LAATSTE BERICHTEN. HOOFDKERK VRN SlflT (HflRTlNUS. GROOTE BIDDAG TEGEN DEN HONGER WPciiggen van nel FranscHe ministerie van oorlog. 'TEEMEN 'F^DER den gezamelijken toestand der troe pen, luidt als volgt In de Opper-Elzas, op de Vogeezen en de Meurthe, houden de troepen, staande onder het bevel van generaal Pau, goeden op het front Badonville, Lunéville, Amance en Dieulouard, zonder eenen voet achteruit te wij ken. De Duitschers bezetten Lunéville. t Een leger dat kwam afgezakt ten Noorden van de Woevre, rukte op naar Neufchateau en viel de Duitsche legermachten aan die in de provincie Luxemburg op den rechter oever der Semois waren gelegerd en naar het Westen oprukten. Een tweede leger, uit de streek van Sedan vertrokken, kwam door de Ardennen en viel de Duitsche leger korpsen aan, die tusschen de Lesse en de Maas vooruitrukten. Een derde leger, gesteund door 't Engelsch leger, oprukkende uit de streek der Bon- nage, had voor zending den rechter vleugel van het Duitsche leger, tus schen de Samber en de Maas. aan te tasten. De beweging der Duitsche legers die den linker vleugel van de verbon den legers wilde overvleugelen, werd stap voor stap gevolgd. De rechtervleugel der Duitschers werd dus door den linkervleugel der verbonden legers aangevallen. De veldslag was van dien kant zeer hevig geheel den dag van Zondag werd slag geleverd op geheel het overige van het front. Het gevecht was hardnekkigde verliezen langs beide kanten zijn aanzienlijk. Veldslag Ie Charleroi. Vier Fransche mitrailjeuzen slaan 2000 Duitschers achteruit. De Duitschers achteruitgeslagen tot Anderlues. De Fransche troepen, samengesteld uit kurassiers, dragonders, jagers van Afrika en artillerie, hadden den vijand Zaterdag te Gembloers ontdekt en bezit genomen te Obaix-Seneffe, zoo verhaalteen inwoner van Charleroi, die gevlucht was en zich te voet langs Fourmies, Rijsel, Duinkerke, Veurne, Diksmuide naar Ostende had bege ven. 200 Duitschers Vrijdag van Genappe aan gekomen in het bosch van Soleilmont ten Noorden van Gillx, werden verdeeld in groepen van 10 man, die de kolenbekken van Charleroi doorkruisten. De stad Charleroi werd belegerd 's anderendaags door de Duitsche artillerie, geplaatst te Jumet-St- Antoine, die beproefden de statie te bombardeeren. De drie eerste houwitsers werden gericht op het gevang, waarop het vaandel van het Rood Kruis was geheschen. Twee houwitsers vielen op den weg naar de Beurs, slechts stoffelijke schade veroorzakende. De Fransche artillerie opgesteld .meer ten Zuiden, schoot naar de Duitsche infanterie, die langs de Brusselsche baan aftrok zulks had voor gevolg dat de Duitsche artillerie tot zwijgen werd gebracht. De vijand kwam dus van Genappe; anderen kwamen van Fleurus en Sombrefle en rukken met 2000 de stad Charleroi binnen langs de Tunnellaan en de Waterloolaan, De botsing tusschen de twee vijan delijke troepen was hevig; de Fransche troepen waren gesteund door vier militrailjeuzenbeaiende, die geduren de drie volle uren het tegen de Duit schers volhield en groote vernieling zaaide in de rangen van den vijand de eenige overgeblevene Duitschers staken het vuur aan eenige huizen van Charleroi. De Fransche infanteristen die na dien kramen aahgerukt, waren niet talrijk genoeg om de Duitschers te achtervolgen. 