Russisch- Diillsche Oorlog. OORLOG Officieels OosteorijksGDe Berieden Een Vertrek uil '1 Belegerde Parijs De strijd om de Dardanelles. Een en ander in Belgie en in Frankrijk Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. Westelijk krijgstooneel BERLIJN, 31 Oogst. Goeno gebeur tenissen van belang. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 31 Oogst. Leger groep van G ener aal-Veldmaar schalk von Hindenburg Hot gevecht aan het brughoofd ten Zuiden van Friedrichstadt volgt nog zijn verloop. Ten Oosten van den Nijcmen, rukken onze troepen vooruit in de rich ting der jjzerenweglinie, welke van Grodno naar Wilna voert zij hebben 2600 krijgsgevangenen gemaakt. Aan liet westelijk front der verster king van Grodno, hebben wij het gewest van Nowy-Dwor en Kusnici bereikt. Te Grodek verlaat de vijand, tegevolge onzer aanvallen, zijne slelüngen aan den Oostclijkon rand van het Biallowieska- woud. Legergroep ran Generaal- Veldmaar schalk prins Leopold van Beieren. De overtocht van den opper-Narew is reeds op sommige plaatsen bewerkstel ligd. De rechtervleugel der legergroep gaat vooruil in de richting van Pruzana. Legergroep van Generaal- Veldmaar schalk von Mackensen Onze troepen, die de Russen achter volgen, hebben den sektor Muchawice bereikt. De vijandelijke achterhoeden zijn over rompeld en uit elkaar geslagen. 3,700 Russen werden krijgsgevangen genomen. Zuid-Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN. 31 Oogst. De Duitsche en Oostenrijksch-Hongaar- sche soldaten, die den vijand achtervolg den en doorbraken ten Noorden van Brzezany, zijn weerhouden geweest op zekere plaatsen aan dc Strypa, ten ge volge van eenen tegenaanval bewerkstel ligd door aanzienlijke Russische logor- machten. WEENEN, 30 Oogst. Officieel werd i medegedeeld Russisch Krijgstooneel. De tegenstander die ten noorden en ten noord oosten van Luzk werd aangetrof fen, werd gister na hevige gevechten naar tiet zuiden teruggeworpen. Hij liet twaalf officieren, meer dan 1500 mannen vijf mitraljeuzen, vijf lokoinotieven.twee spoortreinen en veol krijgsmateriaal in onze handen. Ook bij Swimichy, Gorochow, Razie- chow en Turze dwongen onze troepen de Russen den terugtocht voort te zotten. Met hunne gewone dapperheid ver overden de regimenten der iegerafdeeling van Budapest, in de streek ten zuiden van Raziechow, eene sterke verschanste lijn. in 1871 (Uit 't dagboek van Sarah Bernhardt) Den 4den Februari (1871) vertrokken wij eindelijk voor een reis, die drie dagen duren moest, en er elf duurde. Aan de eerste poort waar ik mij vertoonde om Parijs te verlaten, werd ik op ruwe wijze teruggewezen. De verlof-bewijzen vóór vrij-uitgaan moes ten door de voorposten geviseerd worden. Ik ging naar eene andere poort; maar pas bij de poterne des Poissonniers gelukte het mij mijn paspoort-vrijgeleide te laten visee- ren. Wij werden gebracht naar een schuurtje dat tot bureau was ingericht. Een generaal zat daar. Hij mat mij met de oogen Is u Sarah Bernhardt ja. Hoort die jonge dame bij u Ja. Denkt u er gemakkelijk door te kómen Ik hoop het. Nu, u heeft 't mis. U deed beter de stad maar weer binnen te gaan. Neen, ik wil vertrekken. Ik zal wel zien wat mij overkomen zal; maar ik wil vertrekken. Hij haalde de schouders op, riep een offi cier, zei hem iets en ging heen, ons alleen latend zonder onze paspoorten. Wij zaten daar zoo wat een kwartier, toen een bekende stem mijn oor trof. Het was een van mijn vrienden René Griffon, die van mijn vertrek gehoord had en mij had opge zocht om mij van plan af te brengen. Maar zijn moeite was te vergeefs: Ik wilde vertrekken. De generaal kwam een poosje later terug.Griffon maakte zich ongerust over Aan do Strypa wordt om den overgang gestreden, waarbij de Russen op sommige punten onder gewei iige tegenaanvallen onze achtervolging stuiten. Aan den Dniester en aan de Bossara- bischo grens niets nieuws. Onze strijk nachten, vechtende ten noorden