DE Groot Parlement Gemeenteraadszitting Zondag I!) September 1915 In oorlogstijd 5 centiemen liet nummer 68su' Jaar \°467l KATHOLIEK NIEUWS- El\ AANKONDIGINGSBLAD VAN DE PUTTE-GOOSSENS EEN BEETJE WETENSCHAP DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0.75 fr. twee maal r.25 Ir. Gewone annoncen 0.15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 18 September 1015. over Napoleon's winter- veldtocht in Rusland, in 1812. (1® Vervolg) Napoleon dus.. Ha Bode Ge komt ons 't vervolg geven van hel verhaal van zijnen winterveldtocht in Rusland t Dal is braaf van u Ga voort, we luisteren gretig toe. Napoleon dus was den 21 Juni 1812. met tie helft van zijn leger, 't is te zeg gen met twee honderduizend man, de Niémen overgestoken nabij Kowno. (Ik zeg do "Niémen», diezelfde stroom wordt in de russische berichten van dezen oorlog ook dikwijls vernoemd, maar thans schrijft men Njemen. Gok de stad Kowno is reeds dikwerf le berde gekomen.) Deze overtocht was geschied zonder den minsten tegenstand van wege de Russen, die zelfsdeze groote.beweging van Napoleon niel schenen le vermoeden: zoo vlug was alles in zijn werk gegaan. Een ander fransch legerkorps onder liet geleide van den generaal Macdonald- was op een ander punl, namelijk nabij de stad Tilsitt, insgelijks de ri vier .over getrokken aldus was de Niêmen of Njemen heelemaal in de macht van Napoleon. Intusschen is Kowno bezet door de voorposten welke hij had uitge zonden. De keizer geeft bevel aan de officieren van den genie le zorgen dat deze plaats beveiligd wozo legen alle onvoorziene aanvallen, en dan rukt hij aanstonds voort naar Wilna (men schrijft ook Vilna), de hoofdstad van Russisch Polen welke eene versterkte en groote stad was Czaar Alexander had in den beginne het plan opgevat rond deze stad zijne legers te verzamelen. Czaar Alexander Wie is dal De Czaar van Rusland Vroeger een bondgenoot 011 vriend van Napoleon, en 1111 zijn aartsvijand. Hy was dus van ge- dacht rond Wilna het oprukken dor fransche macht le stuiten, maar.... toen Napoleon daar was aangekomen en reeds met vreugde het gevecht tegemoet zag, trokken de Russen achteruit. Zonder slag of sloot leverden zij de groote ves ting in zijne handen over, doch vooraf hadden zi.j de brug van de Willia doen springen en hunne magazijnen verbrand. Bode geschiedde die aftocht der Russen in goede orde 1 Neen, het was toen maar zus on zoo. De geschiedschrijvers zeggen ons dat hun terugtrekken uit Wilna in groote verwarring plaats greep. Het lot hunner uiterste legerkorpsen lieten zij aan liet toeval over zij moesten maar zien hun vel te redden. En de franschen zaten hen duchtig op de hielen. Napoleon bleef zeventien dagen te Wilna. Zoo lang Ja. Zeventien dagen was inderdaad lang voor een veldheer als hij, die go- woon was het ijzer te smeden terwijl het heet was en aan zijne vijanden geenon oogenblik rust te gunnen. Ook heeft dit lang oponthoud van Napoleon in de hoofd stad van Russisch Polen zijne tijdgenooten verbaasd en zijne tegenstrevers evenzeer. Immers, daarmede zou hij slechts vijftien dagen later in Moscoa kunnen aanko men. Docli, hij alleen kon natuurlijk best weten wat hij deed, en gedurende die zeventien dagen was hij geen minuut werkeloos. Honderden maatregelen nam hij. Onder meer richtte hij eene militaire politie in om allen oproer en muiterij le beteugelen, want dat was veel gevaarlij ker dan alle nederlagen. Ondertusschen kwamen de legerkorpsen aangevoerd door de hertogen van Tarenten, van Reggio, van Elchingen en den boning j ran Napels, zich een voor een 111 positie stellen aan de boorden der Dwina fof Dunn eene andere rivier welke, ver derop, in Rusland de verschanste leger plaats van Czaar Alexander beschutte. Hoe heette deze legerplaats Drissa. Zij was achter de liooger vernoemde rivier gelegen, en daar had de Czaar zicli teruggetrokken met een zijner generalen, Barclai de Toll Daar wachtte hij met onrust en angst op de berichten van zijne andere legerover sten die nog ver van hem verspreid waren. Hij was vooral bezorgd 0111 zijnen ge neraal Bat/ralion wiens achterhoede Tiet zeer kwaad moest hebben tegen dn franschen op haren vlucht (want liet was wezenlijk eonen vlucht) uit Wilna. Zij kon nog