Nachtelijke aanval op de stelling Luik. 'T EEN EN 'T ANDER der Belgen zouden betrekkelijk gering zijn. De Belgen zouden zeven kanonnen veroverd hebben. De Dernière Heure evenwel meent dat hooger aangehaalde cijfers overdre ven zijn en schat de Duitsche verliezen op 4 a 5000 man. Maar dit blad doet den buit der Belgen klimmen tot 7 kanonnen en 17 mitrailleuzen. Verliezen der Belgen Alleen spreekt dit laatste blad van redelijk zware verliezen der Belgen en zegt Wij ook hebben verliezen geleden, doch minder aanzienlijk als die van den vijand; een eskadron lanciers werd totaal in de pan gehakt en de kapitein stierf den hel dendood aan het hoofd zijner troepen die 150 uhlanen in het zand hadden doen bijten. De gewonden zijn redelijk talrijk, doch wy zijn niet in staat zelfs niet bij bena dering een cijfer op te geven. De gecombineerde aanval op de forten te half 11 begonnen, eindigde eerst ten 6 ure Het nieuws der overwinning hoeft te Duik oen onbeschrijfljjken geestdrift ver wekt. De aanval der Duitschers beoogde het fort van Barchon, ten Noord-Oosten van Duik. 00,000 man Duitsche troepen namen er deel aan; tegen die afgerichte soldaten beeft ons leger niet alleen heldhaftig dor. aanval onderstaan, doch is ten slotte zelf aanvallend opgetreden en heeft den vij and toen aanzienlijke verliezen toege bracht. Het was half 12 toen de slag begon, de Duitschers, onder bescherming hunner artillerie benaderden zoo dicht het fort dat men van Belgische zijde het vuur staakte. De Duitschers stormen toen, doch wer den door de mitraileusen weggemaaid. Op het zelfde uur deed het fort van Chaudfontaine eene andore Duitsche ko- lon wijken, die van den kant. van Pepin- ster, Trooz en Forest kwam. Ook het fort van -Emhourg sloeg een aanval der Duitschers af Kortom, over heel de lijn hebben onze soldaten eene prachtige zegepraal bevoch ten. De Duitschers treden meer westelijk op. I)e Duitschers treden meer westelijk op en doen verkenningen te Esneux en te Havelange. Het ioc Duitsche legerkorps valt deZ. O. sector aan. Het ÏO legerkorps heeft in den afge- loopen nacht, den N. O. sector aangeval len en dien aanval ook naar het zuiden en het westen uitgestrekt, daar, buiten de forten van Ghaudfontaineen Embourg, ook die van Boncclles en van Flémalle Grande Zijn aangevallen, dit laatste met artillerie op den rechteroever geplaatst. Er bestaat alle hoop ook dezen aanval af te slaan. Duitsche ruiterij verkenningen wor d n vermeld in heel. Luxeiabutv, tot aan, Bastogne. Te Hoei zijn er uhlanen in de stad gekomen en met geweervuur onthaald door de burgerwacht, die de bhig verde digde. Een werd gedood, twee zijn krijgs gevangen, de andere zijn gevluchte Ook in'Limburg ontwaart men overal patroeljes uhlanen. De Duitschers bij Hoei. 400 uhlaneD zijn Woensdag 5 uur nabij Hoei verschenen. De burgerwacht van Hoei ontving bevel ten allen prijze de brug te behou den en ze desnoods te doen springen. De bevelhebber der wacht beloofde stand te houden. Ontzagliike Duitsche verliezen. Luik, 6 Aug. Hel 10e legerkorps, door artillerie versterkt, nam aan den nachtelijken aanval deel. Gansche bataljons werden verdelgd op ondormijndc plaatsen. Geen enkel fort viel in de banden der Duitschers. 1200 Duitsche gewonden zijn op bet slagveld opgeraapt. betreft, daar zijn detachementen Duitsche soldaten binnengetrokken. De bruggen in het land van Luik. Wij lezen in de Gazette de Liége Reeds in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de genie de bruggen van Visé en van Argenteau doen springen Een inwoner van Visé verhaalde Het was rond 10 3/4 ure. Ik ma.ik te- mij gereed om naar bed te gaan, toen ik eensklaps eene vervaarlijke ontploffing hoorde. Daar hebt ge 't dacht ik de Duit schers hebben de grenzen overschreden. Korts nadien eene nieuwe ontploffing. Nu geen twijfel meer, de Duitschers na deren Ik kleedde mii aan en ging naar be neden. De