BiissisMirKtisoorii] Russiscn- Doiiscne Oorlog. OP ZEE. Italiaanschc Oorlog. Be strijd om de Dardanellen. f Doodsheet de kens mei porlret In Bromure. Pfioiotypie en andere. EEN EN ANDER wij 20 officieren en 3000 man gevangen namen en vijf machienengewcren buit maakten. De gevechten ten Noorden van Hru- biefzow gaan met welslagen voort. Ver der is de toestand in het Noord-Oosten onveranderd. Italiaansch krijgstooneel Onder beschieting van het massaka- nonnenvuur gisteren vroeg geopend vie len de Italianen de hoogvlakte van Doberdo met versterkte kracht nogmaals aan. De bestorming mislukte onder grootere verliezen dan vroeger. Na verbitterde nagevechten bleven onze troepen ook dezon negenden slagdag in het volle bezit van alle hunne kampstellingen op den hoogvlakterand. Op de overige deelen van het Kust- landsche front, alsook'in het Karintische en Tyroolsche grensgebied heeft zich niets gewichtigs voorgedaan. Uit Fransche bron PARIJS, 26 Juli. In den loop van den nacht hadden enkel artilleriegevech ten plaats in de streek van Soissons en tusschen Aix-Noulettes en Souchez. In het bosch van Ailly, gevechten met handgranaten van loopgracht tot loop gracht. Aan Hartraansweilerkop beschieting. Onzo luchtvaarders wierpen granaten en vliegerspijlen op Natillois ton Noor den van Monfaucon. PARIJS, 27 Juli. In Artesië neemt het kanonnenvuur in hevigheid af.Eenige bommen van groot kaliber werden op Arras afgevuurd. In Champagne en op het front Perthes- Beauséjour, 'mijngevechten in welke wij de bovenhand behouden. In het Priesterbosch hevig kanonnen- vuur. Pont-a-Mousson werd weer be schoten. De vijand beschoot evenuens verschei dene malen bij Ban-de-Sapt zijne verlo rene stellingen. Uit Russische bron ST PETERSBURG, 25 Juli. In de streek van Mitau werd den 23 Juli geen govecht geleverd. Meer Zuidelijk aan het front Janiszki- Schaulen-Rossienic, gaat de tegenstander Aan het Narew-front sloegen wij in den nacht van 23 Juli eenen aanval af van den vijand op den linkeroever der Pissa, trots aanwending van granaten met stikgassen. De vijand deed uiterste pogingen om aan het front Rjani-Pultusk de Narew te overschrijden. In die streek wordt een hardnekkig gevecht geleverd. Aan de Weichsel geeuo gewichtige veranderingen. Wij sloegen eenige vijandelijke aan vallen af tegen Novo Georgiewsk en Iwangorod. Tusschen de Weichsel en de Bug had in de streek van Lublin, den 2B Juli, heftig artillerievuur plaa's. De vijand poogde vooruit te rukken in de richting van Belzyce. Aan hel front Cholra-Woislanioe hard nekkige gevechten. In den nacht van 23 Juli" deden onze troepen talrijke tegenaanvallen, waarbij zij meermaals tot aan de vijandelijke artillerie-stellingen kwamen, doch' zij konden tengevolge van de verhoudingen in den strijd, de kanonnen die de vijand prijs gaf, niet medenemen. De vijand trok eene groote legermacht te zamen in de streek van Grubeschow deze troepen konden zich na hardnek kige gevechten eenigzins naar het Noor den uitbreiden. Aan de Bug, bij Sokal duren de ge vechten voort. het vroegere front bleef onveranderd. ST-PETERSBURG, 26 Juli. In den omtrek van Mittau goene veranderingen. De vijand zet zijne opmarsch op de baan van Schaulen en Rossiennu in de richting van Ponewjefseh voort daar en aan de Lawenarivier werden op 24 Juli gevechten geleverd. Op het Narew-front ondernam de ijand in den loop van den nacht en in den morgend van 24 Juli eene reeks ver bitterde aanvallen langs den Oost-oever der Pissa en in den omtrek van Ser- vonka. In den soktor tusschen Ostrolonka en Roschan wezen wij eveneens pogingen van don vijand om den Narew op zekere punten te overschrijden af. In den sektor van Rofschan Pultusk gelukte het den vijand