hssiSGli-fliiitt Oorlog. OORLOG inBelgie en in Frankrijk Qülcieele oostennjKSGUe fiericMen Een Vertrek uil 'l Belegerde Parijs Serviscde-OosienrijsGtie oorlog. llaliaanschc Oorlog. formen van deze raeden ora to keeren, waervan den 2e artiekel segtIn plaets van dese raeden en van secretarije van Staot, stellen wij aen eenen eenigen raed van het gouvernement der Nederlanden.» Den 12 Meertverscheen van den meer gemelden Kyser een edict inrich tende de cerkel van intendentiën. (opzie nersambten) edict helgeeneniet alleenelijk linierecht strijdigh is met de blijde in- comsto maer lietg- ne daerenboven al bet volck deed trillen, voorde verschrik kende macht met welckc men de zoo genoemde intendentiën bekleedde. Onder andere, was den zesden artiekel in deze al te klaere en niet min druk kende woorden vervat Wij bevelen aen al onze onderdaenen, zonder oenige uytneming, van spoediglijk te gehoor- zaernen aan alle de bevelen en de schik kingen dewelcke door de intendentiën zullen uytgegeven worden, alsof die door ons zelf waren géémaneert, (voorge schreven) enz. ('t Vervolgt.) Duitsche Berichten van het Groot Hoofdkwartier. BERLIJN, 21 Sept. In den sector van Souchez-Atrecht onderhield do Fran- scbe artillerie steeds onafgebroken sterk vuur. In de streek van Neuville kwam het tot gevechten met handgranaten. Hot gister in puin gescholen sluizen- huis van Sapigneul aan het Aisne-Marne- kanaal, Noordwestelijk van Reims, werd voor het overige planmatig met ontplof fingen weggeruimd zonder stoornis van wege den vijand. Westelijk van Perthes (in Gham pagne) en in do Argonnen werden met goeden uitslag mijnen t l ontploffing ge bracht in de vijandelijke stelling. Ver scheidene aanvallen inel handgranaten werden aan Hartmannsweilerkopf afge^ slagen. Oostelijk krijgstooneel. BERLIJN, 21 Sept. I)e troepen van goneraaloverste vonEichhorn zijn Noord westelijk van Oschrajana in vooruit- sch lijdend en aanval. De rechter vleugel der legergroep van veld maarschalk von Hindenburg bereikte onder achterhoede gevochten de streek Oostelijk van Lida tot tot Westelijk van Nowogrodek. De overgang der Molczadzby en Zuide lijk Dworzec is door de legergroep van prins Leopold van Beieren geforceerd'. Verder Zuidorlijk geraakten onze troe pen onder vervolgingsgevechten tot in de linie Zuidoostelijk Molczadz en Nowo- ja-Mysch, Westelijk Oslrow. Bij de legergroep van veldmaarschalk von Mackensen is de toestand onveran derd. Op liet Zuidelijk oorlogstooneel heeft zich bij de Duitsche troepen niets voor gedaan. WEENEN, 21 Sept. Hernieuwde Russische aanvallen op onze stellingen in hot ruim Oostelijk van Luzk werden afgeslagen Aan de ikwa verstrooide het kruisvuur onzer batterijen eenige vijan- in 1871 (Uit 't dagboek van Sarah Bernhardt) (3e Vervolg) In liet station waren ook de soldaten de baas. Ik verzocht om een eerste klasse-wagen voor ons alleen, of anders een coupé, als wij maar alleen konden zitten. Ik slaagde er niet in mij te doen begrijpen. Toen kreeg ik een man in 't oog die de wielen der wagens smeerde; hij leek mij een der onzen te zijn. Ik vergiste mij niet. Die goede man bracht mij aan het loket, en legde daar uit dat ik een eerste klasse comparti ment voor mij alleen verlangde. De man die de biljetten gaf schaterde het uiter waren geen eerste of tweede klassen, en ik zou reizen zooals iedereen. De oude werkman werd vuurrood van drift, die hij onmiddellijk bedwong. Hij moest zijn betrekking behouden; zijn teringachtige vrouw paste hun zoon op die pas uit het hospitaal was weggezonden. Zijn been was afgezet en nog niet genezen, maar er waren er zooveel in het hospitaal. Hij vertelde mij dat allemaal terwijl hij mij naar den stationchef bracht. Deze groette ternauwernood. En toen ik hem mijn verlangen te kennen gaf, ant woordde hij droogjes: Dit kan niet er zullen twee plaatsen voor u voorbehouden delijkc afdelingen, die op den West oever der rivier vasten voet trachten te vatten voor. bet overige, verliep gister de dag in bel.Noordoosten rustig.De toe stand is gansch onveranderd. Italiaansch krijgstooneel WEENEN, 21 Sept. In Zuid-Tyrol heropende ons zwaar geschut het vuur