Parijs lijaens oeBciegeriiig OORLOG in Belyie en in Frankrijk OHicieele Oostenrijksc&B BerlGölgn Den IS dito heeft raen het. volkomen beleg en bombardement van Valencyn begonst. Den 19 dito zyn binnen Parystwaelf mans- en vrouwpersonen, beschuldigd van medegewerkt to hebben met do mis noegden in Bretagno, door de revolutie- onnaire rechtbank tot do guillotine ver oordeeld alle de gemelde veroordeelden hebben ten zeiven dage hun vonnis .ondergaan met koelen moed, en met groote standvastigheyd eenige van hen hebben verscheyde mael uytgeroopen LANG LEVE DE KONING 1 ('t Vervolgt.) Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. BERLIJN, 27 Juni. Vijandelijk ge schut dat opgesteld was in de nabijheid der citadel van Arras, werd door ons gebombardeerd. Een mijnendepot vloog in de lucht. In de Argonnen, ten Noord-Oosten van Vienne-le-Chateau werd een gedeelte loopgrachten stormenderhand ingenomen en behouden in weêrwil van menigvul dige tegenaanvallen. Op de Maashoogten, zijn de vijande lijke pogingen der laatste dagen om het terrein te hernemen langs de twee kan ten der groote loopgracht, welke wij dén 24 Juni bemachtigden, misluk-t. Wij hebben, bij middel van eenen ge weldigen aanval tegen den bergkam, in de nabijheid van Eparges, ten Zuid-Oosten den vijand verrast. I)o bergkam viol, na een kort gevecht in onze handen. De vijand wenddo gansch den nacht groote pogingen aan om den bergkam te bemachtigen, maar al zijne pogingen bleven vruchteloos. De tijding verschenen in do Fransche officieele mededeeling'van 26 Juni, aan gaande het buitmaken van vier Duitsche mitraljouzen in de nabijheid van Bau-dc- Sapt, is volkomen valsch. Do vijand is, na zijne nederlaag, niet meer in de nabij heid verschenen. Integendeel hebben wij 268 krijgsge vangenen goraaakt en drie revolverka nonnen, 3 mitaljeuzen en 7 bommenwer pers gekaapt. Oostelijk krijgstooneei. BERLIJN', 26 Juni ('s middags). - Wurtemburgsche regimenten hebben stormenderhand Russische stellingen in genomen ten Zuid-Oosten van Oglenda, ten Noorden van Prasnysch en langs de twee kanten van de Murawka en hebben er stand gehouden, niettegenstaande do vijandelijke tegenaanvallen, waaronder er Vele 's nachts plaats haddon. Wij namen 636 krijgsgevangenen en maakten vier mitraljeuzen buit. BERLIJN, 23 Juni. Ten Noorden en ten Noord-Oosten, van Prasnysch heb ben de Russen eon aantal aanvallen on dernomen, wolke voornamelijk gericht waren legen de stellingen welke wij hun ontnomen hadden den 25 Juni, gelegen ten Zuid-Oosten van Oglenda. van 1870. Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. - o De vermaarde Fransche tooneelspeelster, Sarah Bernhardt, had tijdens de maanden lange belegering van Parijs (in den Fransch- Duitschen Oorlog van 1870) een hospitaal ingericht in het Odéon-theater. In het eerste deel harer Gedenk schriften geeft zij ons in eenige rake pen- neschetsen een roerend beeld van al die droeve en dramatische gebeurtenissen. Wij ontleenen er het volgende aan Ik had mijn hospitaal ingericht met niet veel menschen Mijn keukenmeid had zich geïnstalleerd.in den foyer van het publiek. Ik had haar een kolossaal fornuis gekocht, zoo dat zij voor vijftig menschen tegelijk soep en geneeskrachtige middelen kon gereedmaken. Haar man was hoofd-verpleger. Ik had hem twee helpers toegevoegd. Wij moesten altijd met ons beiden waken, zoodat wij altijd twee van de drie nachten opbleven. Parijs werd belegerd. Men kon niet heel ver meer er buiten gaan. Er kwamen geen berichten in. Maar de ring van Duitschers omsloot nog niet de poorten der stad. - Als hoofd-chirurg had ik dokter Duchesne, die zijn dagen, zijn nachten en zijn kennis uitsluitend gewijd heeft aan het verzorgen van mijn ongelukkige mannen, gedurende de de vijf maanden dat deze afschuwelijke en daadwerkelijke nachtmerrie geduurd heeft. Ik kan die vreeselijke uren niet oproepen Die aanvallen wecden afgeslagen door ons krachtig kanon en geweervuur de verliezen der Russen zijn zeer groot. Zuid-Oostelijk krijgstooneei BERLIJN, 27 Juni. Na een verwoed gevocht, hebben Duitsche troepen stor