op 23 Juli een deel zijner krachten op den linker Narew- oever te werpen hij zoekt zich daar te vestigen. Op den linker Weichsel-oever onder nam de vijand aanvallen in de richting van Piaseczno. Tusschen Weichsel en Bug werd de vijand door onze tegenaanvallen gedwon gen halt te maken. Hij nam het offensief in den omtrek van Hrubieschow, waar onze troepen in den nacht van 24 Juli en den volgenden morgend, de vijandelijke aanvallen tegen het front Wojslawice-Gorodlo aisloegen. Op den Bug, de Zloto-IJpe en op den Dniester geenerlei gevecht, behalve aan van hot dorp Dubro1" een bloedige piaatsenjüe strijd afgespeeld Werd. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Italiaansch bron ROME, 24 Juli. In den nacht van 22 Juli heoft een onzer bestuurbare lucht ballen bommen geworpen op Polaj (San Pelagio) en op Nobresino. Telkens keerden de bestuurbare lucht ballen ongedeerd terug,alhoewel zij door een geweldig, vijandelijk kanon- en ge weervuur werden aangevallen. Dezen morgend, bij het krieken van den dag, had de vijand een verkenner oorlogschip en eenige torpiljeurs gezon den om Ortona te boinbardeeren, alsook eenige gedeelten der ijzerenweglinie en de eilanden van Tremiti, Uit Russische bron ST-PETERSBURG. 27 Juli. Aan de kust wezen wij een Turksch gedeeltelijk offensief tegen onzen rechtervleugel af. Bij Much zijn op een breed front ge vechten aan den gang. Op de overige deelen van liet front geen govecht. LONDEN, 26 Juli. Volgens een be richt uit Capewrath werd de Fransche stoomer Danaé 1505 ton, ten Noord- Westen van Capewrath, door twee Duil- sclie duikbooten in den grond geboord. De bemanning werd naar Stornaway gebracht. De stoomer Firth (406 ton), van Aberdeen, werd getorpiljeerd. Vier leden der bemanning werden gedood. I)e ove rige zes werden aan land gezet. Ook do stoomvischsloep Triton van Aberdeen is verloren gegaan Volgens het bericht der admiraliteit werd de kapitein gedood. Vijf mannen verdronken. De stoomvischsloepen Henry Charles», Kathleen Activity en Prosper werden de slachtoffers van Duitsche onderzeeërs. De bemanningen werden aan land gezet. Uit Grimsby wordt gemeld dat de stoomvischsloep Perseus - Zaterdag in de Noordzee in de lucht vloog. De negen koppen dor bemanning werden gedood. Uit Turksche bron KON STA NTINOPEL, 25 Juli. Het hoofdkwartier deelt mede Aan het Dardanellenfront bij Ari Burnu, wederzijdscho mijnengevechten. Den 24 Juli werd eene vijandélijke landings plaats beschoten Bij Sedd-ill-Bachr, zwak vuurgevecht. Onze artillerie dwong eene vijandelijke hett-wHoor^ballv.. V-lru tHSSfcS'i iën HlS- sarlik,- vóór onzen iinker vleugel van opstellingsplaats te veranderen en bracht haar tot zwijgen, wanneer die batterij liet vuur hernam. Aan de overige fronten niets van beteekenis. KONSTANTINOPEL, 26 Juli. Het hoofdkwartier deelt mede 's Voonniddags om 8 ure brachten wij de Fransche duikboot Mariotte tot zin ken in de /ae-engto van de bemanning werden er 31 gevangen genomen. Bij Ari Burnu wierpen wij op 24 Juli bommen. Zij veroorzaakten brand in de vijandélijke loopgrachten. Op 25 Juli vernielde onze schutterij deed zeker dienst als mikpunt voor den vij and, want zij schoten met eene verbazende juistheid, en herstelden hun schot zoodra een bom een beetje afweek van de omgeving van het Luxembourg. Wij kregen op die manier meer dan twaalf bommen in een nacht. Die akelige bommen leken, als zij in de lucht barstten, op een feest-vuurwerk. Maar dan vielen de lichtende scherven zwart en moor dend neer. Georges Boyer, die toen een jong journa? list was, kwam mij opzoeken in het hospi taal, en ik vertelde hem van die angst-aanja gende schoonheden van den nacht. O dat zou ik wel eens willen zien zei hij. Kom