Provinciaal VoeainoscomitBit Loigny Kerkelijk nieuws. 11 AA ND JUNI Coüppüe Om Jongelingen Telegraphische BERICHTEN. Reu vraagt goede Gazetverkoopers. Allerhande nieuws. zoo heeft het Corps Troupen, het welke het bombardement beschermde, dezen morgend het camp opgebroken, hetwelk sedert den 24 September voor de gemelde stad bezet was, en men heeft vooraf naer Doornyk teruggezonden de kanons en mortieren, welkers behoeften geduerende den aenval gebruykt waeron. Den 6 November is te FRAMERIES (legen JEMAPPES) eenen zeer hevigen voorval geweest tusschen do Keyzerlyke Troupen (do Oostenrykers)en deFranscho onder aonyoering van den generaal 'Dumouriez dezen voorval heeft tot gevolg gehad dat de Fransche den 7e 's morgens binnen Bergen in Henjgauw zyn getrokken in de stad heerschte de beste order, en den generaal Dumouriez heeft er op het strengste verboden de openbaere ruste te stooren. Den 8 dito heeft men tol Brussel zien verschynen een afschrift san eenedépêche toegezonden aen de Staeten van Braband, waerin Syne Majesteyt den Keyzer (Leo- i poldus II. opvolger van Jozef IIi komt kenbaer te maeken dat syn Souvereyn besluyt. is tusschen hem en syne bclgische onderdaenen, zooveel als het mogelyk is, vast testellen het noodig vertrouwen, tot verzekeringe van het. welzyn van het publiek dat hy gevolgendlyk verklaert onveranderlyk te willen handhaeven de brabandsche Constitutie en do blyde inkomste. (Dit besluit kwam te laat N. D. R u Den 9 dito is den grootcn Raed van Mechelen, in den nacht, met syne archi- ven, naer Ruremonde ver trokken.(N.D.R. Waerschynlyk om te vluchten voor de invallende fransche legers welke, zege vierden te Jemappes.) Den 10 dito zyn 's morgens van Brussel vertrokken haerc K. II. de Aarts- Hertoginne Marie-Christine, syne Exc. den gevolmachtigden minister, en de voor naemste leden van het gouvernement. (Vervolgt.) Zalm in doozon 48 doozen per kas 38.50 Per xoo kiiogr. Zout in zakken van versch gewicht 7 50 Nota. In <le steden zijn die waren te bekomen in de Amerikaansche win kels op den buiten in de Voodings- Co mi teilen. van Oost-Vlaandei'cn. PRIJSOPGAVE der Voedingswaren voor de Provincie van 17 Mei 1915. Per kilo netto. Honing Deel maismee). Wit id. DroogeT'o.vwten Boonou Linzen Perelgersl Havergort Rijst 0.40 0,44 0,50 0,75 0,75 0,75 0,45 0,50 0,00 Per kilogr. bruto. Koffie gemalen - 1,45 Vet spek 2,20 Ongezouten vet in vaten (Saindoux) 2,15 Margarine 2,10 Melk (verdampt) in kist v. 48 doz. 1,00 Melk (verdicht) id. id. 1,00 Per kas. Vleesch in doozon 36,00 Gedroogde appels 19,50 Gedroogde pruimen 24,50 Gedroogde Perziken 25,00 Erwten in doozen 24 dooz.per kist 11,25 Tomatten in kas v.24 kleine dooz. 14,75 id. id, 16 groote id. 14,75 Suikermaïs 24 dooz. per kist 11,25 Beschuiten 12,50 (Baroches-les-Hautes) De 2de Decemberdag 1870. Uit den Fransch-Duitschen Oorlog. Loigny Een der schoonste lauweren door von derTann's zegevierende Beieren geplukt; een der schitterendste in den gloriekrans van het vaderland, doch een der treurigste voor de nabestaanden der medestrijders Wanneer de triomfmare van Loigny in de garnizoenstede vernomen werd, heerschte er aanvankelijk ongemengde vreugde. Doch al spoedig kwam het eene smartelijk bericht na het andere, en weldra ontmoette men maar al te veel in 't zwart gekleede vrouwen en kinderen. Zij droegen rouw oin Loigny. De Fransche kurassiers der beroemde divisie Bonnemains verloren bijElsasz-hausen (Worth; doorheen genomen nog het vijfde van hun getalsterkte niet, nl. 129 man bij het tweede regiment, 70 bij het derde en veel minder bij het eerste en vierde. En toch zeide Mac-Mahon na den slag Kurassiers heb ik niet meer De Fransche en ook de. Duitsche