Notariëele Annoncen. Scheikundige Landvetten Een en ander !_©FSTElie„l FABRIEK Ach. EEMAN, Aalst. Indien gij altijd liet juiste uur wilt hebben en verzekerd zijn van op lijd gewekt te worden, verschaft u dan een WEKKER in het huis C PRAET-OE WITTE, Lange Zoulslraat,(i, Aalst. MORI S0 NS Waschmachien Wasem zonaar afkoKen in 6 minutenen werkt door zijne eigene zwaartekracltt J, L, MORISONS, 109. DAMBRUGGESTRAAT. ANTWERPEN Kleine gevechten met voor ons gunsti- gen afloop hadden plaats bij Monte La- vansch, in het Daonsdal. Op den Massio La Tosana, in Opper- Cordevola, op dm Rauchspits, aan het einde van het Rionzdal en in het Flitschu- bekken deed de vijand vergeefsche pogin gen oin ons uit de stellingen te verdrij ven, die wij veroverd hadden. Hij wierp brandbommen op de plaatsen Ceresacla, Dvor en Flitsch, die door het vuur schade leden. Onze artillerie veroorzaakte als vergelding eenen grooten brand in Korit- méa, waar troep''nbewegingen gemeld werden. Op den Karsl verjoeg ons doel- trelfen.l vuur de Oostenrijksche troepen uit hel woud en van den Cosisberg. Onze artillerie vervolgde hen met doel treffend snelvuur. Mol woud werd de prooi der vlammon. Onbekende Indianen-stammen De Engelsche majoor Fawcett, die teruggekeerd is van eene 2 jarige ont dekkingreis in het Caupolican-gebied ten Oosten van Bolivia, bericht zijne ont moeting met interessante Indianen-stam men, die tot dusverre nog niet met blan ken in aanraking kwamen. Zij wonen in het bronnengebied van den Madidistroom en hun aantal bedraagt ongeveer 100.000. Deze stammen leven in groote, gezamenlijke huizen, Maloca's genaamd, welke conisch gevormd zijn en ongeveer 100 voet doorsnede bij 70 voet hoogte hebben, leder der twintig en meer fami lies die zulk een huis gemeenschappelijk bewonen, heeft haar eigen vuurplaats en haar eigen woonplaats, waar zij haar oogst opstapelt. De eerste stam die Faw cell aantrof, telde ongoveer 3000 zielen in de omgeving woonden nog drie andere stammen van ongeveer 5000 man. Zij leefden ir. voorldurenden ouderlingen strijd en waren mcnscheneters. Drie a vier dagreizen verder stiet Fawcett op een anderen stam van ongeveer 3000 zie len. Hunne taal heeft op enkele woorden na met geen enkele der bekende talen overeenkomst, Spartaansch Brood. Te Dresden is als nieuw voedingsmid del het zoogenaamil Spartaansch brood in den handel gebracht. 1 kilogram van dit brood bestaat voor 9 a 10 0 0 uit eiwit, het gehalte dus van 1 pond vleesch. Ver der wordt er 'ker hloed aan toege voegd. Er is groote vraag naar dit brood. Italiaansche medewerking aan de Dardanellen. ATHENEN, 20 September 1915. Meldingen uit Salonika berichten dat sinds 15 September verscheidene Italiaan sche lichte kruisers bij de vloot der Ver bondenen voor de Dardanellen liggen. Uit Engelsche bron wordt het gerucht verspreid dat do aankomst van Italiaan sche transportschepen met troepen en zware artillerie onmiddelijk volgt. Bulgarie's inzichten. Wij lezen in de Kolnische Zeilung, n°903 Allerlei berichten worden door de pers van het Vierverbond in de werele gezon den, die moeten bewijzen, dat men in Bulgarië algemeen tegen de Duitsche politiek dor leidende staatsmannen ge kant is en de betrachtingen van het Vier verbond nog niet als hopeloos moeten aanzien worden.Wat van deze berichten waarheid is kad moeilijk gezegd wor den zij zijn waarschijnlijk voor het grootste deel in de wereld gezonden, om den gezonden moed der aanhangers van het Vierverbond wat op te beuren. Wat Bulgarie werkelijk wil,kan sinds eenigen tijd in Bulgarië zelf door weinigen gezegd worden. Wat mogelijk is, mag door gaans nog niet als werkelijkheid aanzien worden. Het is mogelijk dal Bulgarië in den wereldoorlog ingrijpt, om Macedonië aan de Serviërs te ontnemen, doch men moet tot den laatslen oogenblik wachten alvorens men