istne Oorlog. OP ZEE. De slri]d oi de Darflaneilen. Ilaliaansche Oorlog. Luchtgevecht boven de Noordzee. Serviërs in Durazzo. Landbouw. EEN EN ANDER Uit Frahsche bron PARIJS 5 Juli 1915. In hot gebied van Arras greep de vijand, in den loop van den nacht in dichte rangen onze stellingen aan halverwege tusschen Angres en Ablain.ten Noorden der straat Aix-Noulottes naar Souchez. Ons kruisvuur en machienengeweor- vuur verstrooide de aanvallers. In Argonnon gansch den nacht door onophoudelijk kanonnen-en geweervuur, van aan de baan Benarville-Vienno lo Chateau tot aan Four de Paris. Men melde eene gansch plaatselijke voetvolk-aktie in het gebied van Fontai ne aux Charmes zonder verandering dei- lijnen. Op het front van de la Haie deden de Duitschers eene poging tot aanval tegen onze loopgrachten om middernacht, na hevige beschieting. Ten Noorden van Regnierville verhin derde ons kruisvuur de bestormers voo ruit te komen. Van het overige front is niets te melden. PARIJS, 5 Juli 1915. Tamelijk levendige kanonnengevechten in België in het Nieuwpoort-gebied en op het front Steenstraat-Hot Sas, in den sektor ten Noorden van Arras en op den rechter Aisneoevor Bij Passy duurt de mijnenkamp voort. In Argonnen govechten met handgra naten en luchttorpedos zonder voetvolk gevecht. Op de Maashoogten en in do Vogeezen eenvoudige kanonnade. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 4 Juli 1915. l)e algemeene legerstaf maakt bekend In den nacht, en in den dag van 2 Juli, ondernam den vijand een aantal gedeelte lijke aanvallen ten Westen van den Midden Niemen, aan gansch het front der Szeszupa, tegen de Bobr bij Ossowiez, aan den rechteroever der Weichsel bij Starosheby, ten Zuiden dor Pilica, in do streek van Radow evenals bij Pekofland en Sienno. Het gelukte den vijand enkele loop grachten te nemen aan de eerste lijn en over eene kleine uitgtvtrek theid van het front in dejstreek vanjKalwarju. Den 2 Juli werden de harnekkige ge- vachten aan Por «u ten Noorden van Zamostje voortgezet. Verder is er niets veranderd. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 5 Juli 1915.— Op het Kaukasischj.fkrijgstooneelpoogden ongeveer drie vijandelijke ruiterij-regi menten onzen rechtervleugel te bedreigen in de nabijheid der grens. Na een gevecht met onze ruiterij wér den zij echter gedwongen zich terug te trekken in de richting uit welke zij geko men waren. Uit Turksche bron In de Dardanellen had aan onze Noor- dergroep bij Ari Burnu bijwijlen kanon- van 1870. Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (1 Vervolg) Gelukkig verloor ik niet veel menschen op de drie honderd die in mijn hospitaal werden opgenomen. Want het sterven van die ongelukkigen deed mij vreeselijk aan. Toch had ik hoewel heel jong ik was toen vier en twintig jaren gelegenheid de laf heid van enkelen, en den heldenmoed van vele anderen op te merken. Een jonge Savoyaard van achttien jaren was de wijsvinger weggeschoten. Zeer zeker had de jongen, volgens baron Larrey, zich zelf den vinger afgeschoten, maar ik wilde dat niet gelooven. Intusschen merkte ik op dat niettegenstaande alle daaraan besteede zorg die vinger niet genas.. Ik verbond hem eens zonder dat hij 't merkte op een andere manier en ik kreeg het bewijs, den volgenden dag, dat het verband anders gelegd was. Ik vertelde de zaak aan mevr. Lambquin, die dien nacht moest waken met mevr. Guérard: «Goed, goed, zei zij, ik zal er op letten, ga maar slapen, kindlief, en reken op mij.» Den volgenden ochtend toen ik kwam, vertelde zij dat zij den jongen de wond van zijn vinger had zie» openkrabben met zijn mes. Ik riep den jongen Savoyaard bij mij, en verklaarde hem dat ik rapport over hem zou uitbrengen aan het «Val-de-Gr&ce.Hij begon te schreien en beloofde mij vast het niet meer te zullen doen. Vijf dagen later was hij genezen. Ik tee- nen- en geweervuur plaats. De vijand ging voort mei bommen