Loigny Italiaansche Oorlog. BERLIJN, 21 Juni. In het gewest ten Noord-Westen van Szawzle en ten Westen van de lagere Dubissa werden verscheidene Russische aanvallen afge slagen eenige dier aanvallen worden ondernomen met tamelijk sterke kontin- genten. Zuid-Oostelijk krijgstooneel BERLIJN, 19 Juni. De Russen zijn ten Westen van de San, tot aan de lijn Zapuscie-Ulanow, en ten Oosten, over de lijn Tanew-Pauczka achteruitgeslagen. Wij vallen de s elling van Grodek aan. De vijandelijke troepen, welke nog ten Zuiden van den Dniester, tusschen de poelen van den Dniester en de Stryj ge legerd waren, zijn aangevallen gewor den en naar het Noorden teruggeslagen Onze aanvallende werking duurt voort. BERLIJN, 20 Juni. Ten Zuiden van Pilica, hebben do troepen van luitenant Woyrsch zich dezer dagen meester ge maakt van verscheidene vooraan liggen de vijandelijke stollingen. Het leger van luitenant-generaal von Mackensen heeft de stelling van Grodek ingenomen. Gisteren bij het krieken van den dag hebben Duitsche troepen en het korps van luitenant-veldmaarschalk von Arz den aanval begonnen legen de vij andelijke lijnen welke stevig versterkt waren. Na een hardnekkig gevecht werden meest al de vijandelijke loopgrachten, welke in verscheidene lijnen de eenen na de andoren waren aangelegd op een front van 36 kilometers, ten Noorden van Janov tot aan Nula-Obeddynski, (ten Zuid-Oosten van Rawa en Ruska) 's na middags stormenderhand ingenomen. 's Avonds werd de vijand achteruit geslagen tot over den grooten weg van Zolkiew (ten Noorden van Lemberg) Rawa-Ruska. Onder den dwang dier nederlaag, is de vijand, levendig achter volgd door de Oostenrijksch-Hongaar- scho troepen, insgelijks do stelling ver latende wolk Grodek en de poelen aan den Dniester verbond. Tusschen de poelen van den Dniester en de monding van den Stryj, heeft de vijand den Zuidelijken oever van den Dniester verlaten. BERLIJN, 21 Juni. De legers van generaal von Mackensen zetten hunne aanvallende werking voort tegen Lem berg en Zolkieuw. Rawa Ruska is nog in onze mach.. Ten Westen van Rawa Ruska, hebben do Duitsche troepen gisteren den vijand aangevallen en achteruit geslagen Den 1.9 en 20 Juni, tusschen Janow en het Noorden van Magierow, hebben wij 9,500 Russen krijgsgevangen genomen, en 8 kanonnen en 26 mitraljeuzen buit- BERLIJN, 21 Juni. De keizer heeft liet gevecht rond de lijn van Grodek, ten Westen van Lemberg, bijgewoond hij volgde het verloop van het gevecht in de nabijhoid van het korps van den Beskiden Uit Fransche bron PARIJS, 19 Juni. In den sektor ten Oosten van Arras werd -de dag door hevige kanonneugevechten gekenmerkt. Ons front onderging geene veranderin gen. Ê^In den Elzas richtten wij gisteren onze nieuw veroverde stellingen in. Onze pa troel jen bereikten bij liet einde van den dag de grenzen van Metzoral.^j Wij|beheerschen de verbindingen van den vijand tusschen Metzeral en Munster (Baroches-les-Hautes) De 2de Decemberdag 1870. Uit den Fransch-Duitschen Oorlog. (Slot) En alles ging weer treffelijk. Niet zoo schitterend als bij Beaumont de uitputting was te groot maar, toch zoo flink dat de vijand achteruit gedreven werd en ten minste de pachthoeve MoiAle in onze handen liet. Van daar paften de jagers den vijand in de flank. Doch steeds was hij nog te sterk. Tusschen Beauvilliers en het kasteel Goury ontstond een opening. Maar hoe ze aanvallen. Door reserved Die waren er niet meer. Aldus moet de derde brigade nog eenmaal in 't vuur. Wie voert ze aan Niemand Alsdan greep- de tweede officier van den generalen staf der divisie, majoor Kriebel, een vaandel vast en verzamelde daar rond de overblijfselen van de arme brigade. Zij kwa men toe en schikten zich zoo goed ze kon den. Bataljons waren het niet meer, enkel nog kompagnieën. Munitie aanbrengen I door ons kanonnen en geweervuur. Van de andere plaatsen van liet front is niets te melden. PARIJS 20 