selschen steenweg, op Aalst afgezakt. Het overgroot gedeelte der bende ging post vatten op den weg naar Dendermonde, waarschijnlijk om niet verrast te worden door een mogelij ken aanval van onze soldaten en aldus aan de anderen, tijd en gelegenheid te geven om veilig hun vernielingswerk te verrichten Intusschen waren een zestal leden der bende naar het post- bureel (centrum) getrokken, en daar het scheen dat men op hun geklop niet rap genoeg opende, kapten zij de deur in met bijlslagen. Terwijl dezen hier hunne zending kwamen verrich ten, 'waren de overigen een hon derdtal naar het schijnt statie- waarts opgestapt, en zetten er zich zonder toeven aan het vernielen van den spoorweg. Als alles onbruikbaar gemaakt was, kwamen de uitgezette voorposten hen vervoegen, en samen trokken zij weer heen gelijk overwin naars naeenen roemrijken slag, al zingende en spelende duitsche stap liederen. In den valavond kwamen wij ter plaatse. Het krioelde daar van volk, en honderden menschen waren boven op het spoorwegnet, de aangerichte verwoestingen gaan bezichtigen. De toeloop werd zoo groot dat ten lange laatste den ingang streng verboden werd. Op het vertoon onzer perskaart geraken we toch nog binnen. De vernieling welke wij daar met eigen oogen hebben kunnen nagaan, valt met geen cijffers te schatten. Vooral in de prachtige electrische kabien welke dwars over de riggels is gebouwd, en waar met honderd duizenden franken aan verwerkt werd, hebben de Duitsche soldaten echt vandalenwerk gepleegd. Al die elec trische installaties, welke wonderen waren van fijnheid en teerheid, wer den door hamerslagen of andere zware vernielingstuigen, plat gebeukt en aan stukken gesmeten. De grond lag be zaaid met verbroken en gekromde draden-weefsels, met stukken glas en brokken koper. En te midden van al die onbeschrijflijke verwoesting en wanorde, lag op een der lessenaren het schrijfboek van een der verraste bedienden, onaangeroerd open. Met pijn in het hart treden wij terug naar beneden, en daar zien we buiten aan den gevel der kabien, de groote uur- klok hangen, juist stil gevallen op het oogenblik dat die stormwind van van dalisme hier binnenviel de uurwij zer merkte 5,10 ure. Hier dicht tegen aan hebben zij twee telegraafpalen die tusschen dè riggels stonden, omgehakt, en nu lig gen die daar beiden neer op den grond, in een verward net van dra- I den. Overal loopen wij tegen afge rukte lantaarnen aan. De groote lijnen hebben zij doen springen aan hunne bijzonderste verbindingen, op Kerre- broeck. Het ijzer is met zoo groot geweld in de lucht gevlogen, dat o. a. een klomp van 2 1/2 kgr. op den koer van den neer Adv. Frans Eema.n, in de Leopoldstraatis terecht gekomen. Op talrijke plaatsen, langsheen de lijnen, zijn ook electrische kassen geopend geworden en van hun inhoud bleef met één organisme gespaard. Al déze verwoestingen staan wij sprakeloos aan te staren met het per soneel der statie, in de bleeke klaarte der volle maan, die weemoedig op rijst boven den spoorweg waar thans alles doodsch en zwijgend is. Ook beneden, in den telegraafwer den tafels en instrumenten omgewor pen, kapot geslagen, en de grond ligt vol van dooreen gegooide boeken en papieren. Zelfs tot in de goederen zaal drongen die barbaren, en een bediende vertelt ons hoe zij uit de valiezen gouden en zilveren voor werpen haalden, ze verwrongen en onder de voeten trapten, peerlen- snoeré'fi vaneen trokken, hemden ver scheurden Ja, mén ziet het de soldaten van Keizer Wilhem II zijn hier doorge gaan, en het werk dat zij er verricht ten, was hunner waardig VRIJDAG MORGEND rukten ver schillende duitsche regimenten met artillerie- en munitiewagens, rollende veld-bakker(jen en keukens, door onze stad naar Dendermonde Hier te Aalst bleef eene kleine te- zetting welke alle de uitgangen der stad bewaakten. Rond den middag hebben de Duit- schers het sas doen springen. Aan de fabriek Jelie stonden een twintigtal auto's met voorraad. 