menderhand de hoogten van den Noor delijken oever van den Dniester, tusschen Bukaczuwce (Noord-Westen van Kaliscz) en Chodozow ingenomen en hebben in hunne achtervolging van den vijand het gewest bereikt gelegen rond Krcliorow (half wege Lurawno-Rohatyn). Hanoversche troepen hebben vijande lijke stellingen ingenomen ten Noord westen van Rawa-Ruska, Wij hebben te dier gelogenheid 3,300 krijgsgevangenen gemaakt en verschei- deno mitraljeuzen gekaapt. Bij die gelegenheid hebben de Russen nogmaals, hunne gowoonte getrouw, ge tracht onze troepen te verschalken door met witte neusdoeken te wuiven, dus met seinen te geven beduidend dat zij zich wilden overgeven wanneer onze troepen naderden werden _zij door de Russen neergeveld. Hulptroepen werden tegen de Russen gezonden en de detache menten vijandelijke troepen die den neusdoektruk gebruikt haddon, werden verdelgd. BERLIJN. 28 Juni ('s middags). Wij hebben Halicz bezet enden Dniester over schreden. Het leger van generaal von Linsingen is erin gelukt, ria vijf dagen hardnekkig strijden over die rivier te trekken, ter lengte van gansch het front. Meer naar het Noorden achtervolgen onze troepen den vijand, die in aftocht is en afzakt naar den sèktor van de Guide en der Lypa. Sedert den 23° Juni, heeft helleger van von Linsingen 6.470 Russen krijgsgevan gen genomen. Ten Noord Oosten van Lemberg nade ren wij den sèktor van den Bug. Meer ten Westen, tol in de streek van Ciosza- now zetten de Duitsche, Oosten rij ksche en Hongaarsche troepen hunne voor- waarlsmarch voort. Zij hebben verschei dene duizenden vijandelijke soldalen krijgsgevangenen gemaakt en een zeker getal kanonnen en mitraljeuzen gekaapt In demededeeling van het opperbestuur van het leger, gisteren verschonen moet er staan Vijandelijke artillerie, welke opgesteld was in de nabijheid der citadel van Arras werd door ons gebomh" '-H Er stond Vijandelijke ai .uierie welke opgesteld was in de nabijheid der kathe draal van-Arras, werd door ons gebom bardeerd. De mededeoling had hij misslag kathe draal voor citadel geschreven. Westelijk krijgstooaeel BERLIJN, 28 Juni ('s middags), Ten Noorden van Arras hebben wij nachte lijke aanvallen aan do twee kanten van den weg van Souchez naar Aix-Noulettes en bij den Labyrinth ten Noorden van Ecurie afgeslagen. In hot Westelijk gedeelte van de Ar- gonne hebben de Fransclien gisteren avond gepoogd hunne oude stollingen te hernemen. zonder diepe ontroering. Het was niet meer in het gevaar verkeerende vaderland, maar het lijden van al zijn kinderen dat mijn zenu- won gespannen hieldVan hen, die daar ginder streden van" hen, die bij ons binnen gebracht werden, met verbrijzelde ledematen of stervend van die nobele vrouwen uit het volk, die uren aan uren stonden te wachten om het stukje brood of vleesch, het beetje melk in ontvangst te nemen, dat noodig was om de arme kinderen in het leven te houden. O die arme vrouwen Ik zag hen door de vensters van den schouwburg. Ik zag hen zicli tegen elkander aandringen, ..verkleumd van kou, trappelend om hun voeten niet te laten bevriezen, want die winter, was de koudste dien men sedert twintig jaar gekend had. Dikwijls werd een van die heldinnen bij mij binnen gebracht, in elkaar gezakt van vermoeienis,of geheel door de koü bevangen. Drie ongelukkige vrouwen werden naar het hospitaal overgebracht De eene had be- vrozen voeten de groote teen van den rech tervoet moest zij missen. Van eene tweede, een groote Fransche vrouw, die een kind aan de borst had, waren de borsten zoo hard als hout geworden zij brulde van pijn.De jong ste,een kind van zestien achttien jaar stierf van koude op de brancard waarop ik haar had laten neerleggen om haar naar huis te laten brengen. Op den 24sten December 1870 was er 15 graden vorst. Herhaaldelijk zond ik Guillaume, onzen verpleger, met wat brandewijn om hen wat te verkwikken. Ach wat een lijden hebben zij moeten doorstaan,die bedroefde moeders, die angstige zusters, die alles vreezende ver loofden Niettegenstaande zij eon sterk renfront van artillerie benuttigden, zijn hunne pogingen mislukt. Op