De slag van Waterloo DE Parlement met den"Bode". Zaterdag 22 Mei 1015 in oorlogstijd 5 centiemen liet uuimnei 68sle Jaar N" 4654 KATHOLIEK NIEUWS- iv\ AANKOXDIGINGSBLAI) VAX DE PUTTE-GOOSSES Op Zondag 18 Juni 1815. DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0./5 fr.twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen <>,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. I)ag -Bode» Dag geliefde menschen alle maal Zijt ge daar weer 't Doet ons plezier. En mij ook zulle. Dat heeft 11 zeker verdroten van zoo lange weken en maanden te moeten thuis zitten 1 Dat kunt ge peinzen. Gewoon zijn van reeds 68 jaren mijn trouwe, weke- lijksche ronde te doen in onze beminde Denderstreek... Nog zoo fiks op de bee nen staan als een'jonkheid van driemaal zeven... En dan al met 'nen keer niet meer mogen uitgaan op mijnen tournee... Mijn oude bekende kalanten en vrienden niet meer mogen bezoeken... Hen geen nieuws meer kunnen brengen... Geen troost- en hoopwoorden kunnen zeggen voor deze droeve tijden... Enfin Bode maak er geen ver driet in. Nu zijt go toch weer verrezen met de lente. Deo gratias Goddank ja, brave menschen.' En kloeker en taaier te been dan ooit,E11 met een splinternieuw fraks ken aan zoo ge ziet... un habit de cir- coitstance. Wij kennen allen geen Fransch Bode Wat wilt dat zeggen Dat beteekent dat ik een fraksken draag naar de nieuwe snee, gemaakt vol gens do omstandigheden... Met is wat gekrompen maar de nood geeft tlians de wet, en iedereen moet er zich naar schikken. Ja Bode zoo is 't! De wijsheid is in uwen mond. En daarbij dat lente- koslummeken mistaat u niet. Gij komt er permentelijk mede voor de pinne ge lijk verjongd en opgeknapt En brengt ge ook wat mede in uw portefeuilloken Goede menschen, ik zal voor u alle weken mijn portefeuilleken komen leeg- schudden. Die doet wal bij kan is een eerlijk man Justement Bode »- Gij klapt als een boek. Maar mogen wij weten wat voor nieuws gij ons aanbrengen zult Veel oorlogsnieuws Dat is navenant 't Is op onze da gen al oorlog wat de klok slaat, en de volkeren, ongeduldig en koortsig, vragen en roepen gedurig naar nieuws nog nieuws altijd meer nieuws Die roep is bijna al zoo groot als de roep om brood. In de oude lijden, bij de Ro meinen. schreeuwden ze Panem et circenses Brood en spelen Thans is bet van Brood en nieuws Bode ge zijt zeker eeu beetje wijsgeerig geworden tijdens die lange wintermaanden dat ge achter do stoof hebt moeten zitten luierén Wie weel Een beetje wijsgeerig- heid ofte gezond cn kalm verstand kan nooit schaden in 't leven. Vooral nu niet. Bode heeft al veel dingen gehoord en gezien... Hij beeft vele oorlogen weten woeden.. Iiij heeft er over veel andere hooron vertellen in zijn jongen tijd door oude mannen die onder Napoleon cn vroeger leefden... 't Waren toen ook wreede tijden, menschen Ja Bode vertel ons daarvan wat Datzai ik doen. Wekelijks,zoolang ik op ronde mag gaan, zal mijn porte- feuilleken goed voorzien zijn van anek- dooljes, historische wetenswaardigheden- en kronijkjes uit vroegere oorlogen in ons land. Dat is leerzaam voor iedereen. Bravo! Welgekomen goede «Bode»! En zult ge dan ook wat vertellen over dezen oorlog Menschen lief, dat zijn andere pa pieren Bode is noch een leger-gene- raal, noch een weerprofeet. E11 er is waarempel niet veel verschil tusscheiY{!e weerprofeten en sommige gazetschrijvors die thans in hun kop gekregen hebben van ook te moeten gaan generaal spelen on de veldslagen uil te leggen. De ecnen evenals de anderen slaan er gewoonlijk altijd nevens En de ware vaderlands liefde heeft niets te maken met al die oorzeggingen van generaals-met-de-pon, hetzij dat hunne profetieën zwartgallig zijn gelijk die van Jeremias, of vreugdig klinken als de hoogliederen van Salo mon - Bode Bode - Waarin be staat de vaderlandsliefde dan eigenlijk wel Kalm blijven... Met moed en hoop de toekomst af wachten... Vast betrouwen hebben in God, en in onze zaak... Intusschen elkander steunen en troos ten in leed, in nood ea armoe nu verbroederen in '1 lijden, om later ook te verbroederen in de vreugde... I)e leus van eikendeen die land en volk lief heeft, moet zijn Sursum cord a De harten hoog - Bode dal zijn schoone woor den Geef ons de hand Ge spreekt als het boek der Wijsheid. De wijsheid is de kroon der oud rienden lief. En nu stuurt Bode tut u allen een hartelijke