DE ORGELDRflflISTER. Uit onze Gemeenteraad. Dada Dada 'Dada 'T EEN EN 'T *,NOER Zondagrusl. Stadsnieuws. BEERSOVEUZICHT. GASTON PHILIS'S: voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is Bravo Bravo Dat is welDat was noo- dig zoo riepen al de ernstige menschen, als zij over eenige dagen vernamen, dat in al de kerken van het Bisdom Brugge het volgende vermaan was uitgehangen Daar de kerk het huis van God is, moe- ten de dames en jonge meisjes, voor welke plechtigheid het ook zij, er slechts in zeer behoorlijk toilet komen. Daar de Sacramenten een boven alles heilige zaak zijn, eischen zij van hen, die ze benaderen, een nog dieperen eerbeid. Bijgevolg kunnen de dames en jonge meisjes ze niet ontvangen in de even on- fatsoenlijke en onvoldoende toiletten, die de huidige mode haar poogt op te dringen. Zij kunnen zich enkel aanbieden in hoog- sluitende en strenge kleederen. En wanneer datzelfde vermaan in onze kerken ook zal verschijnen, zullen alle ern stige menschen den goeden God erom dank zeggen. Rechtuit gesproken, daar moeteen einde komen aan de verregaande lichtzinnig heid der tegenwoordige vrouwenmode. Als gij maar weinig geld en wint, En zij tot koopen niet gezind. En wees geen pauw in uw gewaad Geen papegaai in uwen praat Geen ooievaar, wanneer gij eet Geen gans, als gij daar henen treedt I De fameuze volksbeschaver die bezig is met ons volk terug naar de barbaarschheid te leiden, wist nu te kappen op Mijnheer den Schepene Desideer De Wolf.De electrische huizekens. die wij onlangs in de stad zagen oprijzen, zijn immers naar de goesting niet van den fameuzen volksbeschaveral weter... Hij noemt ze kemels 't Is waarschijnlijk, omdat hij aanhoudend en alle weken aan ons klein volk zooveel kemel- achtigheden doet slikken, die die arme dompelaars innemen als echte geest- en hertespijs... Hij weet dat - kemel-zijn - niet aan de Maatschappij, die ze bouwde, maar wel aan Mijnheer De Wolf aan De fameuze alweter zou waarschijnlijk liever leelijke berdelen kotten zien staan langs alle kanten van onze schoone stad... Met genoe gen stellen wij vast, dat de inwoners onzer stad niets af te keuren vinden in die elec trische bouwkens, en daarbij dat heel de stad met den grootsten lof spreekt over 't verstan dige, wijze en vooruitziende beheer van den Heer De Wolf, als schepen van Openbare Werken onzer stad. Een klein advokaatjc moest eens getuige zijn voor het Assissenhof. De voorzitter vroeg hem welk bedrijf hij uitoefende. Ik ben rechtsgeleerde, Mijnheer de Voorzitter antwoordde het advokaatje. Wat gij, rechts geleerde sprak de voorzitter, spottend. Wel ik kan u gemakkelijk in mijnen zak steken 1 't Is mogelijk, mijnheer de voorzitter gaf het advokaatje ten antwoord maar, mijnheer de voorzitter, als gij dat zoudt gedaan hebben, dan zoudt gij gerust mogen zeggen, dat gij meer verstand zoudt in den zak dan in het hoofd hebben J.'l Met oprecht genoegen vernemen wij, dat de katholieken te allen kante van het land de begeerte, het verlangen en den vasten wil uitd'ukfcf." dar de fjihoolwet zaodanig ge wijzigd worde, dat de verplichting alleenlijk tot 12 jaar zij. Als wij dat hoorden, o 1 ja dan riepen wij bravo Maar... een curieus affaireken het liberalism, en het socialism meesmuilen daarom en ik ben zeker, het daensism zal er ook vieze gezichten om trekken I... Die drij leelijke secten vol deug nieterij en valschheid vroegen de schoolver- plichting sedert lange en vele jaren, en zij vroegen en hervroegen eene verplichting veel strenger en zwaarder dan de katholieken er nu stemden, en dan tegen de kiezing waren de schaamtelooze hoofdmannen van die drij leelijke ismen zoo rechtzinnig en eer lijk onze eenvoudige buitenmenschen en werkmenschen te gaan opmaken tegen de schoolverplichtingDen schoonsten toer, dien de katholieken nu aan de drij leelijke ismen spelen kunnen, die is het brengen der verplichting enkel tot 12 jaar... 