Loigny De strijd om de Dardanelles. Italiaansche Oorlog. van Ablain bevonden, doen achteruit trekken tot aan de volgende linie, welke daar dichtbij gelegen is. Die maatregel werd genomen, ten einde, nuttelooze merschenoffers te vermijden waaraan het behoud van die vooruit springende stelling ons bloot stelde. Ten Zuiden van Souchez is een aanvalspoging der Franschen verijdeld geworden door ons geschut. Ten Zuid-Westen van Sou chez is het kasteel van Carieul, welk de Franschen beweren bemachtigd te héb ben, nog steeds in onze macht. Ten Zuid Oosten van Neuville, hebben wij gemakkelijk aanvallen afgeslagen welke voorbereid waren bij middel van bommen en handgranaten. In het Priesterbosch, ten Noord-Westen van Pont-a-Mousson, schijnen de Fran schen eenen nieuwen, grootcn aanval te hebben willen voorbereiden, gelijk dien van'den 27en 's avonds. Ons geschut heeft den vijand belet zijne positiën te verlaten, 's Nachts hebben wij bloedige, gedeelte lijke aanvallen afgeslagen. Onze luchtvliegers hebben bommen ge worpen op de versterkte plaatsen Grave- lines en Duinkerke, op de stapelplaats Saint-Oiner en op het luchtvliegplein ten Noord-Oosten van- Fismes, al waar zij op verscheidene punten bun doel troffen. BERLIJN, 31 Mei. Na eene voor bereiding met kanongeschut dat 10 uren duurde, hebben de Franschen, rond mid dernacht,ten Oosten van het IJzerkanaal, onze stellingen, ten Noorden der hoeve van D'Hondt, aangevallen. De aanval is afgeslagen op gansch het front en zware verliezen werden aan den vijand berokkend. Een zeker getal zoua- von van .vier verschillende regimenten weiden krijgsgevangen gemaakt. Tusschen het kanaal en La Bassée en Arras, hebben er niets anders- dan artil leriegevechten "plaats gehad. Op den weg van Bethune-Souchez, hebben' wij eenige dozijnen Fransche negers krijgsgevangen genomen, die zich verscholen hadden in een klein bosch. Het gewoon bombardensent door de geallieerden van de. plaatselijkheden ge legen achter ons front heeft veel onschul dige slachtoffers gemaakt onder de vrou wen en kinderen die er gebleven waren, gehecht zijnde aan hun stukje grond. BERLIJN, 31 Mei ("s middags). —Gis ter morgein! poogden de Franschen, met aanzienlijke legerkrachten onc front te doorbreken ten Noorden van Arras, als ook in het Priesterboseh, Id de nabijheid van Arras was de vijand, dozer dagen, erin gelukt door ondorgra- vingeu ons front te Neuville Roclincourt te naderen. Men verwachtte zich dus aan eenen aanval op dio lijn, nadat al de po gingen van den vijand, om ons uit onze stellingen, meer in 't Noorden gelegen,te verdrijven, waren mislukt. Die aanval had gisteren namiddag plaats, nadat do artillerie zeer lang hét vijandelijk pogen tot vooruitrukken had voorbereid maar de vijandelijke aanval werd volledig afgeslagen dank zij de dap perheid onzer Berersche en Rijnprovin cieregimenten. De vijandelijke verliezen zijn buiten gewoon groot. In hot Priesterbosch gelukten de Fran schen erin in eenige onzer voorste loop grachten te dringen, daar deze .maar flauw bezet waren. Voor het overige is de vijandelijke aanval hier insgelijks mis lukt. In de nabijheid van Oostende heeft eene onzer kustbatterijen eenen vijandelijken luchtvlieger neergeschoten. (Baroches-les-Hautes) De 2de Decemberdag 1870. Uit den Fransch-Duitschen Oorlog. (le Vervolg) De 4de brigade stond reeds sedert onge veereen half uur bij het slot Goury in het vuur onze jagers hadden de pachthoeven Beauvilliers bezet en paften vroolijk tegen de vijandelijke scherpschutters die voor Fougen lagen. Nu stelde onze brigade zich in beweging, met het 3d* regiment aan het hoofd, het 12de regiment en het 1sle jagersbataljon ach teraan. Er ligt iets trotsch in 't vooruitrukken van een brigade ten aanval, zooals dat toen nog gebeurde. Vooraan de scherpschutters die al schieten, dan de bataljons alle trommels roffelen, de muzieken spelen de aanvals- marsch, als een ondoordringbare massa rolt het alles vooruit, zwijgend en ernstig, een dichte wolk gelijk. Daar is'de eerste granaat 1 Zij vliegt er over heen. Slecht gemikt, Franschmans Steeds verder, streng in den pas, stappen de bataljons. Men drukt den sabel vaster De ijzeren weg-vi ad uk t van Dammer- kiroh is opnieuw vernield geworden door eenige houwilsers onzer artillerie, iiadat de Franschen erin gelukt waren, na de uilvoering van werken welke verschei dene dagen vergde, den ijzeren weg op nieuw bruikbaar te maken. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 29 Mei ('smiddags). In de nabijheid der opper Dubissa hebben de Russen zonder in hunne pogingen to ge lukken, eenen aanval gedaan ten Zuid oosten van Kurtowiany en Kielmy Dicht bij Lager Dubissa, ten gevolge van ge vechten welke voortduren,werd de vijand .op verscheidene punten over den stroom gedreven. In de achtervolging der vluchtende Russische troepen, namen wjj 380 krijgs gevangenen BERLIJN, 31 Mei. In de nabijheid van Illohy, op 60 "kilometers ten Zuid- Oosten van Libau, werd een vijandelijk detachement achleruitgeslagen door onze ruiterij,-in de richting van liet Noorden en het Noord-Oosten. Aan do Dubissa is een klein detache ment troepen verplicht geworden de plaatselijkheid Sawdinsky te verlaten, daar het overvallen wérd door eenen oiivoorziener) Russischen aanval. 5 ka nonnen ziju in de handen van den vijand gevallen. Renforltroepen door ons 'der waarts gezonden namen de plaatselijk heid opnieuw stormenderhand in en ver dreven den vijand. In liet gewest van Sawle worden vijandelijke aanvallen af geslagen De vijand onderging aanzien- lijke verliezen. Zuid-Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 29 Mei ('s middags). Onze troepen zijn hot front van Przemysl ge naderd. Aan liet front tusschen de sektors der Wisznia en der Lubaszowka(ten Oos ten van Radyrno en Jaroslau) hebben de Russen gedeeltelijke wanhopige aanvallen, beproefd, maar zij werden overal, met sterke verliezen afgeslagen.Het 179® regi ment voetvolk der Russen is verdelgd geworden. Ten Westen en ten Zuiden van Sienia- 'wa, heeft de vijand nog zijne aanvallen niet vernieuwd. BERLIJN,-31 Mei. Tijdens de aan vallen welke de Russen bewerkstelligden legen de Duitsehe troepen aan de lager- slrooming van de Lubaczonka(tenNoord- Oosten-vau Jaroslau), evenals in het ge west van den Stryj, heefi dn vijand aan zienlijke verliezen ondergaan. BERLIJN, 31 Mei ('s middags). Tij deus de gevechten in de nabijheid van Przemysl, zijn de Duitsehe troepen nog meer het Noordelijk en Noord-Oostelijk front genaderd. Uit Fransche bron .- PARIJS, 29 Mei. Het bericht van Vrijdag namiddag, zegt onder andore Tegenaanvallen van den vijand tegen de stellingen door ons te Angres ver overd, duurden 's nachts voort. Wij wezen ze af. In Ablain e;i St-Nazaire zetloden onze troepen hun offensief voort. In bezit zijnde van liet kerkhof be- meesterden zij in den aanvang van den nacht eenen geheelen huizenblok, voor namelijk de pastorij, dat de vijand sterk had ingericht. Zij namen dan stormenderhand de Duit sehe loopgrachten aan den liolweg van Ablain naar den Malonmolen ten Zuid oosten van Ablain. Hoewel zij gedurende den nacht hevig aangevallen werdén, behielden zijhet geheele veroverde veld. de een ziet of zijn bajonnet vast staatde andere prevelt een stil gebed een derde denkt aan zijn vader, zijn moeder, zijn bruid en of hij ze weer zal zien de bevelhebber zit als een beeld op zijn paard, geen spier vertrekt hij de adjudant houd stil, ziet door een verrekijker, komt weer aangedraafd en meldt alles stuwt vooruit, steeds dichter aaneengesloten, steeds snellerieder kent nog een gedachte er op los, wij moeten overwinnen of sterven Daar zijn nieuwe granaten Ze vallen dichter bij' Nu gaan ze ons raken. Zwenkt schuinrechts. Frontcompagniën in scherpschutters Op den kerktoren van Loigny aan God sta me bij-- Hij zinkt verminkt van zijn paard de granaat heeft doel getroffen. De volgende slaat in de kom- pagnie. Een blik kan