dan van avond tegen negen of tien uur, dan zal 't u zien. Wij brachtten verscheidene uren door aan het kleine ronde raam van wat mijn kleed kamer-loge was, dat uitzag in de richting van ChJtillon. Van dien kant af schoten de Duit- schers het meest. Wij luisterden in het stille van den nacht, naar de gesmoorde geluiden die daar vandaan kwamen dan, een licht, een geweldige slag, en de bom kwam op ons aan, vallend voor uit, achteruit, barstend op het doel af in de lucht. Een keer hadden wij maar net den tijd om ons snel terug te trekken, en zelfs trof de luchtverplaatsing ons zoo hevig dat wij een oogenblik onder den indruk waren van ge raakt te zijn. De bom was terecht gekomen juist onder mijn kleedkamer, had de kroonlijst geraakt, waarvan zij een stuk meesleepte in haar val naar den grond waar zij zachtjes ontplofte. Maar wat was ik verbaasd toen ik een zwerm kinderen zag aanvallen op de gloei ende stukken, als een zwerm musschen op de versche paardendrek wanneer er een rijtuig is voorbijgegaan. Die kleine vagebon- oen deel der vijandelijke loopgrachten en draadversperringen rechtover onzen lin kervleugel. Zij beschoot de stollingen en de achterliggende- verbindingen van den vijand en bracht hem beduidende ver- ltezen toe. Bij Sidd ul Bachr linie-vuur met onder brekingen de vijandelijke artillerie wendt verder strikbommon aan. Op 25 Juli nam bij Sidd ul Bachr eene kleine Tursche verkonningsafdeeling van den linken vleugel een deel van eene vijandelijke loopgracht in, vernielde de verdedigers, maakte 400 geweren met voorraad buit en zakken met bommen. Onze kusthalterijen beschoten de stol lingen en het kamp van den vijand aan de kust bij Sidd ul Bachr, met goeden uitslag. De vijand antwoordde^ zonder uit werksel. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op het lazaret van Halil Pascha, hoewel hel sein van de Roodo Halve Maan, hori zontaal over het lazaret gespannen was en duidelijk zichtbaar. Op de andere fronten niets meldens waardigs. BLIJVENDE GEDENKENIS. Zeer matige prijzen. Verkrijgbaar ten Bureele van De Denderbode, 31, Korte Zoutstraat, Aalst. Belgische Vluchtelingen te Amsterdam. Een telegram uit Amsterdam zegt dat de Belgische vluchtelingen, tot heden toe onderlioudin op kosten der stad inde Oldenzaal, tegen 1 Oogst in België moe ten teruggekeerd zijn en dat, zoo zulks niet volbracht wordt, zij in een inter- nceringskamp zullen opgesloten worden. De Landstorm in Nederland. De Tweede-Kamer der Nederlandsche Staten Generaal heeft Vrijdagavond met 55 tegen 13 stemmen een regeeringsont- werp tot nadere uitbreiding van den lancretorm aangenomen. Valsche nikkelstukken van 25 centiemen, jaartal 1913. zijn in omloop. Zij zijn loodkleurig en goed her- kennelijk. Het publiek wordt verzocht bij de ontvangst v;m dergelijke stukken do policie te verwittigen. Priesterlijke Benoemingen. BISDOM GENT Zijne Hoogweerdighoid de Bisschop heeft benoemd Onderpastoor te Vracene, den E. H. Eeckhout, onderpastoor te Michelbeke op Sint IJaafs, te Gent, den E. H. Nys- sens, onderpastoor te Beveren -Waes. den betwistten elkander de overblijfselen van het oorlogstuig. Ik vroeg mij af wat zij daarmee konden doen. «Of zoek maar niet ver, zei Boyer die kleine hongerlijders willen ze verkoopen En het was waar. De op inlichtingen uitgezonden verpleger bracht een kind van een jaar of tien mee. «Watwilt ge daarmee doen, ventje?» zei ik, hem het nog warme en nog gevaarlijk scherpe stuk van de bom afnemend. Ik ga het verkoopen I Waarvoor Om een beurt te koopen bij de vleesch- uitdeeling Maar je waagt er je leven mee, ke reltje Soms volgen de bommen heel gauw op elkaar. Waar was je dan toen deze bom gevallen is Ik lag op den rand van den