's Avonds, rond 6 ure, kwam een bataljon Duitsche linietroepen in onze stad en bleven er ingekwartierd bij de burgers, rond de Markt en er op uit komende straten. Heden morgend zijn zij afgetrokken in de richting van Assche, na met lof over het bestuur der stad gesproken te hebben. kaansche vlag, is naar Engeland ver trokken met ambulanciers, bestuurd door eenen Amerikaan. De Red Cross zal de Europee- sche gekwetsten, zonderonderscheid van nationaliteit, verzorgen. Wat gewordt er van onze lokomotieven Aan dezen die zich gedurig afvra gen wat er van onze lokomotieven is geworden, antwoorden wij dat het. grootste deel in verzekerde bewaring zijn gebracht en dat de beste en de' grootste ter huidige dagen dienst doen op de Noorderspoorweglijn. Zij ver voeren troepen naar dè Fransch- Belgische grens. Een zoon van generaal Botha. Een zoon van generaal Botha, een eerste schutter, wiens vader tijdens den oorlog van Transvaal menige overwinningen heeft behaald, komt werkdadigen dienst te nemen in het Engelsch leger. Nauwelijks 17 jaar oud, is de jonge Botha vertrokken zonder zelfs de toe stemming zijner ouders te vragen. Groole Russische over winning in Galicie. 150 Oostenrijksche kanonnen buit. De volledige Oostenrijksche neder laag te Lemberg wordt officieel be vestigd. Een telegram van het Russisch hoofdkwartier zegt dat het gevecht zeven dagen duurde. Het Russisch leger heeft de stellingen Lemberg welke zeer versterkt zijn en welke i5 of 20 versten oost voor de stad liggen, in zijn bezit. 't Is den eersten September dat de Oostenrijkers achteruit trokken het welke weldra in vluchten veranderde. Zij lieten licht.en zwaar geschut ach ter. De Russische voorwacht achter volgde de vijand en bracht hem nog groote verliezen toe. Het Oostenrijksch leger rond Lim- berg was samengesteld uit het 7* en 14°. Dit leger zou totaal verslagen zijn. Door de Russen achtervolgd, heb ben de Oostenrijkers zich van Guila tot Lype teruggetrokken en hebben nog3i kanons verloren. De Russen vervolgen hunne mar- chen langs wegen die nog altijd met oorlogsmateriaal van alle slag bedekt zijn. Het getal kanons door de Russen buitgemaakt rond Lemberg is i5o. Huitscliland verkeerd Ofïiciëele mededeeling. ANTWERPEN, 4 SEPTEMBER. De Duitschers werden te Dendermon de afgeslagen. De Belgen versterkt in t zuiden der stad hebben het vuur ge opend van 6 tot 10 ure. Naar w(j vernemen leden de Duit schers over Dendermonde groote ver liezen. Ooggetuigen zeggen dat hunne fijken op hoopen liggen. Nieuwe Russische zegepraal. De dagbladen van St-Petersburg, van 1 Sept. zeggen dat de strijd voort gezet wordt op de Russische-Oosten- rijksche grens, waar de Russen eene nieuwe zegepraal hebben behaald. De Oostenrijkers verloren een 1000 manschappen, dooden en gekwetsten. Zij trekken hunne troepen samen in den omtrek van Lublin. De toestand in Hongarië wordt ne telig. De Hamburg hervormd in een ambulance-schip. Het Amerikaansch Rood Kruis heeft de stoomboot - Hamburg dei- Hamburg- Amerikalijn, als ambulance schip ingericht en herdoopt onder den mam van Red Gross - Het schip, varende onder Amcri- in neteligen toestand. De Vorwaerts het Duitsche socialisten blad, verklaart dat de toe stand in Duitschland zeer netelig is. Immers men moet talrijke troepen uit België en Frankrijk doen terugkee- ren, om hen tegen de Russen te zen den Hel Russisch leger in Duitschland. Het Hollandsch blad De Maas bode heeft mededeeling gekregen van een officiéél telegram uit St-Peters- burg, zeggende dat Duitschland en Oostenrijk niet in staat zijn het indrin gen der Russen in Oost-Pruisen te verhinderen. Hetzelfde telegram zegt, dat de overwinningen door Oostenrijk op Rusland behaald van allen grond ont bloot zijn. Indien Rumenie partij kiest voor Rusland zullen de Balkanstaten zich tegen Duitschland en Oostenrijk keeren Men meldt uit Nisch aan den Messa- gero De Bulgaarscho regeering heeft aan Servië laten weten, dat het vast besloten is zijne onzijdigheid te verbre ken 111 geval Rumenië