DE Zondag 13 Juni 1913 in oorlogstijd 5 centiemen het nummer 68"* Jaar IV" 4657 KATHOLIEK NIEUWS- I V AANKOND1GINGSBLAD VAN DE PUTTE-GOOSSES Bekendmaking. PARLEMENT. Kronyke OORLOG in Behjie en in Frankrijk DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Etappen-Inspektie 4. Gent, 5 Juni 1915. Aan de gemeente Schoonaarde op welks gebied den 24 April twee maal werd ge poogd door het leggen van steencn en stukken ijzer op de riggels, de spoor treinen te doen ontriggelen, is op bevel van het opperkommando van het leger eene dwangboele opgelegd van 5000 mark. 2. Aan de gemeente St-Gillis op wiens gebied in den nacht van 7 April 1915 een signaal lantaarn, behoorende aan de statie van Baesrode Zuid onwettelijk ont vreemd en vernield werd, is op bevel van het Opper-Kommando van het leger eene dwangboele opgelegd van 5000 mark. Dit brengt ter openbare kennis. De overste van het burgerlijk beheer, von KEUDELL, regeeringsraad. Dag Bode Kom je weqy wat parlesanten Voor cenige minuutjesja. Hoe stellen onze vrienden het allemaal Och Bode de dagen... de weken... de maanden gaan voorbij, en er komt geen nieuws... Welk nieuws verwachten de vol keren dan wal Bodo O weet ge dat niet Ziet ge dat niet Elkendcen snakt en smacht, zucht en tracht -naar het einde... naar den Vrede Ja, naar den Vrede!... Op ieder blad van het evangelie staat dat zoete woord geschreven, waai- thans zoovele harten om smeeken, gelijk de dorstige uitgeputte karavanen in de woestijn roe pen en kermen om eenen dronk water... Een zoet en schoon woord dat het menschdom, eilaas, heeft vergeten Pax tecum De Vrede zij met U lieden 0 Bode indien de kopstukken van sommige landen dio woorden hadden onthouden, zij zouden alzoo niet roeke loos het vuur aan de lont gestoken heb ben, en gansch Europa te vuur en te vlam gezet. Dat moogt ge nog zeggen Iedere vorst, iedere regeerder zou er nochtans zijn geluk en zijn trots moeten in zoeken (en dat alleen ware echt geluk en recht matige fierheid) het woord van den Zaligmaker tot zijne onderdanen te kun nen sturen De Vrede zij met U Leeft allen gelukkig en broederlijk onder mijn bewind Zulke vorsten zijn een zegen voor de menschheid. Aldus was het rijk van den Graaf van Vlaanderen. Karei den Goede (1119-1127), die gelukzalig is verklaard, een ware weldaad voor het volk. De heilige man werd vermoord in oene kerk te Brugge... Hoe kwam dat toch, Bode Ons Heer had ook zijn vijanden... Laster, nijd, haat schieten hier zoo weel derig op gelijk ruige, moorddadige distels die hun trolschen kop opsteken tusschcn het goede en voedzame koren. Aan de schoonste vruchten knagen de vuilste wormen het eerst... Ook Jacob Van Artevehle (1285-1345) die de - Wijze Man werd geheeien, en zooveel voor ons Vlaanderen heeft gedaan, viel in zijn eigen huis te Gent, onder den dolk van laffe moordenaren... Maar in de geschie denis staat hij hoog op een voetstuk ver heven gelijk een heilige in onze kerken, en rond zijn hoofd is een dubbele straal krans zijn liefde voor het volk, en zijn dood als martelaar... Ja Bode daar hebben wij nog hooren van vertellen... Wij hebben daar ergens iels van gelezen in een schoon volksboek... Onze groote romanschrijver, Hen drik Conscience, heeft over het leven en den marteldood van Jacob Van Artovelde een zijner prachtigste werken geschre ven. Daarin staat de volksheld van Vlaanderen met onsterfelijken luister verheerlijkt, golijk gemijterde en ge kroonde bisschoppen op een schilderij van Rubens, of in de glasramen onzer heerlijke St Martenskerk... Zoo gaat het altijd de vorst die zich waarachtig heeft beijverd om onder zijnen scepter een land en een volk gelukkig te maken, laat eene gezegende herinnering na bij de na geslachten en zijn schoonste belooning is deze dat hij met een rustig hart en een rein geweien mag verschijnen voor den Allerhoogste, als Pietje de Dood hem hier beneden zijn staf komt afnemen. Ziedaar een groote waarheid... Donken al dezen die een kroon op 'L hoofd dragen, er wel genoeg aan En toch, vrienden, liet licht van die groote waarheid zou gedurig voor hen moeten glinsteren en flikkeren, veel meer dan do diamanten of de robijnen in hun kroon