De oorlog lo Ot Solui OORLOG OP ZEE. in Belgie en in Frankrijk Oflimie OastenrijksGtie bericDlen De strijd om de Dardanelles EEN EX ANDER daed liadde begaen, gaot met de grootste stoutmoedigheyd uyt het buys van Marat, maer sy wierd aengehouden. Den 17 dito heeft men uyt Parys ver nomen dat de vrouwspersoon, Anne Cordey, die Marat heeft vermoord, liaer doodsvonnis heeft ontvangen, en tenuyt- voer gebracht wierd. Haer gelaet en haere antwoorde voor de recht.ers zyn wonderbaer geweest. Den 22 dito heeft de bezetting van de stad Menlz 's morgens om vyf neren gecapituleerd. De bezettinge heeft den vrijen uyttocht bekomen, het was negen maenden dat de gemelde stad in de han den der fransche was gevallen, en alle slach van verwoesting onderging. ('t. Vervolgt). Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstoo ieel BERLIJN, 13 Juli ('smiddags). De Franschen vielen ons aan en wierpen een groot getal handgranaten op onze man schappen; de aanval had plaats in de nabijheid der suikerfabriek van Souchez, doch werd afgeslagen. Gelijktijdig mot eenen stormloop tegen het kerkhof, is onze stelling voorbij het kerkhof 600 me ters vooruitgekomen en de Cabaret Rouge» gelegen op den weg van Arras, is insgelijks ingenomen geworden. Wij maakten 3 officieren 'en 215 man krijgsgevangen. Verscheidene vijandelij ke pogingen tot tegenaanvallen werden op krachtig kanon-en geweervuur ont haald en dan ook afgeslagen. Tusschen do Maas en de Moezel heeft de vijand een geweldig kanonvuur ont wikkeld. De vijand viel vier op elkaar volgende keeren 's avonds en een maal 's nachts onze stollingen aan in het Priesterbosch. Die aanvallen mislukten onder hot ge weer- en kanonvuur onzer liniën, aan zienlijke verliezen aan den vijand berok kenende. Oostelijk en Zuid-Oostelijk krijgstooneel BERLIJN, 13 Juli ('s middags). De toe^aud heeft .sedert gisteren, geene wij ingingen ondergaan. WEENEN, 13 Juli 1915. -- Officieel wordt medegedeeld Russisch Krijgstooneel. De algemeene toestand is onveranderd. Italiaansch krijgstooneel Aan het front in de kuststreek hadden gister stelselmatige heftige artilleriege vechten plaats. Een aanval van verscheidene Ilaliaan- sche infanterieregimenten bij Redipuglia werd afgeslagen. De toestand in het grensgebied van Karinthië en Tyrol is onveranderd. van 1870. Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (2 Vervolg) Intusschen was het Januari geworden. Het vijandelijke leger hield Parijs met iederen dag nauwer en vaster ingesloten De levens middelen werden schaarsch. Een Siberische koude heerschte in en om de stad en de arme soldaten die neervielen, soms maar licht gewond, gingen zacht den eeuwigen slaap in, het hoofd beneveld, het lichaam half bevroren. Men ontving geen tijdingen meer. Toch dank zij den gezant van de Vereenigde Sta ten, die in Parijs had willen blijven, bereikte nu en dan een brief zijn bestemming. Ik deed het onmogelijke om aan hout te komen. Voor zijn vertrek per ballon den 9' October, had graaf de Kératzy mij een grooten voorraad toegezonden, maar ik kreeg bijna gebrek. Ik verbood dan ook dat men raken zou aan wat er in de kelders over was, om niet in een ernstig geval plotselings niets meer te hebben. Ik verbrandde al de kleine bankjes van den Odéon-schouwburg, alle houten kisten, die dienden om de tooneelbenoodigdheden te be waren, heel wat oude romeinsche banken, curulische en andere eerezetels die in de gewelven opgeborgen waren, en alles wat mij voor de hand kwam. Eindelijk, begaan met mijn wanhopigen toestand, liet de lieftallige Mel1* Hocquigny mij tien duizend kilo hout zenden. Ik vatte weer moed. Er werd veel gesproken over vleesch, ge- Uit Fransche bron PARIJS, 13 Juli 1915. In den loop van den dag heerschlt.e groote bedrijvig heid op verscheidene plaatsen van het front. In den sok tor bij Arras ondernam do vijand, bij middernacht nadat een groot getal bommen met stikgas geworpen had, top Zuiden van Souchez eenen aanval die mislukte. Een