tegen de plaatsen door don vijand bezet en tegen zijne stellingen en batterijen in de ruimte van Soravalli, Noordelijk Ala. Voor onze grensstelling op den Monto Coston (hoogvlakte van Vielgerentlv)wer- den de Italianenzooals altijd afgewezen. Een vijandelijke tweedekker wierp op Trente zeer onnoozele vlugschriften uit de pen van luitenant d'Annunzio. Aan het Garinthiefront heeft zich niets van beteekenis voorgedaan. In de vallei van Flilsch kwam enkel rust, na de vol ledig mislukte aanvallen der Italianen. Enkel de vijandelijke artillerie vuurt nog voort. Aan de andere deelen van helkus- tënlandsch front beperkte zich de strijd vaardigheid gister tot geschutvuur en kleine ondernemingen op de loopgraven. WEENEN, 21 Sept. - Onze artillerie stoorde de vestingswerkeu der Serviërs aan de Beneden-Drina. Eldors niets nieuws. Uit Fransche bron PARIJS, 21 Sept. Ambtelijk bericht van Maandagachternoeu In Artois beschoot 's nachts onze artil lerie hevig de vijandelijke werken en hinderde 's vijauds naschuiven. De Duit sche batterijen waren bijzonder werk dadig in het gebied der voorsteden van Atrecht en op het front van Grinchon, waar het artillerievuur van levendig ge weervuur en een hagel van machienge- weervuur vergezeld was. In de gewesten van Fonsaucourt, Hcr- leville en Tracy-le Val was 'l vijandelijk vuur eveneens tamelijk sterk en lokte onzerzijds krachtige beantwoording uit. Voor Fontenoy onderhielden de Duit- schers meermaals infanterievuur, maar ze kwamen, niet uit hunne schutsgraven. Gevechten met bommen, gowcer- en geschutvuur in het gebied van Berry-au- Bac.Aan het Aisne-iMarnekanaal bemach tigden wij den Duilschen luisterpost van Sapigneul. In Champagne beantwoordde onze artillerie de beschieting onzer stel lingen. Noordelijk liet kamp van Chalons hield hot vuur der Duitsche zware artil lerie aan. Noordelijk van Perthes vloog een munitiedepot in de vijandelijke linies in de lucht. Tusschen de Aisnc en de Argonnen duurde de werkdadiglieid der vijandelijke artillerie ganscli den nacht voort zij werd krachtig bekampt. In Lotharingen zetten onze batterijen hun vernielings- vuur voort. In het gebied van Ban-de- Sapt verstrooide onze arlilleno vijande lijke arbeiders. PARIJS, 21 Sept Ambtelijk be richt van Maandagavond In Artois goed onderhouden vuur onzer batterijen tegen de Duitsche werken de vijandelijke artillerie was weder zeer Werkdadig en beschoot namelijk de voor sleden van Atrecht mot zware granaten. Voor Fay en Dampierre werd do mijiien- strijd voortgezet. Bij Roy geveciit met bommen. worden in den wagon der officieren. Maar, wat ik vermijden wil, is juist te reizen met officieren Nu goed, dan moet u maar met de sol daten reizen, bromde hij, en zijn pet opzet tend, ging hij weg, de deur dichtklappend. Daar stond ik, verward en gegriefd. Ik bedaarde echter en nam mij vast voor niet aan mijn drift toe te geven gedurende deze reis die rijk aan gebeurtenissen beloofde te worden. En ik hield bijna woord. Ik verliet het bureau van den stationchef en vond aan de deur den armen werkman, die gauw de beide goudstukken welke ik hem gaf, wegstopte, en mijne hand drukte tot hij ze haast vermorzeldé. Toen wees hij op liet taschje dat aan mijn gordel hing U moet dat niet zoo zichtbaar dragen, dat is heel gevaarlijk mevrouw. Ik bedankte hem zonder acht te slaan op zijnen raad. De trein ging vertrekken. Ik stapte in het eenige eerste klasse compartiment. Er zaten twee jonge officieren in. Zij groetten ons. Dat leek mij een goed voorteeken. De trein floot. Wat een geluk Er komt niemand meer bij. Jawel, morgen De trein was nog maar even aan 't rollen, daar werd het portier opengerukt en vijf officieren storm den naar binnen. Nu waren wij met ons negenen Wat een marteling De stationchef wuifde ten afscheid tegen een van hen, en beiden op ons wijzend, barstten in een schaterlach uit. Ik keek eens naar den vriend van den stationchef, het was j een hoofdofficier van gezondheid. Hij droeg In Champagne werkzaam vuur onzer batterijen, dat do vijand tegen avond met beschieting onzer kwartieren beant woordde zonder veel schade aan te rich ten. Tusschen de Aisne en