BABI en BBIHDISI. Zondag 4 Juli 1915 in oorlogstijd i> centiemen het nummer 68"* Jaar N° 4660 KATHOLIEK NIEUWS EN AANKONDIGINGSBUAD VAN DE PUTTE-GOOSSES Kennisgeving. De Heldendaden van een Loopjongen. Kronyke DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 3 Juli 1915. 1) Als hoogste prijzen zijn voor het Etappen- en Operatiegebied vastgezet worden .1 voor runderen le klas (levend gewo- gen) 1,08 M. 1,35 fr. voor runderen 2e klas (levend gewo gen) 0.97 M. - 1,20 fr. voor runderen 3e klas (levend gewo- j gen) 0,80 M. 1,00 fr. voor zwijnen meer dan 100 kgr. (le vend gewogen) 1,44 M. 1,80 fr. voor zwijnen minder dan 100 kgr. (le vend gewogen) 1,24 M. 1,55 fr. voor kalveren (levend gewogen) 1,52 M. 1,90 fr. voor hameien (levend gewogen) 1,04 M. 1,30 fr. voor boter, 3,04 M. 3,80 fr. voor aardappelen 4,80-5,20 M.0,00- 6,50 fr. de 100 kgr. voor eieren 0,08 M. 0,10 fr. het stuk. De overtredingen der hoogste prijzen worden gestraft, zooals reeds den 1-4 15 bekend gegeven is. (Et. T. B. 374r3). 2) De discipline der rijtuigen op straat wordt, gedurende den laatslen tijd, erg onachtzaam De rijtuigen houdeu niet genoeg aan don rechten kant der straat en beletten hel verkeer. Alle tegen han delingen tegen genoemde discipline wor den met eene boete welke mag gaan tot 100 Mk. of in overeenstemming daarmede euiet gevangenis gestraft. (Et.T.B. 373r5.) Gent, den 22 Juni 1915. (De Etappenhommandanl.) von WICK. is ook de vroegere SI. Jan Bapliste kerk die uit arduinblokken zonder moor tel, in ronden vorm opgebouwd is 011 nu lot Museum dient. Het zij nog gezegd dat Virgilius den dichter der /Enois terugkeorende van eene reis 111 Grieken land te Brindisi stierf. Bari en Brindisi waren dezer laatste tijden het doel der Oosten rij ksche vlieg- luigbomben. Om eerst genoemde stad is reeds in vroeger eeuwen veel gestreden. Do Grie ken verdedigde en verloren herhaaldelijk Barium eindelijk wordt het hun door den Noorman Robert Guiscard ontnomen en na,door de eeuwen heen,aan verschil lende lotgevallen blootgesteld, gedurende de welke het ook één maal ten volle verwoest, en dan terug is opgebouwd, wiekd hel in 1558 bij het Koningrijk van Napels ingelijfd. Hedendaagsch is Bari eeno bloeiende handelstad in betrekking nu l Triest, Korfoe, Messina en bet verre Oosten. Wijn, Safraan, Amandels en Olie zijn de beroeraste uitvoer-voort brengsels van de meest bevolkte stad van Zuid Italië. Brindisi's oude geschie denis is niet min bewogen dan die van Bari. Zij ook behoorende lot de ver overingen van Guiscard. Gedurende de kruistochten beleefde Brindisi een nieuwen bloei. Frederik II van Hohenstaufen liet do stad opnieuw met vestingen omsluiten. Latere oorlogs voorvallen, aardbevingen, het verzanden zijner havens lieten, de eenmaal zo.) be roemde stad in de vergetelheid vallen, zoodanig dat zij die eens 100,000 zielen telde, omtrent de jaren 17U0 slechts nog 3000 inwoners had» Eorst toen men in 't midden dor 19° eeuw de haven verbe terde, en de buiten en binnenhaven mot een kanaal had verbonden, bijzonderlijk door liet voltrekken der Cenis en Golhardbaan, ook van het Suizkanaal, erwon do stad hare vroegere handels- boteekenis en is nu verre uit de naaste verbindingsstatie tusschen Europa en hot verre Oosten. Onder de gebouwen van Brindisi is de Kathedraal, welke bij de aardbevingen in 1743 geheel inviel en in den ouden trant terug opgebouwd werd. Belangrijk [Amerikaansch verhaal). Inleiding. In dezen tijd waarin de wereld overstroomd wordt met allerlei ieuwsborichten, is het eene ware slri|d onder do dagbladschrijvers om de eersten l.e zijn in hot aankondigen ecner gebeur tenis. Men zal dan gemakkelijk begrijpen met welk een koorts een journalist is bezield wanneer hij zich op het" spoor van een gewichtig nieuws weet, dat hij de eerste aan het verwonderd publiek zal kunnen mededeelen. Die aandoening welke het vak medebrengt, heeft «le schrijver van dit zoo- schoon verhaal, met grooto en boeiende waarheid weer gegeven des te meer daar de held hier een kind is. Niels inderdaad, is aange namer en aandoenlijker om volgen dan de heldendaden van dezen loopjongen, speelsch en spolgezind zooals een knaap van zijn jaren is en levens zoo moedig en zoo vastberaden als een man. Wa al loopjongens hadden wij niet zien komen en gaan op