's Nachts kwamen nieuwe verster kingen aan, voornamelijk de Zouaven, die Zondag morgend, rond 1 ure de brand stichters achterna zetten. De Fransche troepen rukten langs de Samber bij Thuin en achtervolgden de Duitschers tot boven Anderleus. Verder vernemen wij dat belangrijke Duitsche legermachten den aftocht blazen in de richting van Bergen. In deze streek ontmoet men talrijke Duitsche groepen soldaten, die van het gros zijn afgescheurd en verdwaald zijn geraakt. Een get echt in den omtrek van Ron se. De Duitschers teruggeslagen De statie van Ronse werd door de Duit schers bezet. De sporen werden losgevezen, deloko- motieven en wagons werden omgewor pen om de lijn te versperren. Het gros der Duitsche troepen is Zondag te Ronse voorbijgetrokken. I)e optocht ving aan om 13 u. 30 m, aan en eindigde om 16 u. 's Avonds, van 19 1/2 tot 21 11., togen de schietvoorraad- wagens voorbij. De Duitsche staf reed Maandag mor gend, om 11 u. 30 m., in galop door de stad. Een hevig gevecht was Maandag aan gang boven Doorn ijk, tusschen Leuze en Ronse, naar Orroir, Ruien, Celles, Mourcourt. Mont-Saint-Aubert, enz. Het kanon donderde van af 4 ure tot 9 1/2 uro des morgends. De Duitsche gewonden werden in auto in de richting van Leuze overgebracht. Heden morgend ontving men de tijding dat de Duilschers achteruit geslagen zijn en dat de Fransche vlag wappert op het kleine paviljoen vau den Kluizenberg, te Orroir. De forten van Namen. (Officieel) De vierde Belgische legerdivisie van Namen is er in gelukt het haar voorge schreven doel te bereiken, juist zooals de derde divisie te Luik ook haar doel bereikt heeft. Na door hare tegenwoordigheid de vijandelijke kolonhoofden te hebben te gengehouden, kon zij zich geheel los werken langs den sector van Maas en Samber en kolonsgewijze. per brigade, afrukken langs Muilenburg. Zij heeft de Fransche lijnen bereikt en is deze doorgetrokken, zich nu richtend op Vervins en Laon (Frankrijk) waar zij nu eene korte en noedige rust gaat ne men, alvorens terug werkzamen dienst te verrichten. De forten van Namen houden het nog steeds uit. Dood v. prins Frederich van Saksen Meiningen Kopenhagen, 26 Aug. Wolff agentschap meldt dat prins Frie- drich van Saksen Meinirigen door een houwitser gedood werd te Namen op 23 dezer. Prins Friedrich van Saksen Meinin- gen werd geboren te Meiningen op 12 Oc tober 1861, als zoon van wijlen den regeerenden hertog Georges 'hij is ge trouwd met eene prinses van Lippe en is vader van 6 kinderen; zijne oudste doch ter is getrouwd met den regeerenden groothertog van Saksen Weimar. Zijn broeder, de regeorende hertog van Saksen Meiningen, huwde prinses Charlotte van Pruisen, de oudste zuster van Keizer Wilhelm en van de koningin van Griekenland. Strategisch voordeel le Mechelen. (Officiéél). De beweging onzer troe pen boven Mechelen is volledig gelukt. Het wolgelukken bestond hierin Ten eerste het vernielen der tijdelijke verdedigingswerken door de Duitschers opgeworpen. Ten tweede, naaf onzen kant een zoo aanzienlijk mogelijk getal Duitsche troe pen te trekken, ten einde de lijn van het leger der bondgenooten aan de Fransche grens, namelijk op den Franschen lin kervleugel, van tegenstanders te ontlas ten. Die tijdelijke verdedigingswerken zijn vernietigd en het 4" Duitsche legerkorps, dat reeds ver naar hel; Zuiden was opge rukt, werd verplicht rechtsomkeer te maken, om de Duitsche strijdmacht, die tegen ons tusschen Mechelen en Brussel in gevecht was, te komen versterken. De slag bij llechelen. De officieele uitlegging over de gevech ten bij Mechelen dient door onze bevol king onvoorwaardelijk te worden aange nomen, niet omdat zij voor doel heeft de bevolking te misleiden, maar omdat zij der waarheid trouw is. Wat hier is voorgevallen is eene strategische beweging van groot belang geweest, vooral van grootbelang voor onze bondgenoten, die wij van groote drukking ontlast hebben, daar wij toch een gansch Duitsch legerkorps opgehou den hebben. De slag van Mechelen werd uitgelokt door ons, door den uitval van de Antwerpsche bezetting en hij heeft ge duurd, zoolang wij gewild hebben dat hij duurde, 't is te zeggen tot het doel was bereikt. Dit bewijst onweerlegbaar dat het totaal verkeerd zou wezen daarin eene neerlaag of een tegenslag voor de Bel gische wapens te zien. 