Schoonheid DE ORGELDRjlfllSTER. ItliwMVMn. Dada Dada Dada 'T EEN EN 'T ANDER Stadsnieuws. TOMAAT CIRIO wtrelU. Zondagrust, Zoo zagen wij, heel Europa over, door socialistische invloeden, bij duizen den verdwijnen of althans deerlijk geha vend, en vooral in de groote steden Den godsdienstzin en deze vervangen door genotzuchtden geest van afhan kelijkheid, van plichtbesef en toewijding bij kindereu tegenover ouders en bij dienstboden tegenover overheden het zevende zoowel als het zesde gebod overal onder de voeten getreden het ware christelijk geweten door een eigen leugen-geweten vervangen het huwelijk ontheiligd en dit door de vrije liefde op zij gezet in plaats van ware vrijheid, ongebondenheid of ook gewetens- en godsdionst-d wang in plaats van ware broederschap klassenhaatin plaats van Christelijke liefde zelfzucht en hardvoch tigheid, althans bij gelegenheid van werkstakingen en waar het godsdienstig gezinde medeburgers geldt. Welnu, als aan dit alles de roovende en slachtende en verdervende dief, op wien Jezus-Christus doelde, niet te er kennen is, als dat niet de vruchten van een slechten boom zijn, dan weet ik niet, waarop Hij gedoeld heeft, of wat men onder kwade, voor huisgezin en samen leving verderfelijke vruchten moet ver staan. Dat Gods wijsheid en goedheid uit het kwade het goede heeft weten te trekken, n.l.de verbetering van den loon- standaard der werkende klasse, kan het kwade onder geen opzicht vergoelijken, daar zulks ook door geoorloofde midde len had kunnen bewerkt worden, zooals dat werkelijk op vele plaatsen geschied is. En als ik nu hier tegenover stel de zendingen en aanbeve lingen, welke Z. H. de Paus, als Christus' Plaatsbekleeder, aan de 13 nieuw-be- noemde Kardinalen en in hen aan alle Kerkvoogden der wereld geeft, dan kan ik niet anders dan Hem erkennen, Die gekomen is op aarde, om hel leven te brengen en dit oveivloedig. Geen andere zonding heeft Hij, na de voltrekking van 't Verlossingswerk, bij Zyn Hemelvaart aan Zijne Apostelen gegeven. Gaat der halve, zoo spreekt de Meester, en leert alle volken, en doopt hen in den naam des Vaders en des Zoons, en des Heiligen Geestes, en leert hen onderhouden, al hetgeen Ik u bevolen heb. En ziet, Ik ben met u alle dagen, tot de voleinding der wereld. Hier is geen sprake van een zending, waarbij de tijdelijke belangen op de eerste plaats zouden staan, waarbij met de menschelijke of wereldlijke wijs heid in beraad zou moeten getreden wor den. «Wie geloofd zal hebben, zal zalig worden, en wie niet geloofd zal hebben, is reeds veroordeeld. Ook wordt er geen splitsing gedoogd tusschen het geloof aan de Goddelijke leer en de bewa ring der Goddelijke geboden. Niet liet geloof alleen, niet het geloof aan som mige fragmenten van christelijke waar heid, maar het Geloof, één en onver deeld, word door Christus geëischton zoo ook nog thans door Zijn Plaatsbe kleeder. Ook dient dit Geloof vruchtbaar te worden gemaakt door rechtvaardig heid en liefde. Ziedaar wat Christus, ziedaar ook wat Pius aan de 13 Kardi nalen bij hun afscheid aanbeval. Wal al leven en overvloedig loven deze begin selen over heol de wereld hebben aange bracht, niet onkel voor afzonderlijke personen, maar ook voor familiën, vak- vereenigingen, voor heele volksklassen, landen en werdddeelen, dat kunnen de historie, de monumenten en ontelbare nog voortbestaande gebruiken en toe standen getuigen. Kortom, wie de oogen niet vrijwillig voor het licht en de ooren voor de waarheid, door de Kerk aller wegen verspreid, wil sluiten, zal ook heden ten dage den overvloedig leven gevenden invloed dei1 Kerk moeten er kennen. En nooit zou de betreurenswaar dige toestand, waarbij de werkmansstand deerlijk miskend en verongelijkt was, zoover gekomen zijn, als niet de onge- loovige voorgangers en voorzaten van hen, die zich thans met hunne revolutio nairegedachten en hunnen overal ontevre denheid en wrok wek kenden klassenhaat als de redders opwierpen, den invloed der Kerk hadden verhinderd en tegenge werkt. Ik heb die mannen des ongeloofs vóór een 25-tal jaren liuu on menschel ijk werk zien verrichten, toen zij honderden werklieden van beider kunne jong