verschrikte inwoners kwamen uit hunne buizen. Ik vernam dat men de bruggen van Visé en Argenteau had doop springen. Een kaporaal had gemeend Duitsche helmen te zien en hij had onmiddelijk het alarm gegeven. Rond 3/4 uren nieuwe ontploffing, nog heviger dan de vorigen. Men deed de brug van Visé verder springen, daar de vorige ontploffing geen voldoende uit werksel had gehad. Van al de huizen in den omtrek springen de ruiten. Ontzaglijke steenblok ken, van de brug opgeworpen, vielen neer aan den voet van den berg. Een derzel- ven vloog door den muur van eenen na- burigen eigendom en maakte er eene bres van 3 meters breed. De soldaten der genie deden Maandag den tunnel van Trois-Pont, te Grand Halleux springen. Al de treinen van den Nord-Belge zijn opgeëischt voor het vervoer van troepen. Ook de bruggen van Hombourg en Nasproué bij Dolhain, zijn opgeblazen. Men is er in gelukt -1000 stuks vee van alle slag op te koopen voor de voeding. Het fort Boncelles heeft de kerk cn ver scheidene huizen, die de geschutlijn hin derden, doen springen. Behalve deze gebouwen moest de genie nog een 150 tal buizen te en rond Bon- celles doen springen, afbranden of plat leggen. Kr hebben natuurlijk bij die gelegen heid droevige tooiieclen plaats. Om half elf werd de stormklok geluid. Op dat oogenblik branden vijftig huizen. Verv ken. irvolgens werd de kerk in brand gesto- Stoute aanslag. Duitschers in de stad Luik. Duik, 6 Aug. 0 Duitsche officieren, in Engelschen verkleed, drongen te 1 uur binnen in de bureelen van den militairen gouverneur, maar werden gedood. De gouverneur is in veiligheid. Brussel, 0 Aug. Twee Duitsche patroeljes uhlanen zijn dezen nacht in de stad Luik binnenge drongen en hebben getracht den militai ren gouverneur, generaal Leman, te be- meesteren. Zij hebben alleen den officier Marchand gedood. De Franschen in België Hel Fransche leger rukt op in België. De militaire telegraaf en telefoon werkt voortreffelijk tusscben Brussel en Luik. De bevolking is angstvol en kalm, zich wachtend voor de verspreiders van val- sche geruchten. Tijdingen uit Luik. Antwerpen, 9 u. Dedordelegerafdeeling dieLuik bezette om zich te mobiliseeren en de samentrek king van hel veldleger te dekken, heeft deze zending met goed gevolg volbracht. Zij sluit ziclt aan bij het gros van 't leger urn dit te gaaii versterken. De stelling Luik, die tot nu toe altijd werd beschouwd als eene vaste stand plaats, zal nu die rol in werkelijkheid vervullen. Al bare forten zijn nog steeds in ons bezit, en dit voor lang, daar kan men zeker van zijn. Donderdag, 6 Aug. Na reeds te lang weerstand te hebben geboden, zou de derde gemobiliseerde legerdivisie zich op het veldleger hebben teruggetrokken. De versterkte stelling van Luik zal zich aldus kunnen doen gelden haar bestemde t l. Wal de niet versterkte stad de voor Op die manier werden 130 huizen ver nield. Vervolgens heeft men de boomen om den omtrek neergehaald. Men kon digt aan dat nog andere buizen zullen opgestookt, of gedynamiteerd worden, want gisteren morgen heeft het dynamiet het werk voltooid dat des nachts werd aangevat. Rond de forten der versterkte positie Luik zijn ook al de bouten ge bouwen plat gelegd, en een draadlooze telegraaf- ppst is in de citadel opgericht. Hij zal binnen twee dagen werken. Spionnen. Zooals altijd bij het begin van renen oorlog, ziet men in werkelijkheid of in verbeelding overal verspieden. Te Audergem zou men eene dame heb ben aangehouden, die door hare zonder linge doenwijze de aandacht trok en in wier bezit men een draadlooze telegraaf toestel vond to de provincie Luxemburg hield men spion:,n aan, die in automobiel langs de grens reden. Te Uitwerpen zou men in de statie twee personen van Oostenrijkscbe af komst aangehouden hebben. Zij werden echter weer vrijgelaten. Nu er dient gezegd dat in jijden van zulke opwinding, de grootste voorzichtig