Nationale KoKamen. DE ORGELDBJBISTER. 'T EEN EN T ANDER De bevoorrading van leger en bevolking Brussel, 11 Aug. Over de bevoorrading van het land, verklaart het burgerlijk cabinet van den minister van oorlog dat België niets te vreezen heeft voor een gebrek aan le vensmiddelen. Er is graan, vleesch en aardappelen in overvloed. Nieuwe zilvermunt. Men is in de werkhuizen der Munt ook volop bezig met in de behoeften van het geldwezen te voorzien. Men slaat alle dagen 100,000 stukken van 1 frank en 200.000 stukken van 50 centiemen. De koningin bij de gewonden. Maandag namiddag heeft de koningin een bezoek gebracht aan de gewonden in het militair hospitaal. Bed voor bed is zi.i blijven staan om' eiken gewonde op te beuren en moed in te spreken. Zij vroeg naar hunne familiën, naar hun lijden, naar bijzonderheden van hunne verwonding en allen werden door hare deelneming opgebeurd en versterkt. Haar vertrek werd begroet met den roep Leve de koningin Een groot aantal soldaten hebben reeds de ambulancies verlaten en hun korpsen in den loop van den avond nog vervoegd. De Eugelsche ziekendiensters. Maandag namiddag werdpn een 12tal Eugelsche ziekendiensters ontmoet in den omtrek der Luxemburgstatie, te Brussel Een barer verklaarde Van zoodra wij den stryd vernamen tegen Duitschland, boden wij allen, jonge dochters van den adel en der burgerij, gediplomeerd van het Roode Kruis, onze diensten aan het gouvernement aan. Van zoohaast onze ambulancies ge reed waren, scheepten wij in op een paketboot en Zaterdag kwamen wij te Oostende toe wij waren met 27. - Wij zijn allen te Brussel, alwaar onze gekwetsten zullen overgebracht worden. Nog ander ambulancies volgen. - Onder ons zijn er drie lordsdochters, de dochter van een Engélsch generaal en verscheidene jonge dochters van hooge Engelsche ambtenaars Heeft Duitscblaiul levensvoorraad aenoei»? o o De weinige nieuwstijdingen uit Duitschland zegt de Matin van Parijs, melden ons dat in belangrijke streken van Duitschland de levensmiddelen ontbreken Deze toestand, zeer voordeelig voor ons, zal ras verergeren. Duitschland is immers bij uitstek eene nijverheidsstreek. De grond is te arm om de 65 millioen inwoners te voeden. Er worden in juist genoegzame hoeveelheid opgebracht 500 miljoen centenaars aardappelen, 116 miljoen centenaars rogge. •Voor wat de tarwe betreft, het graange was bij uitmuntendheid der beschaafde landen fc.cv.gl Germanic er slechts 43 miljoen cente naars vo'-rt (19<2). terwijl er rlijks 66 miljoen vcbruikt worden Dezelfde bemerking geldt voor de gerst, het eerste benoodigde voor den nationalen drank. Het land brengt 35 millioen centenaars op. Buitenlandsch moeten er 40 miljoen, of voor 54 miljoen frank gekocht worden. Tengevolge van den blokkade van de Erigelsch-Fransche vloot, van de vijandigheid van Rusland en de onzijdigheid van Italië, is Duitschland in de wereld afgescheiden. Waar zal het de miljoenen centenaars graan, de 700,000 centenaars versch en ge zouten vleesch, de 200,000 koppen vet vee halen die het jaarlijks invoert, eetwaren on misbaar voor het bestaan Zeker niet in Oostenrijk, want dit land heeft ternauwernood genoeg voor zijn eigen. Het moet zelfs jaarlijks 7 millioen centenaars maïs invoeren. Stelt daartegenover Frankrijk dat alle jaren alles in overvloed heeft en dat noch afzonde ring noch blocus moet vreezen, voorzien als het is van wijn, vleesch, groensel, enz. De Duitsche volkeren hebben slechts ten deele de zinspreuk van maarschalk Bugeaud Ense et aratro door het zwaard en de ploeggevolgd. Zij hebben te veel zweerden en te weinig ploegen. De overvioed van het eerste en het gebrek aan het tweede zullen hun ondergang worden. Hel verpand eerewoord. Op 8 October 1911 was keizer Wilhelm te Aken om er het ruiterstandbeeld van zijn vader in te huldigen. De koning der Belgen had eene zen ding naar Luik gestuurd, om den keizer te begroeten en aan het hoofd van die zendingstonden luitenant-generaal Heim- EERSTE DEEL. 43c Vervolg. Binnen drie dagen moet mijnheer Savanne" gelijk hij u gezegd heeft, naar zee gaan... Hij moet bijgevolg morgenavond Parijs ver