Juni. In den sektor ten Noorden van Arras zetleden wij ons voo ruitgang voort. Wij oogslten op' verscheidene plaatsen de vruchlen van de gelukkige gevechten der laatste dagen. Na zeer levendigen strijd werd de Buvalgrond, die van den vijand sedert 9 Maart hardnekkig verdedigd werd, van alle kanten ingesloten en stormen derhand ingenomen. De tegenstand der Duitschers was ver bitterd. Op de hellingen die zich ton Oosten der Loretto-hoogte uitstrekken in de richting van Souchcz namen wij verscheidene loopgrachten in. We houden de holling van de hoogte 119, waar onze troepen zich vaslzetteden op de overzijde der laatste Duitsche loop grachten, ondanks verscheidene vijande lijke tegenaavallen. Ten zuiden van deze helling wordt ons front vooruitgebracht. Ton Noord-Oosten van den Labyrinth ontrukte ons een tegenaanval van uiter ste geweld, in den afgeloopennacht, weer een deel van den grooten verbin dingsloopgracht welken wij bemachtigd hadden. Wij veroverden hem weer in den loop van don dag en wezen daar vijandelijke pogingen tot aanval af. In gansch den sektor was de kanon nen kamp ononderbroken hevig. Op den zoom van hot priesterbosch poogde de vijand aan te vallen. In Embermcnil nam een Duitsch batal jon in den afgeloopen nacht twee van onze kleine posten in. We deden onmiddelijk tegenaanvallen en bezoltedon wij het gezamenlijke van onze stollingen weer. In den Elzas beschoten wij de statie van Munster (in den Elzasl en doden de daar gevestigde stapels van schietvoorraad springen. Op hel einde van den dag sloten onze troepen Metzeral volkomen in. PARIJS 20 Juni 1915. In den sektor ten Noorden van Arras zijn wij meester van den Buvalgrond. We deden eenen aanval in. de richting van het Oosten en Souchez en rukten ongeveer een kilometer voorwaarts. Het kanonnen vuur houd! if:.-' tooIo hevigheid aan. Ten westen der Argonrien sloegen wij eenen heftigen vijandelij kon aanval terug en maakten gevangenen. Op de Maashoogten vielen onze troepen in den sektor van den weg van Colonne aan, namen twee vijandelijke liniën in en maakten 70 gevangenen, waaronder 2 officieren. In Lorreinen in de nabijheid van Reil- lon, namen wij een middenpunt van den vijandelijken legensland en wierpen twee tegenaanvallen terug. Een derde tegenaanval drong ons ge durende eenen oogeblik terug maar wij veroverden onmiddellijk de gansche stel ling weder. Een vierde tegenaanval werd door ons vuur tegengehouden. We maakten onge veer 50 gevangenen. Ons offensief in het Fecht-dal deed ver deren vooruitgang; wij maakten opnieuw gevangenenen. Oostenrijksch - Hongaarsch Uit Oostenrijksche bron In den nacht van 19 tot 20 Juni sloe gen onze dappere troepen bij Plawa andermaal twee Italiaansche aanvallen terug. Hier verscheen een Italiaansch officier met do witte vlag, begeleid door eenen hoornblazer, voor onze stelling, om een verzoek van zijnen brigade-bevelhebber over te maken. Daar deze personen hun ne hoedanigheid van onderhandelaars niet schriftelijk konden bewijzen, wer den -zij vastgenomen en zijn krijgsge vangen. Inliet gebied ten Noord Westen van Km werd de vijand uit eene bergkam stelling geworpen, waarbij afdeelingen van het Debrecziner-IIonvod-regiinent, zich bijzonder onderscheidden. Onze zware artillerie verkreeg bijzon der succes in de berggevechten. Aan de Karinthisohe grenzen deed de vijand zooals immer ten Costen van den- Plocken-pas, gcvolglooze aanvallen. In de Tyroler grensstreek heeft zich niets bijzonders voorgedaan. Het vuur der zware Italiaansche artil lerie tegen onze versterkingen bleef zon der eenig uiLwerksel. Den 19 Juni werden de Tank- en haveninstellingen van Monopoli door eene torpedoboot met goed gevolg be schoten, en de slaliën van Bari en Brin- disi. door het hommen werpen onzer zee- vliegtuigen beschadigd. Uit Italiaansch bron ROME, 19 Juni 1915. Het bericht van het opperste logerbevel zogt In den nacht tot den 17 Juni en den