Een Schoone Plechtigheid Zondag I Au gusli l!lla In oorlogstijd cenliemen hel nummer 68s" Jaar 4664 KATHOLIEK XII I WS- EN AANKON D1GINGSBLAD De Heldendaden van een Loopjongen. OORLOG in Belt/ie en in Frankrijk QIïlGieele OosienrljksciiB Benemen DENDERBODE onnemcntsprijs 3 frank 's jaars DRUKKER-UITGEVER Kleine één Ir. Men schrijft in te Aalst VAN DE PUTTE-GOOSSENS óüo'Vr. de reKe 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 31 Juli 1915. Aandoenlijk en grooisch was liet schouwspel dat St. Martens tempel ons bood, Maandag 11., tijdens de plechtige hoogmis voor het Vaderland, waarin 01a ziclerust werd gebeden voor zijne gesneu velde helden, om zegen en sterkte voor zijne zonen. De ruime tempel, zoo edel van lijn en majestatisch in den rijzigcn vlucht zijnet- pijlers en bogen, was tot stampens toe gevuld met eene ingetogen menigte, bo ven wier hoofden de nu en dan doorbre kende zon kleurige lichtspelingen liet golven door de reuzige glasramen. De ernst en de wijding van dit uur. waarin die duizenden één hart en één ziel werden in een gemeenschappelijk leed en in eene gemeenschappelijke lief de, lag op elks gelaat te lezen. In smeekenden, smachtenden drang welden de gebeden op.... De wierook wolkte de hoogten in... Zang en orgel- spel stroomden uit in een vloed van schrijnende klanken, waarin als de wee klacht van verre scharen kwam aanrui- sehen, of het noodgehuil van stervenden en gewonden opzwalpte... Neen dat speelde het orgel nietdat zongen die stemmen niet. Doch, het waren wij, voor v?\cv_ye:-- beelding het visioen van het slagveld in bloedige verten ging dagen, die meenden in dien brecden stroom van orgelmuziek en mannenkoren, eenen echo te hooren aanrollen van liet akelig doodenplein gin der ver. Het was eeu roerend oogenblik toen na de Consecratie (zooals do Z. E. H. Deken het een weinig te voren op den predikstoel had komen vragen) enkele zilveren kinderstemmen op het oksaal den zang «Paree Domine- aanhieven die dan verder door al het volk werd overgenomen, en tot driemaal toe, in een smeek end crescendo herhaald. Doch vooral aan het einde dier onver- geetbare mis gingen de ontroering en de geestdrift in lioogegolven van geluid ten hemel stuwen,toen de prachtige liederen Zegen het land, 0 Heer- van Opsomer, en Belgie's noodkreet tot het H. Hart- van onzen kapelmeester Volc- kaert, gedragcu op duizenden stemmen, en op de klankrijke diepe bassen van het orgel in de volle schoone ontplooiing eener simpele, meeslepende melodie,door het kerkschip opbruischten. Daarna, terwijl do onafzienbare me nigte beeldstil en tot trauens toe bewogen zat te luisteren, voerde de Heer Volc- kaert met meesterhand eenige vaderiand- sche zangen op zijn heerlijk orgel uil. Een spel zoo fijn en zuiver als kantwerk, dat ons in zijn scliakoeringen van klare en donkere tinten,klagende en jubelende, teedere .en maunelijk-fiere akkoorden, de lijdende en bloodende, doch krachtige en onsterfelijke Ziel van het vaderland afschilderde en weerspiegelde. De aandoening doorsidderde al de diepten van ons wezen toen aan t slot, in een schitterend apotheoos, de zege- marsch uit de Klokke Roeland - van Edg Tinei, in een hel geschetter en ge klater van fanfaren, waar tegen de daverende bassen der 16 voetpij pen met machtige, vroolijko furie opworste den, losbrak boven onze hoofden gelyk de stralen-gl'orio eener rijzende zon En na die indrukkende hoogmis,waar in het zoo opbeurend had geklonken Open, o Heer, uw zeegneud hand Over hot volk, don vorst, het land I -, de ziel gesterkt, hot hart getroost, de hoop verlevendigd, rustig en kalm, zoo keerde elkondeen huiswaarts. Doch, in de blikken lag de weerschijn der begci'slering die uit het binnenste van ieders gemoed oplaaide. {Amerikaansch verhaal). (4® Vervolg). De schuur was zeer ruim links en rechts stonden reeksen hokken getim merd, waar paarden en koeien sliepen. Voor iedere reeks had men hooi opge hoopt en de verschillende hokken waren verbonden door houten stijlen die insge lijks hooibundels droegen. In 't midden was de rink aangebracht. Die rink maakte eigenlijk een vierkant uil, met eene laag zaagmeel bestrooid, en aan alle zijden afgespannen met een dikke koorde welke men aan houten staken had vastgemaakt. Gallecher kon aan het verlangen niet weerstaan om binnen te dringen in (ien rink. Hij sprong vorscheidene malen op in het zaagmeel, alsof hy zich overtuigen wilde dat dit alles geen droom was dan voerde hij eenen dans uit, en daarna be gon hij togen eenen onzichtbaren tegen strever zoodanig te boksen dat de op- spcimler die dacht dat hij het op hem had gemunt, ijlings aftrok naar den achter grond der schuur. •Eïï' Bily-Zchk ^cl!