DE De siaOaTSalerloa Zondag 6 Juni 1915 in oorlogstijd 5 centiemen het nummer 68»" Jaar IV" 4656 KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Bede voor 't Vaderland. PARLEMENT. Op Zondag 18 Jool ibis. OORLOG in Belgie en in Frankrijk DENDERBODE onnementsprijs 3 frank 's jaars DRUKKER-UITGEVER Kleine één 1°!'n™®Sïl j,V Ir. Men schrijft in te Aalst VAN DE PUTTE-GOOSSE VS S''., Je re, 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Zangwijze 0. L. Vr. van Vlaanderen.' Woorden van Muziek van Jef Crick. Lod De Vocht. I. Wijl do Vrede zoet en lavend Zweeft om 't bloeiend zomerland, j En de vogels in den avend Lustig kweelen fallen kant Zijn ginds ver naar 't oorlogsveld. Vaders, zonen Tioengesncld Goede Jezus, eindloos teeder. Blik erbarmend op ons neder (bis). H. Belgio bleef door alle tijden Steeds uw Harte toegewijd, 'tKomt U, luid ziju trouw belijden In dees bangen. bloedgen strijd. Ach, hoe vreeslijk inaait de Dood 'I Volk verkeert in angst en nood Goede Jezus, enz. III. Wat al moeders houden d'oogen Smeekend op uw beeld gericht Wie toch kan de tranen drogen Glinstrend op elks aangezicht Gij alleen hebt heul en troost Voor den rouw van ieder kroost. Goede Jezus, enz. IV. Noen, uw Hart zal nooit godoogen Dat ons vaderland verga Zegen het van uit den hoogen Met een straal van uw gena Laat zijn legeren zijn vlag Glanzend rijzen uit den slag Goede Jezus, enz. Bode Wablieft k-U\ Vertel ons nu eens hoo ir^L gij het gemaakt hebt op uwen ^nieuwen tournée Excellent, beste vrien den i Overal hartelijk ont vangen Aan vele oude ken nissen flink de hand geschud, en goed- onthaald met mijn portofeuilleken... Ja Bode die oorlogskronijkj-s zijn belangwekkende on nuttigo lectuur. In dezenernstigen tijd mag men wel* eens iets ernstigs lezen. Zoo is 't Het doet nooit kwaad van te welen wat er vroeger, in den tijd onzer voorouders zoo al is gebeurd. Dat leert ons een beotje de geschiedenis ken nen, en men ziet daarin dan dat de ge schiedenis zicli altijd herhaalt, omdat de menschen ook altijd dezelfde blijven... Wat wil je zeggen - Bode Er is in de laatste eeuw veel «nieuws» uitgevonden mekanieken en electriciteit hebben den wereld van aanzicht veran derd, maar de mensch is toeh altijd de oude mensch gebleven met al zijn driften en wreedheid die hem, spijts al zijne schitterende uitvindingen zoo klein en zoo blind van geest maken... Bode ge spreekt als een orakel Ons landje dat voor dezen afgrijse lijken oorlog zoo bloeiend en zoo golukkig was heeft in 't verleden ruim zijn paart gehad van oorlogswee en revolutiëen. Onder 't Oostenrijksch bewind was het Keizer Jozef don II, die door al zijne dwingelandij hier het oproer deed los'- breken... Jozef II Die naam is ons niet vreemd... Daar werd reeds over gesproken in onze kronijkjes. Toekomende week van gen wij hier een nieuwe en zeer zeldzame kronijk aan die al de gebeurtenissen in Belgie, tijdens zyn rijk voorgevallen, trouw weergeeft. Bericht aan de lief hebbers Dat gaan we lezen, «Bode-. En wat misdeed die keizer alzoo Hij wilde baas spelen over allés, ook over kerk en geestelijkheid. Hij ver nietigde daarbij al dc instellingen en grondwetten, gebruiken en feesten waar aan de volksgeest zoo gehecht was.. En- de Brabantsche revolutie barstte uit. De Brabantsche Revolutie Zij werd aangovoerd dpor een be roemd man, een vent naar den tand van 't volk Baron Van der Noot die zijn kasteel had te Moorsel.. En Onze patriotten (zoo heetten de belgische soldaten) versloegen de Oosten rijkers te Turnhout. In welk jaar I11 1789 Groot was de vreugde van onze voorouders, maar 't en duurde geen jaar of we lagen weer aan band Wat go zegt Bode Hoe kwam dal toch Er bestond oueenigheid onder de belgische koppen die aan '1 bestuur zaten. De eenen wilden de zaken houden volgens den ouden leest Van der Noot stond aan hun hoofd. Do anderen hadden trek naar 't nieuwe..: En als twee paarden aan een wagen trekken, en het een naar links en bet ander naar rechts wil, dan gaat hot niet vooruit vrienden De karro schokt en kraakt, de wielen bollen er af, en ten slotte komt heel 't gerij in een gracht terecht. Waar er geen eendracht is, daar is 't van den manken hennen. Het is zoo waar als evangelie- En zoo kwamen de oosten rij kers weerom in onzen pap brokkelen, maar twee jaren later was het weerom al 'nen changement de décors Ge zegt 1 In 1792 vielen de franschen