't Volk zal blij zijn en wij allen,wij zullen juichen om de vieschheid van de valsche hoofdmannen der drij hatelijke ismen... Best lacht, die lest lacht Hoe zwaarder lot, Als men verduldig is, Hoe nader God. De doorbraven man, dien elk de grootste en hoogste achting toedraagt in de stad, de Heer Schepen Felix de Hert, krijgt ook al een steek van den fameuzen - volksbescha ver .De - volksbeschaver zou beter doen, dat hij, in plaats van onze eenvoudige werkmenschen aan te zetten om de brave heeren, als Mijnheer De Hert, te verachten, dat hij het voorbeeld van Mijnheer De Hert en anderen navolgde en 's Winters aan de noodlijdende huishoudens brood, en kolen, en slaapgoed, en kleederen ging dragen... Maar, de fijne zorger voor eigen zak zal zich wel wachten...hij heeft hij liever -zijn hoedje af te langen - langs de straat, niet uit eerbied EERSTE DEEL. 38e Vervolg. Onder een uiterlijk, dat dikwijls ruw was, verborg Richard Vernière een teeder hart. Hij gevoelde diep medelijden met den zeeman, dien hij altijd gekend had als een man van eer, en die hem zijn schuld kwam belijden, zich voor hem vernederende. Een fortuin, dat gij mij in mijn handen komt storten herhaalde hij, in afwachting van verderen uitleg. Gabriel hernam Daar ik rijk ben, zal mijn Henri na mijn dood meer dan één millioen bezitten. Ik heb gemeend hem niet te kort te doen, en ten volle in mijn recht te blijven, met van het totaal der intresten, welke sedert ver scheidene jaren loopen en altijd bij het kapi taal gevoegd worden, een deel te nemen, dat ik aan mijn dochter en haar moeder geven wil... Dat zal en mag mijn zoon nooit weten, uit eerbied voor de gedachtenis zijner moeder en voor zijn naam. Welnu dan, vriend Richard, ik zal u een som van drie honderd duizend frank ter hand stellen... Drie honderd duizend frank?herhaalde Richard Vernière, verwonderd over het hooge bedrag der som. Vindt gij dat het veel is Dat vindt ik zeker... of liefde, maar om te zien of de gesalueerde hem den volksbeschaver zal terug salu- eeren Prijs de zee en blijf aan landzegt het spreekwoord, en ik voeg er bij Prijs den spoorweg en blijft huis! Hoeveel honderden duizenden menschen heeft de raiway, gelijk de Engelschen dat noemen, niet al reeds aan kant geholpen Audax Japheti genus, zegt Horatius, dat is het geslacht van Japhet, dat Europa bevolkt heeft, deinst niet terug voor ongelukken. Ik wel Een ongeluk is gauw gekomen zegt ook het spreekwoord, en daarom blijf ik liever 't huis bij den heerd zitten, dan mijn vel aan den trein te vertrou wen, en daarentusschen blijft er menig franksken in mijnen zak, dat voor 't een of 't ander kan te passé komen Die 't al weg werpt, en houdt niets! zegt nog het Vlaamsch spreekwoord. Indien de jonkheid niet en deugd, En geeft de schuld niet aan de jeugd De vader zelf verdient de straf, Die haar geen beter lessen gaf En dat de lessen gewoonlijk pak en ingang hebben op en in de jonkheid, dat bewijst eens te meer het ijselijk bloedbad te Sarajevo. Wie waren daar de bommenwerpers en de moordenaars? Weeral jongelingen, die hunne lessen en hunne opvoeding gekregen hebben in de kringen der socialisten... Ja, ja, het socialism en het liberalism mogen knarsetanden, of vuur spuwen, het kan ons weinig schelen, de waarheid moet en zal gezegd al die lage loeders, welke bommen werpen en overheden vermoorden, zijn wezens die hunne opleiding ontvingen bij de socialistenbazen, ofwel die in goddelooze scholen de lessen volgden. De scholen zonder God kweeken socialisten en anarchisten met hoopen. Er zijn twee waarzeggers, op dewelke men staat mag maken de ondervinding en de voorzichtigheid. Wilt gij nu genezen van 'tflerecijn, stop uwen mond. Dat gaat het lichaam aan. En nu eens gesproken van de ziel. Wilt gij niet zondigenklap niet te veel in maltiloquio non deer it peccatum, zegt de Wijzeman. Dat is In 't vele spreken, En zal geen zonde ontbreken Maar, maakt gij dat wijs aan de commee- ren, en ja, (ik wil er dit nog bijvoegen) aan 't mansvolk dat met de klapziekte besmet is, en wie, ik weet niet welk dichter doet zeggen Enfin, que voulez-vous Je veux me satisfaire Je ne puis bien parler, et je ne saurais me taire Op 't einde van zijn gekrabbel over Ker kelijk Nieuwszet de fameuze volksbescha- «Bisschop Ireland in Amerika schrijft: Zonder 't volk is de Kerke Christi niets... n Ik kniel eerbiedig voor mijn