DE Bekendmakingen. Zondag 18 Juli 1913 In oorlogstijd 5 centiemen hel nummer 68sle Jaar IV0 4662 KATllOLfbü AilEUVVS- KA A ANkOi\MGHSIGSB LA D VA!\ DE PUT IE-GOOSSES De Heldendaden van een Loopjongen. Kronyke DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 17 Juli 1915. De Burgemeester moet tegen Zaterdag den 24 Juli aanstaande de Kommandantur eene opstelling van alle paarden der ge meente inreiken. De Burgemeester is voor de juistheid dezer opstel ling verantwoordelijk. IEDliR PAARD MOET ZONDER UITZONDERING ook in deze lijst opgeschreven worden. De ru brieken van nos 8 tot 12 moeten open gela ten worden. De Burgemeester mag de bevolking ken nis geven dat het zich hierbij niet om de invordering van paarden handelt maar om vaststelling der gezamentlijke paarden in het gebied der Etappe. Daarom mag in geen geval ook geen paard geheim gehouden worden in geval zulker geheimhouding zal de gemeente eene Eevoelige geldstraf opgelegd worden en het etréffendè paard zonder vergoeding ver beurd verklaard worden. Buitendien mag van heden af eene ver koop of koop of verwisseling van paarden onder de burgerlijke bevolking niet meer plaats hebben. Uitzonderlijk kan de Kom mandantur de toelating daartoe geven. De paarden welke zonder toestemming der Kommandantur verkocht of verhandelt wor den, zullen zonder vergoeding weggenomen worden. De Kommandantur maakt gelijk tijdig bekend, dat de in de toekomst uitge lichte paarden comptant zullen betaald wor den. De Burgemeester heeft voor openbare kennisgeving dezer verordening te zorgen. Aalst, den lojuli 1915. Pic Duitsche Kommani>a_ni'ur. De Burgemeester moet ter openbare ken nis brengen, dat ook het uitvoeren of ver- koopen van graan iederen aard in het Etap- pengebied der Kommandantur Aalst streng verboden is. Overtredingen zullen met be slaglegging en gevangenis tot zes maanden en tot 3000 Mark boete gestraft worden. Aalst, den 13 Juli 1915. De Duitsche Kommandantur. Ieder onbevoegd betreden des Spoorwegs terrein, in het bijzonder het overschrijden van het spoor buiten de tóegelatene wegen is streng verboden. Overtredingen zullen, in zooverre en vol gens de krijgswetten niet nog strengere straf fen toepasselijk zijn, met geldstraf tot 300 MARK of hechtenis tot 6 WEKEN be straft worden. Deze verordening is dadelijk van kracht. Aalst, den iojuli'1915. De Duitsche Kommandantur. Amerikaansch verhaal). SAMENVATTING Gallecher, een vijf tienjarige Hinke knaap is loopjongen op een der groote* dagbladhureelen van Philadelphia. Op dit oogenblik was. er groote opschudding ver wekt door de moord van een beroemd advo- kaat uit New-York zijn eigen secretaris die ineens spoorloos met het geld gaan loopen was. werd van die misdaad algemeen beticht De moordenaar was aan een bijzonder kenteeken erkenbaarhij misie den wijsvinger aan een zijner handen. Gallecher maakte hierop de beschouwing dat de misdadiger dus moest opge zocht worden onder de lieden die handschoe nen droegen, vermits hij zijn verminkte hand niet mocht laten zien. Dag aan dag hield de loopjongen daarom een aandachtig oog op al dc heeren met handschoenen aan. Intusschen maakte hij kennis met eenen opspeurder der politie, een zekere HelHefinger, die voor een zaak 0111 inlichtingen kwam naar hun bureel Gallecher die een geboren speurhond was, liet terstond al zijn werk staan, om met den op- speurder mee te gaan. Zij brengen den dag tc samen door. Op het