en oud, dag en nacht soms doodenden arbeid lieten verrichten voor een hongerloon, terwijl men gedwongen was een groot getal jongelingen eener katholieke veree- nigiug aan werk te helpen, omdat het aan die onmenschen had behaagd af te kondigen of die vereeniging of hun fabrieken te verlaten. Diezelfde mannon bezitten thans palei zen te Brussel en te Antwerpen, zooals de meeste socialistische en liberale onrust stokende hoofdmannen in liet nooit vol prezen Belgenland, dat, tegenover deze EERSTE DEEL. 36e Vervolg. Alvorens te antwoorden, deed de kapitein een geweldige poging om zichzelf meester te worden. Wij weten reeds hoezeer het hem griefde aan Richard Vernière de bewuste bekentenis te moeten doen. Welnu, zeide hij eindelijk met sombere stem, ik zal alles verhalen... Spreek dan haastig, want uw woorden en handelwijze vervullen mij met ontzetting. Krampachtig drukte de officier de hand van Richard Vernière in de zijne, en sprak Terwijl ik bij u een misstap kom be lijden, kom ik ook bij u troost zoeken... Wat... Aan mij een misstap belijden Of lievereen misdaad I... Dat is onmogelijk, riep de eigenaar... Een misdaad Gij Gij hebt geen misdaad bedreven Helaas Als neergedrukt onder een te zwaren last, boog Gabriel het hoofd. Richard Vernière hernam Ik begrijp u niet. Gij een misdaad be gaan Gij, de voorbeeldige man dien ik altijd bemind en hooggeschat heb Gij, de man, van eer bij uitnemendheid,wiens recht schapenheid aan iedereen tot voorbeeld mocht gegeven worden I... Gij, wiens rechtvaardige woelgeesten, het vaandel der gerechtig heid en zelfs dor verdraagzaamheid, als ook der belangstelling in eiken stand dei- samenleving gedurende 30 jaren, tut overgroot welzijn des lands, in katholie ken geest, wist hoog te houden. G. K. Pr. voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Ha Dierbare Vrienden vergeet geen dag ooit, te zorgen dat uw huisgezin christelijk zij en blijven Ge moet weten, met al die woeling van liberalism, en socialism, en daensism heerscht er tegenwoordig een be stendig gevaar voor de gezinnen. Al wat in strijd is met de waarheden van ons heilig Geloof, 't is te zeggen, met de waarheden die door God op bovennatuurlijke wijze aan het menschdom zijn bekend gemaakt en door onze Moeder de Heilige Kerk worden voorgehouden, al wat daar mede in strijd is, wordt door het liberalism en het socialism geprezen en voor gehouden. En, tot overmaat van deugnieterij, durven hunne schaamtelooze gazetten dan nog schrijven, dat het liberalism en het socialism niet tegen den Godsdienst zijn Daarenboven streven die twee goddelooze en godsdiensthatende secten aanhoudend om het volk te onttrekken aan de gehoorzaamheid der geestelijke overheid en 't is op dit droeve gebied, dat het daensism de hand reikt aan die twee ongodsdienstige partijen. Al wie opstaat tegen pastoor, bisschop, of Paus, is zeker opgehemeld te worden door daensistische gazetten... Ja, dierbare vrien den die uwe brave kinderen wilt bevrijd zien van de droeve dwalingen van onzen tijd, zorgt er voor, dat uw huisgezin christelijk blijve, ja christelijk door en door, met volle onderwerping aan de wettelijke geestelijke overheid... Houdt ten strengste alle liberale, en alle socialistische, en daensistische schrif ten of bladen uit uw huis weg... Gij zoudt voorzeker geen schrift dulden in uw huis dat gestatig Onze moeder de Heilige Kerk aan vallen en beleedigen, 't zij met hare leering te bestrijden, 't zij met haar de gehoorzaam heid harer kinderen te onttrekken. Geld verloren, Iets verloren Eer verloren, Meer verloren Ziel verloren, AI verloren O ouders denkt daar dikwijls aan, wan neer het er op aan komt te zien wat gij aan uwe kinders moogt toelaten en ook wanneer het er op aankomt te beslissen naar welke school gij uwe kinders sturen zult. Geen rijker kroon, Dan eigen schoon zoo zong de zoetgevooisde Vlaamsche dichter Karei Ledeganck. Het is spijtig, dat veel Vlamingen, eens dat ze rijke menschen geworden zijn, of meenen tot de klasse der rijke menschen te behooren, die schoone en aloude waarheid schijnen te vergeten en hunne eigen schoone moedertaal vaarwel zeggen. Wacht u van zotten en kromme houten. Een