ontsnappen, doch dank aan dit feitdal de Koning van Weslphatieen een der luitenanten van Napoleon, een kostbaren tijd had verloren om haar le achtervolgen; terwijl de dappere Davov.sl die het bevel had gekregen van haar le vernietigen, niet intijds uil Minsk eene stad gelegen aan den Njemen) was kun nen oprukken om zijne prooi Ie vangen. Napoleon, ondanks dit mislukken van zijne, generalen, hoopte nog Bag-ration in nesten le kunnen zetten, en aanstonds doel hij nieuwe onderrichtingen zenden aan den koning eu aan. Dnvoust: lijj, stuurt insgelijks éenprins vdnSchwdrl- zembërg op do hielen van den russisc: en generaal af, en hij schrijft hem voor zijn leger op le stellen tusschen het boseh van Bobruisk en de moerassen van den Pinsk, (beide plaatsnamen liggen ver achter den Njemen). Dit alles gebeurde tijdens zijn oponthoud in Wilna. Maar Bode», wij hooren 11 niet anders spreken dan van koningen, her togen 011 prinsen. Al die mannen dienden dus onder Napoleon Wel zeker. Ik zegde hel reeds vroe ger: Napoleon was een buitengewoön machtige keizer. Doch wij gaan voort Wat deed nu czaar Alexander Hij had eene proclamatie tot zijne soldaten gericht en daarin zwoor hij' te strijden en te overwinnen in zijn verschanst leger kamp der Drissa. Een jaar lang hadden de russen aan dit kamp gezwoegd en werkt om or eene groote sterkte van te maken. Eu zooals wij hooger schreven was'die plaats gunstig gelegen en be schermd door den stroom der Dwina of Duna. Napoleon marcheert dus met zijne mannen op, om eenen groot en slag te leveren tegen den czaar. Gaat deze het gevecht aanvaarden of liet nogmaals ontwijken Het vraagstuk was gauw opgelost, want als hij Napoleon ziel naderen, doet de czaar eensklaps dat berucht kamp ontruimen..en hij zet zich in allerhaast op weg naar Sint-Peters burg alwaar hij <le ulgemeone wapenop roeping aanwakkert en bespoedigt om zijn bedreigd keizerrijk te redden. Bode nog een vraagsk.cn is Sint Petersburg niel dq hoofdstad van Rusland Ja, maar ten tijde van Napoleon was dat zoo i.iet. Toen was Moscou de hoofstad: eene stad van onzeggelijkt pracht 011 rijkdom. Is Moscou dan niet afgebrand -- Ja 't, doch dat zullen wij later zien Laat ons de gebeurtenissen niet voorop loopen- Ga maar voort Bode op gemak aan. We hangen aan uwe lippen Dit gedurig en stelselmatig achter uitwijken der Russen, was voor de franschen eene gausch nieuwe manier van oorlogen. Volgens de voorschriften van Napoleon, kwamen al de legerkorp sen die op verschillende datums en langs verschillende wegen de Njemen vertalen hadden, op een en dénzelfden dag op de hoorden der Duna aan. Alles was zoo juist en stipt gegaan gelijk het raderwerk van een horlogie. Men steekt de Duna over, doch aan don anderen kant van den stroom is er van de Russen geen spoor meer le zien. Alleen nog eenige achterblijvers. Er. F11 En wat er daar verder voorviel, zal ik toekomende week voortvertellen. - Eerste klas, gelijk de statie van Hofstade Tot "toekomende week dus Bode Cessa Tol toekomende weck. Adieu van Donderdag 9 September 1915. De heer Burgemeester verklaart om iƒ2 uur de zitting geopend. Na lezing van het verslag der vorige zitting door ile:i heer Sekretaris deelt de heer Burge meester een schrijven mede van raads heer Daens waarin hij Iaat weten door ongesteldheid belet te zijn aan de zitting deel té nemen. Het eerste punt der dagorde Ontloe- ngon, kwam ter bespreking. M. Moyersoen schepen van geldwezen ver- kbianJ» 2- L2 ntaaaJ.«aa hei ger bestuur, de machtiging door den Ge meenteraad op 22 Juni II. aan het Sche- tencollegie verleend tot het aangaan ïener nieuwe leening van 800 000 frank, teruggestuurd is lot vollediging der be raadslagingen. Hij hoopt dat de Raad leze nieuwe beraadslagingen aan 't Sclie- pencoliegio zal overlaten, doch hij zou ten andere ook voorstellen de leening van 300.000 op500 000 frank te brongen. Verders legt hij uit dat de gewone inkomsten der stad ontoereikend zijn om le voorzien in de groote lasten haar in deze droeve tijden opgelegd en hoe moeielijk liet is zich op onregelmatige wijze geld te verschaffen. Hij zelf als schepen van geldw'ezen, heeft geld ont leend voor do stad en hem werd zijn handtoeken gevraagd als privaat persoon tol waarborg, ook hij