hier binnen, zij klopten do oostenrijkers to Jemappes, en loen onze voorvaderen 's anderendaags de slaapmuts van hun hoofd trokken moesten zij eenen nieuwen meester begroeten, en nu was het Vie van de franschen. Seldremontcn Dat waren toen ook vieze tijden Bode Ik wil 't gelooven Ons land ver anderde toen van bestuur gelijk men van handschoen verandertvandaag wit en morgen zwart Het wa» toon ten volle in de fransche republiek en do oor logen stonden aan 't orde van den dag. (Men leze onze kronijk over de gebeur tenissen uit die jaren 1792 en 93. Ver volg de naaste week). Toen de franschen hier eerst binnenvielen plakten de men schen 't vleesch van hun handen kapot de klokken luidden, er weiden vrijheids- boomen op de markten geplant, en daar- rond werd er gedanst en gesprongen, en 't klonk ovej de daken Leve onze ver lossers Maar... Is er hier weerom al een maar Eenigen tijd nadien was 't een andore peper Onze nieuwe overheer- schers maakten het hier al te bont, en de menschen begonnen alweder te verlan gen naar het vorig bewind der Oosten rijkers En hun wensch werd weldra vervuld. Wonnen d' Oostenrijkers weerom Ja's De franschen zaten hier pas eenige maanden aan 't schotelken, toen zij te Neerwinden eene daverende klop ping op hunne republikeinsche broeken kregen. En 't was dan weer al een ver andering van dékor de vrijhèidsboomen werden verbrand, het keizerlijk wapen van Oostenrijk kwam weer in eere voor zoolang als 't duren zou maar schoone dingen duren niet lang, vrienden 'T en is toch geen waar zeker dat er weer al.... Verandering gebeurde? 't Doet In 1794, 11a hunne zegepraal te Fleurus kwamen do republikeinen hier nogmaals aangeland met trommel en fluit, en thans gingen zij hier voor twintig lange jaren den baas spelen Bode Bode 't Eu is maar dat ze toen voor de nieuwigheid waren. Alzoo alle twee dagen van meester ver anderen E11 ge kunt peizen hoe onze voor ouders daarmee gediend waren Telt maar eens als ge kunt, de slagvelden op waarop hier toen gebaUerd wordTurn hout, dan Jemappes, dan Neet-winden, dan Fleurus, zonder al 't andere te rekenen dat tusschen de plooien valt 't Moesten harde noten zijn om kraken, voor de volkeren En toch, spijts al dat knecht en meesterschap is België vrij gekomen en zijn eigen geworden. 't Is waar ook Vertel dat eens ver- dor Bode Neen, menschen lief. dat is voor 'n volgend parlement Nu moet ik voort. Adieu, en '11 flinke greep hoor Van 's gelijken, en de goede reis Geschiedkundige bijzo jderheden. Na den slag. De indruk te Brus sel. Het vervoer en verplegen der gewonden Het verhaal van een ooggetuigene. (Vervolg en slot). Maendag, 19 Juny, smorgends heel vroeg, is den prins van Oragnje bin nen da stad gearrivoert, symio. gebles- seert, denwelcke heeft doen aenplackon eene bulletin geteeckent van den selvon morgend 3 uren, iu dewelcke hy aan kondigde de nederlaege der Fransche, en de victorie die de troupen hadden behaelt op de selve, en dat sy waeren verdreven met het verlies van hondert stucken canon. (1) Om 9 uren begonslen alle de klokken van de stad te luyden in parseelen tot savonds toe, en den selvon avond wiord geviert door de stad. Van dien dag. synde den 19 Juny, en sag men niet als wae- gens en andere rytuygen met gebles seerde inkomen, en hetsolve duurde vele daegeu. Alle buylenmannen met waegens en carren moesten te been om de gebles seerde naer het slagveld te gaen haelen alle burgers van Brussel die voorsien wa ren van eenig ryluyg ofpeerd.dio wierdon van wegens den meir aenzocht van zich te begeven naer Waterloo om de ge blesseerde te gaen haelen. Vcele brou wers met tonnen bier en waeter reden daer naer toe om de geblesseerde te gaen laeven, soo dat men nooit dusdaedige droefheyd in Brussel heeft gesien, want het getal der geblesseerde, soo wel van den cant der geallieerde als van de Fran-, sclie, was soo groot dat men hot niet soude kunn«n gelooven tensy men hel (t) Dit bulletijn - het vijfde dat men tijdens en na den slag te Brussel deed aanplakken luidde als volgt Z K H dc prins van Oragne is te Brussel aangekomen. Het kostbaar leven van dien held, die zooveel heeft bijgedragen tol de zegepraal van gisteren, en zoovele nieuwe titels tot onze liefde en onze dankbaarheid komt te verwerven, is gespaard gebleven niettegen staande het voortdurend gevaar waaraan het blootgesteld stond. Nochtans, rond 8 uren van den avond, werd