bureel besluit men den lichtzinnigen loopjongen af te danken. Galle cher die nog van niets weet en aan het uiteinde van Philadelphia woont, nabij de kleine statie Kensington, zet zich des anderdaags op weg naar de dagbladhureelen. Opeens gaat hem een heer voorbij die statiewaarts trekt. Gallecher ziet naar zijn handschoenen. Hij bemerkt dat de vinger van een zijner handen nooit verroert. Dat is hem genoeg. Aanstonds zit hij op de hie len van den man die goed gelijkt op den moor denaar Hade, de gevluchte secretaris. Hij vraagt een kaartje voor Torresdale, een kleine ge- I meente aan den uitkant van Philadelphia gele gen. Gallecher reist naar dezelfde bestemming, 1 en zet zich tegenover hem in een hoek van den j wagon neer. Zij stappen af te Torresdale. Gal- lecher laat den vreemdeling vooropgaan, en j bemerkt dat hij zijne schreden richt naar eene j oude afspanning De Arend (l>e Vervolg). Gallecher kende deze afspanning heel j goed. Menigmaal was hij daar met zijn kleine kameraden gaan spelemeien, toen zij op de verlofdagen kastanjen raapten. De zoon van den herbergier had hem dikwerf op die tochten vergezeld. Wel is waar aanzagen zijne steedsche mede- j makkers hom voor een boor en een lom- 1 perd, doch niettemin hadden zij een zeker ontzag voor hem omdat hij zoo goed op de hoogte was van al dc honden- en hanengevechten. De vreemdeling trad de afspanning, door eene zijdeur binnen. Gallecher liet hem voor 't oogenblik maar begaan, en zette zich op zoek naar zijn ouden kame raad, de jonge Keppler. Hij trol' hem in het houthok aan. Ik moet niet vragen wat u hier heen voert zegde de jonge Keppler met een spottend glimlachje, liet is do match. Welke match vroeg Gallecher op een onverschilligen toon. Hoe zoo, welke match Maar de match antwoordde de andere met al do minachting welke zijne fijnere kennis dei- zaken hem ingaf. Het heeft dezen avond plaats. Maar gaal u niet inbeelden dat gij 'van3o partij Ittuu zijn i'wèe Iiun<rT. ctt* vijftig dollars voor één inkombiljet, kereltje Fit 1 schuifelde Gallecher tugschen zijn tanden. En waar geschiedt het spek takel Keppler kwam nader, en zegde met fluisterende slem In de schuur. Ik heb hen dezen mor gen oen handje geleend om de koordon te spannen. Maar geen woord hoor.... De boksmatchen zijn verboden, en de po litie... Gij hebt verduiveld yeel kans, gij onderbrak Gallecher vol verlangen. En 'ten is dus niet mogelijk een kijkjo te doen Luister, bracht Keppler in. gunstig gestemd door de bewondering welke Gal lecher aan den dag legde. Achter in de schuur is een venstertje met een houten luik. Gij zoudt langsdaar kunnen binnen geraken indien gij iemand vindt om u laddertje te staan. A propos, zegde Gallecher, zijn woorden slepend uitbrengend alsof bet hem 1111 slecht te binnen kwam, wie is die kerel die zooeven voor rag is aange komen Maakt hij ook deel van den match t Hij gilde Keppler het uit op den toon der opperste verachting, hij Nooit van zijn leven 1 Daar zit hem om geen cent sportliefde in hel lijf. 