DE Zondag 27 Juni 19 15 in oorlogstijd 3 centiemen liet nummer 68sle Jaar N<> 4659 KATHOLIEK NIEUWS- EX AANKON D1GINGSBLAD VAN DE PUTTE-GOOSSE\S PARLEMENT Kronyke OORLOG in Belyie en in Frankrijk DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, 26 Juni 1915. Bode 7 soldalen- gelcl ja, vrienden,dat schoon en menschlievend werk zal met gouden letters aange schreven blijven in de dank bare harten van duizenden moeders. Een nuttig werk 't Is zoo. Een werk van plicht en eer Inderdaad. Wanneer onze jongens zoo moedig tnel hunnen ransel zijn opge trokken, en hiermede zoovele onmisbare armen aan arbeid en huisgezin werden ontrukt, was het maar billijk en recht vaardig dat de stads- en gemeentebestu ren een helpend hand reikten aan de achtergebleven vrouwen en moeders. En Aalst Heeft tot hiertoe altijd zijn plicht gedaan. Graaflijk zijn plicht gedaan. Eere aan wien eere toekomt De namen van onzen burgemeester en zijne medehelpers worden met liefde vernoemd... En laler. als wij eens betere tijden mogen beleven, zal het aangeteek.-nd blijven hoe ons stadsbestuur in moeilijke en droove uren altijd breed en mild heeft trachten te handelen. E11 toch - Bode-... Wat is er nog Toch hoorde men veel bennibbe- Och, lieve menschen,.dat zal altijd bestaan Afbreken gaat altijd veel ge makkelijker dan opbouwen. Wij moeten 't wel bekennen. Aan een zoo belangrijk en lastig werk gelijk de besturen thans te ver richten hebben, zijn er natuurlijk altijd tekortkomingen. Daar is niets volmaakt onder do zon. Maar wie zal loochenen dat Aalst tot hiertoe, in de maat van het mogelijke en meer nog (want in deze tijden moet men zelfs 't onmogelijke doen om de ellenden te verzachten) steeds heeft gewerkt en geijverd voor den onderhoud en den steun der nood lijdenden Dat kan niemand loochenen die rechtzinnig wil zijn, on al do partijen die or het hunne toe bijgedragen hebben, halen er eer van. Ja, en 't en is maar zooals t moet zijn. Wanneer ginder ver het bloed van onze broeders vloeit op dezolfdo plek grond, en er overal honger en miserie geleden wordt voor eene gemeenschap pelijke zaak, is het geen tijd om te gaan dolen en dwalen in de distels en bramen der politiek. De politiek moet thans zwijgen voor de groote stem van Nood en Dood die van het slagveld opstijgt... En toch kan dat leelijk beest -niet zwijgen - Lacy, vrienden, t is maar al te waar. Dat leelijk beest steekt hier ook soms nog zyne horens op, en werpt met zijn nijdige slem eenen wanklank te midden derschoone eendracht die er zoo noodig is als 't brood 1 't Is droevig 1 Dat moogt ge nog driemaal herha len maar 't en moet ons toch niet te zeer verwonderen. Daar worden altijd menschcn gevonden die beknibbelen om te beknibbolen. Indien zij dat doden uit loutere en pure charilas, uit liefde tot het volk, (gelijk wij het wel willen gelooven) dan zou hun ijver niet al te zeer te misprijzen vallen. Maar in hun schrijven ziet men dat zij ook beknibbe len uit politiek, en dat dat bederft gansch hun spel En wat gezegd van die bladen welke nog altijd niet kunnen wachten van den GodsdiensL aan lo vallen Dat hun gedrag donker en duister is in de oogen van alle weldenkende lie den Dat bewijst ons de blindheid en de verstoktheid van den godsdiensthaat. 't Zijn waarlijk ongeneeslijke ziek ten Bode Die spotters en'loochenaars van ons Geloof zouden nochtans eens moeten denken watde grootcfranschman, Henri Lavedan, die zich bekeerd heeft, on langs schreefEen volk van dooden bedekt het slagveld... Ach, wat valt het hard om nog godsloochenaar tc blijven als men voor dit nationaal kerkhof staat- Ja (i. Bode de geloofsbelijdenis van dien vermaarden schrijver was roerend om lezen. Maar eilaas, voor al die verblinde politiekers blijft dal eene vox claman- lis in deserlo De slem eens roe penden in de woestijn Totdat eens de stem van den groo- len Baas hen roepen zal. Zoo is het vrienden. Ik trek voort. Tot ziens Van het merkweirdigste dat er voorge vallen is sedert de maend September 1792 De Franschen nemen de steden in. Hunne nederlaag te Romil- lies Nieuwe inval