HET NEERHOF. Volkswetenschap. Onze Vogelen. gefabrikeerd wordt,is de toevoegingdtzer laatste nogal gemakkelijk te ontdekken, omdat de fabrikant verplicht is amel donck en sesaamolie met dezelve te ver mengen: De scheikundige kan overigens de toevoeging van vreemde vetstoffen min of meer gemakkelijk vastste.len door het doseeren der vaste en vluchtige vette zuren. De toevoeging van water verschaft eene groote winst aan den vervalscher, en dit wordt niet altijd ontdekt, omdat men de te groote hoeveelheid water toeschrijft aan eene slechte toebereiding, alhoewel het water niet zelden moedwillig in de boter wordt gebracht bij het kneden der- zelve. Een langdurig kreden met een tamelijk hoogen waamtegraad vermeer dert het gehalte aan water. Volgens M. Vuaflaitkan men nochtans gemakkelijk onderscheiden welke boter te veel water bevat door opzettelijke be handeling of door toeval. Deze laatste is niet zoo gelijkvormig bij het doorsnijd- n en ze laat dikke druppels klaar of melk achtig water oatsnappen. Zulke boter bederft spoedig en krijgt na weinige dagen een kaasachtlgen smaak. De opzettelijk met water vervalschte boter, is meer gelijkvorming van samen stelling, ze is weeker, zelfs inden Winter. Het water is geheel en al met het vet verbonden en voimt geen druppels op het doorgesneden vlak. Op het laatste congres maakte M. Collard Bovy bekend, dat hij. bij een boterhandelaar vervalschte bol er had gevonden met 37.5 t. h. wat r. Deze boter 'werd verkocht tegen 3 fr. 15, terwijl overal de marktprijs tot 3 fr. 40 en 3 fr. 50 steeg. Deze schijnbaar lage prijs was nog veel te hoog, vermits deze boter dan wezenlijk verkocht werd tegen 5 fr. 16 den kilogram. Zonder eenige vervalsching te plegen, kan het gebeuren dat de verhouding tusschen de vasie en de vluchtige zuren de natuurlijke grenzen te buiten gaat en zoo kan men, door eene te groote aanwe zigheid van vaste vette zuren, boter hebben welke vervalscht schijnt door margarien, ofwel door te veel vluchtige zuren, met cocosvet. Deze afwijking van de natuurlijke samenstelling komt voort uit eene verkeerde verzorging dei melk koeien, hetzij door gebrek aan gezond heidsvoorzorgen, hetzij door de voeding. Eene slecht gevoede, slecht verzorgde, ruw behandelde of magere koe verbruikt hare eigen vetstoffen en geeft geroargari- neerde boter een koe welke met overtolligheid sommige voedermiddelen ontvangt, kan boter geven, welke te veel vluchtige vetzuren inhoudt, zoodat ze den schijn heeft van vervalscht te zijn geworden met plantenvetstoffen. Van over langen tijd reeds heeft men Jjier en elders waargenomen dat slechte boter het kenteeken was van de slechte gezondheid der koe, welnu, de melk en de boter van eene ongezonde koe kunnen nadeelig zijn aan de gezondheid van den verbruiker en daarom zou de verkoop van zulke boter verboden moeten worden. Men zou waarborg moeten eischen van eene goede gezondheid en van eet goed onderhoud der melkkoeien. Men zou, zegt Dr Lahache, in een onlangs verschenen artikel over onna tuurlijke en slechte boter, toezicht moeten houden op de stallen en sommige nadee lige gebruiken verbieden. De melkerijen zijn inrichtingen van openbaar nut en wij overdrijven niet.zegt hij .als wij zeggen dat daar beslist wordt over het lot van gansch een volk, want 't is daar dat over dood of leven wordt beslist van millioenen men- schelijke wezens, die alleen van melk le/en in de eerste jaren van hun bestaan.» Wanneer de met water ver valsche melk, de ontroomde melk en de slechte boter niet meer zullen verkocht w orden, zal het aantal kindersterften zich niet meer zoo schrikkelijk voor onze oogen verlooner. De bewaring der boter kan ook een noodlottigen invloed uitoefenen op de ge zondheid van den verbruiker, vooral wan neer men ter bewaring sommige schei kundige middelen aanwendt welke een tijd lang in voege zijn geweest. Tegen