Schoonheid BE ORGELDBflBlSIER. Bisschoppelijk Jubelfeest Dada -Dada Land- en Tuinbouw. O.-L.-V. van Lourdes Kerkelijk nieuws. Zondagrusl. Stadsnieuws. Allerhande nieuws. BEL USOVEIt ZICIIT. TOMAAT CIRIO Premiëu in geld, eerepenningen en diplomas zullen door dc slad toegekend worden. De belanghebbenden mogen zich van nu af laten inschrijven en alle inlichtin gen bekomen met zich persoonlijk of schriftelijk te wenden aan het Bestuur van het Vakonderwijs en Schoone Kuns ten, 15 Musschenstraat, te Brussel. Oogen open. De belgische vrijdenkers gaan binnen kort een congres houdenOp de dagorde slaat onder meer Onderzoek der mid delen om de nieuwe Schoolwet te sabo- teeren». Het officieel orgaan der belgische vrijdenkers schrijft Laat ons de ge meentescholen die er nog overblijven verdedigen. Wij laten aan de antikatho lieke gemeentebesturen de taak over van het vinden der middelen om de Schoolwet te saboteeren. Ze zijn talrijk en 't is hier niet de plaats om ze te onderzoeken. Wij zijn overtuigd dat de regeering krachtdadig genoeg is om de beschikkin gen der nieuwe wet te doen uitvoeren en om de gemeentebesturen, die zouden pogen stokken in de wielen te steken, tot de wettelijkheid terug' te roepen. Niette min is het de moeite weerd de verklaring van het vrijdeukersblad aan te stipper.. Een verwittigd man is er twee weerd. De katholieken zullen goed doen een oog, en wel het goede in 't zeil te houden. De eerste steenkolen in Limburg. Woensdag morgend rond 10 ure is de eerste kool uit de Limburgsche mijnen aan de oppervlakte gebracht, 't Is de pul n. 1 van Winterslag, onder Genck, die dat voordeel geniet. De put is uilgegra ven tot op 454 meters diepte, zonder den minsten tegenslag van instorting, over stroomiug of anderzins. Er werden nu verder boringen gedaan om den onder grond te onderzoeken en op 486 meters diepte werd de kool aangetroffen M. Evence Coppée van Ressaix en de inge nieurs daalden aanstonds in de myn af. De vreugde in de streek was onbeschrijfe lijk en werd lucht gegeven door kanon gebulder en het hijschen der vlaggen. De tweede put die op 40 meters afstand van den eerste gegraven wordt, is reeds 37 meters diep. Men hoopt daar binnen een jaar ook de steenkool te bereiken, Eene katholieke zegepraal. Uit het officieel nazicht der cijfers van de kiezingen te Zennik, is gebleken dat de katholieke kandidaat M. Gravis, niet 6,955 voorkeurstemmen bekomen heeft, zooals men eerst meende,maar wel 8,155. M. Gravis ware dusgekozen geweest met eene prachtige meerderheid, doch onge lukkiglijk zijn er 1200 nietige stemmen bij, omdat zjj uitgebracht werden nevens den naam van M. GraAis en tevens boven de katholieke lijst, 't Waren dus onloo chenbaar katholieke stemmen, aangezien die kiezers dubbel katholiek gestemd hebben. Alhoewel M. Gravis buiten het parlement blijft, kan het niet geloochend worden dat hij de echte gekozene is van het volk. Congo. Vertrek der Albertville Donderdag morgend, ten 9 ure, is de Congoboot Albertville naar Congo vertrokken met 118 passagiers, waarvan 64 van eerste klas. Onder de vertrekken- den bevonden zich reeds twee veteranen der kolonie M. Brognez, een meester gast der ijzeren wogen en M. Wil veis, bestuurder der visscherijen in Congo, die beiden voor de zesde maal naar Congo vertrekken. Het schoone weder had heel wat nieuwsgierigen aangebracht, die het ver trek van de Congoboot bijwoonden. Een portret van koningin Maria-Hendrika. De Kamer bezit reeds eenigen tijd het portret in olieverf van koning Leopold II. Het bureel heeft thans beslist ook het portret van wijlen koningin Maria- Hendrika te laten maken, op dezelfde afmeting, 2,50 m. groot. Dit portret zal in de drinkzaal der Kamer - als tegenhanger van dit van Leopold II bevestigd worden. Het is be steld aan den schilder René Stevens. Spoorwegen. Dienstbiljetten. Eene kwestie, die het personeel van spoorwegenposterijen en telegrafen aanbelangt, is natuurlijk die der dienst biljetten. Het personeel van spoorwegen bestudeert nu het vraagpunt