OP ZEE. Scheikundige Landvetten Dc Luchtoorlog. Stadsnieuws. F A B 11 I ER Ach. EE MAN, Aalst. Goede ZAAILANDEN Grenzen van Frioul In den nacht van 27 lol 28 Mei deden onze verkennigsballons gewichtige ver kenningstochten op 't vijandelijk gebied. Onze luchtschepen lieten zich door het vijandelijk vuur niet storen. 31 Mei. Het groot algomeen hoofd kwartier meldt den 30 Mei,onder ander: Op.de grenzen van Tyrol en van Tren- tino bezetten wij in Judittaricndal de gewichtige stelling van hel toppunt van den Spesza bij Sloro. In het gebied van Cadore bezetten wij do bergpassen Tre Groei en Cortini d'Ani- pezza alsook hel gansche dal rondom deze streek. Op de grenzen van Frioul hebben de Oostenrijkers reeds sedert langen tijd talrijke kanonnen van middelbaar kaliber in hunne stellingen gebracht op den lin ker Isonzo-oevgr. Buiten die hebben zij eenige punten op den rechteroever in handen welke de stad Görz dekken. Tengevolge der regens zijn de water vloeden gestegen. Onze troepen gaan inlusschcn voort met kracht en uitstekend gestemd voor waarts te komen. Uit Oostenrijksche bron WEEN EN, 29 Mei. Officieel werd medegedeeld" Op de Lubackzowka en ten oosteiv van Radymno poogden de Russen ook gisteren en heden nacht op verscheidene plaatsen hevige aanvallen te doen. die alle met zware verliezen voor den vijand afgowe- zen werden. Op den Oost-oever der San dringen de troepen der verbondenen (Duitschers on Oostenrijkers) onder voortdurende ge vechten vooruit. Op de Boven-Dniesler, dan meer bij Drohobycz en Stryi zijn de eigene aan vallen op de naaste verwijderingen door gedragen. Voorstooien der Russen werden overal bloedig afgeslagen. De overige toestand is overanderd. WEBNEN, 30 Mei 1915. Officieel wordt medegedeeld Aan de beneden Lubazowka werd 's nachts een sterke Russische aanval, waarbij het tot handgemeene gevechten kwam, teruggeslagen. Pogingen der Russen om do San over te steken,bijen stroomafwaartsSieniawa mislukten reeds bij den aanvang. Ten oosten der San is de toestand on veranderd. Onze eigene zware artillerie behecrscht de spoorwéglijn- Pzremysl-Grodek, bij Mcdika. Troepen van het VI® legerkorps ver overden den 27 dezer maand opnieuw acht Russische kanonnen. De insluitingsljjn van Przemysl werd door de verbondene troepen in het noor den en het zuiden der vesting verder vooruitgeschoven. Aan den Dniester en ten zuiden van den stroom duren de gevechten voort. Aan de Pruthlinie en in Polen heeft zich niets bijzonders voorgedaan. WEENEN, 31 Mei. Officieel wordt bekend gemaakt Aan de San en ten Oosten van dien stroom hebben gister geene ernstige ge- veehten plaats gehad. Aan het Noordelyk en Zuidwestelijk front van Pnfetnysl, evenals aan den Opper-Dniester werd gestreden. In de streek van Stryj namen de ver bondene troepen in hevige gevechten ver scheidene plaatselijkheden stormender hand in, en veroverden eone Russische batterij. Verder is de toestand in het Noord- Oosten onveranderd. Uit Russische bron De Russische algemeene slaf deelt mede onder andere in datum 28 Mei In het gebied van Schaulon maakten onze troepen den 26 Mei zich moester van de sterk bevestigde stellingen van Bubik. Op de Neder-Dubissa hadden hardnek kige gevechten plaats. In Galicië werden de gevechten op den San met dezelfde hardnekkigheid voort gezet. In den nacht van 27 Mei ondernamen onze troepen eenen krachtigen aanval tegen de vijandelijke stollingen ten noor den en ten oosten van Sieniawa. De vijand won ten zuiden en ten oosten van Radymno eenig veld op de beide oevers van don San, dank aan het over wicht van zijn geschut. Ten oosten van Hussakow bij Zlotko- wice gelukte het den vijand na een hard nekkig gevecht van verscheidene dagen nogmaals