zot is niet te staan. En waarom niet Ja, vraag het aan Baas Fernz, zei een mijner geburen overtijd. En ik antwoordde aan den jongen Ga liever u zeiven te rade Ge weet gij ook wel wat al zottigheden gij uit recht, als gij te driftig zijt. Dan hoor ik u vloeken en zweren, en wenschen en verwij ten, en beloven van naar Halle te gaan, twee stappen voorwaarts en een stap achterwaarts. Ach, Heere toch ik heb altijd gemeend dat de Vlaamsche werkmenschen meer religie hadden, maar ik zou er nu nog wel aan bedrogen zijn op het einde van mijn leven en moeten gelooven over onze dierbare werk lieden wat me laatst een heer pastoor zei- over de boeren van zijne parochie Rustica gens Est optima flens. Sed pessima gaudens Mijn boeren worden maar godvruchtig, Als eenig ongeluk hen deert Of als zij, ziek en zuchtig, Te kuchen zitten bij den heerd Alia Jongens een beetje meer en beter luisteren naar het sermoen, dat pastoor of onderpastoor uwer parochie u eiken Zondag in de Mis spreekt... of, zoo niet, wordt ge allen de prooi van liberalism, of socialism, of daensism, drij leelijke ismen, die de men schen op de baan van het tijdelijk en eeuwig ongeluk zetten Een wijze huisvrouw koopt nooit iets, omdat het goedkoop is. Naald en draad is altijd goed Vivat de naald en de vingerhoed De huisvrouw, die dat liedje kent en zich toepast, wordt eens Van arme moeder bij den heerd, Mevrouw met koets' en peerd op voorwaarde natuurlijk, dat ze hare weke- lijksche profijtjes niet laat opstrijken door het - al te slimme socialistenspel Eene goede huismoeder zorgt er voor. dat heel haar huishouden 's avonds, aanstonds na het eten, samen het avondgebed doe. Dat brengt 's Hemels zegen meê, zei mijn vader zaliger, en 't is ook een uitmuntend middel en eerlijke geest iedereen eerbied en bewon dering afdwong I Neen, neen, Gabriël, het geen ge daar zegt, is onzinnig... En ik zeg u nog eens Ik wil en kan u niet gelooven, want daarvoor ken ik reeds te lang uw recht schapen hart... Welnu, mijn vriend, hetgeen ik u zeg is nochtans zoo, hervatte de kapitein, en dc misdaad, die ik bedreven heb, was zoo hate lijk en lafhartig, dat de herinnering er van mij altijd voor den geest staat en mijn hart met wroeging zal vervullen, zoolang ik zal leven... Men prees mijn rechtschapenheid, zegt gij, mijn rechtvaardig en eerlijk hart... Welnu, ik heb mij gedragen als een man zonder eer en zonder ziel... Ja, vriend, ik heb mij gedragen als een ellendeling... Die wonderlijke en onvoorziene bekente nis aanhoórende, vroeg Richard Vernière zich met onrust af of zijn vriend niet met plotselinge zinneloosheid geslagen was. Laat ons elkander eens goed verstaan, zeide hij na eenige oogenblikken. Ik geloof, dat gij door een overdreven eergevoel laat vervoeren. Gabriël Savanne schudde het hoofd. In geenen deele antwoordde hij. De misdaad bestaat, en het is vruchteloos, dat uw vriendschap mij tracht schoon te was- schen. Het gezicht van Richard betrok en een diepe rimpel ploegde zijn voorhoofd. Terwijl hij zijne handen uit die zijns vriend terugtrok, zeide hij Wanneer een misdaad gepleegd wordt, om de kinders eene goede opvoedingte geven. Knorrig wijf, Goede huisvrouw 1 i Een wijf met witte vingers is de beste huis vrouw niet 1 Die bij zichzelven ter schole gaat, heeft eenen zot voor meester. Welaan Vrienden, nu kunnen de huis moeders toch niet zeggen, dat ik niets voor hen geschreven heb. deze week 1 Ik dorst het waarlijk niet nalaten dezen keer. Want, moet ge weten Vrienden 1 ik vrees de ruzie met huismoeders Notum furens quid femina possit. Sait-tu bien ce que peut une femme en fureur Zoo zegt ievers Cornelius Nepos, of Cor- neille (dat en heb ik zoo juist niet onthouden). Delenda Carthago Eene driedubbele macht heeft zich ontwikkeld tegenover ons en bedreigt onzen Heiligen Godsdienst en onze rust en welvaart. De sterkte dier macht ligt enkel in onze werkeloosheid en in de slaapziekte, die ons allen heeft aangetast... Laat ons een kort en moedig besluit nemen vandaag Aan 't werk, allen aan 't werk onverpoosd aan 't werk tegen 't libera lism, 't socialism en 't daensism Aan 't werk ieder voor ons, elk in zijnen kring aan 't werk