Dg VLAAMSGH LEVEN Groot Parlement Zondag 26 September 1915 In oorlogstijd 5 centiemen hel nummer 70stcJaar .V4672 KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE PUTTE-GOÖSSENS &B è.wm ffMSWL. UIT DE OUDE DOOS. Kronyke DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr.twee maal 1,25 fr. Gewone annoncen 0,15 fr. de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 fr. de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 25 September 1915 Wij zijn gelukkig onzen lozers liet aanstaande verschijnen aan te kondigen van een nieuw lees- en leerblad voor liet Vlaamsche Huisgezin, onder titel Vlaamsch Leven zelfstandig geï- lustreerd weekblad. De uitgevers stellen zich voor doel wekelijks in een 12-tal blz. het Vlaamschlezend publiek te on derhouden, niet alleen over al wat zijn huiselijk en cultureel leven aangaat, zooals de lovensschels van beroemde Vlaamsche vrouwen en mannen, beschrij ving van onze oude stoden en schilde rachtige oorden, maar ook over de hui dige groote gebeurtenissen die thans ons land en gansch Europa beroeren. Zoo zal men wekelijks een artikel vinden over den stand van den oorlog, boeiende beschrijvingen van het oorlogstooneel, naast een volledig politiek overzicht van wat binst de afgeloopen week in Europa voorviel en met de laatste nieuwstijdin gen uit de vier hoeken der wereld. Dit alles op do prachtigste wijze geillustreerd met kaarten, zichten en portretten, door een aangenainen verteltrant voor den simpelsten man verstaan- en genietbaar gemaakt. Voorts, novellen en gedichten van onze hedendaagsche beste proza schrijvers en dichters, muziekstukken van onze beroemdste componisten, af beeldingen der meesterlijke gewrochten oi.zer schilders en beeldhouwers, enz. Aan dit alles wordt ook een praktisch en nuttig deel gevoegd, nl. allorlei raad gevingen voor de huismoedors, voor do landbouwers en wie zich met bloemen teelt beijvert, voor de liefhebbers van jacht en vischvangst, enz., naast tal van wetenswaardigheden, karikaturen en luimige anekdoten. Uitgegeven dooreen der grootste druk kerijen der hoofdstad,zal aan het niouwo blad de meeste zorg worden besleed, zoo dat het uiterlijke met het inwendige hand aan hand zal gaan. Overigens, wie reeds den ontworpen omslag zag, den Zwarten Vlaamschen Leeuw on hel effen-wit pa pier, omgeven van de klaterende wapen schilden onzer voornaamste steden, kon zich reeds een gedacht geven van wat VLAAMSGH LEVEN onder typogra fisch oogpunt wezen zal. Kortom, hier is het wel dn plaats om te zeggen dat dit weekblad eene ware leemte komt invul len, en het voor ons land eene echte ver openbaring is van wal zij die, alleenlijk handelend uit genegenheid voor het Vlaamsche Volk, belangloos een kapi taal voor do nieuwe uitgave samen brachten,willen en zullen tol stand bren gen. Vooral wanneer wij or bijvoegen dat dit juweel ouder do Vlaamsche perio dieken, met zijn degelijke en leerrijke lezing, in het bereik aller beurzon zal slaan aan den volksprijs vau 15 centie men Men doet goed van heden af het eerste nummer, dat weldra het licht zal zien, aan onze dagblad verkoopers te be stellen Alleen verkrijgbaar ton Bureele van De Denderbode. over Napoleon's Win- terveldtocht in Rus- land in 1812. (2® Vervolg-) Dag Bode Ge komt afgestoken met een prachtig horfstwodertje, hoor Ja, 't is een lust nu eens zijn kop buiten te steken, en die heldere, frissche, zuivere lucht waarin de laalsle glorie van den zomer drijft, gulzig te drinken. Maar de boerkens verlangen toch naar wat regen, weel je Ik weet hetgo ziet, 't is moeilijk om iedereen kontent te stellen. Maar zeg eens herinnert gij u nog waar wij over acht dagen ons verhaal van Napoleon hebben laten steken Wacht eens... De franschen zaten reeds een heel eind in Rusland, niet waar? Zij hadden met al hunne legerkorpsen op een en denzelfden dag den boord van eenen grooten stroom bereikt... Ja, hoe heette die ook weer De Duna, welke ver is gelegen achter de stad