laten om bijtijds op zijn postte zijn. Zooals gij weet is het leven van een zeeman wissel vallig Daar de zee bedriegelijk is, verslindt zij vele schepen... Het is goed alles te voor zien, want misschien zal Gabriël Savanne nooit zijn dochter meer in de armen mogen drukken. Maar mijnheer Richard, riep Veronica, waarom zegt gij dat, Juffrouw Sollier, antwoordde de kapi tein, mijn vriend meent het goed, wanneer hij zegt nooit misschien... Dat zou de straf zijn, die ik verdiend heb, want ik bemin dit kind van ganscher harte. Richard Vernière ging voort - Gij weet reeds waarom hij mij was komen spreken. Van zijn fortuin heeft hij een som van driehonderd duizend frank afgenomen. Wat zegt ge Driehonderd duizend frank riep Veronica verbaasd over dat cijfer, dat in haar oogen kolossaal groot was. Dat recht kan hem niemand betwisten, want gedurende zijn leven heeft hij geen rekenschap te geven aan zijn eenigen erfge naam, zijn zoon. Die som komt bovendien burger, toenmalig militair gouverneur van Luik en M. Delvaux de Penfe, gou verneur der provincie. Na bet wisselen dor gewone beleofd- heidsgroeten zegde de kefzer aan den heer Delvaux de Fenfe Gij zijt de gouverneur eener provin cie, waarmee wij altijd in goede nabuur schap leven. Ik geloof dat gij in de laatste tijden beangst zijt geweest.ge loof mij vrij, die angst was overbodig. - En aan luitenant-generaal Heimburger zegde de keizer. België heeft zich in de laatste tijden sterk gewapend. —Ja, sire, luidde bet antwoord maar wij hadden toch betrouwen Waarop do keizer antwoordde Gij hebt goed gedaan betrou wen in ons te stellen. Wij die betrouwen hadden in den machtigen vorst, dien wij niet in staat achtten tekort te komen aan den eerbied voor plechtig gesloten tractaten, wij werden op de snoodste wijze misleid en bedrogen. Betrouwt ons zegde de keizer, en i:i- tusschen was ons land bedekt met spion nen en werden allerwege wapen voor raden opgeslagen Betrouwt ons zegde de keizer, en tot in de allerhoogste kringen werd er toen reeds gewerkt aan den ondergang dor Belgische onafhankelijkheid Betrouwt ons En drie jaar latei- pleegt het Duitsche Rijk tegenover België eene daad, waarvan de Rijkskanselier in vollen Rijksdag verplicht was te erken nen, dat zij in strijd was met het volken recht. Wat blijft er over van de geruststel lende verklaringen van den keizer Eene verwoeste provincie, een deel van den Belgischen bodem veranderd in een ontzaglijk kerkhof. Ziedaar hoe wij betrouwen mochten stellen in Duitschland. Duitsche nota. Vanwege de Duitsche legatie in Den Haag wordt bet volgende bekend ge maakt -teii einde in het buitenland veel verspreide berichten over tegenspoed der Duitsche wapens recht te zetten o Duitsche strijdkrachten hebben Rus sische grenstroepen overal teruggewor pen; een cavaleriebrigade bij Soldan ver nietigd en een divisie bij Insterburg ver strooid. Oost-Pruisen is vrij van den vijand. De duitsche verliezen zijn onbe duidend. Czentstochau, Kalisch, Wiclun. Kibarty en andere Russische grenssteden zijn in Duitsche handen. - De Poolscho bevolking begroet de Duitsche troepen met gejubel. Russisch Polen is door de Russen ontruimd en in opstand. Tot nu toe heeft de Duitsche vloot geene verliezen geleden en verontrust do Russische Oostzee. Libau is met succes doorhaar gebombardeerd geworden. - In BoueeuPhilippeville heeft de krui ser «Goeben» de Fransche transportbasis verwoest. De moderne sterke vesting Luik werd I na 36 uur stormenderhand genomen en Briey in Frankrijk bezet. Als dat alles waar is, zooals het nieuws van het «stormenderhand innemen der vesting Luik zijn de menschen goed in- gelicht in Duitschland. Een Fransche vlieger te Aalsl. Maandag avond, rond 7 ure, vloog een vliegtoestel over Aalst. Het was zoo laag, dat men goed kon onderscheiden wie er in had plaats genomen, het kwam uit de richting van Brussel en vloog in de richting van Gent. Op den Gentschensteenweg, juist boven den hof van M. Van Geem, kon hij zijn motor niet meer doen werken en viel in een doorn haag, welke den hof van landbouwer Van Geem afsluit. De policie was spoedig ter plaats, alsook