De strijd om oe Dardaneden. Scheikundige Landvetten De Heilige Stoel en (te oorlog. Een Zeppelin in brand Stadsnieuws. La Libeiié Alosloise FABRIEK Ach. EEilAN, Aalst. HOOIGRAS GKASYENDlTIEiM. aansehe bataljons tegen onze stellingen ten Noorden van Tolmain, drie Officieren en 50 man in onze handen. WEENEN, 6 Jndi. Officieel wordt gemeld In hel grondgebied van Tyrol en Ka- rinthe houdt de vijand zich aan zijn werkeloos geschutvuur. Hij vermijdt onze stellingen te dicht te naderen. In de streek van Lava'one-Folgaria opendón onze zware kanonnen onzerzijds het vuur op de vijandelijke grensforten. Aan liet front in de kuststreken begint het artilleriegevecht heviger te worden. In de gevechten aan de Kan, hadden de Italianen belangrijke verliezen aan de Zuidelijke helling van den berg, werden 300 vijandelijke gesneuvelden gevonden. Ook eene poging van den tegenstander om bij Togrado den Isonzo over te ste ken, werd bloedig afgeslagen. Italiaansch krijgstooneel ln het Tyroler grensgebied werkte ons geschut met zichtbaar goeden uilslag. Op de Karintynsche grenzen ten Oosten van den Plockenbergpas heroverden onze troepen gisteren den Freikosel welke de vijand vroeger veroverd had. In het Kougebied wordt verder nog gevochten.De Italianen moesten de plaats ontruimen. Op den Isonzo sluit zich de tegenstander dichter aaneen. Uit Italiaansch bron ROME, 4 Juni. Het bericht van het hoofdkwartier zegt onder andere Langs de gansche grenzen duren de bewegingen en voorbereidende gevechten voort. Bijzonderlijk moet men de gunstige, hoewel langzame voorldourder aanvals- bevveging van onze troepen vermelden. Nadat zij in do laatste dagen den kam van den Montenero op den linkcr-oever van den Isonzo bemachtigd hadden, ont wikkelden zij hunnen optocht op de steile hellingen van den linker-oever en strij den met zwier en taaiheid tegen de sterk verschanste Oosten rijkers-Hongaren, die door machtig geschut gesteund waren. In Karintie gaat de vijand met bijzon dere heftigheid te werk tegen onze alpini afdeeling op den Monle-Croce. ROME, 4 Juni. Het hoofdkwartier deelt onder meer mede Langs de gansche grenzen van Tyrol en Trentino hadden geene beduidende ge vechten plaats. Onze operaties tegen Robereto gericht vervolgende, bezetten wij de plaatsen Maltaszone en Bolmordia in het Lager- dal. Mist belemmerde ons kanonvunr. Op de Karintische grenzen bepaalde de strijd zich bij kanonnengeschut. Op den Midden-Isonzo ontmoette onze voorstoot bij de hoogte van Monto-Nero, over Tolmein groote veldmoeilijkheden en geweldige verschansingen welke door sterke Oostenrijksche krachten met mitraljeuzen en geschut bezet waren. Men streed aanvallenderwijze geheel den 3 Juni met afwisselende kansen, maar de top en de hellingen van den Monte-Nero zijn nog altijd vast in ons bezit. Onze verliezen zijn niet zwaar. De strijd wordt met versterkingen van frissche troepen voortgezet om tot eene beslissing te komen. Op het overige front houdt onze bewe ging voorwaarts aan. Balkaansch krijgstooneel. Daargelaten enkele alleenstaande scher mutselingen op de grenzen heerscht op het Balkaansch krygstooneel rust. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 6 Juni. Hot. Hoofdkwartier deelt mede Aan het Dardanellenfront werd de zeer hevige veldslag, die in den sektor van Seddil Bahr, den 4 Juni, 's middags begon, met eenen vijandelijken aanval, en zich over gansch het front ontwik kelde, na eenen duur van twee dagen, door eenen krachtigen tegenaanval van onzen rechtervleugel, heden morgend tot een succes voor ons doorgevoerd. De vijand werd ordeloos in zyne vroe gere stellingen teruggedreven, nadat hij zware verliezen had geleden. Van gister tot heden morgend maakten wij 17 mitraljeuzen buit, alsook eene grootte hoeveelheid