Wilna om wiens bezit thans zoo verbitterd is gevochten. Juist. En hadden de russen achter dien stroom niet een sterk legerkamp, dat zij bij de nadering van Napoleon eensklaps verlieten T Is zoo. Gij hebt het goed onthou den. We gaan voort Czaar Alexander had dus zijne legerschansing (die ver schansing heette Drissa) in den steek gelaten, en toen Napoleon met zijne mannen aan do andere zijne van de Duna was gekomen, hadden de Russen reeds schampavie gespeeld. Een hunner geno- ralen, reeds vroeger vernoemd, Barclay d.e Tolly die met don czaar in het leger kamp (ier Drissa verbleven had, was aanstonds van daar opgerukt naar de stad Witepsk. Deze stad ligt insgelijks op de boorden der Duna, doch veel lioo ger op, in de richting van Moscou. Napoleon heeft weldra geraden waar de russische generaal zich schuil houdt, en rap als de weerlicht trekt hij insgelijks op Witepsk af. Mot hoeveel generalen Met Marat en prins Eugeen. Napoleon had den hertog van Tarenten met zijn legerkorps afgestuurd op de stad Riga welke aan de monding der Duna ligt. Een andere generaal de hertog van Reggio, had orde gekregen het kamp der Russen te Drissa te vernietigen en daarna de stad PoloCz die wat verder op en ook op de Duna is gelegen, in bezit te nomon. Daarna moest hij trachten den weg naar Sl Petersburg af te snijden vóór den rus Wittgenstein die met zijne teruglrekkende legers in die richting oprukte. En wat gebeurde er dan Op zeker oogenblik liet het kanon zich hooren... Was hel Barclay de Tolly die het bezit der stad Witepsk aan do franschen betwistte Napoleon dacht het wellicht, maar het bleek alras dat hot slechts tot een ernstig gevecht der voor posten was gekomen te Ostrowno (eene stad welke voor Witepsk ligt,) alwaar tie dapperheid van Murat en prins Eugeen, en diens soldaton, de taaie hard nekkigheid der Russen brak. Verderop deed zich eene tweede en nog heviger worsteling voor. Daar lag de vijand in een bosch genesteld waar men niet ge makkelijk kon binnendringen, en de russen schenen vast besloten dit bosch te behouden. De fransche keizer kwam juist op het gepast oogenblik lor plaats om hen daar uit te jagen, en ten tweede maal do zegepraal te behalen. Men was alsdan nog alleen twee mijlen van Witepsk verwijderd. Bode vergeef ons dal wij zoo ongeleerd zijn, maar hoeveel bedroeg die oude fransche mijl wol De oude fransche mijl waarvan hier spraak is, bedraagt nagenoeg 4 150 me ters, dus een weinig minder dan vijf kilometers die één uur gaans uitmaken. Men kan dan gemakkelijk berekenen hoe ver Napoleon nog van Witepsk ver wijderd was. Don 27 Juli was hij bij. de voorposten van zijn leger, getuige van een derde worsteling inet ongeveer tien duizend man russische cavallorie en voet volk De russen lagen hier heel gunstig achter een bergkloof, terwijl de fran schen vóór hen moesten marcheeren over eene enkoio kleine brug. Niettemin werden zij hier ook verjaagd. Hier maakten een tweehonderdtal Parijzorsche volligeurs van het 9elinie do bewondering van gansch het leger gaande door hun heldhaftig optreden tegenover eene mas sa russische lansiers. Napoleon die hen aan 't werk zag, riep uit: - Zij verdienen allen het eerekruis - En toen men zijne woorden aan die dapperon overbracht, juichten zij allen om ter meest met hunne schako's op de punt hunner bajonnelten gesloken, en begeesterd riepen zij Leve de Keizer - Bode - Bode wat was die man toch gaarne gezien Ja, 'twas wonder. Die duizenden menschen die hij naar de slachtbank leid de, blikten naar hem op als naar een afgod, en wanneer zij wisten dat hij de oogen op hen hield gericht, vochten zy als leeuwen en waren tot alles in staal. De invloed van dien man is kolossaal ge- weost, maar hoe jammer dat dit alles slechts diende voor menschenmoordo- rijon Doch laat ons voortgaan. Het spreekt van zelf dat de gevechten welke wij komen te vermeldon, nog maar schermutselingen waren alhoewel het er reeds zeer warm toeging. De groote ge