verkwikkende saluwade. Tot de toekomende week Ja Bode tot ziens En goede reis, hoor Geschiedkundige bijzonderheden De indruk te Brussel. Het verhaal van een ooggetuigene. - Belangwekkende kronijken. Een woordje als inleiding Na de intrede der verbondene legers in Parijs (30 Maart 1814) bevond Napoleon zich te Fonlainebleau met een leger van nog 66.000man.Doch de generalen waren den oorlog moede, en velen zelfs hadden reeds verraad gepleegd. Aldus had de frausche generaal Murat. Italië over geleverd aan de legers der bondgenooten die tegen Napoleon te velde trokken. Een andere generaal, Augereau, had hen laten binnendringen in Lyon terwijl de engelsche veldmaarschalk, Wellington, Bordeaux had overmeesterd en België, dat sinds 26 Juni 1794 (slag van Fleunis, waai- de frausche veldoverste Jourdan, onze vorige meesters de oostenrijkers klopte) voor goed bij Frankrijk was ingelijfd, blootgesteld stond aan den inval der verbondenen. Zooals men ver der zien zal in liet verhaal van een ooggetuigene, kwam reeds in December van 'tjaar 1813. eene voorhoede van kozakken tot Brussel afgezakt, hetgeen veel opschudding verwekte en in Januari van het volgende jaar moesten de franschen hier den aftocht blazen voor de invallende russissche, duitsclie en engelsche troepen. Na al deze gebeur tenissen welke den val dor frausche hoofdstad voorafgingen, zag Napoleon zich gedwongen afstand te doen van den troon hij toekende deze abdicatie te Fonlainebleau, den 11 April 1814. Negen dagen later vertrok hij, slechts gevolgd van uenige trouwe dienaren, naar liet eiland Elba waarover hij mocht rageeren met don titel van keizer. Intusschen werd do troon in Frankrijk bestegen door een nieuwen koning Lode wijk XVIII, broe der van Lodewijk XVI, die den 21 Januari 1793, zoo droevig aan zijn einde kwpn op het schavot. (Over al deze groote beroertens uit den tijd der bra- bantsche en fransche revolutiën waarvan ons landeken zooveel had te lijden, be zitten wij hoogst belangwekkende kro nijken welke wij hier ook zullen meede- deelen.) Den 3 Mei 1814 deed Lodewijk XVIII zijn plechtige intrede in Parijs. Alles verging goed en de volkeren ademdem weerom rustig, toen eensklaps, in het begin van 1815, Napoleon weerom van zich deed hooren. Den 26 Februari, ver liet hij op 't onverwachts zijn eiland te midden van vijandelijke schepen-zeilde hij onbemerkt en ongestoord naar de fransche kusten. Het klein aantal sol dalen dat hem was gevolgd, zat rond hem op het dek van het schip verspreid, en 't gmg daar lijk op een schrijfbureel. Napoleon dikteerde zijne proclamalié's welke hij ging richten tot zijn leger en de soldaten, met een papier op hun knieën, schreven op. Den 1 MAART 1815, landde hij na die verwonderlijke reis, in de golf Juan, nabij Cannes. Hij stond terug op franschen grond Van hier uit slingerde hij zijne beroemde proclamatie welke liet volk en vooral het leger nog maals electriseerde, en zijn tocht naar Parijs was een zegetocht. Generaal Ney (de vermaarde veldheer die nutteloos wonderen van dapperheid zou doen to Waterlog - was- uitgezonden om Napoleon tegen te houden te Besangon maar pas had hij zijn oude meester terug gezien, of hij viel in zyne armen de soldaten zwaaiden met hunne schako's, de vol keren juichten toe, de stoden openden vanzelf hunne poorten. Napoleon was zonder leger in Frankrijk binnengevallen en den 28 Maart, toen hij als heer en meester van her het paleis derTuilleriëen inParijs binnentrad,had hij zonder slag of stoot weerom héél de fransche krijgs macht voor zich gewonnen Lodewijk XVIII was den dag te voren naar Gent gevlucht. Als één man sprong gansch Europa weerom te wapen. De laatste en bloedigste der worstelingen welke een einde ging stellen aan het fransche kei zerrijk, moest nogmaals in ons landeken plaats grijpen. Belgie was bedekt met engelsche en duitsclie legers. Om heil tegen te houden had Napoleon in aller- liaast een leger van 150,000 man naai den Samber gestuurd. Den 12 Juni ver liet hij Parijs, en kwam zijn leger in Belgie vervoegen. Rechts van hem had hij de pruisen. onder het koimnando van Bliicher wiens hoofdkwartier te Namen was gevestigd. Links, stond de engelsche macht, aangevoerd door Wellington wiens hoofdkwartier in Brussel verbleef. Napoleon, getrouw aan zijne taktiek, wilde hunne legers verrassen en splitsen. Op drie verschillende punten