Josef VAN DE VELDE 8e strijd om do Dardanelles Italiaansche Oorlog. OP ZEE. I i;k\ K\T\i)Kit MOSSELS. Krijgsgevangenen in DuitsclM slagen. In liet dal van Oltischaï rukten wij vooruit lot aan delynTovradal-Bachkala. Eene poging der Turken om den berg Kalabjok. van het Zuiden uit. te bestor men, mislukte. Van de overige sektors is niets te mel den. Uit Turksche bron Het groote hoofdkwarlior deelt mede KONSTANTINOPEL, 13 Juni. In den nacht van 11 tot 12 Juni, werd de vijand, die verscheidene malen bij Seddil Bachr, onzen rechtervleugel poogde aan to vallen, na verschrikkelijke verliezen voor hem en zyneeigene stellingen terug geworpen. Den morgend vau 12 Juni verspilde de vijandelijke artillerie bij Ari Burne eene - groote hoeveelheid granaten, zonder eenige uitkomst te verkrijgen. Onze Anatolische batterijen beschoten gister met goed gevolg de vijandelijke stelling. Van de overige krijgstooneelen niets to melden. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron Italiaansch krijgstooneel. De afzonderlijke gevechten op den Isonzo duren voort. Tot hiertoe hebben de Italianen op den oostelijkeu rivieroever enkel bij Monfal- cone en Karfreit voet gevat op punten die voor ons gevecbtfront liggen. Gister bestegen vijandige afdeelingen met den dageraad by Plawa.deOostelijke oevorhoogten, maar werden teruggewor pen. Op de Karentinsciio grenzen werden onze troepen vijandelijk aangevallen tegen de overgangen af in den omtrek van don Pavalba-berg en bezetteden dien berg. Eene poging der Italianen om den pianoberg weer te winnen, mislukte. Voor hel overige sluit zich do vijand op enkele grensplaatsen opvolgen 11 ijk tegen onze stellingen aan. Zoo staat liet in Gortino d'Ampezzo, Fiera di Prumero en Borgo. 13 JUNI 1915. Op d#n Isonzo had- dep in de heide laatste dagen, namelijk bij Plawa, ernstige gevechten plaats. Do poging daar ondernomen op 11 Juni door de brigade Ravenna, om de Ooste lijke oeverhooglen to bemeosLeren, ein digde met den aftocht van dezen vijand. Zaterdag morgend overschreden de Italianen opnieuw de rivier. Na hevige gevechten gelukte het ouze troepen, den zich voortdurend versterkenden vijand terug te werpen en de eigene stellingen voor welke meer dan 400doode Italianen lagen, vast in bandon te houden. In het Karintischo eu liet Tyrolorge- hied duren de kanomieugovecliteii voort. I)e vliegers wierpen eveneens bommen op Monopoli. (Die drie plaatsen liggen op de Adriatische Zee). Uit Italiaansch bron ROME, 12 Juni. Het dagbericht van den opperstaf luidt onder meen- De 11 Juni werd gekenmerkt door eenige vorderingen op ons front. Eene verkennersafdeeliiig öp den berg Montenero vooruitrukkende ontdekte tusschen de rotsen in do laatste dagen door onze kanonnen eu geweren bestre ken, ongeveer 50 achtorgelateno vijan delijke lijkoii alsook vele stukken van geweren en machienengeweren. Volgens overeenstemmende gezegden van gevangenen poogden vijandelijke troepen, zoowat zes bataljons sterk, met machienengeweren on uitgaande van Plozza, onze troepen in liet Monlenero- gebiod in don rug te vatton. Hot omsingelen werd door den krach- tigen wederstand en de snelle bewegin gen dor BergBaglieri eu der Alpenjagers verijdeld. Gradiska, dal sedert eenige dagen door onze vooruitrukkende troepen be zet is, is vast in onze handen. ROME 13 Juni 1915. Zaterdag na middag, om 1 1/2 ure, bowierpen twee vijandelijko vliegers Mola di Bari on dan Poligerana met bommen. Langs de grenzen van Tyrol en bet Trentijnergebied duren de schermutselin gen voort tusschen onzo voorhoeden en de vijandelijke troepen, welke zich aan eenige stellingen opvolgentlijk terug trokken. Onze artillerie zette de vernieling voort dor vijandelijko schanswerken. Van het Gadosadal is niets gewichtigs te melden. In Karinthie veroverden Alpenjagers den Bolaipas, en namen 25 gevangenen. Aan de Midden-Isonzo konden