van het toekennen dezer dienstbiljetten aan de kinderen der agenten van het bestuur. Gezelschapsreizen Sedert Maandag zijn de biljetten voor gezelschapsreizen, van prijs verhoogd en van 50 op 65 van den vollen prijs ge bracht, indien op de reis gebruik wordt gemaakt, al was het maar gedeeltelijk, van internationale of direkte treinen. De verhooging van prijs zal dus bijna alge meen zijn voor al de iets of wat lange afstanden. EERSTE DEEL. 34e Vervolg. Met een sleutel, welke hij altijd bij zich had sloot hij de geldkist, deed de verborgen veer werken, welke Claude Grivot uitgevon den had en welke men weder moest spannen om het reusachtig slot opnieuw te kunnen opendraaien. Uit gesmeed ijzer en staal vervaardigd, was die geldkist niet minder stevig dan de platen van een pantserschip. Haar wanden waren niet minder dan tien centimeters dik, en op onzichtbare hengsels draaide de deur zonder geluid te maken. Door een "geheime schikking was hier dit stelsel vervangen en bestond uit een ver borgen veer,welke van binnen twee grendels uittrok, wier bestaan het onmogelijk was te vermoeden. Als men het geheim kende, om die gren dels te doen werken, was het voldoende een kleine koperen knop links en dan weer rechts te draaien. Die koperen knop bevond zich tusschen twintig anderen, die alle gelijk wa ren en tot versiering van de brandkast dien den. Dit alles maakte, dat niemand de geldkist openen kon, want dat geheim was een waar meesterstuk van slotenmakerswerk, dat de meesterknecht uitgevonden en in het fabriek Veekweek en groen voeder. Vele landbouwers hebben dit jaar, spijtig genoeg, slechte klavers. Wij heb ben er zien omploegen om er aardap pelen of beeteu op te zetten. Andere zullen er gewis na de eerste snede omploegen. Vandaar gebrek aan veevoe der. En dat is misere voor heel den zomer, want 'nen boer kan beter eene partij graan missen, dan eene partij klaver. Hoe men het draaie of keere, 't is erg maar van twee kwalen moet men de minste kiezen. Daarom raden wij onze lezers, die in het geval zouden zijn, ten zeerste aan te zorgen voor wel maïs, en dit kan gepast na de eerste snede geschie den. Dit is een gezond, smakelijk en melkachtig voedsel, dat daarenboven veel kan opbrengen. Doch, om malsch en sappig voeder te hebben mag de maïs tamelijk dik staan hij moet welig opgroeien en bii lusschen- ruimten van tien tot viertien dagen bij gedeelten geplant worden dus naarmate de eerste snede klavers afgevoerd wordt. Men plant nu voordceligst op rijen, en, naar de berekeningen van M. Darau- seaux, gewezen leeraar te Gembloers, heeft men zoo van 150 tot 200 kgr. zaad noodig pe'r hectare, 't zij 1,5 kgr. tot 2 kgr. per are. Hooger zegden wij dat men moet trachten malsch voeder te hebben, en gewaagden wij van hooge opbrengsten. Dit is alleen mogelijk bij eene sterke bemesting. Doch aangezien de landbou wer op dit oogenblik, noch over voldoen den voorraad stalmest, noch overgeuoeg- zamen beir beschikt, zoo zal hij nood zakelijkerwijze zynen toevlucht moeten nemen tot scheikundige meststoffen. Onder deze noemen wij eerst en vooral de slikstofmesten, waar maïs eenen goe den voorraad van vergt. Men verwaarlooze ook de potaschmes- ten niet, want die hebben den heilzaam- sten invloed op deze teelt. Zoo bekwam Garola, een fransch landbouwkundige, ongeveer gemiddeld tien duizend kgr. groenen maïs meer per hectare in een tiental proeven, door bijvooging van potasch. Wij zouden dus gerust 150 kgr. zwa velzuur ammoniak per hectare, 500 kgr. superfosfaat en 300 kgr. ehloorpotasch durven inploegen, en op de sneden nog 150 kgr. zwavelzuur ammoniak met de eg inwerken. Bij zulke, bemesting zal de maïs welig en malsch opgroeien, eene overvloedige snede groen voeder opbrengen, en het land in vruchtbaren staat laten ten bate van het graangewas dat volgen zal. William. 46* BELGISCHE BEDEVAART naar naar het H. Hart van Monlmartre en O.-L.