deed hij zijne troepen over den Samber trekken, en verjoeg over Fleurus (15 Juni) de eerste duitsclie benden. Bliicher. vond tijd en gelegenheid om zijne scharen bijeen Ie trekken te Ligny. Van zijn kant had Wellington de zijne afgestuurd op Qnatro-Bras een be langrijk krijgspunt dat nabij Waterloo lag op eene kruising van wegen de weg van Namen naar Nyvel, en die van Brussel naar Charleroi. Napoleon die insgelijks de strategische waarde dier positie had ingezien, zond zijnen generaal Ney ook af op Quatre-Bras Den 16 Juni kwam hij zelf den strijd leveren aan Blüehor te Ligny na een lang en zeer wisselvallig gevecht moesten de duitsehers liet onderspit dolven, doch hun aftocht kon veilig geschieden. Dit was vooral te wijten aan de nalatigheid van een der fransche generalen. Grouchy, die de dringende en hei haalde voorschrif ten van Napoleon niet gevolgd h Wellington die aan de Quatre-Bras stand'hield, redde het leger van Bliicher. In den nacht verliet de engelsche veld maarschalk.dié positie, en bezette den St. Jans-berg. 'S anderdaags, zijnde den 17 Juni, vervoegde Napoleon de troepen van Ney om de engelsclien te achtervol gen op den wegnaar Brussel. Maar den dag daarop, den 18 Juni die een Zondag was, greep de beslissende en verschrik kelijke slag van WATERLOO plaats. Na deze voorafgaande historische her innering, welke wij noodig achtten, om orde en klaarte in i verhaal te brengen, geven wij liet woord aan onzen kronijk- schrijvcr. Deze CRONYKOFTE MERCKWEERDIGE GESCHIEDENISSEN 't SEDERT HET JA ER 1780, Inhoudende het bijzonderste voorge vallen ten tijd der BRABANTSCHE EN DE FRANSCHE REVOLUTIEN. ETC. is verschenen in de uilgaven der Ver- eeniging voor Belgische Geschiedenis. De uitgever die deze kronijk ontdekt had, (L. Galesloot, Sectie-Overste bij de Rijks- Archieven) zegt in de voorrede dat'het hem niet gelukt is den naam van den schrijver op te speuren. Hij denkt l?t het een pastoor of onderpastoor moet zijn van de kerk van O. L. V. Bijstand te Brussel, omdat die kerk herhaalde malen" en met voorliefde aangehaald wordt in de nota's vatfUèn k'ronijkschrijvor Voor hel gemak van de lezers doen wij de volgende uiltreksels een weinig volgens de hedendaagsche schrijfwijze drukken, want de oorspronkelijke tekst is voor oningewijden nogal lastig om lezen. 1813. Op liet laetste van de maend November begon(st) men in Brussel groo te beweging te zien, bestaende in ver- scheyde vlugtelingen die hier door pas seerden, alsook menigvuldige buyten- menschen die inel hunne effekten gingen vlugten uit de stad. In de maend December moesten de bur gers de wagten doen. Vrijdag 17 December, kwamen de Cosakken tot Cortenbergh, alswanneer in Brussel groote beweging was maer nae dat deselve op verscheyde plactsen op den buyten geweest waeren, soo syn sy wederom teruggegaen. In die daegon sag men bynae niet als wagens met sie- kenen en geblesseerden, hetwelck droef om sien was van dewelcke dat er veele gingen in het clooster van ter Camereh, by Brussel, alwaerdat de siekte dusdae- uig was dat er menigvuhligen stierven. Al de geestelyken die daer biecht gaen hooren hebben, evenals de doctoors en chirurgyns, hebben al de siekte gekre gen, van dewelcke dat er een groot getaj syn gestorven maer niet alleen van ter Ca meren, maer ook van de hospitalen binnen Brussel, soo dat de siekte oock onder de burgers begon(st) te komen. IS 14 Maendag, wesende den 31 January, op den middag, kwamen de Fransche troupen in menigte van peer- denvolk met canons en poederwagens de Lovensche poort in, en trokken in groote haeste de Anderlegsche poort uyt. uDynsdagwesende den 1 February, het smorgens om 6 uren, trokken de L. Delplace S. J. zegt op blz. 35 van zijn werk La P'-lgique sons Napoleon in .•ene voetnota, dat di «ronijk uitgegeven door ftalesloot moet ge schreven zijn door den geleerden on bekenden Jesuit Pater C. Smet uit Moorsel. Do reden waar op hij zich steunt, is deze eene uittreksel uit een der werken van Pater Smet.getiteld «De Roomse!i« Catholyke Religie, begonsd, uitgebreyd, ras/ge- sfehl cn be/caerd m Brabantstemt nog.il goed overeen met een uittreksel der kronijk. Doel wie verklaart ons dan hoe het komt dat in die kro- n Ie gebeurtenissen van af het jaar 1780 tot aar IS'17 getrouw vermeld staan, terwijl Pater ömet reeds in 1812 (11 Februari) gestorven

De Denderbode | 1915 | | pagina 1