van L. ïr. DE OORLOG Zondag 15 Augusli 1915 In oorlogstijd 5 centiemen hel nummer 68sle Jaar N° 46H6 fe.ViHOLILK NIKUU'S- E\ A J\KON DIGI l\GSBUAD VAA DE PUI IE-GOOSSEXS I)e Heldendaden van een Loopjongen. Kronyke in Belyie en in Frankrijk DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1.25 fr. Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 15 Auyusti 1915. FEESTDAG liet is in donkere, droeve uren dat deze feestdag voor ons nogmaals aanbreekt. De doffe daver der ver donderende kanons zal het vrougde-gelui dor klokken begeleiden Geen processie door de stralen Geen bloemen in de vensters, geen vlaggen aan de gevels geen gezan gen noch muzieken... Wie onzer herinnert zich niet meer de grootsche en diep aangrijpende Boet=processie welke verleden jaar, in golvende biddende drommen door de stad trok D" oorlog had toen versch zijn wonden in ieders hart geslagen. De inenschcn verbleekten bij de mare van den strijd die als een hel rond Luik ontbrandde. Naar alle kapellen en bidplaatsen logen smeekende scharen, en de stille Oogst- nachten waren volgeruisch van lilanieën- geprevel... Niemand kon toen vermoeden dat we, na een jaar oorlog.den feestdag van half- oogst in zulke droeve omstandigheden andermaal zouden zien dagen en 'L is wellicht een geluk dat we niet in tie toekomst konden lezen, en met al onze voorspellingen tegen het sarrende Onbe kende zijn gaan aanbotsen, want het menschenhart dat veel te lijdon weet, zou bezwijken echter, moest het op voorhand al de smarten raden welke voor hem in aantocht zijn. En hebben we ook, aan het feit dat niemand den sluier der toekomstige din gen kan lichten, niet te danken dat we immer de komst van een nieuwen dag in hoop en koppig betrouwen mogen be groeten De toekomst is aan God De dag van morgen doet weer die groote waarheid als een vertroostend licht voor ons opgaan. Hoven al de machten dezer aarde die zooveel gedruisch maken en elkander willen vernielen, staat en heerscht eene andere Macht de eeuwig-vredige, eeuwig-stille en onvergankelijke Macht die, terwijl hierbeneden de bodem schokt van'tkanonnengeloei en oen halve wereld in dien vuur-dans tegen elkaar stormt, de zon zoo rustig voort doet klimmen en dalen, en de avond-luchten in één bloei van wonder-schoone starren zet. Laten we dan morgen, door de handen van O. L. V., onze gebeden, onze angsten en smarten, onze hoop en blij verwach ten, neerleggen aan de voeten van den Heer, die Hij alleen, over de verscheurde menschheid weer liefde, vrede en geluk kan doen neerkomen. (Amerikaansch verhaal). (6® Vervolg). Eene onbeschrijflijke verwarring heerschtc daarbuiten op den koer dei- afspanning ;de paarden waren aan 'tbric- schen gegaan zij trappelden ongeduldig vooruit, achteruit, en de rijtuigen vorm den een echten warboel. Al de vensters van het huis dat te voren zoo eenzaam scheen,waren nu verlicht en men hoorde de verbitterde klachten der gevangenen. Daar stonden drie gevangenwagens lot stampens toe gevuld met wederspaunige reizigers die, gezeten of rechtstaande, opeengepakt waren gelijk koop vee, en blootgesteld bleven aan den ijzelcnden regen. Gal lecher, in een donkeren hoek ver- horgen, natn ersl aandachtig de plaats in oogenscliouw. Dan, zonder zijn blik te laten afwijken van do dansende vlam oener lantaarn waarmede een der politiemannen de ge spannen onderzoch', wist hij tusschen de poolen der paarden en dc wielen door Ie glijden en kwam alzoo tot aan hel rijtuig (lat hij zelf bij de ingangsdeur had opgo- steld. Het rijtuig stond nog altijd op dezelfde plek, en het paard hield nog immer zijn kop in de richting van Phila delphia. Gallecher deed de zware deur open en ging aanstonds aan 't losmaken ven deu halsriem. De knoop was met eene lichte laag ijzeling bedekt en eenige minuten verliepen al voren hij hem kon loskrijgen met behulp zijner landen, slaagde bij er ten slotte loch in, en den loom in handen nemend, sprong hij op het wiel. Doch, op hetzelfde oogenblik liep eene rilling van schrik langs zijnen ruggraat, de adem stokte in zijn keel, en hij bleef onbeweeglijk