te werpen die slecht-riekende gassen ont wikkelden en school. op2Juli scln-apnells die bij hunne ontploffing een groep gas verspreidden, Aan do zuidgroopen bij Sidd ül Baohr bekwamen onze krachten op 2 Juli goede uitslagen door aanvallen uitgevoerd tegen den vijandelijken linkervleugel en dron gen in stormloop met de bajonet in oeni- gedeelen der vijandelijke stelling in. Onzekustbatterijen beschoten op 3 Juli de vijandelijke kanonnen, de vijandelijke troepen en vliegluighangaars, bij Sidd uf Bachr. Op do overige fronten niets van betee- kenis. Beschieting der Aziatische kusten KONSTANTINOPEL, 4 Juli. Af zonderlijke berichten melden eene nieu we beschieting der wachtposten en fabrieken van Ilidsc.he in de golf van Edremis, door twee vyandelijk'e oorlogs schepen die 157 schoten afvuurden. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Italiaansch bron ROME, 5 Juli 1915. Bericht van het opperbevel. In hot Tyroler gebied, in Trenlino en in Karinthie duurt de bedrijvigheid voort van het geschut met. ondersteuning van kleine afdeelingen die tegen het vijande lijke front aanrukken. (bisteren sverd het Heusel-fort te Mal- borghetto weer beschoten. Op de noordelijko helling van den grooten Pal ondernam do vijand in den nacht van. 3 tol 4 Juli, eenen nieuwen, door zeer levendig kanonnenvuur onder steunden aanval om de loopgrachten die onze Alpentroepen op 2 Juli ondernomen hebben terug te veroveren. Dio aanvallen werden afgeslagen. Gisteren werden de vijandelijke tegen aanvallen met bijzondere heftigheid ver nieuwd tegen eenige punten der stellin gen, door ons op de hoogvlakte van Corsico veroverd. Trots zwaar kanonnen-'en geweervuur werden do/.e aan vallen* teruggeworpen LONDEN, 5 Juli 1915. Reuters bu reel meldt Te Plymouth zijn tiO leden derbemanningendersloomers «Renfrew» en «Larchraore» aang-komen. Deze beide vaartuigen werden door eenen Duitschen onderzeeër getorpiljeerd. Fen man der Larclimorewordjgedood en een ander gekwetst. (Duitsche Melding). BERLIJN 5 Juli. Op 4 Juli 's mor gens beproefden de Erigelschen eenen grooten luchtaanval tegen onze steun punten in eene Duitsche golf (Noordelijk Holland) der Noordzee. De poging mis lukte. Onze luchtschepen rukten op tegen do aankomende Engelsche strijdkrach ten, dio verscheidene vliegtuigen telden en vergezeld waren van kruisers en tor- kende zijn briefje van ontslag, en hij werd weggezonden voor den verdedigingsdienst. Wat is er van hem,geworden Een andere zieke baarde ons ook ver wondering. Telkens als zijne wonde op het punt was van te heelen, kreeg'jhïj een schrik barenden buikloop, die zijn herstel vertraag de. Dat kwam dokter Duchesne verdacht voor, die mij verzocht dien man in het oog te houden. En na een vrij langen tijd kregen wij de zekerheid dat die man een allerzon derlingst middel bedacht had. 4 Hij lag bij den muur en had dus aan één kant geen buurman, 's Nachts vijlde hij het koper van zijn ledikant af. Het aldus verkre gen kopervijlsel liet hij vallen in een klein apothekerszalfpotje. Eenige droppels water en wat grof zout dooreengemengd met het kopervijlsel, vormden een vergif dat op zeke ren dag den uitvinder bijna het leven gekost had. Ik was verontwaardigd over die list Ik schreef aan het Val-de-Gr&ce, en een zieken wagen kwam den ontaarden Franschman weghalen. Maar naast deze treurige wezens, wat al heldhaftigheden Eens bracht men een jeugdige kapitein binnen, een flinken kerel, gebouwd als een herkules, met een prachtigen kop en een open oog. Hij werd ingeschreven in mijn boek kapitein Menesson. Hij had een kogel gekre gen in den bovenarm, vlak bij den schouder. Maar toen ik geholpen door den verpleger, voorzichtig beproefde zijn jas uit te trekken, vielen er drie kogels uit de kap die hij over pedojagers. De aanval had plaats om trent het eiland Ierschelling, en de Engelsche vloot werd verplicht terug to keeren. Een Engelsch watervliegtuig werd