niet voor was, dat hebben wij te allen tijde beweerd en keer op keer bewezen maar 't hielp niet .-velen onzer voormannen hielden mordicus staan, dat die dingen de verlangens van den volke uitmaakten en bleven daarom aanhoudend werken en streven om die zaken tot wetten te krijgen. Ze zijn gelukt eindelijk, en nu hebben zij met de kiezing tot hun spijt moeten,vaststellen, dat het vo.lk hoegenaamd met die nieuwigheden niet gediend is Ook hebben zij moeten vaststellen hoe trouweloos het liberalism. !).-•' socialism'eh het daensism te werk gaan, zelfs dan als het punten geldt die op hun eigen programma voorkomen. Men heeft goed ie antwoorden dal de alge meene soldatendienst eene dringende ver plichting was, waar wij, ingezien de inter-nationale toestanden,niet langer aan ontsnappen konden Dat nemen wij ten volle aan, doch het komt hier nu niet van pas zoomin als dat men verder zeggen zou, dat de verplichtende school zeer veel goed doen zal aan ons volk. Dit weten en getuigen wij ook... Dat onze katholieke hoofdmannen meer en beter de ware verlangen van het volk trachten te kennen», zoo besloot de vriend Boer Jan, en dat zij eens voor goed eindigen met altijd te zoeken om het programma van de vijanden uit te voeren. Dan, en dan ook ook maar alleen, zullen wij nog lange jaren de meesters blijven in ons dierbare Vader land Een stille kerre, Dedie rijdt verre AI wat ge ontspaart uit uwen mond Is voor de kat of voor den hond I Sparen is een goede rente, zegt het spreek woord maar te veel sparen en deugt niet. Alles verkwisten en mag niet zijn. Verkwis ting, zegt een Hollandsch schrijver, ontbijt den overvloedhoudt het middagmaal met het gebrek en spijst des avonds met de schande. Het is niet genoeg te zeggen, gelijk dichter La Fontaine Jean s'en alia, comme il était venu, Mangeant son bien et tout son revenu die getrouwd is, moet zijn schapen van zijn kinders toch al iets zien achter te laten, zon der daarom den armen te vergeten en, die voor geen kinders te zorgen heeft, mag wel eens aan kerk en disch een deel van zijn inkomsten schenken. De waarheid en wilt niet altijd gezeid zijn, de waarheid is hard om hoorenII n' y a que la vérité qui offense, zegt de Franschman. Immers, de waarheid is eene van die drij EERSTE DEEL 33e Vervolg. De kassier antwoordde niet, daar hij bezig was de betaallijst na te zien, iets wat hem geheel bezig hield. Na de lijst nagerekend te hebben, be taalde hij Claude in bankbriefjes en goud, en legde het overschot toe in zilver en koper. De betaallijst van Grivot beliep tot twee duizend twee honderd negen en twintig frank en vijftig centiemen. Bij het goud, dat op de bank gesteld lag, bevonden zich voor ongeveer vijfhonderd frs. goudstukken van vijf frank. Grivot liet de lip hangen. Is de rekening niet juist, vroeg de kassier verwonderd. - De rekening is geheel juist, antwoordde Grivot, maar die duivelsche vijffrankstukken zijn het, die mij bekommeren. Men verliest ze zoo gemakkelijk. Geeft mij ten minste een stuk papier om ze in te doen. Het papier nemende waar hij een oogen- blik vroeger op cijferde, stak hij het den meesterknecht toe. Een blik op de kolommen cijfers slaande vroeg deze laatste Hebt gij die rekening niet meer noo- dig? Ik kan er niets mede doen, het is een goede moeders, die allerslechtste dochters voortbrengen, gelijk ik onlangs nog als in een oud latijnsch boeksken Tres optima matres pariunt pessimas filias Veritas, odium familiaritas, con- terr.ptum; felicitas, superbium.'k Wil zeggen de waarheid baart haat de gemeenzaamheid verachting en de welvaart, hooveerdij Hoe'tzij of niet.ikga toch nog een woordje uitbrengen van 't geen Boer Jan mij zegde in zijn bezoek van deze week. De man