OORLOG Oüicleele Oostenrilksche berichten De strijd om de Dardanellen. OP ZEE. Een verlreK uit 'l belegerde Parijs in 1871, in Belyie en in Frankrijk Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. BERLIJN, 24 Oogst. Don 10 Oogst hoeft een Duitsche onderzeeër (duikboot), bij middel van een torpilje, een Russisch hulpschip lot zinken gebracht aan den ingang der golf van Finland* In den nacht van 22 tot 23 Oogst werd, voor Zeebrugge, een Duitsch pa- troelieschip aangevallen door twee vijan delijke torpedojagers, en, na een moedi gen weerstand, in den grond geboord. Een deel der bemanning kon gered worden. Westelijk krijgstooneel BERLIJN, 24 Oogst. - Tijdens liet bezoek welk de Engelsehe vloot gisteren bracht aan dè kust vóór Zeebrugge loste zij 60 tot 70 kanonschoten tegen onze kustverslerking. Door het bombardement, hebben wij het verlies te betreuren van eenen doode en zes gekwelsten, daarenboven werden drie Belgische bewoners gekwetst door houwitsers welke te ver geschoten wor den. Stoffelijke schade werd er niet veroor zaakt. In de Vogeezen, ten Noorden van Munster, werd hot gevecht geslaakt tij dens den dag. In den loop van den avond, vielen de Franschen opnieuw onze stellingen aan Barreiikopf en diege ne ten Noordeu van dezen laatste aan. De aanvallen werden afgeslagen. Eenige zwakke vijandelijke detache menten die in onze stellingen gedrongen waren werden eruit gejaagd en eenige Alpijnsche jagers krijgsgevangen geno men. Tijdens de gevechten welke gisteren aangekondigd werden is een gedeelte van loopgracht aan den Barrenkopf in han den van den vijand gebleven. Te Loo, ten Zuid-Westen van Diksmui- de is een Fransch luchtschip (tweovlak) eergisteren door ei nen onzer vechtlucht- vaarders naar beneden geschoten gewor den. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 24 Oogst. Legergroep van Generaal- Veldmaar schalk von Hindenburg Ten Noorden van Nijemen valt er geene verandering aan te slippen. Aan het overige van hot front dier groep werd er vooruitgang verwezenlijkt. Tijdens de gevechten ten Oosten en aan het Zuiden van- Kowno, hebben onze troepen, 9 officieren en 2600 soldaten krijgsgevangen gemaakt; 8 mitraljeuzen werden bemachtigd. De Legers van Generaal- Veldmaar schalk prins Leopold van Beieren Op de hoogten ten Noord-Oosten van Kleszczele en in het beboschte gewest ten Zuid-Oostendier plaatselijkheid, is de vijand opnieuw vorslagen geworden door onze troepen. Onze achtervolgende troe pen naderen Bialowieska. De vijand heeft meer dan 4500 krijgsgevangenen en 9 mitraljeuzen verloren Legergroep van Generaal- Veldmaar schalk von Mackensen Doorliet aanvallend optreden der Duït: sche en Oostenrijksch-üongaarsche troe pen die vooruitrukken langs de Pulwa en den Bug, ten Oosten der monding van de Pulwa, heeft de vijand zijne stellingen van 1 870-7 1 Het Hospitaal van Sarah Bernhardt. (8* Vervolg) Jules Favre werd belast met de onder handelingen met Bismark. O die twee dagen van préliminairen waren de meest uitputtende voor de belegerden. Er werden vatsche tijdingen verspreid, krankzinnige buitensporige eischen van den vijand, die niet zacht waren voor de overwonnenen. Er was een oogenblik van verstomping toen men vernam dat er twee honderd mil- lioen betaald moest worden, terstond. En de financiën verkeerden in zoo'n treurigen toe stand, dat men sidderde bij het denkbeeld die twee honderd miliioen niet bij elkaar te zullen krijgen. Baron Alphonse de Rothschild, in Parijs opgesloten, met zijn vrouw en zijn broeders, gaf zijn handteekening voor die twee honderd miliioen. Toen we in Parijs vernamen dat de wapen stilstand voor twintig dagen gesloten was, maakte zich een overstelpende droefheid meester van allen, zelfs van hen die