't Is een vieze vont, zegt vader. Verleden week kwam hij hier aan, op een morgen, en ver klaarde dat do dokter hem den buiten had aanbevolen voor zijne gezondheid. Hij doet zijne buiten-kuur met veel pose: hij draagt handschoenen, hij neemt zijne eetmalen op zijne kamer, en zoo voorts. Gisteren avond zegde men bij ons dat liet een kerel is die van iets moet bang zijn. Alsdan, om hem eens e polsen, vroeg vader of hij gekomen was voor deu match. Hij schrikt op, en geeft ten ant woord d.it hij den match niet verlangt bij te wonen. E11 vader dan Ik geloof veeleer, zei hij, dat gij niet verlangt ge zien te worden door de worstelaars, Ziet ge, vader sprak zoo maar om te lachen, zonder boos inzicht. Doch daarop wordt Carleton hij be weert aldus te boeten zoo wit als een doode, en hij antwoordtMaar ik zal heel gaarne den match bijwonen En hij begon te lachen en plezierig te doen. E11 dezen morgen stapt hij 'recht de drinkzaal binnen, waar al do wedders vèreonigd zaten hg deelt mede dat hij naar de stad gaat om vrienden te zien.cn, op het oogenblik van te vertrekken, zegl hij lachende Ik gelijk toch wel niet op iemand die bang is van in t daglicht te komen Maar vader denkt dat dit alleen bluf is van hem, en dat Mr Carle ton zijne kamer niet zou verlaten-hebben indien hij hem zoo niet aangesproken ha-I. Gallecher wist hiermede al wat hij be geerde te weten, en zelfs, meor dan hij gehoopt had. Ook ging hij triomfantelijk naar de statie terug. De trein vertrok slochts binnen twin tig minuten, en dio twintig minuten schenen hem eene uur lang. In afwach ting stuurde hij de volgende telegram naar het hotel van Hefflefinger Uwe man is nabij statie Torresdale. Neem rijtuig on wacht mij statie. Gallecher. Geen enkele trein, tenzij diegene voor middernacht stond dien avond te Torres- daloslil. Daarom noodigdc Gallecher den opspeurder uit eene koels te nemen. De trein welke Gallecher naar Phila delphia terugvoerde, bleek ham van eene ontmoedigende traagheid te zijn. Ook sprong hij uit den wagon voor den stil stand, wipte in oen rijtuig en riep tol ijfoap koels.i'U.\het adi os van «au .onzer np- fieriëfs iveike me^J^Tolilie-iiilichtingen was gelast. De redakteur zat aan tafel, en 't was in de voorkamer, met het servet in hand, dat hij Gallecher ontving. In eon adem vertelde de loopjongen hem dat hij den moordenaar van M. Burrbank ontdekt had: hij was overluigd dat deze man ten einde de vermoedens van den baas uit Den Arend in slaap te wiegen, den boksmatch zou bijwonen. De dagbladschrijver deed Gal'echor in zijne boekenkamer binnentreden, en sloot de deur. Gallecher hervatte zijn verhaal in 't lang en in 't breed. Hij voegde erbij dat hij Hefflefinger had ontboden, opdat de aanhouding noch door do plaatselijke politie, noch door de reporters van Phi ladelphia zou gekend zijn. Mijn gedacht is Hade Ie doen aan houden door Hefflefinger bij middel van het aanhoudingsmandaat dat hij op zich draagt, en dat betrek heeft op den dief die hem ontsnapte. Hefflefinger zal hem overbrengen met den nachttrein dio te Torresdale om een uur van den morgen stil houdt, hij komt le Jersey City onkel om vier uren aan, een uur nadat de bla den ter pors zijn gegaan. Natuurlijk zuilen wij Hefflefinger moeten op het hart drukken dat hij in stilte haudele en niet zegge wie zijn gevangene inderdaad is. - Aldus wat Gallecher aan 't uitleggen. De reporter meende hem vriendelijk tegen de wang te tikken, doch hij kreeg een andere inval en drukte hem de hand. - Mijn baasken, zei hij, ge zijt een klein wonder. Als hel mij gelukt de zaak dezen nacht te klinken, zult gij de premie van vijf duizend dollars en eene algemeene vermaardheid gewonnen heb ben. Ik ga dus een woord schrijven aan onzen hoofdopsteller; gij zelf zult het hein dragen, en hem meedeelen wat gij gedaan hebt en wat ei- mij nog