heiligen Pa troon en bid hem de werkende menigte te 'i behouden in 't Kristene Geloof en 't eenig middel daartoe is een vrije Kristene Volkspartij Kristen Democraten, ik vereer en dank u. Nu, de fameu- volksbeschaverzou nochtans moe ten weten, dat het eerste middel om de wer kende menigte te behouden in het Christen Geloof, bestaat in het volk te scharen rond zijne wettige bisschoppen en priesters, die door Qruen Lieven Heer aangesteld zijn om de menigte tot hc-t Christen ueioöf të bren gen en ze erin te bewaren. Maar wat doet de koppige en hooveerdige volksbeschaver Al dat hij kan, trekt hij 't volk van de pries ters en bisschoppen af. Kan hij eenen priester verkleineeren of vernederen, hij wacht geenen stond zijn medestrijder in de Kamer van Volksvertegenwoordigers is een priester die in opstand is tegen zijnen wettigen bisschop en den droeven verdwaalden priester, te Ha- zebroeck, in Frankrijk, die insgelijks in opstand is tegen zijnen bisschop, dien hemelt hij op... Hoe schijnheilig komt hij dus spre ken van het volk in 't Christen Geloof te be waren, de onbeschaamde Trek het volk van zijne priesters af, en gij doet het zijn Geloof verliezen dat is eene waarheid, die door alle rechtzinnige menschen aanveerd wordt en door de ondervinding is bevestigd FERNZ. De tentoonstelling van uitvindingen en nieuwigheden, die door de stad Brussel, van 21 tot 28 Juli, Magdalenamarkt, zal ingericht worden, is van nu af van den hesten bijval verze kerd. Meer dan 200 inschrijvingen zijn haar toegezonden. De inschrijvers zullen weldra de veror dening en een blad voor inlichtingen ont vangen, dat zooals de aanvragen van mededeeling, voor den 15 Juli moet ge stuurd worden aan het bestuur van Be roepsonderwijs en Schoone Kunsten, 15, Musschenstraat, Brussel. Om den opzoekingsgeest aan te moedi gen en iederen belgischen uitvinder de mogelijkheid te geven den uitslag zijner werkzaamheden vóór het publiek te bren gen, heeft de stad Brussel besloten koste loos de tentoongestelde voorwerpen te plaatsen, zoodat de kosten van vervoer en ontruiming alleen ten laste van den tentoonsteller blijven, Een kostbaar woord Ik herhaal u, dat die som komt van de interesten van mijn kapitaal. Dan moet uw kapitaal nog al groot zijn Inderdaad 1 Ware ik nu aan wal ge weest, ik zou mijn inkomsten verteerd heb ben. Door dit te doen zou ik mijn zoon niet armer gemaakt hebben. Drie honderd duizend frank in uw handen zijn geen geld, dat op interest geplaatst is, maar zij zijn louter over winst Ik smeek u ze te aanvaarden... Den dag dat men u zal komen zeggen Ik heb de personen gevonden, die mijnheer Gabriel Savanne mij belast had te zoeken... en dat men u de bewijzen leveren zal dat het inder daad zoo is, zult gij eenvoudig de som over handigen aan de moeder mijner dochter, of aan de dochter zelve, indien de moeder over leden is, en gij zult aan hem, wiens onder zoekingen met dien goeden uitslag bekroond geweest zijn, de tienduizend frank geven, die ik hier bij de drie honderd duizend frank voeg. Deze laatste woorden sprekende, trok de kapitein ter zee een pakje bankbiljetten uit zijn zak, die hij bij zijn notataris ontvangen had, en die, zorgvuldig ingepakt, het voor komen en de grootte hadden van een gewoon boek. Met die som kan ik mij niet belasten, zeide de fabrikant met zekere heftigheid. En waarom niet Onder de voorwaarden, die gij aan duidt, kan ik ze niet aanvaarden... Drie hon derd duizend frank, geplaatst .i drie ten hon derd, dat is negen duizend frank per jaar. Men zegt dat Demblon 500 fr. krijgt voor een redevoering. Welnu dat is niet veel.Ik heb iemand gekend die er 100,000 verdiende met eene enkele aanspraak. Werkelijk Ja, zei hij «Ik bemin u*. tot eene rijke oude juffer, en zij nam zijn aanzoek aan. Vlaamsche toeristenbond Naar aanleiding van de aanvallen tegen de Vlamingen in het Orgaan van den Touring Club Beige, wordt het Algemeen Nederlandsch Verbond aangezet om de op richting van een Vlaamschen Toeristen bond te bewerkstelligen. Het Algemeen Nedcrlaudsch Verbond dat zich vroeger reeds met deze zaak heeft bezig gehouden, wil dal gaarne doen. Maar het is een omvangrijke