loop tot dezen dag poogde de vijand, door kanonnenvuur en door kleine aan vallen eenig van onze vooraangelegeno stellingen te beschadigen in Trentino in Tirol en in Cadore. Hij werd door het werkzaam vuur van ons geschut teruggeworpen. In Karinthie hebben wij liet vuur tegen de vesting Melhorgelh regelrecht voort gezet. In den namiddag van 16 Juni poogde het geschut van den vijand ons vuur te beantwoorden. Over de aklie hij Montenero, van wel ke in de wrige berichten reens gespre ken werd, komen nog altijd nieuwe berichten in. Die berichten stellen vast dat onze bergtroepen roemrijke daden hebben volbracht. Als militair belang zulks niet meer verhinderen zal het land vernemen, dat hel niet alleen de bergtroepen zijn die reeds in de verscheidenste omstamdig- héden, voile recht op zijne erkentelijk heid verworven hebben. Op het Isonzofront neemt de strijd rond Plawa grooten omvangen bevestigt immer meer het belang der goede uilsla gen die wij daar bekomen hebben. Marine-batterijen hebben werkzaam de vijandelijke kanonnen die bi j Dueno opgesteld zijn, beschoten. In den nacht tot 17 Juni, terwijl een watorvliegtuig de vernielieng der statie van Divoccia uitvoerde, ondernamen °pe luchtschepen vluchten over het vijandelijk gebied, en beschoten zoo het schijnt, werkzaam de stellingen van Monle Santo en de schanswerken tegen over Gradiska en beschadigden zwaar de statie van Ovciadraga op do lijn Goz- Dornberg Zij keerden ongedeerd terug. ROME, 19 Juni. De admiraalstaf bericht Vrijdag morgend hebben Oostenrijk sche torpedojagers die op verkennings vaart waren, verscheidene punten der kustspoorweglijn beschoten in het gebied van Fano-Pesaro. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Pesaro en Rimini werden beschoten, hoewel zij volkomen onverdedigd zijn. ROME, 20 Juni De adrairaalslaf bericht In den vroegen morgend van 17 lot 18 Juni heeft de vijand nieuwe krijgsverrich tingen legen onze kusten ondernomen. Den 17 Juni, in den namiddag, ver scheen oen Oostenrijks eskader aan de monding van den Tagliamento, en werd aldaar door het eskader onzer torpedo jagers hij verscheidene aanvallen tegen stand geboden. De vijand verkreeg geenen anderen uitslag dan de beschadiging van den vuurtorëh, Onze torpedojagers werden evenwel ook door watervliegtuigen aangevallen, doch zij keerden ongedeerd terug. Den 18 Jnni, des morgends, vuurden kleine Oostenrijksche torpedobooten eenige schoten af op Monopoli, en poog den het naphtedepot in brand te steken, wal evenwel niet gelukte. Bij deze operaties leed noch ons land leger noch de burgerlijke bevolking een verlies. De kleine Italiaansche handelsstoomer «Maria Grazia» werd door eenen Oosten- rijkschen torpedojager in de Adriatische zee aangehouden en in den grond gehoord. De bemanning kwan weibehouden aaii onze kust bij Silvi, aan land. ROME 21 Juni 1915. Het bericht van het opperste legerbeheer zegt Hel regenachtig weer en de mist ver hinderen en vertraagden de operatiesin de bergachtige deelen van liet krijgs tooneel. Intusschen was het in het Krn gebied mogelijk, onze bezetting door het betrek- ken der stellingen welke de omgeving van Plezzos beheerschen te vol ledigen en te versterken. ..Op den Isonzo wierpen wij vijande- nke aanvallen terug uitgevoerd in den nacht-tegen onzo onlangs veroverde stel lingen bij Plawna. Hier - De mannen staken hun zak ken en broodbuidels vol patronen. Daarna voor de derde maal voorwaarts tegen den twee maal bestormden en twee maal terug verloren hoogtekam. Opnieuw kraakten de podewilsbuksen, de werdergeweren zongen de hooge tonen, de kanonnen bromden den bas en dit trio trof de Franschen zoodanig dat ze geen aanval meer beproefden. Zij waren ook te uitgeput. Lang hadden wij nochtans dit rustig vuurge vecht niet kunnen uithouden, waarin we één tegen vier stonden, want geweren gaan niet van zelf af en dooden schieten niet meer. Doch hulp kwam