te doen slaat. Hij zal u heel zeker terug in dienst nemen, en uwe wedde vorhoogen.. Doch 't is waar, gij weet misschien nog niet dat gij afgedankt zyt Neen. Maar daarvan is hier geen spraak. Zoudt gij toevallig liet inziciit hebben mij niet mede to nomen vroeg Gallecher. Dit waregansch nutteloos De zaak berust nog alleen op my en den opspeur der. Gij hebt er uw deel in gehad, en u zeerwel van uw taak gekweten. Doch thans zou uw gezelschap ons eene hin dernis zijn, en 't is beter dat gij naar 't bureel gaat en vrede teekent met don patroon. Indien het dagblad mij kan missen, zegde Gallecher op vasten toon, dan kan ik het ook missen. En nu, als ik u niet vergezel, wordt r-r niets uitgericht, want ik weot waar Hefflefinger zich moet be vinden; gij, weet het niet, en ik zal hot u niet wijs maken. Ha 1 Ha heel goed, heel goed, we dervoer de opseller, omniddelijk lot een besluit komend. Ik zal het briefje doen sturen. Doch als gij uw bediening verliest moogt ge dat niet op mijn rekening schuiven. M. Dwijer ging inderdaad aan zijn bureel zitten, en krabbelde het volgende: Volgens geloofwaardige inlichtingen, verneem ik dat Hade, de moordenaar van Burrbank, de boksmatch van heden avond zal bijwonen. Wij hebben de zaak aldus, beredderd dat zijne aanhouding in stilte kan ge schieden, opdat de gebeurtenis voor al de andere dagbladen eene doode letter zou blijven. Ik acht onnoodig cr u op te wijzen dat dit nieuws morgen niet wei nig gerucht maken zal in de streek. Aanvaard, enz. M icha'pl.E,. Dic-ij De uagbiaOSciVrijver steeg in het rijtuig dat buiten aan de deur wachtte, terwijl Gallecher met stille stem zijne bevelen aan den koetsier gaf. Deze moest eerst naar eenen post van kommissionnarissen rijden, van daar den weg van Rigde Ave- 11110 inslaan, de richting van Broad Street nemen, en eindelijk recht door naar de oude herberg Da Arend ren nen, nabij Torresdale. ('t Vervolgt). Van het merkweirdigste dat er voorge vallen is sedert de maend September 1793. Den 3 July (1793) hebben de commis sarissen tot Parys hun begaven in den Temple naer liet vertrek van de weduwe van Louis den XVIe, om haer bekent te maeken het besluyt van 't coinmité van publique welvaert. Nae veel aendringen heeft Marie-Antoinette hun overgele verd haeren zoon, die 1iaer een ander appartement is geleyd, onder de bewa- ringe van den burger Simon. Deze scheydinge is met de grootste aendoe- ninge en gevoeligheid geschied men wilt voor reden geven dat syne moeder, moeie en zuster hem koninklyke eerbe- wyzingen deden. Den 10 dito 's naemiddags heeft de s'.ad Condé zich om een uere overgege ven, nae een blokkeering van volkomen dry maenden. aon het corps van den Prins van Wurtemberg de bezettingo, bestaeude iu 4000 mannen, is tot krygs- gevangen gernaokt en 'men beeft er eene grooto menigte artillerie veroverd. Den 12 dito is tot Parys in zyn buys vermoord, met een mes, Jean-l'aul- Marat, momber van de Nationale Con ventie, door Anne Cordey, geboortig van'St Saturin bij Seez, maer woonach tig tot Caen, omtrent 25 jaren oud, groot en schoon van gestalte en aenge zicht, gekomen zynde uit Normandiëii I naer Parys, om deze moord uyl te wer ken in eene saemenspraeke die sy met hem hadde, drong sy hem een mes in de borst op het gerucht komt syne dienst- maerte Loegeloopen,* 011 Marat heeft geeiio andere woorden meer konnou spreken, als ik sterve.Maer sydie de

De Denderbode | 1915 | | pagina 1