door woord en schrift Aan 't werk, en binnen vier jaar is met Gods hulp de macht van goddeloosheid en schismatikerij verpletterd en vergruisd. FERNZ. Katoenen ruiten. moeten er twee menschen zijn een misda diger en een slachtoffer... Wie is uw slacht offer Mijn slachtoffer is een vrouw, stamelde de zeeofficier. Het is misschien uw vrouw, herhaalde de fabrikant. Zulk een braaf en voorbeeldig mensch... Neen... het is een andere. Wat een andere vrouw dan de uwe Ja... een meisje... een onschuldig kind... Nu ga ik u verstaan, riep de fabrikant met krachtige stem. Gij hebt een meisje ver leid en toen verlaten... Ongelukkige! sprak Richard Vernière met innig verdriet. Ja, mijn vriend, verwijt het mij, ver acht mij, verpletter mij, want ik verdien het. Maar heb medelijden met mij, en help mij het kwaad herstellen, dat ik bedreven heb... Gij weet wel, dat ik bereid ben, indien het immers mogelijk is. Zeg mij, wat moet ik daarvoor doen Welnu, indien gij wilt luisteren, zal ik u alles zeggen. Eenige oogenblikken bleef Gabriël Sa vanne zwijgen toen begon hij met pijnlijke en afgebroken stem Zooals gij u nog zult herinneren, woon de ik in 1883 te Parijs, waar ik een ambt bekleedde bij den staf van het ministerie van marine. Dat herinner ik mij nog zeer wel. Sedert twee jaren was mijn arme vrouw Jeanne overleden aan dc tering, die Hij sloeg opmerkzaam vier mussclien- wi.ifjes gade en bestatigde dat de eerste in Tl dagen G nesten uilbroeide met 24 eieren; de 2e in 49 dagen 5 nesten met 24 eieren; de 3e lil 48 dagen 3 nesten met 13 eieren,, en de vierde in 83 dagen G nesten met 33 eieren. Men ziet dat het musschenras nog zoo gauw niet zal uitsterven Bisschoppelijk Jubelfeest. (28 Juni 1914) Bericht aan de Maatschappijen. I)e Antisocialistische Werkliedeubond van hel arrondissement Gent heefl de werkliedenvereenigingen van hel bisdom Gent uitgenoodigd de gelegenheid van het vijf-en-lwinligjarig jubel van Zijne Hoogw. Mgr. Stillemans waar te nemen, om Hem hunne diepe dankbaarheid uit te drukken, en haar verzocht bij te dragen lot het aanbieden, aan den hoogwaarden Jubilaris, van een zilveren Christusbeeld met voetstuk. De maatschappijen, die den oproep hebben beantwoord, zijn talrijk.Wij ver wittigen echter de achterblijvers hun antwoord niet tot het laatste oogenblik uit testellen, daar het album, hetwelk al de namen der maatschappijen die intee- kenen zal bevatten, onverwijld moet worden vervaardigd. Tevens worden de maatschappijen, die bij misslag geen omzendbrief ontvingen verwittigd dat ze hunne bijtreding dienen Ie zenden aan M. August Van Iseghem, Oudburg. 36, Gent. haar leven jarenlang ondermijnd en van haar een ware martelares gemaakt had. Hoewel ik nog betrekkelijk jong was, dacht ik er in het geheel niet aan een nieuw huwelijk aan te gaan. Altijd was mijn gedrag onbesproken geweest. Op zekeren dag ontmoette ik een meisje, dat tot den laagsten stand der maat schappij behoorde. Zij was zoo bevallig, zoo deugdzaam als het maar mogelijk is zich in te beelden en werkte voor de kost bij haar moeder. O, vriend, ik zweer het u, maar nooit dacht ik er aan dit meisje in schande te brengen. Ja, gebeurde het soms, dat die ge dachte in mijn geest opkwam, dan verwij derde ik ze aanstonds met verontwaardiging en afschuw. Maar, ik moet het bekennen, haar schoonheid en eenvoudigheid spraken zoo levendig tot mijn hart, dat ik wel gevoel de, dat ik er niet aan zou kunnen weerstaan.. Ik gaf mij rekenschap, dat het beste, het eenigste redmiddel zou geweest zijn haar huis te vluchten. Welnu, daartoe had ik de kracht niet. En, daar ik mij zelve niet meer meester was, besloot ik haar te trouwen. Ongelukkig bezat zij den bruidschat niet, en ik zou hem haar zeker kunnen geschon ken hebben, daar ik vreesde mijn zoon Henri te kort te doen. Aan het ministerie vroeg ik de toelating om te trouwen met een meisje, dat echter den vereischten bruid schat niet bezat. Met een eenvoudige levens wijze dacht ik genoeg van mijn jaarlijksche inkomsten te kunnen sparen om na mijn dood, zonder eenige schade voor Henri, mijn tweede vrouw een ruim bestaan te verzeke- Te Zeevergcm viel de bliksem in de stalling van