Russisoh- DullsGhe Oorlog. VLAAMSCH LEVEN Een VerlreK uit 't Gelegerde Parijs Italiaansche Oorlog. De strijd oi fle Bsrcaseilen. In den Balkan vruchteloos. Die hoogten zijn voortdu rend in de handen onzer troepen gebleven. De pogingen der Fransche om bij Fille- Morte de verlorene loopgraven le herne men mislukten. Het getal gevangonen vermeerderd zich. In Vlaanderen wierden twee Engelsche vliegtuigen afgeschoten en de inzittende gevangen genomen. Uit Fransche bron PARIJS 27 September (namiddag). In Artesië wonnen wij 's avonds en in den loop van een nacht bij horten en stooton, terreinen op de heuvelkammen oostelijk en zuid-oostelijk Souchez.In Champagne weerstaan de Duitschers in hunne stel lingen, welke door uitgebreide, verscho len draadhindernissen beschut zijn Wij bedoelden opnieuw op do hoogten 185 Westelijk Navarin-hoeve en tegen La Justine, Noordelijk Massiges vooruit te komen. In de Argonnon deden gisteren 6 tot 8 vijandelijke bataljons een verbit terden aanval tegen onze sehutsgraven der eerste lijn van La Fille Morte-Volante en veroorzaakten ernstige schade. De door ons in de loop van den nacht uitge voerde tegenaanvallen lieten ons toe, de Duitsche infanteriste uit bijna alle stel lingen te verdrijven, waar zij in de ter reinen voor onze sehutsgraven kondon indringen, deze waren met vijandelijke dooden bedekt. Over het ander gedeelte van het front en in de nacht was alles betrekkelijk rustig. Ambtelijk bericht van Woensdagavond. Den 28 September gingen onze troepen voort, voet voor voet op de heuvelkammen van Souchez met voordeel te behalen. Er wierden ongeveer 100 gevangenen genomen waaronder manschappen van het vóór eenige dagen, van het russischo front teruggezonden Gardekorps. In Champagne wierd ook nieuwe vooruit gang vooruitgang verkregen, bezondelijk tenNoordevan Massiges, waar wij nog 800 gevangenen mieken. De vijand r-ichte in de Argonnen tegen onze sehutsgraven een hevig vuur 't welke wij werkzaam beantwoorden, hij beproefde echter geen infanterieaahval- Gevechten met hand granaten lieten ons toe, eenige stukken onzer eerste linie terug te winnen, waar de vijand zich sedert gisteren versterkt had. Bij poozen hevig artillerievuur in 't Priesterbosch en in 't gebied van Ban de Sapt. Uit Engelsche bron LONDEN. 29 Sept. - Veldmaarschalk French meldt Hevige gevechten rond en noordelijk Loos duren voort. Wij hebben reeds gelieele terreinen noorder- lijk des heuvels 70 bezet, dat Zaterdag door den vijand terug heroverd waren. Wij gingen zuidelijk van Loos vooruit en namen nog een kanon, zoo dat wij er te samen 21 buitnamen. Buiten deze staan er nog vele verlaten kanonnen tusschen onze stellingenen die van den vijand.Het getal gevangenen overtreft 3000. Wij hebben ook eenen buit van40machienen- geweren. Andere wierden door geschut vernietigd. De ingenomen lijn is bui tengewoon sterk zij bestaat uit een dubbel front waarin twee versterkings- werken, de Hohenzollern en de Keizer Wilhelm-redoute gebouwd waren,welke een netwerk vap loopgraven en bomvrije schuilplaatsen van honderden meters op- pervlakLe omsloten. De tweede lijn ver liep westerlijk. Op 't oogenblik zijn wij bezig met de derde lijn hevig aan le vallen. Onze vliegeniers bombardeorden heden den ijzerenweg bij Bapaume, ver nietigden eenen trein en beschadigden den ijzerenweg bij Achiet-le-Grand. in 1871 (Uit 't dagboek van Sarah Bernhardt) (4e Vervolg) lk liet hem vijf minuten zitten, waar in hij zich verbeelden kon de zege behaald te heb ben dan duwde ik met een korten elleboog stoot het glas kapot. Toen teekende zich verbijstering af op het gezicht van den majoor, die wit werd. Hij rees recht over eind, maar de beide jonge lieden waren tegelijk opgestaan, terwijl de baron luid gierde van het lachen. De majoor deed een stap in onze richting, maar hij stuitte op een walnog een ander officier had zich bij de jonge lui aangesloten, en dat was een flinke, stevige kerel, forsch als een hercules. Ik weet niet wat hij tegen den majoor zei, maar het was scherp en afdoende. En, niet wetend aan wie zijn drift te koelen, wendde de majoor zich alsdan tot den baron, die maar aldoor lachte, en schold hem