tweede aanval om 2 uro liet hom toe het kerkhof en eenige stukken der onmiddellijke aanpalende loopgrachten te bezetten. Een zeer hevig gevecht met handgra naten speelde zich af in de loopgrachten van het «Compact» ten Zuiden van Neu- ville St- Vaast, zonder beduidende winst voor de eene of de andere zijde Op de hoogvlakte ten Noord-Oosten der Oisc wederzijds kanonnenvuur, dat in het gebied Quennevieres-Nouvron bijzon der heftig Was. In Argonne gevecht met handgranaton en mijnen met ingrijpen onzer artillerie. In Woevre beschoot de vijand heftig Fresnes bij Woevre, met granaten van allen kaliber. Hij poogde verscheidene aanvallen te ondornemen, een bij Sale in Woevre; de andere in het woud van Apremont, bij Vaux-Fery en Tète-de-Vaclie. Hij werd teruggeslagen. In de Vogezen deden de Duitschers eene mijn springen in de nabijheid onzer stel lingen ten Zuid-Westen van Ammorzwei- ler en doden onmiddclijk eenen- aanval met verscheidene kompagniën, die terug geworpen werd. PARIJS, 13 Juli 1915. De vijand be schoot in het Noordon onze loopgrachten voor Lombaertzijde en Niouwpoort. In het Aisne gebied duurt de mijnen- strijd. We deden eenen mijnengang springen, waardoor de vijandelijke mijnengangen vernield werden. In Champagne was de dag rustig. In Argonne was do bedrijvigheid zeer levendig bijzonderlijk in de seklors van Mario-Thérèse, Four-de-Paris, Volante en Haute Chevauchée. Do beschieting der stellingen bij La Fonlenelle en tegen onze vooruilliggende loopgrachten bij den bergpas van Wette- tein, (ten Noorden van Munster) duren voort. Oostenrijksch - Hongaarsch- ft«4lïaaiicroh«- Uit Italiaansch bron ROME. 13 Juli 1915. Ten gevolge van het offensief onzer troepen den mor- gend vroeg van 11 Juli, op de hoogten die de Zuidelijke helling vormen van Torrent Anger, verliet de vijand zijne vooraangelegene stollingen. In de Krn-streek (Monte-Noro) poogde de vijand, in den nacht van 10 tol 11 Juli, tijdens een geweldig onweder, eenen ver rassenden aanval to doen tegen onze stellingen. Hij werd teruggeslagen. Aan de overi ge deelen van het front geeno gewichtige gebeurtenissen. conserveerd volgens een nieuw systeem, welk vleesch noch het bloed noch zijn voedende kracht verloor. Ik zond mevr. Guérard naar het Gemeentehuis van de wijk van het Odéon waar levensmiddelen werden uitgedeeld maar een pummel antwoordde haar,dat als ik die poppenkasterij uit mijn hospitaal zou heb ben weggedaan, mij levensmiddelen zouden worden verstrekt. Inderdaad, was de «maire» de heer Héris- son gekomen met een ambtenaar die een hooge betrekking bekleedde, om mijn hospi taal te bezoekenDe persoon van gewicht verzocht mij de mooie witte Mariabeeldjes van de schoorsteenen en consoles weg te nemen, en ook het Christusbeeld ,dat ik had opgehangen in ieder vertrek waar zich ge wonden bevonden. Op mijn eenigszins over moedig en zeer stellig weigerend antwoord om te handelen volgens den wensch der bezoekers, draaide de befaamde republikein mij den rug toe, cn gaf order dat alles mij moest geweigerd worden op het Gemeente huis. Maar ik was koppig. Ik bewoog hemel en aarde, en ik kreeg gedaan, dat ik ondanks de orders van dien chef ook begrepen werd inde uitdeeling van levensmiddelen Waar is dat de «maire» een heel beminnelijk mensch was. Guérard keerde dus terug, na haar derde bezoek aan het Gemeentehuis, met een jon gentje dat een kruiwagen duwde, met tien kolossale glazen flesschen, waarin dat won derbaarlijke vleesch zich bevond. Ik nam met buitengewoon groote vreugde die kostbare zending in ontvangst, want mijn menschen waren sedert drie dagen zoo goed als ge speend van vleesch en het veelgeliefde door elkaar gestoofde eten was een heel noodige Uit Turksche bron KONSTANTïNOPEL13 Juli. Bij Ari Burnu wederzijdsche beschieting zonder betoekenis. In don namiddag beschoot een kruiser, onder bescherming van torpedóbooten en met hulp van ballons gedurende eenigen tijd zonder gevolg, onzen rechtervleugel waarop het zich