het bureel van ons dagblad De oenen geleek al even goed op do andere, zoodat zij allen uit denzelfden gietvorm schenen to komen. Maar Gallecher, hij, was van een gansch ander model dan de jonge colle ga's die hem voorgegaan waren. Hij was kort van gestalte, breed geschouderd en kloek gespierd. Hel verstandig en tevre den lachje dat gedurig om zijn lippen zweefde, zegde genoeg dat hij zich door niemand ter wereld liet om den tuin leidon Al wal Gallecher wist, had hij op straal geloord. Indien do straat, op zich zelf, geene zeer aanbevelenswaardige school vormt, valt hel toch 'niet te ont kennen dat zij zeer wakkere leerlingen kweekt. En Gallecher had er zoowel dag- als avondlessen gevolgd. Hij kende al de politiemannen van het twee-en-lwintigste district bij hunnen naam en op een afstand van twee stra ten, wist li ij altijd goed onderscheid te maken met zij11 geoefend gehoor tusschen hol gebel van eene brandpomp, en dat van een ambulance- of een gevangen- wagen. Hel kwartier dat hij bewoonde, was geleden aan den uitersten noord-kant van Philadelphia. Hoe legde hij het aan boord om zijn bed te vinden, nadat hij om twee uren van den morgen de buree- len van ons blad verlaten had Dat bleef voor ons allen een gesloten boek. Nu eens sprong hij in een nacht-omnibus ofwel deed hij gansch den wfcg te voet, en kwam slechts over vier uren van den morgen in zijn klein huisje aan, waar hij met zijuo moeder alleen woonde. Soms ook reed hij met een vroege inelkver- kooper mede,of hij klom bij een dagblad- venter opzijn karreken dat vol gazelten lac* die pas van de pers kwamen met maische, blinkende letters. Hij was ook bevriend met vel-» koetsiers die dos nachts door de straten slenteren, op zoek naar late kalanten. Als hel te koud was. liet hij zijn moedertje maar alleen, en gelijk een jachthond op een dier koetsbanken uitgestrekt, bleef hij daar slapen tot de zon opstond. Van nature vlug en vroolijk, had Galle cher er oen handje van om door zijne vermakelijke talenten de jonge opstellers van ons blad te doen lachen. Dc wijze waarop hij een lustige dans uitvoerde op den lessenaar van den chef der inlich- tings-afdeeling, wanneer deze uitgegaan was. word voor ons steeds do gelegen heid tol, een schuldelooze lachpartij en zijne nabootsing van zangers uit café- concerten, brachten zelfs onzen beoor- deelaar vau drama's in een goede hu meur dit was nochtans een droge per- sonnage welke de kunstenaars zelf niet konden brengen in een opgewekte stem ming. Maar wal vooral het karakter van Gallecher kenmerkte, was zijn harts tocht voor iiie soort van nieuwsberichten* welke onder den algcrneenen titel van- Allerlei slaan aangegeven; en vooral voor diegene welke handelen over de misdaden. Zijne nieuwsgierigheid voor den han del en wandel van slecht befaamde ven ten zijne kennis van hunne gewoonten, van hunne tijdelijke schuilplaats en van hunne voorgaande bedrijven, maakten van hem epne kostelijke aanwinst en hulp voor onzen schrijver over de ge beurtenissen en schelmstukken. Op dit oogenblik juist, hield héél do pers zich bezig met twee zaken. De eene, welke hei minst hartstocht inboezemde, was de groote boksmatch welke nabij Philadelphia moest plaats hebben tus schen den kampioen dér Vereenigde Sta ten, en een professionneole bokser die hem dien titel zou betwisten: De tweede gebeurtenis waarover in de gazetten, van gansch de wereld werd geschreven,raak te de moord van M. Burrbank. M. Richard F. Burrbank was een der schitterendste advokaten der ijzeren we gen van New-York -. hij bezat groote aandeden in de voornaamste vennoot schappen, en was zeer rijk. Een morgen, om zes uren, werd hij door zijn kamerknecht dood gevonden aan den voet van den trap, in de streek van het hart getroffen met twee pistool schoten. Zijn coffrefort, waarvan hij en zijn secretaris alleen den sleutel bezaten, stond open, en men bestatigde de ver dwijning eener som van 200,000 dollars in titels en geld, dewelke er den vorigen nacht was ingelegd. Zijn secretaris was insgelijks gaan vliegeu. Deze laatste heet to Stephen S. Hade. Men had zijn*naam en zijne persoonsbe schrijving per telegraaf en per kabel overal rondgeseind, want zijne plichtig- heid was ten overvloede bewezen. Deze zaak had veel opschudding ver wekt. Drie aanhoudingen waren gedaan geweest le Liverpool en eeno te Sydney, bij de aankomst der paketboot. Maar, tot nog toe, bad men de hand niet kun nen slaan aan do kraag van den hoos wicht. ('t Vervolgt.) Van het merkweirdigste dat er voorge vallen is sedert de maend September 1792 Inval der Franschen in Veurne.