taak. Om dan in den korist mogelijken tijd tot een uitslag te komen is het noodig dat alle Vlaamsche belangstellende hun in stemming doen blijken. Daarom wonden we ons dooi' middel van 320 Vlaamsche bladen die, naar we hopen, dit bericht zullen overnemen, tot alle Vlaamsche sportlievende en reislusligen opdat ze aan het adres H. Meert, 20 Spiegelstraat, Gent, zouden laten weten, dat ze bij ge lijke bijdrage en voordeelen als zo nu bij den B. T. C genieten, lich willen aanslui ten bij een Vlaamschen Toeristenbond. Tevens verzoeken we alle belangstellende ons het adres op te geven van alle fiets en reismaatschappijen, die hun bekend zijn, ook dit van Vlaamsche automobi listen. Bandiet. Uw geld of uw leven. Colporteur. Sla mij toe in plaats van mijn leven het leven van Frederik den Groote in drie doelen aan te bieden, de wijze van betaling geheel naar uw believen. Mariabond tegen Zedeloosheid. Binnen kort zal het sekretariaal van den Mariabond tegen Zedeloosheid zijn derde vlugschrift aan al zijne leden doen geworden.Het handelt over Kinem-vflaag en sluit met het aanduiden van eenige practische wenken. Er zal ook in vermeld worden welke bonden,maatschappijen genoodschappen, normaalscholen, pensionaten, enz. aan gesloten hebben, sedert hot verschijnen van het tweede vlugschrift. De beschermende leden van den Maria bond tegen Zedeloosheid storten jaarlijks minstens 5 fr. de andere leden betalen eene jaarlijksche minimumbrijdragc van 0,50 fr. Zij ontvangen de schriften van het secretariaat uitgaande.Nict betalende leden kunnen aangenomen worden, doch hebben geen recht op de schriften. Het secretariaat Nationalestraat, 119 Antwerpen is open alle dagen van 9 tot 12 ure, 's Zaterdags uitgezonderd. Geldkwestie. In zijn artikel der Revue sociale catholique zegt de lieer Verhangen Op de banken der rechterzij.en op de banken van het Gouvernement, moet eene der voornaamste bekommernissen zijn, onzen uitmuntenden/ fin.mcicelen toestand te behouden, mot desnoods te weigeren.nieuwe uitgave;, i„ doen welke de ontvangslo-; ...'en vergoeden. O'Vie.iw'.jfrvi.ir.al v i'l'ke politiek eenige aanvallen uitlokken van wege de tegen partij. Maar daarnaar moet men niet omzien. Do rol der tegenpartij is de katholieken ertoe te brengen de uitgaven te verhoo- gen, in de hoop dat zij alzoo zullen verplicht zijn nieuwe lasten te leggen die de kiezers zullen misnoegen. Onze vrien den zullen die taktiok verijdelen. B Opperbest't Is maar spijtig dat men alles niet nauwkeurig heeft overwogen voor het stemmen der legerwet, en dat men zich heeft laten vangen in liet net der oppositie. Schrijfmachienen liet is thans 200 jaren geleden dat de sclirijfmachien werd uitgevonden. Inder daad in 1714 werd het eerste brevet wegens de uitvinding eencr schrijfma- chien afgeleverd aan don Engelschman Ilenry Dzill.Het tuig had evenwel geenen bijval en het was eerst in 1794 dat zekere Bramal eene nieuwe machien liet breve teeren, waaraan opvolgentlijk verbete ringen werden gebracht door Turri in 1S08, Burton in 1829, Pogrin in 1833 en Ferro in 1839. De echte moderne schrijf machien werd door den Franschman Pierre Foucault, die in 1841, in Frankrijk eene machien deed breveteeren, voorzien van een kla vier en GO hefboomen, uitgedacht. Deze uitvinding was des te merkwaardiger daar de uitvinder blind was. De machien van Fourcault, kwam in ge bruik in Frankrijk en zelfs in andere Europeesche landen, doch, van weinig praktisch nut,was haar bijval ook slechts tijdelijk. In 1856, werd door den Amerikaan Charles Turbher een groote stap gedaan op het gebied der schrijfmachienen. De machien die hij fabrikeerde was van tamelijke groote afmetingen, en was Het zou onzinnig zijn zulk een kapitaal niet op intrest te plaatsen, en nog veel meerde intresten niet tc rekenen ten voordeele van haar, aan wie het kapitaal moet komen. Welnu, antwoordde Gabriël Savanne, doe wat ge het beste vindt. Maar indien men nu de twee personen in kwestie niet vond, of indien zij dood waren Overhandig dan het geld aan mijn zoon. Zonder hem te zeggen van waar het komt Ja, Richard, dit is mijn innigst verlan gen... Na mijn dood