heid in acht dient te worden genomen. Men hield zelfs priesters en gendarmen aan. De Engelsche vloot in 't zicht van Zeebrugge Duitschland wilde den oorlog. Men meldt dat Sir Ed. Grey de docu menten zal openbaar maken, die zullen vaststellen dat Duitschland met opgezet ten wil den huidigen oorlog heeft uitge lokt en dat al de vredesproteslaties van Wilhelm II. die hij nog verleden week herhaalde, veinzerij waren. I)ie documenten zullen openbaar wor den gemaakt vóór het einde der week. De gewonden te Brussel. De gewonden gaan ons stilaan toe vloeien. Zij zullen zoo veel mogelijk naar Brussel worden verzuilden. Daar zijn er den ganschen dag toege komen, maar men beeft voor hun vervoer de uitvoerigste maatregel genomen, om te voorkomen dat zij botoogingen uit lokken. Naar aanleiding van het fusilleeren van burgers te Visé beeft M. Lorand ons doen opmerken dat vermoedelijk die burgers op de Duitschers geschoten hadden. Welnu, verzekerde hij, M Beer- naert heeft te 's Gravenhage eene schik king doen stemmen krachtens dewelke burgers, die aan- krijgsverrichtingen willen deelnomen, een ondersoheidings armband moeten dragen. "De belgen zijn helden Zijne Exellontie prins Koudacheff, ge zant van Rusland lo Brussel, beeft aan zijn gouvernement getelegrafeerd De Belgen bieden weerstand en heb ben zich als belden gedragen POSTDIENST. Alle brieven en druksels, en alle post- paketten in Talgemeen, voor Duitschland en Oostenrijk bestemd, worden niet meer aangenomen. Poslmandaton worden in België voor geen enkel bestemming meer aangeno men of afgeleverd. BERICHT. Te rekenen van 2 dezer maand Augus tus en tot nader bevel, moot het adres van elk poststuk voor een lid van het gemobiliseerd leger, benevens de gewone aanwijzingen van naam, graad, regiment en eenheid (of dienst) vermelden tot welke legeorafdeeling de bestemmeling behoort, zonder aanduiding van verblijfplaats. Donderdag laatstleden kwam ons de droeve mare l,oe dat de soldaat Frans VAN DEN BERGHE, van het 9e liniere giment, 3C legerafdeeling, zwaargewond is in den veldslag Woensdag nacht gele verd tussc.hen Vesder en Maas, en in de welke het 9e het meest had te lijden. Hij stierf ten gevolge dier wonde. Wij bieden aan Mijnheer en Mevrouw Van den Bergh-Jourel en Kinderen, onze oprechte deelneming in het smartelijk verlies dat hun treft. Is het verlies pijnlijk, Loch hebben zij den troost dat hun zoon zijn leven heeft ten offer gebracht en zijn bloed heeft ver goten voor de vrijheid en onafhankelijk heid van ons duurbare België. Wie sterft voor zijn Vaderland, sterft voor God. Hij rust in Vrede. Een officieel telegram, van Zeebrugge verzonden Woensdag te 12 uren 25 min. meldde dat de Engelsche vloot in T zicht is van Zeebrugge. De 'Königin Luise* in den grond geboord. Londen, 6 Aug. De torpedojager «Amphilon» heeft gis teren de Duitsche stoomboot «Königin Luise», van de Hamburg Amerika-lijn. die bezig was torpedos te leggen, in den grond geboord. De .-Königin Luise- van de Hamburg- Amerika-lijn, was den 26 Juli uit Balti more in de thuishaven aangekomen. De Engelsche vloot. Ymuiden, 5 Aug. De Hollaodsche stoomboot Vliestroom, in den morgen naar Londen vertrokken heeft in volle zee de Engelsche vloot ontmoet, beslaande uit 10 schepen. De vloot loste op de Vliestroom drie schoten, waarvan een boven de voorplecht. Toen de Vliestroom stopte naderde er eene sloep. De bevelhebber raadde den kapitein terug te keuren, omdat de Theems vol mijnen ligt. De Engelsche vloot sloeg de richting in naar de Duitsche havens der Noordzee. Uit den Elzas. Parijs, 5 Aug. De Duitschers gaan voort met hel fu silleeren van Elzassers, verdacht van inlichtingen te bezorgen aan de Fran schen. Eene patroeil je van Duitsche rui terij is achteruit geslagen door de Fran sche ruiterij op de Zwitsersche grens. Drie Duitschers zijn gedood. De gezant van Frankrijk, M. Cambon, is naar Denemarken