terugtrok. Bij Sedd-ill-Bachr artillerievuur met tusschenpoozcn, aan den rechtervleugel en in het center. Onze Anatolische batterijen beschoten werkzaam bij Mortoliman, troepen, bat terijen, luchtschiphallen en vliegtuigen van den vijand. Aan het overige front gebeurde niets gewichtigs. LONDEN, 12 Juli 1915 (Bericht van het Reuterburëel). De bemanning van de stoomvisscherssloep «Syrian» uit Grims by is heden in Grimsby aangekomen. De «Syrian» werd den Zondag morgend door eene Duitsche onderzeeboot getorpedeerd. De bemanning redde zich onder het kanonnenvuur der duikboot. LONDEN, 12 Juli 1915. Bericht van hol Reulersbureel De Amerikaanscho bark Normandio heeft heden in Liverpool 14 man der bemanning der Russische bark Leo aan wal gezel die door eene Duitsche onderzoeboot aan de kust van Peny Brookshire getorpedeerd werd. Fransche torpedojagers als begeleiders van Engelsche schepen Een inwoner van Geneve uit Phila delphia (Vereenigde Staten) naar Geneve teruggekeerd meldt, dat het Engelsehe schip, dat hem in 18 dagen zonder onge val naar Bordeaux bracht.op het groot ste deel der reis door Fransche «torpedo jagers» werd begeleid. KOPENHAGEN, 13 Juli 1915. - De bemanning van den driemastschooner Ellen is gisteren zijne aanleghaven Marstal binnen gevaren. De stuurman vermeldt dat zijn schip Ellen op 6 Juli bij de Kaap Lindesnoes door eene Duitsche duikboot in brand g-schoten word, on de bemanning opge noroen werd door de Zweedsche stoom boot «Nautre», nadat zij 16 uren in boo ten op den Oceaan hadden rondgezwalpt. ROTTERDAM. 13 Juli 1915. Niet 'voAuin FciflbröKShlre riiëlö eene duik boot do Engelsche stoomboot aan en be schoot hem. Een schot trof de vonken-kabien en doodde een matroos. Nadat de bemanning en de reizigers, Waaronder twee vrouwen en twee bin ders, 6 1/2 ure in booten geroerd hadden werden zij gered. Einde van den strijd in Duitsch Zuid-W est-Afrika De strijd in Duitsch Zuid-West-Afrika is feitelijk afgeloopen. I)e Duitsche kola- hulpbron voor de arme gewonden. Óp de flesschen stond een heel opschrift waarin werd aangegeven hoe de flesschen moesten worden opengemaakt «Het vleesch laten weeken zooveel uren, enz. enz....» Mevr. Lambquin, mevr. Guérard, ik, en het heele personeel van de verpleging, waren opgesteld, nieuwsgierig en vol verwachting, om de glazen flesschen heen. Ik gelastte den hoöfdverpleger de grootste open te maken, waarin men, door het dikke glas heen, een heel groot stuk rundvleesch zag drijven in een dik en troebel vocht. Het touwtje, dat het dikke papier vasthield het welk de kurk bedekte werd doorgeknipt, en op het oogenblik dat de verpleger er den kurketrekker in wilde zetten, vloog de kurk er als met een donderslag uit, en een vrèese- lijken stank verspreidde zich door het vertrek. Iedereen sloeg verschrikt op de vlucht. Ik riep de verschrikten en walgenden terug, en hun het opschrift aanwijzend, konden zij deze woorden lezen r «Zich niet verontrusten over den kwaden reuk bij het openen der flesch.» Dapper en berustend vatten wij ons werk weer op, 111 voortdurende walging door de afschuwelijke uitwaseming. Ik haalde het vleesch er uit en legde het op een grooten schotel die daarvoor was meege bracht. Vijf minuten later werd het vleesch blauw, toen zwart en zoo ondragelijk van stank, dat ik besloot het weg te gooien. Maar mevr. Lambquin, bedachtzamer en verstan diger zei «Neen 1 O, neen lieve kind, wij kunnen in den tegenwoordigen tijd geen vleesch weggooien, zelfs geen bedorven vleesch. Laten wij liet weer in de flesch doen en terugzenden naar het Gemeentehuis.IJc volgde haar zeer wijzen raad, en of ik blij male legermacht heeft in handen van. generaal Botha gekapiluïeerd. De overgave geschiedde in zeer aanne melijke voorwaarden voorde Duitschers. Alle officieren in werkdadigen dienst mochten hunne wapens-en paarden be houden en, na op hun eerewoord de verbintenis to hebben aangegaan, zich niet meer in den strijd te mengen, vrij het oord