moet hij nooit over zijn vader blozen. Nooit mag hij weten, dat hij een zuster had, en dat die zuster misschien door mijn schuld van honger gestorven is... O, ik smeek u, maak toch, dat Henri daar nooit iets van weet, en mijn broeder Daniël ook niet. Dat moet geheel onder ons blijven.. Nu zult ge verstaan, nietwaar, waarom ik mijn zoon noch mijn broeder heb willen gaan bezoeken, sinds ik te Parijs ben Ik zou gevreesd hebben hen te laten zien, welke smart mij vervulde... Ik wilde hen niet om helzen voor mijn geweten verlicht te hebben, met te doen hetgeen ik daar even gedaan heb en voordat gij mij beloofd hadt hun nooit dat verledene te doen kennen. De som,die gij mij zult ter hand stellen moet ik toch in mijn boeken schrijven... sprak de fabrikant. Niets belet u dat ..Niemand anders dan gij hebt het recht uw boeken na te zien. geenszins slank van vorm, doch zij had gansch liet karakter der huidige schrijf- toestellen. 11) de postarchieven van Washington wordt de eerste brief bewaard met deze machien geschreven. Donderdag 11. tijdens de openbare zitting des Gemeenteraads heeft hel aan wezige publiek over de rechtzinnigheid der Daensisten-politiek kunnen oordeelen. M. Daens had te antwoorden op eenige vragen hem gesteld door de katholieke en liberale gemeenteraadsleden aangaan de lasterlijke aantijgingen hen ten laste gelegd in een manifest sprekende over de stemming van een garnizoen te Aalst en rondgestrooid met den II. kiezingstrijd. M. Daens heeft eens te meer bewezen dat hij op politiek terrein een echte ellen deling is en het als eeno beuzelarij aan ziet de waarheid onmeedoogend den hals te breken. Zijne domme, dwaze antwoorden leve ren het klaarste bewijs dat die man niet thuis hoort in de Kamers of den Gemeen teraad maar dat hij plukkens gereed is ofte rijp voor Gheel. Wij beklagen de arme snullen en de lichtgeloovigen die zich van zoo n politie- ken hansworst laten misleiden. 't Is te hopen dat alle ernstige men schen in de toekomst klaarder zullen zien en dat zij van ons arrondissement en van onze dierbare stad Aalst de schande zul len afwerpen, door zulk een man inde Kamer en den Gemeenteraad vertegen woordigd te worden. Later komen wij daarop terug. Van 's middags tol middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, Zondag 5 Juli, M. Quintyn, Korte Zoutstraat. Bedevaart naar Lourdes van 1 en 2 tot 10 Sept., met de hooge goedkeuring van Z. D. H. Mgr. den Bis schop van Doornijk. Een trein met een dag ophoud te Parijs. Sermoen door de EE. PP. De Harvengt en De Groote. Zifch wenden tot Eerw. Heer Parot, le j La Louvière. KUNST en LETTERNIEUWS De Nalatenschappen J,B. DeSmet (Bisschop van Gent) J J.'tKint/Opwyck) Komt te verschijnen Mgr. Jan-Baptist De Smet, XIV Bisschop van Gent, (1074-1741), door Manrits S.icré Leven schets, studiebeurs, inlichtingen, enz. Kerkelijk goedgekeurd.Prijs 2 Ir. Stamboom va n Mgr J. B. De Smet, van 1014-1820. - Prijs i r De 2 Testamenten van Juffrouw Caro lina De Smet, 1783-1788. Prijs 0,75 fr. Geslachtstafel iangs vaderszijde van J. J. 't Kint. Prijs 0.50 fr. Geslachtst v langs moederszijde van J. J. t Kiöt. - PrijsOjööfr. Akten betrekkelijk de nalatenschap van wijlen Juffrouw J.J.'t Kint. 1. Testament. - 2. Rekening van don testament-uitvoerder. "ekening van het Rentmeesterschap. Alle drie overgedrukt van den oorspronkelijken tekst. (Zeer belangrijk). Prijs 2,50 fr Inventaris der nalatenschap van wijlen Juffrouw J. J. t Kint. Daarin staat gehoekt: de namen van al do erfgenamen, met het aandeel da'jhun toekomtde renten en ohligatién de goe- dt mei hunne ligging.uitgeslrektheid en waarde dies overgedrukt volgens letterlijk afschrift vau de oorspronkelijke akten. Prijs 5 fr. N. B. Al deze uitgaven worden verzonden tegen ontvangst van hun bedrag in postbon. Zich te wenden ten bureele van DB DENDER- BODE Korte Zoutstraat, 31 Aalst. Beroepschool. De Damen van Maria hebben tie eer' het geacht publiek uit te noodigen tot de tentoonstelling der wer ken hunner leerlingen op Zondag, Maan dag, Dinsdag, 5n, 6" en 7U Juli van 9 tot 12 uren 's morgens en van 3 tot 7 uren 's namiddags. Ingang: Beroepschool, Onderwijsstraat. Aankomst der Zomerkleerstof fen en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst. Academie van Schoone Kunsten. Maandag 6 Juli, te 11 uren voormiddag, zal ten stadhuize, groote Feestzaal, ge schieden de plechtige prijsuitreiking aan de leerlingen der Academie van Schoone Kunsten. De werken van den Prijskamp zullen tentoongesteld blijven in het lokaal dei- Academie, St-Martensplaats, gedurende de drie eerste Kermisdagen, van 10 uren 's voormiddags tot 1 uur namiddag en van 3 tot 7 uren 's namiddags. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzyde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt, in n° 6. Tentoonstelling van Schoone Kun sten. De tentoonstelling van den Aalsterschen Kunstkring belooft dit jaar zeer aantrekkelijk te zijn. De deelneming van groote kunstenaars als de Heeren Edmond Vcrstraeten, Gustave Van de Woeslyne, Valerius De Sadeleer, zal voor het publiek eene aangename ver rassing wezen. De Algemeene Bestuurder aan het En zoo ik kwam te overlijden Denk daar niet aan... Sterven op uw jaren, en met een gezondheid als de uwe. Voor uw dood zult gij reeds lang weten of mijn dochter en haar moeder leven, en gij zult van het geld, dat ik u te bewaren geef, ontslagen zijn... Na een oogenblik nadenken, antwoordde Richard - heb den moed niet u te weigeren, net: V gij j zoo dringend vraagt. Daar gij smaakt hebt, zal ik uw hoop niet tcieurs' len. Ik stem toe, mij te belasten met het geld, dat gij mij toevertrouwt... Ik za! een uvangstbewijs geven... - Waarom dat vroeg de kapitein. Een o:it ang. bewijs is voor mij geheel nutteloos, v tnneer ik mijn geld toevertrouw aan een Maar idien gij niet het minste bewijs hebt, hoe zoudt gij dan uw geld terugkrijgen, ind y i kwam te sterven, gelijk ik daar zoo A-en zeide... Neen, neen, orde voor alle De fabrikant schoof zijn zetel voor zijn lessenaar en hernam Geef mij nu eens volledige uitlegging van de gcheele zaak. Een vel papier en een pen nemende, maakte hij zich gereed om op te teekenen hetgeen jabriël hem zou zeggen. Welke Uitlegging verlangt gij, dat ik u j;eve vroeg dezeeman op ernstigen toon. Noem mij eerst e i vooral den naam van den bestuurder van 't agentschap, die bij Ministerie van Kunsten en Wetenschap pen zal de uitnoodiging des Krings beant woorden en de tentoonstelling met een bezoek vereeren. De Tentoonstelling gaat open Zondag 5 Juli, 's morgens, en blijft open den 6, 7, 8, 9,12, 13, 19 en 20 Juli. Hoe de spijsvertering werkt. Wanneer het voedsel eenmaal in de maag is aangekomen, werken de maag sappen er op in daarna gaat de spijsbrei. onder den invloed van kronkelende darmbewegingen, in de ingewanden over. Indien dit regelmatig geschiedt, gaat alles goed. Ongelukkigerwijze geschiedt het hij de verzwakten,bij.de bloedarmen, bij allen wier bloed om de een of andere reden te wenschen over laat, op gansch andere wijze. De maagsappen worden zeer langzaam afgescheiden, en de verwerking van het voedsel is lang en moeilijk. Bovendien zijn bij de verzwakten de kronkelende darmbewegingen krachteloos,nauwelijks gevoelig en de spijsbrei in plaats van snel in de ingewanden over te gaan, blijft in de maag. Dan zegt de lijder Mijn eten bezwaart mij Somwijlen zijn daarvan brakingen het gevolg. Zoo gebeurt het met hen die geen rijk en zuiver bloed hebben. De organen nemen hunne voeding en hun kracht op uit het bloed. Indien de organen slecht gevoed zijn, door een te arm bloed, dan doen zij onvolkomen hun werk, somtijds doen z(i het zelfs in het geheel niet. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil en zetten daardoor alle ver flauwde organen in gang. Zij zijn verkrijgbaar in alle Apotheken en in het Depot voor België Apotheek Derneville. 66, Waterloolaan te Brussel. Fr. 3,50 de doos en Fr. 17,50 de zes doozen, franco. Depot te AalstApotheek Callebaut, Botermarkt. 