pers be zong op alle tonen den doodsrid der kuras siers van Reichshofen en deze regimenten Kerk van St Martinus. Aalst, toegewijd aan het H. Hert van Jesus, tot het bekomen van den Vrede. MAANDAG 31 MEI Sluiting van Mei en Opening van Juni. Te 6 ure 's avonds, "plechtig Lof RozenkransSermoen door den Eerw. Heer Deken— Vrcdegebed en Smeeklied. DAGELIJKS te 5 Vs U1'° 's morgens ('s Zondags te 5 ure) li. Mis waarna Akt van Eerboet aan 'I. II. I-Iert van Jesus. Te 6 V4 ure, II. Mis ter eere van 't H. Hert van Jesus voor het bekomen der Vrede Tc 6 ure 's avonds ('s Zondags te 4 ure) Lof met Rozenkrans en Litanio van 't H. Hort van Jesus. Daarna Smeeklied. Tantum Ergo Paree Domine en Smeeklied zullen gezongen worden door al liet volk. De Rozenkrans tot zielerust der ge sneuvelde soldaten van Aalst. Uitdeeling der gezangen aan den ingang der kerk op Maandag 31 Mei, onmiddelijk voor het Lof. Bougiëp of andere giften tot verlichting van liet Altaar zullen met dankbaarheid aanveerd worden. In de Kerk der EE. Paters Jesuïeten. De chrislone ouders, bekommerd om aau liuune zonen den schat des geloofs en der gdede zeden le'bewaren, kunnen ze des Zondags zenden bij de Eerw. Paters Jezuïeten, waar eene Congregatie van Jongelingen bestaat, die voor uoel heeft deze tol een deftig en ebris'Mijk I-ven t» helpen nnbjirleu: Enkel dutLgu jonge lingen.. die hunne plechtige li. Communie gedaan hebben, worden aanvaard. De vergaderingen hebben plaats Eiken Zondag voormiddagvan kwaart vóór el/ uur lot hal f twaalf Voor de inschrijvingen kan men zich in de week wenden tot den Pater Be stuurder, in St. Jozefscollege, ofwel zich eenvoudig aanbieden 's Zondags, kwaart voor elf uur, in de kerk der Eerw. Paters Jesuïeten. Het Bestuur. LISABON 24 Mei. Het Engolsch linieschip Caessar dat ingevolge de onlusten naar Lisabon gestuurd was is vandaar op 22 Mei vertrokken. De Fransche pantserkruiser Dupetit Thouars, is den Taag opgevaren. lieten in den oorlog niets meer van zich hooren. Bij Loigny verloor onze brigade alleen van haar 115 officieren en 3936 man 39 officie ren en 765 man waarbij het Is" bataljon van het 12de regiment 8 officieren en 101 man op 11 officieren en 268 man. Nochtans was deeë, onze brigade na dien slag niet dood, niet verlamd, doch wij hebben met nieuwe verliezen de twee volgende dagen op 3" en 4" December, mede Orleans be stormd wij volgden daarna den vijand op de hielen wij hebben deelgenomen aan den bloedigen slag van 8 en aan de gevechten van 9, 10 en 11 December, en waren daarna hoewel erg toegetakkeld nog niet dood, nog niet verlamd, doch steeds strijdvaardig en volkomen geordend, zoodra de ontstane leemten eenigszins aangevuld waren. Andere troepen hebben dezelfde en grootere verliezen geleden, maar op een of twee dagen tijds. Die waren er zich niet van bewust. Daarna hadden zij rust en konden zij zich herstellen. Wij vochten haast dagelijks, nadat we 's avonds te voren kalm onze verliezen vast gesteld en ons opnieuw geordend hadden. We konden ieder maal denken Morgen mogen we zooveel man verliezen om voor elke kompagnie nog één officier te hebben. Verliezen we meer, dan gaat het niet meer TOKIO 23 Mei. Een bijzondere cor respondent van de Reuter Agendo meldt dat de Vereenigde Staten het Chineesch gouvernement opmerkzaam heeft gemaakt zich op de hoede te houden tegen de gevolgen welke de overeenkomst met Japan na zich kan slepen, akkoord dat de. belangen der Vereenigde Staten zou kun nen schaden. Deze verwittiging zou in Ghina een groole indruk teweeggebracht hebben. BUKAREST 23 Mei. In de. Indé- pendance Roumaine höeft het gouver nement eene bekentenis laten afkondigen, bevestigende dat het vast besloten