Busstt-Buitte Oorlog. Loigny In Champagne hebben wij van 't begin af verscheidene aanvallen belemmerd, welke gericht waren tegen de stellingen, welke wij onlangs op den vijand vero verden. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 12 Juni 's middags. Aan de Dubissa, in het gewest van Zoginie en van Betygalo zijn de Russische aanvallen mislukt. Ten noorden van Prasnysch hebben onze troepen stormenderhand eone Russische stelling ingenomen, 150 krijgsgevangenen gemaakt en eenige mitraljeuzen en bommenwerpers bemach tigd. Aan deRawka, halfweg Bolimow en Sochaczew, zijn wij in de vijandelijke stellingen gedrongen. Tot lieden hebben wij 500 krijgsgevangenen gemaakt. BERLIJN, 13 Juni. Ton Noord- Westen van Szawle hebben onze aan vallen vooruitgang gemaakt. Kuzo word stormenderhand ingenomen. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten. Wij namen krijgsgevangenen 8 officie ren en 3,350 soldaten, en maakten 8 mitraljeuzen buit. Ten Zuid Oosten van den weg van Mariompol-Rowno zijn de gevechten tegen de Russische renforttroepe», die van Siden kwamen, hernomen. Ten Noorden van Prasznysz hebben wij nog 150 Russen krijgsgevangen ge maakt, Het verbreken der vijandelijke lijnen, door ons bewerkstelligd, ten zuiden van Balinow, is in den nacht beantwoord ge worden door Russische tegenaanvallen, welke evenwol alleondoeitreffend waren. De overmeesterde stellingen zijn stevig in onze macht. Op die plaats maakten wij 1660 krijgsgevangenen, namen 8 kanon nen (waarouder 2 zware) en 5 mitral jeuzen. BERLIJN, 14 Juni. In de huurt van Kuzowinia, ten Noord-Westen van Sawle, hebben wij eenigo vijandelijke stellingen ingenomen en 3 officieren en 300 soldaten krijgsgevangen gemaakt. Ten Zuid Oosten van den weg van Mariampol naar Kovno, hebben onze troepen stormenderhand de eerste lijn ingenomen der Russische stellingen en bij gelegenheid 2 officieren en 313 solda ten krijgsgevangen genomen. Noord-Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 12 Juni. Ten Oosten van Przemysl is de toestand niet veranderd. Het leger van generaal von Linsingeu heeft ten Noorden den vijand, die tegen onzen vleugel aanrukte, aangevallen Zvrawno. welke wij eergisteren, tenge volge van het offensief der Russen, moes ten ontruimen is door ons höringenomen en de'vijand is achteruitgeslagen voorbij de bruggoofden van Msinka (ten Noord- Oosten van Zurawno) en van Zydaczow. In de nabijheid van Halicz en van Stanislau, hebben wij vijandelijke aan vallen afgeslagen. Zuid-Oostelijk krijgstooneel BERLIJN, 13 Juni. Gisteren is het brughoofd te Sieniawa hei-ingenomen ge worden. De vijandelijke nachtaauvallen misluk ten. Ook ten Oosten van Jarosiau en ten Oosten van Przemysl is het gevecht her nomen. De troepen,van generaal von Linsingeu hebben gisteren Mlynizka in genomen. De aanval tegen Zyduczew vor dert. BERLIJN, 14 Juni. Het leger van generaal von Mackensen heeft gister hét offensief genomen op uene Jrontbreedte van 70 kilometers in de nabijheid van Czerniawa, ten Noord-Westen van Mos- Baroches-les-Hautes) De 2de Decemberdag 1870. Uit den Fransch-Duitschen Oorlog. (3e Vervolg) Van daar schoten zij zoo rustig en zeker, dat de vijand de gansche divisie Mauvandy en de brigade Bourdillon, niet alleen haar vooruitrukken staakte,doch zelfs verder terug wijken moest, tot bijna tegen Loigny. Wat is dat ginds Zijn het nogmaals nieuwe massa's vijandelijk voetvolk Be paald, geen vergissing mogeiijk I Waar staat de bevelvoerder over de brigade, kolonel Schuch Hij zal ginds op den linkervleugel zijn. Ik vloog weg om melding te brengen. Hij was daar inderdaad uit zijn door drie kogels doorboorde borst vloeide zijn bloed en zijn leven. Waar is de bevelhebber van het 12de regiment Hij moet de brigade thans aan voeren. Hij zal op gindsche hoogte staan Ik jaag op mijn arm paard er heen. Waar is kolonel von Narcisz ziska en dicht, bij SieniawaOp