bezoudere perso nen leende hij lot fr. 245,000 die hij ook persoonlijk heeft moeten waarborgen. Daar wij over beperkte plaats in ons blad beschikken kunnen wij in geen bijzonderheden treden en ook al de cijfers niet aauhalcn, doch dit moet er bijge voegd dat de heer schepen van finantien bewees dat de uitgeschreven leening aan 4 1/2 niel aan do verwachting heeft beantwoord. Ten titel van inlichting gaf do heer Moyersoen de cijfers van wat ree ls was- ontleend en wal nog verschuldigd was. Sinds 1 Februari reeds 840,500 fr. De toestand is dus: Ontleend sedert 1 Fel) 840.500 fr. Gegeven aan het voedings-koraileit 432,250 nog schuldig 40.000 Aan bui tengewoon openbare werken 50.100. te samen dus 531.300. Daarin zijn niet alleen do onderstand maar ook do voor schotten voor de bevoorrading der stad begrepen. Eu is dus enkel 432.250 fr. aan den bestuurder betaald. Van Oogst 1914 tot Januari 1915 uilgo- geven 124.000. Inteekeuiug Samenw. Manisch. Hulp en Vuodings Kom. van Oostvl 25.000. Uitgaven gedaan voor bevoorradingen en onderstand tier stad beloopen dus tol 581,250 meer -lü.OOOfr. schuld 621,250 fr. voor de voeding besleed, daarvan afgetrokken wat nog 111 magazijn is en de som ingeteekend Hulpen Voedings Roiniteit, maakt dat er -171,250 fr. zijn verbruikt. Het to kort der gewone ontvangsten bedraagt 250.000 M. Moyersoen heeft zegt hij zich lot het'Hulp- en Voedings- Komiteit gewend en er zijnon nood ge klaagd. Men heofl, zegt heer Schepen*, mij be knibbeld 0111 mijne voorzichtigheid, doch de toes'and bewijst genoeg dat er reden toe waren. Hij heeft daar uitgelegd hoe den toe stand dor stad was en dat het in zulke omstandigheden niet meer mogelijk was te besturen, en dat den onderstand toe gestaan door liet nationaal komiteit merkelijk diende vermeerderd te worden. Hij besloot zijne bewijzen aldus:do ten verleenen onderstand in Aalst is grool.de inkomsten ontoereikend, er moeten in elk geval middelen gezocht worden om ons uit dien bcnarden toestand te redden. De Raad brengt hulde en dank aan den achtbaren schepen van geldwezen voor zijne belanglooze opoffering. M. De Windt komt bijna op de zelfde uitkomst als M. Moyersoen alhoewel hij van een ander standpunt uitgaat, hij be sluit als de lieer schepen dat de toestand niel rooskleurig is. Punt 2. De begrootingen dor 3 parochie kerken werden aanvaard en de machtiging wordt verleend aan de kerkfabriek van SI Jozef een legaat zonder lasten van Mojuffer Haleydt te aahvaarden, bestaan de uit een perceel land ter waarde van ongeveer 2130 fr. Punt 3. Een aanwerving "van grond voor bet openbaar park ten gunste van de lieeren gebroeders A. en G. Meert, zijnde 2 H. 4 a. 40 ct. voor eene som vanfr. 26.500 word goedgekeurd. Verschoven, tot het eerstkomend nummer, het ver volg der Kronijke. Bliksem en Onweders. (2e Vervolg.) Waarin beslaat de bliksem eigenlijk? Hoe komt hel dat het eerst bliksemt en dan dondert - Hoe kan men na gaan hoe ver het onweder van ons is verwijderd- Enz. Sinds die ophefmakende uitvindingen zijn er twee eeuwen heengevlogeu; een menigte van geleerden hebben het vraag stuk van den donder onder al zijne vor men bestudeerd, en op lieden nog, weet men or niet veel meer af dan ten tijde van Franklin.' Op welke manier worden de wolken mot electricileit geladen 'l Welk een rol speelt de waterverdamping in deze om standigheid De wrijving der luclit-lagen, die min of meer groote vochtigheid der lucht- stroomen, de verzameling van water druppels in den schoot van eenen nevel of ouweersgowolkte, dragen klaarblij- kend voor een groot deel tot de ontwik keling ü<-r atmosferische electricileit bij, doch men is nog altijd aan 't redetwisten over den aard dier ontzaglijke macht die op alle dingei' pak heeft, hen doordringt en baadt gelijk de lucht. Hot problema blijft dus nog onopgelost Laten wij de geleerden dus maar voort redetwisten, en komen we tot de feiten. Wanneer twee wolken verschillend greleklriseerd zijn, heeft de lieht-ont- ploffing plaats tusschen hen beiden, ofwel tusschen hen en de aarde. Het uitwerksel is dan gelijkend op dat onzer statische machienen, doch in de lucht is het héél wal anders ontzagwek kend. Want de sterkste machien kan slechts

De Denderbode | 1915 | | pagina 1