Rssslseft- Diillsefie Oorlog. ParljsliliMtBelGgerlng Officieele OoslenrijKscfie Dericliten Italiaausche Oorlog. De strijd om de Dardanelles vangen werden gemaakt, bereikt het cij fer 1250. Twee mitraljeuzen werden buit gemaakt. In de richting van Lomza, hebben wij veldgewonnen tijdens gunstige gevechten Omtrent 3000 Russen werden krijgsge vangen gemaakt. Daarenboven werden er kleine gevech ten geleverd welke ook een gunstig verloop hadden voor ons, aan het front van Narew on voor Warschow. Onze bestuurbare luchtballen, welke in het Oosten samengetrokken waren, heb ben doeltreffende aanvallen bewerkstel ligd op de ijzerenweglinie ten Oosttfn van Warschow. Zuid-Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 3 Oogst ('s middags). Lui tenant-generaal von Woyrsch heeft met zijne Duitsche troepen de stellingen cler brughoofden uitgebreid aan den Oostelij ken oever der Weichsel. 750 Russen werden krijgsgevangen genomen. De Oostenrijksche-Hongaarsche troepen van generaal von Koevers, welke onder zyne bevelen staan vooraan het westelijk front van Iwangorod, hebben een voor deel behaald door zich eenen weg te banen dwars door de rangen van den vijand zij hebben 2,300 krijgsgevanen gemaakt, 32 kanonnen genomen, waaronder 21 van groot kaliber en 2 mortiers. De vijand hield gisteren nacht stand voor de legerkorpsen van goneraal veld maarschalk von Mackensen, in de lijn Nowo-Alexandria-Lenczna (ten Noord- Oosten van Gholm). 's Namiddags werden die liniën door gebroken ten Oosten van Lenczna en ten Noorden van Gholm. De vijand begon dus 's nachts zijne stelling te ontruimen op het grootste deel van zijn front Alleen nog op afgezondorde punten biedt hij nog weerstand. Ten Oosten van Lenczna hebben wij 2000 krijgsgevangenen genomen en tus- schen Cholm en den Bug hebben wij den len en 2e" Oogst meer dan 1300 krijgsge vangenen en verscheidene mitraljeuzen genomen. Russisch Krijgstooneel. WEENEN, 3 Augustus 1915. Offi cieel wordtmedegedeeld:Destrijd tusschen de Weichsel en de Bug, duurde gister gaper-u dea dug mei oavanuindecdc hot tigheid voorten voerde tot nieuw succes. Op gansch het front teruggedrongen, zijne lyn bij Lenczna en ten Noord-Wes ten van Cholm doorbroken, week de vij and heden morgend vroeg vast overal uitr.de gister harnekkig verdedigde lijnen, andermaal naar het Noorden terug. Onze troepen achtervolgen hem. Leneza werd ingenomen. De Russen die ten Westen van Iwan gorod hunne stellingen hadden opgesla gen weken onder den den druk van onze op 1 Oogst verkregene zegepraal, voor het grootste deel achteruit tegen den vestingsgordel. Ten Noord-Westen van Iwangorod rukten de Duitschers, onder zegerijke gevechten, vooruit door het uitgestrekte boschgebied, voorde Weichsel. In Oost-Qalicië'geene verandering. van 1870-71 Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (5* Vervolg) Op zekeren dag toen barren Larrey was komen kijken naar Franz Mayer, die heel ziek was, schreef hij een recept voor een middel dat een boodschappenjongentje zeer gauw moest gaan halen. Daar de jongen graag wat bleef spelen, ging ik aan het raam staan, waarschuwend: «Toto!». Hij heette Victor. De apotheker woonde op den hoek van la Place Médicis. Het was zes uur 's avonds. Toto keek op en mij ziende, begon hij te lachen en liep al springend naar den apothe ker. Hij had nog maar vier of vijf meters te loopen, en toen hij omkeek naar mijn raam, klapte ik in mijn handen en riep: «Mooi zoo! Kom nu net zou gauw weer terug I Helaas I het arme ventje Voor hij nog den mond geopend had om te antwoorden werd hij in tweeën gescheurd door een bom, die juist was neergekomen en zonder te ontploffen weer een meter hoog was opgesprongen en den jongen vlak in de borst trof. Ik gaf een gil dat iedereen kwam aanloo pen. Maar ik kon geen antwoord geven. Ik duwde allen weg, terwijl ik de trap afstoof, hun een teeken gevend om mij te volgen, enkele woorden uitstootend «draagberrie... de jongen... apotheker...» O wat een gru- Italiaansch krijgstooneel In het kustgebied van Krn