vertrokken. De vuigste aanslag die de bladzijden der geschiedenis be smeurt. De houding van Engeland tegenover DuiUcliland besprekend, zegt de Times; Wij hebben geweigerd te doen wat Gladstone in 1870 verklaarde dat onze eer en ons geweten ons verboden. Wij hebben geweigerd de - onverschillige ge tuigen te zijn van de voltrekking van den vurigsten aanslag, die ooit de bladzijden ''er geschiedenis beeft besmeurd, en vaarvan wij aldus de medeplichtigen zouden geworden zijn -... Wij aanvaar den dezen oorlog, die ons wordt opge legd, als verdedigers van de zwakken en als kampioen van de vrijheid in Europa. ij trekken den degen in dezelfde om standigheden waarin wij het doen moes tegen Philip II, Lodewijk XIV en tegen Napoleon. Wij trekken hem voor de zaak van het recht en de eer en ook voor een levensbelang van ons zeiven... Aan de bevolking (Ier stad Aalst. De Burgemeester en schepenen verzoe ken de bevolking der Stad, volkomen bedaard te blijven in de moeieiijke om standigheden waarin bet land zich be vindt. Alle goede burgers hebben den plicht zich uit vaderlandsliefde te vereonigen om de Overheden te helpen in het behoud van de openbare orde en van den ver- schuldigden eerbied voor ieders eigendom. Wij noodigen onze medeburgers uit die personen te wantrouwen die van deze woelige tijden misbruik maken om tot bun eigen profijt de waarde van het geld te verminderen. Wat er ook voorvalle, waarborgt de Nationale Bank de algc- heele uitbetaling van hare biljetten. Daarenboven is het Belgisch Grediet ver boven alle verdachtmaking. Eenieder weze dus gerustgesteld de Overheid waakt en neemt de maatregelen door de omstandigheden noodzakelijk. De Secretaris, DeBurgem.enSchepenen O. Reyntens. M.-L. Giieeraerdts Te Aalst. Het getal vrouwen en mannen die zich te Aalst voortdurend als vrijwilligers ko men aangeven, is overgroot. Alle stan den der samenleving treden broederlijk hand in band op. Bijna al de weerbare vaartwerkers hebben zich met grenzen- loozen geestdrift bij het leger doen inlij ven. AI de zonen onzer groote familiën waaronder studenten van 16 jaren snellen naar de kazerne om leven en bloed tot verdediging van 't Vaderland aan te bieden. Zulk volk zal.nooit vergaan. Zijn nog naar de grens vertrokken de Eerw. Paters prior en novitiemeester der Bcnediktijnerabdij van Affligetn, ver scheidene jonge seminaristen,capucienen gaslhuiszusters, allen als vrijwilligers. Insgelijks de doctoors Mertens, Hefflnckj Van de Maele, Boeykens, enz., het onder wijzend personeel der Staatsmiddelbare jongensschool, studenten van het Siut- Jozefscollegie. Zes jongelingen, die te Brussel te lang moesten wachten dooi den grooten toeloop, lieten zich te Aals inschrijven; aan hun hoofd stond gras; Meëus. Dinsdag avond waren aan den viaduc van den Brusselschen steenweg vijf vreemdelingen gezien, die aldaar aan teckeningen deden en een plan der ligging opmaakten. Ook de politie van Erembo- degem had dergelijke kerels op baai- grondgebied gezien. Eene afdeeling bur gerwachten werd hen op de hielen gezet doch de vreemdelingen konden ontsnap pen. 's Avonds ontving de burgemeester vanwege den gouverneur bevel, bruggen j en viaducs sterk te doen bewaken. Heel de stad door wappert debelgisclie driekleur. Do geestdrift stijgt ten top. De duitsche familiën hebben Donderdag aanzeg gekregen de stad langs Gent t< j verlaten. Verscheidene duitschers zijc 1 aangehouden. Groote overwinning der Belgen. Uit zekere bron. De grootste beweging heerschte Vrijdag morgend op den stal der versterkte stelling van Antwerpen. Men zegde dat baron de Broqueville, minister van oorlog, er was toegekomen, drager van goede tijdingen. Hij had een onderhoud met generaal Duiour. Men zegde dat de Duitschers een wapenstilstand van 2 j uren hadden gevraagd, om hunne lijken te begraven. 