DE BELBNGWEKKEHD! Zondag II Juli 191S 68"'Jaar IV" J66I KATHOLIEK iXIELWS- EX AANKOlXDIGÏNGSBLAD VAN DE PETTE-GOOSSEVS parijs iljdens de Beiegerinj van 1870-71 I)e Heldendaden van een Loopjongen. OORLOG in Belyie en in Frankrijk Officieels OosfenrijKsche Derlctilen 5 centiemen hel nummer DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den iO Juli 1915. IN DIT NUMMER 1°) Het eerste vervolg van de boeiende Ameri- kaansche novelle 86 BeiaeDtfafien'van esn Loo. Thans begint het eigen lijke verhaal en de nieuws gierigheid van den lezer wordt in de hoogste mate geprikkeld door de handelwijze van GALLE GHER, die vijftienjarige moedige jongen, die op eigen hand de achter volging van den dief-moordenaar aanvangt. Zal hij in zijn pogen gelukken De volgende nummers zullen ons de oplossing geven. 2) Het eerste vervolg van de ge denkschriften der vermaarde fran- sche tooneelspeelster SARAH BERN HARDT, handelend over Zij is van al die gebeurtenissen ooggetuigene geweest Zij had zelf een hospitaal voor de gewonden inge richt, en bestuurde het met kloeke, liefderijke hand. De gebeurtenissen welke zij zoo eenvoudig en roerend beschrijft, worden van langs om meer droevig en aandoenlijk. Straks zal zij ons de uitwerking van het bombardement afschilderen, dat begon op 27 De cember 1870. Het is aangrijpend om lezen, en 't treft des te meer daar wij nu weerom oorlogstijden beleven. (Amer'ikaansc h rev ha a l) (1* Vervolg). Zekeren avond bespraken we die moord, in de zaal van den opstelraad, en een onzer verklaarde dat diegene welke or in gelukken zou Hade te ontdekkon en hem in handen der politie over te leveren geen klein werk zou verricht hebben, want de uitgeloofde premie maakte een fortuin uit. Enkelen onder ons dachten dat Hade ergens in eene kleine zeehaven moest scheep zijn ge gaan anderen waren de meening toege daan dat hij zich wellicht in een of ander eenvoudig hotel van New-York schuil hield, of in een der kleine steden van den Staat New-Jersey. Hewel, wat mij aangaat zegde er een ik zou niet verwonderd staan, indien ik hem hier eenvoudig weg in Philadelphia ontmoette. Zonder twijfel heeft hij zich vermomd, maar hij blijft toch altijd erkennelijk aan een vinger dien hij mist. Zooals gij weet, werd zijn wijsvinger bij ongeluk afgeschoten, toen hij nog jong was. Men zal dus moeten zoeken in de klas dor slordig gekleede lieden, zei de chef der iulichtings-divisie volgens alle waarschijniykheid is onze kerel een gentleman, en hij zal trachten zich een gansch ander voorkomen te geven. NiemendalNiemendal onderbrak Gal lecher met die kalme stoutmoedig heid welke ons zoo hartelijk kon doen lachen. Hij moet heel zeker als een gent leman gekleed gaan. De slecht gekleede lieden dragen geene handschoenen, en ge begrijpt toch wel dat hij er moet dragen. Na de moord heeft hij aanstonds aan zijn vinger gedacht. Hij heeft den vinger van zijn handschoen met watte opgevuld, opdat zijne hand gelijke op de hand van iedereen, en hij verstaat genoeg dat hij verloren is van zoohaast hij die hand schoen uitdoet. Hot is dus bij de men- schen met handschoenen dat onze vent moet opgezocht worden. Reeds vijftien dagen lang doe ik niets anders, en 't is geen gemakkelijk werkje, want in dit jaargetijde draagt iedereen handschoe nen. Maar de aanhouder wint en gij zult er wel eens de hand opleggen. Als gij denkl hem beet te hebben, gaat dan maar recht op den man af, met uilgesto ken hand gelijk een goede kamaraad en als gij gewaar wordt dat er aan den wijsvinger wat scheelt, grijpt dan aan- slonds zijn arm vast, en roept om hulp terwijl gij mot uw linkerhand den hals van den vent toenijpt. Een goedkeurend zwijgen volgde op die verklaring van Gallechor. Mijne heoron, zogdo eindelijk de chef op een drogen toon, ik zie dat do bewijsvoeringen van Gallecher indruk op u gemaakt hebben, en dat bijgevolg eer de week ten einde loopt al mijne jonge medewerkers achter den grendel zullen zitten, omdat zij eerlijke wande laars