partij zou kiezen voor Rusland, zou Bulgarië geen oogen blik aarzelen zijne onzijdigheid prijs te geven en de andere Balkanstaten bij te springen in hunnen strijd tegen Duitsch land en Oostenrijk. De goede uitslag van den oorlog gewaarborgd door Engeland. Hel Engelscli blad Observer wijdt een lang, beredeneerd artikel aan de belangrijkheid der Engelsche vloot, erop wijzend dat de Britsche vloot meester is op zee. Het blad bespreekt den vermelden aanval op Heligoland als volgt Indien admiraal Mahair den eenen of anderen dag zijn meesterlijk boek In vloed van de macht der oorlogsvloten in de geschiedenis herziet, zal hij ge dwongen zijn, na den oorlog, er een be langrijk kapittel bij te voegen. Hij zal er, onder andere, moeten in uiteenzetten, hoe de Engelsche oorlogs vloot aan de bondgenooten, eene vrijheid van krijgskundig initiatief, zonder voor gaande, verzekerde in de geschiedenis der oorlogen. Daar is blijk gegeven van eene voor treffelijke vermetelheid, in de wijze waarop men troepen uit Indië naar het front der strijders in het Europeesch vasteland wist te zenden en in de manier op welke men een honderd duizendtal Kanadeezen, Australiërs en Nieuw-Zee- landers naar Europa stuurt en die bin nen korte dagen langs zee naar Frank rijk zullen gebracht worden. Dat alles kan Engeland ongestraft verwezenlijken, dank aan zijne vloot, zonder vrees voor de Duitsche vloot, welke nochtans, na de Engelsche. de sterkste der wereld is. °P dezelfde wijze is Engeland erin gelukt, groote kontingenteu landleger over de Manche naar Frankrijk en Enge land over te brengen, zondereenen man, een paard of een kanon te verliezen on der weg. De Britsche transportschepen werden geen oogenblik verontrust dooi de Duitsche oorlogschepen, die zich niet dorsten wagen in de nabijheid der Brit sche oorlogsbodems. - Op dezen oogenblik brengen wij, onder de oogen van den macliteloozen Duitschen vijand, duizenden en duizen den manschappen over naar Oostende. Wij ontmoeten geene tie minste moeilijk heid men zou denken dat de Britsche soldaten een reiskoepon hebben geno men in het agentschap Cook Ie Dover. Dat alles is waard aangestipt en herinnerd te worden, en óok overwogen te worden. Op het oogenblik dat wij deze rege len schrijven, ontvangen wij uit Bou logne de tijding dat onze basis van bevoorrading volkomen verlaten is dooi den Duitschen vijand. Dat is eone goede tijding, want wij hebben den laatsten onzer manschappen noodig om den linkervleugel der ver bonden troepen te versterken niet een enkele onzer landslroepen mag ons ont trokken worden met het doel plaatse lijkheden zonder belang te verdedigen. Maar is die tijding goed, dat wil niet zeggen dat Boulogne een groot onmis baar belang heeft. Wij voegen ei- zelfs hijWaarom Boulogne zonder belang is! i) Wanneer de moedige en dappere Belgen zagen dat zij in gevaar verkeer den hunne verbindingsliniën te zien door breken, waren zij gedwongen te wijken en de richting te nemen naar Antwerpen om er hunne nieuwe hoofdstad, hunne basis te steunen en legen den vijandelij ken aanval te besclïut'ten. Maar de Engelschen blijven onbe weeglijk hunne positie behouden aan de oorlogslijn der verbonden mogendheden. I)e invloed van de vlootmacht legt al wéér dat feit uit. Wij openen, indien wij het willen, eene nieuwe verbindingslijn langs Dieppe.' den Haver, Cherbourg, Bordeaux en, zelfs op zijn ergste genomen, langs Mar seille. Door hun bon'dgonootschap met En geland, zullen de Franschen in staal gesteld zijn, indien hel moet, te vechten tot den laatsten man, zelfs indien Parijs in handen der Duitschers zou vallen, omdat hunne achterhoede altijd beschut zal zijn door onze sterke oorlogsvloot. In dal laatste geval dat zich nooit zal voordoen zouden wij immers altijd sterke en machtige renfortkontingenten kunnen zenden aan onze bondgenooten, want Groot-Brittanië beschikt over eene, groote legermacht Dus en wij mogen het gerust zeg- gen, met oen diepe overtuiging, geput 1 uit de