25,ooo dooden en gewonden bij de Duitschers. Volgens inlichtingen ontvangen in het ministerie, vragen de Duitschers een wapenstilstand van 24 uren De gemeenschap met Luik is her steld. Het aantal dooden en gekwets ten in het Duitsche leger bedraagt VIJF-EN-TWINTIG DUIZEND. De toestand te Luik Donderdag avond Luik, 6 Aug. De toestand te Luik is normaal onder militair oogpunt. Het plan vanden staf wordt methodisch uitgewerkt. Na te Luik gedurende drie dagen drie duitsche legerkorpsen, het 7, het 9 en het 10, te hebben aan 'twerk gehouden, is de Belgische divisie, op bevel van haren aanvoerder, achteruitgetrokken, wat zij in goede orde gedaan heeft. De Belgische divisie heeft eene voldoen de kracht behouden om zich, na oenige rust. terug in den strijd te begeven. De Belgische soldaten zijn ietswat ver moeid, doch geenszins ontmoedigd, wel integendeel. Al de forten houden 't uit. Een deel der duitsche troepen bezet te Luik bet kwar tier Coronmeuse. Onze legeroversten zijn te vreden over bet verloop der krijgsverrichtingen Het plan van den staf verwezenlijkt zich zo"als het werd opgevat en het is zeker dat het terzet der forten van Luik, zal kunnen duren tot op hot gewild oogenblik. Brussel, 7 Aug. De Franschen zijn al een heel eind in Belgie. Geen enkel duitscher is nog te oiiik. Gedurende den nacht is alles stil gebleven. Kapitein de Menten gesneuveld. Kapitein de Menten de Horne was met zijn escadron lansiers op verkenning in de buurt van Esneux, toen hij stootte op eene macht uhlanen, 500 man sterk, met mitrailleusen. De lanciers stormden, doch een ware kogelregen viel op hen neer. Kapitein de Menten en 30 soldaten vielen. De rest van het eskadron trok terug in goede orde op het fort van Boncelles om hulp te zoeken. De dood van kapitein do Meuten de Horne heeft te Luik eene diepe ontroe ring verwekt. De zware verliezen der Duitschers Op den weg en in de velden liggen de lijken der Duitsche soldaten, getroffen door het vuur der forten en der linie troepen. Weinig gewonden. Zeer weinig Belgische uniformen tus scben de lijken, die het slagveld dekken. Wat de Koning zegt Men zal over mijn lijk stappen alvorens het Belgisch leger ver nietigd zij. 'i Brussel, 6 Aug. De koning is aangekomen te (naam verzwegen) om 7 uur Donderdag mor gend. Op de trede van het gemeentehuis, de bevolking bedankend, voor haar onthaal, heeft de koning de woorden uitgespro ken, die wij hier boven drukken. De konin(_ werd geestdriftig toege juicht. De Fransche troepen. Volgens eene officieele nota zijn er aanzienlijke Fransche strijdkrachten in ons land. Oj) dit oogenblik zijn zij reeds zeer ver. Men zal begrijpen waarom wij er niets meer van zeggen, Donderdag morgend was de aanblik in de buurt van het fort van Boncelles verschrikkelijk. Donderdag morgend waren er officieel, drie Fransche devisies in België op weg naar Luik. (3 Fransche divisies vertegen woordigen 30,000 man Gevechten bij de Belgische grens. De zoon van den opperbevelhebber von Emmich gewond. Eysden, 5 Aug. Het dorp Moulingen nabij Eysden, is grootendeels door Duitschers afgebrand en afgebroken. Gedeeltelijk werd het houtwerk gebruikt voor het slaan van een pontonbrug over de Maas. De bevol king is radeloos overgeloopen. In de om streken van Eysden is het verblijf zeer gevaarlijk door eventueel verdwaalde ko gels. Kleine duitsche huzarenpatroeljes zijn er in geslaagd over de Maas te trokken, doch de in de lucht gevlogen brug kon nog niet hersteld worden. De Duitsche gewonden worden door hun ambulancedienst met auto's ver- voerd, voormanelijk over Maastricht. in aldaar tot dusver 16 gewon den n de hospitalen overgebracht. Drie zijn er overleden zwaar gewond werd onder moer de jeugdige luitenant graaf von Lmmich,zoon van denopberbe vel heb ber. Er gaan verschrikkelijke maar niet te controleeren Lerichten rond overhel fusil leeren van ongewapende burgers. Nie ten durft meer den weg op naar Visé, vvar l het is uiterst gevaarlijk, en de