woordig is het gebruik dier middelen ook verboden. Versche boter kan niet lang bewaard blijvep, doch door toevoeging van zout weert men het b.dtrf voor een genoeg zaam langen duur. In sommige streken van Savoitn, wordt de boter, ter bewa ring, op het vuur gesmolten en zoodra ze een helder vocht vormt giet men ze in aarden kroegen. Dealdus gesmolten boter heeft den vorm van vast vet, met zeer helder voorkomen. The Dairyman (Verboden nadruk) Een middel om te weten of de eieren versch zijn is het volgende Men lost 120 gram geiooon keuhen- zout op in een liter zuiver water en daarin legt men het eiindien het ei dien dag gelegd is, daalt het af tot op den bodem; indien het van den vorigen dag is, bereikt het niet geheel en al den bodem is het drie dagen oud, dan komt het tot aan de oppervlakte en na den vijf den dag drijft het op het water. LEGPRIJSKAMPEN. Handele nde over de keus der leghen nen hebben wij reeds geschreven, dat men de voorkeur moet geven aan de inlar.dsche rassen, welke men door zorg vuldige teeltkeus met het oog op de eier voortbrengst verbeterd heeft. Wij willen hier doen opmc rken, dat de prijskampen van hoenderteelt, zooals deze nu zijn ingericht, maar van geringe beteekenis 2ijn om de waa.de eener leg hen vast te stellen.- Men vindt er prach tige vogelen, schitterend gepluimd, le vendig van voorkomen maar wier eier- leggen som', zeer weinig beteekentr. "Tn" sommige gevallen werd aan die hennen zelfs den eierstok ontnomen, om ze des te beter in vorm te brengen 1 Zul-.e tentoonstellingen zijn dus maar praalvertooningen, welke op practisch terrein en voor onzelandbouweis maar bitter weinig nut afwerpen In andere landen is het met die zaken geheel anders gesteld, ten bewijze het- g en gebeurt in Australië, in de Veree nigde Staten en zelfs in Engeland, waar men in plaats van tentoonstellingen, leg- prijskampen inricht Ziehier daarover eene beschrijving volgens M. Ch. Vortellier De legpiijskamp wordt meestal inge richt in de nabijheid van eene landbouw school en begint ofwel in October, ofwel in April, om op denzelfden datum te eindigen, zoodat de prijskamp een vol jaar duurt. De leghennen welke er met elkander vergeleken worden, en ingezonden wor den door verscheidene hoenderkweekers van het binnenland, worden ingedeeld in loten van zes of tien hennen, toehoo- rende aan denzelfden eigenaar. Al de perken, waarin de loten afj,ezon derd worden, zijn op dezelfde wijze inge richt en hebben dezelfde grootte en hgging De hennen worden op dezelfde wjjze gevoed de eieren worden geteld en gewogende uitslagen worden na elke maand afgekondigd. Ook wordt eiken dag nota gehouden van den hoog- sten en laagsten warmtegraad, van de hoeveelheid gevallen regen, van de wind sterkte. Op die wijze heeft men alle fak- toien die de opbrengst kunnen beïn vloede j. Kleine wijzingen komtn soms voor in de inrichting van deze prijskampen. Te Rosewonlhy en te Kybybolite, in Australië, heeft het perk eene oppervlak e van 40 meter vierkant en is voorzien van een afdak van 1 m. 80 hoogte langs voren en 1 m. 20 langs achter. De voor zijde van het afdak is tot op de helft, langs b^Ven dichtgemaakt. Eertijds waren de afgesloten perken mit rieten matten omgaven, om den wind af te sluiten, nu zijn die matten vervangen door platen. Te Paiafield heeft men dit jaar perken inge icht weike eene lengte hebben van 12 m. 16 op 2 m. 73 breedte, dus 33 meters vierk. oppervlakte. Te Sedlescombe, in Engeland, bestaat de prijskamp uit twee afdeelingen. In de eerste afdeeling heeft men een afzonder lijk hok voor elk der twee loten van vier vogelen. Elk lot beschikt over een perk van 125 meter vierkant. In de tweede afdeeling verblijven de vogelen te zamen in hetzelfde hok en worden de eieren geteld door het gebruik van trapnesten. In den prijskamp te Maine, in de Veree- nigde Staten gaat men op dezelfde wijze te