in den nacht van 9 tol 10 Juni afdeelingen onzer troepen op-den linkcr-oever vooruitdrin gen trots den levendigen tegenstand van den vijand, welke zich evenwel voor onze onstuimige herhaalde aanvallen moest terugtrekken een groot aantal dooden en gewonden op het terrein achterlatende De volgende tegenaanvallen van den vyand. welke onze troepen uit de vero verde stellingen moesten verdrijven, wer den teruggeslagen. Aan di'n heneden Isonzo, Vernielden ouze zware artillerie, door haar doeltref fend vuur, in do nabijheid van Sagrado, den dijk van het kanaal van Monfaicouo, door welken do vijand eene overs! roo ming had veroorzaakt vaii hel uitge strekte terrein aan den voet der hoogte van Ronclii, en aldus ons vooruitrukken hadden gestuit Aan het front van Tol mei n tot aan do zee volvoeren onze uitstekende lucht- vaarders op do knapste wijze hun vor ken ningswerk. Russissche torpedoboot vernield KONSTANTINOPEL, 11 Juni. Bij een gevecht in de laalstverloopen nacht in de Zwarte Zco, vernielde de Turksche kruiser Midilli oenen groolen Rus- sischcn torpedojager. De Midilli is de vroegere Duilsche kruiser Breslau Italiaanschen onderzeeër getorpiljeerd WEENEN, 11 Juni. Officieel wordt medegodecld Do Italiaansche duikboot Medusa werd door eon onzer ondor- zeeers in het noordelijk gedeelte der Adriatische Zee getorpiljeerd en-in den grond geboord. De tweede officier en vier mannen wei-den gered en gevangen ge-" nomen. In de zeeëngte van Kales. PARIJS 12Juni. IIotFransche mi nisterie van zeeweezen deelt mede dat vanaf 15 Juni, de scheepvaart in de zeeëngte van Kales, tusschen do Colborl- bank on do Fransche kust gevaarlijk is. De schepen die zich in do gevaarlijke zone willen wagen moeten te Kales of te Boulogne loodsen aan boord nemen, ofwel de uoodige instruksies in ont vangst nemen. LONDEN, 12 .luni. Volgens eene iriöhlig van hat - Central News van Liverpool werd de Engèlsche stoomer Sunlight der groote zeopfiruia Lever, gebroeders, Donderdag 20 mijlen ten Zuid-westen van Gatly Heod door eenen onderzeeër in den grond geschoten. De 20 koppen der bemanning waar onder vijf Zweden en vier Noren stapten in de reddingsbooton en werden opgeno men door den regeeringsstoomer -Indian Empire Mijnheer en Mevrouw Polydore VAN DE VELDE-VERSTRAETEN, hunne kinderen Mejuffers Hélène, Marouerite, Paula en Marie-Antoinette, Mijnheeren Gérard en Maurice Heer doktoor ThêODULE VAN DE VELDE Heer notaris HONORÉ VAN DE VELDE; Mijn heer ingénieur en Mevrouw VICTOR VAN DE VELDE-MAYERS en hun zoon Mijnheer en Mevrouw Emiel VAN DE VELDE-VAN DE CASTEELE en hunne kinderen Mevrouw VAN COPPENOLLE-VAN DE VELDE en hare kinderen Mijnheer en Mevrouw Louis CALLEBAUT- VERSTRAETEN Mejuffer CÉSARINE VER- STRAETENMijnheer doktoor cn Mevrouw ThéODULE VERSTRAETEN-DE CL1PPELE; Eerw. Heer Alfons VERSTRAETEN, mis sionaris in Mongolië Mejuffer Clotilde VERSTRAETEN, in religie Zuster MARIE- Albine, van het klooster der Visitatie te Lan- gerbrugge Mijnheer EDMOND VERSTRAE TEN Eerw. Heer LÉON VERSTRAETEN, onderpastoor te Meldert, melden UEd. met de diepste droefheid het afsterven van hunnen teêrgelicfden zoon, broeder, neef en kozijn MIJNHEER Student aan de Hoogeschool van Leuven Geboren te Pauiaethem den 15 Januari 1895 en overleden te Parijs, voorzien van al de Rechten onzer Moeder de H. Kerk. Een plechtige Dienst zal plaats hebben in de kerk van Pauiaethem, den 21 Juni 1915, om 10 ure De Vigiliën zullen gezongen worden daags le voren, om 5 ure. Familieleden, vrienden en kennissen gezien de huidige omstandigheden, worden verzocht dit bericht als uitnoodiging te willen aanzien. Gedenk hem in uwe gebeden. POSTZEGELS. Men wensclit to koopnn Duilsche postzegels met over druk - Belgien dit wil zeKSen do nu gebruikte post- zegelsin liet doorDuitsehland ■Vbezette gebied van België. Alleen postzegels in goeden staat niet vuil of