't Is stellig dat onze legeroverheid nooit op het gekke gedacht zou gekomen zijn, een uitval van uit Antwerpen te doen, om de Duitsche, naar Frankrijk oprukkende strijdkrachten, te gaan ver pletteren, noch om Brussel te willen heroveren, noch om eenig ander derge lijk plan. De uitval is geschied met een vast be paald en afgeteekend doel en wat die uitval op het geheel der krijgsverrich tingen heeft uitgeoefend, kan van zeer groot gewicht zijn op het verder verloop der krijgsverrichtingen. Niets werkt nu meer ontzenuwend dan te hoeren zeggen uit den volksmond dat krijgsverrichtingen, die het beoogde doel bereikten, op eene mislukking uit liepen. In onderhavig geval is dat het geval niet en het mag dan ook niet gezegd worden, dat woensdag onze wapen eene neerlaag hebben geleden. Het tegendeel is waai- en dient door liet volk als de waarheid te worden aan genomen. Tegen de logielc kan niets wor den aangevoel d en de logiek bewijst dat de uitval bereikt heeft, wat men ermee heeft willen bereiken. Ook zonder strategist te zijn kan iede reen begrijpen wat de redeneering en de logiek van zelfs verstaanbaar maken. In den omtrek van Oostende. Een gevecht te Snaaskerke. Diensdag morgend kwamen een drie honderdtal uhlanen, die in West-Vlaan- deren op verkenning waren, in de rich ting van Oostende. Te Suaeskerke ontmoetten zij eene sterke groep gendarmen die hun te ge- moot rukten. Een gevecht ontstond. Onze mannen konden de Duitschers achteruit drijven. Verscheidene vijanden werden gedood, een aantal gekwetst en gevangen geno men. De overigen sloegen op de vlucht. Een trein van het Roode Kruis reed ter plaats om hulp te verleenen. De verplettering van uhlanen. De uhlanen waren len gotalle van 160, ruiters en wielrijders. Zij wisten niet dat Maandag avond 120 gendarmen uit Antwerpen gekomen waren. De gemdarmen, geoefende mannen uit de streek, omsingeld de groep vijanden. Het ging er nu vlug naartoe. De gas ten dreven naar Ichtegem op, maar de gendarmen dreven ze slecht vooruit. Een verwoedde slag begon en de gen darmen mikten er niet nevens. Na een gevecht van 2 uren bleven van de uhlanen nog slecht 4 man over. Men telde rond del50 a 160buiten strijd gestelde vijanden, waaronder verschillen de dooden. Ongelukkig moeten wij melden dat er langs de zij de der gendarmen ook slacht offers zijn. Een onzer konfraters zegt vijf, een an dere drie in Brugge wist men het Dins dag namiddag nog niet juist. Gekwetsten zijn er langs onze zijde. Bij de uhlanen waren twee kerels die nog in Brugge hadden gewerkt en herkend wer den. Hel leven le Brussel. Een Brusselsche confrater, redacteur van den Petit Bleu verhaalt hoe tegen woordig het leventje te Brussel zoo al is, en dat heeft hij nu, dank aan een vrijge leide gestempeld met een Duitschen zegel nu naar een Gentscli blad kunnen bren gen. De stad is volkomen in staat van be leg. Duitsche schildwachten met bajon- net op't geladen geweer staan overal: aan groote gebouwen, op straathoeken en pleinen en de kazernen, statiegebou- wen, het hoofdpostkantoor, het brood huis en andere gehouwen zijn door sol daten bezet. Alleen de burgers van (ie voorsteden hebben soldaten te herbergen. Niet alleen mogen de dagbladen niet meer verschijnen, maar het is zelfs ver boden, er binnen de stad tc brengen. Voor sommige levensmiddelen is ueen vrees voor gebrek; voor anderen wel, vooral de marktwaren als boter, n eik, eieren. De hakkers moeten hun