tot aan hot brughoofd van Görz heerschle gisteren volkomene rust. Sterke Italiaanscbe krachten vielen opnieuw don lioogvlakterand van Poloz- za aan. Vijfmaal deed de vijand eenen stormloop tegen onze infanterie die ten Oosten der plaatselijkheid, en aan den berg hij Sei Busi, heldhaftig stand hield. Telkenmale werd de aanval door de taaie verdedigers, onder lastige gevech ten teruggeslagen. De Italianen leden grooto verliezen. Verdere versterkingen die lot een nog maals herhaald oprukken werden verza meld, werdon-door onze artillerie op verrassende wijze beschoten, en grooten- deols vernield. Gedurende deze gevechton waren de andere sektors van de hoog vlakte aan hevig vijandelijk artillerievuur blootgesteld. Aan de grenzen van Karinthie poogde de vijand onder de beschutting van een dichten nevel, eenen stormloop to onder nemen tegen den Gollon-Kosel, ten Noor den van Plöcken. Zijne onderneming mislukte volkomen; voor het overige geen nieuws aan dat front. In de streek van den Cristalloberg stiet eene onzer officierpatroeljen op eene vijandelijke afaeeling van ongeveer GO mannen. De vijand verloor in eene korte schermutseling 29 mannen. Uit Fransche bron PARIJS, 3 Oogst (namiddag). De avond van 1 Oogst en de nacht van i tot 2 Oogst waren door verscheidene voet volkgevechten gekenmerkt. In Artesië bemeesterden wij, nadat wij verschillige Duitsche aanvallen met hand granaten teruggeslagon hadden eene loopgracht in den liolweg Ablain-Angres, ten Noorden der Staatsbann Bethune- Arras. Rond Souchez duurt het gevecht met springbommen en handgranaten voort op beide zijden zonder frontverandering. In Champagne op het front Perthes- Beausejour, mijnengevecht. In Argonnen, in hot gebied van Marie- Thérèse en St-I-Iubert, poogden de Duit schers, na levendigen strijd met bommen (u springbommen, verscheidene aanval len te doen. Op de Maashoogten tusschen Eparges en de loopgrachten van Calonne viel .de vijand driemaal onze stellingen aan Haut Bois :iï:, maar ons voetvolk en geweer vuur bracht zijue aanvallen ei lil stand Pont i> Mousson en de dorpen Maiziè- i res en Manoncourt sur Seiie werden met brandgranaten beschoten. PARIJS, 3 Oogst. In Artesië en in het Aisnedal minder geschut bedrijvig heid. Arras en Soissons bekwamen oonigo granaten. In Argonnen levendig kanonnenge- vechten. Op liet einde van den nacht van 1 tot 2 Oogst bemeesterden de Duitschers in het gebied der hoogte 213 een onzer loop grachten. In den loop van den dag, na gebruik gemaakt te hebben van eene brandende vloeistof, richtte de vijand eenen lievigen aanval tegen onze loopgrachten te Marie- Thérese.Hetgélukte hem in eenoderzelve voet te vatten, We deden dadelijk eenen tegenaanval wel 1 wat een gruwel Toen wij bij hem kwamen, lagen zijn ingewanden over den grond, zijn heele borst en zijn arm rood kindergezicht waren ontvleescht, geen oogen meer, geen neu», geen mond, niets, niets meer dan wat haar aan een bloedige lap, die een meter van zijn hoofd af lag. 't Was of twee tijgerklauwen den buik opengereten en met razernij en verfijnde wreedheid liet klei ne geraamte gevild hadden. Barron Larrey, een door-en-door goed mensch, verbleekte even bij dien aanblik. Hij kreeg nog wel andere dingen onder de oogen. Zeker; maar dat arme kereltje was zulk een onnoodig zoenoffer. O die onbillijheid van den oorlog die laagheid van den oorlog Zal het dan nooit komen, hetoogenblik dat er geen oorlog zal zijn 1 Dat een vorst die den oorlog wil, onttroond zal worden en opgesloten als een misdadigerZal hij dan niet komen de dag dat er een volkenraad zijn zal, waar de wijze van elk land zijne natie zal vertegenwoordi gen, en waar de rechten der menschheid be pleit en geeerbiedigd zullen worden Zoovele mannen denken als ik Zoovele vrouwen zeggen wat ik zag En er wordt niets gedaan. De slechte luim van een vorst kan nog honderd duizenden menschen tegenover el kander opstellen En er zijn zulke geleerde menschen: Scheikundigen die hun tijd door brengen met het zoeken en vinden van kruit- soorten die