zoo heftig uit. dat deze plotseling bedaard, hem antwoordde op een manier die mij deed begrijpen dat die twee mannen elkaar uitdaagden. De wagon werd stil en ijskoud, want de wind blies verwoed door de gebroken ruit. Uit Duitsche bron. Legergroep van Generaal Veldmaar schalk von Hindenburg Den aanval zuidwestelijk Dunaburg is tot aan de hoogte van liet Swenlon-meer vooruitgedrongen. Zuidelijk des Drysvo- jaty-meor en bijPostawy duren do ruite rijgevechten voort. Onze ruiterij heeft, nadat zij de onder neming van 't leger des Generaals-overste von Eickhorn door het vooruitrukken tegen de Aankon des vijands werkzaam ondersteund had, de streek bij en ooste lijk van Wiljoka verlaten de vijand bleef rustig Westelijk van Wiljoka wer den onvoorzichtige vijandelijke voorhoeds kolonnen door artillerievuur verd re ven. Tusschen Smorgon en Wischnew gaan onze troepen zegevierend vooruit. Bij de legergroep der GeneraaPs-Veld- maarschalken Prins-Leopold v. Beyeren en von Mackonsen heeft zich niets mel denswaardig voorgedaan. Legergroep van Generaal-Veldmaar schalk von Linsingen. De Russen zijn achter den Konnin en de Putilowka geworpen. Uit Oostenrijksche bron WEENEN, 29 September. Ambele- lijk wordt gemeld De toestand in Oost-Gnlicië en aan de Ikwa is onveranderd. Vijandelijke afdee- lingen, die westelijk van Tarnapol door onze hindernissen trachten vooruit te dringen werden door ons vuur verdreven. In 't Wolhynische vesting gebied wier pen onze troepen den vijand uit alle westelijke achterhoede stellingen der boven Putiloka. Verder noordelijk be stormden zij bot hardnekkig verdedigde dorp Boguslawka Bij de Oosten rij k- Hongaarsche strijdkrachten in Litauen verliep de dag rustig. Uit Russische bron PETROGRAD, 29 September 1915 Bericht van den Genoralen- Staf.Rond Riga en Dunaburg geene wezenlijke ver anderingen. In do streek Dunaburg hield het artillerievuur standvastig aan. De strijd duurde met onverminderde hevig heid voort. Wij hebben den aanval des vijands in hel dal van Narocz en in de omgeving van Wilejka teruggeslagen In de streek des ijzerenwegs zuid-ooste lijk van Oschmiany gelukte het de Duit schers het dorp Lostajanze te bemachti gen, doch wij dreven ze er terug uit. Op dit punt begon de vijand ons opnieuw lievig aan te vallen. Op vele stellingen ontwikkelt de vijand sterk artillerievuur. Op de stelling van een enkel regiment in deze streek zijn gisteren niet veel min dan 10,000 schoten gelost met zwaar geschut. Een hevig gevecht had in de nabijheid van het dorp Ljachowitschi, zuid-oostelijk van de spoorwegslatie Baronowilschi plaats. Zuidelijk van Pripjet an op liet Galicische front viel de vijand op talrijke stellingen aan waarbij hij eene belangrijke troepen macht in den strijd voerde. Aan den overgang van den Slyr, in de streek Kolki, kwam het tot menigvuldige gevechten met Duitsche afdeelingen. Na een hardnekkig bajoneltengoveclil bezet ten wij de loopgraven bij het dorp Wo- robyowka, noordwestelijk Tarnapol. In de streek van het dorp Marianka zuid westelijk Tarnapol, ontstond in een Duitsch bataljon paniek, toen een klein De zon was ondergegaan. Het werd nevelig. Het kon omstreeks half zes zijn, en wij naderden Tergnier. De majoor had met zijn makker van plaats verwisseld, om zijn oor zooveel mogelijk te beschutten. Hij kreunde gedurig. Eensklaps deed het herhaalde fluiten van een verwijderde locomotief ons de ooren spitsen. Toen ontploffen twee, drie, vier knalsignalen onder de wielen. Wij voelden heel duidelijk de poging van den machinist om den gang van den trein te doen vermin deren maar vóór het hem gelukt was, wer den wij allen tegen elkaar gesmakt door eenen geweldigen schok. Gekraak, geknetter, het blazen van de locomotief die als hikte in het ongelijk uitstooten van den rook wan hopende kreten, roepen en vloeken hier en daar, een plotseling in elkaar storten, dan een dikken rook, door de vlammen van den brand verscheurd. Onze wagen stond over eind als een paard dat met beide beenen achteruit staat Geen mogelijkheid om weer in evenwicht te komen. Wie was er gewond Wie was het niet Wij waren met ons negenen in het kom- partiment, ik dacht dat ik heeiemaal