uit- gt e wachtposten en patroeljes maken korte metten. Gt oote Duitsche troepen worden samen- getroken in de buurt van Lanaken en in de beweging naar de Maasvallei zijn nieu we Hoepen cavalerie betrokken. De Beige; rieden hardnekkign tegenstand. Men zegt, dat een concentratie van Belgisch* troepen naar Luxemburg in Engelsche troepen aangekomen. Woensdagnacht zijn zes treinen Engel se!;.' soldaten aan de St-Pietersstatie ti Gent voorbij gereden zij zijn naar de Du 11scite grenzen getrokken Levensmiddelen, gelsch gouvernement hoeft vcr- zek- dat tal van Engelsche oorlog- scïu pet; den weg verzekeren voor de booten et levensmiddelen, uit Amerika, Australië en elders komende, in bestem ming voor Engeland, Frankrijk en Bei- gif- ln Engeland is graan voor 4 maanden. M'-n nog gedurig bijbrengen. Het ultimatum aan Italië. Men verzekert dat Italië reeds geant woord heeft op het Duitsch aanbod of bevel. dal. Italië moest Optreden met uiJii.-ejjIand en Oostenrijk. Italië antwoordt ontkennend. Men verzekert ook dat Italië zou ge antwoord hebben, dat het niets in de zaak te zien had, en hier dus geen ver plichting kon bestaan, zijne bondgenoo- ten, Dnitschland en Oostenrijk te helpen. BELGIË verwekt de bewondering der geheele wereld. Men leest in de Métropole - Wij hadden gelijk te zeggen dat een vijandelijk leger niet gemakkelijk door België zou trekken - Onze vijanden komen er de bloedige ondervinding van op te doen En. indien de Franschen en de En gelschen ons laten begaan, zullen wij vast en zeker eene der grootste zegepra len mogen aanstippen van de moderne tijden. - Stippen wij aan dat Belgie tot heden, slechts een deel der 3e legerafdeeling. welke bestaat uit 33000 man, in 't gelid kon brengen tegen omtrent 80,000 Duit sche soldaten in het Luiksche. Tot nog toe zijn enkel vier forten, der geduchte versterking van Luik, wel ke Belgie te danken heeft aan wi'len generaal Brialmont, in het gevecht "ge mengd geweest. Het fort van Vivegnis, dat Herstal heheerscht heeft tot heden nog geen en kel kanonschot gelost. Indien de Duit schers er, tegen alle verwachting, in ge lukten over de Maas te trekken inde richting van Visé, zullen zij de schoten moeten trotseeren van dat fort, alsook het vuur der troepen die talrijk aan den linkeroever gelegerd zijn. - Indien de Belgische troepen, 11a de Duitschers over de Maas te hebben laten komen, hen niet terug in de Maas zouden doen tuimelen, zou het waarlijk een mirakel zijn. Eens dat op die plaats, de Duitschers over de Maas zouden gekomen zijn, zou hun toestand langs om neteliger worden, want, onder krijgskundig opzicht, zou het een groot gevaar voor hen wezen, achter den rug. eenen hinderpaal te heb ben gelijk de Maas, in geval van eenen verwoeden aanval van den vijand. Wat den overtocht der Maas, in de richting van Maastricht betreft, zij ook biedt aan de Duitschers hetzelfde nadeel aan, zonder erop te rekenen, dat men er zich raag aan verwachten, dat, in dat geval, de Hollanders niet zullen nalaten hen in den ffank.in de zijde,aan te vallen. ^er Duitschers is waar schijnlijk Luik tot werkeloosheid te dwingen, terwijl zij langs Luxemburg een leger 111 de richting van Frankrijk zullen zenden. Inderdaad, hot 16e legerkorps te Elsenhorn vereenigd, zou zich naar Sta- velot begeven, terwijl het 8e legerkorps m liet Groot Hertogdom van Luxomburg zou zijn. De gebeurtenissen zullen ons zeggen of de Duitschers er zullen in gelukken door Luxemburg te trekken. - Namen staat ook nog in het gelid met zijne talrijke troepen die branden van verlangen om deel te nemen aan den strijd en het vaderlandsche voorbeeld te volgen van het 12e linieregiraent en van hel 2e lansiers Het oordeel van een Neerlandsch dagblad. Het «Het Handelsblad- van Amsterdam groet met den edelsten geestdrift die Vla mingen en Walen bezield, welke door een machtigen nabuur gedwongen wor den het zweerd uit de