38 Land vat} Riem. Verleden Dins dag, 30 Juni, had plaats de plechtige aanstelling van den lieer I)r De Naeyer tot Voorzitter dezer bloeiende Kunstver- eeniging. De feestelijkheid, ofschoon intiem van karakter, was met ongemeenen geest drift gepaard. Prachtig was de gelegen heidsrede van Eere-Voorzitter Dr ls. Bauwens, die welsprekend door den nieuwen Voorzitter werd beantwoord, waarbij hij fier was zijne genegenheid ruimschoots te kunnen schenken aan 't Land van Riem, dat hem het voorzit terschap aanbood. Een prachtig gelegen heidslied werd uitgevoerd en den lieer Voorzitter zijn portret aangebod prijken zal in de rij der Voorzitters van. het Gezelschap Deze plechtigheid ging evern en-, ge paard met de aanstelling tot Eere-Onder- voorzitter van M Cara 'Eemau, die meer dan 40 jaren werk did lid was en in pijn lijke omstandigheden als Voorzitter af trad, na de maatschappij ten toppunt van grootheid ie hebben gebracht. Laat in den nacht duurde liet feest voort in gezel ligheid en vriendschap, waarvan eiken Riemer levenslang de zoetste herinnering in zich zal dragon. Aan M. Dr De Naeyer onze beste heil wenschen van lang voor zitterschap in 't koninklijke Land Gewricht misvormingen.— Indien in de tusschenpoos der jichtkrisiën de zieken ophouden aan hunne nieren de zelfde dringende zorgen te verschaffen, als voor eene bedreigende ziekte (rugpij nen, brandende en roode wateren, afwis seling van afgang en verstoptheid) wor den langzamerhand de gewrichten mis vormd, zonder hevige veropenbaringen, door kleine gezwellen, van het urinezuur die ze verstoppen,roesten en ze volstrekt verstij ven. Deze kwaal minder luidruchtig maar eveneens rampzalig (vermisten het ver lies van alle bewegingen kan van voor komen) eischt dus aanhoudende zorgen die den nierdoorzijger in goeden staat houden. De Fosterpillen voor de nieren,bevoor- deelen de uitwerping van het urinezuur en vergrooten de werkingskracht der nieren (gew. lenden). Hunne krachtdadige en zachte werking bevrijden van de k waal verlichten ze en doen ze verdwijnen. Alle apotheken (3,50 fr. de doos, 6 doo zen voor 19 fr.) of vrachtvrij per post. Algemeen depot voor België Engelsche Apotheek, Cli. Delacre, 64, Coudenberg- straat,Brussel.Vraagt en eischt wel de echte Foster Pillen voor de' nieren.Weigert of doet u terug betalen al het geen het hierne- venstaaride merk niet 'draagt. 36-10 Brussel, 3 Juli 1914. Markt op termijn. De markt gaat niet vooruit en de koers veranderingen zijn weinig merkbaar. Kanadeesche groep Argentina 44. Barcelona 119. Mexico 380. Brazilian 401. Groep Empain Héliopolis 134. Métro- politain 501. Nitrates Rails 368. Rand Mines 154. Rio 1745. Tanganika 54. Markt op comptant. Zooals op termijn beslatigen wij daar omtrent dezelfde kwotaties tusschen de verschillende waarden met een zweem van vastheid. O Belgische Rent 3 76. Obligations secondaires 4 455. Toskaausche tram wegen 5% 484. Tusschen de Bankwaar- den gaat de Société Générale vooruit tot 5950. De Fondateur Congo zijn 2300 waard. I)e tramwegen bieden weerstand. Fondateur Barcelone 1025. Bologne 575. Dividende Bruxellois 1120. De Kapitalen Murcia houden zich omtrent aan 22. Dividende Rails 720. Fondateur Trans port 1150. De Toscaansche tramwegen zijn vast aan 115 in kapitaal en 57 in dividende. De Tramwegen en Electriciteit zijn meer bedrijvig aan 86 in bevoorrech te en aan 26 in gewoon. De Metaalnijverheid wisselt een wei nig. Cockerill 1705 Halanzy 1100. Ongrée 1325. Thy le Chateau 2397. De Gharbonnagen kwoteeren wij Fórte Taille 730. Marcinelle Nord 449. Noël Sart 3625. Réunies 1440. Ouest Mons 830. De Koloniale waarden verliezen wat grond. Part Kasai 70. Gewoon Katanga 2020. Union Minière 742. Tusschen de verschillende nijverheden zijn de Petroleums vast maar min bedrij vig. Privilegiée Grosny 2975. Gewoon 2860. De vreemde waarden zijn goed. Ligure 244. Dniéprovienne 3285. Métal- lurgique Russo-Belge 1825. Wissel-agent aanvaard ter Beurs X X van Brussel. 