RBSSiSGti- Duilschii Onrtog. OORLOG inBelyie en in Frankrijk Officieels OostenrljKscbe bericMen Semsclj-OosieitrijksGtie oorlog. Italiaansche Oorlog. Dg stnjg om ds Dardanelles OP ZEE. De nieuwe keizer zou weldra al zyne beloften in den wind slaan 1781 - Den 2 Meert verleende Jo- sephus den II volmagt en bevoogde hy den hertogh Alberlus van Saxen Tes- schen, om in synen naem de plegtige huldinge in de Nederlanden te vorrigten. Den 17 July is binnen Brussel ge schied de selve hulding, alswanmer den voorsegden hertogh van Saxen Tesschen, in den naem van den Kyser beswoor op het H. Evangelie, te sullen handhaoven alle de wetten vervat in de blyde in- comsto. Bovendien swoor hy in handen van den aertsbisschop van Meciielen, hetgeen als volgt was luydende u Wy Albert koninglycken prins van Poolen en Lutanie. hertogh van Saxen Tesschen, sweere en beloove op het kyserlyk woord, op het H. Evangelie, dat den selven altydt getrouw sal syn aen alle de kerken van het hertogdom van Bra bant dat hy sal achtervolgen (bewaren) en doen achtervolgen (bewaren) de rech ten, privilegiën, statueten, costuemen, possesion en liberteyten der geseyde ker ken. gelyk de voorsaeten van Syne Maje steit, hertogen van Brabant., tot nog toe gedaen hebben. Op welcke huldinge er op den groo- ten merkt, eene gruote viering was, bestaende in eon pragtig kasteel vol vuur- werek en vet-potten; maar des avonls alswanneer het selve wierd ontstekon en heel de stad te been was, soo geraekte het kasteel in brand alwaer verschaido burgers het leven verlooren, dewelcke besig waeren met het selve aen testeken. Het volk die kost, vlugtte. maer daer de merkt afgoketent was voor de voilueren, soo vielen de menschen daer over, en liep deen over het lyf van d'ander, hotwelck veel malheuren veroor- saekte. (1) Den H. Michael, slaende op den tooren, die had eene flambeeuw in syne hand, en den selven tooren was verlicht tot op het hoogste. ('t Vervolgt). (l) Dit vuurwerk kostte het leven aan vier- en-twintig menschen, waaronder acht werk lieden van den meester-schrynwerker Willem van Schepdael twee-en-twintig personen werden gekwekst. Dit ongeluk had eenen zoo grooten naklank dat door eene dépêche van 2-3 Oogst 1781, de vuurwerken verboden werden. Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel BERLIJN, 17 Oogst. Vóór Oostende "heeft, onze kustartillerie twee vijandoliiko destroyers verdreven. In Oostelijk Ar gonne werd eene loopgracht genomen in de nabijheid van La Fille Morte In de nabijheid van Bapeaumo, is een Engelscbe vliegtuig in onze handen ge vallen. De inzittendon, twee officieren, werden krijgsgevangen genomen. Oostelijk krijgstooneel. Legergroep van Generaal-Veldmaar- schalk von Hindeyiburg BERLIJN, 17 Oogst. Verdere ge vechten in het gewest van Kupuchky hadden eenen gelukkigen uitslag 625 mannen, waaronder 3 officieren, vielen in onze handen. Troepen behoorend tot het leger van luitenant-generaal von Eichhorn, aange voerd door generaal Litzmann, hebben stormenderhand de forten ingenomen van den Zuid-Westelijke sektor van het van 1870-71 Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (7* Vervolg) In het hospitaal terugkomend, vond ik aan de deur een van mijn vrienden, een zee officier, die mij een zeeman bracht, gewond op het fort van Ivry. Hij had een kogel ge kregen onder het rechteroog. Hij werd inge schreven onder den naam van Désiré Bloas, bootsman, zeven en twintig jaar oud.Het was een prachtige kerel, met een openhartigen blik en kort in zijn spreken. Toen hij te bed was gebracht liet dokter Duchesne een barbier halen om hem te scheren, daar zijn breede zware bakkebaard doorploegd was door den kogel, die blijven zitten was in de speekselklier, haar en vleesch meeslepend in de wond. De chirurg bracht zijn tang in de wond om er de stukken vleesch uit te halen, die er de opening van verstopten en daarjia was er een uiterst fijn tangentje van noode om al de haren er uit front van Kowno. tusschen den Njemen en de Jessia. Meer dan 4,500 Russen werden krijgs gevangen genomen, 240 kanonnen en ander talrijk materieel werden buitge maakt. De legers «Ier generaals von Scholtz en von Gallwitz hebben den vijand achter- uitgeslagon naar het Oosten,tijdens onaf gebroken gevechten. 