scheede te trekken voor de verdediging van hun goed en bloed. Overal schrijft het blad, geeft de ver kleefdheid aan dezen jongen koning zich lucht, die een zoo fier antwoord op de voorstellen van Duitschland gegeven heeft, dat een vrij volk beleedigd. Daaruit zal voortspruiten dat de duitschers voor hen mannen zullen vinden in den waren zin van het woord. Ganscli België, als door een elektrieken schok getroffen, is opgestaan en ten lande wappert de drie kleur. Al de Belgen, zonder onderscheid van partij of taal, zijn vereenigd in het zelfde gedacht en voor hetzelfde doelhet Vaderland. Deze eendracht maakt van het klein belgisch volk een machtigen tegenstrever, die met eene bovenmen- schelijke poging en met eene ontembare hardnekkigheid vechten zal voor de vrij heid. J Geene nieuwe klassen. Vrijdag liep het gerucht, dat nog ver scheidene nieuwe klassen zouden binnen geroepen worden. Wij kunnen verzekeren, dat daar niets van waar is en er voor het oogenblik in het ministerie van geene nieuwe klassen gesproken wordt M. Emiel Van Huffeltaire bood ze gisterén te koop en op weinige tijd be kwam hij een prachtige uitslag. Reeds zijn 38,46 frank ter beschikking van 't Rood Kruis. Deze Kokarden zijn nog steeds ver krijgbaar bij hoogergenoemde hoer Van Huffeltaire en ten hureele van De Dendorbode. Belgisch Volkslied. o* Vaderland, o edel tand der Belgen, Zoo machtig steeds door moed en weckzaamheid, De wereld ziet verwonder uwe telgen, Aan t hoofd van kunst, van handel, nijverheid! De vrijheidszon giet licht op uwe wegen. En onbevreesd staart gij de toekomst aan Gij mini uw vorst, zijn liefde stroomt u tegen, Zijn hand geleide u op de gloriebaan Woei eens de storm ons toe uit vreemde streken, Blyti, Vlaming, Waai, vereen'd niet hart en ziel; Ons voorgeslacht heelt nooit een stap geweken. Maar streed met moed en zegepraalde of viel Het roept ons toe «Bewaart 't erf uwer vaadren! Bewaart hun roem Uw eendracht zij uw macht O luistert nooit naar lafaards en vera'adren Weg met alwie het vaderland veracht Aan 't liereland, waarvoor ons vaadren streden Behoort ons hart, behoort ons goed en bloed Werd ooit de grens door vreemden overtreden. Wij schoten toe met Vlaamschen heldenmoed Laat overal 't driekleurig vaandel wappren, In dorp en stad, hij burger en soldaat Dat zinnebeeld is heilig voor de dappren Wee hem dis 't ooit wou schennen of versmaadt. Wij blijven trouw aan onze reine zeden, Aan ons gelooi, aan ons godsdienstigheid. Do christen Belg zal nooit met voeten treden Zijn onden aard, die hem nog onderscheidt. Een ander volk mag vrij die schuld bedrijven. Die 't schandmerk op het gloeiend voorhoofd brandt, Wij, Belgon, toch, wij willen Belgen blijven dierbaar Vaderland. Getrouw aan God en 'i Oorlog tusschen Oostenrijk en Servie. De Oostenrijkers weerhouden. Ondanks al hunne pogingen, gelukten de oostenrijker er niet in den Donau en de Save over te trekken en alzoo Servië langs de noorder grens te hereiken. De Servische artillerie op de heuvels rond Belgrado liggend, beschiet zoo schrikke lijk de oevers der twee stroomen, dat het volkomen onmogelyk is erover te varen. De oostenrijkers hebben dan de de Servische artillerie beschoten en eeni- ge kanons tot zwijgen gebracht. Belgra do zelf heeft niet veel geleden van de beschieting. Rond Belgrado. Donderdag nacht hebben de oosten rijkers Belgrado niet beschoten. Vrijdag morgend begonnen zij de stad te beschie ten en vernielden meer dan 60 huizen In de al de wijken der stad werd schade aangericht. De omtrek der Servische hoofdstad werd ook beschoten. voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Dierbare, Dierbare Lezers en lezeressen met mij moet gij bekennen, dat wij recht hebben meer dan ooit fier te zijn op den eerenaam van Belg... Ziet eens met welken geestdrift al onze soldaten opsprongen om ten strijde te vliegen ter verdediging van ons dierbare