de Argonnen nam het geschutvuur in hevigheid af. In de Oostelijke Argonnen deed dc vijand eene mijn springen hij onze schutsgraven aan de hoogte 285 In Wocvre en Lotharingen konden wij op verscheidene plaatsen gevolgen van ons vuur vaststellen. Eene infanterie- colonne en hare legerwagens werden op den straatweg van St-Maurice naar Thil- lot aan den voet der Maasiioogten ver strooid. In de streek der baan van Calonne, in het woud van Apremont, Noordelijk van Flirey en Noordelijk van Regniéville, werden do Duitsche werken zwaar be schadigd. In de Vogezen geschutvuur in het Fayedal, in hot Fecht-dal, in de streek van Scbralzmannlë, Almet en Braun- kopf. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 20 September. De groolc generaalslaf deelde gister avond mede In het merengebied Westelijk van Dunaburg duren de hardnekkige ge vechten voort hevige vijandelijke aan vallen in de streek van Illuxt werden afgewezen en de vijand in zijne schuts graven teruggeworpen. Na zeer hevig geschutvuur viel de vijand aan en bezotte liet dorp Siocikli in de streek der spoor baan Westelijk van Illuxt. In de streek tusschen de meren van Teschtschiry en Orille deed de vijand stormaanvallen tegen het dorp Imbrody. Onze verscliransingen werden vernield en onze afdeelingen daaruit terugge dreven. Vijandelijke cavalerie, welke trachtte de Dristwiata in do omgeving van liet meer Bogin (Loo Bogniskoje) tusschen Kupischki en Kosiany te over schrijden, werd teruggeworpen. Eene vijandelijke afdeeling poogde de spoorstatie Molodeczno te bezetten,maar werd eveneens teruggeworpen. In den strijd om liet dorp Solz aan de spoorbaan van Nowo Wileisk naar Molodeczno, werd <le vijand uit liet dorp verdrongen. Op verscheidene plaatsen aan de midden- Wilija en in de omgeving van Wilna, gaan Duitscho efdeclingen op den linker oever over. Eene reeks vijandelijke aanvallen op front Westelijk van den spoorwegsector Binjakony-Lida werden afgewezen. Op den rechter oever der Lebeda eenige ge vechten van plaatselijken aard. Aan do S.diara ontsponnen zicii op vele plaatsen gevechten voor eenen stroomovergang hij Poretschija. Do vijaiid, die Zuidelijk van Slonim bij de meierij Ricszczieza overging, werd aangevallen. Wij trokken nut uit liet feit, dat de vijand zijne troepen slechts met gedoelten na elkander in den strijd kon werpen. Aan de Zuiderstreek van liet Oginsky- kanaal werden Dui scho aanvallen tegen het dorp Scholowka teruggewezen. Het dorp Logisciiin in dezelfde streek werd door don vijand bezet. Verschanste vijan delijke stellingen hij Nowo Solky,Noord- om zijn arm den band van de ambulances. Hij had een breed opgezet gezicht met een dikken rossen ringbaard erom heen. Twee kleine, heldere, flikkerende, aldoor bewegen de oogen, verlichtten dit hoogroode gelaat. Breedgeschouderd, met korte zw. e beenen, gaf hij den indruk van kracht zónder spieren Die man lachte nog, toen wij het station en den chef al lang achter ons gelaten hadden maar liet schjint iets heel grappigs geweest te zijn wat de andere gezegd had. Ik zat in een hoek met Soubise tegenover mij, en naast ieder van ons een van de twee jonge officieren, rustig en beleefd allebei, en de eene zelfs allerliefstin zijn jeugdige gratie. De chirurgijn-majoor zette zijn hoofddeksel af. Hij was erg kaal, met een klein koppig voorhoofd. Hij begon druk te praten met de andere officieren. Onze beide jeugdige lijf wachten spraken nagenoeg niet mee, maar onder de anderen was een lange jongen, wien zij den titel van baron gaven; hij was groot, slank, keurig verzorgd en heel sterk. In gedachten verzonken, hadden wij reeds een heelen tijd gereden, toen ik mij benauwd voelde worden door den rook die den wagen vulde. Ik keek, en zag dat de chirurgijn majoor een pijp had opgestoken; met half gesloten oogen zat hij wolken rook naar het plafond te blazen. Met dichtgeknepen keel en door den rook stekende oogen, kreeg ik een hoestbui die ik een beetje overdreef om de aandacht te trek ken van den majoor. Maar het was de baron, oostelijk van Kolki, werden in het front aangevallen en de vijand er uitgedron gen. Bij de vervolging bluschlen onze troepen