gescheurd worden aanvaard. Zich le wenden ten bureele dezes. Nieuw Ministerie in Engeland. De Lords Kamer heeft het wetsont werp betreffende do inrichting van een ministerie van oorlogsammunitie aange nomen. Nederland en het Vatikaan. Uit Rotterdam wordt gemeld dat de tweede Hollandsche Kamer Vrijdag met 82 stommen tegen 10 het ontwerp van wet heeft aangenomen, waarbij do regee ring wordt gemachtigd tot hot afvaar digen van eenen tijdelijken, gevolmach tigden gezant hij den II. Stoel. Een Belgisch lazaret door brand vernield Een brand heoft te Kales (Frankrijk) liet hospitaal vernield dat door doktor Depage was ingericht. Het lazaret, (lat drie honderd beddens telde, herbergde slechts pp dezen oogen blik weinige gekwelston.die allen zonder eenig gevaar werden gered. Men denkt dat de brand werd veroor zaakt door een feil aan den motor. De wetgevende kiezingen in Griekenland. Zondag begonnen, door gansch Grie kenland, do wetgevende verkiezingen. Volgens de tot hiertoe verkregene be richten waren de uitslagon in meest al do provinciën gunstig aan de regoeriog. De parly van M. Gunaris wint 150 mandaten op 316. Hel Goeverneinent behaalt een groote overwinning in Macedonië, hel Ix-koml 32 mandaten in Saloniki, 13 in Drama en 9 in Serrés. Ook in Argolis, .Gorinthië en Messina behaalt het den zegegraal. M. V^nezilos won in Atliqua, Boetié, Epiros in een doel van Kreta en in den Peloponesis. De Kiezingen in Portugal. Berichten uit Lissabon melden dat de' kiezingen in Portugal aan de denaokra- tische partij dio thans aan liet bewind is, tie meerderheid hebben verzekerd. Het land is kalm en rustig. Levend, met een kogel in het hart. Een Beiersche infanterist werd door een Fransch schot getroffen. Wanneer men den kogel wilde wegnemen en daar toe den gewonde met de Röntgenstralen onderzocht, vond men den ha! in het hart Daar zulks bijna onmogelijk scheen, en men bij een enkel Röntgen onderzoek de juiste plaats waar een vreemd voor werp zicli in liet lichaam bevindt, moeie- lijk bepalen kon, werd do gekwetste in een bijzonder Röntgen instituut nog maals en tot tweemaal toe aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Telkens kwam men evenwel tot dezelfde bestati- ging de kogel zat in liet hart, en wel in de rechter voorkamer. De gekwetste had dan wel eene buiten gewone kans gehad. De kogel had de long doorboord, was voorbij de groote bloedvaten doorgevlogen zonder dezelve to kwetsen en was eindelijk door den dunnen wand der hartsvoorkamer ge drongen, zonder eene bloedstorting te veroorzaken. De toestand van den ge kwetste is goed. Hij voelt aanbot hart geene pijn. Men heeft er van afgezien den kogel te verwijderen, daar eone heelkundige be werking aan het hart al le veel gevaar oplevert. Fransche generaal gesneuveld. De Fransche generaal Ganeval is bij de laatste govechten op liet schiereiland Gal- lipoli, aan de Dardanelles gesneveld. Inhuldiging van een oorlogsgedenkteeken. Maandag werd te Royers hij Sedan, een gedenkteeken ingehuldigd gewijd aan de nagedachtenis der Duilsche en Fran sche soldalen, aldaar in den veldslag van 14 Oogst 1914 gesneuveld. De ETNA aan 't spuwen. In het Observatorium te Ukkol (Brus sel) heeft men waargenomen dat do vuur berg Etna in werking, dus aan 't spuwen is. Te Calane en le Messina is men be ducht voor eene herhaling dor ramp, welke, in 1906, Sicilië en Calabrië zoo erg teisterde. Na de aardbeving, welke, nauwelijks eenige weken geleden,Avezzano vernielde en puinen verwekte in midden Ilalië, is de huidige bedreiging weinig \an aard de gemoederen der Italianen te bedaren. Zy hadden reeds don geest gespannen door den huidigen oorlog en nu zien zij in liet verschiet het spook coner mogelijke aardbeving opdoemen. In Sicilië siddert, davert de grond en dezes trillingen worden overal, 't is te zeggen in al de Observatoria der wereld, to Ukkel