heeft mij nog gezegd, dat volgens zijn meening, vele van de katholieke volksvertegenwoordigers van ons Vlaamsche land zich te weinig de taal van het volk aantrekken... En rechtuit ge sproken, ik ben ook van het gedacht van dien braven man. leder volk is ingenomen met zijn taal, en bijgevolg zijn de Vlamingen het ook en wilt ge wel staan met het volk, ge moet zijn taal eerbiedigen dat zegt het ge zond verstand heel klaar en duidelijk. Mijn Vlaandren heeft zijn eigen taal God gaf elk land de zijn. Laat ze rijk zijn, laat ze kaal Ze is Vlaamsch en ze is de mijne! zoo zong Vlaandrens grootste dichter, Guido Gezelle, en ieder Vlaming, ja ieder werkman en ieder kleine burger en ieder landbouwer voelt en hoort zijn hart en ziel diezelfde woorden zingen... FERNZ. Algemeene Vergadering van den Belgischen Boerenbond. De algemeene vergadering zal plaats hebben op 2e Sinxeudag, 1 Juni. in de groote zaal van den Boerenbond, Min derbroederstraat, 24, te Leuven. Zij zal, volgens gewoonte, beginnen om 10 ure en voortgezet worden 's namid dags. Deze is de dagorde 1° Verslag over den toestand van den Belgischen Boerenbond en zijne werking in 'tjaar 1913, door Kan. Luytgaerens, algemeen schrijver. 2° Wat de opzieners ondervinden bij hunne bezoeken, door M. AVan Grun- derbeeck, hoofdopziener. 3° Over eenige wettelijke bepalingen die de voormannen onzer werken aan belangen. door den heer advocaat Gysen. 3° Duur en opzegging der pacht, door M Gysen. 5° Bond van gemeenteraadsleden sociale toestanden op den builen, dooi den heer Dr Van de Perre, volksvertegen woordiger. 6° Allerlei. Broeder Furnémont te Rijsel. De socialistische volksvertegenwoor diger Furnémont, die. na zijne gekende fratsen, te Rijsel eene wijkplaats had gezocht, was voornemens, zich den 11 Juni eerstkomende, voor de boetstraffe lijke rechtbank van Brussel aan te bieden. De man heeft er evenwel over nagedacht, dat hier een aanhoudingsmandaat tegen over hem werd afgeleverd, en weinig zin hebbende van bij de kraag geval te worden en in het droge gezet, heeft Br.-. Furnémont het geradigst geoor deeld maar slillekens aan genen kant dei- grenzen te blijven.... Zonder microben Door proefnemingen heeft men in hot Pasteurgesticht van Parys hewezen dat de jonggeboren levende wezens, die te gen microben beschut zijn veel gezon der zjjn en veel voorspoediger groeien dan andere. Men heeft jonge Oost-Indische ratjes in glazen kasjes gesteken, die kiemvrij zijn gemaakt het voedsel dat hun toe gediend werd, was ook kiemvrij, en zelfs de lucht die ze inademden was kiemvrij gemaakt, door ze door watte - te fil- treeren. I)ie beestjes groeiden veel beter op dan hunne kameraadjes getuigen - die in de gewone voorwaarden werden opge kweekt. Zoodat het gezond is in een glazen kasken. Jammer dat het voor menschen maar moeilijk kan gaan in een glazen kasken zijn leven te slijten, maar wie weet of de tijd niet komt dat men de jonge zwakke kinderen in glazen kasjes zal opkweeken om ze tegen de microben te vrijwaren Men mag zich nu aan alles verwach ten De grootste tunnel der wereld. Een kolossaal werk werd thaDS geëindigd dal mag gesteld worden tegen over de grootsche onderneming van hel Kanaal van Panama. Er is spraak van de ondcraardscbe watergeleiding van Catshil, in de Ver- eenigde Staten, die bestemd is óm onop houdelijk gansch de stad New-York van water te voorzien. De groote vergaarbak van Askohan, van waar weldra dagelijks meer dan 22 1/2 millioen liters water naar de hoofdstad der Amerikaansche Unie zul len toevloeien, is inderdaad gelegen op 1-45 kilometers afstand van New-York. Dat is dus de lengte van den tunnel, die op 122 voelen diepte in den rotsgrond werd aangelegd. Het werk heeft