men slechts gunnen aan de vallende kameraden de gekwetsten dragers zullen ze spoedig bijstaan. «Voor waarts, voorwaarts, hoera, hoera Onder die kreten stortte de. gansche brigade op den vijand, zonder veel schieten, want de vijand kwam ze te gemoet en daarom stootten beide afdeelingen zoo spoedig op- elkaar. Doch de Franschen wachten den vollen stoot niet af. Ofschoon ze tien bataljons sterk waren, weken zij terug. Wij hielden Bij den dageraad gingen zij Oostwaarts voort en namen in do richting van Sou chez de duitsehe schanswerken in welke de Forteres der quatre boqueteaux ge noemd zijn. De strijd was daar zeer levendig. De gister gemelde beschielingbijEcurie en Bellincourt duurden den ganschen nacht voort. Er had geen voetvolkge vecht plaats. Op den rand van het Priesterboseh ondernamen wij gisteren eenen aanval welke ons eene aanvVinst van veld bij bracht Van het overige front is niets nieuws te melden. PARIJS, 29 Mei. Vrijdag avond werd onder meer medegedeeld Bij Angres duurden de duitsehe tegen aanvallen met toenemende hevigheid voort. Over dag volgden er vijf zoodat er met do twee vart heden nacht zeven wa rén in min dan 24 uren. Ons geschut en ons voetvolk belette den aanvaller elke vordering. Do gezamenlijkheid onzer stellingen .werd behouden ondanks ononderbroken vuur van uiterste hevigheid. Ten noorden van Ecurie in do hijzonder moeilijke landerijen rukten wij ongeveer 100 meters vooruit. Op het gansche front van Angres tot Arras was de kanonnenkamp bijzonder lievig den ganschen dag. Op den rand van het Priesterwoud liet ons onze laatste aanval toe op twee plaatsende straat van Fey-en-Hayo tot Norray te bereiken. In den Elzas rukten wij op den Snep pen rietberg vooruit. PARIJS, 30 Mei. Het bpricht van Zaterdag namiddag, 3 ure, 'zegt onder andere Ten noordon van Arras werd de dag gekenschetst door zeer heftig artillerie vuur. De vijand beschoot voornamelijk onze stellingen op dcLoretto-hoogvlakte. Een. nachtelijke aanval deed ons niou-, wen vooruitgang verkrijgen ten oosten der baan Aix-Noulettes Souchez. Tegen middernacht werd een duitsehe tegenaanval op onze loopgrachten van Ablain-St-Nazaire afgeslagen In het Argonnegewest, bij Fontaine- Madame bemeesterden wij ebn stuk loop gracht. I'ARIJS, 31 Mei. Het bericht van Zondag avond zegt onder andere In den soktor van Arras houdt de zeer levendige kanonnenkamp aan. Ton Zuid-Oosten van Neuville-St-Vaast vielen wij de sterke Duitsehe veldschans, Labyrinth genaamd, aan. De kamp was zeer heet. Op den zoom van het Priesterboseh namen wij nieuwe loopgrachten. In den Elzas aan den Sneppenrielhkop wezen wij eenen aanval af en veroverden bij het terugworpen van den vijand een zijner loopgrachten van welke de aanval was uitgegaan. Uit Turksche bron KONSTANT1NOPEL, 29 Mei 1915. Het hoofdkwartier meldt Aan het Dardanellenfront heeft er zich gisteren te lande niets van beteokeriis voorgedaan. Over de gebeurtenissen ter zee zijn er tol hiertoe nog geone nadere berichten te Iionstantinopel aangekomen. Niets gewichtigs op de andere oorlogs fronten. nu ook stand en schoten ze achterna dat het een aard had- Nu verschenen er vijanden in onze rechterflank. Twee bataljons van het 12de regiment boden dezen het hoofd. De andere werden meegesleept door de strijdlust in de hitte van het gevechtzij achtervolgden den vijand die terugtrok en bestormden Loignyde Fransche divisie Bavry was teruggeslagen... Doch schrikkelijk moest om dien aanval geboet worden. Van alle kanten regende het granaten en geweerkogels in onze zoo erg gedunde rijen. Spoedig werd het duidelijk dat de vijf bataljons hier niet blijven mochten of ze waren verloren. Zij moesten terug Helaas, achteruit Dat was een tocht 1500 meters ver onder het vijandelijk vuur vooruitrukken is zwaar. Maar 1500 meters ver onder het heftigste kanon en geweerge- schut achteruit moeten, dat is ontzettend. En toch weken onze soldaten in den pas terug, 't Is waar, van orde was niet veel