te lijve wilden, wier misdaad alleen hierin bestond dat zij handschoenen droegen te raidden van den winter. Ongeveer acht dagen na dit onderhoud kwam de opspeurder Helïleflnger, oen der mannen van den opzichter Byrne, te Philadelphia aan om oenen dief op te zoeken, waarover hem telegrafisch eene verkeerde inlichting was toegezondon. IIij droeg hot aanhoudingsmandaat en al de noodigo papieren op zich, maar de achtervolgde had zich uit de voeten ge maakt. De agent richtte zich alsdan tot een van onze reporters en vroeg hem of hij hem niet een handje zou kunnen leenen in zijne opzoekingen. Hij overhandigde zijn naamkaartje aan Gallecher. Toen deze bestatigd had wie den bezoeker was, was hij niet meester van zijne aandoening. Hoed en overjas nemend, liet hij zijne laak aan de ande ren over, en snelde den opspeurder ach terna die het voorwerp zijner bewonde ring geworden was. Helflefinger schatte heel hoog zijne kennis van de stad, en vond zooveel genoegen in zijn gezelschap dat zij alras een koppel vrienden gewor den waren en samen hel overige van den dag doorbrachten. Intusschen werd de administratie dooi den hoofdopsteller verzocht, to laten we ten aan Gallecher dat zij besloten had hem van zijn dienst te ontslaan. Galle cher was eens Ie meer achter de haag- geloopen. Niets vermoedend bleef hij tot zeer diep in den avond aan de zijde van zijn nieuwen vriend, en des anderdaags, na den noen, zetto hij zich op weg naar onze bureelcn. Zooals wij hoogor zagen, woonde Gallecher aan het uiterste der stad, niet ver van de slatie van Kensington, van waar de treinen naar het omliggende en naar New-York lpopon. Met is voor die statie dat een zeer net gekleede en frisch geschoren heer Gal lecher kruiste, en haastig den trap opsteeg welke naar de winketten leidde. Hij hield een slok in de rechterhand, en Gallecher die thans een aandachtig oog hield op al de geschoeide handen, zag dal drie vingers van de hand om den slok geplooid waren, terwijl do vierde vinger gedurig stijf bleef. Gallocher stond pal en hield eensklaps zijn adem op heel zijn lijfje begon te beven zijne slapen klopten geweldig, en do ontroering deed zijn hart opbon- zen. Hij vroeg zich af of dit behoorde tot de mogelijke of slechts waarschijnlijke dingen. Maar de studie der mogelijkheid en waarschijnlijkheid was voor later. Thans moest er gehandeld worden. In een oogwenk zat hij don man op de hielen. Hij hoorde hein een reisbiljet vragen voor Torresdale, een klein sta tion gelegen aan het uileinde van Phila delphia. Gallecher nam een biljet voor j dezelfde bestemming. De heer trad binnen in een wagon voor rookers, en zette zich neer nabij j het raam. Gallecher nam bezit van de tegenovergestelde plaats. De vreemdeling zette de kraag van zijn overjas tot aan de ooren recht, hel on derste gedeelte van zijn gelaal wegdui kend. Hij kon nochtans zijne toegekne pen lippen en zijne angstige oogen niet verbergen, welke op zonderlinge wijze geleken op die van Hade. Een half uur nadien kwam de trein te Torresdale aan, en de vreemdeling sloeg de baan in met een vluggen tred. Gallecher liet hem een honderdtal meters voorop gaan, en begon dan de achtervolging. De weg doorsneed de velden, en mon zag in de verte de broei kassen dor moestuinen. De man keek eon paar malen om, doch hij ontwaarde niets anders dan een kleinen jongen die door de modder plaste, en elk oogenblik stil stond om met sneeuwballen te gooien naar een laten bengel. Na een tiental minuten, nam de vreemdeling eonen weg die, naar liet oordeel van Gallecher leiden moest naar de uitspanning «De Arend». Dit was eenooudo landsche herberg, welke thans een gastvrij dok verleende aan al de lief hebbers voor hanengevechten uit Phila delphia. ('t Vervolgt). Verschoven tot een volgend num mer, het vervolg der KRONIJKE. Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel BERLIJN, 5 Juli. Een Engelsehe aanval ten Noorden vaD IJperen, aan den weg van Pilkem en een vooruitruk ken dor Franschen in de richting van Souchez, zijn afgeslagen met bloedige verliezen voor den vijand. Aan de beide zijden van Croix-des- Carmes (aan den Westelijken zoom van het Priestorbosch) hebben onze troepen gisteren stormenderhand do vijandelijke stellingen ingenomen op oene breedte van 1500 meiers en drongen op 400 me ters diepte dwars door talrijke loop grachten. De Franschen die orge verliezen leden en wanhopig vochten, werden verplicht de eene loopgracht na de andere te verla ten, Zij lieten ons omtrent 1000 niet gekwetste krijgsgevangenen in handen, waaronder een bataljonslaf, en wij maakten 2 veldstukken, 4 mitraljeuzen, 3 lichte bommenwerpers en 4 zware buit. Een onvoorziene aanval werd gelijk tijdig bewerkstelligd tegen eene Fransche blockhuisslelling, in de nabijheid van Haul-de-Becupl (ten Zuiden van Norhey) aan de Moezel, welke in de lucht vloog met liet garnizoen en do oorlogsmate rialen welke er verborgen waren, waar na de overblijfselen der stelling metho disch opnieuw werden ontruimd. Onze luohlvliegers hebben nogmaals bewezen dal zij flinker zijn dan de vijand in de luchtoorlogen. Ten Noorden en ten Westen van Man- nonvillor werd een Fransche luchtvlieger gedwongen in allerijl neder to dalen den 1 en 2 Juli. Een Duitsche strijdluchtvlie- ger gelukte er gisteren en eergisteren in don aanval van drje vijandelijke lucht- vliegers af te slaan. Do bommen welke geworpen werden tijdens den vijandelijken luchtaanval die aangekondigd en dan ook uitgevoerd werd gisteren te Brugge, vielen in de nabijheid van artistieke monumenten van groole waarde. Zuid-Oostelijk krijgstooneel BERLIJN, 5 Juli. Officieel wordt medegedeeld De verhouden Duitsche, Oostenrijk- scheen Hongaarsche'troepen onder het bevel van generaal von Linsingen, heb ben ter lengte van gansch het front, de Zlota-Lipa bereikt de Westelijke oever is volkomen gezuiverd van Russen. Hot leger heeft buitengewone pogingen gedaan. Na gevechten welke 15 dagen duurden, gelukte het erin den Dniester over te trekken, den vijand achteruit te slaan en hem steeds voor zich achteruit te drijven, de eone stelling na de andere innemend. In de nabijheid van Krylow heeft de vijand dezen nacht den Bug eu de Weich- sel doen springen. Gisteren werden de Russen opnieuw achteruit geslagen in de nabijheid van Plonka-Turobin en dicht bij Tarrow. Russisch Krijgstooneel. WEENEN, 5 Juli 1915. Officieel wordt medegedeeld In Oost-Galicië bereikton de verbon dene troepen van liet leger van generaal von Lisingen, na een zegevierend strij den van twee weken, bij de achtervol ging de Zlota-Lipa welker Westelijken oever vau vijanden- werd gezuiverd. In den sektor van Kamiouka en Stru- milowa Krafné, duren de gevechten met de Russische achterhoeden voort. Bij Krylow ontruimde de tegenstander den Westelijken oever der Bug, en legde het dorp Krylow in asch. Aan de beide kanten der Boven Wieprz wordt gevochten. Do verbondene troepen wierpen den vijand uit zijne stellingen ten Noorden der Por-beek, en drongen vooruit tot bij Plonka. Aan den aansluitenden Westkant heeft het leger van aartshertog Jozef-Ferdi- uand, na gevechten van verscheidene dagen het Russische front aan beide zij den van Krasnik doorgebroken, en de Russen, onder groote verliezen in de Noordelijke richting achteruit geworpen. Bij doze gevechten werden 29 officieren en 8000 mannen gevangen genomen en zes kanons, zes ammuniciewagens en mitraljeuzen buitgemaakt. Westelijk der Weichsel is de toestand onveranderd. Italiaansch krijgstooneel De gevechten aan den rand der hoog vlakte van Doberda, hernamen gister met gelijke hevigheid. Des avonds was de aanval van twee Italiaanseho legerafdeelingen tegen den fronl-sektor ten Zuiden van l'olazzo afgeslagen. Meer ten Noorden duurt het gevecht nog voort. Ook bij Woltschach en in de streek van Krn deed de vijand vergeefsche aan vallen. In de grensstreek van Karintlne en Tyrol hebben enkel artilleriegevechten plaats.

De Denderbode | 1915 | | pagina 1