de loopgrachten van twee onzer bataljons te bemachtigen. Voor de groote .Dniester-moerassen bij Dolina werd de vijand, die den 25 hard nekkige aanvallen ondernomen had,bijna overal terruggeworpen en hield onkel stand in eenige sektors voor onze draad hindernissen, waar hijopvolgenllijk door onzen tegenaanval verdreven werd. Na de laatst berichten ging het derde Kaukasische legerkorps in den nacht van den 28 tot den aanval over en nam stor menderhand Sumawa in. Het Russisch bericht van 30 Mei zegt onder andere De bovenmenscholijke krachtinspan ningen van den vijand in de laatste dagen beoogden de insingeling van Przemysl. De hardnekkige gevechten aan den San werden in den morgend van 20 Mei afgebroken. Gedurende de vier volgende dagen streefde de vijand ernaar het offensief van In t Noord-Oosten naar het Zuid-Oosten te verleggen. Tussclien Siemawa en Jaroslaw wer den 15 bruggengelegd Bij deze front verandering worden groote vijandelijke strijdskrachton,bestaande uit troepen van alle wapens,naar het Westen verlegd, waaruit het vermoeden ontstond dat de Duitschers don aftocht begonnen. Enkel in den morgen van 24 Mei liet generaal von Mackenseri nogmaals zijne troepen overgaan tot den aanval tegen onze stellingen tusschen de rivieren Lu- baczowka en San, ovenals links van den San in de richting van Radywno en Dro- hojow. Op een front van 25 kilometers stort ten zich vele duizenden infanteristen, ondersteund door duizenden kanonnen van verschillend kaliber, die over rijken schietvoorraad beschikten op de Rus sische loopgrachten. Kortorn generaal van Mackensen her haalde bij deze poging de handelwijze welke hij in November van het vorige jaar aangewend had als hij met zijn leger ons front bij Strikow en Dresina door? brak. Ook ditmaal kwam liet erop aan ons door zijnen linkervleugel te omvatten. Nu werd de poging herhaald, op groo- tere schaal en niet door eon enkel leger korps maar door een geheel leger. Wegens de groolere troepenmassaszijn do bewegingen allerzins langzamer De beweging door von .Mackensen in het werk gesteld is nog niet voltrokken. De algemeene Russische legerstaf meldt onder andere in datum 31 Mei .- In de streek van Schaulon zetten onze troepen op geringen afstand de.beschie ting voort der Duitschers, welke den toegang' verdedigden tot do dorpen Saw- kiany en Kaolmy. Aan de midden en bonedon Dubissa hernieuwde de vijand zijnen aanval, Nadat onze troepen zich ach Ier den stroom hadden teruggetrokken, verijdel den zij don 29*" herhaalde pogingen van den vijand om de rivier over te steken. De strijd in Galicië duurt voort. Aan don Dniester, duren de verbitterde gevechten voort. Den 28" ondernam de vijand eenen algemeenen aanval in dc streek'van Hai, waar ons front met een hoek vooruit springt. Om dezen aanval liet hoofd Ie bieden, gingen wij van onzen kant tot eeuen tegenaanval over. Het gelukte aan een onzer bataljons den vijaud in den rug Ie besloken. Bij^ Dolina gingen onze troepen tot den aanval over en verdreven den vijand van den rechter oever der Swica. Uit Russische bron SINT-PETERSBURG, 31 Mei 1915. Bericht van het Kaukasische leger van 28 Mei In de richting van Olli hebben gevech ten van onze verkenningstroepon plaats gehad, die zonder beteekenis zijn. Op het kustenland bad hot gewone kanonnengevecht plaats. In dê richting van - den Wan hebben onze troepen hel dorp Scholier Bulag en deii Bergpas van Munièn op den weg naar Disagrawerska en evenzoo dat dorp Roza bezet. In den omtrek van het dorp Montsche- low had eene botsing plaats van onze met de Turksche troepen plaats. Verder is dc toestand onveranderd. LONDEN, 29 Mei. Gisteren mor gend roeg werd de stoomer Spenny- moor van New-Caslle, door een duit- schen onderzeeër in den grond geboord. 