Vaderland... Eene zoo rasse, en snelle, en regelmatige mobielmaking van een leger is er misschien nog nooit ter wereld te zien geweest... Eere aan ons Vaderland Eere aan Belgeland En hoe christelijk toonden zich alom de optrekkende soldaten Schier allen, die er den tijd toe vonden, gingen voor hun ver trek godvruchtig te Biecht en te Communie... O Hoe schoon en troostend en bijzonder troostend voor de familieleden, die met toe- genepen hart, hunnen geliefden zagen ver trekken naar het oorlogsveld... De kerken van Brussel schonken gedurende het mobiel making van het leger een onvergetelijken aanblik zoo groot was het getal soldaten, die men er zag met de meest stichtende god vrucht te biecht en te communie gaan... Nog maals eere, eere aan Belgenland De arme gegeven Is Gode geleend O Dierbare Vrienden Iaat ons dat niet vergeten, nu, terwijl zooveel huishoudens beroofd zijn van een of meer hunner brood winners... Daar valt nu te geven en door te geven, elk volgens dat hij heeft of bezit., 't Is daarbij nog een bijzondere blijk van vader- lapdsiiefde in deze droeve tijden...'Laat ons de noodlijdende helpen... Alwat we geven is geleend aan God almachtig, van Wien de redding van ons geliefde Vaderland komen moet... Ja, Iaat ons geven met een edelmoe dig hert, om derwijze te bekomen, dat de goede en almachtige God ons bevrijde van verdere en wreeder ongelukken... Ik ben blijde te moed En gerust in mijn lot Want Hij is, zoo goed, Onze Vader en God. Zie de bliksempijl gloeit E11 de donderslag kraakt Mijn betrouwen ook groeit God heeft beide gemaakt Neen, al barstte deze aard En al sprong ze in de lucht, Doormijn Vader bewaard, Is er niets dat ik ducht. Zoo zegt Zeer Eerwaarde Pater Bauwens ons voor in een zijner gevierde schoolboek jes, willende ons betrouwen op God aan vuren. 't Is met genoegen, dat wij hem nazeggen, en dat wij die kernachtige, en krachtige, en schoone woorden herhalen, niet alleen met de lippen, maar ook uit voller hart.... We stellen ons betrouwen op God almachtig, onzen vader, die in de hemelen is, en die de lotgevallen der volkeren in zijné handen houdt... Gebed en moed Maakt wijs en goed. Wij bevolen aan onze lezers het werk der Nationale Kokarde 't welke wij ondernomen hebben te voordeele van •T ROOD KRUIS. De geheele op brengst der winst wordt afgestaan. De Belgen zijn de dappersten onder al de volken van Gallië, schreef de groote veldheer Julius-Cesar en in den loop der eeuwen hebben onze dappere voorouders niet opge houden de woorden van Cesar fe bewaar heden. 't Waren de Vlamingen, die den 11 JULI 1302 het grootste en machtigste leger vernietigden, dat ooit in de Middel eeuwen te been kwam. En later waren 't 600 Franchimonteczen, die het dorsten wagen, de stad Luik te verdedigen tegen een dubbei en machtig leger... dezelfde leeuwenmoed kenmerkt zich bij onze dierbare jongens in het bevechten van den invallende Duitsch- man... Eere duizendmaal eere en roem zïi hun Het Belgisch volk is een heldenvolk schrijven op dezen stond al de groote gazet ten van de hecle wereld. Dat komt door den heldaftigen, ongehoorden wederstand die onze legerbenden Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag den woesten overweldiger boden. Bij 't vernemen van den leeuwenmoed en den prachtigen strijd onzer felle jongens, zond de Heer Voorzitter van de Kamer der Volksvertegenwoordigers in Frankrijk een telegram naar Mijnheer Schollaert, voor zitter der Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers. waarin hij onder andere zegt: Ik ben zonder twijfel de tolk van al mijne collega's met aan Uwe Exellentie de hulde van onze bewondering uit te drukken voor den heldhaftigen wederstand door het moe dige Belgische leger den invaller,geboden...- Dierbare Vrle„de„ gij verslaan, waarin, l,ct komt dal onZe 7 Een en 7 An der deze week een heel anderen loon heelt

De Denderbode | 1914 | | pagina 2