een officier der burgerwacht deze stelden hunne eenzelvigheid vast. Het was een Fransch officier en een simpel soldaat, die naar hun zeggen van Parijs kwamen gevlo gen. Zijn toestel is gansch buiten gebruik gesteld. Zij bekwamen gelukkig geen het minste letsel. Spoedig waren duizende per sonen tegenwoordig, en de policie heeft met groote moeite de menigte uiteen gekregen. De officier is naar de Groote Markt ge bracht waar een warme ovatie hem te beurt viel. Uil de Dagbladen. Een dapper volk. De Tilburgsche Courant van Zater dag laatst bevat het volgende artikel De lieele wereld volgt met bewondering den heldhaftige» strijd der Belgen, tegen de voortrukkende Duitsche legioenen. Wanneer ooit de algemeene sympathie spontaan is uitgegaan naar een* volk dat in nood verkeerde, dan is het thans naar onze zuidelijke broeders, die legen wil ;n dank in den oorlog gesleept zijn. Met verkrachting van alle rechten ter zijde stelling van iedere internationale overeenkomst heeft Duitschland brutaal den kloeken Belg oen ultimatum ge zonden. Maar hoort het flere antwoord van den modernen Leonidas Wij geven onze forten niet, kom en neemt ze als Dat is mannentaal. En de afgeloopen dagen hebben bewe zen, dat de aan zelf overschatting lijdende Pruisen mannen in den waren zin des woords tegenover zich hebben gevonden. Helden zijn het'die Belgen. Als gewonde leeuwen hebben ze ge vochten met onweerstaanbare doodsver achting. In ieder hunner schuilt een Breidel een de Koninck. - Voor geheel de beschaafde wereld heb ben ze getoond, dat ook een klein volk groot kan zijn. De vaderlandsliefde dat zoo vaak bespotte woordje, is liet, die hier wonde ren heeft gewrocht. Als één man, heeft het geheele Belgi sche volk de diepe, machtige betoekenis van die liefde tot den geboortegrond ge voeld. Van welke partij of polilieke kleur ook, van welke landtaal ook, alle Belgen' hebben elkaar weergevonden in dezelfde gedachte, denzelfden eeredienstdien van liet vaderland. Deze eensgezindheid, waarvan als het moest wat God verhoede, ook straks de Nederlander blijk zou geven,— heeft liet kleine Belgische volk klein in aantal wel te verstaan, maar groot in dapperheid en onverschrokkenheid, gemaakt tot den machtigen tegenstander, die met bovenmenschelijker krachtin spanning en ontembare volharding voor zijne vrijheid vecht. Belgenwij staan vol eerbied voor uwe grootheid en dragen de overtuiging, dat mocht gij ook straks voor de overmacht moeien zwichten, dat dan de lieele wereld daarover met weemoed zal vervuld zijn, en uwe nederlaag zal voelen als het groolsle onrecht dat denkbaar is. Verslagen kunt gij worden, overwon nen niet meer. Ze zullen hem niet temmen den fleren Vlaamschen leeuw even ontgoocheld in zijn droom van heer schappij als nu Bulgarië. Voor al die weste lijke staten zal dan de weg openstaan om zich op den vrede in de richten. Elk zwaard dat nu tegen Duitschland wordt getrokken is kunt- j een zwaard getrokken voor den vrede. Hoe de Duitschers de woede tegen de Belgen opwekken. Men weet aan hoeveel nutlelooze wreedheden de Duitsche soldaten zich reeds hebben schuldig gemaakt op Bel gisch gebied. Om die te verontschuldigen wijzen zij op zoogezegde wreedheden, die in België zouden gepleegd ziju op weerlooze Duitschers. Het Berliner Tageblatl gaal zoover lo melden dat te Antwerpen twee kinde ren voor de oogen hunner Duitsche moeder van de tweede verdieping op straat werden geworpen De kinderen zouden doodelijk gewond in het gasthuis zijn opgenomen. Zooveel woorden, zooveel leugens. Bij do schadelijke handelwijze van Duitschland tegenover ons onzijdig land, zijn er in 't eerste oogenblik wel opstoot jes ontstaan is er hier en daar wel een koffiehuis stuk geslagen en zijn misschien wel eenige Duitschers mishandeld, maar wreedheden in den zin als door de Duit- schors beweerd, zij/i nergens gepleegd Do personen, die uit Duitschland moes ten vluchten, weten echter heel wat ergers mee te doelen. Ernstig gevecht. Parijs, 10 Aug. Het Fransche ministerie deelt mee te middernacht De Franschen houden nog altijd Ferney Mulhausen en Allkirch en staan voor