Ziet eens hoe ons land ook voorspoedige en vredige dagen heeft ge kend onder de vaderlijke regeering van Albrecht en Isabella. (1599-1621). Zij hechtten onzen roemrijken Rubens aan hun hof, en deden allerwege met het houwen van kerken en kloosters, een wonderlijken bloei voor godsdienst en kunst als een zon over onze streken op gaan... En de Oostenrijksche keizerin Maria-Theresia Onder haar bestuur (1740 1780) mochten onze voorvaderen ook in vrede en peis hunne zondagspint drinken, en de geschiedenis heeft niets dan lof en dank over voor hare nage dachtenis. En nu lot over de ooren inden dompel zitten? Maar was het niette voor zien Hoe ging het sedert lange jaren in de groote landen Het evangelie werd op zij geschoven, of onder de voeten ge trapt, of op farizecsche wijze op het kus sen van den troon opengelegd maar intusschen gingen de oorlogshudjetten hun zotten gang, en 't was altijd dezelfde klok die de volkeren met schrik hoorden luiden Meer soldaten Meer kanons L. En nu, als 't spel op den wagen is, en do oorlogszuchtigen in hun handen mogen wrijven, is 't altijd koekoek-ééu-zang meer poer 1 Meer bloed 't Is om van te griozelen En dat duurt nu reeds zoovele maanden En komt er nog geen einde aan, Rode Dit vraagpunt is zoo duister als een maneklips Wie geraakt er wijs uit? De verschillende oorlogsberichten welke ons toekomen, zijn zoo tegenstrij dig aaneengeflanst gelijk een karnavals- rok Wat moeten we dan doen in al ons miserie De pijp aan Maarten geven De moed in de schoenen laten zakken De armen langs 't lijf laten hangen Niets van dat alles, vrienden 1 Maar moedig en volhardend in onze hoop en in ons gebed, zoo moeten we do gebeurte nissen afwachten die komen zullen... Adieu Tot ziens Bode Leest en verspreidt -DE DENDERBODE. Van het merkweirdigste dat er voorge vallen is sedert de maend September 1792. Inval der Franschenin België. Hun inval in Brussel. Bombar dement van het kasteel van Ant werpen. Den li dito,'s morgens om vyf ueren hebben de Fransche bezil genomen van de stad Brugge nao dat zij insgelyks (het zelfde) gedaen hadden met de stad Mee nen en Cortryk. Den 12 dilo,'s morgens 0111 thien ueren kwam binnen de slad Gent eenen trompetter en dry officieren, om de stad uyt naem van de Fransche op to eys- schen en in den naeiniddag heeft den franschen generaal de la Bordonnaye, commandant van het leger van hel Noor den, bezit van 'leze stad genomen, nae dat hem door een deputatie van hel ma gistraat de sleutels waeren aengeboden seffens nae syne aenkomste heeft hy de volstrekste hevelen gegeven lot hel onderhouden der goede order en om de ruste le handhaven. Den 13 dito, nae dat de Fransche troupen binnen de stad Gent waeren ge trokken, heeft men alom hol keyzorlyk Waepen (het wapen dor Qoslenrijksche regeering) weggenomen, en men heeft het standbeeld van Keyzer Caret den V op de vrydagmerkl afgetrokken. Den 14 dito zyn de Fransche binnen Brussel gekomen, onder aenvoeringe van den generael Dumouriez, en syne gege- vene bovelon lieten geene do minste vree- ze voor de algemeene ruste. (1) (i) Dynsdag 13 November (J792), op den middag, om twelf uren, begonst men in Brussel te hooren schieten, niettegen- staende dat het al van 9 ure had geduert, maer dat en waeren nog maer geweer scheuten geweest; maer om twelf en half begonst het kanon seer dapper, sonder dat iemand wiste wat het was. Van den eenen kant peysde men dat het do Fran sche waeren, maer van den anderen kant en kon men het niet gelooven, omdat de volle spraok onder het volck was dat het capitulatie was en dat sy den vyflhienden souden in Brussel gekomen hebben (de franschen),en dat de Fransche cn de Oos tenrykscho malkander op den Savel sou den afgelost hebben, maer heel contrarie was dit gesegd, want in plaets van min- nelyk uyt te gaen kwamen de Ooslen- ryksche eenen groolen tegenstand te bie den, en waeren buyten de Anderlegsche poort aen 't vechten geraekt, soo dat hel geschut duerde tot vyf uren savonts, als wanneer den trompette der Fransche binnen de stad kwam, waer nae volgde eenige van de Brusselaers die onder den selven dinst waeren. (Die in de rangen van 't fransch leger tegen do Oosten