- V. van Zegepraal ingericht door l'Alliance Catholique, van 3 tot 11 Oogst 1314. Vertrek uit Brussel Zuid den 3 Oogst rond 11 1/2 ure, stilstand te Bergen rond 13 ure, aankomst te Parijs rond 18 ure. Den 4 Oogst, Bedevaart naar O.-L.-Vr. van Zegepraal en naar het H Hart van Montmartre. Vertrek uit Parijs rond 20 ure. Den 5 Oogst, stilstand te Bordeaux, bij woning der Mis aankomst te Lourdes, in 't begin van den namiddag. Den 5, 6, 7, 8, 9 en 10 Oogst verblijf te Lourdes. Den 10 Oogst, vertrek uil Lourdes rond 13 ure, om in den namiddag van den 11 Oogst in België aan te komen. De lijsten zullen den 20 Juli gesloten worden. De deelnemers aan de bedevaart wen den zich tot Van de Fulle-Goossens, drukker, Korte Zoulstraat. 31, Aalst. Priesterlijke benoemingen Bisdom van Gent. Zijne Hoogweer- digheid de bisschop heeft benoemd Titulairen kanunnik van het kapittel van St. Baafs, den Z. E. H. Kanunnik De Keyzer, S. T. L, algemeen bestuurder der Zusters Franciscanersen van Gent (Crombeen) Onderpastoor te Denderhautem, den E H. Van de Moere, id. te Selzaele te Weltèren, den E. H. De Vos, id. te Schel- lebelle. Kerk van Sint-Martinus. Groote begankenis tot den H. Donatus, bijzondere patroon tegen de vreeselijkc uitwerksels van bliksem en onweder; Op Zondag 7 Juni, zal van 's morgens 5 ure tot na de goddelijke diensten de Heilige Relikwie van den Heiligen Donatus, de geloovigen ter vereering aangeboden worden. Om 10 ure solemneele mis om 4 ure lof, sermoon en Pauselijke Zegen ter gelegenheid van H. Drievuldigheid- Zondag. Maandag 8, om 6 ure, mis voor de overledenen van het Broederschap. zelf uitgevoerd had, zooals onze lezers wel weten. De fabrikant reikte zijn kassier de hand en zeide Beste Prieur, morgen middag komt gij bij mij eten met Claude Grivot ik zal u dan beiden uw nieuwjaar geven. Met de innige voldoening, die voortkomt uit de overtuiging, dat men zijn plicht wel gedaan heeft, drukte de kassier hartelijk de hand zijns meesters en vertrok. Terwijl dit alles gebeurde, bevond Claude Grivot zich alleen op de kamer, die hij be woonde in het huis der weduwe Aubin, en onderzocht met gespannen aandacht het blad papier met cijfers vol geschreven, dat Prieur hem gegeven had om er de gouden geldstuk ken in te wikkelen. Het is een eerste uitrekening van het sluiten mijner boeken met het einde des jaars, had hem de kassier gezegd. En hoewel deze bij het begin van het ge sprek de som gezegd had, waarmede de reke ning sloot, zocht de meesterknecht in de cijfers, welke hij onder de oogen had, het bewijs dat Prieur zich niet bedrogen had. Zonder moeite vond hij dit bewijs. Kort. maar klaar stond er alles op aange duid. De met potlood geschreven samentelling gaf het cijfer van vijf honderd en vijftig dui zend twee honderd zeven en twintig frank en vijftien centimen. In de oogen van den meesterknecht schit terde een straal van genoegen. van Mgr. Stillemans Den 28 Juni aanstaande zal hel vijf-en- twintigjarig jubelfeest van Zijne Hoogw. Mgr Slillemans gevierd worden. Zijne Hoogw. Mgr Slillemans gaf ten beste aan zijn volk de hooge gave van zijn verstand, zijn aposlolieken iever en al zijne krachten. Hij kweet zyn Bis schoppelijk ambt, met de zware lasten eraan verbonden, op voorbeeldigo wijze. I)at getuigt iedereen. Maar in zijn hart, in zijne werking, in zijnen iever en zijne krachten, was er een bijzonder deel weg gelegd voor zijne duurbare werklieden. Hij overlaadde dezen met de schatten van een onuitputtelijk vertrouwen, maat schappelijke werken, beroepscholen, werkmanskringen stichtend de volks gezinde beweging aanmoedigend en steu nend met ecu onverwiobare kracht op het oogenblik dat de Pauzelijke wereld- brief over den toestand der werklieden verscheen, toen zoo velen aarzelden den nieuwen weg te volgen door den Heili gen Vader voorgeschreven. Terecht hebben de katholieke werk lieden Zijne Hoogw. Mgr Stillemans den naam gegeven van Bisschop der werk lieden. Als blijk van diepe dankbaarheid, zal aan Zijne Hoogw. Mgr Stillemans een prachtig zilvereu Kristusbeeld met voet stuk aangeboden worden, op hetwelk een opschrift en de wapens van den eerwaar den jubilaris zullen getekend zijn. Een album zal er bijgevoegd worden bevat tende de namen van al do maatschappijen die ingeschreven hebben. Het slaat iedere maatschappij vrij de som in te schrijden die haar belieft. Do maatschappijen die in de gift willen bijdragen, gelieven zoo haast mogelijk antwoord te sturen aan •M. August Van Iseghem, Oudburg, 36, Gent. 40-JARIG JUBELFEEST DER Maatschappij tol ondersteuning DER Apostolieke School van Turnhout FEESTWIJZER Zaterdag 6 Juni. Te 7 u. 