zeven jaren geduurd en heeft ongeveer een milliard gekost 25000 werklieden wer den er onophoudend aan gebezigd. overzicht van het slot onzer rekeningen op den laatsten dag van het jaar. De meesterknecht had een weinig ge beefd. Hij legde zijn kleine gouden vijffrankstuk ken in het papier en vouwde het zorgvuldig toe. Hij meende juist het kantoor te verlaten, toen Prieur riep Ik geloof, dat ik het hoofd en het ge heugen verlies. Ik vergat... Wat dan Gij zult op last van den patroon, aan de werklieden van al de winkels de buiten gewone belooning uitdeelen. die hij hun met het einde des jaars geeft. Hier is de lijst en het cijfer voor elk. Drie duizend frank hebt gij te verdeelen... Hier zijn drie rollen van duizend frank. Grivot nam ze aan en vertrok. Richard Vernière trad juist op dit oogen- blik het bureau van den kassier binnen. Hij kwam van zijn kabinet door de gang. waar wij van gesproken hebben en hield een brief in de hand. AI de werklieden stonden stil en groetten hem Blijf maar aan het werk, heeren, zeide hij. Hij richttejzich tot Prieur en vroeg hem Hoe ver staan wij Ik moet nog slechts mijn dagboek na gaan en mijn artikelen op liet grootboek over schrijven om gedaan te hebben, mijnheer, zeide hij. Al mijn staten zijn reeds klaar. Den Om de onderneming tot een goed einde te brengen moesten 7 dorpen worden gesloopt bewoond door 3000 personen, en omtrent evenveel kerkhoven afgeschaft van welke 2.800 graven werden ver plaatst naar nieuwe doodenakkors, in de nabijheid op de kosten der stadj New- York gelegd. Achteruit geboerd. Er blijkt uit de uitslagen der kiczingen van zondag dat de socialisten merkelijk achteruit geboerd hebben in de nijver heidskantons van La Louvière en van Roeulx. 'I Is het onvermijdelijk gevolg van de - algemeene - werkstaking en van de onlangs zoo deerlijk mislukte sta king in de werkhuizen van den Thiriau, waar de roode ophitsers zooveel slacht offers gemaakt hebben. In het arrondis sement Thuin hebben de katholieken, op de 6000 nieuwe stemmen, er 4000 ge wonnen. Bewijs dat onze vrienden in het Walenland meer en meer vooruit gaan, ten nadeele van de socialisten. Hopen wij dat de katholieken profijt zullen weten te trekken uit den bestaanden toestand, en dat zij de macht der roode volksbe driegers voortdurend zouden blijven in krimpen. Belgische Kennel Club. door het Staatsbestuur erkend. 28 en 29 Juni 1914, in hel Jnbeljaars- park te Brussel, Internationale Tentoon stelling van hónden aller rassen Dertig duizend franken prijzen. Deze jaarlijk- sche tentoonstelling vereenigde verleden jaar 1,106 honden, getal dat vroeger nooit in België bereikt werd. Zij duurt maar twee dagen. Aangaande de bevoegd heid en onzijdigheid der rechters en de eerlijkheid van al de behandelingen, biedt zij waarborgen aan wiens voor naamheid heden de liefhebbers bijzonder waardeeren. De honden worden geplaatst in het materieel van de K. C. B. bestaande uit gesloten hokken, zij zijn van elkander afgesloten door volle schutsels, welke hun de rust en kalmte verzekeren zoo volstrekt noodig aan dieren van waarde. Zeer belangrijke prijzen worden toege staan aan de trekhonden en do Commissie van den Staat, gelast met hel aankoopen der honden bestemd voor do trekking der mitrailleuses - zal officieel een keus komen doen tusschen de tentoongestelde honden. Hel programma komt te verschijnen do liefhebbers welke het niet zouden ontvangen hebben, worden verzocht het onmiddelijk te vragen, met aanduiding der noodige inschrijvirigsbulletijns (een per hond), aan do Belgische Konnel Club, 25, Komodiantenstraat, te Brussel. Sluiting der inschrijvingen stellig op 14 Juni a. s. middernacht. - De tentoonstelling heeft plaats onder de