liet woud Harz, waar de verdediging sterk schijnt ingericht. Talrijke schermutse lingen hebben plaats. Beide legers ont vangen versterkingen. Op de bergbriig der Vogezen hebben de Franschen gisteren, na een levendig ge vecht. de engten Bonhomme en Sainte Marie veroverd. voort uit intresten, die hij zou kunnen ver teerd hebben, zonder zijn zoon te verarmen. In mijn handen heeft mijnheer Savanne die som gelegd voor de dochter van Germaine... Had de moeder nog geleefd, het geld ware voor haar bestemd geweest. Maar dat is te veel, stamelde juffrouw Sollier. - Teveel is het niet, sprak de fabrikant. Luister Veronica. Gabriël wenscht, dat ik die driehonderd duizend frank in handen zal houden en gebruiken voor de werken mijner fabriek Jaarlijks zal ik den intrest betalen aan vier pet. ten honderd, hetgeen voor Martha een nkomen zal geven van twaalf duizend frank, dat gij zult beheereu. Voor het onderhoud ,'an Martha zal dit meer dan genoeg zijn. Op een kostschool kunt gij het meisje doen opvoeden. Ik ben zeker, dat gij daar geld zult kunnen van weg leggen. Gebruik dit spaargeld om het kapitaal te vermeerderen en alzoo zal het inkomen spoe dig grooter worden. Ten zeerste verheugd, antwoordde de weduwe Sollier O, mijnheer Richard, met zulk een som zal Martha een uitmuntende opvoeding kun nen genieten, en zonder op iets te moeten zien, zullen wij nog genoeg overhouden. Riphard hernam Mijn uitdrukkelijke wcnsch is, dat niemand iets wete van hetgeen hier is voor gevallen. en dat gij mijn huis niet zult ver laten... Veronica, is het zoogoed Wells over den oorlog. H. G. Wells heeft in een Engelsch blad zijn meening over den oorlog gezegd. Hij is overtuigd, dat Duitschland en Oos tenrijk het zullen verliezen. Ze hebben een overstelpende vereeniging van vijanden uit gelokt. Zij hebben Frankrijk onderschat Zij worden belemmerd door een verkeerde socia le en militaire overlevering. De Duitscher, vindt Wells, is van natuur geen goed soldaat; hij is ordelijk en gehoor zaam, maar hij is niet schrander en vlug. Na 1870, zijn eenig krijgskundig succes van beteekenis, is de moderne oorlogvoering geheel veranderd; het snelle initiatief van den enkelen soldaat komt er nu nieer op aan dan het gezamenlijk vechten van niet nadenkende mannen. Bovendien heeft de Franschman sinds dien de lessen der nederigheid geleerd; hij is nu somber voorbereid op een somberen strijd; hij bezit de ernst, die verbazingwek kende overwinningen vooraf gaat. Zijn meerderheid boven den Duitscher in de lucht, in het open veld, met kanonnen er. vliegtuigen, wordt niet voldoende'ingezien. De plotselinge aanval van de Duitschers moge hem, zoo al, een week of wat overbluf fen, maar in het eind zal hij zijn man staan, ook zonder Engelands hulp, En met Engelands hulp durf ik voorspel len, zegt Wells, dat over drie maanden de Fransche driekleur aan den Rhijn zal waaien. Zelfs al braken de Duitschers door 'de eerste linie der Franschen heen, ik zie niet in hoe zij Parijs zouden kunnen bereiken of er ook maar in de buurt van komen. Ik zie niet in, hoe tegenover de moderne verdediging en de trefkracht van een terugtrekkenden schrande- ren vijand, als waarvan wij in Zuid-Afrika een proefje hebben gehad, Sedan herhaald kan worden. Een terugtrekkend Duitsch le ger, waarvan het vernuft in zijn aristocrati sche officieren is saamgetrokken, dat mismoe dig wordt zoodra zijn gelederen zijn verbro ken, is niet gevaarlijk Het Duitsche leger is twintig jaar ten achteren. Ook in Rusland zal Duiischland, denkt Wells, niet ver doordringen. Hij acht de kans grooter, dat de Russen Berlijn, dan de Duit schers St-Petersbivg zullen bedreigen. En Duitschlands vloot wordt vernietigd. Enge land zal ook Duitschlands handelsvloot van alle zeeën vegen en zijn vlag voorgoed neer halen in Afrika, Azië en den Grooten Oceaan. Welis denkt (zijn artikel is van 3 Augus tus), dat Italië onzijdig zal blijven en Japan en Denemarken niets bij de tegenstanders van Duitschland en Oostenrijk zullen voegen, zoodra de eerste aanval van Duitschland mislukt. In twee of drie maanden zal het voornaamste beslist zijn. Dan