's avonds, aankondiging der feestelijkheden door klokgelui, beiaardgespel en gcschul. Zondag 7 Juni. To 6 uren, Mis met algemeene Gummunie, in dc kerk van den H. Martinus. Om 10 uren, plechtige Mis, in de kapel der EE. PP. Jezuieten. Uitvoering dei- mis van Stelde door een groep leden der Maatschappij, onder de leiding van don Heer Fr. De "Wilde. Tijdens de Mis, gelegen heid-sermoon door den Eerw. Pater Van de Mergel, Bestuurder der Apostoliekc School van Turnhout. Men zal vergaderen, te 9 1/2 uren, Ier herberg van den Heer Maurits Van Caelenbergii, Botermarkt. Te 5 1/2 uren 's avonds FEEST MAAL in do zaal van den Katholieken Burgerskring, Korte Zoulstraat, den leden der Maatschappij aangeboden. Maandag 8 Juni. Om 8 uren, in de Sint Martenskerk (Hoogaltaar) Mis voor de afgestorvene leden. NAMENS HET BESTUUR De Schrijver, De Voorzitter, L. Van Cauwenbergh, F. De Koninck. Van 's middagstot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, Zondag 7 Juni, M. Renneboog, Nieuwstraat. Dief te. Terwijl de weduwe Edmond Rombaut naar de mis van 7 1/2 ure was, is een stoutmoedige dief in haren winkel gedrongen en>roofde er uit de tooglade een vijffrankstuk. De bestolene heeft eene klacht neergelegd- Om een frissche kleur te beko men en het gezicht jong te onderhouden gebruikt men de Zeep, Krccm en poeder Dada. Deze zijn van eerste kwaliteit en behouden de zuiverheid van het vel. Ontdekt. De policieagent Camiel Van Driessche is erin gelukt den persoon te ontdekken die op de Albrechtlaan twee boompjes moedwillig beschadigde. Rechlerlyke vervolgingen zijn legen den dader ingespannen. Aankomst der Zomerkleerstof fen en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst. Op hol. Maandag namiddag gebeur den bijna groote ongelukkeu door het op hol gaan van een jong vurig paard,toebe- hoorende aan M. Prosper Blanckaert, Kerkstraat, liet voertuig werd gedeelte lijk vernield, doch persoonlijke onge lukken zijn niet te betreuren. Van de Zuster Overste van St Germaan Gelief mij nog 10 doozen te zendeu der borstpasPIlen Walthery. Ik vind ze goed en bovt'D alle andere retne- diën tegen den hoest en de keelpijnen. Ja, ja, het is een schoone zaak, mom pelde hij in zich zeiven. Hij sloeg nog eens een blik op de reke ning en ging voort Een erfdeeltje van meer dan een half millioen, waarvan de helft voor mij zal zijn. Nu zijn we beschut voor de koude... En dat ik, indien ik gewild had, zelf de hand op dien schat had kunnen leggen en alles voor mij alleen houden Dit is waarlijk zeer jammer, maar ik ben niet flink genoeg, en daarbij had ik mijn reden om te handelen gelijk ik nu doe. Kom, kom, wat gedaan is, blijft ge daan... Elk de helft Robert zal de som nemen en mij het mijne geven... Ik zal hem gemakkelijk meester zijn, want van a tot z ken ik zijn heele geschiedenis, en niets van al zijn geheimen is mij verborgen. E11, zou hij trachten mij te bedriegen, dan zou hij ras ondervinden, dat Claude Grivot handelen kan. Ik moet het bekennen de vent bezit een onbetwistbaar talent Wij zouden te zamen een vennootschap kunnen beginnen en met het geld, dat wij bezitten een groote fabriek stichten, om het even in welk land. Wel, wel, dat zou ten leventje zijn En nu hebben wij niets anders meer te doen dan met geduld den avond van den 1 Jan. 1894 af te wachten en die is zeer nabij I... Claude Grivot verbrandde het papier van den kassier Prieur en ging zijn avondmaal nemen beneden in de restauratie, waar Vide Gousset en de oude Simon bezig waren met den lof te vertellen van Richard Vernière en insgelijks Magloire den orgeldraaier prezen Concert.