namelijk door den sismograaf aangewezen. De sismograaf bestaat uit eene reeks van vier loestellen geplaatst in de kelders van eene afhankelijkheid van hef Obser vatorium. Die toestellen zijn bevestigd in de wanden van eenen gebetoneerden,ron den kelder en worden beschut door dik glas en beweegbare platen Dio sismografen teekenen de bewegin gen aan der geringste daveringen, sidde ringen of trillingen wclko zich in den aardbodem der geheele wereld voordoen. De gevoelerigheid der sismografen is zoo groot, dat, wanneer een persoon in den kelder treedt waarin de toestellen geplaatst zijn, hoe voorzichtig hij ook over den vloer ga, de vier registreer- of aanteelcennaalden in werking komen en dat er meer dan een uur moet verloopen eer die naalden weer hunnen normalen stand of positie hernemen. Daaraan ziet men dal de minste stoor nis welke zich, onverschillig waar, voor doet in den aardbodem, dadelijk gekend en aangestipt wordt in al de observatoria der wereld, Het seizoen der mossels is weer open. Voorzeker zullen deze weekdieren meer aftrok vinden dan ooit, ingezien dat het vleesch zoo duur is en dat zij smakelijk, voedzaan en goedkoop zijn. Maar de mossels kunnen gevaarlijk zijn. Men moet eerst en vooral opletten dat zo goed yersch zijn ten tweede men moet zo met zorg kuisschen zoodat de schelp gezuiverd zij van al de aarde en vuilig heid die er aan kleeft. Bedorven mossels kunnen zware ongesteldheden veroorza ken evenals anderen bedorven visch of bedorven vleesch de aarde enz. die aan de mossels kleeft kan gevaarlijke mikro- ben bovatlen. Daarom is het bestgeene rauwe mosse len te elen. De mossel bevat in zeer kleiiio hoeveel heid. een nogal hevig vergif in haren le ver maar als men veel mossels eet, heeft men ook in verhouding vee! van -die gif tige stof opgeslorpt. Het is bijzonderlijk van Juli tot Septem ber dat deze giftige stof het meest werkt. Men moet daar echter niet meer belang aan hechten dan noodig is. Deze giftige stof wofdl gemakkelijk onschadelijk gemaakt door lichte zuren met do mos sels to hesproeien met eenige druppeltjes azijn voor de gewone nienscheu of ci troensap voor grootere lekkerbekken, is alle gevaar verdwenen. Het is om deze giftige stof onzijdig te maken dat men ook wat gesneden ajuin bij de mossels doet als men ze kookt. Dus men ete gerust mossels, zooals voor en na, maar men wachte zich voor overdaad. Honderd mossels overlast de meesle magen, maar ale men zich tevreden stelt mei 20lot50dan heeftmen niets te vreezen Verder, er zijn personen die niet tegen mossels kunnen, deze moeten er zich van onthouden. AALSTERSCH COMITEIT voor hol verleenen van onderstand aan aangesloten by La Cantine du Soldal prisonnier - le Brussel. Zetel Kapellestraat, 12, Aalst Eerst en vooral sturen wij onzen op rechten dank aan de inteekeriaars voor maandelljkscho bijdragen cn alle andere bezondere giftodoeners, dewelke, niette genstaande zi j nog menig ander liefdadig werk geldelijk ondersteunen, ons de mid- dolen verschaft tol het bereiken van ons doel, bestaande hoofdzakelijk in het kos teloos verschaffen van Voedingsonder- stand aan de behoeftige Aalstorsche 1 Krijgsgevangenen in Duitsehland. Immers het was dringend noodig dat er j eene inrichting totstandkwam, die zich I hekommorde om liet lot dezer onterfden j van do fortuin zij die voor ons streden en 1 steeds lijden, en van hunne familie, die ter nauwernood zelf in haar bestaan kan j voorzien, weinig of gecue ondersleuning kunnen verhopen. Tengevolge van den oproep door ons Coiniteit gedaan, zijn er 157 Krijgsge- vangenen op de lijsten ingeschreven, j Daarvan zijn er voorloopig 17 geschrapt als niet behoeftig en de overigen ten ge- talle van 140 behouden. Aan deze laat- 1 sten is er den 25 Mei U. van uit Brus- set, een pak ter waarde van 5. franks 1 opgezonden, inhoudende

De Denderbode | 1915 | | pagina 3