gebro ken was- Ik bewoog een been toen het 'andere. En verrukt dat ik ze heel voelde, deed ik evenzoo met mijn armen. Ik had niets gebroken. Soubise ook niet. Zij had Russische afdeeling onverwachts in dun flank verscheen. Oostenrijksch - Hongaarsch- Uit Oostenrijksche bron WEENEN, 29 September. Ambte lijk wordt gemeld In Slilfser-jocligebicd vernietigde ons artillerievuur verscheidene vijandelijke kanons.Een Italiaansche aangezetten aan val op de hoogten van Vielgerouth, noor- derlijk van den Monte Coston, mislukte na een kort vuurgevecht. Tegen Mrzli Krhn liet Tolnieinsche brughoofd begon gisteren een zeer hevig artillerie vuur, 's avonds volgde een aanval tegen reeds genoemden berg en bij Dolje. Beide aanvallen werden aan onze hindernis sen afgeslagen. Bij Dolje wierpen onze troepen den door onze samongesohoten hindernisstellingen gedrongen vijand on- middelijk terug Zooals altijd bicven alle stellingen in ons bézit. Voor 't overige beperkte zich de gevechtsbedrijvigheid, ook aan 't kuslenlandsche front bij liet gewone artillerievuur en schermutselin gen. Uit Italiaansche bron ROME 29 September. Ambtelijk oorlogsbericht. In het gebied van Ceve- dale, beproefde de vijand nog eenige aan vallen in de richting van do Cedeh-hut- ten, maar de bestendige waakzaamheid der onzen deed hunne poging volkomen mislukken. Evéfizoo wierd op het Karst het vooruitrukken des tegen'staanders tegen Selz met goed gevolg teruggesla gen. Vijandelijkoartillerie wierp eenige brandgranaten op Monfalcone, Mandira en Adria maar het snelle en krachtdadig ingrijpen onzer batterijen steide aan 't vuur onzer vijanden een einde. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 29 September. Het hoofdkwartier bericht van het Dardanellenfronl In den nacht van 27 September ondernam onze verkennings kolonnen bij Anaforta eenen verrassende aanval met bomben op de vijandelijke sehutsgraven en maakten 50 geweren, bajonetten, en verkijkers buil. Bij Ari Burnu brachten onze op dón rechtor- -vleugel staande batterijen oene vijande lijke batterij van drie stukken tot zwij gen en vernietigden een kanon. Bij Sedil-Babr was er den 27 Septem ber op geheel het front van beide zijden geweervuur. Op den linkervleugel artil lerie duel, bombengevccht in 't center. Een vijftigtal vijanden beproefden eenen aanval. Zij waren nauwelijks eenige schreden van hunne steunpunten ver wijderd, als zij grootendeels door ons vuur vernietigd werden de overige vluchtten in de sehutsgraven. Den 27 September trof een onzer vliegtuigen de vijandelijke vliogtuighallo op Lennos. Uit Engelsche bron LONDEN, 29 September. (Reuter, Offi cieel.) De krijgsverrichtingen op het schiereiland Gallipoli hebben zich hoofd zakelijk bepaald tot aanvallen uit de lucht, beschieting over en weer met gé- schub uur en enkele mijngevechten. Eens hebben de Turken een hevig ge schutvuur geopend, op ons front in do Soevlabaai en de Anzec-stelling (bij Ari Boernoe), 't welk een voorbode scheen te zijn van een algemeenen aanval, doch alleen gevolgd werd door een aanval van zwakke strijdkrachten. De vijand werd met geweervuur gemakkelijk teruggedre- op haar tong gebeten en bloedde een beetje, wat mij eerst bang maakte. Zij scheen niets te begrijpen. De te hevige schok had haar verdoofd, en eenige dagen lang was zij memorieloos. Maar ik had een diepe ontvelling tusschen mijn oogen. Ik had geen tijd gehad om mijne handen uit te strekken, en ik was met mijn voorhoofd gevallen tegen het gevest van de sabel, die de naast Soubise zittende officier rechtop hield. Van alle kanten kwam er hulp opdagen. Het duurde nog al lang eer men het por tier *an onzen wagon kon open krijgen. Het was al donker geworden. Eindelijk ging het portier open, en een lantaarn verlichtte zwakjes ons ontredderd rijtuig. Ik zocht met de oogen ons eenige valies, maar toen ik het vond en aanpakte liet ik het dadelijk weer los mijn hand was rood van bloed - Van wien was dat bloed? Drie mannen bewogen zich niet, waarvan een de majoor was, die mij toescheen doodelijk bleek te zijn. Ik sloot de oogen om niet te zien, en ik liet mij uit den wagen trekken door onze redders. Na mij kwam een der jonge