het vurigst den vrede wenschten. ontruimd. De achtervolging duurt voort. Op het Zuid-Westelijk front, van Brest- Litowsk, werden de hoogten te Kopylow stormenderhand ingenomen. Onze troepen gaan vooruit langs de moerassige gronden, ton Noord-Oosten van Wlodawa en achtervolgen den vijand die gisteren verslagen werd. WEENEN, 22 Oogst. —Officiéél wordt medegedeeld Russisch Krijgstooneel. De vijand die ten Noord-Westen van Brost-Litowsk wederstand bood werd gisteren in de omstreek van Vierchowice en Rasna opnieuw achteruit geworpen en tot wijken gedwongen het aantal gevangenen door het leger van den Aartshertog Jozef Ferdinand in de laatste gevechten ingebracht beloopt tot vier officieren en 1300 man Ten Noord-Oosten van Wladawa heb ben onzo verbondenen don tegenstrever nogmaals teruggedrongen en veld ge wonnen. Oostonrijksch-Hongaarsche en Duit sche ruiterij van het leger van den Veld geschut meesDr Puhallo trok bij de ver volging van den vijand Ivowel binnen en rukt verder Noordwaarts op. Tu Oost- Galicië heerscht rust. Italiaansch krijgstooneel Op den Zuidervleugel van het Kusten - landsche front volde gisteren ons zwaar geschut vijandelijke kanonnen aan de Sdobba-monden neor verder werd eene Italiaansche strandbatterij bij Olamelto in oenen puinhoop veranderd. Vijandelijk voetvolk, dat zich tegen over onzo stelling op de hoogte ten Oos ten van Monfalcone vastgezet had, ont ruimde vluchtend' r wijze hare loop grachten voor ons kanonnenvuur. Ten Oosten van Polazzo sloegen onze troepen twee zwakkere opmarschen, en bij San Marlino drie aanvallen tot dicht bij ons vechtfront aangerukt, bloedig af. Eveneens mislukte 's avonds een op- marsch van vijandelijke krachten tegen Ir t bruggenhoofd van Tolmein. In de versterkte ruimte van Flitsch en Raibl schoof zich nu het vijandige voet volk methodisch dichter en dichter hij onze lijnen aan Onze werken op de hoogvlakto van Lavorone en Folgaria stonden gisteren weer onder hevig kanonnenvuur. Ook op onze stollingen aan den berg kam van Slilf begon ook het vijandelijk geschut te schieten. Uit Fransche bron PARIJS, 23 Oogst 1915. Maandag namiddag In Artesië in don sok tor Souchez-Neu- ville geweervuur en gevechten met hand granaten zonder voetvolkgevechten. Tusschen Soinme en Oise en op de hoogvlakte tusschen Oise en Aisne, was het kanonnenvuur van weerskanten zeer levendig. In Argonnen korte gevechten met bommen en mijnen op don westrand in Fontaine-Madame en in het woud van Bolante. In de Vogeezen bemeestorden wij de kammen van den Lingekop en den Bar- renkop onder levendigen strijd na bijzon dere werkzame beschieting van eenige vijandelijke loopgrachten. Op het overige front verliep de nacht zonder voorvallen. Op 22 Oogst bewierpen onze vliegtui gen Lens, Henin-Liótard, Loos en de spoorbaan Rijsel-Douai. Ieder Parijzenaar voelde op de wang de hand van den overwinnaar. Het was het brandmerk, de kaakslag gegeven door het afschuwelijke vredesverdrag O dien een- en-dertigste Januari 1871 herinner ik mij: bloedarm door ontberingen, ondermijnd door verdriet was ik met Mevr. Guérard en twee vrienden op weg naar het park Monceau. Plotseling werd een van de heeren, de heer de Plancy, doodsbleek, ik volgde zijn blik, er ging een soldaat voorbij. Hij droeg geen wapen. Toen nog twee anderen. Zij hadden ook geen wapens. En zij zagen zoo bleek, die arme ongewapende soldaten, die nederige helden en er was zooveel smart in hun moedelooze manier van loopen, er lag in hun op de vrouwen geiiehten blik een - Het is onze schuld niet... zoo jammer lijk, zoo aandoenlijk dat ik in snikken uit barstte, en dadelijk naar huis terug wilde. Ik wilde geen Fransche soldaten zonder wapens meer zien. Ik besloot zoo spoedig mogelijk heen te