gansch de lijn zijn de vijandelijke stollingen stor menderhand ingenomen. Gisteren zijn 16,000 Russen krijgsge vangen gemaakt. De aanvallende 'bewe gingen der troepen van de generaals von der Marinlz en von Linsingeu gaan steeds vooruit. Uit Fransche bron PARIJS 12 Juni. Bij het laatste bericht, is niets te voegen dan ten eerste, nieuwe vorderingen in den Labyrinth, waar wij don vijand voort durend terugdrongen ten tweede, eenigo vorderingen ten Oosten van den Laby rinth,waaTwij verscheidene loopgrachten innamen door Duitschers bezet, in de na bijheid der baan Arras-Rijselten derde, in het gebied van Hebutenie, waar wij onze aanwinst ten Noorden en ten Zuiden van het aanvalsfront van 7 Juni verbreed den en verschillige loopgrachten ver overden. PARIJS, 12 Juni. Wij bevestigden onze stellingen voor Nouville-St-Vaast. In het gebied der hofstede Toulvent, teri zuiden van Hébuterne richten wij stellingen voor ons in, welke wij gister avond en heden morgend veroverden. Een vijandelijke tegenaanval, heden morgen ondernomen werd teruggewor pen. •In t gebied der Quennevièrès-hofslede, ten Oosten van Tracy-le-mont zijn onze loopgrachten in onmiddellijke voeling- met den vijand. De vijand ondernam daar heden morgend oenen tegenaanval- en maakte zich enkel door zijn geschut be merkbaar. In Champagne bij Bcau-Séjour deden de Duitschors gecno nieuwe pogingen lot aanval tegen de loopgrachten welke hel tooneel waren der laatste gevechten. Wij blijven in het volle bezit ervan. PARIJS, 13 Juni.Bij hel bericht van gisteren avond is niets andere Ie voegen dan eene nieuwe vordering in hel gebied van den Buvalgrond ten noorden Lorelto en in het gebied van den Labyrinth. In den sektor ten Noorden van Arras heerschle lieden morgen dichte nevel. PARIJS, 13 Juni. ïh liet gebied ten Noorden van Arras kanoniieugeveeht dal zeer hevig is op de hoogvlakte van Lorelto. De vijand poogde in den ganscheir sek tor (Aix-Noulettes-Ecurie) door ononder- brokene beschieting, de inrichting der Ons geschut an!.wou- met te schie- ten op do Duit: Ha- U nachten en de bath rijen. In liet gebied der umstede Toutvent ten Zuid-Ooslen van Hébuterne,ontwierp de vijand in den voormiddag oenen tegen aanval die tegengehouden werd. Op het overige front is niets to melden, tenzij eene tamelijk hevige kanonnen- aktie in den sektor Reims en op het front Perthes Beauséjour. PARIJS, 14 Juni 1915. Zondagna middag om 3.ure werd onder andere medegedeeld Don ganschen nacht hield de kanon- nade aan ten Noorden van Arras. Wij bemeesterden de spoorwegstalie van Souchez. In het Zuidelijk gedeelte van den Laby rinth had een verbitterde strijd plaats met handgranaten. Trots de hardnekkige pogingen an den vijand behielden wij nog ons gewon nen terrein der vorige dagen. Op liet overige front verliep den nacht kalm. Hier niet naar 't schijnt, ligt hij ge wond in Villeprévost. Groote God I Wie staat dan aan 't hoofd der brigade Ik wist het niet meer.Overal waar ik kwam zag ik enkel dooden en zwaargekwetsten.Alle zoeken was overbodig. Voorde versche over macht moesten de zwakke bataljons achteruit. Langzaam, stap voor stap, weken zij. Aan houdend knetterde hun geweervuur, aan houdend kletterde de hagel der chassepot kogels. Maar, Ehone toch, zei ik tot mijn goe den vriend, een kapitein van het 12du regi ment, kom toch van uw paard. Gij stelt u nutteloos bloot. Niet nutteloos. Vandaag moet mende soldaten toonen dat men met de blauwe boo- nen niets inzit anders geraken ze uit hun humeur. Gij.zit toch ook te paard. Ik moet voor mijn dienst, gij niet. 