— Op Donderdag 11 Juni 1914 om 9 1/2 ure 's avonds Concert op het kiosk Groote Markt, te geven door de Koninklijke Harmonie, onder liet bestuur van M R. Lenssens. PROGRAMMA ie Salut au 5e Lauciers, marsch R. Van den Brouck. 2e Martha, ouverture Flolow. 3e Les Gnómes karakterst. Eilenberg. le Grand Fantaisie Ballet Parés. 5* Hymenéc, wals Wesly. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoulstraat dichter bij de Groole Markt, in n° 6. Zinneloos. Dinsdag nacht was een oudje, in de Binnenstraat wonende, plot seling zinneloos geworden. De ongeluk kige moest Donderdag morgend naar.de krankzinnigenkolonie van. Giieel over gebracht worden. De kracht van het zenuwgestel herwonnen. Iedereen kent de merkwaardige wer kingdie de Piuk Pillen op het bloed heb ben. Zij zijn de krachtigste wederbelever van hel bloed die de apotheek bezit, en een groot dokter heeft naar recht er van kunnen zeggen, dat dePink Pillen bloed geven met iedere pil. Indien die werking op het bloed, bevestigd door talrijke genezingen gedurende 20 jaren, den roem der Pink Pillen heeft gedragen tot in de verst verwijderde dorpjes, zoo is toch de werking der Pink Pillen op het zenuw gestel misschien minder bekend, terwijl zij toch even merkwaardig is als die welke zij op hel bloed hebben. In onzen tijd van overwerken, van belangrijke zenuwverslijtiug, is het goed dat hel groote. publiek weiedal het altijd in zijn bereik heeft eenïverslerker van het zenuwgestel van de eerste soorl, waarmee de uitgeputten.deneuraslhenie- lijders van alle graden het kwaad kun nen bestrijden. Ik weet wel dal de machtige werking der Pink Pillen op de zenuwen goed be kend is bij de geneeskundige, faculteit, maar dat is niet voldoende. In onzen tijd, dal iedereen met de geneeskunde een weinig bekend is, en iedereen in staat moei zijn zich zelf te'verzorgen met het beste algemeone geneesmiddel, is het noodzakelijk te weten dat de Pink Pillen het krachtigste versterkingsmiddel dei- zenuwen zijn en dat met deze pillen de kracht van hut zenuwgestel kan worden herwonnen. Do Pink Pillen zijn verkrijgbaar in alle Apotheken en in het Depot: Apotheek Dcrnevillc, 66 Waterloolaan. te Brussel, fr. 8,50 de doos en fr. 17,50 de zes doo zen, franco. 43 Overreden. Woensdag namiddag, rond 4 ure, kwam de policieagent Haeleydl van do Molenstraat de Kapelle- straat in. Juist op dit oogenblik naderde in volle vaart een licht gespan, door een knaapje bestuurd. De agent bekwam een geweldigen stool van een der berries en stuikte ten gronde vervolgens reden de wielen van het rijtuig hem over het lichaam. Zijne wonden zijn niet erg,doch Haeleydl kloeg over pijnen in den rug, en zijn uniform;) was gescheurd. Het gerij hoort toe aan M. B.. van Haeltert. De gejeider verklaarde dal hij zijn peerd niet—«»er racester was. Op hol. Woensdag namiddag kwam een knecht van M. Louis Callebaul, bur gemeester te Nieuwerkerken, met eene vierwielkar, getrokken door twee paar den, langs de Vaartstraat gereden. Eens klaps gingen de dieren op hol en liepen in de richting van den Dender. Op dit oogenblik sprong de briefdrager Victor De Vos, aldaar op ronde, voor de woeste peerden en gelukte erin, met levensge vaar, dezelve tegen te houden. Zonder zijne tusschenkomst waren groote onge lukkeu te betreuren. Hofstade. Diiisdag nacht hebben tot hiertoe onbekende kerels twee vaten petrol, die op de kaai lagen, in het water gerold. Slechts met veel moeite heeft men de vaten Woensdag middag opgehaald. Erpe. Woensdag nacht hoorde de dochter van den mulder Brondeel, een verdacht gerucht. Zij sprong uit haal bed en riep om hulp. waarop drie in dringers dc vlucht namen. Zij hadden reeds eene geheime kas, welke in den muur is gemaakt, opengebroken en er eene som van 175 fr. uil gestolen ook eene partij klcedingstukkcn hadden zij gereed gelegd om mee te nemen. Eene klacht is bij de gendarmerie ingediend, die een onderzoek heeft ingesteld. Erpe. J. Schollaert, 