werk terwijl men in Zuid-Afrika en Tasmanië te werk gaat als in Aust alië. Het aantal hennen dat aan zulken prijs kamp deelneemt bedraagt van 200 tot 1000. Te Parafieli waren er voor het jaar 1913 1914 niet minder dan 960, verdeeld in 160 loten van 6 hennen. Wanneer eene hen sterft, wordt ze door den eigenaar vervangen, opdat het lot uit hetzelfde getal zou blijven bestaan tot aan het einde van den proeftijd. De belooningen worden gewoonlijk in twee atdeelingen verdeeld tot de eene afdeeling behooren de rassen van middel matige gestalte, tot de andere de zware rassen. De klasseeringen worden gedaan op grondslag van het getal eieren, van de waarde der eieren en van het gewicht der eieren t n afzonderlijke premiën worden toegekend aan elke klasse. Zulke legprijskampen leeren op prak tische wijze de waarde kennen van de verschillende rassen en variëteiten zij leeren ook de verzorging en de voeding der leghënnen kennen, zij zetten ook de hoenderliefhebbers aan tot het kweeken van de beste leghennen. Wanneer zullen wij in ons land den eersten legprijskamp zien inrichten Avicola. (Verboden nadruk) Het gébruiken van een warm bad. om de aarabeziën te vervroegen, is de laatste niruwigheid op dit gebied. De aardbeziën worden als naar ge woonte in pot geplant in den loup van Septembermen brengt ze onder glas als men het noodig oordeelt. Vooraleer het vervroegen te beginnen (November-December) behandelt men de potten als voigtOp elke pot legt men een laagje hooidat dus rond het struikje is aangebracht en de- aarde geheel bedektover dat hooi, om hetzelfde vast te houden, bindt men kruiselings twee koorden, die ook onder den pot kruisen dit hooi dient om het uitvallen van den grond te beletten. Dan legt men over een bak of kom twee latten, waarop de polten worden omgelegd, zoodat de bladeren in het water dat op 35 36° centigraden verwarmd wordt, ge doopt worden. Dit bad duurt 6 tot 8 uren. De planten die aldus behandeld zijn, groeien en ontwikkelen veel sneller, zij bloeien overvloediger en brengen meer vruchten voort. De Grasmusch. De gras- of haagmusch komt aan in onze tuinen en boschjes op het tijdstip des jaars dat de bladeren uitbotten en de bloesems verschijnen. Hare vederen zijn grijsbruin, zeer effen van kleur en alleen wat afgewisseld met een weinig wit aan de randen van sommi ge dekpluimen der vleugels, een wit streepje nabij het oog en een zwart plekje daaronder. De grasmusch bouwt baar nestje in de hagen en zelfs in het erwtrijst dit nestje is gemaaakt uit droog gras, en een weinig haar la^gs binnen. Het bevat gewoonlijk vijf eitjes, welke het wijfje vei laat, zoodra eene hand het nestje heeft aangeraakt, zoozeer vreest dit vogeltje alles wat onheilspellei.d is voor de aanstaande familie. De grasmusch verlaat ons land te mid den van den Herfst en zeer zelden ziet men er nog in October. Het vertrek heeft plaats vóór dat de eerste koude invalt waardoor de insecten vernield worden en de bessen verschrommelen immers de grasmusch maakt niet alleen jacht op vliegen, muggen en wormen, zij eet ook de bessen van het veil, de doornen en den vlierboom. Bewaring door de Koude De voedingsstoffen van allen aard, welke aan de lucht worden blootgesteld, zijn onderworpen aan giststoffen en microben, die dezelve aantasten en zoodanig doen veranderen dat zij weldra niet meer tot het gebruik geschikt zijn. Het is opmerkenswaardig dat het bederf zich des te spoe diger vertoont, naarmate men een dertigtal centigraden warmte nabij komt en dat hetzelve vermindert, naarmate men meer naar het vriespunt afdaalt, om daaromtrent geheel en al op te houden. Iedereen kent dit bederf der spijzen van dierlijke of plantaar dige afkomst en iedereen wett dat vooral het vleesch aan dat bederf is onderworpenNa korten tijd gaat het vleesch tot verrotting over, het krijgt een slechten geur en slechten smaak, vergifrige