alles vernielen geweren die hun moorddadig werk zoolang herhalen tot de kogel zelf dood neervalt, na tien twaalf menschen doorboord te hebben. en namen een deel van het verlorene veld weer in. Op de Maashoogten en in Woevre het gewone kanonnerivuur, die rond Cham pion Woevre sterker was. In de Vogezen werden sedert 1 Oogst 's avonds voor do stellingen die wij ver overden op de hoogten van den Lunge- kop, Schatzmannle en Barrenkop eene rij gevechten geleverd. Uit Russische bron Aan de rivier Aa. in Kurland, stroom afwaarts van de Bauske leverden wij de Duitschers don 30 en 31 Juli een verbit terd gevecht. Na talrijke pogingen van den vijand, gelukte bet hem, zich op den reebter- over bij het gehucht Jungserhof te yer- 'slerken. Op de baan van Poniewiez wierpen onze troepen bij het dorp Darchiski eene Duitsche kolom, welke het offensief had genomen terug. Aan het Narewfront ondernam de vijand in den nacht van 31 Juli verschei dene aanvallen op den Oostelijken oever der Pissa, bij het dorp Serwadka en aan de monding van de Skwa. Het gelukte hem, in laatstgenoemden seklor aan den linker Narew-oever vas ten voet te vatten. In denzelfden nacht nam de vijand het offensief met beduidende krachten in den sektor van Rossehan, legen onze stelling. Tusschen den Narew endenOze alsook langs deze laatste rivier werd op 31 Juli een zeer verbitterd gevecht geleverd. De vijand maakte overvloedig gebruik van stikgassen. Na vele hardnekkige bajonnetgevech ten gelukte liet de Duitschers een weinig op te rukken op hot front Kamionka- Zalin. Verder Zuidelijk van de Ozorivier ge lukte liet ook den vijand onze loopgrach- tenlijn te bemeesteren. Het gevecht was zeer bloedig. In eenige sektors van het Narewfront heeft de v\jand in de gevechteu der laatste dagen versche en onlangs aangekomen troepen tegen ons aangevoerd. Op den linker Weichsel-oever op hel front Bloenie-Naderzine, geweervuur. Op den rechter Weichsel-over, leveiv den wij tegen de Duitschers, welke den room aan het voormalige front Mnze- wace-Kobelnice overschreden hadden,- een gevecht in hetwelk aanval en ver dediging afwisselden. Tusschen Weichsel en Bug ondernam de vijand op 31 Juli krachtige aanvallen legen onze stellingen tusschen den Wieprz en den omtrek der statie van Rojowez. Tusschen de stad Cholm en den Bug trokken onze troepen, onder den druk sterkoro in getal zijnde vijandige krach ten, na eenen hardnekkigen kamp een weinig naar het Noorden terug. Op den Bug, op de ZIota-Lipa en op den Dniester geene verandering. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 3 Cogsl. - Hel Hoofdkwartier maakt bekend Aan het Kaukasusfront verjoeg onze Ik heb iemand gekend, die zocht naar een systeem om luchtballons te maken, en dien ik heel graag mocht lijden. Zoeken naar de goede constructie van een ballon, dat was voor mij het verwezenlijken van een droom vliegen in de lucht, dichter bij den hemel komen, zonder weg voor zich uit, zonder weg achter zich, voort te gaan zonder iets anders boven zijn hoofd dan de blauwe ether, en onder zijn voet het vochtige watten kleed der wolken... O wat stelde ik veel belang in de pogingen van mijn vriend Maar op zekeren dag kwam hij bij mij, stra lend over zijn nieuwe vondst «O ik heb iets gevonden dat mij dol van vreugde maakt En daar begon hij mij uit te leggen dat zijn ballon zonder gevaar ontvlambare stoffen zou kunnen bevatten, omdat zus-en zoo., dank zij dit-en-dat... Maar waarvoor?» vroeg ik hem, uit het veld geslagen door zooveel woorden, verward door zooveel tech nische uitdrukkingen. Wel waarvoor? Voor den oorlog natuurlijkMen zal kunnen schieten en verschrikkelijke bommen uitwer pen, van duizend tot twaalfhonderd, ja tot op vijftienhonderd meter toe. En onmogelijk dat er van beneden af je iets bereiken kan op dien afstand. Mijn ballon, zal dank zei de bepleistering (die een uitvinding van mij is) waarmee het bekleedsel zal bestreken wor den, niets te vreezen hebben, noch van het vuur, noch van het gas Maar toen viel ik hem driftig in de rede lk wil niets meer weten, noch van u noch van uwe uitvinding. Ik hield u voor eenen menschlievenden geleerde, en u is een wild rechtervleugel na het ge echt van den 30 Juli, den vijand uit versterkte voor bereide stellingen, in do omgeving van Tawtak, aan de grenzen. Wij namen ongeveer 100 gevangenen en maakten een aantal geweeren en eene hoeveelheid ammunitie, een krijgsuitruslingsbenoo- digheden buit. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Italiaansch bron Om 31 Juli 'savonds deden onze water vliegtuigen eenen nieuwen aanval tegen Riva en slingerde hommen. Zij ontsnapten aan levendig geweer vuur des tegenstrevers. Den volgenden morgen voerde ons zwaar geschut eene kanonade uit tegen Roverelo, waar' waarnemers de aankomst meldden vaneenen troepentransporttrein. In het dal van Cadore richtten wij, nadat de dichte mist die gedurende de laatste tien dagen gehoerscht heeft, ge weken was eeno beschieting tegen de vorsperringswerken van den Opper-Cor- devole, den Opper Boire, Landro en Trieder Sixten in Korintië. Na een hevige en wisselvolle strijd, gelukte het onze Alpini, die ondersteund waren door werkzaam en juist schieten van geschut achter hunne lijnen opge steld, dank aan hunne dapperheid on koenheid, den tegenstrever uit zijne stel ling te verdrijven. Deze ondernam, na versterkingen ont vangen te hebben.hevige tegenaanvallen. In den Karsl wierp zich de vijand, nadat in den nacht van 31 Juli- onze op merkzaamheid, door betoogende onder nemingen op Abegiorre getrokken was, met groote strijdkrachten Legen onze troepen die den Berg dei Seibusl bezet hadden. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 3 Oogst 1915. - Aan het Dardanellen front bij Ari-Bnrnn richtte de vyand den 31 Juli infanterie en artillerievuur tegen eene kleine loop gracht door onze posten bezet, en die hij poogde (o bemachtigen. Die loopgracht werd ook met bommen be worpen, ij deed verder twee mijnen ontploffen, deed schijn a an va Hen op onzen linker vleugel. Ten- slotte werd hij verdreven, waar hij hijzware verliezen leed. Bij Sedd-ill Bachr, aan den linker vleugel aanhoudend, doch gevolgloos geweervuur. Aan de andere fronten niets van be- teekeois. Uit Engelsche bron LONDEN, 1 Oogst. De bijzondere korrespondent van Reuter aan de Darda nellen meldde 24 Juli Uit de inlichtin gen, die er in het hoofdkwartier van onze vliegers en waarnemingsposten ingeko men waren, was het duidelijk geworden, dat er groote Turksche versterkingen op verschillende punten opgesteld waren. beestU zocht de schoonste betooging van het menschelijk genie, van die hemelfeesten waarop ik al zoo verliefd was, en nu wil u die vervormen tot laffe aanvallen op de aarde, ik voel afkeer van u Ga weg En ik liet mijn vriend staan met een langen neus en zijn wreede uitvinding. Zijn pogingen zijn niet uitgekomen zooals hij gedroomd had. De overblijfselen van het arme ventje wer den in een heel klein doodkistje gelegd. En mevr. Guérard en ik volgden den lijkwagen der armen op een zoo fel kouden ochtend, dat de voerman van den wagen moest stil houden om een glas warmen wijn te drinken; hij zou anders door de koude bevangen zijn geworden. Wij zaten alleen in het rijtuig. De jongen was door zijn grootmoeder opgevoed, die verlamd aan beide beenen, wollen borstrok ken en kousen breide, 't Was trouwens door dat ik gebreid goed voor mijn verpleegden was gaan bestellen, dat ik moeder Tricottin, zooals ze haar noemden, en haar kleinzoon Victor Durieux had leeren kennen. Ik nam, op haar verzoek, liet ventje als loopjongen; en het arme oudje was er zoo dankbaar voor dat ik niet naar haar toe durfde gaan om haar den dood van het kind mee te deelen. ('t Vervolgt). Aldus schreef Sarah Bernhardt in 1871 Sedert heeft de wetenschap niet gerust, en de gruwelijke wereldoorlog welke wij thans beleven laat haar met al die schrikkelijke moordtuigen op aarde en in de lucht, eenen bloedigen zege praal vieren een zegepraal die beschamend is voor de menschheid Nota der Redactie

De Denderbode | 1915 | | pagina 2