zal het Duit sche imperialisme verpletterd zijn, gelooft hij, en misschien zal het tijdperk der wape ningen in Europa zijn afgeloopen. Frankrijk, Italië, Engeland en alle kleine staten van Europa zijn tegenwoordig vredelievend. Rusland zal na de groote inspanning te uit geput zijn voor nieuwe avonturen; een verslagen Duitschland zal een revolutionair Duitschland zijn, even wee van uniformen en het imperialisme als Frankrijk in 1871 en Als gij het mij toelaat, mijnheer, zal ik u nooit velaten, zeide de brave vrouw. Tot den dag dat onze lieve Heer mij tot Zich zal roepen, wil ik mijn post van portierster bij u blijven behouden... Gij zijt te goed voor mij, te liefderijk, te weldoende, dat ik niet zou wenschen u altijd mijn gehechtheid en erkentelijkheid të betoonen. Ik weet bij ondervinding, dat gij een brave vrouw zijt, Veronica.-. Het is niet meer dan mijn plicht dit te zijn mijnheer Vernière.. Bijgevolg zult gij het zijn, mijnheer, die de goedheid zult heb ben het leven mijner kleindochter te regelen, daar mijnheer Savanne opnieuw moet ver trekken. Dien last aanvaard ik, mijn vriend zal er mij dank voor zeggen. De hand van Richard Vernière drukkende, riep Gabriël Savanne Vriend, daarvoor ben ik u met gansch mijn hart, met ganscli mijn ziel dankbaar, tot den dood toe Wie ter wereld zou beter de opvoeding van mijn lief dochtertje kunnen behartigen Uw vertrouwen zal ik trachten te ver dienen, mijn vriend.. Er zal dus een dag komen, dat Martha een zeer schoonen bruid schat zal bezitten, en op het oogenblik, dat wij haar kunnen uithuwelijken, zal zij die hoedanigheden hebben, dat geen enkel ver standig man er aan zal kunnen denken,haar de vlek liarer geboorte te kunnen verwijten. Ik aanvaard dus liet geld, maar daar wij nooit weten, wie leeft en sterft, moeten wij Men hoort kanongebulder in de rich ting van Montigny. waar denkelijk de Fransche troepen slaags zijn met de Duit- schet s, uil Saarburg komend. 1: 1,1 lle streek van Longuyon hebben-de Duitschers een bataljon Fransche jagers le voet, doen wijken. De Fransche ruiterij heeft verkennin gen uitgevoerd en Duitsche patroeljes doen wijken in do streek der Ourthe. Voor Luik schijnen de Duitschers zich le hervot men en terug le bevoorraden in de buurt van Tongeren hebben hunne patroeljes uhianen moeten achteruit wij ken voor de Fransche ruiterij. De Fransche verliezen in den Col Sainte- Marie zijn redelijk ernstig de gewon den worden verzonden naar. Epiiial,waar heen ook Duitsche gewonden zijn ver voerd. Een vliegmachlen werd met kogels doorboord, doch deofficier vlieger,alhoe wel gewond, kon Belfort bereiker. De duitschers hehhen gelracht het offensief oprukken der Franschen in de vallei der Seille te stuiten, doch zijn hier in mislukt. De -fransche verliezen voor Altkirch overtreflen de 100 dooden niet. De Japansche viool. Sjanghai, 11 Aug. Gezien het zee kiezen van de Japan sche vloot hebben de Engelsche sclieep- vaarlkompagnies allen de Chineeschc kustvaart hervat. Deze was geschorst geworden wegens de aanwezigheid vaneen Duitsch smal deel. Geveclil aan de poorten van Diest. De Belgen blijven overwinnaars. Ziehier de raeêdeeling die gisteren avond te 9 uur door het ministerie van oorlog aan de pers is gedaan v Na den nacht te hebben doorge bracht in de stelling, na den aftocht van gisteren bereikt, zijn vandaag de Duit schers vooruitgcrukt naar een punt onzer stellingen dat zij onversterkt acht ten. Onze staf waakte volledig inge licht door eene ruiterijverkenning, kon hij de noodige orders geven en de vijand vond met wie le spreken. Een gevecht had plaats, waarvan de uitslag gunstig was voor onze wapens Ongeveer 10.000 man nam er deei aan. 't Is de eerste strijd in ons open veld door onze troepen geleverd. Zij vochten onversaagd en hebben bezwezen dat zij alles bezitten om overal voordeelig te strijden. 