van Kobryn, drongen aan den opper-Muchawice vooruit tot aan Prut- zany. Italiaansch krijgstooneel Ook gistei- hadden aan het zuid weste lijk front geene gevechten van belang plaats. Twee vijandolijke opmarschen logen San Martino, dan weder een aan val legen het zuidelijk gedeelte van het brughoofd van Tolmein en aan onze stelling in het Flitschor-dal, werden afge slagen. Uit Fransche bron PARIJS, 30 Oogst. Op het einde van den dag van gisteren, werden in Argonnen, op vele plaatsen, heftige ka nonnengevechton afgespoeld, die verge zeld waren van mijngeveehten en ge vochten met bommen en handgranaten. De vijandelijke loopgrachten in Courle- Cliaussée, Nourissons en het Bolanle- Woud, werden .ernstig beschadigd. De nacht was rustiger in dit gebied, alsook op het overige front. PARIJS, 30 Oogst 1915 Avondbe- richt. In den omtrek van Quennevières kanonnengovochten. Ons vuur vernielde daar Duitsche loopgrachten. In Argonne hadden onze batterijen meermaals de bovenhand op de vijande lijke beschietingen en pogingen tot aan val. Tamelijk heftig kanonnenvuur bij Mon- cel, Cheznagos, Chazelles, alsook in de Vogozen in den omtrek van Radoboau, Launois en op don Lingekop. Uit Engelsche bron Veldmarschalk Frensch meldt,31 Oogst: Sedert. 18 Oogst hadden op liet Engelsche front enkel mijn-aanvallen plaats. Wij schoten vijandelijke vliegtuigen neer. Ons geschut schoot bij Langemark •eonen spoortrein in brand. Onze vliegerslroep werkte mot de Fran- schon samen bij eenen aanval op het bosch van Houthulst, zonder eene enkele eenheid te verliezen. Uit Russische bron SINT-PETERSBUitÜ, JJ -gsl. - Bij de stellingen ten Weslen van Friedricli- stadt duurden de gevochten in den loop van don 28 en 29 Oogst., met dezelfde hardnekkigheid voort Bij het ontwikkelen hunner operaties vielen do Duitschers gelijktijdig onze troepen aan in den omtrek van den spoorbaanseklor Grossekau-Neuhut en dorp Bershalen In do richting van Dunaburg geene veranderingen. Op eonigc punten gingen onze troepen tot het offensief over. In de richting naar Wilna worden de gevechten op nagenoeg hetzelfde front voortgezet. wat ons zou kunnen overkomen. Alles antwoordde de officier, en erger dan dat!» Eenige ogenblikken later hield een zeer goed bespannen rijtuig voor de deur van de schuur stil. - Ziedaar sprak de officier kortaf. Ik zal u naar Gonesse laten brengen waar u den approviandeeringstrein zal vin den, die over een uur vertrekt. Ik geef u een aanbeveling mee aan den stationchef, den commandant X. En verder moge de hemel u behoeden. lk stapte in het rijtuig van den generaal en riep mijn armen, wanhopenden vriend een tot weerziens toe. Wij bereikten Gonesse en stapten uit voor het station, waar een groepje menschen zachtjes te praten stond. De koetsier groette op militaire wijze, weigerde wat ik hem ge ven wou, en reed in gestrekten draf terug. Ik stapte naar het groepje toe, niet wetend tot wien ik mij moest wenden, toen ik door eene bevriende stem werd toegeroepen «Wat, u hier Waar gaat u heen Het was Villaret, de zeer in trek zijnde tenor van de Opera, die, geloof ik, zijne jonge vrouw ging opzoeken, van wie hij sedert vijf maan den geen enkel bericht ontving. Hij stelde mij een van zijn vrienden voor, wiens naam ik vergeten heb, die met hem de reis maakte, verder de zoon van generaal Pélissier en een heel ouden man, zoo bleek, zoo droef, zoo uitgeteerd, dat ik medelijden met hem had. Hij heette Gerson, en ging naar België om zijn kleinzoon bij zijne peet te brengen. Zijne beide zoons waren gedood in dezen droevigen oorlog. De een was ge trouwd, en zijn vrouw was van verdriet ge storven. Hij bracht nu den wees bij zijne De vijand in den omtrek van Olita op den rechteroever van den Niemon over gegaan poogde op 29 Oogst in de rich'ing naar Orang op te rukken Op liet overige deel van het front,langs den iniddenloop van den Niemon en naar hot Zuiden toe tot aan den loop van den Pripet, zeltoden onze