wapens en krijgsvoorraad. Nadat eeno poging van den vijand om onzen linkervleugel aan te vallen was afgeslagen, wierp hij zich met gansch zijne legermacht op onzen rechter vleu gel. doch hij moest voor onze tegenaan vallen heden morgend wijken, in plaats van zijnen vertwijfelden vooruitmarsch voort te zetten. Bij Ari Burnu ondernam den vijand in den nacht vau5 tot 6 Juni eenen vertwij felden aanval legen onzen rechtervleu gel, waarbij hij handgranaten gebruikte. De aanval werd eveneens met verliezen voor den vijand afgeslagen. ^n liet overige front niets van betee- keim. Uit Engelsche bron Een bericht uit Londen in datum van 6 Juni meldt onder andere De algemenne aanval tegen do Turksche verstel kingen in de zuidelijke strook van liet schiereiland Gallipoli, Vrijdag morgend, evenals een tweede aanval in den nacht van donzelfden dag, brachten ons een gewin bij van terrein. Zij behaalden oogenblikkelijk succes op gansch de lijn behalve aan een enkel punt, waar een sterke draadversperring nog door de" beschieting niet was ver nield. De Osservatorc Romano schrijft De toestand waarin de Heilige Vader zich bevindt tengevolge van den oorlog, is uiterst pijnlijk. Het is immers zeer wel te verstaan, welke groote bekommernis het zicht van al die tranen en rampen, gevolgen van eiken oorlog, aan zijn vaderhart veroor zaakt. De rampen en oi.heilen welke ook de uitkomst van den oorlog weze, vallen thans ook aan Italië, het vaderland des Pauzen, ten deel, iets wat voorzeker nog bijzonder het gevoelig hart van Benedik- tus XV treffen moet. Uit Madrid werd aan de Morning Post» in datum 28 Mei gemeld Ten aan zien van den toestand waarin zich de H. Stoel bevindt, door het uitbreken van den oorlog tusschen Oostenrijk en Italië heeft de Spaansche minister-voorzitter Dato aan den Heiligon Vader de gast vrijheid in Spanje aangeboden. Het Eskuriaalpaleis werd ter beschik king gesteld van Z. II. den Paus, de kar dinalen en de kerkelijke ambtenaren. Zijne Heiligheid Benediktus XV heeft tegenover het voorstel van de Spaansche regeering zijnen innigen dank uitgedrukt doch hetzelve van de hand gewezen. De Heilige Vader verklaarde dat hij er in geenen deele aan dacht Rome te verlaten. Z. 11. de Paus heeft buiten het Sinle- Martha-hospitaal, een deel deel van het paleis te Castel-Gandolfo ter beschikking gesteld voor de verpleging der slacht offers van den oorlog. De Ilaliaansche Jezuieten hehben ook hunne kollegiën aangeboden tol het in richten van hospitalen voor gekwetsten. Wij lezen in een Gentsen blad TE GENT. Maandag morgpnd, rond 21/2 ure, werden de bewoners van Gent en voor steden uit den slaap opgeschrikt door verscheidene, achtereenvolgende gowel- dige ontploffingen. Terzelfdertijd zette een bloedroode klaarte gansch het uitspansel in gloed. Een Zeppelin drijvende boven de stad was in brand gekomen. Het luchtschip hing ongeveer boven hel center der stad, toen de eerste ont ploffingen werden waargenomen. Al brandende, terwijl stukken van het ge vaarte en ook bommen naar beneden stortten, dreef de Zeppelin nog tot boven St-Amandsberg, waar de ballon eindelijk te pletter viel in de Gentstraat tusschen de kerk en het klooster dor Visitatie. De schuit kwam op hot dak van het gesticht terecht. De luchtvaarders, welker aantal niet juist is gekend, waren onderlusschen uit de schuit ton gronde gestort of gespron gen, en schoten er meest alle het leven bij in t' zij dat zij op den slag werden ge dood of naderhand aan hunne verwon dingen bezweken. Slechts één enkele bleef bij de ramp gespaard. Oogenblikkelijk waren de gemeente- overheden van St Amandsberg ter plaats, alsook de heeren geestelijken terwijl be gijntjes van het groot begijnhof ook hunne zorgen aan de slachtoffers wijdden die in afwachting