23 overlovenden werden in Falmouth aan ••val gezet. De kapitein en vijf leden der bemanning verdronken, ten gevolge van hel omslaan eener boot. ROTTERDAM 29 Mei. Uit Londen wordt gemeld de stoomerArggleshire» werd Donderdag avond door twee onder zeeërs aangevallen. Het schip zette vollen stoom en kon ontsnappen, hoewel twee torpedos werden afgeschoten. LONDEN. 29 Mei De poslstoomer Eihiope van de Elder Dempsler-lij», werd door eenen onderzeeër in den grond geboord. Fen officier en 16 mannen wer den gered. De overige manschappen be vinden zcih nog in de reddingsbooten. Duitsche Vliegers. PARIJS, 30 Mei 1915. De De Temps meldt.Gislervoormiddag vlogen Duitsche luchtvliegers over Montdidier en wierpen dertien boinincn, die eenige schade aan richtten en viur burgers doodden. Zeppelinaanval op Helsingfors. STOCKHOLM 29 Mei 1915. Uit Haparanda bericht men dat op 26 Mei een Zeppelin boven Helsingfors (Finland) bommen geworpen heeft Een wollenma gazijn en eene passagiersbool werden vernield. Bekendmaking. "Aan den Burge- «meester der stad Aalst. De Burgemees ter wordt opnieuw verzocht in zijne ge- «meente hekend te maken dat liet uilvoe- «ren van paarden, zelfs om te slachten, "buiten het gebied der Etappen verboden -is. Overtreding dezer verordening zal •streng bestraft worden.» De Duitsche Kommandantur. Aalst, den 31 Mei 1915. Kronijke van het merkweerdigste wat er voorgevallen is sedert do maand September 1792, wordt lot een volgend numm< r verschoven. Kerk van den H. Martinus. Maand Juni toegewijd aan 't H. Hart van Jesus,alle dagen mis om 5 1 2 ('s Zondags 5 uur) en akt van eereboet aan 't H. Hart. Te 6 1/2 mis ter eero van liet H. Hart voor 't bekomen van den vréde, 's avonds te 6 uur ('s Zondags te 4 uur) lof, Rozen krans, litanie van het H. Hart, smeek lied. Tantum Ergo. Paree Domiue en smeeklied gezongen door 't volk. Rozen krans voor do zielrust der gesneuvelde soldaten van Aalst. Bougies on andoro giften tot verlichting van 't altaar wor den met dank aanvaard. Opening der Zwemkom. Voor soldalen Dijnsdags en Vrijdags van iedere week van 4 lot 7 uur namiddag. Voor t publiek ileoren Maandags, Woensdags en Zaterdags van 7 tot 12 uur 's middags en alle dagen van 2 tot 7 uur namiddags. Damen Donderdags van 6 uur 's raorgends lot 12 uur 's middags. Prijs voor volwassenen 0,15 kinderen 0,10 Vrijdags en Zaterdags warme baden Prijs 50 centiemen. Zie onze notarieele annoncen op de vierde bladzijde. Voeding. In ons nummer van 30 Mei deelden wij de prijzen mede aan welke de voedingswaren voor de Pro vincie verkocht worden aan de Voedings- komiteiteiten. Lezers hebben ons geschreven dat zij die waren in 't klein niet kunnen beko men aan die opgegeven prijzen, in de Araerikaansche winkels. Dat is natuurlijk Wij hebben klaar en duidelijk geschre ven dat de prijzen zijn voor de Provin cie, den builen en in 't groot. Het Voedingskomiteit verzoekt hot vol gende te zeggen De prijzen er vermeld, zijn deze waar- aan de waren door het provinciaal komiteit aan de' regionale komiteiten afgeleverd worden zij moeten ver- meerderd worden mot zekere kosten, (vervoer, behandeling «lor koopwaren, «algemeene onkosten, enz.) Enkel met de verhooging daaruit voortspruitendo worden zij aan het publiek verkocht. Soms laat do verkoop eene matige winst die dan gestort wordt in het hulpfonds der lokale komiteiten omdan als ondersteuning der behoefligen aan- gewend te worden. In de stad moeten winkels gehuurd en het personeel betaald worden, de prijzen moeten dus hooger zijn dan dc opge geven vooral de huishuren ziju hoog. In den buiten beeft men gewoonlijk lokalen gratis voor magazijuen en uil- deeling. Wij hebben