gaan om mijne familie op te zoeken. Ik kreeg gedaan dat Paul de Rémusat, mij door den heer Thiers deed ontvangen, wien ik, om een vrijgeleide verzocht. Maar ik kon niet alleen vertrekken, ik voelde wel dat de reis die ik ondernemen wilde heel gevaarlijk was. De Heer Thiers en Paul de Rémusat PARIJS, 23 Oogst (Avondbericht). In Artesia, ten Noorden van Souchez en in don seklor Neuville-Roclincourt, houdt de scherpe, bedrijvigheid van het wederzijdsch geschut aan. Do vijand wierp eenige granaten op Arras» Montdidier en Reims. Welgeslaagde gevolgen werden waar genomen van ons beantwoordingsvuur legen de vijandelijke loopgrachten en batterijen op verscheidene plaatsen. In Champagne op het front Perthes- Beauséjour levendige strijd met handgra naten en bommen. Voor Ville sur-Tourbe werd eene voor- uitliggende vijandelijke loopgracht dooi de ontploffing van eene onzer* mijnen vernield. Uit Russische bron ST-PETERS BURG, 23 Oogst 1915. In don omtrek van Riga en Jacobstadt en van Dunaburg naar hel Westen toe is de toestand onveranderd. Op de Swenta en eveneens tusschen Wilija en Niemen hebben onze troepen op 21 en 22 Oogst het vijandelijk opruk ken tegengehouden op het front Kowarsk- Wilkomierz-Kozedary-Pruschkeniki. Vorder naar het Zuiden zijn op de Midden-Niemen eenige onzer troepen eenheden van den linker naar don rech teroever overgetrokken. Op het front tusschen Bolir en den omtrek van Brest-Kilowsk gaan wij voort met onze stellingen stap voor stap te verdedigen. Op 21 en 22 Oogst richtte de vijand de hefstige aanvallen tegen onze stellingen op den Oppor-Bohr, in den omtrek van Schafranka, van uit den omtrek van Vielsk, in de richting naar het Oosten en Int front Ivlezczele-Wisoko Litowsk. Op den rechter oever van den Bug, ton Oosten van Wlodawa, viel do vijand hoofdzakelijk in de meerstreok bij Piszcza aan. Op 22 Oogst 's avonds poogde de vijand in de richting van Kowel tot den aanval over te gaan. In Galicië geene verandering. De zeeslag in de Golf van Riga. Do Russische admiraalstaf meldt nopens het zeegevecht voor Riga Op 16 Oogst vernieuwde de Duitsche vloot met sterke strijdkrachten hare aan vallen tegen onze stellingen aan den ingang tot den zeeboezem van Riga. Onze vaartuigen sloegen in den loop van den 16 en den 17 de aanvallen af van den vijand, wiens voorbereidselen tot zijne onderneming door mistig weer sterk waren begunstigd geworden. Op 18 dezer drong eene beduidend sterke vijandelijke strijdkracht, onder de benuttiging van eenen dichten mist in den zeeboezem, terwijl onze vaartuigen, zich achteruit trokken, den vijand voort durend weerstand biedende en met hem in voeling blijvende. Op 19 en 20 ondernam de vijand ver kenningstochten in verscheidcno rich tingen. Terzelfdertijd ving hij met onze oor logschepen eenen strijd aan met het gevolg dat de vijandelijke torpedo-booten ver liezen leden. Van onze kant ging de kanonnenboot Tschewutsch verloren, dat op schitte rende wijze onderlag in een gevecht met oenen kruiser die torpedobooten bege leidde. Deze laatste nam de Tschewutsch op hadden mij gewaarschuwd, en ik voorzag zelfs wel dat het een voortdurend samenzijn met mijn reisgezel zou worden. Ik zag er dus van af mijn bediende mee te nemen en besloot liever eene vriendin te vragen om met mij mee te gaan. Ik liep natuurlijk naar Guérard maar haar man, zoo zacht altijd, verzette zich nu formeel tégen haar vertrek. Hij vond die reis dwaas en gevaarlijk. Dwaas was die inderdaad wel. En gevaarlijk ook, dat bleek. Ik drong niet aan. Ik liet de jonge gouver nante van mijn zoontje bij mij komen, Mc"° Soubise, ik vroeg haar af of zij met mij wilde meegaan. Ik verheelde haar geen enkel ge vaar van de reis. Zij danste van blijdschap en maakte