Edward More). Geen dei- paarden werd getroffen. Het aantal hoo rnen welke in splinters werden geslagen is groot. Te Zantbergen werd de barrcelwacht. ster Marie Beeckman, moeder van een talrijk kroost, dicht de statie doodgeblik semd. Te Evergem, wijk Overdam, viel de bliksem in het varkenskot van den land bouwer Kamiel Balcaen een varken werd gedood. Te Bassevelde viel de bliksem op eene groote schuur en paarden remise der ge- wezen brouwerij van M. Buysse. Het gebouw werd de prooi der vlammen, alsook 10.000 kilos vlas. Te Assenede is zondag om 2 ure de bliksem gevallen in eene kamer van M. Van Overbeke, brouwer. Twee ruiten werden uitgeslagen en eene hoeveelheid papier van de muur gerukt. Te Etichove-by-Audenaarde is des avonds de bliksem gevallen op de hof stede van Theofiol Bourgeois, voorbij de statie. Hel huis, de schuur, de stallingen werden met geheel den inboedel vernield. Men kon de koebeesten redden. De schade door verzekering zeslreden, is groot. Te Sinaai-Waas is de bliksem govallen op de stallen van Alfons Laureys, land bouwer. wonende Molenstraat. Het ge bouw is gedeeltelijk weggerukt. Bij Pieter Van de Vyver, in de Nieuw- straat, drong de bliksem door de schouw in de woning. Een muur barstte open op gansch zijne lengte.De inwoners kwamen er met den schrik van af. Te Hamme viel Zondag namiddag, de bliksem op do wijk Ste-Anna in de stal ling der weduwe Jozef van Peyenbroeck, landbouwster, die geheel afbrandde. Een aantal konijnen, eene parlij vlas, al den alm en nog menige andere voorwerpen, zijn de prooi- der lammen geworden. Niets is verzekerd. Uit het Walenland, Holland, Duitsch- land en Frankrijk komen ook droeve tijdingen. Aan dit blad behoort een bij voegsel. Concert. Op Zondag 21 Juni 1914, om 11 Vt ure voormiddag, Concert op het kiosk Groote Markt, te geven door de Fanfaar der Pupillenschool, onder de leiding van M. R. Van den Brouckc. PROGRAMMA 1. Le Président Wilson E. Novi. 2. L'Echo des Bois J. Martin, soliste M. J. Dugouy. 3. Caprice pour 2 cornets. Pillevestre. sol. MM. Van Santbergen et Hanoliau. 4. Bijou, fantaisie G. Thon. 5. Idéal, valse Deneufbourg Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange, Zoutstraat dichter bij de Groote Markt, in n° 6. Molenaarsgilde. De algemeene ver gadering van 't Molenaarsgilde zal plaats hebben op Zondag 21 Juni, te Aalst, om 3 ure namiddag,ten lokale»'t Paviljoen», Groote Markt,bij M. Emiel Van de Maele. Aankomst der Zomerkleerstof fen en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst. I'ostbureel.— Te beginnen van 28 Juni toekomende, zal het postbureel van Aalst Midden (Nieuwstraat)op Zon- en erkende Feestdagen voor het publiek maar open blijven van 9 tot 10 uren. Aanranding. De genaamde Cle mentine Eemans, 15 jaar oud, wonende Geritschen steenweg, kwam Zondag na middag van de geneenle Erpe huiswaarts, toen zij in een eenzamen kouter door een manspersoon aangerand werd. I)e schurk vatte haar vasl doch zij kon zich losruk ken; op nieuw vastgegrepen, werd zij ditmaal mishandeld. De aarander dreigde het kind met don dood, indien zij hem dierf verader.Do policie heeft den schurk een metserdieuder van Erpe, maandag namiddag op zyn werk doen aanhouden. Om een frissche kleur te beko men en het gezicht jong te onderhouden gebruikt men de Zeep, Krcem en Poeder Dada. Deze zijn van eerste kwaliteit en behouden de zuiverheid van hot vel. Mishandeld.—Een 80 jarige ouderling is door zijnen zoon zoo erg mishandeld, dat hij gansch Liauw geslagen is en om zoo te zeggen noch armen noch becnon verroeren kaii. Er is proces-verbaal opgemaakt tegeu den vaderbeul opge steld. De verstoptheid en al hare gevol gen, (draainisseu, schele hoofdpijn, ver blindheid,slechte spijsverleering, lenden pijnen, enz.) zijn altijd vlug genezen dooi de slijmverdrijvende Pil Walthéry. 