den brand der brug over de Sty r, welke de vijand aangestoken had. Wij bezetten het dorp Kolk. Op het front Westelijk de Stubjel en aan de linie Dubno Kremenoö vielen onze troepen den vijand op vele plaatsen aan en benuttigden de in zijne rangen onstane wanorde. Aan de Sereth, onmiddellijk nabij den troom, duren plaatselijke gevochten voort. SINT-PETERSBURG, 21 Sept. Gisteren avond meldde de generaalstaf Aan de Eckau, in de streek van Riga, versterkte het vijandelijk geschutvuur en hadden er gevechten plaats. Wij deden eene brug in de lucht springen, welke de Duitschers aan 't bouwen waren over de Aa, bij liet dorp Plaue, Noordweste lijk van Mitau. Bij het landgoed Schoe- dern, in de streek dor spoorbaan Zuid westelijk van Illuxt, heroverden onze troepen na verbitterde gevechten hunne oude schutsgraven. Levendige gevechten hadden plaats aan den straatweg van Dunaburg naar het Zuidwesten in de meerengten. Wij ver drongen den vijand uit het dorp Widsy, Oostelijk dc spoorbaan Nowo Swenzjany Dunaburg. In de streok van Wilna gingen onze troepen, na gevechten om don overgang der midden-Wilija, een weinig naar het Oosten terug. Noordwestelijk de spoor baan Wilojka-Molodetschro duren do gevechten om den overgang der Wilija voort Aan het i'ront langs de spoorbaan Bieniakoni-Lida en aan den Oostelijken oever der Szczara is de toestand overan- derd. Aan de Slochod, aan de spoorbaan Kowel-Sarny, wierpen onze troepen den vijand met de bajonet uit Szerok. In de streek van Rogyzszcze Noordelijk Luzk, greep onze cavalerie de Oostenrijkers aan en dreef hen vier kilometers achter uit. Onze troepen namen het woud bij het dorp Jaroslawicze aan de Styr, Zuid oostelijk van Luzk. Na eenen bajonnelaanval bij het dorp Iwanic aan de Ikwa, in de streek van Dubno, .verdrongen onze troepen den vijand uit het bruggehoofd aldaar. In do streek Noordelijk en Westelijk de stad Kremenec bemachtigden oiize troepen na een gevecht de dorpen Sapanow on Dunajow. Aanvallen des vijands op de dorpen Borezczowka en Rostoki, Noord westelijk der stad Wischnewec, wezen wij terug. Oostenrijksch-Hongaarsch- Uit Italiaansche bron ROME, 21 Sopt. Verdere berichten over den strijd op 18 September bij de Florentine!1 herberg, doen ons wellukken nog beter uitkomen. De vijand ondernam vooreerst een hevigen aanval tegen den rechter vleugel onzer vooruitgeschovono stellingen, terwijl hij eene sterke kolon tusschen Siglio, Daspio en den grenspaal 5 aanviel. Hij werd geslagen en terugge dreven. Na een uur verwoeden strijd be proefde bij, met eene andere afdeeling, die van Malga Cherle afkwam, eenen aanval tegen onzen linker vleugel deze werd ook algeslagen. die, door hem op de knie te kloppen, hem wilde doen begrijpen dat de tabaksrook mij hinderde. Hij antwoordde iets terwijl hij zijn schouders ophaalde en ging voort met rooken Toen, boos, deed ik het raampje aan mijn kant open. De felle koude drong gauw in den heelen wagon door, maar ik verkoos dien toch nog boven dien walgelijken rook. Plotseling stond dc majoor op, terwijl hij zijn hand aan zijn oor bracht. Ik bemerkte toen dat hij watten in zijn oor had. Hij duw de alles op zij, en mij en Soubise op de voeten trappend, deed hij driftig het raampje weer dicht. Hij ging, aldoor tierend, weer zitten als te voren, nam zijn pijp weer op en blies kolossale rookkronkels uit. De baron en de beide jonge officieren die het eerst in den trein gekomen waren, schenen hem iets te verzoeken en iets te betoogen, maar hij stoorde er zich geen zier aan, en begon terug te tieren. Zeer gekalmeerd door de opkomende drift van den zonderlingen kerel, deed ik het venstertje weer open. Weer stond hij woe dend op, fliij zijn oor en zijn gezwollen wang toonend, en ik verstond liet woord periosti tis (beenvliesontsteking) terwijl hij, mij dreigend, het raampje weer ophaalde. Ik bracht hem toen aan het verstand dat ik een zwakke borst had en de rook mij deed hoes ten, maar het was gemakkelijk om zien dat de majoor daar geen steek om gaf, en hij nam dan ook weer zijn pijp op, en zette zich neer als te voren. ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1915 | | pagina 2