is zich van geenen wege eene tusschenkomst in den oorlog tc lalen opdringen noch door hevige persartikelen, noch door open bare betoogingon BERLIJN 23 Mei. Heden nacht om twaalf ure heeft Italië aan Oostenrijk- Hongarie den oorlog verklaard. De Oos- tonrijksche en Duitsche gezanten hebben Zondag Rome verlaten. Leger en vloot zijn mobiel gemaakt. LONDEN 22 Mei. Dozen morgein! rond zeven uur is een lokaaltrein to Gretua door een militaire trein dwars aangereden, deze vervoerde van Sterling naar Liverpool 490 officiers en soldaten van de Royal Scot. De militaire trein werd in splinters geslagen en lot over maat van ongeluk kwam de sneltrein van Londen naar Glasgow zich op de puinen werpen. Een brand barste uit en 't vuur heeft nog meer slachtoffers gemaakt. Men rekent op 100 tal dooden en honder den gekwetsten. LONDEN24 Mei Volgens de «Herald» hebben bij het spoorwegongeluk van Garliste 164 personen het leven inge schoten. Engelsche Kabinetskrisis. LONDEN 23 Mei. De koning en de Koningin die geschikt waren de Sinxen dagen op den builen door le brengen zijn wegens den politieken toestand in Londen gebleven. De voorstellen van sir Asquit.il betrek kelijk het nieuwe kabinet zullen wellicht spoedig aan den Koning overgemaakt worden misschien is dat reeds op 22 Mei vroeg gedaan als sir Asquith na eene samenkomst met de leiders der opppsietie- pa.Tijen door den koning in gehoor ont vangen werd. LONDEN 24 Mei. De Times beweert dat lord Lansdowne zal deel uitmaken, van het nieuwe kabinet, daar hel hoogst noodig is dat hij sir Edward Grey, welke van tijd tot tijd rust noodig beeft, bijstaat. Daar lord Fisher naar Schotland ver trokken was liep het gerucht dat bij de Admiraliteit zou verlaten. Men voegt er zelfs bij dat sir Henri Jackson hem zou 'opvolgen. Gent.Zondag namiddag, rond 4 ure, werd de 19jarige Roos Bertha, fabriek werkster, wonendo Brugschenstèenweg door een ingang zijnde schommel getrof fen. Het meisje werd erg gekwetst. De 8 jarige Konslant Blomme, wonende Groendreef Le Gent, werd toen op een rijwiel sprong met den voet gevat dan moeten overmorgen eerste onderofficieren de kompagniën aanvoeren En zoo kwam het ook. Maar toch vielen wij aan en versloegen den vijand zoolang wij in 't vuur stonden en onze Beiersche geweren knalden. Hebben wij dan ongelijk er trotsch op te gaan dat we tot het korps von der Tann be hoord hebben Om 6 1/2 uur stipt stond onze divisie bereid. De soldaten draaiden op hun plaatsen rond om zich te verwarmen, en mijn vingers bevrozen bijna aan de teugels de scherpe Noord-Oost blies dwars door onze versleten uniformen, of hij ons met ijspriemen wilde steken en, 't ergste van al, onze ruiterij kon er niet erger aan toe zijn, opde uitgemagerde, vermoeide paarden met hun zomerbeslag, op sneeuw en ijs. Om 7 hui' 's morgens verschenen vijan delijke scherpschutters en ruiters op de hoogten, bij Loigny en Villerand Ons gansche legerkorps marcheerde schuin- links tegen Loigny. Het woord hoogten bij Loigny moet nader verklaard worden. Het waren geen heuvels, doch zachte terreingolvingen, die tegenover ons als een borstwering oprezen, zonder eenig gewas. Moeten wij ooit zulke tusschen het' achterwiel en'do ketting, waardoor hem don grooten leen word geplctterd. Belangrijken diefstal van wol- stoflen. Slein, adjunkt-commissaris van policie der Marktplaats te Schaar beek, heeft bericht ontvangen dat oen overgroote diefstal in de magazijnen van M. Max Meyer, Gaucheretstraat 80, ge pleegd is. Hij lieofl. kunnen bestatigen dat de booswichten de ingangsdeur van bet magazijn bobben opengebroken en dat zij geheel het huis geplunderd hebben. Tal rijke stukken laken, crépon, hemden- goed, enz