bescherming van don Staat, de pro vincie Brabant en de stad Brussel. Al de zendingen van België of buiten land welke haar bestemd zijn, zijn van de terugzendingskosten ontslagen. Het programma geeft derhalve al do uitleg gingen onder alle oogpunten. Sneltreinen. Do snelst treinen rijden natuurlijk in Amerika. Volgens statiestieken der «American Express Company bereikt men in de Vereenigde Staten de grootste snelheid. Het rekord word geklopt door do snel treinen der Lake Shore and Michigan Southernlijn, tusschen Buffalo en Chi cago. De afsiand tusschen deze twee steden is 525 mijlen, 't zij ongeveer 840 kil. Deze afstand wordt doorloopon met oene snel heid van 112 kil. in het uur, stilstand en vertragingen inbegrepen. Daarop volgt de express van den New- York Central, op do lijn van New-York naar Buffalo, die de afsiand tusschen de twee steden, zijnde ongeveer 698 kilom. doorloopt met eene gemiddelde snelheid van 103 kil 500 m. per uur de treinen van den Pensylvania Railroad, doorloo pen den afstand van Chicago naar Pits- burg (750 kil.) met eene snelheid van 101 kil. per uur. Na de voormelde,is de snelste trein deze van Parijs-Berlijn.die de 240 kil. tusschen Parijs en de grensstalic van Erquelinnes aflegt in 2 uren 31 minuten, hetzij met eene snelheid van 95 kil.362m.in het uur. Door den i Belgischen Boerenbond wer den twee boekjes uitgegeven die voorzeker geroepen zijn om veel goed te stichten. Het eersteVerstandelijke en zedelijke opvoeding, is het tweede deeltje der reeks werkjes, die onder gezamentlijken titel van Kindervorming, de wereld worden ingezon den. Het vloeit uit de pen van Dr Fransen. In enkele bladen, behandelt de schrijver op eenvoudige wijze, het zoo belangrijk vraagstuk der kinderopvoeding. Van aan, ja van voor de geboorte der kleinen, volgt hij stap voor stap de zedelijke en lichamelijke ontwikkeling van het kind uitslag van het einde der maand en het slot der jaarlijksche rekeningen zult gij om zeven uur onder de oogen hebben. Beste Prieur, gij zijt een voorbeeldig kassier. Maar, Mijnheer Vernière,zei de kassier eenigzins beteuterd. Ik zeg wat ik meen, en het is zoo. Een ander man zou ten minste drie dagen moeten gehad hebben om al die rekeningen en boe ken in orde te brengen. Het is gewoonte, mijnheer, stamelde de kassier blozend van genoegen bij den lof dien zijn patroon hem toezwaaide Deze hernam Zijt gij naar de Rue Louis Ie Grand ge weest, gelijk ik u gezegd heb Naar de verzekeringsmaatschappij, mijn heer Ja. En wat zeide men u Dat men u juist geschreven had. Ik ontving inderdaad zooeven een brief. Maar die uitlegging voldoet mij niet geheel. Men heeft u daarover verder gesproken. Zeg mij eens wat men er van wist. Dat wegens de nabijheid van de fabriek van verven en vernissen, die aan de onze grenst, het gevaar van brand veel grooter is, en dat daarom het cijfer der premie zal moe ten verhoogd worden. Dit versta ik, onderbrak de patroon. Maar, ging de kassier voort, om te zien in hoever dat meerder gevaar bestaat en hoe hoog de bijslag der premie loopen moet, tot aan de jongelingsjaren. Niets ontsnapt hem en tal van gouden raadgevingen en ernstige wenken voor vaders en moeders liggen in dit werkje besloten. Wij mogen meer zeggen geen woord of het treft juist geen volzin of hij heeft zijne juiste bedoeling. Dit alles gemoedelijk voorgesteld, door voor beelden aanschouwelijk gemaakt en in den meest aantrekkelijken vorm opgedragen. Het tweede draagt voor titel Het ideaal voor het christelijk leven, door kanunnik H. De Jongh, leeraar in de zedenleer aan de Hoogeschool van Leuven. De eerw. schrijver heeft het over de Vol maaktheid. Na aangetoond te hebben hoe de Volmaakt heid het doel moet zijn van het streven aller menschen wijst de schrijver verscheidene dwalingen te recht en bewijst dat elkeen in zijnen stand, in tegenstrijd met verkeerde begrijpen en opvattingen, de Volmaaktheid kan bereiken, verder ook de middelen opsom mende daartoe te gebruiken. Beide werkjes die uiterst wel geschikt zijn om te worden uitgedeeld aan de leden van hoerengilden, boerinnekringen enz, zijn te verkrijgen in den Boerenbond te Leuven, het eerste aan 0,20 fr. 