feiten ten ware de Duitschers erin gelukten de Engelsche vloot te ver- - nielen, iets wat een gekke, onge- I gronde veronderstelling zou wezen, - dat de neerlaag der Duitschers vast toegeeigend. en zeker is en door keizer Wilhelm, mei zijn sterk leger te lande, niet kan ontweken worden herhaald en dank zij dit primitieve sys teem van lelegrafceren, was dan binnen enkele uren bot gelieelc district onder de wapens. Waren de vijanden niet al te talrijk, dan werden ze dadelijk terugge dreven. Was de kans op succes echter niet zeker, dan liet men hen passeeren, maar zond een troep Kozakken uit. om tijdens de afwezigheid der krijgslieden liun dorpen te plunderen en intusschen bracht men oen groote macht bijeen en wachtte den terugkeerenden vijand op. Ondanks de diensten, die de Kozakken leveren, gaven zij dik wijls aanleiding lot diplomatieke moei lijkheden en politiek gevaar. De pogingen der regeering, om aan dit gevaar een eind te maken, hadden ten slotte een gewenscht resultaat. De kozakken wei-den allen van hunne onafhankelijkheid beroofd, liet verder lot der verschillende afdeelingcn was echter zeer ongelijk. Het meerendeel vluchtte naar Turkije (waar hunne- na komelingen nog te vinden zijn), de ande ren werden naar het Koobaii gebied aan 'de Zee van Azof overgebracht, waar zij oorlog voerden met de volksstammen van den westelijken Kaukasus en zoo doende hunne vroegere levenswijze kon den voortzetten. Na de pacificatie van den Kaukasus konden deze kozakken, die woonden van do Zee van Azof tot .aan de Kaspische Zee, zich aan vredelie vend werk wijden; zij oogsten thans groote hoeveelheden tarwe voor den .uitvoer, hebben echter hunne krijgshaf tige manieren behouden en velen hunner betreuren den tijd, toon gevechten met de Tsjerkessen aan de orde van den dag waren en do veldarbeid herhaaldelijk werd onderbroken door meer opwinden de bezigheid. De kozakken aan den Ural en den Don, mochten blijven, waar zij waren; zij ver loren echter hunne onafhankelijkheid en hun zelfbestuur. Dit bracht eene totale wijziging in hun sociale organisatie. De stormachtige volksvergaderingen, waar vroeger over alle openbare aangelegen- werd beslist, werden opgeheven en hel gebruik om den Atama en de andere waardigheidsbekleders door volksver kiezingen te benoemen, werd vervangen door een te Petersburg in eikander gozet systeem. De officieren en hunne gezinnen vormen 1111 een soort erfelijken adel, die zich een groot gedeelte van bel land, dat -roeger gemeenschappelijk bezit was, Een en ander over de Kozakken. Reeds zijn de Kozakken, die in nor male omstandigheden voórnamelijk die nen om binnenlandsche onlusten te bedwingen, meer op den voorgrond ge treden. De lozer wil daarom wellicht iets 'meer van ben weten. Het hiervolgende is ontleend aan het, werk -Rusland> van Wallace Teneinde de landbouwende bevolking van dc steppen tegen vijandelijke inval" len te beschermen, bouwden de Czaren van Moskou en de Koningen van Polen forten, richtten zij palissaden op, lieten zij greppels graven en trokken zij oen" militair cordon om het landbouwgebied, De troepen, die dit cordon vormden, wer den Kozakken genoemd. Het waren echter niet de Kozakken, van welke geschiedenis on romantiek we zooveel weten te vertellen. De echte vrije Kozak ken woonden aan de overzijde van de grens op het betwiste gebi.d, dat tus schen de beide vijandelijke rassen lag en daar vormden zij onafhankelijke mili taire gemeenschappen. Aan elk der naar het zuiden stroomende rivieren, dus aan de Dnjepr, de Don, de Wolga en de Jarit of Ural vestigde zich een kolonie dezer vrije Kozakken en niemand, Christen of tataar, mocht zonder hun toestemming door hun gebied trekken. Officieel heetten de vrije Kozakken Russen, aanhangers van het (Grieksch) orthodoxe Christendom en met uitzonde ring dergenen, die aan de Dnjepr woon den, trouwe onderdanen van den Czaar. De werkelijkheid was echter geenszins in overeenstemming met den schijn. Of schoon ze, wat taal en