brood bakken zonder gist. Zij houden hunne winkels gesloten en bedienen niet dan hunne kalanten. De Duilschers eischen hun brood op in de groote coöperatieven en fabrieken. Men schat op 600,000 het aantal Duit sche soldaten, door en langs Brussel ge trokken. De optocht duurde 12 lol 13 uren zonder ophouden. De soldaten gedragen zich betrekkelijk goed. Tol. nu toe heeft men nog geen en kel spijtig feit aan te tekenen gehad. In den omtrek gaat het echter minder goed. Daar komen sommige betreurens waardige, ofschoon alleenstaande feiten voor als het plunderen van een villa, het neerschieten van een cyclist die hen niet verstaat, het stelen van kiekens, wijn, enz. Zij rekwireeren niet enkel de automo bielen voor hun eigen gebruik om rijtoer- kens te doen, maar op den buiten zijn er weinig menschon, die nog meester zijn van hun eigen rijwiel. Pretentie hebben de Duitschers genoeg. De officieren die een rijtoer naar het bosch maken, doen zich door een paar soldaten vergezellen. De leden van het Roode Kruis, welke zij ontmoeten worden door hen opge- ëischt voor het verzorgen van hunne eigen zieken. Buiten de stad, zuidwaarts, hebben zij de boeren geprest, eeenige loopgrachten te graven, om eenen overval van ruiterij voor te komen. Dit gaf aanleiding tot het gerucht als zouden de Duitschers alle mannen van 15 tot 50 jaar opeischen. Dijnsdag avond werd Brussel in op schudding gebracht door het gerucht dat de Franschen in aantocht waren en dat een bloedig gevecht aanstaande was, tot zelfs in de straten van Brussel. Winkels en herbergen werden gesloten en het volk liep als dol door de straten, Doch burgemeester Max deed inlich tingen nemen en de bevolking gerust steil cd. Toen over eenige dagen de Duitschers naar Brussel afzakten, ging, zooals men weet, M. Max hen te gemoet. Hij maakte zich bekend en verzocht den generaal, hem naar de carabiniérskazerne te \viF~ len volgen om overeen te komen betrek kelijk het vernemen van het beheer der stad. De generaal stak de hand uit. Verschooning, sprak M. Max, ik ben niet gekomen om u als vriend te ver welkomen. M. Max bezet den linkervleugel van het stadhuis en daar wappert de Belgi sche vlag, terwijl aan. den gevel van den linkervleugel waar het Duitsch gou vernement» zetelt, de rood-wit en zwarte vlag hangt. In den loop van den dag werd M. Max bericht dat hij voor 8 ure do gevraagde 50 millioen moest afdokken. De burgemeester zegde dat de stadskas leeg was, en hij toonde de bewijzen dat de stadsgelden naar Antwerpen werden overgebracht. Des namiddags liet de generaal weten dat hij maatregels zou moeten nemen, indien hij niet betaalde, waarop M. Max antwoordde dat men den loop der ge beurtenissen zal moeten afwachten. Engeland en België. Verklaringen in het Lagerhuis Londen, 26 Aug. I11 antwoord op eene vraag over de gruwelen, door do Duitschers in België gepleegd, heelt M. Asquith gemeld, dat het Belgisch gouvernement maatregelen neemt om deze feiten ter kennis van de gansche wereld te brengen. (Levendige toejuichingen). De eerste minister deelt verder mede, dat hij morgen zal voorstellen eene bood schap aan den koning le zenden, Zijne Majesteit verzoekend aan koning Albert de sympathie en de bewondering van het Engelsche parlement, voor wat betreft het heldhaftig'verzet van zijn leger en van zijne bevolking ten overstaan dei- gewéldige overrompeling van zijn land, over te zenden En tevens aan koning Albert de verze kering te sturen, dat Engeland vast be sloten is uit alle krachten België te ondersteunen voor het behoud zijner onafhankelijkheid. (Nieuwe toej.) Duitsche aanval afgeslagen. Londen, 27 Aug. Het Press Bureau meldt dat op 25 Augustus de Franschen op