1 Fr. dc doos. Diefte. Ten nadeele van ccnon vleesciihouwer der wijk Osbroek, werd Zondag avond een groot stuk gerookt vleesch gepikt terwaarde van 4 frank. Men denkt met een viervoetigen dief le doen te hebben.Een onderzoek werd noch tans ingesteld. ren. Het antwoord, dat van liet ministerie kwam, was een weigering. Al deed die tegen slag mij geheel en al het hoofd verliezen, ik besloot niettemin het huwelijk aan te gaan en deed de noodige stukken lichten... Daar de boeken van den burgerlijken stand tijdens de Commune verbrand waren, was alles in zulke groote wanorde, dat, door een onver klaarbaar toeval, of door de nalatigheid van een klerk de stukken, die mij toegezonden waren mij den naam mijner moeder toege schreven. Mijn verstand ging nu geheel op hol. Niettegenstaande dat, zag ik de moge lijkheid van die stukken gebruik te maken om onder dien valschen naam het huwelijk te voltrekken, zonder mijn loopbaan bij de marine af te breken, vermits het ministerie nooit zou weten, dat het de luitenant ter zee, Gabriël Savanne was, die, ondanks het ver bod des ministers, met een meisje zonder bruidschat in den echt getreden was. Ik meende zeker te zijn van den goeden uitslag, met mijn plan aldus te beramen. Maar de moeder mijner beminde, verder ziende dan ik dacht, weigerde haar toestemming tot dit huwelijk, dat haar nochtans als een onver hoopt geluk moest voorkomen. Daar de doch ter spoedig meerderjarig zou worden, drong ik bij haar aan, dat zij het huis ontvluchten zou en met mij in den echt treden, tegen den wil van haar moeder, daar ik vast besloten had mijn doel te bereiken. Voor een oogenblik onderbrak Gabriël Savanne zijn verhaal om zich het voorhoofd af te vegen, dat vochtig was van 't zweet. Onze verwittiging tegenover die twee valsclie oudheidkundigen is in de slad wel onthaald geweest, en in 't vervolg zullen onze medeburgers beter op hunne hoede zijn. Het schijnt dal er nogal veel slachtoffers waren. Ontmoediging van Vijftigjarigen. Het is waarlijk treurig, de gemakke lijkheid waar te nemen waarmee de man en vooral de vrouw, wanneer zij den vijftigjarigen leeftijd bereiken, zich laten ontmoedigen. Bij het minste wal hunne gezondheid te wenschen overlaat, klagen zij, maar handelen niet, noch verzorgen zich. 't Is onnoodig. zeggeu zij, wij zijn er te oud voor.» Die treurige geestes toestand, die op niets berust, is zeer na deel ig, Op vijftig jaren zijnde man en de vrouw nog vol weerstand, en niets is,om tot een gevorderden leeftijd te komen, zoo noodig als de vaste wil gezond te blijven en te doen wal nuttig is om er te komen. Het bloed onderhouden in een staat van zuiverheid en van kracht en daarbij de regels der hygiëne en der ma tigheid betrachten, daarin zit Jiet geheim van een grootcn ouderdom. Om hot bloed in een toestand van zui verheid en kracht te houden, is liet vol doende bij het minste verschijnsel dat op zwakheid wijst,de Pink Pillen te nemen, die bloed en krachten geven en de wer king van alle organen opwekken. De Pink Pillen genezen slechte magen en geven een uitmuntende spijsvertering. Zij versterken het zenuwstelsel en genezen de neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar in alle Apotheken en in het Depot: Apotheek Dernoville, 66 Waterloolaan, te Brussel, fr. 3,50 de doos en fr. 17,50 dc zes doo- zen,franco. 37 Overreden. Maandag avond, om half 7 ure, werd het 7jarig zoontje van M. Fuclis, wonende Geulschen steenweg, door een automobiel gevat en overreden. Do kleine werd opgenomen en naar de ouderlijke woniilg overgebracht. Aldaar werd een doktor ontboden, die bestatigde dat de kleine Fuclis geen ernstig leed had bekomen. Dinsdag morgend vernamen wij dat het slachtoffer een zeer rustigen nacht had doorgebracht. Het speen Zijne gevaren. Bloedverliezen. Besmetting. De Foster's Zalf, in toepassing op het speen doet bel spoedig en volstrekt verdwijnen en vermijd alzoo de pijnlijke krisiën en hunne vreeselyke inwikkelingen (koud vuur, speenbloodaderontsteking). Recht streeks naar binnen gebracht bij voor keur met hot spijtpijpje Foster, bijzonder gemaakt voor dit gebruik, handeld zij met denzelfden uitslag op het inwendig speen. Onfeilbaar tegen het speen is zij het ook tegen eczema, dauwworm, haar worm, gordeluitslag, puistjes, jeukingen, roodheden, netelbrand, huiduitslag en wormzuchtigheid der kinderen, winter, kloven, windpokken, moskietsteken. Alle apolhokon (3,50 fr. de doos, 6 doozen voor 19 fr.) of vrachtvrij por post. Algemeen depot voor België Engelsche Apotheek, Ch. Delacre, 64, Goudenberg- straat, Brussel. 