bestanddeelen ontwikkelen zich in hetzelve en het wordt zelfs ge vaarlijk voor den verbruiker. Om nu de bewaring te bevor deren brengt men de voeder- middelen, zooals vleesch. fruit, g oenten, visch, enz. in ijskelders waarin voortdurend eene zeer lage temperatuur wordt onder houden. Zulke ijskelders vindt men tegenwoordig overal, waar men behoorlijk is ingericht voor den handel van die levensmid delen. Reeds in 1906 bestonden er in Duitschland 300 zulke ijskel ders in de nabijheid der slach terijen en bij 50 andere slachte rijen was de aanbouw derzelve te wege. In de landen waar het vleesch op verre afstanden moet vervoerd worden om groote steden te bevoorraden, daar gebruikt men ijs wagens, welke het vleesch per spoor vervoeren. In de Vereenigde Staten be schikt men over niet minder dan 90.000 ijswagens van 20 ton, welke niet alleen gebruikt worden voor het vervoer van vleesch, maar van alle spoedig bedervende levensmiddelen. Rusland zelfs bezit een duizendtal van zulke ijswagons, zij behoeven daar ech ter niet zooveel gebruikt teworden dan elders. Voor het vervoer ter zee heeft men nu afzonderlijk ingerichte schepen. Vooral bij het vervoei van vleesch worden deze scheper gebezigd. Engeland ontvangt of die wijze jaarlijks mei r dar 80.000 ton versch ossenv;ee?cli uit de Vereenigde Staten en 100.000 ton uit de Argentijn- sche Republiek. Dit land en Aus tralië vervoeren alzoo jaarlijks 120.000 ton schapenvleesch. Wat de ijskelders ter bewaring van het vleesch betreft, deze vindt men het meest in de Vereenigde Staten daar bestaan 800 open bare bewaarplaatsen, waarin niet alleen vleesch en visch, maar ook melk, boter, eieren, groenten en fruit door middel van de koude bewaard worden. Het ver bruik van ijs is aldaar buiten gewoon groot de ijsfabriek van Jacob Ruppert te New-York levert alleen, eiken dag, 965 duizend kilogram ijs. De plaat selijke ijsfabrieken te Buenos- Ayres verkoopen elke 24 uren 728 ton ijs. Nergens in Europa vindt men een verbruik dat deze cijfers nabij komt. Verder wordt ook nog gebruik gemaakt van de koude tot afkoe ling van het bier, vooral in de brouwerijen van Duitschland, Oostenrijk en in Amerika door afkoeling worden ook de wijnen geklaard en bevordert men de bewaring en de goede verzending I op verre afstanden der boter, j Engeland ontvangt alzoo 40.000 ton uit Australië en 33.000 ton uit Rusland. Uit Canada worden 85.000 ton kaas, verzonden, door de koude tegen bederf bewaard. Ook bij het vervoer van fruit heeft men gebruik weten te maken van de afkoelingzoo kan men nu het rijp geworden fruit nog verzenden, terwijl men eertijds het onrijpe fruit moest plukken, om het dan, n >g on volkomen zijnde, te doen rij pen j zonder smaak noch g^ur. Van al de levensmiddelen is de visch het moeilijkst om te bewaren; hij verdraagt geen recht-1 streeks ^bevriezen en ook igeenl geheele afkoeling in beide ge vallen treedt spoedig het bederf! in. Men heeft nu trachten de.j moeilijkheid te overwinnen door I toepassing van een ander stelsel, niet alleen in de havens maar ook in de vischbooten. Men regelt del warmtegraad bij middel van eenl ijsmachien tot op 0 tot 2 graden. Eindelijk wordt de koude ookj nog aangewend in vele andere! vakken der nijverheid. Men benut-! tigt de koude in de fabrieken van stearien, van kunstmatige! zijde, van dynamiet, van rookloosl buskruit, van welriekende stoffen,! enz. In hofbouw wordt de koude; niet alleenlijk gebruikt bij het vervroegen van sommige gewas sen, maar ook ter bewaring van afgesneden bloemen. Ook op on- j rechtstreeksche wijze wordt de koude benuttigd, bij voorbeeld ter bereiding van zuurstof, bij het drogen der lucht in hoogovens. De koude speelt ook een belang rijken rol in de wetenschappelijke opzoekingen en komt daar van dag tot dag meer in toepassing. F. DE VlNBSKY (Verboden nadruk)

De Denderbode | 1914 | | pagina 4