het Zuidelijk gedeelte van het oorlogsveld door eene sterke Duitsche krijgsmacht wérden aan gevallen De aanval werd afgeslagen. De Duitschers trokken op de geheele lijn achteruit. I)e oorlog tusschen Japan en Duitschland. De oorlog tusschen Japan en Duitschland is feitelijk begonnen De Japaneezen hebben eenen inval gedaan in de Duitgche kolonie van Kiaolcheou, en de Japansche vloot heelt de stad Tsin-Tao gebombar deerd. Boycotten. Dat vele Duitsche -produkten in de toekomst zullen worden geboycot, lijdt geen twijtel. Dit is van den eersten dag af het geval geweest met de verschillige j Duitsche biersoorten. Dc kofffehuis- houders zelf hebben er aanleiding toe gegeven, door zoo spoedig mogelijk a.tn te kondigen, dat zij inlandsch bier verkoopen. - Maar, merkt de Matin op. j waarom blijven zij voor dat Vlaamsch i bier de prijzen van het Duitsch bier eischen Inderdaad, het inlandsch bier kan i veel goedkooper verkocht worden. Van twee dingen een, dus j Ofwel zij verkoopen het Vlaamsch bier té duur Ofwel zij willen onder Vlaamsche merkende Duitsche bieren verkoo pen, die zij nog in kelder hebben Ofwel maar dat is niet te geloo- ven, hebben zij onder duitsche merken tot hiertoe Vlaamsche bieren verkocht. In alle geval treden wij de opmer king van den Matin volkomen bij. Jan Olieslagers. Reeds een paar keeren is den kop ingedrukt aan de zotte geruchten, die de ronde hebben gedaan, betreffende onzen knappen vlieger jan Olieslagers. Een medewerker van de Matin heeft nu daaromtrent een onderhoud gehad ,met onze nieuwe sergeant-vlie ger die een vluchtig ontbijt nam in gezelschap van zijnen medevlieger- waarnemer luitenant Stellingwerf!. Olieslagers vertelde hem dat hij zoo pijnlijk getroffen werd toen hij ver nam welken onzinnigen praat de ronde deed pp zijn persoon. Om eens en voor goed den kop in te drukken aan dezen kletpraat, ver telde Jan dat hij door den plaatselij ken staf gelast werd met eene verken ning te doen naar X. Hij volbracht zijne taak zoo stipt dat hij de geluk- wenschen der overheden ontving. Daags nadien werd hij naar Leuven gezonden en er aan den staf verbon- den. 't Is waarschijnlijk zijne afwezig heid uit Antwerpen die de tongen heeft losgemaakt. Nochtans heeft Jan zijn tijd er niet verloren. Hij deed vijf verkenningen met zijne kleine Blcnot, waaronder eene van i55 kilometers. Meer dan eens vloog hij over de Duitsche troepen. Gedurende een dezer verkenningen werd hij op eenen afstand van 8 kilometers beschoten een anderen keer werd hij gedurende 36 minuten gebombardeerd. Dat be schieten liet hem totaal koud, daar hij zich buiten schot voelde. De inlichtingen die hij meebracht over de bewegingen der vijandelijke troepen, waren van 't grootste nut voor den staf ook werd hij door generaals de Bonhomme, Van Sprang en de Guise warm geluk gewenscht. Olieslagers vertelde nog dat hij en zijn vriend Jules Tyck thans over twee bijzondere tweedekkers beschik- •ken met dewelke zij hopen puik werk te verrichten. En terwijl luitenant Stellingwerf! de gezegden van Jan met kracht beves tigde, nam deze afscheid, daar hij geen tijd te verliezen had. Geen gevaar voor hongersnood. Zondag zijn weer drie schepen aangekomen elk met eene volle lading graan. Het zijn de stoombooten Zee land, Ashmore en Baron liaeyens. Van groot belang is ook de aan komst van de stoomboot Trentwood met eene lading zout. De Burgemeester van Wolverthem M. de Volksvertegenwoordiger 't Kint, burgemeester van Wolverthem, bevindt zich in Antwerpen sedert Woensdag Gedurende verscheidene dagen be schermde M. 