't stuk (0,15 fr. met 50 genomen) en het tweede aan 0,10 fr. (genomen met minstens 50, 0,04 fr.) Ver zendingskosten tèn laste van den kooper. 46' BELGISCHE BEDEVAART naar naar hel If. Hart van Monlniartre en O.-L.- V. van Zegepraal ingericht door l'Alliance Catholique. van 3 tot 11 Oogst 1914. Vertrek uit Brussel Zuid den 3 Oogst rond 11 1/2 ure, stilstand te Bergen rond 13 ure, aankomst te Parijs rond 18 ure. Den 4 Oogst, Bedevaart naar O.-L.-Vr. van Zegepraal en naar liet H Hart van Monlmartre. Vertrek uit Parijs rond 20 ure. Den 5 Oogst, stilstand te Bordeaux, bij woning der Mis aankomst te Lourdes, in 't begin van den namiddag. Den 5, 6, 7, 8, 9 en 10 Oogst verblijf te Lourdes. Den 10 Oogst, vertrek uit Lourdes rond 13 ure, om in den namiddag van den 11 Oogst in België aan te komen. De lijsten zullen den 20 Juli gesloten worden. De deelnemers aan de bedevaart wen den zich tot Van de PuUe-Goossens, drukker, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. Grot van O.-L.-V. van Lourdes te Mijlbeek. Zondag?! Mei, Sinxen, plechtige Slui ting der Meimaand Te 5 1/2 ure Rozen krans. Sermoen door den E. P. Van Mei Ie. Akte van toewyding aan de Allerh. Maagd Maria. Lofzang en Veree ring der reliquie. Kerk van Sint-Martinus. Zondag aanst., Hoogdag van Sinxen, te 4 ure's namiddags, plechtige Sluiting der Meimaand en Opening der maand Juni. Solemneel Lof met Sermoen door den Z. E. Heer Deken. Maandag aanslaande, 2" Sinxendag, om 2 3/4 ure Maandelijksche Vergadering voor de huismoeders der I-I. Familie. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, Zondag 31 Mei, M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. Maandag 1 Juni, (29 Sixendag) M- Meganck, Leopoldstraat. Maatschappij van Ouderlingen Bij stand - Eendrachtige Broederliefde Afdeeling Katli. Werkmanskring. Op Zondag 21 Juni zal de Maatschappij haar 25 jarig bestaan vieren. Om 6 ure II. Mis met algemeene Com munie in Sint Marlenskerk. Om 10 ure Plechtige Mis en Wijding .der nieuwe Vlag, geschonken door M. Komaan Moyersoen, volksvertegenwoor diger, Eere-Voorzitter der Maatschappij, 's Namiddags, om 5 ure,concert en prach tig kinderfeesl.Om 8 ure 's avonds, groot Concert, te geven door de Koninklijke Harmonie van Aalst en prachtige ver lichting van den hof. Zondag 28 Juni om 6 ure 's avonds, groot Volksbanket. Later geven we het volledig program ma. Aankomst der Zomerkleerstof fen en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst. Schandige icoonslschendingEen drietal kerels zijn op ronde geweest en hebben langs den kant der Molenstraat poort al de huizen, deuren en openbare gebouwen met witsel bevuild. Al de viadukten werden schandalig besmeurd. De policie was rond 1 ure 's nachts de zal een opzichter de zaken komen onder zoeken. Men kondigt mij inderdaad tegen den 2 Januari het bezoek van dien opzichter aan. Maar al die maatregelen beletten het tee kenen der polis. Ik heb verkeerd gedaan die zaak niet vroeger te vereffenen. Ik zou naar Parijs hebben moeten vertrekken en zelf naar de Rue Louis Ie Grand gegaan zijn. Zijn kassier verlatende, keerde Richard Vernière, naar zijn kabinet terug, waar hij zich aan het werk zette om van zijn kant zijn rekeningen van het einde des jaars in orde te brengen. De