opdagen. De heeren die ons de eersten de aankomst der I7'le Pruisische divisie meldden, kapitein von Bronsart, van den Pruisischen generalen réguïberry brachten hun laatste reserven ii 't vuur. Zuinig, mannen Staakt het vuur Laat ze tot op 200 passen komen I Het gebeurde aldus. Rustig maar. Ziet daar achter die lange, zwarte streoen. Dat zijn de Pruisen 1 Nu er op los Vuur 1 Vuur 1 Snelvuur 1 Tot den laatsten patroon 1 Nu knetterde 't opnieuw en 't geschut don derde met nieuwe hevigheid. Ziet hoe ze achtèruitdeinzen 1 Hooger mikken I Vizier op 300 passen Vuur Vuur Wij schoten ditmaal in de wijkenden, zoo als zij het eenige uren geleden in ons deden, zonder medelijden, zonder genade. Op onze linkerhand stormden de Pruisen vooruit, va.. UC11 r.u.aisu.cn generalen miKernana stormden de Pruisen vooruit staf, en luitenant von Bentheim, van de schitterend. Zij wilden ons gewis toonen hoé huzaren, werden beiden midden in den staf zij een aanval uitvoeren P.n 7Ïi rlprlpn hot «-".iiiiiviin, van uc huzaren, werden beiden midden in den staf van generaal von der Tann zwaar gewond. Onze mannen hielden nog steeds dapper stand. Thans de munitie sparen Laat de roodbroeken dichter komen Ik geloof be paald dat ze nog eenmaal vooruitrukken, 't Kan geen kwaad, de Pruisen zullen aan stonds aankomen Zij deden werkelijk nog een aanval. Het legerkorps van generaal de Sonis die kort daarna aan 't hoofd der pauselijke zoua- ven sneuvelde was aangekomen. De Fransche generaal Chanzy en admiraal Jau- j &v.„ ,0 leunen nuc zij een aanval uitvoeren en zij deden het bewonderenswaardig. In onze ooren klonk hun hoerageschreeuw als de schoonste mu- ziek het beteekende onze verlossing. Alles werd als geëlektriseerd door het vooruitrukken der 17<le divisie. Ook onze i kompagniën wilden wederom mee voor- l waarts. Het moest hun verboden worden, I want er diende een reserve ingerichh De j 15,0 divisie nochtans, alsook ons l,le jagers- regiment mochten mede en thans voelde het ieder de slag was gewonnen, de z ge was bevochten... Emiel Van Bergen, Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 19 Juni. De algeineene staf van den oppergeneraal meldt onder andere Inden omtrek van Schanien alsook ten Westen van den middenloop van den Niemen is geene bijzondere verandering voorgekomen. Alle Duitsche aanvallen van 15 dezer werden afgeslagen. De gevechten duren voort. Op do Bzura stroomopwaarts Sochaw- zew sloegen wij de aanvallen van kleine Duitsche strijdkrachten ai'. Op het Galicische front duurt de slag voort, De hevigste gevechten hadden plaats op 15 Juni tusschen den San en de Lu- baczow alsook in den omtrek van het marktoord Krakowec. Op het Dniester-front werd do vijand in den nacht van 16 Juni in den sektor tusschen de rivieren Tysmemca en Stryj teruggeslagen. Op 15 Juni overschreed de vijand den Dniester stroomopwaarts en stroomaf waarts Nizinow. De aanval van die deelen welke stroom afwaarts Nizinow de rivier overschreden waren, werd tot staan gebracht. Het ge vecht duurt voort. In de richting van Chotïn, tusschen Prulh en Dniester bemoeilijkten wij op 16 Juni vijandelijke troepen. ST-PETERSBURG, 19 Juni. 4915. - De algemeene staf van den oppergeneraal meldt onder andere In den omtrek van Muraviervo, Schau- len en aan de Dubissa brachten de gevech ten van 17 Juni, geenene gewichtige veranderingen hij. In den avond van denzelfden dag, ont spon zich een kanonnengevecht aan de Bzura en Rawka van Kozlow-Biskupi tot aan Wolia-Sehidlovskaja, Bij Gumin verspreidde de vijand stik gas op een front van zes wersten lang (eene werst is 1067 meters). Op den rechter San-oever troken onze troepen terug al vechtende tot op gene zijde van de Tanowrivier, en tot op de Sanlinie van Orodeek. Tusschen de Pruth en den Dniester werd de vijand, die in de laatste dagen de grenzen overschreden had, op Oosten rijksch gebiod teruggeworpen.

De Denderbode | 1915 | | pagina 2