23 Diefstal. Maandag namiddag wer den ten nadeele van den landbouwer Marinus Meert, op zijn veld, gelegen Rozendrocf, een vijftigtal struiken aar dappelen uitgedaan.Men heeft vermoedens TE AAL8T te verkrijgen tei Apotheken De Valkcm-er, Esplanadeplein, en Van Caelenbergh, Leopoldstraat 24, ter dro gerij O. Taymans, Groote Markt, bij A De Paepc-Singelyn, Leopoldstraat, bij de Gezusters Meganck, Lange Zout straat, O. Jouret Kerkstraat, L. Fran cois, Mercerie Lange Zoutstraat, 21. Dendermonde. —Tergelegenheid der H. Sakrameutsprocessie wilden Zondag voormiddag Lucien Hersens, schilder, aan de kapel van do Oude Vosteen vaandel uithangen. Opeens verloor hij het even wicht en viel van eone hoogte van drie meters op de straatslecnenDe ongeluk kige werd in erbarmelijken toestand opgenomen en in eene naburige woning verzorgd. Het slachtoffer heeft het rech terbeen gebroken bekwam verschillige andere kneuzingen. Hij klaagt ook van inwendige pijnen. Pijnlijk aangedaan en zonder een woord te spreken, wachtte Richard zwijgend. De kapitein hernam Daar ik ondcrtusschen naar Toulon moest vertrekken, ontrukte ik mijn slacht offer zonder genade aan haar moeder, die haar misschien nooit meer zou weerzien. Onder den valschen naam werd het huwelijk te Toulon voltrokken mijn vrouw kende mij onder geen anderen. Slechts acht maanden verbleven wij te Toulon, of ik ontving het bevel van te vertrekken, om een commando op mij te nemen in de vloot van het verre Oosten. Het oogenblik was gekomen, dat mijn vrouw moeder zou worden. Wat zou er van de arme vrouw worden, als ik zou ver trokken zijn Ik mocht den toestand aan niemand kenbaar maken, zonder haar en mij aan vervolging en veroordceling bloot te stel len. Toen eerst besefte ik de grootte van mijn misdrijf en ik was over mij zeiven beschaamd. Daar het bevel luidde, dat ik des anderen daags reeds moest vertrekken, had ik den tijd niet u te waarschuwen en nog veel minder om aan moeder en kind het dagelijksch brood te verzekeren. Ik vertrouwde haar toe aan bloedverwanten, in wie ik meende alle ver trouwen te mogen stellen, en vertrok, vast besloten bij het eerste aanleggen van het schip naar Frankrijk, te schrijven en in de behoeften der beide ongelukkigen te voorzien. Gedurende de vaart werd ik ziek en op de aanlegplaats kon ik niet aan wal gaan. Hier haalde Gabriël Savanne een weinig adem en ging dan voort(Wordt voortg.) 'Men heeft in Amerika eene nieuwe uitvinding gedaan, namelijk ruiten in katoen.Deze uilvinding is gedaan teNew- York, in 't belang der schoolkinderen. De ruilen van eene klas werden uitge nomen en vervangen door zeer doorschij nende katoengeweefsels. Men ging uit van deze opvatting hel glas. dat do warmte der zon in de klas verspreidde, kon de lucht niet doorlaten. Het katoen, daarentegen, verschaft eene aanhoudende verluchting zonder gevaar lijke luchttrokken te veroorzaken en vangt ook het stof op. De kinderen zitten ■j aldus in een zuiveren luchtkring en eene gelijkere warmte. Daardoor zouden de gevallen van hoofdpijnen en verkoud- 1 heden zeldzamer worden. Honig en inkomrechten. De Minister van Landbouw hoeft het oordeel gevraagd der Belgische syndikale kamer van bijenteelt, nopens eene vraag der peperkoekfabrikanten, strekkende tot de afschaffing of ten minste de ver minderingder inkomrechten opden honig in België ingevoerd. Deze vereeniging heeft geantwoord 1° Dat de Belgische bijenteelt niet zou lijden door de vermindering of de afschaf fing der inkomrechten op den vreemden honig voor de nijverheid bestemd, op voorwaarde dat deze koopwaar niet van hare ware bestemming vervreemd worde. 2° Dat alle waarborg nopens deze kwestie zou kunnen gegeven worden, met bijvoorbeeld bij den vrijen invoer,de honig, door vermenging van ameldonk of op eenige ander manier, lot het voe- dingsverbruik ondienstig le maken. 