't Kint zijne gemeente en trachtte de bevolking gerust te stellen. Hij werd als gijzelaar gevangen en verscheidene malen met den dood be dreigd door Duitsche officieren, die ten onrechte beweerden dat burgers op de soldaten geschoten hadden. Het kasteel van M. 't Kint werd door het vuur vernield zijne vrouw moest, met hare drie kinderen, door de vlam men heen op de vlucht gaan. Terwijl de Duitsche soldaten achter hem vuilrden, kon M. 't Kint een der Belgische voorposten bereiken. Door het hoofdkwartier geholpen kon hij tot in Antwerpen geraken, waar hij aan de Regeering verslag deed over het geen in Wolverthem is geschied. VOOR 't Heil van Belgenland OP PIMMG 31 IIOGIIST!. Te 5 1/2 ure, H. Mis met Onder richting en Akt van Eerboet. Te 6 ure, H. Mis voor de gesneu velde soldaten. Te 6 1/2 ure, H. Mis voor 't beko men van den Vrede. Te 7 ure, Plechtige Mis met Al- gemeene Communie. Te 5 ure, Pontifikaal Lof en Fransch Sermoen door Monseig neur Janssens, Gemijterde Pre laat van Mont-Blandin en Secreta ris der Pauselijke Bijbelcommissie te Rome. Te 8 ure, Lof, Rozenkrans. Aan spraak door den Zeer Eerw. Heer Deken. Daarna Boetprocessie van 't H. Sakrament binnen de kerk. Het H. Sakrament zal plechtig uitgesteld zijn van 5 ure 's mor gens tot 9 ure 's avonds. flau de fieyoiKing van Halst. In onze stad zijn reeds een groot aantal werkersfamiliën, welke niets of zeer weinig inkomsten hebben. De honger doet zich daar gevoelen hulp is er dringend noodig. Vele andere familiën hebben ge brek, daar hunne inkomsten vermin derd zijn aan deze laatste familiën doen we een verzoek, te trachten met eigen middelen (al zijn ze zeer gering) zich het noodige voedsel voor hun huisgezin aan te schaffen. Dat iedereen goed in acht neme dat het Hulpcomiteit is tot stand geko men, met het doel de ergst beproefde familiën, deze waar den honger zich doet gevoelen, alleen het noodige voedsel te verleenen. Wij weten het, het Hulpcomiteit is enkel bij machte hulp te verleenen aan den uitersten nood. Maar we bid den onze medeburgers zich inschik kelijk te toonen en reden te verstaan. De huisgezinnen, het getal men- schen is groot dat moet ondersteund worden, en zal van week tot week nog vermeerderen. Wij zijn gedwongen rekening te houden van het inkomen der gezin nen, zelfs van den onderstand die het Gouvernement verleend aan de ou ders, vrouwen en kinderen der solda ten die onder de wapens zijn geroe pen. Dat er dus geen afgunst onder elkander besta, en dat de leuze weze We moeten ons volk in 't leven hou den. Helpt Steunt Aan de Burgers en begoede bevol king doet het Hulpcomiteit een war men oproep, om de hongerlijdende inwoners te helpen, de nood is groot, dat eenieder die kan, zijn hulp ver- leene en deze sture aan het Hulpco miteit, dat alle noodlijdenden helpt- Geldelijke giften en giften in natuur, als graan, brood, aardappelen, enz., zullen met dankbaarheid aanvaard worden. De giften bij het Hulpcomi teit ingekomen, worden afgekondigd in de stedelijke dag-en weekbladen, dit als bewijs van ontvangst. Het College van Burgemeester en Schepenen: De Secretaris, De Burgemeester O. Reyntens. M. L. Gheeraerdts. Het Middencomiteit De Voorzitter De Ondervoorzitter De Naej'er Th. Camu L.' Be Leden Singelyn Jozef, Van den Bergh Jaak, Geeroms Leo, Ver- naeve Alfons, De Neve fan. Flips Hendrik. De Schatbewaarders R. Moyer- soen, Schepene; Gaston Van Trappen. De Schrijvers J. Courteaux, A. De Stobbeleir. Geldelijke hulp wordt ontvangen bij de Heeren Schatbewaarders Moyer- soen en Van Trappen. Giften in natuur moeten gebracht worden, 's voormiddags, in het maga zijn der Firma De Wolf Cosyns, Gentschestraat. Eene paniek te Aalst en Omliggende Maandag middag ongeveer 12 1/2 u. kwamen uit alle richtingen ontelbare manspersonen de stad binnenge vlucht. Op