officie ren er uit. Hij nam Soubise die half be zwijmd was, uit de handen van zijn makker over. De baron kwam er ook bij hij had een ontwrichte schouder. ven. Dit is tot tweemaal toe gebeurd. Moor dan eens bobben vijandelijk" vliegers ouzo vliegtuigbasis aangevallen maar hunne bommen hebben geen schade aangericht, Bij een tegenaanval hebben onze vliegers eene vijandelijke vliegtuig- loods vernield en eénige schade aangericht onder te Boergas liggende schepen. In den nacht van den 24* hebben de Turken waakhonden op Fransche pa- trocljes losgelaten. Al die honden zijn doodgeschoten,; Eene nieuwe Servische nota aan Bulgarië. Uit Sofia wordt gemeld De Russische gezant heeft de Bulgaarscho regeering verzocht, vooraleer tot verdere maatre gelen over te gaan, eene nieuwe nota van Servie af te wachten, welke Servie op aandringen van het vierverbond reeds den 25 September zou afgezonden hebben. De Bulgaarscho regeering zou hebben verklaard, dat er tusschen Bulgarië en Servië verschillen bestaan van zulken ernstigen aard, dat er thans door nota wisseling geeno verandering in den toe stand meer kan gebracht worden. De houding van Griekenland. ATHENE, 28 September. Er wordt officieel bericht dat het spoorwegverkeer tusschen Griekenland en. Bulgarië is ge schorst. Men gelooft hier dat eene door slaande oplossing der Balkankwestie nakende is. Italiaansche hulp voor Griekenland. De korrespoiident der «Neue Zurichor Ztg te Geneve, sprekende van het bin nenroepen van nieuwe troepen In Italië, zegt dal uit deze nieuwe effektieven een expeditiekorps zou gevormd worden, van hetwelk ook Fransche troepen zouden deel maken. Dat expediliokórps zou voor opdracht hebben, bijgeval eone onder steuning van Servie door Griekenland noodzakelijk worde, van zijnen kant liet Griekscho leger to hulp to komen.. Het Bulgaarsch Leger. Tn de tegenwoordige omstandigheden wordt veel van Bulgarië gesproken en dikwijls werd de vraag geopperd welke zou de logorsterlite van Bulgarië na do twee Balkanoorlogen van 1910-12 wel kunnen zijn 't Bulgaarsch leger bestaat heden, op oorlogsvoet, uit 15 legerafdeo- lingen voetvolk, 3 zelfstandige vrijwil ligerskorpsen, eene ruiterijafdeeling, tel lende ten minste 252 bataljons, 37 skwa- drons, 130 veld batterijen, 32 borgbatte- rijen, 20 zware houwitzerbatterijen, 9* Pionnierbataljons, verder 36 Landstorm- batailjons met meer als 30,000 man schappen. Afgezien van. de manschappen voor bezondere doeleinden gebruikt stelt Bulgarië normaal 3 tot 5 legorafdeelin- gen in 't gelid. Het leger is ongeveer 400,000 man sterk. Wij zijn gelukkig onzen lozers het aanstaande verschijnen aan te kondigen van een nieuw lees- en leerblad voor het Vlaainsche Huisgezin, onder titel Vlaamsch Leven zelfstandig geï- lustreerd weekblad. De uitgevers stellen zich voor doel wekelijks in een 12-tal blz. het Vlaamschlezend publiek te on derhouden, niet alleen over al wat zijn Met de redders was oók een dokter meege komen. De baron stak hem zijn arm toe, hem tegelijkeriijd beduidend dat hij trekken moest, wat terstond gebeurde de dokter deed den officier zijn jas uit, liet hem door twee man nen van 't spoorweg-personeel vasthouden, en zich schrap zettend tegen hem aan, trok hij uit al zijn macht aan den arm. De baron was heel bleek en floot zoowat. Toen de arm weer in 't lid was, drukte de dokter hem de andere hand, zeggende Sapperloot, ik moet u leelijk pijn gedaan hebben, maar u heeft kranig veel moed De officier groette, terwijl men hem hielp zijn jas weer aan te trekken. De dokter werd geroepen en ik zag dat hij naar den wagon geleid werd. Ik rilde onwil lekeurig. Eindelijk konden wij te weten komen wat de oorzaak van het ongeluk was geweest. Een locomotief met enkel twee kolenwagens was aan het rangeeren, om op een zijspoor te komen en ons te laten voorbijstoomen, maar een van de kolenwagens was uit het spoor geraakt en de locomotief floot uit alle macht om het alarmsein te geven, terwijl eenige mannen ons te gemoet liepen, knal signalen op de rails strooiend. Het was alles te vergeefs geweest en wij waren op den omgevallen kolenwagen geloopen. Ct Vervolgt, i

De Denderbode | 1915 | | pagina 2