hunner verblijfplaats kiezen. De mannon werden in verschillende plaatsen door de regeering aangewezen, geïnterneerd. Zij mochten hunne gewe ren behouden, doch zonder ammunitie. De reservisten moesten hunne wapens afleveren, doch konden r.a'de verklaring onderleokend tc hebben, aan den oorlog niet meer te zullen deelnemen, naar hunne woonplaatsen terugkeeren en hun bedrijf in hot burgerjjjk loven hernemen. De policietroepen worden behandeld als de militairen. De beambten kunnen zich insgelijks naar hunne woonplaatsen terug begeven, doch mogen hun ambt niet verder uitoefenen en moeten in hun onderhoud voorzien. Alle oorlogsmaterieel moet aan de regeering der Unie overgeleverd worden. Een bijzonder Reutér-telegram meldt nog uit Kaapstad Generaal Bolha ver lengde het termijn voor de overgave tot den 9 Juli om 5 ure 's avonds in tegen overgesteld geval zou de aanyal herno men worden. De Duitschers zagen in dat er geene hoop tot ontkomen meer bestond, en namen derhalve bet ultimatum aan. De gezamentlijke Duitsche legermacht die naar de Unie werd overgebracht, zal aldaar tot einde van den oorlog gevan gen blijven, behalve do gevangenen die op hun eerewoord, in eene bepaalde om geving werden vrijgelaten. Generaal Botha bericht dat de omsin gelingsbeweging zeer moeilijk was om uit te voeren. De Engelsche koloniale troepen moesten dag en nacht marchee- ren, en verre streken, zonder water, gezwind doortrekken. Eeno beredene en eene onberedene in fanteriebrigade zullen in Otavi, de hoofdstad van liet voormalige Duitsch Zuid-West-Afrika, voorloopig garnizoen houden. De Duitsche nota aan Amerika. KOPENHAGEN, 13 Juli. Het blad Nationaltidende verneemt uit Washing ton President Wilson die in eene bergstreek e 110 gezondheidskuur volgt, heeft den tekst der Duitsche nota nog niet gelezen. Do nota zal door den Staatssekretaris Lansing aan den president worden ter hand gesteld en Wilson en Lansing zul len vervolgens samen het antwoord in overweging nemen. De Amerikaanscho bladen brengen voor dat president Wilson de eerste Ameri- kaansche nota over het geval der Luslia- nia zonder tugsclienkomst van Bryan had opgesteld De aanslag te Sofia. Do krijgsraad van Sofia heeft uitspraak gedaan in den bommenaanslag, onlangs was want een particuliere verpleging inge richt op den boulevard Mécficis, die dezelfde walgelijke ondervinding had opgedaan bij het openen van de flesschen, wierp den inhoud op straat. Enkele oogenblikken later had zich een woedende menigte voor het huis verza meld, die voor geen rede vatbaar, beleedi- gingen uitbrulde tegen de «groote lui,» de kale gezichten; de spionnen; die het lekkere vleesch weggooiden, dat voor de zieken be stemd was, waar de honden nu van smulden terwijl het volk van honger kreveerde enz. enz. Men had-de grootste moeite om die onge lukkige dwazen te beletten de heele verple ging onderste boven te halen. En eene arme verpleegster, die uitging, werd mishandeld, gerukt en getrokken en ten slotte half dood geslagen. Zij wilde niet in hare verpleging binnen gebracht worden; -en de apotheker verzocht mij haar op te nemen. Ik hield haar eenige dagen in eene loge op de tweede ver dieping en toen zij hersteld was vroeg zij om verpleegster bij mij te mogen blijven. Ik willigde haar verlangen in en hield haar ook later als tweede kamenier. Dat meisje, zacht, blond, en bedeesd, was voorbeschikt om ongelukkig te eindigen. Zij werd doodgevonden op het kerkhof van Père-Lachaise na de schermutseling van de communards die vervolgd werden door de Versaillanen. Een afgedwaalde kogel had haar in den nek getroffen, terwijl zij lag te bidden op het graf van haar zusje, dat twee dagen te voren aan de pokken was gestorven. Ik had haar meegenomen naar Saint- Germain, waar ik mij gevestigd had geduren de den afschuwelijken Commune-tijd. Ik had mij sterk verzet tegen haar naar Parijs gaan, maar gaf ten slotte toe. Arm kind ('t Verv.)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2