de kaart van Bulgarië zal zien en tot den laalsten oogenblik allen twijfel laten bestaan. SOFIA, 20 September 1915. De regeering is overtuigd dat behalve eenige uitzonderingen, de meerderheid der Kamer naasL de Regeeriug /.ai staan. Deze beeft hare leden naar Sofia geroe pen, waar de minister-voorzitter Rados- lawow hen over den toestand zal inlich ten en liet besluit der regeering zal kenbaar maken. De Kamerzillijd zal eerst beginnen rond hol einde van October. Gekwetst. Door het werpen van een bom cener vijandelijke vliegmachien, in den nacht van 19,20 September, werd de gemeente onderwijzeres Rachel Ladrière, 30 jaar oud, woi.ende te Gent, Vosslraul *18, een arm gebroken. Hoe zullen wij dit jaar onze wintergraangewassen en onze weiden bemesten Hit oogenblik is gekomen aan de bemesting der wintergraangewassen te denken, en daarna zullen wij ons moeten bezig houden met de bemesting der weiden. Daar wij ons dit jaar in eenen gansch buitengewoonen toestand bevinden, ach ten wij het noodig eene korte uitlegging aan de landbouwers te geven aangaande liet gebruik der kunstmeststoffen die nog ter hunner beschikking zijn. Voor 't oogenblik zijn er geene of bijna geene stikslofmeslen voorhanden maar daar zij meestal in de Lente ge bruikt worden, behoeven wij er ons nu nog niet al te zeer mede te bekommeren. Wat de fosfoorzuurmesten aangaat, zijn er slechts geringe hoeveel lieden ijzer - slakken beschikbaar en alhoewel de handelaars van goeden wil zijn, zullen zij voorzeker niet alle hunne kalanten kunnen bedienen. Superfosfaat is er, om zoo te zeggen, bijna niet racer te beko men. Alleen is er geen tekort aan potasch zouten, wel te verstaan, op voorwaarde dat de bestellingen op tijd geschieden. Willen de landbouwers niet te laat komen, raden wij hun aan zoodra moge lijk de noodige vetten to bostellen. In dezen kritieken tijd moet eenieder zoo veel mogelijk vooruitziend zgn. Voorzeker zijn wij voorstanders der volledige bemesting. Nochtans, in geval van gebrek aan andere meststoffen, radon wij aan of kaïniet, of chloorpotasch, of potascbsulfaal alleon te gebruiken. Inder daad de meeste onzer gronden zijn sedert tal van jaren met superfosfaat of ijzer slakken gemest geworden, en hebben dus eenen voorraad fosfoorzuur.Hetzelfde kan van de potasch niet gezegd worden want de meeste landbouwers hebben altijd te weinig potasch gebruikt. Het oude fosfoommr. voortkomende van de vroegere fosfoorzuiirbemestingen en de potasch die men heden aanwendt zullen eigenlijk eene goede bemesting vormen. Voorde bemesting der wintergraan- gewassen gebruiko men van 500 lot S00 kgr. kaïniet en evenveel ijzerslcikhen, indien deze voorhanden zijn. De kaïniet kan vervangen worden door chloorpo tasch of potaschsulfaat, en, daar deze beide meststoffen vier maal meer potasch bevatten dan de kaïniet, behoeft men slechts het vierde er van te gebruiken, hetzij dus 125 tot 200 kg. per hectare. In geval men voornemens is klaver in bet graanland te zaaien moet men natuurlijk de hoeveelheden verhoogen. Op de weiden kan men ongeveer dezelfde hoevcelhoden kiinstinesten toe passen als op de graangewassen. Dit jaar bijzonderlijk is hot aan te raden op graslanden aller aard kalk aan te wen den. Bij gebrek aan ijzerslakken zal men met voordeel volgend voorschrift toepassen. 