staan, met wijd open oogen voor zich heen door de don kerte starend. De man met de lantaarn was eensklaps van achter een muur te voorschijn geko men, nauwelijks een vijftiental meters van hem hij was blijven stilstaan, en hel licht roerloos met de hand omhoog houdend, keek hij in de richting van Gallecher. De knaap durfde geen enkele beweging meer maken hij stond daar, een voet op de naaf van het wiel en de andere bij den bok, gereed 0111 op te stijgen. Een eindeloos-lange minuut verliep dan kwam de agent een stap nader en vroeg met ruwe stom Wie daar Wat doet ge Het was nu geen oogenblik om te redetwisten of le praten Gallecher be greep dat zijn redding alleen in de vlucht was le zoeken. Hij stormde boven opden bok en terzelvertijd de zweep grijpend, sloeg hij op den kop en den rug van het paard dat het kletste. Hel beest steigerde op, geweldig-snui- vend, en rakeljngs langs de deur vooruit schietend, verdween liet 111 den nacht als een pijl uil den hoog. Halt- riep de politieman. Onder de sjouwers en andere werklui, waarmede hij konnis miek, had hij er reeds zoo velen mot hetzelfde - halt! hooren aanspreken, dat Gallecher ver moedde wal er nu volgen ging, ingeval hij niets antwoordde op dien roep van den gerechtsdienaar. Daarom liet hij zich neerzakken op den bok en boog het hoofd De drie revolverschoten, welke eens klaps achter hem losknalden, bewezen dat hij juist geraden had: zijne vroege kennis van allerlei zaken, welke li j tol straat had opgedaan, was hem hier eens te meer nuttig geweest. Wees niet bang, zei hij lot het paard als om het gerust le stellen hij schiet in do lucht. Op de revolverschoten volgde thans het alarm-geklep van de klok van een dor gevangen wagons. Achter hem, over zijn schouder uitblikkend, kon Gallecher zien, hoe de rood- en groenkleurige lich ten van het gerij schokten en dansten en in het duister geleken zij op de lich ten van eene jacht, welke door het tem peest op zee zeilt Ik was geenszins van plan u gele genheid te geven oin eenen wedren aan te gaan inet die oude knollen daar,zegde Gallecher tol zijn paard maar vermits zij den strijd willen, zullen wij die houte rige waggelaars eens doen loopen, hé beestje 1 Op vier mijlen afstand, naar liet Zui den toe, kaatste do stad Philadelphia eono bleeke, gele klaarte naar de wol ken. Zij scheen héél ver af. Alleen, in den eenzamen nacht, en denkend aan al water hem nog te doen stond voelde de kleine Gallecher zijn heldhaftig vertrou wen verminderen. Het was steeds vinnig koud.. De ijze! heet door zijn klooien en hij rilde Hij kon wel hopen dat de zwaar gela den gevangenwagen hem moeilijk vol gen zou, en wellicht hier of daar in liet slijk blijven steken maar hij was des niettemin wat neerslachtig geworden, en de koude welke hem nu eerst, na dc eerste oogenblikken van heele opgewon denheid, op het lijf viel, maakte hem krachteloos en gansch zenuwachtig. Doch liet paar!; na de lange rusl die hel had genoten, vroeg niets helers dan zijn bloed te verwarmen, dat in zijn aders reeds half was bevroren, en draafde flink door. Braaf beestje, zei Gallecher. Gij hebt meer moed dan ik Zie nu maar dat ge volhoudt, want M. Dwijcr hoeft ge zegd dat we de wereld moesten verba zen Het rijtuig rende nu door moestuinen, steenbakkerijen, zacht-iieuvelende stop pelvelden en inaïslanden, waar de zwarte moddergrond op sommige plaatsen dooi de schrale sneeuwlaag bloot kwam. 'I Was overal verlaten als op een kerk hof. Soms, achter een hekken, slak een hond eensklaps bassend de muil op. Daarna ratelde de ko-ts langsheen den spoorweg lange-rijen bonkige wagons rekten zich uit bier en daar rezen don kere stapels kolen. De statiën der buiten wijken waren doodscli en duister, maar in do signaal-posten zag Gallecher de bedienden aan hun lessenaars zitten, en dit zicht schonk hem een beetje moed. Op zeker oogenblik kreeg hij goesting om stil te houden en de deken te nemen, waarin hij zicli by het vertrek lekker had kunnen wannen, maar liij wilde geen minuut lijds verliezen, en reed maar door, klappertandend en sidderend