legers, godekt door achterhoeden, hunnen aftocht voort.' Deze sloegen op 28 Oogst eerie rij van Duitscho aanvalh n af in den omtrek van Lipsk. Verder zuiderlijk brachten achter hoeden het krachtig offensief van sterke vijandelijke krachten tot staan ten Wes ten dor lijn Pruchany Gorodelz. Nadat de vijand in den omtrek van Wladimir-Woiynscky zijne troepen ge groepeerd had, zelte hij in den nacht van 29 Oogst het offensief voort met sterke krachten in de richting van W-ladimir- Wolynsky naar Lusk. Ten Noorden van deze plaats ontwik kelden zich gevechten op de beide oevers der Slyra. Oostenrijksch - Hongaarsch- Italiaanschc Oorlog. Uit Italiaansche bron ROME, 30 Oogst. In het Suganadal stelden wij vast door verkenningen tegen den Gima Gista (2185 meters), dio onze stelling van den Salubic berg in het Noord-Weston beheerscht, dat deze berg- lop door eene sterke vijandelijke voot- volk-afdeoling met machienengowermi bezet is. Op 28 Oogst werd de Gima Cista door onze troepen aangevallen en trots hei vuur van t vijandelijk geschut veroverd en behouden. In Karintie opende de vijand, na lange rust weer zijrie verbitterde aanvallen tegen onze stellingen van den kleinen Pal. In de laagte van Flitsch was het onze troepen reods sedert eenige dagen gelukt, over deze gewichtige marktplaats voor uit te rukken. Nu beheerschen zij van daar uit.de sterke stellingen en versperringen, de toegangen van Predil, den Opper-lsorizo en het dal van Slatonik. Om ons terug te slaan, opende don vijand op gewone wijze aanhoudend ka nonnenvuur op het vlok Flitsch en deed eenige branden ontstaan. In den sektor Tohnoin meldt men nieuwe vordoringen van onze troepen, die onder vele moeilijkheden bereikt werden op do hoogten van het Westfront der plaats. Onze vliogers zetleden hunne luchtaan vallen voort, die steeds tegen militaire doeleinden gericht zijn. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 30 Oogst 1915. Het hoofdkwartier deelt mede Aan hot Dardanellenfront, heeft de vijand gister in do streek van Anaforta niets ondernomen. Onze artillerie schoot hel. dek van eenen vijandelijke!) torpe- dobool in brand, welke werd wegge sleept. Bij Ari Burnu niets van beteekenis. Bij Sidd-ul-Bachr heeft de artillerie peetmoeder en wenschte daarna maar zoo spoedig mogelijk ook te sterven. Ach die arme man Hij was nog maar negen en vijftig jaar, en zijn wanhopend ver driet had hem zoo verwoest dat ik hem voor zeventig aanzag. Behalve die vijf personen was er nog een allervervelendste babbelaar, genaamd Théo- dore Joussian, reiziger in wijn. O hij stelde zich zelf maar voor Dag mevrouw Wat een geluk voor ons U reist dus met ons mee O de reis zal niet gemakkelijk zijn Waar gaat u heen enz. enz. Die man werkte op mijne, zenuwen. Ik keerde hem mijn rug- toe en zocht met mijn oogen naar wie de stationchef zou kunnen zijn Een lang jongmensch, met een draagband en pijnlijk met zijn been trekkend, kwam naar mij toe. Hij reikte mij een open briefje over. Het was de aanbeveling van den gene raal, hem door diens koetsier overhandigd. Hij bood mij zijn gezonden arm aan. Ik wees dat aanbod af. Hij boog, en ik volgde hem zwijgend, vergezeld van Mlle Soubise. In zijn bureau aangekomen, wees hij ons stoelen aan bij een klein tafeltje waarop voor twee personen gedekt was. Het was drie uur 's namiddags, en wij hadden nog niets gehad, geen droppel water sedert den vorigen avond, lk was zeer gevoelig voor deze vriendelijke aandacht en wij deden het zeer eenvoudige, maar hartsterkende maal van den jongen offi cier alle eer aan. Terwijl wij aten keek ik ter sluiks naar hem hij was nog heel jong en zijn gezicht droeg de sporen van pas geleden ellende. En ik voelde een jammerlijke aandoening in mij opkomen, voor dien ongelukkige, die voor zijn f aan onzen linkervleugel oene vijandelijke bomwerpersslelling vernield. Aan de andere froiiten niets bijzonders. Een brief van Z. H. den Paus, In eenen brief aan Kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Milaan,zegt de Heilige Vader Bonediktiis XV Wat wij onder nomen hebben ten gunste van den vrede, werd ons ingegeven door de liefde van Christus, welke ons aanzet op den inge slagen weg voort te gaan, opdat de vol koren nadat zij de mooderlijke voorzor- gon dor kerk hebben ingezien, zich liefdevol aan haro bescherming en haar geleid zouden toevertrouwen. Nieuwe Belgische pasmunt in zink. Daar het gebrek aan pasmunt in vele streken van België van dag tot dag groo- ter wordt, niettegenstaande men om daarin te voorzien, de Koiigomunt bad in omloop gebracht, gaat er om daarin te verhelpen, -"zinkmunt"» worden ge slagen, die weldra in den handel zal gebracht worden. Deze munt, dio evenals de nikkelstuk- ken van 5, 10 en 25 centiemen stukken zal geslagen worden zal geslagen wor den, zal op de oene zijde het opschrift dragen Belgique-België. naast liet jaar tal en in hot midden het bedrag, bijvoor beeld 25 centiemen. De andere zijdo vertoont het beeld van den Vlaamschen Leeuw, waarmede de •Belgische bevolking ook op andero munt stukken vertrouwd is. De leeuw staat binnen oenen bloemenkrans. In togeli stening met de nikkel-zijn de zinkstuk- ken niel. doorboord. De nikkelstukkon blijven voor als na in gebruik.Het uitgeven van zinkstukken moet alleen daartoo diei)eii,om do huidige behoefte aan betaalmiddelen voor den kleinhandel aan te vullen. Het gebrek aan pasmunt heeft er loegeleid, dat op verschillende plaatsen papiergeld van minder dan 1 frank waarde, uitgegeven werd. Deze kleine geidbriefjes worden spoedig vuil en waardeloos. Tegen do geidbriefjes, die enkel binnen de ge meente, die ze uitgeeft of in de nauwste omgeving gangbaar zijn, bobben de Staatsmuntsliikkon iicj. voordeel, zonder bezwaar ovoral uitgegeven en dus overal on ton allen tijde le kunnen aanvaard worden, Deze muntstukken worden, juist als alle vroegere in België, in do Belgische munt geslagen en de muntwinst zal in het bijzonder fonds, dat tot dit doeleinde' door de Belgische wetten opgericht werd en waarin alle inkomsten uil het munl- slaan, gestort worden. Uitvoer van Vruchten en Groenten. Men deelt ons het volgende mede De geheele uitvoer van vruchten, groenten en aardappelen, afkomstig uit de streken slaande onder het bestuur van den Gouverneur Generaal in België, zal vanaf 30 Augustus door de Obstzentrale, 54, Coloniénstraat, te Brussel, geregeld worden. leven een verminkt been had. En mijn haat tegen den oorlog werd nog grooter. Toen ons maal was afgeloopen stond ik op om de andere reizigers op te zoeken, maar hij vertelde mij dat de voor 'ons bestelde wagon die ons zou wegvoeren pas over twee uren komen zou. Weest zoo goed wat uit te rusten, dames, ik zal u komen halen als het tijd is. - Hij ging. heen en ik viel terstond ïn een vasten slaap. Ik was dood-op van vermoeid heid. M*llc Soubise tikte mij op den schouder om mij wakker te maken het was tijd om te vertrekken De jonge officier liep naast mij om mij weg te brengen. Ik stond even onthust voorden wagon waarin ik verzocht werd plaats te ne men. Het was een niet overdekte wagon vol steenkolen.De officier liet verscheidene leege zakken op elkander leggen om mijn zitplaats wat zachter te maken. Hij zond iemand om zijn militaire overjas te halen, mij verzoekend hem die terug te willen zenden, maar ik weigerde hardnekkig die vermomming. Het was helsch koudt maar ik zou liever van koude zijn gestorven dan mij toe te takelen met zulk een overjas. Een schel fluiten. Een groet van den ge wonden chef, en de goederentrein begon te rollen. Er waren soldaten in de wagons. Zoo beleefd en hoffelijk als de officieren waren, zoo onhebbelijk en grof waren de ondergeschikten, zoowel beambten als sol daten. De trein stond stil zonder aannemelijke reden, vertrok weer om weer stil te staan en een uur lang halt te houden in den ijzigen nacht. ('t Vervolgt).

De Denderbode | 1915 | | pagina 2