knecht bracht hem licht. De winkels bureaux en kas bleven ook verlicht, daar men er nog aan den arbeid was. Prieur was ijverig aan het cijferen. Hij schreef al zijn rekeningen over en sloot elke bladzijde van zijn grootboek. De staten, welke zijn klerken hadden, moest hij nog slechts invullen. Het werk was om half zes gedaan de kas nagezien en een lijst opgesteld van het geld, dat in huis was, bankbrieven soort bij soort, goud, zilveren koper. To^n dit alles in orde was, nam hij zijn papieren, zijn brieventasch vol bankpapier, een zak vol rollen goud geld, een andere vol vijffrankstukken, nog een met klein zilver geld, en ging Richard Vernière in zijn kabi net opzoeken. Hier gaf hij aan den eigenaar der fabriek zijn rekeningen af, alsook den staat der za daders op het spoor en kon hen aanhou den. De agent was echter verplicht den sabel te trekken om hen in bedwang te houden. Drie andere kerels werden door een agent betrapt, om 5 uur 's morgens, terwijl ze bezig waren met den molen van den heer burgemeester te besmeuren. Hunne potten en borstels werden aange slagen. De daders, ten getalle van zes, zijn gekend. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groole Markt, in n° 6. Erge val. Eene 17 jarige dochter van K. Henri, wonende Paternoster- straat, stond Maandag morgend de ven sters van liet eerste verdiep hunner wo ning te reinigen. Eensklaps verloor zij het evenwicht en stortte ten gronde'. Gelukkiglijk was het niet zoo erg dan men wel meende Melserdienders, die het ongeluk zagen gebeuren, namen het meisje open droegen haar binnen. Slechts de rechterknoesel was verstuikt. Een hedendaagsche wandelende jood. - De wandelende jood is niet meer alleen. Hij heeft dees jaar een mededinger in Jan Piet die gewed heeft om een jaar lang per rijwiel te rijden zonder twee dagen achtereen in dezelfde gemeente te vernachten. Daar wij hem overlaast gelukwenschten, zei hij ons de wandelende jood heeft altijd vijf stui vers op zak ik doen hel beter want ik benzondergeld vertrokkenen leef alleen lijk van hetgeen de verkoop van post kaarten met mijn portret opbrengt. Gij moet nochtans antwoordden wij, groole kosten in banden hebben. Neen, ik weel wel dal er veel bui tenbanden bestaan die niets waard zijn en men toch een twaalftal of een vijf tiental franken betaalt. Men is nog meer gefopt als men .buitenbanden van lage prijzei) koopt die men alle twee maanden moet vervangen. Maar ge kunt verstaan dat men een ouden wielrijder gelijk als ik niet beet neemt. Do buitenband die 't langste duurt, die men aan zijn juiste waarde betaalt is de Michelin band met trengels die 10 franken kost. Ik heb geen betere kunnen vinden na' er nochtans vele geprobeerd te hebben. Met mijne .Michelin buitenbanden en daarbij de uitmuntende Michelin binnen banden van fr. 7,50 heb ik niets te vree zen. Ik zou daarmede de ronde van Europa durven ondernemen. 't Is om de wandelende jood jaloersch te maken. Opening der Zwemkom. De Zwem kom is geopend. Ingangprijs gelijk ge woonte. 's Vrijdags morgends alleenlijk voor de Damen.Te bekomen in de Zwem kom, 's Donderdags, 's Vrijdags en 's Zaterdags, van elke week, warme baden aan frs. 0,50. Wederkeer der jaren. Het is bewezen dat al de dames die gebruik maken van de slijmverdrijvende Pil Walthéry, alle gevaar vermijden en de volkomenste gezondheid bewaren. 