Z. K. H. getroffen door eenen kogel die den linkerarm aan den schouder heeft doorboord De wonde is niet gevaarlijk, en de gezondheid van Z. K H. heelt er niet onder geleden De slag is bloedig geweest en de uitslag schitterend. Het leger van den veldmaarschalk hertog van Wellington heeft zich met roem overladen. De zegepraal is volledig geweest voor onze wapens De vijand werd verpletterd en op de vlucht gedreven. Hij verloor meer dan honderd kanons. Maarschalk prins Blücher heeft den hertog van Wellington vervoegd en hunne legers zitten den vijand op de hielen bo ven Genappe. Brussel, den 19 Juni 18x5, om 3 uren van den morgen. De Staatssecretaris, Baron van CAPELLEN. Hierop volgde een zesde bulletijn dat de aan komst in Brussel van den overwinnaar, hertog van Wellington, aankondigde. sag en geer.e hospitalen genoeg 1 synde, soo syn er veele geleid by de burgers en in eenige onbewoonde huysen"de mild- lieyd dor burgers is groot geweest, soo ten opsiclite van ons geblesseerde als van die der Fransche gevangenen. (2) De heeren pastoors on onderpastoors Ier stad .déden mei eenige bysondere juffrouwen van hunne parochie, den om gang, soo tot het bekomen van almoesen als van pluck en lynwaet. Dynsdag20 dito,is op den middag, ten 12 uren, in al de kerken gesongen den Te Deunt Laudamus om do Alder- hoogsten te bedanckeu (Hier haalt de krónijkschryver verder aan den naam van al do hospitalen, kerken en. kloosters .waar de gewonden verzorgd werden). Uyt het menigvuldig groot getal gebles seerde kan jnen dencken hoe groot dal moet geweest syn het getal der doodeu van beide kanten. Den 23 Juny, waeren de toebereyd- sels voor den oorlog soo groot dat men dusdaenige nooit hadde gesien, want op dien dag wierd de vaart te klein voor de schepen van d'Engelscho die gelaeden kwamen met canons, inet hallen en al ander gerief voor den oorlog, en als de selve schepen waeren ontlost, wierden sy gelaeden met geblesseerde en andere ge vangene van de Fransche. (Kronijk van Galesloot). 121 Het edelmoedig gedrag der Brusselaars werd algemeen trelooVrt en pcpcezeri. In de ALGEMEENE NEDERLANDSCHE COU RANT (welke door koniriklijk besluit van i Juni iSiS kwam gesticht te wordcnlliet de meier van Brussel eene proclamatie verschijnen waarvan wij het volgende" uittreksel geven De meier van Brussel, kamerheer van Zijne Majesteit de koning der Vcretnigde Nederlanden, aan zijne medeburgers Inwoners van Brussel, uw verheven en edelmoedig gedrag in deze laatste tijden, gaf u recht op de algemecne bewondering; maar eene getuigenis welke nog aangenamer is aan uwe harten, die van eene goede vader jegens zijne kinderen, in een woord de goedkeuring van onzen hoogwaardigen vorst was u voorbehouden als de schoonste belooning voor al het goede dat gij hebt gepleegd Enz. •-» Dan volgde de Kopij run den brief aan den meier van Brussel gestuurd door Zijne Majesteit de Koning der Nederlanden Mijnheer de Meier, na de vaderlandsliefde en de zelfopoffering welke onze dappere sol daten aan den dag hebben gelegd op het slag veld: heeft ons niets meer voldoening verschaft dan het edelmoedig gedrag der inwoners van Brussel» en hunnen ijver om allerlei vertroos ting en hulp te schenken aan de slachtoffers van den oorlog Ik weet lat de onvermoeibare vlijt van hunne, magistraten hun tot voorbeeld heei't gediend, en ik voel behoefte den zegel mijner algeheele goedkeuring te hechten aan diesamen- werking van alle deugden. Ik geel U de toela ting van de eerste dc Deste gelegenheid gebruik te maken om aan uwe medeburgers mede te deelen dat zij zich voor altijd mijne vaderlijke liefde en mijne hoogachting hebben verworven DEN HAAG, den 26 Juni 1815. Geteekcnd WILLEM In het zelfde blad verscheen eene andere dankzegging tot dc inwoners van Brussel, van wegc den maarschalk Blücher. üuitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel. BERLIJN, 29 Mei ('s middags) Dc Franschen die wij, in de nabijheid van Angrcs, achteruilgeslagon hadden, een zeker getal hunner krijgsgevangen ma kende,hebben gisteren eenen tegenaanval beproefd, met sterke effeklieveu,- ter lengte van den weg van Belhune naar Souchez. Zij werden op gansch de linie achteruilgeslage», gevoelige verliezen ondergaande. 's Nachts hebben wij, zonder dat do vijand !i<*t bemerkte. liet klein gelal sol daten, die zich op liet Oostelijk gedeelte

De Denderbode | 1915 | | pagina 1