de Maashoogten, aan de twoe zijden van Trancbée onderging een voetvolk- aanval, welke ondernomen werd op een front van 2 kilometers hetzelfde lot. Na uitzonderlijk groote verliezen geledon te hebben, werd de vijand in zijne stellingen teruggedreven. In de Vogeezen hebben onze troepen de bezetting overvallen van eene berg kruin, ten Oosten en zeer dicht bij Met- zeral. Vijftig krijgsgevangenen en eene mitraljeuze violen in ons handen. Aan liet Zuidelijk gedeelte van ons front, heb ben wij ernstige voordeelen behaald -op do vijandelijke luchtvliegers. Twëo vijandelijke luchtvliegers wer den neergeschoten ten Noorden van de Schlucht en in de nabijheid van Gerard- mer. Twee andere luchtvliegers werden door ons geschut verplicht neder te dalen bij Largilzenen Rheinfelden in Zwitsor- land. Uit Fransche bron PARIJS, 26 Juni. In het gebied van Arras meldt men lieden een tamelijk lievig kanounenvuur. Ten'Noorden van Souchez en Neuville gevocht hij middel van handgranaten. "De vijand bracht ten Oosten van den Labyrinth bij La Boiselle en ten Coslen van Albert twee mijnen lot springen zon der eeuig gevolg. Tusschen Oise en Aisne kanonnenge- veclit bijzonder in--het gebied van Queno- vières. Ten Westen der Argonnen bezorgden ons eenige gevechten inot handgranaten lichte vorderingen, lu de,Vogeezen word een Duitsche aan val tegen 1-Ioponfirst afgewezen. PARIJS, 27 Juni. In den nacht was hot op het gansche front betrekkelijk rustig. Uit het gebied ten Noorden van Arras niets te melden, builen eenige voetvolk- ge echten .tusschon do suikerfabriek van Souchez en de staalsbaan Bethune-Arras met levendig kanonnengèschut, Onze vordering is door den toestand van het terrein tegengehouden, dat op eenige plaatsen door do laatste onweders bijna onbruikbaar gemaakt is. In Champagne en in de Argonnen duurde de mijuenkamp voort met'voor deel voor ons. In het gebied ten Noorden van Arras duurden de voetvolkgevecbton tot aan deir nacht. De dag werd gekenmerkt door beschie ting bij tusschenpoozen van de voorsto den van Arras. Op do Manshoogten ten Ooslen der baan naar Calonue ondernamen de Duitschers oenen aanval, die teruggeworpen werd, huiten op eene plaats, waar zij.in eene loopgracht drongen die uit. twee deelen bestond Van het overige van het front meldt men enkel k monnengevechlen. PARIJS, 28 Juni 1915. Bericht van Zondag namiddag 3 ure. Bij hét voorgaandebericht betrekkelijk het Noordelijk gebied (Arras) is niets te voegen, buiten dat het den Duitschers Mijn hospitaal was vol. Ik had zestig beddeii, en moest er nog tien bij improvi- seereri. De soldaten waren in den foyer van de artiesten en in dien van het publiek de officieren in een zaal die vroeger diende tot buffet .van liet theater. Eens werd een jonge Bretagner binnen gebracht, genaamd Marie Le Gallec, hij had een kogel in de borst, en een andere kogel had zijn pols verbrijzeld. Dokter Duchesne, nadat hij zijn borst met een breeden band omwonden had en zijn pols gespalkt met kleine stukjes hout, zei mij alleen Geef dien man maar alles wat hij hebben wil, hij gaat dood. Ik ging naar hem toe Zeg mij maar wat je graag zou willen hebben, Marie Le Gallec?»Soep antwoordde hij dade lijk kortaf. Guérard haastte zich naar de keu ken en kwam kort daarna terug met een kom vol vette bouillon met geroosterd brood er in. Ik zette de kom op het klein draagbare plankje met vier pootjes, dat diende voor de maaltijden van mijn gewonden, en dat, dank zij die pootjes, uiterst gemakkelijk was. De ten doode opgeschrevene keek mij strak aan. «Barra zei hij, barfa ik reikte hem den lepel toe. Hij schudde ontkennend het hoofd. Ik bood hem het zout aan, de pe per. Barra!... barra zei hij maar. En zijn arme doorschoten borst maakte een flui tend geluid onder de herhaalde inspanning bij zijn dringende vraag, Ik zond onmiddelïjk iemand naar het departement van Marine, waar stellig -Bre- tonsche zeelui aanwezig moesten zijn. Ik liet zeggen in welk een droevige moeilijkheid ik verkeerde en dat ik het Bretonsche dialect niet verstond. gelukt is in den hol weg van Ablain naar A ngros, ten