'i Buiten dit wapenfeit, belangrijker door dijne draagwijdte dan in zich zeiven, is de toestand ongewijzigd, ten minste in schijn. Maar men kan overtuigd zijn dat, voor onze bondgenooten, de zaken punt voor punt alloopen volgens het overeen gekomen plan. Hel gevecht had op alles bereid wezen. Ik wil u een ontvangst bewijs geven, dat geheel in orde is. Waartoe zou dat dienen vroeg Gabriël Savanne, herhalende hetgeen hij reeds in het begin van zijn gesprek met den fabrikant gezegd had. Dat is zeer nuttig en voorzichtig, antwoordde deze laatste. Het huis Vernière ontvangt de som, steekt ze in zijn zaken en betaalt er intrest voor. Daarbij, de driehon derd duizend frank moeten toch op mijn boeken staan en ik moet weten, voor wien ik die rekening moet inschrijven. Gij hebt gelijk, zeide de officier. Wil mij nu aandachtig aanhooren, sprak Richard Vernière, want hier is het dat de moeilijkheid begint. Versta wel, Veronica: voor de familie van mijnheer Savanne, uit eerbied voor zijn naam en opdat zijn zoon nooit dien misstap van zijn vader kemie, maar hem altijd blijve beminnen en eerbiedi gen, is het noodig, dat er geen kind bestaat, dat de zuster is van Henri Savanne. Dat is waar, riep Gabriël. O, goede 'rouw Sollicr, ik reken op uw goed hart, dat alles geheim blijve, dat het stil gehouden worde, niet voor mij, maar voor mijn zoon, voor mijn broeder, wiens achting ik wellicht zou verliezen. Ik beloof u plechtig, mijnheer, dat alles stii en geheim zal gehouden worden, antwoordde Veronica. Wat or ook moge gebeuren Ja, mijnheer Ik zweer het u, op het plaats le llaeleii. Het gevecht had plaats te Haelen,bij Diest, en werd geleverd tusschen eene gemengde Belgische brigade,versterkt door eene brigade ruiterij, en eene ietswat sterkere Duitsche krijgsmacht, bestaande uit alle wapens, doch meer ruiterij dan bij ons. De Belgen blijken het voordeel te hebben behaald. Om er het fijne van te weten zijn de Brus- selsche journalisten per auto naar Diest ge sneld. Op den weg van Leuven zagen wij, zegt een hunner, van af St-Joris-Winghe de bevol king ten prooi aan de diepste ontroering. Het kanon heeft den heelén dag gebulderd, en vooral in den namiddag was de beschie ting levendig. Over de heuvelen, die ten oosten den ge' zichteinder belemmeren, ziet men eene zwarte rookzuil in de lucht opstijgen het moet het dorp Haelen zijn dat in brand staat. Te Becquevoort en Caggevinne-Assent was de ontroering ten top gestegen. De in woners vormden kleine groepjes op de zij kanten van de baan karren zijn volgeladen met vrouwen en kinderen en pakken goed hier en daar jaagt eene vrouw eene koe voor zich uit elders is het vee bijeengebracht gereed om te vertrekken. De schrik staat op elks gelaat te lezen, veel vrouwen en meisjes hebben geweend. Detachementen soldaten weten niet wat er gebeurt, uitgenomen dat men lang het kanon heeft gehoord bezijden Diest en dat het ge vecht zeer hevig moet geweest zijn. Wij bereiken Diest.De stad is in beweging. Al de inwoners staan aan hunne deur. Wij begeven ons naar het stadhuis,waar de leden van het gemeentebestuur ons inlichten. Het centrum van het gevecht is Haelen ge weest. waar de grond bedekt is met lijken van Duitschers. Niettegenstaande zijne tal rijke aanvallen, is de vijand met zware ver liezen afgeslagen. De Belgen hebben met de grootste dapper heid gevochten. Men haalt talrijke schitteren de daden aan, door hen gepleegd. Aldus heeft de wachtmeester Rousseau, van de jagers te paard, zich gedragen als een held. Aan 't hoofd van een peleton van acht man heeft hij eene groote groep ulhanen gechar- - geerd en tien paarden meegebracht, waarvan hij de ruiters had neergeveld. Zijne hand is met eene lans doorstoken. Luitenant Van Doren, van 't zelfde regi- ment, was in 't bijzonder aangewezen voor de verdediging van Diest, wiens oude ver sterking, zooals men weet, sedert lang zijn ontmanteld. Tijdens het gevecht vraagt men versterking. Van Doren snelt er heen aan 't hoofd van de pompiers der stad en der soldaten die hij kan bijeen krijgen. Hij valt vast besloten eene Pruisische batterij aan, wiens hoofdman hij aanstonds neerschiet. Maar hij moet met zijne mannen in eene gracht kruipen, om te ontsnappen aan een regen van shrapnels die men hem toezendt. Na versterking gekregen te hebben kruipt de kleine troep naar de batterij en gelukt er in haar te doen aftrekken. Bij 't