't Doet niets. Koest, beestje, er is geen haast bij Ik moest verder. Ook dezen heb ik niet weergezien. Kort daarna was hij dood. Taai hielden de jagers en de manschappen van 't 12dc regiment de kleine groef. In de steengroeve bij Beauvilliers lagen de doo den opeengestapeld en toch gingen onze mannen er niet uit. De patronen van de ge- Parijs 14 Juni 1915. Het bericht van Zondag avond zegt onder andere Iri den sektor ten Noorden van Arras hevige artilleriegevechten. Des namiddags deden wij eerien aanval op den heuvelkam ten Noorden der sui kerfabriek van Souchez, dewelke door den vijand sterk was ingericht. Wij richtten aldaar zelf onze stellingen in. trols eene zeer heftige beschieting. Wij deden in den voormiddag eenen aanval ten Zuid Oosten van Hébuterne legen de baan Serre-Mailly-Mallet en do nabij liggende loopgrach ten Overdag waagde de vijand eenen legen- aanval, welke wij stuitten. De Duitschers poogden de loopgrachten die wij ton Zuiden derQiiennevières-hoevc (len Oosten van Tracy-le-Mont) bemees- terd hadden, terug te veroveren, doch zij 'werden teruggeslagen. Soissons werd beschoten (120 grana ten). Van hot overige front niels te mel den. Russisch Krijgstooneel. WEENEN, 12 Juni. Officiéél wordt medegedeeld Tusschen Dniester en Pruth veroverden de troepen van 'tleger van generaal Planzer, opnieuw verscheidene Russische stellen. De plaalsen Jeziorzany en Niezwiska, ten Noorden Obortyn, werden stormen derhand ingenomen. Onze zegepralende troepen dringen in de richting van Czernelica vooruit on hebben daar, Oostelijk Horodenka, den Dniester over geschreden. Zal eszeyki werd ingenomen. Tegen deze stad richtten de Russen des avonds en 's nachts vertwijfelende aan vallen, die alle onder de zwaarste verlie zen voor den vijand afgewezen werden. Ook de aanval van een kozakken-regi ment werd door ons vuur volledig ver ijdeld. In Buköwiiia moesten de Russen ook de laatste stellingen op de Pruth- rivicr opgeven. Zij trekken, scherp door onze troepen vervolgd, onder groote verliezen over de rijksgrenzen terug. Do gevechlen van gisteren van het leger Planzer brachten 5000 gevangenen Ten Zuiden van den Opper-Dniester duren de gevechlen.nog voort. Een Russische tegonaanval opStauislau werd: afgewezen. Zurawno, dat ten ge volge van hot bijkomen van-Russische versterkingenontruimd was geworden, werd gister door de verbondene troepen weer genomen. 13 JUNI 1915. Officieel wordt me degedeeld In Zuid-Oost Galicië dringen de lroepen van het leger van generaal Planzer ver der zegepralend vooruit. Na hardnekkige gevechten werden gisteren Tysimenica, Themacz, ten Oosten van Stanislau en de hoogten ten Noorden van Olesza, ge nomen. Ton Zuiden van Czernelica werd ge vochten. Nieuwe Russische aanvallen tegen Zolesztsyki werden bloedig afge wezen Uit Bukowina over de rijksgrenzen vooruitdringend, wierpen onze troepen de Russen uit hunne langs do grenzen voorbereide sterke stellingen terug. In de vervolging werden verscheidene plaatsen van Bessarabië bezel. Gister vielen 1560 gevangenen in de handen der vervolgers. Aan den Opper-Dniester grijpen de ver bondene troepen met welslagen in de richting vau Zudaczow in waar nog sterke Russische krachten den zuidelijken vallenen dienden voor de overblijvenden en onafgebroken spuwde" de steengroeve vuur tegen de naderende Franschen. Komen toch de Pruisen nog niet Wij verwachtten de 17" divisie met smar telijk verlangen, doch het was nog te vroeg. Nieuwe brigaden kwamen de reeds overmach tige vijanden versterken. Bravo, bravo onze cheveaulegers doen een aanval Hoera voor ons 4de regiment. Ha 1 de vijand wijkt Hij weet dat onze groene ruiters niet schertsen. Goed zoo. Nu kunnen we weder ademen. Vizier op 300 passen, laag en goed mikken 1 Voor de cheveaulegers week de vijand reeds van verre achteruit. Spoedig keerden ze terug want verder rijden ware dwaasheid geweest. Bedankt, gij flinke ruiters Gij kwaamt juist intijds. Nu rukte de gansche eerste divisie op onze rechterhand vooruit. Onze jagers mochten weer mede. Nooit waren ze voldaan, deze jagers. Het zou er gaan stuiven en dan moesten zij kost wat kost er bij zijn. Zoo even was onze batal- jonsaanvoerder, kapitein von Pappus, met stukgeschoten arm weggedragen. Kapitein Gries springt in zijn plaats... (Wordt voortgezet.) Dniester obver behouden. In Midden-Galicie voerde eenen aanval van Ooslenrijk-Hongaarsche en Duitsclie troepen lot bezitneming van Siniawa en na afweer van eenen sterken vijandelij ken aanval tot stormenderhand bemees- tering der gezamenlijke steunpunten ten Noord-Oosten der stad. Hierbij werden 3500 Russen gevangen. De overige toestand is niet veranderd. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 12 Juni. De al- gemeene staf deelt onder andere mede In den nacht van 10 Juni en den vol genden morgend hernieuwden de Duit schers na eene woedende beschieting lmnne hardnekkige aanvallen ten Westen van Schanlen, op do frontlijn van de dor pen Kongy on Dan, lot het meer van Rakiewoo en het dorp Einvratzy. Des nachts geraakten de Duitschers opnieuw aan eenige punten tot aan onze draadversperringen, doch zij werden tel kens teruggeslagen. In de streek ten Noorden van Schanlen rukte eene vijandelijke afdeeling, hoofd zakelijk bestaande uit ruiterij enkomen- de van het Westen, wat vooruit in de richting van Schokinows. Aan den linkoroever der Dubissa her- vatleden wij, van Schauliany tot Bely- gola het offensief tegen doDuitsche strijd krachten,die aan dit, front vooruitrukten, en wij behaalden in den voormiddag van 10 Juni, een succes. De vijand beschoot den avond van 9 Juni Ossowiez. In Galicië zette de vijand den 9 en 10 Juni zijnen aanval voort in de streek van Mosciska. Aan den rechteroever van don Dniester oefenden wij ook den 9 en 10 Juni eene drukking uit op den vijand op de front linie tusschen de rivieren Tismeniza en Siwka. De vijand zond in deze streek eenen pantsertrein, in de richting van Stryj- Mikolajow, evenals vijf pantser automo bielen door infanterie gesteund,die even wel tol eenen terugtocht werden ge dwongen. In dit gevecht omsingelde de voorhoede onzer voetvolkkolom, de 5e kompagnie van het 19c Oostenrijk - Hongaarsebe infanterioregimeJif. tién link»:- D.'.'ii'stcfOfv-e:-' omwik kelden zich aan het front Goleschow- Buckakowie, in den nacht van 16 Juni, hardnekkige gevechten, om de dorpen Goleschow Lapuine, Nowocherie, Wiscli- nuwe en Koszara. Aanvallen van den vijand den 9 Juni tegen liet brughoofd hij Halicz werden afgeslagen. De ontplooiing onzer troepon aan de Dniesterlijnhalfwege I-Ialiez maakte eene belangrijke verandering van het front onzer troepen noodzakelijk, welke de Pruthlijn bezetten. Gedurende de uitvoering van dat ma- nceuver sloegen onze "troepen die ope reerden ton Oosten der stad Stanislaw, welke door ons zonder strijd werd ont ruimd, eenen Duilschen aanval terug bij Podiug. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 12 Juni. Het Hoofdkwartier deelt mede Op liet Kaukasusfront werd eene vijan delijke kolom van drie, verschillige wa pens, die in de richting naar Olii vooruit wilde rukken', door eenen tegenaanval van onze troepen uit het omliggende verjaagd. Gewichtige stellingen werden den vijand ontrukL Gedurende de operatie van onze lichte vloot in de Zwarte Zee en in de laatste nacht viel de kruiser Midilli twee groote Russische torpedovernietigers aan van den type Bespokoiny, hoorde den eene in den gronde en beschadigde den anderen. Op het Dardanellenfronl bij Sidd-ul Bachr poogden gister vijandeiijke strijd krachten van oene kompagnie* en half aan t.e grijpen; maar ze werden door ons vuur uiteengeslagen en gedwongen in de loopgrachten te vluchten. Onze kanonnen deden in deze kust streek een schietvoorraad depot ont ploffen. Op hel overige front niels te melden. Uit Russische bron De algemeene staf van het Kaukasus leger deelt onder andere mode SINT-PETERSBURG, 14 Juni. Den 11 Juni poogden do Turken meermaals tegenaanvallen uit te voeren op Olty, bij Titang en in de streek van Zinatsche. Zij werden echter door ons vuur afge-

De Denderbode | 1915 | | pagina 2