3° Dat de tafclhonig, zuiver ingevoerd, voorts moeten onderworpen blijven aan een inkomrecht hetwelk veeleer zou die nen verhoogd,dan verminderd te worden. Verkeerdheden op de taalgrens. Uit Hel Handelsblad van Ant werpen Edinuen. Bevolking 4588 inwoners, waarvan 711 enkel Franschsprekenden en 918 uilsluitend Vlaamschsprekenden 2706 sproken de beide talen. Het bestuur is uitsluitend Fransch dc namen der straten staan in hel Fransch alleen aangeduid Do "Vlaamsche afdeelingen der Broer- kensschool noemt men de - school der armen In de fransckc scholen moet men beta len en daar zenden al degenen, die eenig- zius kunnen, hunne kinderen naartoe om als welstellenden door legaan. Ziedaar de truk n om de verfrausching in de hand te werken. Marcq-bij-Edingen. De jongens school had in Februari laatst 48 leerlin gen, waarvan 46 Vlamingen. Voertaal van het onderwijs uitsluitend Fransch. Lettelixgen (Pet it-Enghien)Sch 001 - bevolking einde Februari laatst 88 leer lingen, waarvan 71 Vlamingen. Voertaal uitsluitend Fransch. Te Marcq en te Lettclingen zijn geene scholen voor Vlaamsche kinderen. De heer Poullet heeft gezegd: dat men mij de misbruihen doe hennen Welnu daar zijn er of daar zijn er ner gens Musschen. Men weet dat de musschen onder de dieren mogen gerangschikt worden die zich het rapst vermenigvuldigen. M. R. Schlege deelt nopens dit ontwerp eenige belangwekkende bozonderheden mede. Priesterlijke benoemingen Bisdom van Gent. Zijne Hoogweer- digheid de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te St-Martens-Laetliem, den E. H. Delfosse, priester in het Seminarie. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, Zondag 21 Juni, Apotheek Bonner, Bisschopslraat. verleden Zaterdag en Zondag is geheel het Vlaamsche land door schrikkelijke onweders vergezeld van hevige regen buien en op sommige plaatsen van hagel, geteisterd geweest. Menschen en vee werden doodgebliksemd en op vele plaat sen is den oogst bijna ofwel geheel ver loren. Hier le Aalst werden in den hof van ons stedelijk slachthuis twee boomen lot splinters geslagen. In den dreef van het kasteel Overham- mo zijn verscheidene boomen verdonderd. In de Zonnestraat, nabij het Pleintje, sloeg don bliksem verscheidene dakpan nen van een huis, ging langs de schouw in een huis daarneven binnen wierp de huisvrouw en hare dochter ten gronde, deze bekwamen nochtans niet het minste letsel, en verdween zonder verder schade le veroorzaken. Te Ninove werd een barreel wachtster op haren post doodgebliksemd. Te Denderleeuw werd op straat ook eene vrouw doodgebliksemd. Talrijke hofsteden door den bliksem getroffen, zijn te Erembodegem, Pamel en Onkerzele, de prooi der vlammen ge worden. Te Lede werden Zondag namiddag, rond 2 14 ure, op de Dorpplaats twee vrouwen ton gronde geworpen. Tenge volge van het slechL weder, kon de vermaarde processie, van Onze Lieve Vrouw van Zeven Weeën, haren jaarlijk sche uitgang niet doen. De bliksem viel op pe kerk, rukte een deel van het schaliedak weg boven de sacristy en verrichtte veel schade. Een begin van brand ontstond. Den bliksem liep langs den telefoondraad naar de pastorij, daarmede in verbinding. In de slaapkamer van den eerw. heer pastoor Byl werd het bed beschadigd. De bliksem drong dan in de keuken zonder verdere schade aan te richten. Op de wijk Kat viel den bliksem op het huis bewoond door de weduwe Ackorinans. Al het huisgerief werd ge broken. Tijdens het onweder van Zaterdag avond is bijna gansch de oogst verwoest. Verscheidene boomen werden uitgerukt. Te Gent is de bliksem Zaterdag geval len inden hof van M. MacLeod. Reiger straat; een populier werd in stukken geslagen en de serren erg beschadigd. Zondag namiddag viel de bliksem in een huis der Belgradestraat en veroor zaakte een begin van brand, dat spoedig gebluschl werdt. In de Onderwijsstraat, Zwijuaardschen steenweg, werd een boom uit geslagen, staande voor het oud kasteelDe Bruiloft» Het hemelvuur weerkaatste op den gevel van het kasteel en al de ruiten werden stukgeslagen en de schouw geborsten. Te Zwijnaarde werden een aantal boo men in splinters geslagen. 'ik 0.76 3.75 Werkdsdlgheid tonder weerga legen romersproe- Onfellbaar voor de geneering van kloven; Tube 0.75 maaki de hold Mank Poeder IN EEN WACHT. Allerfijnst en op I r', De doos 2.50 tslaalblijvendononlbeer- De 1/2 doos 1.50 fiik «"X" ellie wiieiiaiieu> TE KOOP in ALLE GOEDE HUIZE»

De Denderbode | 1914 | | pagina 2