van koude. De eerste rij huizen begroette lii.i met een lichten vreugdekreet. Het zicht van eenige afgezonderde straatlantaarns verkwikte hem, en de rammelende hoef slag van zijn paard op de slechte kassei, klonk in zijn ooren als een heerlijke muziek. Op de landsche hoeven met hun wacht van magere boomen en somber uitzicht, volgden nu uitgestrekte fabrie ken, waar alleen de lamp van den waker brandde. ('t Vervolgt). Van het merkweirdigste dat er voorge vallen is sedert de maend September 1792 De Koningin van Frankrijk sterft op het schavot. - Den 16 dito (October 1793), om 11 ueren, is do Koninginnc naer liet scavol gebragt, alwacr sy door de Guil lotine haar leven geeyndigd heeft Den Jury van do revolntionnairo rechtbank heeft hacr vorklaert pligtig en overtuygd te zyn van medcgeholpcn te hebben aen werkingen tegen do FranScho Vryheyd van gemeynscliap onderhouden te heb ben met do vijanden der Republique, en van deel genomon te hebben in de samen- zweiringe, 0111 don oorlog in het binnen sto der Republique te ontsteken, d'eene borgers tegen de andere wapenende. De gansclie gewapende magt was op de been, alle de slraeten, tot aan de plaetse dor Revolutie, warren bezet met twee welgeslotene reken van gewapende bur gers, en niemand mogt in liet midden gaen. De ongelukkige koninginnc, ge kleed met eenen witten hemdrok, is met de handen op don rugge gebonden uit de Conciergie geklommen op het karre ken, waormode men de misdaeders nae het scavot leyd, en sy was verzeld door eenen constilulioneelen priester, voor dezen pastor van St Landry. Als wanneer men haer het doods vonnis heeft voorgelezen, heeft sy de oogen neèrgeslaegen en niet meer opge- sien. Den president heeft liaer gevraegt, of sy op de uytwerkinge der wet niets te antwoorden had, en sy heeft geantwoord neen daer nae heeft hy insgelyks (hetzelve) govraegd aen haere verde digers, Tronson du Coudray en Chau- ve.iv. de la Garde, en deze hebhen geantwoord dat hunnen last was vol- bragt. Nae de dood van de Koninginnc hebben dry jonge lieden hunne neus- do ken in haer bloed gedopt, maer sy zyn seffens acngehouden. Haere ver dedigers syn, voor de uytspraeke van bet vonnis, op bevel van het Comitté van algemeene voyligheyd ook in arrest genomen voor 24 ueren, dewyl dat Comitté naer alle waerschynlykheyd van bun wilt weten de geheymen van wylent de Koninginnc, dio de publique zaeken konnen aengaen. EINDE. In volgende nummers beginnen wij met do Kronijke van 't woelige rijk van Jozef II, koning van Oostenrijk, die van af 178<» tot 1789over België regeerde met de geschiedenis de Brabantsche Revolutie, enz. enz. UITVAART Op Woensdag 18 Oogst 1915,. om 11 uur (M. E. T.) zal eene plechtige Uit vaart plaats hebben tot lafenis der Ziel van Mijnheer Karel-Jozef-Adolf EEMAN, zoon van M. Camiile Eeman-Callebaut Soldaat, bij hel 3* Linie-regiment Hoogoschool-kompagnie van 't 2de Linie le Gent, Geboren te Aalst, den 5 Januari 1893 en gevallen voor 't Vaderland op 't veld van eer te Grimde (Thienen), den IS Oogst 1914 en er begraven binnen de oude kerk. Wij bieden de achtbare familie onze oprechte deelneming, dat zij moge ge troost wezen in de zalige gedachte dat Hij dio zijn leven ton beste geeft voor 't Vaderland reeds hierboven van den Allerhoogste de Martelaarskroon heeft ontvangen. Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel BERLIJN, 10 Oogst, 's middags. Ten Oosten van Ieperen zijn aanzienlijke Eugelsche legermachten erin gelukt zich meester te maken van hel Westelijke deel van hel Hooge. Mijnontploffingen in het gewest der hoeve van Beauséjonr, in Champagne, zijn ondoeltreffend gebleven. Na de ver nieling van den viadukt ten Westen van Dammerkirch, door onze artillerie, den 30 Mei, hebben de Franschen eene brug gelegd om eenen ringspoorweg te vesti gen aan de Larg, ten zuide van Ansbach. De brug, onlangs voltooid, werd gisteren vernield door onze drachtige kanonnen. Aan den Zuidelijken boschrand van Hessin, ten Westen, van Verdun, is een Franschen vastliggende luchtbal neerge schoten

De Denderbode | 1915 | | pagina 1