door onze vliegtuigen vervolgd en ontkwam door over Hollandsch grond gebied te vliegen. De Kolnische Volkszeitung schrijft over dien aanval als volgt Zondag had het Duitsch legerbestuur bericht ontvangen van een Duitschen aanval van vliegtuigen op Engelsche stellingen bij Harwich en op eene Engel- scho vloot. Vier en twintig uren later kwam het bericht van liet vertrek van eene Engelsche luchtvloot naar do Duit sche stellingen aan de Noordzee. De Engelsche vliegtuigen konden zelfs niet aan hun doelpunt geraken. Een enkel vliegtuig gelukte het over de stellingen te komen, doch dit vliegtuig werd ver plicht over Hollandsch grondgebied te vluchten. De "Corriere della Sera» meldt dat de Serviërs Durazzo bezet hebben. Twee Servische regimenten zullen er onder het bestuur van den overste Popowitch gar nizoen houden. Aardappelplaag. Tot hiertoe is het weer droog geweest, doch sedert eenige dagen is de wind naar het Westen of Zuid-Westen gekeerd en het is moge lijk dat de regen overvloedig zal vallen. Het weer gaat veel met seizoenen. En indien het veel regent in dezen tijd van den zomer is de aardappelplaag te vree- zen. Elkeen zal dus wel doen zijne maat regelen te nemen om die ziekte te be strijden indien ze zich voordoet, bij mid del van Bordeleesche pap. Deze wordt gemaakt als volgt Men hangt een kilo kopersulfaat of blauwen aluin in een zakje, in eene kuip bevatlende-100 liters water. Na eenen dag is het kopersulfaat opge lost of gesmolten. Dan bluscht men twee kilos vutte kaMc men verwijdert er de sleenen eu vuiligheid uit met er water bij te doen en- alles door eene teems te gieten. Dan giet men de kalkmelk stillekens in de kuip water terwijl men gedurig met eenen stok roert. Het water krijgt eene schoone hemels blauwe kleur. De Bordeleesche pap is gereed. Men besproeit de aardappels bij middel van eenen aardappelsproeier. Menschen die maar eene kleino opper vlakte aardappels hebben, kunnen ze besproeien bij middel van oenen spuiter waarmede men muren, deureD en ven sters afspuit Er gaat zoo wat Bordeleesche pap'ver- loren, maar het verlies is klein. De Bordeleesche pap moet in een hou ten vat gemaakt on bewaard worden. Die pap werkt op de tomaten, met nog beteren uitslag als op de aardap pelen. zijn hoofd getrokken had, en ik telde dertien kogelgaten in zijn jas. Die jonge officier had drie uur achtereen stand gehouden, aldus tot mikpunt dienend en den aftocht van zijn soldaten dekkend, die terwijl voortdurend op den vijand schoten. Dat gebeurde in de wijngaarden van Cham- Pigny- Hij was bij mij gebracht buiten kennis, in een ziekenwagen. Hij had veel bloed verloren .en was half dood van vermoeienis en uitputting. Hij was zacht en lief, en meende twee dagen later alweer voldoende hersteld te zijn, om weer te gaan vechten maar de doktoren verzetten er zich tegen, en zijne zuster die non was, smeekte hem te wachten tot dat hij nagenoeg hersteld zou zijn. O nog niet heelemaal, zei zij zacht, maar net genoeg om weer kracht genoeg te hebben om te vechten. Men kwam hem, kort na zijne komst in het hospitaal, het kruis van het Legioen van Eer overreiken. En dat was een oogenblik van diepe ontroering. De arme gewonden die niet overeind konden komen, keerden hun pijnlijk gelaat naar hem toe, en hunne met tranen gevulde brandende oogen zonden hem een broederlijken blik toe. De gezondsten strekten hunne handen uit naar de handen van den jongen kolos. Dienzelfden avond, het was Kerstmis, had ik het hospitaal met groote slingers van groen versierd. Ik had mooie kapelletjes voor mijn Maria-beeldjes gemaakt, en de jonge pastoor van Saint-Sulpice kwam ons droevig en dichterlijk Kerstfeest meevieren Hij zei eenige troostende gebeden, en de ge wonden,'waaronder er vele uit Bretagne wa- Generaal Gouraud gewond. I)o bevelhebber der expeditie in het Oosten, generaal Gouraud werd verwond door eene granaatscherf Het leven van den