die prijzenlijst medegedeeld omdat op sommige plaatsen zekere wa ren, verkocht werden met buitengewone vei liooging gaande tol in de zestig per cent. Het zal goed zijn dat hel Voedings komiteit daartegen maatregelen neme. We denkon aan liet publiek eenen" dienst bewezen te hebben met hem de middels ter hand te doen om legen zulke handelwijze te protesteeren. Op 26® en 27e Mei zijn in onze stad inschrijvingen gedaan onder de meisjes die 1° 16 jaar oud zijn 2° werkloos zijn 3° in nood verkeoren. Kantwerk zal door de ingeschrevenen mocen ge maakt worden voor het Nationaal Hulp en Voedingskomiteit. De meisjes moch ten zelf bet werk aanduiden, waaraan zij liefst werkten daar liet kantwerk van allen aard is alsook voor welken patroon zij begeerden te werken. Dit is voorzeker een goede maatregel, om do ledigheid te keer te gaan. Op de, muren der stad is een nieuwe plakbrief gehangen, waardoor bevolen is: 1'Het brood mag van af 1 Juni niet meer verkocht worden dan 46 centiemen de küo en moei 970 grammen wegen na 12 uren gebakkon te zijn 2° Bloem en meel mag boven 0 55 ct. de kilo niet verkocht worden. 3° Overtredingen zullen met' politie- straffen Irel'baar zijn. Die maatregelen zijn genomen om over oen te stemmen met reglement van het Nationaal Hulp- en Voedingskomiteit. Roovcrs ontdekt T. Mijlbeek hadden lot nu toe onbekende boosdoeners eerie aldaar staande woning bijna gansch leeggebroken, nu zijn de daders op liceterdaad betrapt, toen zij de laatste voorwerpen wegdroegen 't Schijnt dat het de zelfde kerels ziju die inbraken bij M. Dendauw. Gebeten. Verleden donderdagmor gen ging de genaamde Louise Van de Meorsche, oud 14 Jaar, wonende Sint- Jorisstraat, eene boodschap verrichten in de Lange Zoulstraat, toen zij aldaar ge beten werd door den hond van Alfons De Cock, wonende Dries. Dokter A. Herlecant heeft de wonde onderzocht die denkelijk geene erge gevolgen zal hebben. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 2 7 Vrouwelijk Overlijdens. R. Van der Maelen, w® Leeman, z. b. 77 j Leopoldstraat. R. Melkenbeek, vr. Van Wevorberghe z. b. 63 j. Reuder* mond. st.w. '1', Valckenborgh, wr. Callcbaut, z. b. 80 j. Gecraerdsb. slw C. De Deyn, schrijnw. 28 j. Genl.scli.stw. J. Bastiaens, wr Rimbaut, fabriekw. 31 j. Steenstr. 1 kind onder do 7 jaren. Marktprijzen. Aalst, Zaterdag 29 Mer 1915. Aardappelen de 100 kilo 9,00 a 10,00 Boterper 3 kilo 9,18 S 10,62 Roomboter per kilo 3,60 h 0,00 Eiers de 25 3,50 h 0,01) Ajuin de 100 kilo 00,00 00^00 Vigger.en het koppel 150,00 a 00,00 BOTERMARKT. 141 klonten boter werden ter markt gebracht, wegende te samen 1130 kgr. VAN Onze geëerde klienteel wordt hiermede bericht dat er van heden af, bij ons standvastig allerhande soorten van GOEDE LANDVETTEN verkrijgbaar zijn aan gematige prijzen. Men wende zich naar liet fabriek zooals vroeger. -OPENBARE VERKOOPING van MEERSCH EN BOSCH te Wichelen en Schoonaarde De Notaris OSCAR T1BBAUT te Aalst, zal krachtens bevelschrift verleend door den Heer Voorzitter der Rechtbank te Deiiderinonde, in date 31 Juli 1914 met de pleegvormen der wet van 12 juni 1816 en ten overstaan van den Heer Vrederechter des Kantons Aalst, in het openbaar verkoopen: GEMEENTE WICHELEN Eerste koop Een perceel Zaailand ge legen alvoren op het Sijp of op de (Platte Heide) gekadastreerde wijk B nummer 1053 met eene grootte van 13 aren 60 centiaren en volgens titel groot 14 aren 68 centiaren-," pa lende ten Oosten aan den rijweg en aan den heer Graaf Karei Kerchove de Denterghem ten Zuiden aan de kinderen Auguste Rogge man Lauwacit, ten Westen aan den heer Remi Polhjn-Goossens en ten Noorden ook aan den heer Graaf Karei de Kerchove de Denterghem.

De Denderbode | 1915 | | pagina 3