34 jaar oud, was in hel kopermagazijn van M. De Co- ninck aan den arbeid. Hij bevond zich op eene hoogte van vier meiers toen hij het evenwicht verloor en ten gronde viel. De ongelukkige werd beide beenen gebro ken en bleef bewusteloos liggen. Men nam hem op en bracht hem naar zijne woning over. Erembodegem. Onbekende die ven zijn tijdens de afwezigheid van juffr. De Nul in hare woning gedrongen en oir. zijn goed hart. Middelerwijl besproeiden zij ferm hun keel met den wijn der weduwe Aubin, op de gezondheid van allen. Het nieuwjaar, zeiden zij, dat de baas ons gegeven heeft, is toch drinkgeld, en om eerlijk te zijn zullen wij het tot den Iaatsten cent opdrinken... Gabriel Savanne had op den dag en uur, die hij zelf gesteld had, bij den notaris de groote som in bankbiljetten ontvangen, wier bestemming wij kennen. Hij verliet het kantoor, het geld mededra- gende, dat zorgvuldig ingepakt was en omtrent de grootte had van een gewoon boek. Hij had nu niets meer te doen dan zich naar Saint-Ouen te begeven, bij zijn vriend Richard Vernicre, wat hij dan ook spoedig zou doen- Het was avond. Op den boulevard nam de zeekapitein een rijtuig en gaf voor adresnummer 6 der Rue Hardoin. De koetsier viel heftig uit tegen den lastigen heer, die hem zoo ver wilde doen rijden, en stemdeër slechts in toe den officier naar Saint-Oden te voeren en dit nog op voorwaarde van een ruim drinkgeld. Met die belofte gestild, legde hij de zweep op het paard en zette goed aan. Omdat Richard Vernière de gewoonte had na zijn maaltijd niet meer te werken en hij dien dag nog ernstige zaken af te doen had, had hij aan Madeleine, zijn meid bevolen, het avondeten niet voor acht uur te bereiden. Daar het in de fabriek evenals buiten dood- hebben er alles doorzocht en overhoop geworpen De schelmen maakten twee koperen ketels buit, alsook dertig looden schotels, eene koperen lamp, liunegoed, enz. Brussel, 5 Juni 1914. Markt op termijn. De slechte koersen ons uit Parijs overgemaakt stremmen den vooruitgang onzer markt. Kanadeesche groep zwakker, Argen tina 41. Barcelona 132. Brazilian 407. Mexico 353. Groep Empain gaat niet vooruit. Héliopolis 117. Métropolitain 510. Nitrates Rails 355 Rails 708. Rand Mines 146. Rio Tinto 1714. Tan- ganika 47. Markt op comptant. Bij het opnemen der koersen, beslati- gen wij eene'merkelijke beternis. Belgische Rent 3 °/0 76,35. Obligations Secondaires 1 454. Toscans5°0 484. Tusschen de Bankwaarden is de Sociélé Générale aan 5905. De tramwegen slaan op. Fondaleur Barcelona 1030. Bol.ogne 560 Dividende Bruxellois 1124. De Kapitalen Murcia beter aan 22. Dividende Rails 705. Tram wegen en electricileil worden verhandeld aan 93 in bevoorrechte en 29 in gewoon. De metaalnijverheid houdt stand. Cockerill 1680. Gewoon Longdoz 417. Halanzy 1025. Ou'grée 1270. Thy 2420. Charbonnages hebben weinig vraag. Marcinelle Nord 460. Réunis 1360. Ouest Mons 790. De Koloniale waarden hebben eene betere neiging. Part Kasai 61, Gewoon Katanga 1915. Union Minière 730. Tusschen de verschillende Nijverheden beureu de petroleums zich flink op Be voorrechte Grosny 2960. Gewoon 2850. De vreemde waarden vaster Liguro Toscana 240. Burbach 1735 Dniépro- vienne 2960. Mètallurgique Russo-Belge 1740. ♦GASTON PHILIPS: 4 Wissel-agent aanvaard ter Beurs X f van Brussel. f 14, Vrijheidsplaats. BRUSSEL. 4 Telegram Adr. Philton-Brussel 4 Téléphone A. 1879 J Beurs orders op comptant J 4 en op termijn. Leening op titels. 