14, Vrijheidsplaats, BRUSSEL. Telegram Adr. Philton-Brussel X Téléphone A. 1879. J Beurs orders op comptant en op termijn. Leening op titels. Gratis uitbetaling van Koepons. Inlichtingen aangaande alle waarden J gekwoteerd en niet gekwoteerd Inschrijvingen zonder kosten op alle X uitgiften van titels. J Indien gij een slecht bloed hebt (puis ten, darters roodheden, jeukingen) zui vert u het lichaam met de slijmverdrij- vende Pil Walthéry en ge zult vlug gene zen zijn. 1 fr. de doos. Om een frissche kleur te beko men en het gezicht jong te onderhouden gebruikt men de Zeep, Kreem 011 Poeder Dada. Deze zijn van eerste kwaliteit en behouden de zuiverheid van het vel. mij moet komen om zijn premie te trekken om mij den uitslag van zijn onderzoekingen mede te deelen. Nestor Fauvette, Rue du Faubourg St. Honorè, nummer 248. Toen Richard den naam en het adres op geschreven had. ging hij voort Spreken wij nu over het gewichtigste. Niet eens nog hebt gij mij den naam gezegd der jonge vrouw, welke die Fauvette last heeft op te zoeken, evenmin den naam uwer dochter. Mijn dochter heet Martha... Bij het hooren van dien naam maakte de fabrikant een beweging. De kleindochter van Veronica heette im mers ook zoo Maar de gelijkheid van naam zou slechts een toeval zijn. Richard vroeg niettemin met zekere haast En den naam der moeder Germaine... Wat Germaine?... Opspringende, ging Richard Vernière recht voorden officier staan, en wierp zijn pen met kracht op den lessenaar. Gabriël keek hem met verbazing aan. Zeidet gij niet Germaine Sollier her haalde de fabrikant met bevende stem. En haar moeder heette Veronica Sollier Den voornaam der moeder ken ik niet. Als gij Germaine gekend hebt, woonde zij dan met haar moeder in de Rue de Miro- mesnil Ja, antwoordde de zeeman met ver- Werkdadigheld tonder weerga legen tomersproe- len en huid a? ,\1oenmgen. De beste vo.v l i» .ad 3.75 IN f.BN NACHT. Allerfijnst en op t De dOOS 2.50 B9laal blijvend onontbeer- De 1/2 doos 1.50 "if voor el"« toiiett«lttLs; TE KOOP Hl ALLt GOEDE HUIZEM TE AALST te verkrijgen ter Apotheken De Valkeneer, Esplanadeplein, en Van Caelenbergh, Leopoldstraat 24, ter dro- geiij O. Taymans, Groote Markt, bij A De Paepè-Singelyn, Leopoldstraat, bij de Gezusters Meganck, Lange Zout straat, O. Jouret Kerkstraat, L. Fran cois, Mercerie Lange Zoutstraat, 21. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 8),. Vrouwelijk 6) Huwelijken A. Van Hover, nestelm. met A. Van Nuf fel, tw. R. Moens, voerman, met S. Van Belle, tw. C. Bocqué, landb. met S. De Vylder, landb. E. Herman, tw. met P. Van der Schueren, bob. Overlijdens R. De Windt, bez. 84 j. Zoutstr. pt. L. De Nul, wr De Bode zb. 86 j. Leopoldstr. M. Grégoir, vr Van der Donck, zb. 52 j. Moorselb. F. Meganck vr Van Liefde zb. 31 j. won. te Ronsse. U. Descamps, we De Somer, renten. 91 j. Gentschestr. P. Vandelanotte, makelaar 23 j. Dirk Martensst. M. De Clerck zb. 47 j. Maanstr. R. Van Rossem m. Scheerlinck, fab. 54 jaar Meirestraat. 3 kindcreh onder de '7 jaren. Marktprijzen. Aalst, Zaterdag 4 Juli 1914. Aardappelen de 100 kilo 13,00 k 0,00 Boter per 3 kilo 7,00 k 8,00 Roomboter per kilo 2,25 k 0,00 Eiers de 25 2,25 k 2,50 Ajuin de 100 kilo 00,00 k 00,00 Viggenen het koppel 65,00 k 75,00 BOTERMARKT. Heden Zaterdag wer den 188 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 1500 kgr. GEERAARDSBERGEN, 29 Juni. Rogge per 100 kilogr. 17,50 masteluin, 18,Tarwe, 19,50 Haver, 19, Boonen, 22,Aardappelen, 10,Kool- I wondering. Maar hoe weet gij dit Kent gij haar dan? Ach, ongelukkige I riep Richard Ver nière. Gij komt te laat 1... Germaine is dood XXVI Als een donderslag hadden die woorden den zeekapitein getroffen. Gabriël Savanne werd doodsbleek. Dood Dood herhaalde hij ver slagen. Ja, antwoordde Richard, en het is nog pas eergisteren, dat zij begraven is ik zelf heb haar lijk gevolgd... Het was een arme begrafenis, betaald door de openbare wel dadigheid. Als een dronken mensch wankelde de zee man zijn oogen stonden verglaasd, zijn aan gezicht was ontsteld als van iemand wiens verstand wegzinkt, en hij stamelde met een stem, die.niet meer te herkennen was Germaine dood... dood, zonder dat ik haar heb mogen terugzien, haar om vergiffe nis smeeken Het is hier, dat ik haar kon vinden... En ik wist het niet... En ik ben niet geko|nen... Op dit oogenblik ontstak een nieuw leven in zijn verdoofde oogen. Hij dacht aan Martha cn riep Maar mijn dochter Haar dochter?... Ons kind Zij leeft 1 Zij leefl God zij geloofd, dat hij mij dien slag gespaard heeft.Waar is zij? (W.v.)

De Denderbode | 1914 | | pagina 2