afstamming be trof. Russen waren, was door het. ge bruik, om Tartaarsche vrouwen te ont voeren, het ras langzamerhand eenigszins gemengd geworden. Wel waren ze Christenen on felle haters van den Islam, doch feitelijk bekommerden zij zich weinig om het geloof en onderwierpen ze zich niet aan dc kerkelijke overheid. Zij huldigden den Czaar eri gaven hem dikwijls de verzekering van hun toewij ding; zij gehoorzaamden hem echter alleen dan, wanneer hel in hun kraam te pas kwam. Trouwens de Czaren behan delden hen ook eigenaardig. Wanneer de heerschers het in hun belang achtten dan noemden zij hen hun getrouwe onderda nen; kwamen er echter klachten, dat de Kozakken invallen deden in Turksch ge bied, dan - inklaarden zij, dat de Kozak ken hunne onderdanen niet waren, maar deserteurs 011 roovers,'die de Sultan naar believen mocht straffen. De beide beroemdste dezer half onafhankelijke militaire ge meenschappen, die langs de zuidelijke en zuidoostelijke grens een doorioopende bareel vormden, waren de Saporngier aan den Dnjepr en de Kozakken aan don Don. Deze militaire gemeenschappen hebben in Rusland zeer belangrijke diensten be wezen. De zuidelijke grens kon niet beter beschermd worden tegen de roofzuchtige Nomaden dan door menschen, die een zelfde levenswijze hadden als zij, en die hen met gelijke wapens konden bestrij den. En de vrije Kozakken voldeden aan die eischen. De zucht tot zelfbehoud en de begeerte naar buit hielden hen voort durend waakzaam. Door hun methode van kleine afdeclingen naar alle richtin gen uit te zenden om rondtrekkende Tar taren op te vangen en deze door folterin gen inlichtingen af te persen, waren zij gewoonlijk steeds van te voren onderricht omtrent alle voorgenomen invallen. Dreigde er gevaar, dan werden de gewo ne voorzichtigheidsmaatregelen verdub beld en hielden patrouilles dag en nacht de wacht ter plaatste, waar de vijand werd verwacht. Zoodra zijn nadering werd bespeurd, werd bij wijze van aiarmleeken een stapel geteerde tonnen in brand gestoken. Dit signaal w erd van het eene w aarnemmgspuut tol hul andere Toen het rijk zich in Azië uitbreidde, werd ook hel stelsel van de grensbescherming der Kozakken naar het Oosten overgebracht., zoodat zich thans een onafgebroken strook van Ko zakkengebied uitstrekt van de oevers van de Don tot aan de kusten van den Groe ten Oceaan. Het geheele gebied is in 11 deelen verdeeld en in elk is een Kozak- kencorps met eigen bestuur gevestigd. Toen in 1873 de algemeene dienstplicht werd ingevoerd, 'werd die ook voor de Kozakken geldig verklaard, zij mochten echter, ten einde hunne militaire traditie te handhaven, hunne oude organisatie rechten, echter met eenige wijzigingen, behouden. De Kozakken bezitten groote uitgestrektheden vruchtbaar land en zijn vrijgesteld van alle directe belastingen, maar in ruil daarvoor moeten zij zelf voor hun uitrusting zorgen, drie- jaren voorbereidenden dienst doen, dan twaalf jaar in hot actieve legeren vijf in reserve Zij vormen een conligent van ongeveer 330.000 man 890 escadrons en 108 compagniën infanterie met 236 stuks geschut De Kozakken in actieven dienst zijn in alle deelen van het Rijk vanaf de Pruisische tot de Chineesche grens te vinden. Daar zij gehard zijn tegen de grootste vermoeienissen en ontberingen, zij" zij ook daar te gebruiken, waar gere gelde troepen geen dienst meer kunnen doen. Zij bezitten in hooge mate de eigen schap, die alle Russen in meerdere of mindere mate hebben, om zich gemakke lijk aan de omstandigheden te kunnen aanpassen. Naar welk deel van Azië zij ook worden overgeplaatst, overal gevoe len zij zich thuis, houwen hunne huizen, bebouwen het land, dat zij aan de bewo ners ontnemen en leven als kolonisten, zonder daarbij hunne militaire plichten te verzuimen. Veel Russische deskundigen beschou wen de organis-itie der Kozakken als een verouderd stelsel en zijn van meening, dat de Kozakken in een Europeeschen oorlog van weinig nut meer zi>n. De Kozakken zelf houden