-^; - den waan verkeerde dat hij zijn ingebeel- den tegenstrever kwam te kloppen, volg mij.» Zijn gezel volgde hem aanstonds op de hielen. Gallecher klauterde op een der hooitassen, dan kroop hij voort over dc dwarshouten en strekte zich in gansch zijne lengte uit. I11 deze houding kon hy, met het droog gras even te verschuiven, gemakkelijk zien wat er onder hem ge beurde zonder zelf gezien te zijn. »Is dat niet voel beter dan eene eerste logo in den schouwburg vroeg de kleine deugeuiet. Dan spreken zij geen woord meer, en knabbelden stroopijltjes oin den lijd te dooden, terwijl zij van tijd tot Lijd op eene andere zij gingen liggen, ontzenuwd door het wachten. Twee lange uren verliepen. Reeds tienmaal len minste, had Gale- clier in groolo. spanning on zonder te durven ademen hel oor geleend, toen eouig verdacht gerucht zich op het hof deed hooren en lmm vermoeden liet dat zij hel waren. Maar telkenmale was er niets gebeurd, en hij ging opnieuw aan 't dobberen tus- schon twijfel en. vrees. Misschien had de politie lont geroken en eene algomeeue klopjacht bij Keppler gedaan. Misschien ook was do match uitgesteld, of moest hij toch nog dezen nacht plaats grijpen, doch zoo laat, dat M. Dwijer met zijn verslag nooit meer ijitijds zoo kunnen klaar komen voorde laatste uitgaaf van hun dagblad. Zij kwamen éindelijk toch, voorafge gaan door twee mannen die aan beide kanten der groote schuurpoort gingen post vallen. -Laat ons spoed maken, mijne heeren, zegde eeu van hen, sidderend van koude. Deze poort moet niet langer openstaan dan 't uoodig is.» Het publiek was niet zeer talrijk, maar van een wonderlijk-fijnen keus. Men bemerkte daar, ouder de boks- maunen van beroep, club-en bourslieden, eenige politieke hoeren, een beroemde kluchtspeler met ziju impressario, lief hebbers deel makende van alhlctisclie vereenigingen, en rustige bedaarde •sportsmen» uil al de steden van t land. Ei: tusschen al die lui welke vol waren van den match waarvan Zich al de span nende bed rij ven gingen ontrollen, bevond zich ook Hade met Dwijer dicht aan zijn zijde. Hade met bleeke en dicp-angstige trekken, zijn ontsteld gelaat overscha duwd door eene reizigersklak en zijn kin weggestopt in eenegrooten wollen sjerp, had toch durven komen in dc hoop van Keppler daarmede een blinddoek 0111 te binden, en hij draaide steeds rond de toeschouwers met eenen gejaagdon slap, het gevaar snuivend en ziek van schrik. Nauwelijks had Hefflefinger hem be merkt of hy rechtte zich op handen en ellebogen, gereed om naar beneden te springen en zijn gevangene bij den kraag te pakken, Wilt ge daar eens rustig blijven bromde Gallecher. Geen enkele politiea gent ter wereld zou het drie minuten houden onder die kerels daar 1 Traag, en al met tegenzin, liet de opspeurder zich weer in het hooi zakken; doch, gedurende gansch de lange worste ling die nu volgde, bleven zijn oogen zonder ook maar éénmaal af te wijken, op den moordenaar gevestigd. Dc weddingen gingen hun gang een helsche gang en al die mannen spron gen zoo gek met do bankbiljetten om, dat Gallecher zich afvroeg of zij allen niet plots eenen slag van den molen go- kregen hadden- Twee kerels van zeer bedenkelijk UïtérnjK. \Vierpcn hunne hoeden in "den rink. Hij dit gebaar, laatste overblijfsel der oude riddertijden, begreep de mpnig- te dat liet spel op den wagen ging en zij juichte stormachtig toe. Dan drumde iedereen schielijk naar voren en oen bewonderend gemompel, veel vleiender nog dan de vorige toe juichingen, steeg uit do toeschouwers op toen zij de twee tegenstrevers den rink zagen binnen treden die thans, ontdaan van hunne lange overjassen, in al hun brutale gespierde schoonheid te midden van hel strijdperk geplant stonden. «I11 positie !