enz. zijn meegenomen, heb bende gezamenlijke waarde van 8 tot 10,000 franken. Verduistering. Heer onderzoeks rechter Van Dam komt oen aanhoudings mandaat uit to vaardigen tegen een ge naamde B. Jan Baptiste, gewoond heb bende Ooststraat, te Brussel, hij wordt beschuldigd van eene verduistering ten beloopc van 16.133 frank. Stoutmoedig schelmstuk. Een stoutmoedig schelmstuk is Zaterdag II. gepleegd op de Van Volxemlaan' Le Vorst. M. en Mevrouw Do Valck, wonende op gezegde laan nr 397 waren afwezig, hunne meid alleen thuis latende. In den loop van den namiddag kwam een net. gekleed lieer vragen of Mijnheer De Valck thuis was daar hij mot hem over gewich tige'zaken bandelen moest. Vernemende dat hij afwezig was vroeg de kerel een woordje te mogen schrijven waarop de meid hem in 't bureel baars meesters bin nen leidde Terwijl zij liqt noodig schrijf gerief wilde overhandigen werd zij dooi den schelm bij de keel gevat, en te zelf- dertijd hield hij den loop van zijn revolver op haar voorhoofd zeggende Indien gij mij niet oogenblikkolijk de plaats aan wijst.waar uw meester zijn geld verbergt dood ik u. Hol arme schepsel meer dood dan levendig ging gehoorzamen toen opeens de deur open ging en M. en Mevr. kwamen binnen Mijnheer De Valck ging zich op den schelm werpen toom deze laatste rakelings vier revolverschoten op hem loste. Het slachtoffer zeeg zwaar ten gronde. Mevrouw I)c Valck wilde don bandiet den bandiet de vlucht beletten, doch zij wierd door zijn wapen op afstand gehouden. Do meid wasintusschontijd den koer op gevlucht en riep «Moord» doch alvorens er hulp opdaagde was de moor denaar al op de vlucht. M. De Valck is vmaa'i getroffen, doch verkeert niet in stervensgevaar. De moordenaar is nog niet ontdekt. - Men herinnert zich nog de onge hoorde en menigvuldige schelmstukken bedreven te. Liedekerke, Paemel, Idegem, Erembodegem, Niriove, enz. In betrek met deze werden -belangrijke aanhoudin gen gedaan. De heer onderzoeksrechter De Vos is met d.oze lastige zaak in onder zoek. Volgende plichtigen aangehouden en opgesloten in t gevang van Audenaarde deden volledige bekentenissen. Jules P..* van Erwctegem Gamiel V.., van .Appel tere Karei V.., van Liedekerke Pioter A.., van Denderleeuw Bodewijk De P.., van Liedekerke en Charlotte De B.., van Nieu werkerkon. Dit is voorzeker eene goede vangst. Te Laarne bij landbouwer Thic- leman Henri heeft eene koe gekipt Drie schoone kalvers werden ter wereld ge bracht. Eeckloo. Zekere Do Mildt kwam per rijwiel over de groote Markt ge reden toen hij eensklaps in botsing kwam met een gespan dat van achter den buurllram de straat opreed. De wiel- hoogten verdedigen, dan komt er geen muis op, veel min een vijand, Om ongeveer 8 uur, stonden wij tegenover -liet pachthof Beauvilliers. Alles maakte weer halt. Wij stafofficieren verzamelden voor het front der brigade. Zijn dat ginder ook Franschen Ja, heer Generaal. Men ziet het aan het terugtrekken van onze ruiters. 't Zal vandaag ernstig worden mijne heeren. Niemand antwoordtieder dacht er 't zijne van. De VeVliezen van gisteren waren sterker dan we dachten. Zijne Excellentie von Stephan (bevelhebber der 1" Beiersche divisie) is zwaar gewond. Hij kreeg een schot van een granaat en van een chasscpot-geweer. Wie zal vandaag getroffen worden zei kapitein Menges, onze brigade-adjudant. Zie, ginds komen ze talrijk aangerukt dat is minstens eene brigade. Thans kwam de stafoverste.van onze divisie aangereden, kolonel Muck. Met alle kalmte, zakelijk, duidelijk en stipt, zooals altijd, deelde hij onzen generaal het bevel mede tot den spoedigen aanval der brigade (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1915 | | pagina 2