4 Gratis uitbetaling van Koepons. J Inlichtingen aangaande alle waarden J 4 gekwoteerd en niet gekwoteerd 4 Inschrijvingen zonder kosten op alle J uitgiften van titels J Lede. De laffe eigendomschenders gaan voort met hunne kwade streken uit te richten. Ten nadeelo van den land bouwer Deprez werden ruim 300 aard appelstruiken uitgetrokken. Bij den landbouwer Lievens zijn meer dan 400 beotworlelplanten en bij Jef Van dor Haeghen een 150tal struiken uitgetrok ken. Wetteren. Een bruinviscb, rond de 2 meters lang is op de wijk Jabeke in de Schelde doodgeschoten en opgehaald. Wetteren. Dinsdag hebben onbe kende jonge kerels in den sparrebo.sch van majoor Van de Velde, aan de Warande, brand gesticht die spoedig zulke uitbreiding nam, dat op weinige stonden meer dan 200 vierkante meters sparren totaal in brand stonden. De zesjarige boomen in hetzelfde bosch, heb ben insgelijks door den brand goleden en toegesnelde personen konden door kracht dadig werken het vuur beperken. Schele hoofdpijn, zenuwpijnen, sciatiek. De pijnen (stijven hals, lendewee) het zoo hevig 011 wanhopig lijden dei' zenuwpijnen (sciatiek,tussclien- ribbige) de schele hoofdpijnen, de wanor den en inwikkelingen van hel rumathiek, de jicht, zijn veroorzaakt door de verza meling van het urinezuur dat de nieren (gew. lenden) niet meer kuunen afvoeren. Ook al het werk der nieren op te hit sen, ziet men dit lijden en deze aandoe ningen verdwijnen zoo menigvulciig bij de zittende, bij deze die zich over zware werken bukken of die blootgesteld zijn aan verkoudheden, aan luchttochten. De Foster Rillen voor de Nieren ver sterken deze organen, doen hun kracht dadig al de vergiften afvoeren, die al de zenuwen te prikkelen deze aandoeningen veroorzaken en die zeer dikwijls voorge- loopcn zijn door eene rugpijn of troebele donkerkleurige wateren of die zinksel nalaten. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsclie Apotheek, Ch. Delacre, 64, Coudenberg- straat,Brussel.Vraagt en eischt wel de echte Foster Pillen voor de nieren.Weigert of doet u terug betalen al hetgeen het hierne- cnslaandc merk niet 'draagt. 6-35 Wetteren. Een persoon die er niet al te wel hij T hoofd uitzag, kwam in stil was, zou men zich hebben kunnen inbeelden reeds in 't midden van den nacht te zijn. In haar portiershuisje bereidde Veronica Sollier haar avondmaal, terwijl haar lieve, kleine Martha, die haar reeds teer beminde, nevens haar zat. juist zetten zij zich aan tafel, toen het rollen van een rijtuig vernomen werd, dat met hevig gerinkel over den hard gevrozen grond reed- Het rijtuig hield schielijk stil, en na eenige oogenblikken werd er gebeld. Grootmoeder, zeide de kleine Martha, het is bezoek voor mijnheer Vernière. Dit zal zoo zijn, lief kind, antwoordde Veronica, die aan het koord trok om de poort te ontsluiten, de deur van haar portiershuisje opende en op den drempel ging staan om den bezoeker te ontvangen. Bij het licht van de lantaarn, onderscheidde zij de uniform van een zeeman. XXIV. Wie was de nieuw aangekomene Het was kapitein Gabriël Savanne, de verleider van Germaine, de vader van Martha De poort der straat achter zich toesluitende, groette hij de portiersvrouw en trad vooruit. In de Rue de Miromesnil oefende Veronica hetzelfde ambt uit als nu in de fabriek van Saint-Ouen. De officier had haar dikwijls gezien, toen hij in haar huis verkeerde. Nu echter herkende hij haar niet meer, de herberg van Edmond Raes, aan dén Kapellendriesch. en richtte er dolle toe ren uil. De ongelukkige word naar het policiebureel geleid. De man, die te Liedekcrke woont, was over eenige dagen aan de waakzaamheid van zijnen zoon ontsnapt en er van onder getrokken met eene som van rond de 1200 fr. Hij is door de zorgen der policie terug naar huis geleid. Wetteren. De knecht van den boomkweeker Fr. D. G. reed met paard en drijwielkar door de gemeente, toen het peerd aan de Jan Broeckaertlaan op hol ging De voerman kon het dier niet bedwingen en er gingen ongelukken ge beuren, toen eenige werklieden het pannl vaslerepen en lof slaan brarhlen. Hel st'ik 0.75 Creme Tube 0.75 Poede Onfeilbaar *00 r 4c geneczing van kloven; maakl de huid blank IN EEN NACHT. Allerfijnst en op De doos 2.50 #9'"' bliivend ononlbeer- De 1/2 doos 1.50 •'i* voor elke •o'iouneL,- TEKOOP in ALLE GOEDE HUIZEM TE AALST le verkrijgen lei Apotheken De Valkoneer, Esplanadeplein, en Van Caelenbergii, LeopokLtraat 24, ter dro gerij O. Taymans, Groole Markt, bij A De Paepe-Singelyn, Leopoldstraat, bij de Gezusters Meganck, Lange Zoul straat, O. Jouret Kerkstraat, L. Frau- gois, Mercerie