1800 Rus-en, waar der 11 officieren werdon krijgsgevangen gemaakt een kanon en 10 mitraljeuzen werden gekaapt. Aan het Noord-Oostelijk front van Nowo-Georgiewsk werden stormender hand een groot foil.en twen tusschenver- sterkingswerken ingenomen. Aan het overige van het front zijn wij er schier overal toe gekomen den vijand achteruit te slaan. 2,400Russische soldaten werden krijgs gevangen genomen en 19 kanonnen en ander materiaal gekaapt. De legergroepen van generaal veld maarschalk prins Loodold van Beieren en van generaal-veldmaarsehalk von Mac- kensen, zetten hunnen zegevierenden vooruitgang voort. In zijne officieele mededeeling van 16 Oogst, beweert liet bestuur van hel Rus sisch leger, dat Russische voorwachten, den 13 Oogst in de nabijheid van Dona- jow en aan de Zlota-Lipa. twee reien Duitsche loopgrachten hebben gonomen en dier verdedigers hebben verslagen. Onze troepen, die op dat punt vechten, weten enkel te spreken van eene Rus sische palroelje-onderneming, welke zich voordeed in den nacht van den 12 en 13 Oogst, welke volkomen mislukte en bij welker gelegenhoid de Russen in het veld, vóór onze stellingen 4 dooden en twee gekwetsten achter lieten, zonder ons het minste verlies te berokkenen. Russisch Krijgstooneel WEENEN, 17 Oogst 1915. Officieel wordt medegedeeld Bij nog scherpere achtervolging van den onophoud«dijk wijkenden tegenstan der zijn de k. k. Lroepen, staande onder het bevel van den luitenant-veldmaar schalk von Arcz, tot Dobrynca, 20 kilo meters ten Zuid-Westen Brest-Litowsk, doorgedrongen. Een Russische achterhoede die bij Pifzc- zac stelling had genomen werd verder achteruit geworpen jloor Hongaarsche landwoer. De legermacht, aangevoerd door aarts hertog Jozef-Ferdinand, rukt vooruit op Janow aan den Bug. Generaal vonKövetz heeft den vijand in het gewest van Kon- stantinow over den Bug geworpon. Ten Noorden van don Beneden Bug strijden Oostenrijksch-Hongaarsche ka- valeriekorpscn in nauwe aansluiting met Duitsche ruiterij. Aan de lagere fronten bij Wladimir- Wolynsk en in Oost Galicië heerscht kalmte. Italiaansch krijgstooneel. Het vuur van het Italiaansche zware geschut tegen onze schanswerken in Ty rol werd Woensdag den ganschen dag volgehouden. Zwakke vijandelijke voetvolk-afdeo- lingen, die in de vallei van Sugano tot Carzona (ten Noord-Oosten van Borgo) vooruitgokomen waren, werden over de Masobeek teruggeworpen. Aan hot front in het kustland zetteden de Italianen met sterke krachten hunne opmarschen voort tegen onze stellingen tusschen Krn en Tolmein, doch zij wer den overal bloedig afgoslagan. De hoogvlakte van Doberdo was gister namiddag andermaal aan tamelijk hevig geschutvuur blootgesteld. te halen, die door elkaar geplakt lagen in dit onontwarbare mengsel. Toen de barbier zachtjes met zijn scheermes om de wond heen streek, werd de arme kerel lijkwit, en een vloek ontsnapte aan zijne lippen. Maar hij keek mij aan en zei Vergeef mij, juffrouw. Ik hield de hand van den armen zeeman in de mijne, en ik trachtte hem moed in te spreken met allerlei zachte woorden, die eene vrouw uit het hart naar de lippen wel len, wanneer zij eene zedelijke of lichame lijke smart te lenigen heeft O, juffrouw zei de arme Bloas tegen mij, toen hij ver bonden was, juffrouw, u heeft mij moed gegeven, n Toen hij wat bekomen was, vroeg ik hem of hij iets wilde eten. «Jawel, zei hij. Nou, jongen