zich voor de beste troepen van den Czaar en Russische ko zakken hadden den schrijver herhaalde lijk verzekerd, dat wanneer de Czaar hun tijdens den Krim-oorlog had toegestaan een flotilje van kleine oorlogschepen uit tc rusten/zij aan de Engelsche vloot evenzoo schade hadden toegebracht als hun voorouders aan de Turksche galeien op de Zwarte Zee. De Duitsche neerlaag onvermijdelijk. Niet met groote veldslagen, met den tijd zullen de bondgenooten het winnen. Ziehier wat de Londensche Observer er over denkt Ons meesterschap ter zee verzekert aan de verbonden legers eene vrijheid van strategie, welke nooit te voren in een oorlog gekend was. 't Is eene heerlijke stoutmoedigheid, als een deel van een vooropgeinaakt plan zoo stoutweg de zending te verzekeren van troepen uit Indië naar de strjdlijn. en weldra honderd duizend Canadeezen Australiërs en Nieuw-Zeelanders in Euro pa te brengen ai over eene watervlakte van duizenden mijlen. Wij deden evenveel tijdens den Zuid- Afrikaanschen oorlog en niemand hield er rekening mee omdat de vijand over geene werkdadige vloot beschikte. Maar thans leggen wij dat alles aan met de zekerheid niet te kunnen gehinderd wor den, alhoewel de vijandelijke, bijna nog ongeschonden vloot, na de onze de mach tigste ter wereld is. Op die wijze hebben wij ons groot legerkorps overeen het Kanaal gebracht zonder een man, een paard of een kanon te verliezen op dezelfde wijze brengen wij voor den neus van den vijand een korps in Oostende zonder groote moeilijkheden dan alsof onze soldaten hunne koepons genomen hadden bij de agencie Cook te Dover. Dat alles is wel 't overwegen waard. De Engelschen blijven onverzettelijk op de strijdlijn, omdat ze zeker zijn van hunne macht lor zee. Wanneer wij het willen, openen wij altijd nieuwe ge- moenschapswegen, 't zij langs Dieppe, don Haver, Cherbourg, Bordeaux of zelfs Marseille als het zou noodig zijn. Door hun verhond met ons, met langs achter altijd gedekt te zijn door onze zeewegen, zullen do Franschen altijd kunnen blijven voorlstrijden tot den laatsten man, zelfs indien Parijs hun moest ontvallen. En wij zullen altijd voort de ontzaglijke versterkingen kun nen zenden, waarover ons onmetelijk rijk beschikt. Aldus op de. logick der feiten steunen de, de Engelsche zeemacht onverbreek baar zijnde, is de Duitsche nederlaag onvermijdelijk. Eindelijk eene stem van afkeuring in Duitschland. Thcodor Wolff van het Berliner Tage- blattschrijft Gelijk men moest verwachten is de verwoesting van de oude universiteitsstad Leuven door de geheele pers van liet buitenland zeer uitvoerig geschilderd en besproken. Wij zouden het zeer verkeerd achten, wanneer men in Duitschland zwijgend dergelijke uitingen liet voorbij gaan. Zwijgen zou den zeer onjuisten indruk wekken, als zetten wij over een gebeurtenis, die ieder ontwikkeld mensch diep leed moet doen, met koefl schouder ophalen heen. Koele onverschilligheid bij de verwoesting van bewonderde kunst 011 schoonheid is wezenlijk niet in over eenstemming met den Duitschen geest Nergens worden de schatten van vroe gere oeuwen met meer liefde dan hij ons verzorgd en beschouwd, zoo mogen wij gerust zeggen dat ons leedwezen over do tragedie van Leuven ton minste evendiep is als dat van eenig ander beschaafd volk. De buitenlandsche bladen beweren dat de Duitschers eerst later tot straf de stad hebben in brand gestoken, men moet het Duitsche oificieele bericht afwachten, dal zeker niet zal uitblijven. Het oude stadhuis met zijn onvergelijkelijk kunst schatten is ongedeerd. Wij allen hopen dat voel in de schildering overdreven zal blijken, want de les en de straf hebben, ook wanneer zij niet tot het uiterste gin gen. hun uitwerking zeker niet gemist. De vraag is gesteld of het niet mogelijk zou zijn, de ook door ieder Duitscher geëerde en geliefde werken van het kunstenaarsgenie tegen vernieling te beschermen, •Met volkomen zekerheid zal dat in een ourlog steeds slecht dan mogelijk zijn wanreer zich achter