1 fr. do doos. 40-jarig jubelfeest. Op Zondag 7 Juni 1914 herdenkt de Maatschappij ter Ondersteuning der Apostolioke School van Turnhout, haar 40-jarig bestaan. Te dezer gelegenheid zal op gemelden dag, te 6 uren 's morgens, eene Mis mot Algemeene Communie plaats hebben, in St-Martonskerk. Om 10 uren, Plechtige Mis, in de kapel der EE. PP. Jezuïlen, waaronder Gelegen- heidssermoon door den E. F. Van den Mergel, Bestuurder der Apostolioke School van Turnhout. ONRUSTBARE KENTEE- KENS. De nieren (gew. lenden) moeten zeer dikwijls alleen verantwoor delijk gesteld worden voor al deze onge makken en deze troebelen dat men zich niet uitleggen kan zwakheid, verveling, vermoeidheid, bij de minste krachtin spanning, hoofddraaingen, gevoel van ledig hoofd, krampen in de beenen, onwederslaanbaren slaap na de eetmalen, hoofdpijnen, orruischingen, zwarte vlek ken voor de oogenen vooral eene zwaarte in den onderrug waar de nieren zich bevinden. 't Is daarom dat zoovele personen die alles beproefd hebben vanaf zij hunne nieren verzorgen al deze ongemakken zien verdwijnen en hunne krachten terug keeren De Foster Pillen voor de Nieren ver sterken de nieren en geven hun de kracht regelmatig en krachtdadig zooals zij alleen het kunnen doen het urinezuur en de de vergiften af te voeren, onver dachte oorzaak van zoovele kleverige en onuitlegbare ongemakken. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo- zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 64. Coudenberg- straat, B russelV raagt en eischl wel de echte Foster Pillen voor de nieren.Weigert of doet u terug betalen al hetgeen het hierne- venstaande merk niet draagt. 5-38 ken, die in het jaar gedaan waren, den staat der schatting van het materieel, van de voor werpen, die zich in het magazijn bevonden, enz. Die algemeene inventaris was in twee bladzijden saamgevat. Waarlijk, de uitslag is schitterend, riep de patroon met blijdschap. Nooit hebben wij tot hiertoe zulk een groot cijfer bereikt. - En wij hebben in kas vijfhonderd twee en vijftig duizend twee honderd zeven en twinth frank vijftien centiemen, welke ik u verzoek met mij te willen tellen, mijnheer. Prieur legde op de tafel van Richard de bankbrieven, de rollen goud, de hoopen vijf frankstukken, het mindere zilvergeld, en tot zelfs de vijftien centiemen, die de rekening vereffenden. Wetende dat hij juist de som zou vinden, welke zijn kassier hem opgegeven had, telde de chef alles maar oppervlakkig na Ik zal Dijnsdag alles naar het Crédit Lyonnais brengen, zeide hij, en opende de brandkast, die achter hem stond en zoo vast in een muur gemetseld was, dat men dyna miet zou moeten gebruikt hebben om ze los te krijgen Met behulp van Prieur legde hij de porte feuille vol bankbrieven op een tafel,de rollen goud in een bak, in verschillende vakken verdeeld, en het zilvergeld in een lade. (Wordt voortgezet.) Zekere waarborg de Stijfsel REMI wordt verkocht in pakken van 1/4, 1/2 en 1 kilo zuiver. Herhaalde straatschenderij.— Meer maals hebben wij moeten bestatigen dat lieele benden knapen de lakken afbreken der boomen op de Kcizerlyke Plaats Die takken vallen dan in de vensterruiten, die verbrijzeld worden. Het geval deed zich opnieuw voor Dinsdag morgend en de bewoners waren verplicht de knapen op de vlucht te drijven. Wij hebben ook bemerkt dat kleine bengels gestadig mét steenen naar de nauwelijks gespeende kaslaniën werpen en dit is een bestendig gevaar voor den voorbijganger op wiens lnofd een of an der werptuig kan terecht komen. De waakzaamheid der policie ter Kei zerlijke Plaats laat veel te wenschen, zelden treft men daar een agent aan. Wielrijden is tusschen de met boomen beplante laan verboden, dat is door eene verordening aan beide uiteinden aange kondigd. Wij hebben gezien dat menigvuldige w ielrijders van de laan gebruik maakten en zelfs dat er aan den neus der politie voorbij voeren zonder dat zy eene enkele bemerking miek. Eens vroegen wij aan een agent waar om hij die verordening niet deed eerbie digen Gij kunt ïiiel raden het antwoord dat wij kregen. Alleen