der Duitsche heelmee sters ten beste werden geholpen dooi- de heeren geneesheeren Van Cleeraputte, De Reuse, Vercauleren, enz. Verpleging kon evenwel do veronge lukten weinig baten. Aan drie dei' slachtoffers kon de oorw. heer Brackelaire, onderpastoor, nog de heilige absolutio in exstremis - geven. Niet alleen de Duitsche luchtvaarders evenwel vielen als slachtoffers der ramp. Eene bom vallende op een huis in het groot Begijnhof doodde op den slag in zijn bed een negenjarig meisje. Het arme kind weins vader te Marcinello woont, was Zondag van Brugge naar Gent gekomen. Hel begijntje dat in dezelfde kamer sliep als het. meisje, werd erg aan het been gekwetst. Al de dakpannen werden van het ge troffen huis afgerukt en al de ruiten verbrijzeld, lei-wijl ook aan eene aan palende woning ernstige schade werd aangericht. Op den koer werd een pi.it in den grond geslagen van ruim eenen meter vierkant en eenen halven meter diep. Aarde en sternen waren in het ronde weggeslingerd. Nog ergere onheilen had men te be treuren in het klooster der Visitatie, te St Amandsberg. Brandende stukken en benzine-bussen van het luchtschip waren op het geslicht gevallen en hadden het vuur gestoken aan de stallingen van het neerhof, die weldra in vlammen stonden, terwijl ook de gebouwen van het externaat door het vernielend element werden aangetast. Het bleef hier ook niet bij stoffelijke schade Eene eerwaarde zuster die in voorgezegde gebouwen sliep, kon on danks de moedigste pogingen niet gered worden en kwam erbarmelijk om in de vlammen, terwijl drie andere zusters en een zieke ouderling in het gesticht ver blijvende, erg gekwetst werden. Het vuur kon, dank aan het moedig optreden der Gentschobrandweermannen die onverwijld ter plaats waren gesneld met auto- en stoomspuiten, na een drie- kwaart uurs beperkt worden, zoodat alle verdere uitbreiding der ramp werd vermeden en de overige gebouwen van het gesticht gespaard bleven. Zooals men wel bedenken kan, was niettegenstaande het vroege morgenduur elk op de been en stroomde er eene massa volk naar St Amandsberg De ordedienst werd verzekerd door de policie der gemeente en de Duitsche sol daten en gendarmen, die weldra in groot goud kwamen toegesneld, terwijl ook een aantal officieren, krijgsgeneesheeren en ambulanciers ter plaats snelden. Ouder den morgend werden met auto mobielen van het Roode Kruis de lijken der slachtoffers weggebracht, terwijl ook onverwijld aan de opruiming van de pui- nen werd begonnen. Benevens het klooster der Visitatie werden ook nog verscheidene huizon der buurt beschadigd, alsook hel dak der kerk, terwijl ook een inwoner der Ge- rardstraat, dooreen stuk ecner bom,aan het hoofd werd gewond. In de herberg St Amand was een der Duitsche luchtvaarders dwars door het dak en de zoldering in de keuken terechtgekomen. Ounoodig te zeggen dat hij op den slag werd gedood een ander soldaat viel in do Gerardslraat op de zol dering van een huis en bleef ook dood. Gansch den dag door was het eene ware begankenis der nieuwsgierigen naar de plaats des onheils en bleef het verkeer onderbroken. Nu èn dan deden de soldaten sommige Overblijvende bom: men ontploffen. BERICHT. De heeren Notarissen en belanghebbenden worden hierdoor bekend gemaakt dat alle ar.noncen ten laatste den Woensdag middag ten bureele moeten besteld zijn indien men begeert dat zij nog die week in De Denderbode geplaatst wordt. Congregatie der Jongelingen. Do chrisleue ouders, bekommerd om aan hunne zonen den schat des geloofs en der goede zeden te bewaren, kunnen ze des Zondags zenden bij de Eerw. Paters Jezuïeten, waar eene Congregatie van Jongelingen bestaat, die voor doel heeft deze tot een deftig en christelijk leven te helpen opleiden. Inschrijvingen In de week bij