het altaar 'van den Eyck de sluipmoord verbergt. Maar wij zijn overtuigd dat de mannen, die. aan liet hoofd staan van de Duitsche regeering en het Duitsche leger, van ganseher iiarte en uit eigen aandrift hun best zullen doen de plaatsen, waarop de eeuwen hun roem hebben gedrukt, hun bescherming te verleenen. Zoo geschiede in den oorlog van 1870 en zoo moet en zal het ook in dozen oorlog zijn, wanneer niet. een hoosaardig en veradelijk tegenstand zulk een streven verijdelt. Dit is zeker een vrome wensch, die echter in België reeds horhaaldolyk en op de schandelijkste manier door do Duitschers geschonden is, tc- Mechelen, hijvoorbeeld, waar zeker geen sluipmoor denaars achter Van Eyck stonden. Voor de verdediging der versterking te Antwerpen Woensdag morgend zijn te Antwerpen vier groote houwitsersslukken aange komen van 112.Het zijn vreeselijko stuk ken, vervaardigd in dejwerkhuizen Creu- sot, en die Frankrijk ons zendt om Ant werpen te "versterken. Nog een «Zeppelin» boven Antwerpen. Woensdagavond heefteen Zeppelin» zich opnieuw hoven Antwerpen ver toond. Van uit de forten schoot men op hem, wat hem verplichtte terug te keeren Spa verwoest. Een (luitschjluitenant, te Dottenijs (He negouwen) gelogeerd, heeft er verklaard dat hij de intrede' der]?duitschers in Bel gië, de burgers te Spa gewapend waren zelfs de vrouwen hadden revolvers. Op order van den kroonprins werd Spa verwoest er blijft niets van over De officier voegde er aan toe t Is weijjjammer Spa was zoo schoon I TE DINANT. Wij deelen do volgende vreeselijke gruwelen welke te Dinant door de Duit schers zouden gepleegd zijn, slechts on der voorbehoud mede Dinant zou nog slechts een aschhoop zijn. Van aan Bouvigne tol aan de Rots Bayard blijven jnog 22 huizen recht. In eenige uren werd deze sclioone plaats totaal vernield. De vrouwen weiden ge durende 5 dagen in een klooster opge sloten,daarna werden zij losgelaten om de puinhoopen barer haardsteden te zien. Terwijl de vrouwen opgesloten waren, werden 't meerendeel der mannen gefu- siljeerd. Van den lieelen gemeenteraad zonden enkel nog 3 leden in leven zijn namelijk MM. Capelle, Disière en Cousot. Honderd notabiliteiten der stad zouden op de Wa penplaats gefusiljoerd zijn. In de succursaal der Nationale Bank hebben de duitschers de overgave geëischt van de erin berustende gelden. M. Was- seige, bestuurder weigerde zulks. Na vruchteloos gepoogd te hebben den brandkoffer te doen springen, hebben de indringers vervolgens het woord geëischt waarop het sekreeislot kon geopend worden. Daar M. Wasseigedit nog weigerde is hij terstond gefusiljoerd, evenals zijne twee zonen. De van Dendermonde. Ziellier, eenige bijzonderheden nopens de verwoesting der Denderstad. Van het hospitaal staan nog slechts de vier muren recht. Gansch het gesticht is uitgebrand. De duitschers hebben de zie ken die niet meer gaan konden," in eene aanpalende weide gedragen.De kapel van 'l gasthuis en 't huis van den bestuurder zijn insgelijks de prooi der vlammen ge worden. De groote kerk werd door de overwel digers gespaard, maar van aan de kerk rechts tot aan do Kazernestraat liggen al de huizen plat. Van het klooster dei- Arme Klaren blijft ook niets meer over. Verder vindt men niets meer dan pui- nen van aan de Frans Courtonsstraat tot aan de Veerstraat. Hier ook is 't klooster der Theresianen vernield, zoodat ervan de beide kanten der Kerkstraat niets anders meer over blijft dan de woning van den heer ridder Oscar Schellekens, het huis van den heer secretaris De Leye en het gesticht van den II. Vincentius. Op de Markt zijn het stadhuis en het Museum gespaard gebleven. Al de huizen langs den kant der Tinnenpotstraat lig gen in puinen. Do Bank van Dendermonde hebben de duitschers in de lucht doen vliegen. In de Van Duysestraat staan de Mid delbare school en het huis van den heer commissaris nog recht. Ook de Koornaard is gansch vernield. Van iie kerk der Paters Benediktijnen is niets meer te vinden. Het huis Van