besluiten wij er uit dat die ver ordening voor de ganzen gemaakt is. De Banque de Reports, de Fonds publics et de depóts, d'An vers laat ons weten dat tusschen do vraagpunten welke binnenkort zullen besproken wor den op de vergadering barer aandeel houders, de verandering van den naam der maatschappij voorkomt. Door vriendelijke verstandhouding met do Caisse générale de Reports el de Dépotsvan Brussel, en om alle missing tusschen beide instellingen te vermijden, is er besloten dat hot woord - Reports nimmer zal voorkomen in do nieuwe maatschappelijke benaming. Wichelen. In eene herberg der Patersstraat, ontstond er Zondag avond twist tusschen de genaamden Frans De Mey en Jozef Van Driessche. Van woor den kwam men weldra tot daden. Do twee mannen die met hunne vuisten niet meer genobg hadden, namen do stoelen op en sloegen er woest mee in 't ronde. Het gevecht eindigde eerst toen De Mey zeven erge wonden bekomen had aan het hoofd en Van Driessche twee messteken. Het herberggerief is bijna gansch ver brijzeld. Het s*'ik 0.75 Crème Onfeilbaar geneezing Tube 0.75 IN EEN NACHT Allerfijnst gelaal blijvend lijk voor elke De doos 2.50 De 1/2 doos TEKOOP IM ALLE GOEDE HUIZEN TE AALST le verkrijgen ter Apotheken De Valkoneer, Esplanadeplein, en Van Caolcnhergh, Leopoldstraat 24, ter dro gerij O. Taymans, Groole Markt, bij A De Paepc-Singelyn, Leopoldstraat, hij de Gezusters Meganck, Lange Zout straat, O. Jouret Kerkstraat, L. Fran cois, Mercerie Lange Zoutstraat, 21. 600 dooden. Ottawa, 29 Mei. Een draadloos telegram uit Quebec meldt De pakketboot «Empress of Ire land» van do Canadian Pacific is gezon ken tengevolge eener aanvaring met een koolstoomboot. Een telegram uit Father Pont luidt als volgt Er is niets le bemerken van de «Em press of Ireland «.Men bemerkt opafstand de recluingsbooteii.die de gouvernements- stoombool «Eureka» omringen. Talrijke dooden. 350 personen gered. Londen, 29 Mei. 350 overlevenden van de Empress of Ireland- zijn ontscheept te Rimouski. Er zouden veel slachtoffers zyn. Meer daD 600 personen ontbreken nog en zijn denkelijk omgekomen. De botsing bad plaats tijdens een dikken mist de stoom boot zonk in 10 minuten lijds. De Empress of Ireland De «Empress of Ireland- meet 14,191 ton brut cik8028 ton net. Hel schip is ge bouw in 1906 te Glasgow, en heeft de volgende afmetingen 548.9 voet lengte; 65,7 vreedie en 36,7 diep. Het vaartuig, waarvan do machienen 3168 paardenkracht ontwikkelen en twee schroeven in beweging brengen, hoort toe aan de Canadian Pacific, van Liver pool. Brussel, 29 Mei 1914. Markt op termijn. De markt blijft in 't algemeen goed. Kanadeesche groep goed.Argentina47. Barcelona 136. Brazilian 411. Mexico Tram 362,50. Groep Empain kalm. Héliopolis 115,75. Metropolitain 513. Barcelona 136. Rails 710. Rand Mines 151. Rio Tinto 1756. Tanganika 47. Markt op comptant. Weinig bedrijvigheid in de zaken, doch de toestand is in 't algemeen goed. Bel gische Rent 76,30. Obligations Toscans 5 484. Secondaires 4 455. De tram wegen zijn goed gehouden. Fondateur Barcelona 1020- Dividnnde Bruxellois 1119. Kapitaal Murcia zijn meer waard dan 22. Dividend© Rails 700. Fondateur Transports 1117. Do Toskaansche kapi talen zijn aan 115 en de dividenden aan 47. De bevoorrechte Tramwegen en Electriciteit blijven nog altijd een Koeden koop aan 93, de gewoon aan '28. De Metaalnijverheid vast. Cockerill 1680- Haianzy 1040. Ougrée 1299 Thy 2400. De Charbonnagen zijn heter. Forte Taille 732. Marcinello Nord 450. Noël Sart 3650. Réiinis 14-15. Ouesl Mons 765. l)e koloniale waarden zijn een weinigsken zwakker. Part Kasaï 60. Kalanga 1900. Union Minièreö92. Tusschen de verschil-

De Denderbode | 1914 | | pagina 2