begin van het gevecht heeft een detachement van de genie verscheidene brug gen van den Denier doen springen. De bevel hebber van dit detachement zou gedood zijn. Een regiment landers zou gedund zijn door het vreeselijk juiste schieten van de Prui sische mitrailleusen. Op het stadhuis te Diest werden een twaalftal duitsche krijgsgevangen gebracht. Men moest allen laven, want zij waren ver hongerd. De ongelukkigen, uitgeput van ver moeienis, werden op matrassen gelegd. Laatste lijdingen. Brussel, 13 Aug. De strijd is nu aan gang over heel liet front, vanaf den Elzas tot in Brabant. De overwinning der Belgen le Haelen, hij Diest, wordt bevestigd. Donderdag is slag geleverd te Eghezée, provincie Nameu. De Duitschers zijn afgeslagen en ver scheidene raitrailleuzen op autos veroverd Alle op Brussel voerende wegen zijn versperd. Beschieting van Pont-a-Mousson door de Duitschers. Parijs, 13 Aug. In de voorspellingen over de eerste krijgsverrichtingen van het Duitsche leger waren de beschieting van Pont-a-Mous- son en de overrompeling der streek van Nancy voor den eersten of den tweeden dag voorzien. De beschieting van Pont-a-Mousso» is do elfde dag voorgevallen en zal den de moraliseerenden invloed niet hebben, welken er in Duitschland werd aan toe geschreven. Pont-a-Mousson word Woensdag te 10 uren 's morgens beschoten met zware Duitsche artillerie, op grooten afstand geplaatst. Honderden houwitsers vielen op de stad, eenige bewoners doodend en ver scheidene huizen vernielend. Eene gelijk tijdige actio van voetvolk was er niet. De beschieting heeft geen indruk gemaakt op de bevolkiDg van Pont-a-Mousson. Frankrijk en Oostenrijk. Weenen, 13 Aug. De Fransche gezant heeft Weenen ver laten, zich begevend naar Zwitserland. Parijs, 12 Aug. De Oostenrijksche gezant heeft uit Vin- timille oen telegram gezonden aan M. Doumergue, om hem te bedanken voor de hoffelijkheid, hem betuigd gedurende zijn reis. De staat van oorlog tusschen Frankrijk en.Oostenrijk bestaat sedert middernacht. De nakende zeesla"- o Londen 10 Aug. De oorlogscorrespondenten werden be leefd verzocht weg tc blijven van den nakenden zeeslag en de censuur heeft or ders ontvangen alles te schrappen wat betrekking heeft op de eerste fasen van den slag. Niemand kan zeggen waar de Duitsche vloot ligtmen bepaalt er zich by te ver onderstellen dat zij, van een onbepaald punt de Engelsche transportschepen be dreigt. Belgisch Nationaal Lied Juicht, Belpeu Juicht in vreugdevolle akkoorden, Van Haspegouw tot aan het Vlaamsche strand, Van Noord lot Zuid langs Maas en Scheldolioorden Juicht, Belgen, juicht door gansch liet Vaderland lien manlijk volk moot manlijk durven zingen, Terwijl zi jn hart van eedle tierheid heeft Nooit zal men ons een morzel grond ontwringen Zoolang een Belg, 't zij Waal of Vlaming leelt! 's Geen morzel grond, geen enkel van de rechten, Waarvoor het bloed der vaderen heelt gevlooid, Zoolang een man, een vrouw, of kind kan vechten, hen enkel hart, een Belgisch harte gloeit. Geen slavenjuk wordt ooit aau ons gevijzeld, Geen scbandig juk der minste dwinglandij, Of t wordt op'l hoofddesdwingelandsverhrijzeld), Ons Belgeuland blijft eeuwig, eeuwig vrij. Zingt hooger nog, en laat Europa 't hooren, Iher heeft de yorst de Grondwet in de hand, Voor Goden Volk den duren eed gezworen, Dat hij slechts leeft voor 't dierbaar Vaderland, d'cerslen Belg staan acht miljoenen Belgen, ter heldendood gered, - allen moet verdelgeD) i,„„t i ,Ü1S Vol eendrachtzi Eer iemand o< s land het zijne heet Het werk der Nationale kokardenten voor- deele van liet Rood Kruis bracht heden op 80 frank, een naamlooze gift, 10 fr_, te samen 90 frank, welke wij ter beschikking houden van de Aalstersche Commissie van 't Rood Kruis. Kokarden zijn nog steeds verkrijgbaar bij M. Emiel Van Huffeltaire, Groote Markt, en ten bureele van De Denderbode. voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Dierbare Vrienden ik ben zeker, dat gij deze week, bij het vernemen van al de geluk- wenschen, die ons moedig leger zijn te beurt gevallen van alle kanten van de wereld, dat gij gelukkig en fier