der Steen is ongeschonden, alsmede 't stand beeld van Van Duyse. In de Dijkstraat bleven enkele huizen recht. Onder de vernielde gebouwen be vinden zich gansch de firma De Bruyn en het huis Van de Voorde. De Koninklijke Academie en de Werk- madskring zijn insgelijks door het vuur vernield. De Oude Vest heeft het minst geleden. Talrijke werkmanswoningen zijn ge spaard gebleven. De bijzonderste huizen werden er ook verbrand, waaronder het fabriek La Dendro Aan de Oude Vest vond men het lijk van een Belgisch soldaat van hot 14" linie. Het was reeds in een ver gevorderden staat van ontbinding. I11 de Wijngaardstraat werden drie huizen gespaard deze van Van de Voor de, Dillem en Steeman. Deze laatste, een 80-jarige ouderling lag ziek te bed. Hier ook in de straat zijn afhankelijkheden der firma De Bruyn vernield. De Brusselsche straat zag drie vierden barer huizen vernielen, waaronder de brouwerij Ressen en het huis Filips. De Veemarkt met Bisschoppelijk Col lege beslaat niet meer. Men verzekert dat het dank is aan de tusschenkomst van M. Ramelo die, door de afwezigheid van heel den gemeen teraad met de policio der stad word ge last, dat Dendermonde van verdere ramp werd gespaard. Men zegt ook dat het koordenfabriek Vertongen-Goens,l millioen heeft moeten he'Mlcn om van verwoesting te worden gevrijwaard. De Duitschers hadden als reden voor de verwoesting van Dinant opgegeven, dat van op de omgovende hoogten op hen geschoten werd. Altijd 't, zelfde liedje. In Frankrijk. Deloesfand in Frankrijk De Duitschers zijn achteruit geslagen. Antwerpen, 9 September, om 2 ure namiddag ("Officieel) Het eerste duit sche leger heeft zich moeten terug trekken op 7 September voor de aan vallende beweging der Engelschen en i' 1 anschen I wee zijner legerkorpsen werden tot over den linkeroever van de Ourcq teruggeslagen. Het tweede duitsche legerkops be zette Montmirail en Petit Morain. Het vierde viel ons aan in den om trek van Vitry-le-Francois men stelde eene achteruittrekking van het duit sche leger vast. In de omstreken van Lunéville heb ben de duitschers eene vooruitruk kende beweging beproefd. De Engel schen hebbenzich uitstekend gedragen en de duitschers moesten zich onder het vuur der Engelschen terugtrekken, in de richting van het noorden der Marne. De duitschers hebben over de gan- sche lijn ernstige verliezen ondergaan. De buil le Miilhauzen. Een trein van Belfort heeft te Lyon aangebracht i5 veldkanons, 52 cais sons met houwitsers, eene rollende keuken, alles te Mulhauzen op de duitschers veroverd JDe buit is naar het Arselnaal de la Mouche gebracht. Keizer Wilhelm verlaat Frankrijk. De keizer van Duitschland, die reeds te Brussel en te Reims gesla pen had, heeft thans Frankrijk ver laten en zijn hoofdkwartier te Metz gevestigd. De keizerin van haren kant heeft Berlijn verlaten en heelt te Dantzig haar verblijf genomen. Een monstervloot van moord en vernieling Uit Berlijn wordt gemeld dat 82 bestuurbare luchtballons op weo- zijn naar Frankrijk ten einde deel te nemen aan de beschieting van Parijs. Zij zijn van het stelsel Zeppelin, Parseval Gross en Schutte. De Franschen meesier in den Elzas. Terugtrekking der Duitschers. Volgens de Daily Mail hebben 1 rL)uit;scIiers hun pogingen om Bel lort te belegeren, gestaakt. De 5o duizend man die onlangs uit het Zwarte woud naar ginder ge komen waren, zijn naar het Noorden gezonden om er de troepen te gaan vervangen die naar de Russische grens zijn vertrokken. Er blijven nu nog enkel 40.000 Duitsche reservis ten in den Elzas. De Franschen zijn dus totaal meester in deze streek. Een bestuurbare ballon door de Russen neergeschoten. Petrogade, 7 September. Te Serodz hebben de Russen een Oosten rijksch bestuurbaar luchtschip neer geschoten, Het was bemand met 3o soldaten en 2 stafofficieren, die wer den gevangen genomen. In de schuit vond meneene groote hoeveelheid am munitie, alsook verschillende in strumenten en landkaarten

De Denderbode | 1914 | | pagina 2