den Pater Bestuurder, in St-Jozefscollege, 's Zondags, kwart voor elf uur, in de kerk der Eerw. Paters Jezuïeten. Het Bestuur. Zie onze notarieele annoncen op de vierde bladzijde. Gestolen. Do genaamde R. Meert, uit den Buekendreef, had van eenen ge- buur, die thans bij hel leger is, een zak uurwerk in bewaring.Maandag morgend bèmerkte Meert, dat het zilveren voor werp hem onstolen was. Diefte. Bij Jozef Hoffolinck, Kool straat, 8, hebben Zondag nacht onbe kende schelmen al den bolajuin uitge trokken. Er zijn in de aarde sporen van mans- en kindervoeten te ontwaren. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 5), Vrouwelijk 6 Overlijdens. A. Van Herreweghe m. Gilbos, meu- belm. 52 j. Korte Zoutstr. L. De Vul- der, w° Sergant, zb. 75 j. Zonneslr. M. Meersman vr Goedgezelschap z.b. 51 j. oud.d.m. stw.F. Van Belle m. Vermoesen laudb. 68 j. wonende te Mel- derl. C. Taswr Van "den Abeel, tw. 47 j Gentsehestr. - A. Van den Broeck w® Camu, bez. 63 j. Lange Zoutstr. G. De Luyck, m. De Cock, tabakbew. 52 j. Brabandstr. F. Walgraef m. Van den Steen, landb. 72 j. moorselb. C. Moerman, w® Verdickt z. b. 67 j. Nieuwbrugstr. 2 kind onder de 7 jaren. Marktprijzen. Aalst, Zaterdag 5 Juni 1915. Aardappelen de 100 kilo 9,00 k 10,00 Boter per 3 kilo 9,72 k 11,25 Roomboter per kilo 3,60 0,00 Eiers de 25 3,50 0,00 Ajuin de 100 kilo 00,00 k 00,00 Viggencn het koppel 150,00 k 00,00 BOTERMARKT. 155 klonten boter werden ter markt gebracht, wegende te samen 1250 kgr. SOC1ETÉ ANONYME a Alost. Messieurs les actionnaires sont priés d'as- sister a 1'AssembJée Générale ordinaire qui se tiendra Ie lundi 28 juin k 16 heures au Siège Social Alost, Grand' Place, 5. ORDRE DU JOUR 1° Rapport du Conseil d'Administration. 2" Approbation du Bilan et du Compte de Profits et Pertes. 3° Nominations statutaires. 4° Divers. VAN Onze geëerde klienteel wordt hiermede bericht dat er van heden af, bij ons standvastig allerhande soorten van GOEDE LANDVETTEN verkrijgbaar zijn aan geraalige prijzen. Men wende zich naar het fabriek zooals vroeger. OPENBARE VERKOOPING van TE ERPE, in den Hoonegemmeersch. Het College van Burgemeester en Schepe nen der Gemeente Erpe, zal op Donderdag 24 Juni 1915, om 4 uren namiddag, te Erpe, in den Hoonegemmeersch, in het openbaar verkoopen 4 Hectaren HOOIGRAS. te wassen staande op de meerschen aan de Gemeente Erpe toebehoorende. Op langen tijd van betaling. De koopers zullen moeten voorzien zijn van solvabele medekoopersen gewoonongeld. Op beyel De Secretaris, De d.d. Burgemeester, R. BOGAERT. G. DE BOECK. Deurwaarder C. Van den Berghe te Her- zele, zal namens den Notaris Breckpot, te Aalst, op Vrijdag 25 Juni 1915, te beginnen om 8 uren 's morgends, openbaar verkoopen, omtrent 60 koopen Hooi- en Nagras, op meerschen gelegen teErembodegem.ter plaat sen genaamd Langemeersch (Terjoden), Gee- tegem, Kromineersch, aan den Nachtegaal en te Welle, in de Wellemeerschen. De verkooping zal geschieden op comptante betaling van koopsom en ongeld. De Notaris De Windt te Aalst, zal namens zijnen ambtgenoot Mtcr Breckpot, openbaar verkoopen 1° Op Vrijdag 18 Juni 1915, om 2 uren namiddag,43 koopen schoon Hooi- gias, te Wankele, aan den Watermoien van Dame Weduwe Hyp. Matthys 2° Op Maandag 21 Juni 1915, te Aalst- Mijlbeke. AOm 8 uren 's morgends, 2 koopen Rogge, op liet Hof Somergem en omtrent 83 koopen Hooi- en Nagras, op meerschen gelegen Hof Somergem. Zandbeek, Beek straat en Lambrechtmeerschen (Moorselsche baan), te beginnen op het Hof Somergem. BOm 2 uren namiddag, 15 Hectaren goed en schoon Hooigras, op de meerschen der Naamlooze Maatschappij «De Gouden Leeuw» achter de stokerij. 3°) Op Dijnsdag 29 Juni 1915, te Meldert, om 1 uur namiddag, omtrent 90 koopen

De Denderbode | 1915 | | pagina 3