DE Zondag 25 Juli 1915 In oorlogstijd 5 centiemen liel nummer 68sle Jaar N° 4665 KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Kennisgeving. Inbeslagneming van ne nngsivruelten. Paspoorten in België. De Heldendaden van een Loopjongen. Kronyke DENDERBODE f AANKONDIGINGEN: onnementsprijs 3 tranlc s jaars DRUKKER UITGEVER Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. .r. „1.4. r-i Gewone annoncen o.i'; fr. de regel. Men schnjft m te Aalst VAN DE PUTTE-GOOSSENS Vonnissen, sttrf,c»r,l'l/n ent. fr. de ree KORTE ZOÜTSTRAAT, 31 'J her.eilei, v.fe.-ns akkoord Aalst, den 24 Juli 1915. DegëÜeele nieuwe oogst van rogge, tarwe, haver wordt, zooals het reeds met het ho'oi geschiedde, aanstonds voorloo- pig in beslag genomen. lederen verkoop is op voorhand verboden. Tegenhande- lingen worden -met verbeurdverklaring en eene geldboete tot 506 mark gestraft. De betaling voor de hoeveelheden, welke door hot legerbestuur in beslag genomen worden, zal door - Beitrei- bungs-Anerkenntnisse (requisilie-bons) plaats hebben. Deze bons zullen eerst dan geschreven worden, wanneer de hoeveelheden werkelijk aangenomen zijn. I-Ioeveel door de legeroverheid opge- eischt wordt, blijft aan verdere bestem mingen voorbehouden. Gerst zal niet aangeslagen worden. Dezo mag vrij vervoerd worden, maar alleen in het operatie- en etappen gebied van de 4e armee en uitsluitend voor BROUWERS. Iedere uitvoer is verboden. Om speculaties en prijsvermecrdcrin- gen to verhoeden worden wettige veror deningen aller aard, betrekkelijk den graan en hooioogst van dit jaar. in zoo verre deze voor het in beslag nemen in vraag komen, voor ongeldig verklaart. I »eze verordening zal aanstonds in wer king treden. Gent, den 14 Juli 1915. De Etappen-Kom.mandant. In het blad L« Brëxellois van 10 dezer maand, is eene nota verschenen, luidende dat er geene paspoorten meer noodig zijn voor reizen in België. Dat bericht is niet toepasselijk binnen het Etappen- en Operatie- gebied van het 4e leger. Aan de tot hiertoe bestaande voorschriften nopens de paspoorten* bin nen dat gebied is niets veranderd. Hoe zeer ook de Duitsche overheden de bemoeielijking van het verkeer door de paspoorten betreuren, kan er evenwel voorloopig van dien maatregel nog idet worden afgezien. Amerikaansch verhaal (3* Vervolg). Het weer was akelig. Het regende en het sneeuwde, en het nat word aanstonds ijs op den grond. De reporter verliet een oogenblik het rijtuig om zijn briefje te verzenden naar de bureelen van ons dag blad. Dan, eene sigaar aanstekend en de kraag van zijn overjas rechtzettend, dook hij weg in een hoek van de koets. 0 Maak mij wakker als we zullen aan gekomen zijn, zegde hij tot Gallecher Hij wist dat de weg lang was, en dat er dan veel werk op den winkel zou zijn, en hij wilde wat uitrusten alvorens die lastige karwei aan te pakken. Gallecher dacht aan geen slapen hij aanzag dit als een zonde op zulk een oogenblik. De ophitsing en de verwach ting welke de gebeurtenis meebracht, deden zijn oogen schitteren. Het. topje der sigaar van Dwyer gloeide min en min in de duisternis en ging ten slotte heele- maal uit hij was weldra in 't land der droomen. De lichten der winkels wierpen breede klaarte-vlakken op het ijs van den weg, en de vlam der gaz-bekken deed de wondere schaduw van 't rijtuig, van 't paard en van den koetsier op die blinkende oppervlakte meedansen. Na een half uur droop Gallecher ook stillekêns af naar zijn hoekje, en nam een deksel dal hij om zich heen sloeg. De koude werd bijtender een scherpe en ijzige wind floot door de reten der por tieren Eene uur verliep. Het gerij moest ver tragen op de hobbeligheid van sleclit- geplaveide straten, enkele blokken nieuw gebouwde huizen stonden eenzaam te midden van een vlak terrein, bedekt met hoopen assche en stapels briketstee- nen. Bijwijlen, toen zij zichtbaar de uit wijken der stad bereikt hadden, blonken de'gekleurde bokalen eener apotlrekers- vitrien aan het uiteinde van een groep pas opgerichte huizen, en de caoutchouc- frak van een politieman weerglansde in het schijnsel eener lantaarn. Ten langen laatste waren er zelf geen huizen moer te zien, en het rijtuig ver volgde zijnen weg door de velden waar men niets meer kon ontwaren dan half bevroren waterplassen, naakl-getakte boomen en eindelooze hagen. Het fiaker hield een of tweemaal stil, en Gallecher hoorde den koetsier vloe ken om het slecht weder, de slechte baan en heel den hutsepot. Zij kwamen eindelijk ter statie van Torresdale aan. Zij scheen