generaal is niot in gevaar. Generaal Bailloud heeft voorloopig het bevel van het expeditiekorps op zich genomen. IN MEXIKO. De strijd om de hoofdstad Mexiko. Volgens oen telegram uit Puebla van 25 Juni, heeft de strijd die tusschen de Carranzisten en do Zapatisten uitgebor sten is, om het bezit der stad Mexiko 8 dagen geduurd. Generaal Gonzales, aanvoerder van een leger konstitutionalisten van 30,000 man, rukte van uit Puebla tegen de hoofdstad op; hij stookte echter op eenen heftigen weerstand van het leger van generaal Zapata en eene afdeelmg bur gers welke de toegangen naar de slad versperd hadden. De konstitutionalen drongen tot in de voorstad, maar konden do waterwerken niet bemachtigen die daar bestaan en werden met zware verliezen terugge slagen. Vliegersongelukken. Havas-agentschap meldtDe Belgische ondorluitenant-luchtvaardor Lagrange, is hij eenen proeftocht met een nieuw lieg- tuig, op het vliegplein VillaCoublay naar beneden gestort. Do luchtvaarder werd doodelijk gewond. MILAAN, 4 Juli. Een vlieger die van Turijn kwam. is omgeslagen toen hij wilde landen op het vliegveld van Toliedo. Do vliegerkapitein Veggo en de kaporaal die hem vergezelde, zijn zwaar gekwetst. Een nieuwe winterveldtocht De Franscho pers bereidt van nu af de openbare meening voor, op een nieuwen winterveldtocht. Zij verklaart dat men moet rekenen op eenen langen duur van den oorlog; er is immers veel tijd van noode om de voor boreiding aller strijdmiddelen te volledi ger), door welke alleen Duitschland kan terneergeslagen worden. Rousselzegt dat bet Fransche leger zich zoolang op het defensief hóuden moet, tot allo gebreken in de voort- hronst der ammunitie- er. in de verdere jndnstrieele aangelegouheden, zijn uitge roeid. De «Temps» schrijft: Het vertrouwen van Frankrijk, wordt door het vooruit zicht van eenen nieuwen winterveldtocht geenszins aan het wankelen gebracht. Daarentegen is eene dergelijke mogelijk heid een zware slag voor Fraakrijks vijanden, Gansch dc pers mankt eenen brief openbaar van eenen FraiTschen generaal, aan Senator Humbert, waarin de gene raal zegt, dat men, om de waarheid te spreken, zich moet overtuigen, dat de tijd de bondgenooten in de hand werkt men moet volhouden en zich op eenen nieuwen winterveldtochl voorbereiden. (Köln. Volksz Gezondheidstoestand van Koning Konstantijn, van Griekenland. Naar uil Athene gemeld wordt verbe ren, hieven treurige, ernstige liederen aan, vol zoete bekoring. Porei, thans directeur van het theater du Vaudeville, was gewond geworden op de vlakte van Avron. Hij was herstellend en mijn gast, met twee officieren die eerstdaags het hospitaal zouden verlaten. Dat Kerstavondmaal leeft in mijne herin nering voort als een der liefelijkste en meest droeve uren van mijn leven. Wij soupeerden' in het kleine vertrekje dat ons tot slaapkamer diende. Onze drie bedden, die ik bedekt had met kleeden en bonte vellen welke ik uit mijn woning liet halen, dienden ons om op te zitten. Mclle Hocquigny had mij vijf meters witte beuling gezonden, en mijn arme, een beetje redelijk gezonde soldaten, verheugden zich zeer over dien fijnen schotel. Een van mijn vrienden had twintig groote «brioches» voor mij laten bakken, en ik had groote kom men punch besteld, waarvan de veelkleurige vlammen die groote kinderen dol vermaak ten. De jonge pastoor van Saint-Sulpice ge bruikte een klein stukje «brioche» en een dropje witten wijn en vertrok toen. O 1 wat was lrij toch beminnelijk en goed, die jonge pastoor I En hij kon zoo goed Fortin zijn mond doen houden, een lastige gewonde die toch langzamerhand een beetje menschelijker werd, en eindigde met te vin den dat hij wel een «goeje knul» was. Arm pastoortje van Saint-Sulpice Hij werd dood geschoten door de Communards. En dagen lang heb ik geschreid over dien moord. (Uit de Gedenkschriften van Sarah Bernhardt) ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2