— Intrede van den Gouverneur Gene raal te Brussel en te Gent De Franschen laten een luchtbal op gaan. - De Engelschen ontschepen troepen en kanons te Oostende Den 7 April (1793) ;om vyf uoren, is het fransen garnisoeu uyt Goertruy- denberg*. (Geeraardsbergeni getrokken, en den 10 dito uyt de stad Breda. Den 15 dito, zyn de engelsehe trou- pen tot Gent aangekomen, onder de aen- voeringe van S. K. 11. den Hertog van TORK, en zyn den 17 langs Brugge naer het leger vertrokken. 0 Den 16 dito, is er brand gestookt in de gewezone abdye van Marquette, by Ryssel, waer door een deel van dat schoon gebouw in asschen is geleyd. Den 28 dito, heeft S- K. H. den aerts-hertog Carel, Gouverneur Gene- •ael der Oostenryksche Nederlanden, synen plechtigen intrede tot Brussel ge- daen, onder den toeloop van eene ontel- baero menigte volks vervulds van de grootste blydschap. (i Den 31 dito, hebben 6000 franscbe, met eene talryke artillerie, eenen inval te Veurne gedaen, en'zyn de Hollanders, die in de stad en daer omstreeks maer 1000 mannen sterk waeren, voor do groote overmagt geweken, maer de engelsehe bezcllinge van Oostende is sef fens Ier liulpe van de Hollanders opge trokken, en de Franscbe zyn zeer liaes- tig uyt Veurne naer hun grondgebied teruggedreven, nao vooreerst veel ge plunderd, brandschattingen uytgeschre- venon gyselaers medegenomen te hebben. v Den 7 Mey is den genorael Santerre uyt Parys te velde getrokken tegen de misnoegden van La Vendée. (De oproe rige Veiideëers die na den moord van LOI). den XVI, in" vollen opstand .waren gekomen. N. D. R.) Den 13 dito, heeft S. K. H. den aorts hertog Charles-Louis van Oosten ry li-Lorryncn, Gouverneur Generael der OostenrykSche Nederlanden, synen plegtigen intrede gedaen binnen de stad Guit onder het losbranden van het grof geschut, het spelen van den beyaard, het luyden van do triumph en van alle de klokken derzeivfc stad. Den 19 dito, heeftde Nationale Con ventie tot Parys gedecreteerd eene ge- dwongene lichtinge te doen vjfh een milliard op alle ryke burgers, van welke lichtinge de herkontenïsson zullen aen- veird worden bij het koopen der goederen van de uitgewekenen of emigranten. Den 29 ditoheeft men uyt Parys vernomen, dat Gesion, bevelhebber der koningsgezindeD eenen volkomen zege- praol op do nationale troupen heeft be komen, het welke vervolgens naer Roche- fort is opgetrokken. Den 31 dito is ten stadhuyzo van Gent, ter vergadering van de Heeren Schatmeestors-Gcneraels initsgaeders de heeren gevolmachtigde schatmeesters tot het ontvangen der patriotique (vader- landsche) giften, ton dienste van Syne Keyzerlyke en koninglykc Majesteit, in het departement van Gent geopend eenen bureau tot het ontvangen derzeive giften voor hot voortzetten van den tegenwoor dige» oorlog. Den 4 Juny heeft men uyt de Armée der Ooslenrykcrs, geposteerd (geplaatst) omtrent Condé;*vernomen dat den com- mandaut van Condé, zich bedienende van liet tydstip dat de wind naer den kant dor franscbe armée waaide, eenen lucht bal laelen vertrekken heeft, in denwelken eene doos was met het opschrift Sy die deze doos zullen vinden worden ver zocht, de brieven welke zy behelst, aen den generael der franscbe armée en de commissarissen der Nationale Conventie le behandigen. Maer alswanueer do luchtbal zich op eeno zekere hoogte bevond, dreef do wind, toon van streek veranderd zynde, den zeiven naer den kant van Valancyn, in liet Oosteuryksche leger, daer hy nederdaelde. De depêches, dewelke er in waeren, zyn aan den prins van Coburg ter hand gesteld men ver onderstelt met eenige waerscliynlykheid, dat de commandant, dcwyl de plaets van levensmiddelen ontbloot was, spoedig hulpe verzocht om zich wel te kunnen verdedigen. - Den 13 dito, zyn binnen Brussel achttien waegens met geld uyt Weenen aengekomen. Den 16 dito zyn binnen de haven van Oostende uyt Londen aengekomen 50 a 60 transportschepen, met engelsehe troupen en menigvuldige krygsbehoefte» voor het leger.

De Denderbode | 1915 | | pagina 1