sprake meer, maar wij hebben niet geloopen. De Beier loopt alleen tegen den vijand en niet van hem weg Wat een woede bij de onze Was de munitie niet opgeraakt, dan hadden wij ze nooit uit het dorp gekregen. (Wordt voortgezet). Uit Engelsche bron LONDEN, 29 Mei De vlootkorres- pondont van den Times schrijft over den ondergang der Triumph en Ma jestic Niemand mag zeggen dat deze rampen zich op het onverwacht voordeden, van zoohaast het bekend was dat liet den Duitschers is gelukt onderzeeërs in de Middellandsche zee te brengen. Het is evenwel gebleken dat de maat regelen door de Engelsche admiraliteit daartegen genomen voorloopig zonder uitwerksel gebleven zijn. Doch het antwoord aan het gevaar der duikbooten zal ook in de Middellandsche zee gevonden worden, zooals het reeds in de Engelsche territoriale wateren schijnt gevonden te zijn. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron WEENEN, 29 Mei. Officieel wordt bekend gemaakt Italiaansche. troepen hebben do grens plaats Ala iOostenrijk)enPrumoer (Italië) bereikt. Voor het overige heeft zich op Tyl'oolsclie en Karintische grenzen niets voorgedaan Op het kustenland begonnen kleine gevechten. Bij Carvolctto werd een Ita- liaansch bataljon verstrooid Bij Riana werd de voorstoot van 'eene vijandelijke afdeeling en ten noorden "van GÖrz vijf vijandelijke aanvallen afgewezen. Gisteren deden zeevliegers eenen nieu wen aanval op Venetië. Zij wierpen onder heftig geweer en kanonnenvuur een groot getal bommon voornamelijk op het arsenaal af, die ver scheidene uitgebreide branden' en ook eene ontploffing in liet fort Nicoloteweeg brachten. WEENEN, 30 Mei. Officieel wordt bericht Tyrol. De Italianen hebben het ge schutvuur tegen onze verdedigingswer ken op de hoogvlakte van Folgaria-Lava- rone hernomen. Vijandelijke afdeelingen rukten Cortina binnen. Hunne verkenningslroepen na men evenwel bij hot eerste kanonvuur de vlucht. Aan de grens van Carinthië heeft zich niets voorgedaan. In de kuststreek deed de vijand op de hoogteu ten noorden GÖrts geenen nieu wen' aanval Pogingen om denlsonzo over te steken' bij Monfalcone, werden door onze pa- Iroeljen zonder moeite verijdeld. WEENEN, 31 Mei. Officieel wordt gemeld Gisteren voormiddag werd de aanval van een alpenrogimenl tegen eenen sektor onzer versterkingen op de hoogvlakte van Lavarone bloedig afgeslagen. In do streek ten Noord-Oosten van Pahneveggio begon eene vijandelijke afdeeling schanswerken op te werpen, doch trok onder het vuur onzer patroel- jen oogenblikkelijk terug. Aan de grenzen vim Karinthië hadden kleine gevechten plaats waarbij onze wapens liet voordeel behaalden. Ten oosten van Karfreit (Carvolelto) poogde de vijand le vergeefs de hellingen te bestijgen. Bij liet kanonnengevecht in liet kusl- greusgebied is onze zware artillerie thans opgetreden Uit Italiaansch bron Het Italiaansche bericht van 29 Mei zegt onder andere Grenzen van Tyrol en Trente Ons artillerievuur bij Tomaleen op de hoogvlakten van Asiago en Lavarone tegen de vijandelijke verdedigingswerken worden voortgezet. De tegenstander beantwoordde het vuur met groote heftigheid. Den 27 Mei rukte onze infanterie ver sterkt door tolwachters en geschut op tegen Ala. Nadat het dorp Pil an te waar dwars- door loopgrachten gegraven waren, was ingenomen, valteden onze troepen vasten voet in Ala. De strijd duurde van middernacht tol 's avonds. Onze verliezen zijn gering. Den 28 Mei ondernamen eenige batal jons onzer Alpenjagers hevige aanvallen tusschen Froceila en Alavarco, in de nabijheid van Misurina, en verjoegen twee vijandelijke kompagniën. Grenzen van Carinthië Het vuur onzer artillerie van middel matig kaliber tegen Monte Croce (Iilok- kenpas), Carinio en Malborghetlo, wordt zeer werkdadig voortgezet, niettegen staande den mist, die eone eerste hinder nis is bij den bergoorlog. Sinds den 27 Mei zijn wij in liet bezit van eenen hoogen bergpas in de Naccola- navallei.

De Denderbode | 1915 | | pagina 2