zich gereed om binnen twaalf urén te vertrekken. Melle Soubise was toen een heel jong meisje, en leek op een Creoolsche, met heel mooie zwarte oogen zacht en beschroomd, en de stem van een kind. Maar avonturen, romans en droomen vervulde haar jonge hoofdje. Het zou dwaasheid geweest zijn een koffer mee te nemen. Ik nam een valies voor ons beiden, en pakte er alleen wat linnengoed en kousen in. Ik had mijn revolver meegenomen en bood er ook een aan Melle Soubise aan, maar zij wees dien met afschuw af, en zij eenen afstand van ongeveer 400 meters onder vuur. De Tschewuth geheel door vlammen omringd beantwoordde het vuur tot dat ze zonk, Op 21 Oogst, verliet de vijand den zee boezem van Riga. Oostenrijksch - Hongaarsch- Italiaansche Oorlog. Uit Italiaansche bron ROME. 23 Oogst. In hot bovenge deelte van het Cordevoledal waagde de vijand in den namiddag van 21 Oogst, eene plotselinge inbreuk op onze verde digingslijn der helling van den di La na- bergpas naar Galesi. Ofschoon de aanval werd voorafge gaan en ook werd gesteund door geweldig geschut en het werpen van handgranaten werd dezelve afgeslagen. In den sektor van Tolmein ontwikkel den zich de operalies der insluiting van dë plaats, op methodische wijze en onder gesladigen vooruitgang. Een verrassende krijgsbeweging onzer troepen bracht hen in het bezit eener loopgracht, door welke het vooruitkomen van onzen linkervleugel werd verhinderd. Zwakke aanvallen door den vijand ondernomen tegen den heuvel liggende tegenhover de streek van Sei dei Bussi, werden afgeslagen Uit Turksche bron KÖNSTANT1NOPFL, 23 Oogst 1915. Het bericht van het hoofdkwartier van den 22 Oogst luidt De vijand viel het nieuwe front bij Anaforta aan, maar wij sloegen den vijand door eenen tegenaanval volledig terug en brachten hem zware verliezen bij. Bij den aanval van den 21 dezer leed de vijand geweldige verliezen. Alleen voor een deel onzer loopgrach ten lelden wij meer dan 500 dooden, en buitendien namen wij eenen officier en een aantal soldaten gevangen. Voor Ari-Burnu en Secldel Bachr heeft zich nietg opvallends voorgedaan. Opliet Irak front vielen onze troepen eeno Engelsehe afdeeling aan bij Aluke op den Èufraat en brachten haar groote verliezen toe. Zij maakten meer dan twee honderd geweren buit. Op do andere fronten geene verande ring. Een vijandelijk vliegtuig over Adana. KONSTANTINOÈEL, 24 Oogst 1915. Zaterdag vroeg overvloog een vijandelijk vliegtuig de stad Adana en wierp eene bom af, die in de nabijheid van een huis nederviel. Met vliegtuig verscheen in den namid dag weer en verwijderde zich na eenige ronden. De Arabic LONDEN, 23 Oogst 1915.— De -Daily Telegraph verneemt uil New-York De sekretaris van president Wilson, Tumulty, verklaarde in den loop van een gesprek nopens de verzinking van den Arabic Gansch de eensgezinde natie steunt den president in deze groote inter nationale krisis, en zal, zoo noodig voor de onmisbare rechten der Amerikanen, ook ten lande en ter zee, het leven ten pandc stellen. AMSTERDAM, 24 Oogst 1915. Reuters agence meldt Staatssckretaris liet mij een kolossale schaar zien in een kolossaal étui. Wat wil je daarmee doen Ik steek mij dood, antwoordde zij heel zachtmoedig. Ik steek mij dood als wij aangevallen worden. Ik was verbaasd over het verschil van onze karakters ik nam een revolver, vast besloten te dooden om mij te verdedigen zij was besloten zich zelf te dooden om zich te ver dedigen. EINDE In de volgende nummers, zullen wij onderden titel het dagboek van Sarah Bernhard voor- zetten. Het verhaal dezer reis door de vijandelijke iinie's heen, waarop zich allerlei wonderbare en dramatische avonturen voordeden, zal door allen J zeer gesmaakt- worden.

De Denderbode | 1915 | | pagina 2