eenieders aangezicht las men angst en vrees, velen hadden zoodanig geloopen dat zij geen woord over de lippen kregen. Eindelijk kon den wij er uit krijgen dat de Duit schers uit de richting van Brussel komende, te Pamel en andere ge meenten al de mannen van i5 tot 5o jaren meenamen, om te dienen als schild en ook om loopgrachten te schieten. Onze Noord- en Oost-statiën wer den letterlijk overrompeld door de vluchtende menigte, welke in allerijl naar Gent of Dendermonde wilden. Ook vele Aalstenaars waren op de vluchtwij kennen personen welke zich in hunnen regenwaterput ver scholen. Eenwas zoo dik dat hij er met moeite weer kon uitgetrok ken worden. Wat was nu de oorzaak van die zoo groote als dwaze paniek Juist kennen wij die niet, doch zoo als gewoonte deden verschillende deuntjes de ronde. De eene vertelt, dat te Pamel ver scheidene boeren met Duitsche sol daten al drinkende den nacht hadden doorgebracht, en deze laatsten ten slotte de boeren hadden gedwongen loopgrachten te schieten Twee daar van hadden geweigerd en liepen weg. Door de Duitschers terug ingehaald, werden zij gebonden en vooruit ge dreven. Dat is het eerste deuntje. Het tweede luidde alsvolgt Langs de baan Pamel-Okegem reed een landbouwer met een voer ver- sclie, dus ongedorschen haver. Die haver is door de Duitschers opge- eischt, doch de landbouwer weigerde zijn goed ai te staan. Eindelijk werd zijn haver in beslag genomen en den landbouwer en zijn knecht gebonden en voorop gestuwd. Welk van beide is waarheid Dus daaruit is afgeleid en miek het fabeltje Alle weerbare mannen van i5tot öojaar enz. bliksemsnel de ronde, want niet alleen te Aalst en omliggende werd al het mansvolk op de been gezet, ook te Gent en op vele andere plaatsen kwamen de vluchte lingen bij duizenden aan, welke, niet tegenstaande eenige vastberaden en kalme lieden hen trachtten tot beda ren te brengen, hunne droeve en las-, tige reis voortzetteden. Het zij nog eens voor goed gezegd Menschen, laat de Duitschers maar loopen, volgt ze niet of geeft ze de eer niet op hen te kijken, want daarvan maken zij tegen u gebruik. Door hen te volgen of te omringen, belet gij dat onze troepen of patroeljen welke in hunne nabijheid zouden komen, ze onschadelijk te maken. Neemt dus wel in acht dat gij u zeiven bloot stelt door een schot ge troffen te worden en dat gij anderen belet hun plichten te vervullen. Dus opgepast De Kaiser Wilhelm der Grosse» in den grond geboord. Londen, 27 Aug. M. Clmrcliill meldt dal een Engelsch oorlogschip, de groote Norddeulscher Lloydboot, het gewapende koopvaardij schip Kaiser Wilhelm der Grosse in den grond heeft gehoord. De Kaiser Wilhelm der Grosse was een der prachtigste schepen dezer maat schappij, mot eene inhoudmaat van onge veer 15.000 ton. Keizer Frans Jozef sterft Acht dagen nadat de Vorst des vredes, Paus Pius X stierf, maakt ook de vorst die do oorlogsfakkel deed ontbranden, aanstalten om het tijdelijke met het eeu wige te verwisselen. Het is onze christelijke plicht, te wen- schen dat zijne laatste oogenblikken zacht mogen wezen. De Oostenrijkers steeds achteruit, Londen, 27 Aug. Een telegram uit Kriegujevats (Servië) meldt dat de Oostenrijkers den Sand jak van Novi-Bazar ontruimen. St-Petersburg, 27 Aug. De Russische troepen rukken zegepra lend op naar Lemberg (Galicië). Hunne ruiterij nadert zeer snel deze stad en verjaagt overal de Oostenrijkers van het aanvallend Russisch front. In al de gevechten werden de Oosten rijkers verslagen en uiteen gedreven. In Duitschland. St-Petersburg, 27 Aug. Het offensief van het Russische leger breidt zich met het grootste welslagen uit in Oost-Pruisen. De Duitschers trekken overal