steenen muur waarop het hek staat. En hij wees naar den tuin van het Luxem bourg tegenover het Odéon, aan den kant van den ingang voor de artisten. Wij kochten dezen jongen al zijn restjes af, zonder hem een raad te durven geven die misschien verstandig leek. Maar waarom ook aandringen op verstandig zijn bij dit kleine schepsel, dat enkel hoorde spreken van doodslaan, wraak en vergelding en dat alles volgens de eer, het geloof, volgens het recht En was het ook wel mogelijk zich te beveiligen Allen die den faubourg Saint-Germain bewoonden, waren er aan blootgesteld plat geschoten te worden, want nog gelukkig kon de vijand alleen maar van dien kant Parijs beschieten, en niet eens overal daar. Onze wijk was wel verreweg de gevaar lijkste. ('t Vervolgt). van 1870-71 Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (4* Vervolg) Toen hij weer bijgebracht was, vroeg ik hem of hij iets verlangde, maar hij ant woordde met geen enkel woord. Ik dacht dus dat die man geen fransch verstond, en daar in het hospitaal niemand was die duitsch sprak, stelde ik het uit tot den vol genden dag om iemand te laten komen die zijn taal kende. Ik moet zeggen dat de arme man slecht ontvangen werd door zijne zaal-genooten. Een soldaat, Fortin genaamd, drie en twintig jaar oud, een echte Parijsche jongen, shaaksch, vof dolle streken, grappig en goedhartig, hield maar niet op den jongen Duitscher uit te schelden maar deze ver roerde zich niet. Ik ging herhaaldelijk naar Fortin toe, hem verzoekende te zwijgen maar 't was -tevergeefs. Opgewonden door het lachsucces dat hem te beurt viel bij iede- ren nieuwen zet, begon hij telkens weer, waardoor hij de anderen belette te slapen, terwijl hij als een dolleman in zijn bed woelde, en een vloek uitstootte, als eene te wilde beweging hem pijn veroorzaakte want dien armen kerel was de heupzenuw door een kogel verscheurd, en hij leed on dragelijke pijnen. Na mijn derde, onvruchtbare aanmaning tot stilte, droeg ik den beiden verplegers op hem naar eene kamer over te brengen, waar hij alleen zou zijn. Hij liet mij roepen en beloofde mij den heelen nacht rustig te zullen zijn. Ik herriep mijn opdracht en hij hield woord. Maar den volgenden dag liet ik Franz Mayer overbrengen naar een kamer waar een jonge Bretagner lag, die een schedel breuk had gekregen door een stuk van een bom, en voor wien de grootste rust noodig was. Een van mijn vrienden, die heel goed duitsch sprak, kwam om van den Sileziër te vernemen, wat hij wellicht zou wenschen. Het gezicht van den gewonde klaarde op toen hij zijne taal hoorde spreken, en toen, zich naar mij toe keerend, zei hij Ik versta heel goed fransch, mevrouw, en als ik al de afschuwelijkheden die uw fransche soldaat uitbracht, kalm heb aange hoord, is dat omdat ik weet dat u het geen twee dagen langer kan uithouden, en ik zijne verbittering begrijp. En waarom denkt u dat wij 't niet langer kunnen, uithouden Omdat ik weet dat het al zoo ver geko men is dat u ratten eet. Dokter Duchesne was juist gekomen en verbond den gewonde die een afzichtelijke wond had boven de dij. Nu, beste jongen, als de koorts af is zal je een lekker kippenboutje te eten krij gen.» De Duitscher haalde de schouders op. Drink intussch'en dit maar eens, en zeg eens hoe of je dat smaakt. En hij bood hem een glas water aan, met wat van dien uitstekenden cognac er in dien de prefect mij gezonden had. Dat is trouwens het eenige drankje dat ooit door mijne solda ten gebruikt is De Sileziër zei niets meer maar hij zette een gezicht, vastberaden en gesloten, van iemand die weet maar niets wil zeggen. Intusschen gingen zij maar voort met ons te bombardeeren. De vlag van het hospifaal

De Denderbode | 1915 | | pagina 2