Noorden van Souchez op een front van 200 rbeters voet te vatten. Tusschen'Neuville en Angres hij tus schenpoozen, nachtelijk kanounenvuur. Tusschen Oise en Aisne was de nacht tamelijk bewogen bijzonder in Qucnne vières, waar na een gevecht met hand granaten eene zwakke Duitsche afdeoling .uit hare loopgrachten zocht le komen, maar teruggeworpen word In Argonne ondernamen de Duitschers bij Bagatello in liet begin van don nacht eenen uiterst hevigen aanval. Na een heel gevecht werden zij teruggeworpen. Op de Maashoogten on aan de baan van Galoune hield liet gevecht geheel den nacht aan. In Lorreinen poögde de vijand, na brandgranaten op. Arraco.urt geschoten te hebben eenen aanval tegen het dorp te ondernemen rnet eene kompagnie. Van het overige front is niels to melden. Onze vliegers bewierpen den 25 Juni, de statie van Douaien de naburige staties mot ongeveer 20 hommen, waaronder tien 155 milimetor brandgranaten. PARIJS, 28 Juni 1915. Zondag avond om 11 ure word. onder-meer medegedeeld Op de fronten in het Noordon en in het midden ge-me voetvolkgevechten. Tamelijke erge artilleriogovechten hij zonder in Belgie en in het gebied ten Noorden van Arras.' In Argónnen eenige gevechten op zeer beperkte ruimte zonder verandering der wederzijdsche liniën. Het wórdt bevestigd dat de gevechten die op 26 Juni en in den volgenden nacht aan de baan van Calonne plaats vonden uiterst hevig waren on in gevocht lijf om lijf overgingen. Onder du beschutting van rookwolken drongen de vijanden tot aan hunne vroe gere eerste linie voor, zij wérden terug geworpen. Ten Oosten van Trancbée op den Zuid- kaïn. dor .bergkloof van Sonvaux werd een stuk loopgracht, ongeveer 120 meters lang, dat gisteren avond door den vijand bezet werd, 's nachts door"" ons weder genomen mot uitzondering van ongeveer dertig meters. Het, kanonnengevecht duurt lieden den ganschen voormiddag in dit gebied voort. Het kanonnen vuur was ten Noorden van Fliroy en bij Lattaye eveneens zeer levendig. Een duilsch vliegtuig wierp twee bom men op St.-Dié. Russisch Krijgstooneel. WEENEN, 27 Juni 1915. - Officieel wordt medegedeeld Na de nederlaag bij en ten Zuiden van Lemberg, trokken zich de Russen met hunne hoofdlogermaclit in de Oostelijke richting terug, en namen opnieuw met sterke legerkrachten stelling op de hoog ten ton Oosten van Davidowka, ten Oosten van Miklaszow én hij Jarizow- Stary. Aan dat front hebben onze troepen na een gevecht van verscheidene dagen do voorste stellingen van den vijand geno Ik kreeg het volgende ten antwoord Barra wil zeggen brood.Vol vreugde liep ik naar Le Gallec t'oe met een groot stuk brood. Zijn gelaat klaarde op, hij vatte het brood aan met zijn gezonde hand, beet het door met zijn tanden en liet de stukken val len in de kom. Toen stak hij zijn lepel midden in deze wonderlijke soep, en zoolang die nog niet rechtovereind kon blijven staan, voegde hij er brood bij. Eindelijk stond de lepel recht overeind zonder te wiegelen, en de jonge soldaat glimlachte. Hij wilde juist beginnen met deze afschuwelijke pap op te eten, toen' de jeugdige priester van Saint-Sulpice die aan mijn hospitaal verbonden was, en dien ik had laten halen ria de droeve woorden van den dokter, zachtjes de hand op zijn arm legde, aldus zijn beweging van gulzige be vrediging tegenhoudend De arme kerel, keek den priester aan, die hem de kleine hostie vaas aanwees. O zei hij. En zijn groven zakdoek over zijn rookende soep heen leggend vouwde hij de handen samen. Wij hadden om zijn bed de beide schermen geplaatst, die dienden om de stervenden of dedooden van de anderen af te scheiden. Hij Bleef alleen met den priester, terwijl ik de ronde deed bij de zieken, om de spot ters tot kalmte aan te manen of de geloovigen te helpen om zich op te richten om te bidden, toen de jonge priester de lichte afsluiting verbrak. Marie De Gallec, met een opgeklaard gezicht zat zijn afgrijselijke pap te eten. Daarna viel hij in slaap, werd weer wakker, vroeg om drinken' en stierf daarna in een lichte benauwdheid.» ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2