heelemaal verlaten, en de enkele lamp die er aange stoken was. schoot door het donker een bundel bleeke stralen die een deel dei- kaaien, de spoorbanen en as rlggels vol regen-gegllnster, verlichtte. De beide reizigers stonden aandachtig uit te kijken, links en rechts, bij den toegang der statie; en 't was slechts toen zij voor de tweede maal in den licht-kring kwa men dat een man uit de duisternis le voorschijn trad, en hen met eene wijze aarzeling groette. -Ik hen M.Dwcyer, van liet dagblad X, zegde de reporter op vasten toon. Deze jongeling hier heeft Hade ontdekt, en moer dan een reden laat ons veronder stellen dat hij heden avond den boks match zal bijwonen. Wij zouden begeeren dat gij hem in stilte, en zonder in hot minst opspraak te verwekken, bij den kraag kondt vatten, en dit is u gemakke lijk dank aan het aanhoudingsmandaat dal gij op u draagt. Gij zoudt moeten gebaren dat gij hem aanhoudt voor den dief welke gij op dit oogenblik achter volgt. Indien gij daarin toestemt,en er in gelukt hem mee te voeren met den trein voor New-York die om,één uur twintig alhier voorbij stoomt, zonder dat iemand vermoedtwie uw gevangene in der waar heid is, zullen wij u vijf honderd dollars van de beloofde premie afslaan. Doch, indien een enkel ander dagblad, hoe het ook heeten moge. van New-York, van Philadelphia of elders, de aanhouding van Hade verneemt, krijgt gij geen roo- den duit. Begrepen Hefilefiiiger begreep maar al te wel. Hij was er geenszins zeker van dat de man die het vermoeden van Gallecher had gewekt, werkelijk Hade was; en hij was bang eene buil op te loopen indien bij de band kwam le leggen op eenen eerlijken mensch. En in de veronderstel ling dat Gallecher toch liet juiste spoor beet had, vroeg hij zich af of de plaatse lijke politie niet zoeken zou ook een rol te spelen in die zaak. Dwijer die ongeduldig begon te worden, onderbrak hem vrij heftig Wij hebben nu geen tijd om te rede twisten, zei bij. Wij zijn bereid u Hade aan le duiden onder de menigte. Als de match gedaan is, houdt gij hem aan zoo als ik hooger kom uit le leggen dit werkje brengt u 500 dollars aan, en al de verdienste der aanhouding is aan u. Indien gij geen vrede hebt met ons voor slei, zal ik don man zelf aanhouden en ik voer hom mede naar Philadelphia mijn revolver zal dan dienst doen voor aanhoudingsmandaat. Na een oogenblik overleg, verklaarde Hefflefinger zich heel en gansch ter hun ner beschikking. Mei hun drieën stegen zij terug in het rijtuig; doch, daar school hun ineens eene moeilijkheid te binnen welke van aard was om hun plan te doen in'duigon vallen. Inderdaad, booging do opspeur- der in de schuur kunnen binnendringer., aangezien niemand onder hen in het bezit was der 250 dollars welke voor één inkombiljet vereischt waren 1 Alsdan dacht Gallecher op het venster met de houten luik, waarvan de jonge Keppler hem gesroken had.... In geval dat Hade, door vrees terug gehouden,zich niet durfde vertoonen rond den «rink" kwam men overeen dal Dwijer zou uitgaan om Hefflefinger te verwittigen. Indien, daarentegen, Hado onder de toeschouwers was, zou Dwijer aan zijne zijde blijven en hem met een afgesproken leeken verraden. Het rijtuig hield stil voor don donke ren gevel van een huis waarvan al de luiken dicht waren. Daar binnen scheen alles doodsch, en't was van een woinig gezelligen aanblik. Maar op bet geratel der wielen ging de deur open, terwijl door de spleet een warme verkwikkende lichtstraal viel, cn men hoorde eene mannenstem vragen Wilt ge daar 8SRS die uitblazen Waar denkt ge wel te zijn Het was Keppler. Hij heette M. Dwijer welkom met alle mogelijke vriendschap. Dan sloeg de deur op beide mannen weer dicht, en het huis werd opnieuw somber en stil zooals voorheen. Men hoorde niets dan den drop van hel sneeuwwater dat van het dak liep. Gallecher en de opspeurder bliezen de lantaarnen van het rijtuig uit, en brach ten bet paard onder dak in eene lage loods waar voertuigen van allen aard verzameld stonden. Gallecher vatte den koetsier bij don arm, op het oogenblik dat hij het paard bij de andere wilde uitspannen Alzoo niet, kerol zei -hij. Als wij, dagbladschrijvers, van bier zullen ver trekken, hebben wij geen goesting te moeten staan schilderen. Bind uw paard bij de deur vast, en zie wel toe, als gij ons naar Philadelphia terug voert, dat gij niet denkt in een lijkstoet te rijden Do daad bij liet woord voegend, hecht te Gallecher zelf het paard met den toom vast aan de ingangsdeur welke hij open liet: op het