vechten er. voor dien tijd waren zij reusachtig, zullen nu eerst gaan op 't tapijt komen. Napoleon hoopte vast dat thans het oogenblik daar was om een grooten, beslissenden slag te leveren. Alleen nog een kleine rivier, de Lutchisza geheoten, scheidde do beide legers. En dé russen schenen ditmaal ook tot dien slag bereid, en generaal Barclay de Tol ly stond tusschen twee vuren indien hij nu verder gaal, lijdt hij gevaar voor goed afgesneden te worden van den generaal Bagration, die, zooals men zich zal herinneren, nog steeds ver van hem verwijderd was hij moet dus blij ven, maar dan moet hij ook den slag aanvaarden 011 dan krijgt hij Napoleon op 't lijfWat gedaan Ja, wat gedaan Gij gaat het aanstonds hooren. Napoleon had reeds de ziel vol vreugde, omdat hij gewaar word dat hij hier flink werk ging kunnen leveren. Maar almet- eens keert de kaart weerom Een post bode van Bagration die als door oen mirakel uit de handen der franschen is ontsnapt, weet de strijdlijn van Barclay do Tolly te bereiken, hij deelt hem het een of hot ander bericht mede, en... voor do derde maal trekken de russen er uit, en zij leveren in de handen van Napoleon gansch het gedeelte van dit land over, met do stad Witepsk er in begrepen. Al de inwoners dezer stad hadden ook hun pak gemaakt, en waren elders een dak gaan zoeken. Zoodus was de prooi nog eens ontsnapt Ja 's, en naarmate de franschen verder in Rusland drongen, gingen ook de moeilijkheden 011 do listen hen talrij ker op den nek vallen. Napoleon was de man niet 0111 daarvoor te wijken want zyn genie kwam allo hinderpalen te bo ven; doch hier werkten al de omstandig heden hem togen. Hebt wat geduld, we zullen dat alles op lijd en stond vertellen. Ja Bode Dank hoor, en tot toekomende week ÖOÖÖÖOOOÖOOOÖÖÖ Leest en verspreidt De Denderbode OÖÖOÖÖÖÖÖOOÖO©© De avond grauwt En dauwt Zijn zoeten zegen; 't Wordt stil en stom Alom Op baan en wegen Ik kom alleen Getreên Langs enge paden Naar huize toe Zoo moe, Met zorg beladen Ik kom vandaar Alwaar Hoog-zwarte schouwen En pijn en zweet En leed Ten hemel spouwen Maar 't is voorbij Uit mij Weert zacht de avond 't Verdrietig zijn, met pijn Met vrede lavend. Fons VAN DE MAELE. Einde der maand Sep- temder 1914... Wat al herinneringen roepen die woorden in ons niet wakker Droevige, schokkende dramatische herinneringen, die aan velen onder ons thans misschien eenen droom zouden toeschijnen, indien niet dage lijks nog het kanon in de verte bromde en ons zegde dat wij, op heden, tijden beleven waarin wij ons aan de ergste en dë wreedste dingen mogen ver wachten. Welk een pen zal ooit al die door stane angsten en ontroeringen van verleden jaar kunnen weergeven Wij gaan het desniettemin beproe ven. 't Is te zeggen, dat wij onder den titel UIT DE OUDE DOOS en voor zooveel de huidige omstan digheden het ons toelaten, een zeer eenvoudig doch trouw verhaal zullen trachten te geven van de vele gebeur tenissen welke ons in 1914, rond dit zeilde tijdstip, hebben getroffen. Dit verhaal zal als feuilleton gegeven worden, van zoohaast de huidige feuilleton Een'Vertrek uit 't Bele gerde 'Parijs in 1871 een einde neemt. ofte Merckweerdige geschiedenissen 't sedert het jaar 1780 inhoudende het bezonderste voorgevallen ten tijde der Brabantsche en Fransche Revolutiën, etc. (4e Vervolg.) Nieuwe edikten van Keizer Jozef II.— Hij keert gansch de gerechts- besturen in ons land om. Alge- meene verbittering. 1787 Den 1 January wierden door bevel van densolven Kijzer uytge- geven twee edicten ofte opene brieven liet eerste ouder den vleienden titel van Nieuwe form van bestieringhet ander onder dengenen van Oprediting van nieuwe rechterschappen van justitie in de Nedei landen. Hel eerste vernie tigde de vergaederinge der gedeputeerde van de Slaelen, en bijgevolg, den Staats- vrijdom en het onbetwist rocht van niet te belast te worden dan met toestemming derselve. Het tweede was om de aloude

De Denderbode | 1915 | | pagina 1