- klonk het bevel van den matchbestuurder. Op het oogenblik dat beide mannon voor elkander gingen staan, werd het doodstil iu do bleek verlichte schuur en men hoorde niets anders meer dan den rogon die op het dak trommelde, terwijl een paard in zijn hok roerde. «Time riep de bestuurder. De twee mannen beloerden elkander het duurde nauwelijks een sekond, en dan gingen zij onmiddelijk tot den aan val over. Een lange arm ontspande zich met de onweerstaanbare kracht der zuigerslang van eon machien. en men hoorde den bons van een gebalde vuist op hol blooto vlcesch. Een .onderdrukte zucht van wulpscli, wild genot ging op uit het publiek de groote strijd ving aan. Het zoif ous te ver leiden moesten wij al de wisselende kansen er van beschrij ven. Zeggen wij enkel dat na een uur van wanhopige worsteling, de kampioen begon te verzwakken zijn tegenstrever welke hij eerst met spot overladen had en als een waardeloozcn strijder behan deld, en die ten andere niet hoog aauge- teekend stond bij de meeste toeschou wers, scheen thans een gemakkelijke overwinning to zullen veroveren onder zijne onverbiddelijke, juiste en rake sla gen verflauwde de kampioen al meer en meer. Hel publiek had alle deftigheid en koelbloedigheid verloren. Op het aan dringen en lietsmeekcn van Keppler die hen lot stille aanmaande, antwoordden zij inet vloeken of een afgebeten kreet van razernij alsof de vuislbonken op hun eigen lijf neerregenden of soms ook met een rot vreugdegeschator. Zij trappelden en liepen rond den rink, en volgden met gansch hun lichaam al de bewegingen van hunnen favori. ('t Vervolgt.) Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel BERLIJN, 27 Juli. De Franschen deden te vergeefs flauwe aanvallen met handgranaten ten Noorden van Souchez; do ontploffingen in het gewest van Le Mesnil, 111 Champagne, waren zonder uitslag. In Westelijk Argonne, hebben wij eenige vijandelijke -loopgrachten be zet. Het bombardement van Thiaucourt beantwoordende hebben wy opnieuw Ponl-a-Mousson gebombardeerd. I11 do Vogeezen maakte de vijand zich gisteren avond meester van onze voor aangelegen loopgrachten op den Linge- koff, ten Noorden van Munster. In de nabijheid van Roncq, ten Noord- Westen van Tourcoing, werd een lucht- vlieger verplicht neder to dalen 't zelfde geschiedde met eenen Engelschen lucht- vlieger in do nabijheid van Péronne. De u.óUteniieii weraen Krygjgevaiigen genomen. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, -27 Juli Een vooruit rukken in de richting van Mitau werd door ons afgeslagen. Tusschen Pozwol, ten Noorden van Milau en den Niemen, achtervolgen wij den vijand die in aftocht is. Dc Russen poogden gister onze troepen achteruit te dringen, die vooruitgetrok ken waren tot over deNarew.De Russen violen, in groot getal, onze troepen aan op do linie van Koworowo, ten Oosten van Rozau Wyskow-Serock ten Zuiden van Pultulsk). De Russische aanval mis lukte volledig 3,519 Russen werden krijgsgevangen genomen en 13 mitral- jéuzen gekaapt. Ten Oosten en ten Zuid-Oosten van Razan rukten onze troepen vooruit, naar het Oosten toe en achtervolgden den achloruilgeslagen vijand. Aan den Prul, ten Zuid-Oosten van Pultulsk duurt hot gevecht voort met hardnekkigheid. Vooraan Novogeor- giewsk en Waarschow, valt geene ver andering aan te stippen. Zuid-Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 27 Juli. Niels nieuws vooraan Iwangorod. Ten Noorden van Hrubieszow, verjoegen wy den vijand uit verschillende plaatselijkheden en wij maakten 3,941 Russen krijgsgevangen, waaronder 10 oflicieien. Verder is de toestand bij de Duitsche Iroepen van ge neraal veldmaarschalk von Mackensen onveranderd. (NOTA. De Prutstroom, in onze modedeeling van heden vermeld is eene bijrivier van de Bug). WEENEN, 27 Juli. Officieel wordt medegedeeld Russisch Krijgstooneel. Sedert de inneming stormenderhand van Sokal door onze troepen, word ten Zuid-Oosten der stad gestreden om liet bezit eener boogie, die voor het verge makkelijken van het oversteken van den Bug, bijzonder gewichtig is. Gisteren namen onze dappere regimen ten stormenderhand deze stelling waarbij

De Denderbode | 1915 | | pagina 1