lief, riep Mevr. Lambquin, zeg dan maar of je soep wilt, of kaas, of confi turen En de groote forsche kerel zei glimlachend Confituren, ja. De ellende van het beleg begon het moreel der Parijzenaars aan te tasten. Het brood was op rantsoen gebracht 300 Kowno gevallen. De vesting Kowno mot al «Ie forten en volledig materiaal en meer dan 400 ka nonnen, is sinds Woensdag nacht door de Duitschers bezet. Zij werd trots hard nekkige verdediging stormenderhand in genomen Uit Fransche bron PARIJS, 16 Oogst. —In den verlöopon nacht afwisselend kanonvuur in de streek van Souchcz, en rond de hoogvlakte van Rouvron ten Noorden der Aisno. In den sektor van Quennevières en in West-Argonno strijd met bommen en handgranaten. In de Vogeezen liet ons eene mijnont- ploffing aan de vijandelijke loopgrachten Unterburnhaupt en Ammerzweiler toe, eenige gevangenen te nemen en twee mijnwerpers en eene mitraljeuze buit te maken. PARIJS, 17 Oogst. Hevige kanon nenstrijd gedurende den ganschen dag op vele plaatsen van het front. Daar de vijand nog granaten op St-Dié wierp, beschoten wij Markirch. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 17 Oogst. Bij Jacobsladt-Dunaburg geene eigenlijke veranderingen. De beschieting van Kowno duurt zon der ophouden voort. De Duitschers vallen hardnekkigde verstorkingen in den Westelijken sektor aan. Tusschen Narew en Bug werden op 14 en 15 Oogst, gevechten geleverd mol groote verbittering. Eene rij vijandelijke aanvallen werd tegengehouden. Op den linker oever van den Bug geene eigenlijke veranderingen In de overige sektors van ons geza menlijk front, methodiek geweer- en kanonnenvuur. Nergens een ietwat beduidend gevecht. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 17 Oogst. In het kunstgebied en rond Olty ondernemingon onzer pal roei je. Bij het dorp Bez werd eene Turksche brug over de Txhorokh-rivier vernield. In denzelfdon omtrek overviolen ver- kenningspatroeljen, onderluitenant Hiely en de onderluitenanlen Sylchef en Iwant- schenko, eene Turksche koinpagnie die zich op den terugtocht bevond. Op de andere plaatsen van het front geene eigenlijke behandeling. Uit Servische bron Uit Nich (Servië) wordt aan Engelsche bladen gemeld dat volgens officieele Ser vische melding, Belgrado in den namid dag van 12 Oogst van de Oostenrijkers beschoten werd. Het vuur werd van op eene hoogte ten Westen van Semlin op de stad gericht. Er werden houwitsers van zwaar ka liber gebezigd. De Serben begonnen dan Semlin en Pantschowa te beschieten om den vijand te dwingen zijn vuur testaken. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Italiaansche bron ROME, 17 Oogst.— In de Tonalestreek en in den sektor van Baldassa (Sette Go- gram voor de volwassenen, 150 voorde kin deren. Een ingehouden woede maakte zich mees ter van het volk bij dat bericht. De vrouwen* bleven het moedigst, maar de mannen wer den nijdig. De twisten werden scherper sommigen wilden den oorlog tot het uiterste doorzetten anderen wenschten den vrede. Eens toen ik bij Franz Mayer in de kamer kwam om hem zijn eten te brengen, ontstak hij in een komieke woede, gooide zijn kip op den grond en verklaarde dat hij niets, niets meer wilde eten, omdat zij hem bedro gen hadden door te zeggen dat de Parijze naars het geen twee dagen meer konden uithouden en zich moesten overgeven en nu was hij al zeventien dagen in het hospitaal en kreeg kip te eten. Wat de drollige kerel niet wist, was dat ik bij 't begin van het beleg een veertig kippen en zes ganzen gekocht had, die ik opfokte in mijn toiletkamer in de rue de Rome.. O het zag er lief uit in mijn toiletkamer! Maar ik liet Franz Mayer in het geloof dat héél Parijs vol kippen, eenden, ganzen en ander eetbaar gevogelte was. muni) was do. kanonnenstrijd gisteren heftig. Nieuwe vorderingen wei-den gemold uil het Sexten-dal. liet voetvolk drong vooruit langs de dalen der Backerbeck en der Bodonbeek, in welke zij de vijandelijke verdedigings werken veroverde, en nam gevangenen. In den nacht van den 14 tot den 15 poogde de vijand door eenen tegenaanval de verlorene stelling op de Bodenbeek weer te nemen. In Karinlië ondernam dn tegenstrever, in den nacht van 15 Oogst, eenen hefti- gen aanval tegen onze stellingen van den Kleinen Pal, Freikoselen de Grooten Pal. In het gebied van-Krn waren gisteren nieuwe uitslagen bekomen, vooral in de richting op Flitseh. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 16 Oogst. Het hoofdkwartier deelt mede Aan het Dar- danellenfront zette de vijand welke sedert 6 en 7 Oogst vijf nieuwe legeraf- deelingen had aan wal gezet, deze krach ten in werking om onze stellingen te beheerschen. Dank aan den heldhafligen wederstand onzer troepen, en hunne tegenaanvallen, kwam de vijand' tot geenen uitslag, hoewel hij de helft dezer nieuwe legermachten erbij verloor, en houdt zich slecht op aan het strand. Den 15® Oogst sloegen wij in de streek van Anaforta eenen vijandelijken aanval, mot groote verliezen voor den tegenstan der, terug. Wij namen een bataljons overste en eenige mannen gevangen, en maakten twee mitraljeuzen en eon me nigte geweren buit. Onz- troepen bezit ten tegenwoordig overal stellingen, wel ke de vijandelijke stelling beheerschon. Onze artillerie trof voor.Ari Burnü een vijandelijke torpedoboot welke zich brandend verwijderde. Bij Sidd ul Bachr deden wij aan onzen rechter vleugel, twee tot drje meters van de vijandelijke loopgrachten verwijderd, eene mijn ontploffen, waardoor do vijan delijke stolling met haren raynenwerper en draadversperringen overhoop vloog» De vijand antwoordde dien gansche nacht met eene gevolgloozo verspilling van ammunitie. Aan de overige fronten niets van beteekenis. DEN HAAG, 16 Oogst 1915. Vol gens berichten van den korrespondenl van den -Daily Express» te Athene wer den de telegraafkabels tusschen Chios en Mitylene, alsook tusschen Mitylene- Lomnos-Tenedos, door de Bondgenooten doorgesneden, ton eindo te beletten dat de nieuwe krijgsverrichtingen tegen de Dardanellen bekend gemaakt worden. LONDEN, 17 Oogst 1915. Routers- bureel meldt .- Een Duitsche onderzeer heeft den 16 Oogst, 's morgends vroeg legen Partori, Harrington en Whitoha- ren, aan de Westkust van Engeland gra naten afgevuurd. Eenige granaten troffen ten Noorden van Parton de spoorbanen. Het spoorwegverkeer leed een onderbre king. In Whitohaven en Harrington ontstonden branden die ras konden ge- bluscht worden, In Portugal Bommen ontdekt. De Progrés an Lyon meldt dat werk lieden bij aarddolvingen nabij Cayeruivo, voorstad van Lissabon, eene bom vonden welke ontplofte en den vinder zwaar kwetste, Bij nadere opzoekingen heeft de policie op dezolfde plaats nog een aantal bom- En onverbiddelijk ging het bombardement zijn gang. Op zekeren nacht moest ik al mijn zieken overbrengen naar de kelders van het Odéon want juist op het oogenblik dat mevr. Guérard een gewonde hielp om zich weer te bed te leggen, viel er een bom op datzelfde bed, tusschen haar en den officier. Ik ril nog als ik er aan denk dat drie minuten later die arme man, in zijn bed liggend, gedood zou zijn. hoewel de bom niet gesprongen is. Wij konden niet lang in de kelders blijven. Ei kwam water in, en de ratten plaagden ons. Ik besloot dus om met mijn hospitaal te verhuizen, en liet de ergste zieken bren gen naar het Val-de-Grace. Ik behield een twintigtal menschen die aan de betere hand waren. Ik huurde, om hen onder dak te brengen, een kolossaal leegstaand apparte ment, rue Taitbout, 58. En daar heb ik den wapenstilstand afgewacht. Ik vei keerde in doodelijken angst. (Slot volgt)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2