Lange Zoutstraat, 21. Brussel. Donderdag nacht heeft, rond middernacht, een grenadier, die gedurende zes dagen onwettig van zijn regiment afwezig is gebleven, zich ge vangen komen geven, zpggende dat liy den nacht te voren, geholpen door eenen persoon dien hij niet wil noemen, zijne minnares heeft vermoord. Hij zou het lijk in oenen vijver van het Roo-Kloosler bobben geworpen. De soldaat maakte van deze ernstige verklaring een afschrift op, dat hij met den naam Appolos ondcrleekende. De soldaat echter uitte zulk een vreem den praat, dat de officier den policie- geneesheer liet roepen, die vaststelde dat mon zich tegenover een geesteszieke bevond. Zijn naam bleek buitendien niet Appolos, doch Van Durmo le zijn. Hij is 20 jaar oud. De geneesheer heeft hem in afzondering laten brengen. Inmiddels werd de gendarmerie van Auderghern gewaarschuwd en deze dreg de den vijver af doch tot nogtoo zonder gevolg. Naar wij later vernamen is de man zinneloos. Ukkel. Dinsdag gebeurde een droe vig ongeluk op den steenweg van Water loo. Do melkboer Jules Francken, was op zijne ronde en had zijn 12jarig docli- lerken mede laten rijden. Terwijl de vader het gespan voor de woning van eenen kalanl stil gehouden had, en afge stapt was om de melk te bestellen, ging het paard op hol. Men oordeele over den schrik win liet kind dat alleen op de kar zat. Deze holde en bolde woest over de straatsleenen. Voorbijgangers wilden het gespan tegenhouden, doch vruchteloos. Op de Kleine Huilaan werd liet meisje van de kar geslingerd en bleef roerloos liggen. De geburen kwamen toegesneld en beslatigden dat hot meisje eene erge wonde aan het hoofd had. De vader die hel ongeluk zag gebeuren vluchtte wee- nend het veld in. Het kind werd opgenomen en in een naburig huis binnengebracht. Een bijge roepen geneesheer kon enkel het overlij den vaststellen. De moo ier van het arme slachtoffer is schier waanzinnig van smart zy had maar een dochterken. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht6).2 Vrouwelijk 6) Huwelijken J. Bomon, werkt. k. met V. Becqué, zb. H. V. der Eist, tw. met C. Van Nieuwenhove tw. V. Van den Bossche werkm, met M. Van Geit, tw. J. De Wolf, tw met M. De Neef, tw. D. Iloebeeck, pasw. met M. De Moor, tw. J. De Boeck, sclioeum. met M. Luy- paert, zb. Overlijdens P. Baeyens, vr. D'hondt, zb. 45 j. Lan- gestr. M. Librecht w° Dc Guls, zb. 78 j, Leopöldstr. H. De Kimpe wr Dc Vulderzb. 77 j. Zonnestr. A. Van Laugenhove w" Van Nuffel, zb. 7S jaar Grocnstr. R. Van Nedervelde, we De Winne, zb. 86 j. Kooistr. M. Van Belle we Vidy zb. 92 j. Korte Zoutstr. V. Schelfhuut, winkel. 74 j. St. Martenpl. 5 kinderen onder de 7 jaren. want sedert meer dan acht jaar was Veronica veel verouderd en veranderd. Is mijheer Vernière thuis vroeg. hij. Daar mijnheer Vernière nog aan het werk is in zijn kabinet, kan ik u niet zeggen of hij te spreken is, mijnheer antwoorde zij. Ik ben zeker, dat hij voor mij wel te spreken zal zijn... Gelief hem mijn naam te noemen, dat zal voldoende zijn. Wie moet ik aanmelden Den kapitein ter zee, Savanne. Terzijde schuivende om den doorgang in de deur van haar huisje vrij te laten, zeide Veronica Kom een oogenblik binnen, mijnheer gelief mij te verschoonen, dat ik u niet aan stonds bij mijnheer Vernière breng, maar ik heb stellige bevelen. Die gij moet uitvoeren. Dat is zeer wel. Ik zal wachten er is geen haast bij. Dit zeggende, trad Gabriël Savanne het portiershuisje binnen, terwijl Veronica zich naar het kabinet van den fabrikant begaf. De kleine Martha, die den officier schuchter aankeek, zeide, terwijl zij een stoel vooruit schoof Zet u, als 't u blieft, mijnheer groot moeder zal niet lang wegblijven. De beleefdheid van dit kleine meisje, dat verstandig aangezicht, de oogen vol uitdruk king, troffen Gabriël Savanne zeer. Daarbij scheen het hem, dat de wezens trekken van dat lief kindje hem andire trek ken herrinnerden, die hij vroeger gekend en bemind had. wordt voortgezet.

De Denderbode | 1914 | | pagina 2