rijkers hadden gevochten.)Alles was ver- blyd, sy moesten bynao niet gaen want het volck droeg hun weg die hun kwa men omhelzen, en men hoorde niet als vreugdegeroepen Viva de nalionael Als de voorseyde Brusselaers by hun ouders en vrienden geweest waeren, moesten sy wederkeeren buyten de poort, soo dat de Fransche dien nagl daer syn blyven voorliggen alsof er iets soude voorgevallen hebben, want de stad was naer den hoogen kant nog vol kyserlyke troupen. Tol dien eynde hadden de Fran sche bevolen dat de burgers moesten licht aen hun vensters zetten, hetwelck nog al eenige dagen daer naer heeft moe ten geschieden, soo dat veel menschen dien nagt niet durfden slapen gaen, waul, men was gelyk verlicht als men smorgens hoordeluyden. Woensdag, den 14 dilo, smorgens om acht uren, schoot het kanon, alswan- uoersy heel triumphant (de franschen) binnen de stad kwamen. Alles was te been om gaen te sien, groot en kleyn verwijlekomde hun seggende Nu syn wy verlost uyt sulke slaverny en tyranie.» Het savonts, ten 8 uren,schoot hoL kanon onder liet geluyd van al de klokken van Brussel, wanneer de vreugd wederom vernieuwde onder het geroep van Viva de Fransche Viva, ons verlossers Maer het was wel lot ons verdrietmen meynde verlost te zyn van eene lyrannio, maer men viel nog in een grooter. Den 15 en 16 dito zyn de Fransche troupen binnen Mechelen en Leuven ge trokken alsook den 17 dito binnen de slad Namen, - Den 18 dito zyn de Fransche troupen om vier ueren naemiddag binnen de stad Antwerpen getrokken. - Den 28 dito, om dry ueren namid dag, heeft het fransch leger hot Bom» bardement van het kasteel van Antwer pen (de laatste Oostenrijksche sterkte) begonstde eerste bomben hebben het vuer in de Magazynen gesteken, en de Fransche hebben met alle hevigheyd het bombardement voordgezet, zoodaniglyk dat de belegerde gevraegt hebben om te capiluleoron, den 29e om 11 ueren voor middag. Volgens eenen artikel der capi tulatie hebben de Costenryksche troupen den 30e omtrent den middag hot kasteel gernymd, met alle de krygs-eer-tee kenen. In deze maend November hebben de Fransche troupen bezit genomen van alle de steden van Vlaenderen, Braband, He negauw, &c, al waer sy deu vryheydsboom hebben geplant. - Den 7 December is lusschen Luyk en Hervc eenen voorval geweest, tus- sclien de Oostenryksche troupen en de Fransche, maer de Keyzerlyke verster- kinge onlfangen hebbende door de gene raels Clarfayl, Lilien en Diesbach, moesten de Fransche eyndelyk voor de grooto magl wyken. - Den 15 dito is den generael Clarfayt (een belg) met den overschot van het Oostenryks leger tot Keulen aengeko- men hy heeft zig meester gemaekt van het wacpcnluiys aldaer, en hy Jieeft be sloten zig aldaer te verdedigen. (Vervolgt.) Den 17 dito, nae noen, wierd den staek waerop stond den hoed van de vry- heyd in 't midden der Groote merkt ge plant, waer voor al de klokken van de stad moesten luyden nae welke plan ting sy de waepens van den vorigen sou- vereyn (Leopoldus II) ende eenige postue- ren (standbeelden) aftrokken. Maer de vreugd van velen en was dusdèenig niet meer als den eersten dag. want men be gonst al le sien waer men tliuys was. (Uit de Kronijk uitgegeven door Galesloót.) Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel. BERLIJN, 5 Juni. Men betwist elkaar nog steeds de overblijfselen der suikerfabriek van Souchez, welke op nieuw in handen der Franschen is. Iu de nabijheid van Neuville werden do vijan delijke aanvallen afgeslagen. Wij hebben bommen geworpen op het vliegpleiu van Dommarleinonl, nabij Nancy. BERLIJN 6 Juni. Aanvallen tegen onze stelling aan de Oostelijke helling der hoogte van Loretle, zijn met groote verliezen voor den vijand afgeslagen het gevecht duurt nog siechts voort rond eenige vooruitspringende loopgrachtdee- lcn. Heigeen nog overblijft van do suiker fabriek van Souchez is nog in handen der Franschen. In het dorp Neuville verloren wij twee groepen huizen. liet ontploffen van onderaardsche mij nen, verwekt door den vijand, in Cham pagne, bleef zonder uitwerksel. Wij hebben gisteren eenen stortvloed bommen geworpen op de versterking van

De Denderbode | 1915 | | pagina 1