in alle haast achteruit op Koenigsberg en Allen- stein. Tilzit bezet. Riga, 27 Aug. Men meldt dat de Russische troepen Tilsit hebben bezet. De Russische troepen. St-Petersburg, 28 Aug. De Russische troepen de forteres van Koningsberg naderend, hebben de voor wachten verdreven van de garnizoenen, die talrijke overtochten bezetten op dé rivier Alle. Tusschen de Weichscl en de Dniester hebben de Russen eene nauwe aanraking mee liet Ooslenrijksche leger tot stand gebracht. De Russen hebben den 26 Augustus gelukkige gevechten geleverd bij Tomas- cheli en Monastirziska. Onrust in Berlijn. Stockholm, 28 Aug. Dc openbare denkwijze te Berlijn zou zeer ongerust zijn over de overwinningen van het Russische leger in Oost-Pruisen en de geruchten dat de Russen op Berlijn aanrukken. Parijs, 27 Aug. De minister van oorlog'doet te ll'uur Donderdag avond de volgende mede- deeling van den toestand over het gan sche front In de Vogeezen, In de Vogeezen traden de Fransche" troepen aanvallend op en drongen de Duitsche strijdkrachten terug, die hen gisteren langs don kant' van Saint-Dié. hadden doen achteruit trekken. De Duitschers hebben Saint-Dié, eene openstad, beschoten en geplunderd. In de huurt van Nancy is het offensief der Franschen sedert vijf dagen onder broken. De Duitsche verliezen zijn aanzienlijk. Ten Z.-O. van Nancy, op een front van .3 kilometers, vond men 2500 Duitsche lijken en in de streek van Vilrimonl, op een front van 4 kilometers, 4500 dooden. Op de Maas-linie. Op de Maas-linie hebben de Franschen met de uiterste krachtdadigheid ver scheidene Duitsche aanvallen afgeslagen. Een vaandel werd veroverd. De Belgische troepen, die de mobiele verdediging van Namen uitmaakten, te samen met een Fransch regiment, hebben de stad ontruimd en de Fransche linie vervoegd. voor die zoo wijs zijn nog wat te willen bijleeren dat goed is. Dierbare Vrienden ik moetu rechtuit bekennen, dat ik verleden Zondag iets vernomen heb, dat mij met medelijden en met verwondering vervulde. Peinst toch eens, daar zijn menschen tusschen de christene bevolking van Aalst, bij wie de onwetendheid in zaken van godsdienst zoo verre gaat, dat ze meenen wel te handelen met des Zondags een beêweg te doen, terwijl ze intusschen verwaarloo- zen de Heilige Mis te hooren Ze zou den toch moeien weten, dat wij streng gehouden zijn des Zondags Mis te lioorén en dat de christen die de Zondagmis verzuimt, zich plichtig maakt aan dood zonde... Elko christen, die zijnen catechis mus kent, weet dat liet een allerbeste middel is om van God verhoord te wor den, zich te stellen in de vriendschap Gods en vervolgens alle zonde te ver mijden... Maar degenen, die do Mis des Zondags verzuimen, doen juist het tegen overgestelde... Hoe kan de goede God dan hunne gebeden verhooren Dier bare Vrienden laat ons bij gelegenheid aan die onwetendende dompelaars de waarheid leeren. De onwetenden leeren is een werk van hermhertigheid, waar onze Lieve Heer overvloedig zal voor loonen. De geboden Heiligdagen zult gij vieren. En dan ook Mis hooron met goede [manieren. Te veel rusten en tc lang slapen, bren gen ook don rijksten boor tot den bedel zak. liet werk wil zijn meester zien. Vraagt dat een keer aan Ko Motte Advokatentonnen moeten met goud gesmeerd worden zij zijn met oen heeten lover gek wol len, de advokaten,— een heeten lever, die den palm van hun handen zoodanig doet branden, dat er geen middel is om die te verkoelen, of men moet ze met gouden muntolie 'in wrijven. Theologis aniraam subjecit lapsus Adami, Et corpus medieis, et bona juridieis Dal. is in I, Vlaamsch van 'l. Land van Aalst (het Vlaamsch van Amsterdam, dat

De Denderbode | 1914 | | pagina 2