2.000 tot 3.000 kg. kalk per hectare (300 tot 1.000 kg kaïniet per hectare Voor de boomgaarden is de bekalking nog van veel grooter nut dan voor de andere graslanden. De landbouwers die nad'TO inlichtin gen wenschen aangaande de mestoffen in 't algemeen en bijzonder aangaande de potasclizouten wenden zicli voordeelig en kosteloos aan M. Achille Eeman, Fabrikant in MeststoffenAALST. Begrafenis. Deze week had alhier onder eenen ont zaglijken toeloop van vrienden en ken nissen, de begrafenis plaats van wijlen Mijnheer Gustaaf Van Lierde. een brave en neerstige bediende, door iedereen geprezen en geacht. Zijn vroegtijdige dood is oen wreede slag geweest vooi; de diep beproefde fa milie Van Lierde, die op dit oogenblik een zoon als vrijwilliger heeft op 't verre slagveld. Mochte het schouwspel van die ontel bare schaar vrienden die er aangehouden hebben, Dijnsdag II., aan den duurbaren doodedien laatslen blijk van genegenheid te schenken en een vurige bede voor zijne zielelafonis te storten, een weinig balsem geweest zijii voor de bloedende harten zijner nagelaten weduwe en kin deren 1 't Is hetgeen de Denderbode van ganscher harte wenschl. Hij ruste in vrede Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apolheek, Zondag 26 Sep tember, M. Van Caelenbergli. Lcpold- straal. Burgerlijke Stand der Stad Aalst Geboorten Mannelijk geslacht 4)s Vrouwelijk - 4) Huwelijken. G. De Vylder, tabakbewerker met M. Vertongen, breister. Overlijdens. G. Van Lierde, man Modderie, schou wer aan spoorweg, 54 jaar, Nazareth- straat. A. Van der Eeken, katoenbe werker, 18 jaar. Eilandstraat. A. Ca- piau, weduwe Wautors, zonder beroep, 89 jaar, Leopoldstraat. 3 kind onder de 7 jaren. Marktprijzen. Aalst, Zaterdag 18 Sep. 1915. Aardappelen de 100 kilo 0,00 a 00,00 Boter per 3 kilo 10,20 h 12,00 Roomboter per kilo 3,60 h 4,00 Eiers de 25 3,00 a 3,25 Ajuin de 100 kilo 00,00 00,00 Viggenen het koppel 00,00 a 00,00 BOTERMARKT. 52 klonten boter werden ter markt gebracht, wegende te samen 415 kgr. Prijs 4 fr. HOP. 28 balen primé prijs 45 62 1/2 25 balen gewone pluk prijs 37 1/2 50 OPENBARE VEKOOPING van eene behuisde TE LEDE. De Notaris MEERT te Erpe, zal namens wien het behoort met gewin van palmslag en gelagen in het openbaar verkoopen Gemeente Lede. Eerste koop. Eene behuisde Hofstede gestaan en gelegen ter wijk «vogelenzang» gekend ten kadaster sectie A, nummers 260D en 261e, met eene grootte van 7 aren 70 cen tiaren. palende ten noorde de Straat, ten ooste Mijnheer Joseph Cannoot-De Winne, ten zuide en ten weste Mijnheer Frans Dael- man-Geerts. Bewoond door de medeverzoekers echtge- nooten Van Haudenhove-D'Haese. Tweede koop. Een perceel Land, gele gen wijle «Geestenhoek,» gekend ten kadas ter sectie A, nummer 395b, met eene grootte van 8 aren 30 centiaren, palende ten noorde, Mijnheer Alfred Matthys, ten ooste Ridder Christiaan de Ghellinck-d'Elsegem ten zui den Raadsheer de Kerckhove d'Exaerde, ten westen Mevrouw Weduwe Frans Van Hau- wermeiren en Kinderen. Gebruikt door den medeverzoeker heer Domien D'Haese. ZITDAGEN Instel Maandag 11 Verblijf Maandag 18 0c,ol,er 1915- Telkens om 3 uren (Duitsche uur) ter her berg In den Haan te Lede, Bossche- straat, gehouden door de medeverzoekers echtgenooten Louis De Prez-D'Haese. N. B. De koopers worden vriendelijk verzocht hun trouwboekje en een uittreksel uit hun geboorteakte mede te brengen. Veemarkt, Gent, Woensdag 22 Sept. 1915. Op stal Te koop Totaal Zwijnen 94 94 Groote ossen 8 8 Jonge ossen 181 181 Vaarzen 175 175 Vette koeien 141 141 Stieren 118 118 VAN Nu er weinig of geene STIKSTOFMES- TEN te bekomen zijn, zal men best doen voor de Wintergranen, Weiden en Boomgaarden te gebruiken Ijzer- slakken en Kainiet of Chloorpot asch of Potaschsulfaat. Deze vetten zijn van lieden af ten on zen fabrieken te bekomen aan voordoelige prijzen. N. B. De koopers zijn verzocht bij de uitzetters, op de zakken, naam en merk der vetten te eischen. To llnnnn Huis Molenstraat, nuicii 63; zich te wen_ den bij M. Ach. Eeman, Albert Liénart- straat, 10. (nabij de Groote Markt) Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip, Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MOR1SONS Wachmachien eene maand op proef in geheel België en betaal zelfde vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan

De Denderbode | 1915 | | pagina 3