gepaste oogenblik zou aldus niels eene snelle afvaart naar Philadel phia verhinderen. De koetsier ging onder het portaal schuilen, en Gallecher in gezelschap van den opspeurder trok achter de schuur weg. - Dat is waarschijnlijk het vensier, zei Hefflefinger en liij wees met de hand naar een breed houten luik eenige voeten boven den grond Help mij om tot daar te stijgen, en ik zal er kort werk mee maken ant woordde Gallecher. Do opspeurder boog hel bovenlijf naar den grond voorover, en steunde met de handpalmen op do knieën Gallecher, op zijn schouders gestegen, hief met zijn mes do klink op die hel veDster naar binnen sloot, en trok het luik lot zich. Dan,schrijlings le paard zittend op den muuh, reikte tiij een hand aan zijn gezel die hem in 't venster kwam vervoegen. Ik doe gelijk een diefzegde Gal lecher, hel hart van vreugde popelend, toen hij zich zonder gerucht in de schuur liet neerzakken. Hij had eerst het raam weer gesloten. ('t Vervolgt), Van het merkweirdigste dat er voorge vallen is sedert de maend September 1792. De vesting van Valencijn geeft zich over. Acht poederwagens ontploffen bij Brussel. Den 28 dito (July 1893) heeft de bezeltinge en citddelle van Valencyn, nae eene belegeringe van 42 dagen, zich by Capitulatie overgegeven aan de ver- eonigde legers de voorseyde stad is door hot schrikkelyk bombardement eenon puynhoop geworden hetwelke een alderdroefste aanschouwinge is. Den 9 A ugusli om vyf ueren nae- miildag, zyn op den steenweg van Ander- lecht, een half quartier uers van Brussel, eenige waegens gelaeden met busltruyd en cartouchen, in de locht gesprongen. De gebouwen daer omtrent zijn toene- mael ingestort, en verscheydene men- scheu zyn onder de puynhoopen begrae- veu andore wooningen wat voorder afgelegen, zyn geheel of ten deele ver brand. De voerluyden, de-kanoniers, die de wagei.s vorzolden en ten minsten twintig peerden zijn in de locht gespron gen. Men rekent dat dezen ongelukkigen toeval aen meer dan vyftig menschen het leven heeft gekost. Z K. H. onzen Gou verneur Generael heeft zich seffens te neerd ter plaetse begeven en beloofd voor*0è ongelukkigs te zullen zorgen. ('t vervolgt). in de Kronijk van Galcsloot vinden wij over die ramp o. in. de volgende bijzonder heden aangeteekend staan Vrydag, wesende den 9 Augusti, is in den naemiddag, buyten de Anderlegtsche poort, omtrent Curegem, een droef malheur opgestaan, ten opsichte dat er acht waegens gelaeden met buyscruyt en cartytsen waeren staende op den casseyde omtrent de brugge, welck poeder in brand geraektis... Dit mal heur is gebeurd nae den middag tusschen 4 en 5 uren, alwaer dat men rekent gebleven te syn meer als 50 menschen, en omtrent 20 peerden, als ook eenige koeybeesten dewelke in de -bygelegene weyden waeren staende. De huysing der twee molens, en de huysing der herberge genaemt Sint Huybrecht laegen in eenen molhoop, door welck malheur de burger Moerenhout syne huysvrouwe ver loren heeft, en ook 3 kinderen, den welcke met syn huysgezin was woonende op den eersten molen.Op den tweeden molen woonde synen broeder, denwelcke 4 kinders verloren heeft... De deksteenen der brugge tusschen de twee molens, waren 20 a 30 stappen gevlogen in de naeste weyden. Het sal oock aen den leser ongelooflyk scheynen dat er in dien moment eenen waegen was staande op den bygang der herberge genaemt Sint Huy brecht, den welcken gelaeden was met terwe en eenig volk dese waeren op den selven bezig met drinken omdat sy de laetste terwe van hunnen oogst op hunnen waegen hadden, en syn allen overwagts met (te midden van) volle vreugt in de locht gesprongen, ofte hebben in 't drinken (terwyl sy dronken) hun leven verloren. Welkers cadavers men daer- nae gevonden heeft in de naeste weyden, te vergelijken bij verbrande wilde verkens. Het selve malheur is gebeurt aan den burger Speltoir, den welcke hem in dien moment begeven hadde naar de herberg Sint Huy brecht sijnde gelaeden met eene kruyke gene- vel; het selve is ook gebeurt aan den herber gier, woonachtig in den Klcyncn Baert, denwelcken ook in dien moment op den selven cassyde was, alwaar hij ook zyn leven verloren heeft, en soo voorts vele anderen die ons onbekend zyn want men sag de cas seyde en de bygelegene weyden vervuld met cadavers soo van menschen als van bees ten.... Men sag de kloosters ook daer naer- toe begeven met hunne spuyten, gelyk in dien tyde alhier 't gebruyk was, om het over- blyvende poeder teenemaal uyt te dooven Enz. enz.

De Denderbode | 1915 | | pagina 1