geweest zijt te mogen den ken dat gij Belg geboren zijt. Heel de be schaafde wereld juicht ons toe en wenscht ons geluk. Het Belgisch volk is een ieeifwenvolk weerklinkt tegenwoordig in alle talen der heele wereld, God dank In oogenbiikken van gevaar herinnert het volk zich, dat er een God is, machtiger dan al de keizers en koningen der aarde en in staat om de hoeveerdigen te vernederen en de nederigen te verheffen, 't Is God die het lot der volkeren in handen heeft. Tot Hem richten wij ons hart en onze smeekingen en wij vragen Hem, met onwrikbaar vertrouwen, dat Hij ons geliefde Vaderland redde in het midden der beproevingen... Wij vragen Hem grondhartig vergiffenis over al hetgene wij misdeden tegen Zijne Heilige Wet en beloven Hem in het vervolg zijne geboden nauwkeurig te onderhouden. O God, wij vragen 't U Met dringende gebeden Bewaar ons Vaderland Van alle dienstbaarheden Bewaar zijn oud Geloof, Zijn hoogste en dierste goed, Voor 't dwingende geweld Van vreemden overmoed. Bescherm ons huis en veld. Ons werken en ons pogen Bewaar ons weerdig, dat Wij in vrijheid leven mogen, En blijven 't voorbeeld van Een volk dat, eensgezind Aan Uwe wet getrouw Zijn eigen voorspoed vindt. De witte muren dienen als papier aan de zotten zegt een Spaansch spreekwoord, en k geloof dat wij het ook al eens mogen laten klinken in ons landeken. Zelfs de Latijnen kenden dat spreekwoord schijnt hetwant ze zegen Nomina stultorum Inveniuntur ubique locorum. Lang van tonge Kort van hand graf mijner 'arme Germaine en bij het leven van Martha... Heb dank, heb dank Maar met dit alles is de moeilijkheid niet opgelost, zeide Richard Vernière. Zoudt gij op uwe boeken niet kunhen inschrijven geld dat mij toevertrouwd is door een onbekende vroeg Gabriël. Dat zou niet zuiver zijn... Van een huis, gelijk het mijne, moeten de boeken klaar en duidelijk gehouden worden. Elke post moet juist over geschreven zijn, zoodat er niets aan te onderzoeken noch te betwisten valt. Maar zoudt ge niet kunnen opschrijven, dat juffrouw Sollier u die som toevertrouwt. Ge verstaat zoo goed als ik, mijn vriend, zeide de fabrikant, dat geen verstan dig mensch zal aannemen, dat de portierster der fabriek, die slechts een klein loon geniet, driehonderd duizend frank in mijn kas zou kunnen gestort hebben. Mijnheer Vernière heeft gelijk bevestig de Veronica. Zonder onmogelijke dingen te moeten opschrijven, moet er nochtans wel een mid del bestaan om de zaken te vereffenen. Maar zou het niet aanneemlijk zijn, vroeg Gabriël Savanne, dat een rijk men- schenvriend, een liefdadige ziel, een be schermer der jeugd, dien gij kent, maar die zij naam geheim wil houden, in uw handen een kapitaal zou storten ten voordeele van de wees Sollier Zonder die vraag te beantwoorden, ging Dierbare Vrienden ik kwam deze week onzenjvriend enjmedewerker Boer Jan tegen. Richard aan zijn bureau zitten, nam een blad papier, waarde naam der firma op gedrukt stond, en schreef de volgende regelen Ontvangen van een persoon,die wenscht onbekend te blijven, de som van driehonderd duizend frank, die in mijn huis berust op den naam van mejuffrouw Martha Sollier, doch ter van Germaine Sollier, overleden, en aan wie ik, te beginnen van dezen dag, de inte resten zal betalen aan 4 pet. ten honderd per jaar. Ik verbind mij gezegde som te betalen aan mejuffrouw Martha Sollier of haar recht hebbenden, op het eerste vertoon van dit schrift. RICHARD VERNIÈRE 6 Rue Hardoin Saint-Ouen. Seine.» Die bekentenis geschreven zijnde, plakte de fabrikant op het papier liet zegel door de Fransche wet vereischt en drukte er den stempel van zijn huis op. Vriend Gabriël, zeide hij, ziehier het ontvangstbewijs, dat ik volgens uw woorden opgesteld heb. Dat is volkomen in orde, merkte de zeeofficier. Niets is er eenvoudiger noch redelijker dan die wijze van doen. ledereen is toch zeker vrij over een som te beschikken ten voordeele van wie hij wil, die som toe tc vertrouwen aan wie hem het best aanstaat en toch onbekend te blijven. Dat is een stellig feit, bevestigde Richard Vernière. Wordt voortgezet

De Denderbode | 1914 | | pagina 2