der Oosten rijkers. Den 13 February (1793) zyn tot Gent in uytwerkinge van het Decreet der Fransche Nalionale Conventie van den 15 December 1792, alle de rechten en belastingen vernietigd, en do comptoiren alwaer dezelve wierden geheven, zyn door de commissarissen toegezegeld geworden. Den 16 dito, 's naemiddags, heeft men tot Brussel op de groote merkt, met groote plechtigheyd de oorlogsverklae- ringe aen den Koning van Engeland, en aen den Stadhouder van Holland, uyt naem der Fransche Republique afgekon- Den 24 dito heeft de stad Breda zich oin vyf uren 's avonds aen de Fran sche overgegeven. Den 25 dito hebben do Fransche troupen begonst de stad Maestricht tc bombardecren, en' nae eenige dagen is het bombardement opgebroken. Den 1 Maerte zyn de Fransche ge- slaegen by Aldeuhoven door den gene raal Coburg. Den 2 dito hebben de Oostenryksche Aken wedergenomen. Den 4 dito zyn de Fransche geslae- gen by Tongeren. Den 9 dito is de stad Geertruyden- berg (Oecraardsbergen) nae een bombar dement van twee dagen aen de Fransche overgegeven., Den 13 dito is er eenen zeer Moedi gen slag voorgevallen in de vlakte van Rondllies (gelegen tusschen Leuven en Thienen) vermaerd door de nederlaege van een Fransch leger, onder de regeo- ringc vaw-Lodexoyk den XIV, hot ge vecht heeft meer als eene uere onophou- delyk geduert, met gelyke hevigheyd van wederkanten de Fransche hebben tot dry maal toe de verschansingen van bel Oostenryksch leger aengetast, zonder hetzelve te kunnen overweldigen en daer en is geen voorbeeld van eenen slag alwaer de troupen zoo goede standhou- dinge hebben betoond, waer in meer als - -- - Dae welk 12000 mannen zyn zeer bloedig gevecht de Fransche hen op de lu-ogte van Leuven hebben begeven. Den 22 dito is lot Gent de krygs- kasse van het Fransch loger aange bracht, en denvolgenden morgend naer Ryssel gevoerd. - Den 23 dito zag men tot Brussel den Franschen generael Dwnouriez ieder een was nieuwsgierig 0111 hem te zien, en hij scheen door het volk niet gehaet tc worden Dien dag tot middernacht patrouilleerden de Fransche langs alle kanten, en hadden geordonneerl den ganscheu nacht licht Ie branden nae 12 uren verlieten zy de stad, zonder aen dezelve cenig leed toe te brongen zelfs wierdeen franschen militair die plunde ren wilde, door de patrouille doodge schoten. Dien avond wierd het zilver werk der kerken dat in de Munte gestae- peld was, teruggegeven. - Denzelven dito, 's nachts, is door de stad Brussel het leger der Fransche naer Bergen in Henegauw geweken, en de generael Damouriez is om elf uren en half vertrokken. In denzelven nacht is eene sterke voorhoede Keyzerlyke troupen binnen dezelve stad aengekomen. Den 26 dito is binnen Brussel aen gekomen den. aartshertog Karei verge zeld door den prins'van Coburg, en door andere generaels van het zegepraelende Oostenryksche leger.- Den 28en 29 dito zyn alle do Fran sche troupen, zoo van Linie als Lands- wachten, met artillerie en wapenen, 's morgens van vyf tot acht neren uyt de stad Gent langs de Korlryksche poorte naer Ryssel vertrokken, en zyn eenige Keyzerlyke Hussaeren en Jaegers den zelven morgond binnen Gent gekomen, onder het luyden van de Triomf en alle de klokken der stad, hetwelk aan eenie der vreemd scheen omdat het Goede Vcydag was, en nooit on was gehoord of geschied in Gent; korts te voren had men den Vryheydsboom afgezaagd en het Keyzerlyk waepen op do voornaemste plaotsen hersteld. Den 31 dito hebben de troupen der fransche republique, de belgische pro- vintien Volkomentlyk geruymd.» ('i Vervolgt). Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel BERLIJN, 19 Juni. De vijand heeft nieuwe aanvallen ondernomen tegon ons front ten Noorden van Arras eu heoft nieuwe nederlagen ondergaan. Ten Noorden van het kanaal La Bas- sée, hebben wij gemakkelijk eenen aan val der Eügelschon afgeslagen. I11 de nabijhoid der hoogte van Lorette, langs de twee kanten van Neuville en ten Noord-Oosten van Arras, zijn ver scheidene aanvallen der Franschen afge slagen onder ons levendig geschut. Wij hebbenden vyand verplicht eeni ge gedeelten van loopgrachten te ont ruimen, welke zij ons laatst ontnomen hadden. In Argonne zijn uitsluitend plaatse lijke aanvallen van den vijand, met de bajonnet afgeslagen. De gevechten te Vauquois hebben tot geenon hoegenaamden uitslag geleid. Ten Noord-Oosten van Lunéville, heb ben wij de stad Embermenil ingenomen, welke de Franschen hadden versterkt en bezet. Na er al de vijandelijke verschansin gen te hebben vernietigd, zijn onze troe pen teruggetrokken in hunne oude stel lingen, een vijftigtal Fransche jagers gevangen mede nemende. In de Vogeczen vecht men nog in eenige streken van de Fecht-valloi. In Ililsenfirst hebben wjj meer dan j 200 Fransche soldaten krijgsgevangen 1 gemaakt. BERLIJN, 20 Juni. Ten Noorden van het Bassée-kanaal en op het Noor delijk front van Arras," hebben wij ver scheid en« vijandelijke gedeeltelijke aan vallen afgeslagen met bloedige verliezen voor den tegenstrever. [11 Champagne werd een Fransch deta chement dat aanvallend te werk ging bij Perthes, na eene mijnontploffing, ver nietigd. Ondernemingen van de Franschen tegen onze voorwachten of posten rond het Parroybosch, verwekten plaatselijke gevechten, welke ons den zegppraal aan brachten. Nieuwe vijandelijke aanvallen in de Fechlvallei en ten Zuiden van deze laatste waren ondoeltreffend Een lucht- vliegcr deel uitmakend van een vijande lijk luchtschipeskader, die bommen wierp op Isegeni, in Vlaanderen, zonder evenwel militaire schade te veroorzaken werd neergehaald verscheidene andere vliegers werden gedwongen zich in aller ijl te verwijderen. Een andere vijande lijke luchtvlieger werd neergehaald in Champagne, nabij Vauquois. BERLIJN, 21 Juni. Aan het front ten Noorden van Arras heeft de vijande lijke werking zich bepaald bij kanon vuur, uitgezonderd ten Noorden van Souchez alwaar wij eenen vijandelijken voet volkaan val hebben afgeslagen. Ten Westen van Soissons. hebben de Franschen 's nachts eenen afzonderlijken aanval tegen.onze stelling, ten Westen van Moulin-sous-Touvent, ondernomen hy is mislukt. Aan den Westelijken boord der Ar gonne, hebben wij het offensief geno men. Troepen der Landwchr van Wur- lemberg en van het Noorden van Duitschland hebben stormenderhand ver scheidene vyandelijko verdedigingsstel lingen ingenomen, op een front van 2 kilometers. De Franschen hebben daarna eenen tegenaanval bewerkstelligd, welke mis lukte en hun buiten maat veel verliezen berokkende. Onze buit in dat gevecht was 6 officieren, 623 krijgsgevangen soldaten, 3 mitra'ljeuzen en 3 bommen werpers. Op de Maashoogten, hebben de Fran schen vijf maal op zeer hevige wijze onze stelling van do Groote loopgracht ten Westen van Eparges aangevallen. Ten Westen van dien weg, zijn hunne aanvallen gestuit door ons geschutten Oosten zijn zij in eenige gedeelten loop grachten gedrongen, maar zijn er. gedeel telijk uit verjaagd, 70 krijgsgevangenen vielen ons in handen. Ten Oosten v an Lunéville, over den Condrexon, zijn onze voorposten ach teruit getrokken naar onze voornaamste stelling ten Noord-Oosten van dat dorp, daar de vijand veel sterker in getal was dan zy. In de Vogeczen werden moorddadige aanvallen van den vijand afgeslagen in de vallei van Fechten ook in het Zuiden, 's Nachts hebben wij, om nuttelooze ver liezen te voorkomen, vrijwillig het dorp Metzeral ontruimd, welk het Fransche kanongeschut, in de laatste dagen, vol komen vernietigd had. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 19 Juni. In het Szawle- gewest en in datgeen van de Dawina en in den sektor tan Szlawanta, hebben wij Russische aanvallen afgeslagen. Ten Zuid-Westen van Kalvaria, zijn wij voor uitgegaan en hebben stormenderhand het dorp Wolkowizna ingenomen. BERLIJN 20 Juni. Russische aan vallen tegen onze linies in het Sawle- gewest en in dat vari Augustow, werden afgeslagen Eenige kleine detachemen ten rukten vooruit en bemeestorden eenige vijandelijk vooraanliggende stel lingen, in de nabijheid van Budt-Brzy- sicki en Zaliczie (ten Oosten van den weg van Prasnysch-Myszynec).

De Denderbode | 1915 | | pagina 1